Ako sa zbaviť mravcov v dome, byte, záhrade: TOP rady a triky, ktoré fungujú

Pravidelne pátrate po tom, ako sa zbaviť mravcov? Objavujú sa v byte, behajú hore dole po dome alebo sa premnožili v záhrade? V celej živočíšnej ríši majú svoje opodstatnenie, no akonáhle znižujú komfort nášho života a dostanú sa do blízkosti našich potravinových zásob, predstavujú ohrozenie. Vedzte, že stojíte proti silnému a nadmieru organizovanému nepriateľovi, ktorý sa len tak nevzdáva a vždy sa vynájde. Pripravili sme pre vás sumarizáciu tých najlepších postupov, ktoré platia na mravcov v domácnosti aj záhrade. Nájdete tu nielen tipy na účinné prípravky proti mravcov, zamerali sme sa aj na babské rady, tie najlepšie odporúčania, ktoré na mravce skutočne zaberajú.

ako sa zbaviť mravcov

Spoznajte svojho nepriateľa

Mravce patria k najrozšírenejšiemu druhu hmyzu na svete a ich pôvod sa datuje až do obdobia jury (pred viac ako 168 miliónmi rokov). Azda neexistuje človek, ktorý by mravcov v záhrade, ale aj doma nedokázal podľa ich charakteristického vzhľadu rozpoznať. Líšia sa však veľkosťou tela, farebnosťou, hierarchiou, či úlohou v kolónii. Niektoré majú vo výbave krídla a iné dokonca aj voľným okom viditeľné hryzadlá.

Zaujímavosti:

  • Mravce patria medzi najagresívnejšie “predátory” na zemi s obrovskou schopnosťou kolonizovania okolitého prostredia.
  • Ak by mal mravec veľkosť človeka, dokázala by uniesť bremeno o hmotnosti 300 kg a pohybovať sa rýhlosťou 26 kilometrov za hodinu!
  • Pre vysoký stupeň organizácie kolónie, kde nerozhoduje “osud” jednotlivca, sa mravce považujú za superorganizmus.
  • Považujú sa za užitočné tvory – majú funkciu upratovačov rastlinného aj živočíšneho odpadu. Ak sa však premnožia v blízkosti obydlia človeka, môžu napáchať nemalé škody na úrode v záhrade a v domácnosti sa pričiniť o roznesenie škodlivých mikroorganizmov a parazitov. Kontaminujú totiž svoje prostredie.
  • Odhady uvádzajú, že hmotnosť všetkých mravcov na Zemi sa rovnajú hmotnosti celej ľudskej populácie. Ktovie, kto je skutočne pánom Zeme? 😉
  • Zrak mravcov je zvyčajne slabý, niektoré druhy sú dokonca aj slepé. Komunikujú pomocou pachových stôp, ktoré za sebou zanechávajú a vytvárajú si tak charakteristické cestičky.

Mravec faraón

V bytových priestoroch sa najčastejšie vyskytujú mravce faraóny. Ich stavba tela je menšia. Majú červonohnedú alebo hnedú farbu. Do strednej Európy bol tento druh mravca zavlečený až okolo 19.storočia z Ázie. Patrí medzi teplomilné tvory a nezvláda naše zimy. Preto sa hrnie do tepla ľudských obydlí, kde si v škárach, v stenách a podlahách postupne buduje sieť cestičiek a hlavnú “základňu”. Je skutočne nepríjemným spoločníkom, ktorý je za roky koexistencie dostatočne prefíkaný na to, aby dokázala byť imúnny voči všetkým nástrahám. Niekedy si si s ním definitívne poradíte až ráznym chemickým zákrokom – dezinsekciou.

Riziká, ktoré mravce prinášajú do domu aj záhrady

Pre mravce je typická symbióza s viacerými druhmi parazitov a mikroorganizmov. Roznášajú ich a prenášajú aj na potraviny, s ktorými prichádzajú do kontaktu. V záhrade zase profitujú so spolužitia s voškami a puklicami. Pohyblivosť vošiek je minimálne, preto im “prevoz” zabezpečujú práve mravce. Vošky sa tak dostanú k listom, ktoré vycucajú a zničia. Odmenou pre mravce je potrava v podobe šťavy, ktorú vošky produkujú. Ak vidíte, že po kmeni strome sa prechádzajú rady mravcov, spozornite – už onedlho môžete očakávať rozmnoženie vošiek a ohrozenie úrody.

mravce v domácnosti

Čo to znamená, keď sa u vás v domácnosti premnožili mravce?

Nikto nie je nadšený, keď zbadá mravce premávať sa po kuchynskej linke alebo medzi zásobami v komore. Promenádujú sa po chodbe, okenných parapetách, neštítia sa prekonávať ani výškové rozdiely. Láka ich predovšetkým cukor a múka a všetky potraviny, ktoré ich obsahujú. Nepohrdnú ani ovocím, orechami či potravinami s obsahom bielkovín. Všetko to začína niekoľkými individuálnymi prieskumníkmi, ktorí zmapujú priestor, nájdu korisť a zanechajú cestou feromónové stopy, po ktorých pôjdu ich nasledovníci – v už väčšom počte.

