10 tipov, ako ušetriť za elektrinu v domácnosti

Každoročné zdražovanie cien energií sa úzko dotýka aj nákladov na elektrickú energiu. Tá v modernej domácnosti poháňa väčšinu zariadení a spotrebičov a predstavuje zvyčajne výraznú položku rodinného rozpočtu. Zrejme sa nikto nebude čudovať, že veľa ľudí premýšľa, ako výdavky za elektrinu viac či menej obmedziť. V tomto článku vám poradíme, ako ušetriť za elektrinu v domácnosti.

tipy ako šetriť elektrinu

Spotreba elektriny na Slovensku

Zo štatistík vyplýva, že priemerná spotreba elektriny v domácnosti za rok činí v posledných rokoch okolo 2500 kWh . Táto hodnota však môže byť úplne odlišná. Závisí predovšetkým od veľkosti domácnosti a jej vybavenosti. A tiež na tom, či elektrinou len „svietite“ a prevádzkujete pár bežných spotrebičov, prípadne používate elektrický bojler na ohrev vody, alebo dokonca s použitím elektrickej energie vykurujete.

Ročné náklady sa potom môžu v závislosti na tom pohybovať od menej ako 360 eur po viac ako 1000 eur ročne. Či už elektrinu používate iba na svietenie, alebo na nej aj varíte a využívate elektrické ohrievače, elektrina patrí medzi energie, ktoré zdražujú azda najväčším tempom. Pri rozumnom hospodárení vzniká vo väčšine domácností priestor k úspore v ráde desiatok až stoviek eur. A to bez toho aby ste museli vrátiť ku sviečkam a miesto televízie sledovať bábkové divadlo. Ako teda jednoducho ušetriť?

Máme tu pre vás desatoro rôznorodých tipov na úsporu nákladov za elektrinu bez radikálneho obmedzenia životného komfortu. Je zrejmé, že nie všetky tipy pôjde uplatniť v každej domácnosti, ale existuje pár bodov, ktoré pre vás nebude problém uviesť do praxe – a aj pár drobností môže za rok viesť k citeľnej úspore.

1. Osvetlenie

ako ušetriť za elektrinu v domácnosti

Týmto faktorom sa väčšinou začína, pretože svietenie predstavuje významnú časť spotreby elektriny vo väčšine domácností . Ako tieto náklady obmedziť?

  • LED žiarovky – Táto rada pre vás pravdepodobne nebude žiadnou novinkou, ale nemožno ju vynechať. LED žiarovky poskytujú vysoký výkon pri rádovo nižšej spotrebe než klasické žiarovky. Áno, ich obstarávacia cena je vyššia, ale prechod na LED osvetlenie sa vám čoskoro vráti. Ušetriť môžete pomerne značné sumy.
  • Svieťte si lokálne – Pokiaľ chcete obmedziť náklady, dajte si záležať na tom, aby celý byt nesvietil ako vianočný stromček. Rozmiestnite po byte viac slabších, lokálnych svietidiel (lampičiek atď.) A používajte ich podľa potreby namiesto toho, aby neustále svietil veľký „luster“.

2. Kúrenie a ohrev vody

termostat kúrenie

Teraz sa budeme venovať domácnostiam, v ktorých sa kúri a / alebo ohrieva voda elektrinou . Ide o mimoriadne veľké položky v rámci celkovej spotreby elektrickej energie – a väčšinou je tu veľa priestoru pre úspory, bez toho aby ste museli hľadať iný zdroj energie na vykurovanie a ohrev (čo niekedy jednoducho ani nemusí byť možné, napr. ak v obec nie je plynofikovaná).