  • Pokiaľ sa k vám mravce dostanú náhodne – cez otvorené dvere cez leto, cez okno – nie je problém sa ich zbaviť už jedným zásahom. Stačí zapratať cestičku, použiť účinné prípravky voči mravcom a viac nebudú mať odvahu absolvovať cestu “skazy”.
  • Iné je to v prípade, ak si mravčia kráľovná vybudovala svoju armádu niekde v útrobách vášho domu alebo bytu. Môže ísť o steny, duté priestory v podlahe, pod podlahou, za obkladačkami – ich húževnatosť a pracovitosť v snahe prežiť je fascinujúca! Nie ste tu však preto, aby ste obdivovali ich schopnosti. Musíte zakročiť hneď niekoľkými spôsobmi a my vám radi poradíme, ako na to.

Ako sa zbaviť mravcov v dome / v byte – základné stratégie

Skôr, ako prejdeme k babským radám a overeným tipom, je dobré vedieť, ako postupovať, ak chcete byť v boji s mravcami úspešní. Mravci fungujú organizovane a systematicky a podobné stratégie sa vyplatia aj vám.

Krok č. 1 – Bezpečne ukryte všetky potraviny, ktoré mravce lákajú

Nenechávajte na stole ani kuchynskej linke žiadne otvorené potraviny, ktoré by mravce mohli prilákať. Mravcom nerobí problém vyliezť po nohe stola alebo hladkých dvierkach kuchynskej linky. Potraviny odkladajte do uzatvárateľných nádob. Ak máte malé deti, ktoré trúsia po podlahe omrvinky, často zametajte alebo vysávajte. Podobné opatrenia platia aj pre uskladnenie potravín v komore. Ak sa mravce dostanú k vašim zásobám, sú schopné prehryznúť aj papier.

Krok č. 2 – Odsledujte ich cestičky a narušte ich

Tým, že zrak mravcov nie je dobrý, spoliehajú sa predovšetkým na čuchové stopy, ktoré zanechali ich kolegovia. Po domácnosti sa zvyčajne pohybujú v pásoch, po overených chodníčkoch a komunikujú medzi sebou tykadlami. Pravidelné umývanie podláh silnejším octovým alebo citrónovým roztokom spoľahlivo zničí ich cestičky.

Krok č. 3 – Vypátrajte miesto, skadiaľ mravce hojne vychádzajú

Okrem zničenia ich cestičiek sa zamerajte aj na miesto skadiaľ vychádzajú. Môže to byť malá štrbinka v murive alebo v dlažbe či v obklade na stene. Skontroluje aj miesta parapetnými doskami a izoláciu okolo okien. V tom lepšom prípade je sídlo kolónie vonku, v tom horšom si vytvorili kolóniu priamo v dome (stena, podlaha).

Krok č. 4 – Nachystajte prírodné alebo chemické pasce

V poslednom kroku musíte voči mravcom zakročiť. Možností je hneď niekoľko. Buď im na miesta častého pohybu dáte aromatické potraviny, ktoré ich odpudzujú, alebo nachystáte nástrahy, ktoré si zanesú “domov” a zneškodnia aj ďalších mravcov. Mravce sú v tomto ohľade poučiteľné – ak vyhodnotia vašu domácnosť ako nebezpečnú a nelákavú, máte šancu sa ich zbaviť.

čo na mravce v byte

Čo na mravce v domácnosti? 7 babských rád a receptov

Čo proti mravcom v byte? Prinášame vám zoznam tipov a rád, ktoré majú rôznu povahu – niektoré sú ekologické, ďalšie zase ekonomické, či chemické. Veríme, že si tu svoj nevyskúšaný tip nájde každý, komu mravce znepríjemňujú život.

Aromatické rastliny a koreniny

Mravce priam neznášajú voňavé a výrazne koreniny. Kazia totiž ich pachové stopy a bez nich sú stratení. Nasypte na frekventované trasy a miesta skadiaľ vychádzajú čierne korenie, škoricu, majoránku, bazalku, šalviu alebo klinčeky (všetko v mletom stave). Mravce zostanú dezorientované. Silné vône ich odpudzujú a na pôvodné miesto sa tak ľahko nevrátia.

Kypriaci prášok alebo droždie

Čo tak pripraviť mravcom pochúťku, ktorá pre nich bude príučkou? Je známe, že ak mravec skonzumuje prášok do pečiva, po návrate k ostatným sa nafúkne a praskne. Signál pre ďalších, že vonku je nebezpečenstvo. Podobne funguje aj kašička z medu a kocky čerstvého droždia. Med je veľké lákadlo a droždie zase kypridlo, ktoré má v útrobách mravca rovnaký efekt, ako prášok do pečiva. A bum!

Kávová usadenina + chilli korenie

Ak ste kávičkár, kávovú usadeninu nevyhadzujte. Nechajte ju uschnúť a zmiešajte ju s chilli korením. Nasypte na frekventované miesta mravcov (najlepšie okolo škár). Mravci sa cez túto bariéru nedostanú. Postup je účinný, no menej vhodný do domácností s deťmi.

Ocot, citrón alebo pomaranče

Ako už bolo spomenuté vyššie, mravce potrebujú svoje pachové stopy, aby sa po byte dokázali prechádzať. Pravidelné umývanie podlahy octovým roztokom je podľa skúseností mnohých ľudí skutočne účinné. Ak vám vôňa octu príde výrazná a prekáža, vytlačte do teplej vody šťavu z citróna alebo pomaranča. Efekt je podobný. Ak máte doma koberce, prelejte aromatický roztok do rozprašovača a koberec nastriekajte.

Krieda

Uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede odpudzuje mravce. Stačí kriedou nakresliť čiary (napríklad okolo kuchynskej linky) – mravce za ňu neprejdú. Otázne však je, či si nenájdu inú korisť. Tento postup je dobré skombinovať s ďalšími.

Soľ

Veľmi jednoduchých a aj lacným tipom je vytváranie prekážok zo soli. Ide o bezpečné riešenie pre domácnosti, kde sú malé deti a zvieratá. Na miesta, skadiaľ mravce vychádzajú, nasypte soľ. Rovnako tak ju môžete nasypať aj po dĺžke prahu, parapety, či dokonca v záhrade okolo stromov a záhonov. Odpudíte tak aj slizniaky.

Pepermintová aróma

Voňa mäty určite nie je nič pútavé pre mravcov. Vyhýbajú sa jej oblúkom, alebo sa na miesto nevrátia vôbec. Ako ju využiť ? Vysaďte mätu do črepníkov a umiestnite ju do okna alebo pred dvere (na miesto kadiaľ sa mravce dostávajú dnu). Ak vyliezajú zo škáry v stene, využite silu esenciálneho mätového oleja – 10 kvapiek rozmiešajte v troche vody a štetcom aplikujte. Výborne funguje aj pepermintová zubná pasta, ktorú treba ponatierať okolo miesta, z ktorých mravce vychádzajú.

ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Ako fungujú chemické prípravky proti mravcom?

Ak ste už vyskúšali všetko a zatiaľ je to pre mravce 1:0, je čas pristúpiť k radikálnemu chemickému riešeniu. Otrava a jed na mravce sú v súčasnosti natoľko účinné, že od aplikácie poskytujú ochranu na niekoľko týždňov po sebe. Okrem návnad ukrytých v plastových domčekov, sú často vyhľadávané aj sypké alebo práškové prípravky proti mravcom. Otravu (v podobe jemného prášku alebo tenkého filmu) si mravce zanesú do skrýše, kde sa prenesie aj na ostatných mravcov – najlepšie, ak sa na telách ďalších mravcov prenesie priamo ku kráľovnej. Treba sa však riadiť bezpečnostnými pokynmi pri aplikácii, predovšetkým, ak sú u vás doma malé deti alebo zvieratá. Insekticídne prípravky na mravce zvyčajne nepredstavujú vysoké riziko človeka, pre vodné organizmy sú však jedovaté.

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1BIOLIT Plus sprej proti mravcom
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5,2 € Čítať recenzie
#2RAID nástraha pre mravce 1 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,7 € Čítať recenzie
#3ORION Total attack prípravok na mravce
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2,8 € Čítať recenzie
#4VANDAL návnada na mravce
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8,30 € Čítať recenzie

Rozmnožili sa mravce v záhrade? Musíte poraziť kráľovnú

Dá sa vôbec mravce v prirodzenom prostredí eliminovať? Pri premnožení dokážu napáchať nemalé škody. Nielenže spolupracujú so škodcami (vošky, puklice), bohatá sieť chodbičiek a ich pažravosť ničí korene okrasných rastlín a kvetín. Ak sa usídlia pod dlažbou, skôr či neskôr dôjde k jej uvoľneniu od podkladu. Môžete pristúpiť k jednoduchým, no občas pomalším postupom (soľ, horúca voda, prášok do pečiva, krieda okolo fólie/skleníka, lepové pásky na kmene stromov) alebo skúste pasce, ktorých princípom je mravce nalákať na „pochúťku“ (otravu), ktorú zanesú hlboko do hniezda (ku kráľovnej) a tam dôjde k postupnému úhynu.

Náš tip: V tomto článku sa dočítate, ako bojovať so smútivkami, ktoré sú tiež častým strašiakom domácností.

Zdroje informácií
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Mravcovit%C3%A9
http://www.mladyvedec.sk/archiv/archiv-cisla-8/199-08-vyspela-civilizacia-mravcov.html

5/5 - (6 votes)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1