  • Pri ohreve vody bojlerom obmedzte teplotu na komfortné a nutné minimum. Teplota bojlera nad 50 ° C je úplne dostačujúce pre zaistenie hygienického štandardu (zamedzenie šírenia baktérie legionella). Teploty 60 ° C a viac už sú zbytočne vysoké. Prípadne môžete pravidelne vykonávať hygienickú údržbu pomocou krátkeho zvýšenie teploty.
  • Neprekurujte zbytočne byt. Optimálna teplota sa pohybuje zvyčajne okolo 20-21 ° C, na noc je možné kúrenie ešte stlmiť. To isté platí, aj keď odchádzate na dlhšiu dobu z domu. Veľa slovenských rodín má pocit, že v byte sa musí neustále teplo – aj počas ich neprítomnosti. Zabudnite na tento prežitok a kúrte súdne. Prospeje to nielen vašej peňaženke, ale aj zdraviu. Odchod z prekúreného bytu do zimy predstavuje vyšší nápor na organizmus, ktorý sa musí aklimatizovať na veľké teplotné rozdiely. Prekurovanie tiež môže spôsobiíť nadmerné vysúšanie vzduchu, čo môže viesť k mnohým zdravotným ťažkostiam, najmä u citlivejších, alergických a astmatických osôb.
  • Vetrajte s prehľadom. Správne vetranie optimalizuje výdavky na vykurovanie. Základný a odporúčaný postup znie nasledovne – vetrajte krátkodobo, ale intenzívne. Vtedy sa vymení iba vydýchaný vzduch, ale nestihne dôjsť k radikálnemu ochladeniu interiéru. Vetrajte každý deň, aj v zime. Tzv. mikrovetranie spôsobuje akurát tak prievan vo vašej peňaženke a nevyrieši ani problém so suchým vzduchom. V moderných novostavbách sú už prítomné systémy rekuperácie, teda systémového vetrania, pri ktorom odchádzajúci teplý vzduch odovzdáva teplo čerstvému a tepelné straty sú minimálne.

3. Kuchynské spotrebiče

správna teplota v chladničke

V tomto bode nás budú zaujímať elektrické spotrebiče, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v kuchyni. Z nich najmä chladnička a varná doska, ale napríklad aj mikrovlnná rúra, umývačka a ďalšie pomôcky.

  • Vyberajte podľa spotreby – Už pri kúpe väčších a náročnejších spotrebičov je rozumné zohľadniť aj spotrebu energie. Základnú informáciu poskytuje zaradenie do energetickej triedy od A +++ po G. V praxi sa ale so všetkými triedami u všetkých spotrebičov nestretnete. Napríklad drvivá väčšina chladničiek patrí do skupín A + až A +++. S nižšími sa stretnete u súčasných modelov len minimálne. Energetickú skupinu sa dozviete z energetického štítku, kde je uvedená aj konkrétna priemerná spotreba elektriny za rok.
  • Správne umiestnenie – Zariadenia, ktoré majú chladiť (chladničky, mrazničky, …) je potrebné umiestňovať mimo zdroja tepla. Teda čo najďalej od kúrenia, sporáka, rúry atď. Nie je ani vhodné, aby stáli napr. proti oknu, kde na ne bude dopadať priame slnečné svetlo.
  • Správne nastavenie a používanie – Opäť sa to týka predovšetkým chladničky a mrazničky. Teplota v chladničke by nikde nemala klesať pod 0 ° C. Pre skladovanie mäsa a náchylných potravín dostačuje teplota pod 4 ° C. Menej háklivým potravinám stačí aj 5 ° C alebo viac. Chladničku otvárajte čo najmenej a využívajte zóny s rôznou teplotou pre uloženie správnych potravín a surovín. Pre efektívny chod by chladnička mala byť plná z cca 70-80% jej objemu. U umývačky môžete tiež používať špecializované programy pre ekonomický chod.

4. Varenie

úspora pri varení

Varíte na elektrických zariadeniach? Ak máte možnosť, zmeňte to. Podobne ako u vykurovania a ohrevu vody, aj pri varení je elektrina najmenej výhodným zdrojom energie. Čo ale robiť, ak vám nič iné nezostáva?

  • Vybavenie – Kúpte si kvalitnú indukčnú alebo sklokeramickú varnú dosku s efektívnym ohrevom. Používajte kvalitný riad s optimálnymi tepelnými vlastnosťami. Pre kratší ohrev alebo rýchlu tepelnú úpravu sú vhodné napríklad nerezové riady, ktoré rýchlo a rovnomerne vedú teplo. Pre dlhú úpravu sú vhodnejšie napr. liatinové riady, ktoré sa síce dlhšie rozohrievajú, ale teplo výborne kumulujú.
  • Použitie – Využívajte jednotlivé platničky podľa ich určenia a veľkosti (nevarte len na najsilnejšom). Používajte pokrievky a využívajte zvyškové, akumulované teplo. Menšie množstvo jedla ohrievajte v mikrovlnnej rúre. Tá môže mať síce vysoký príkon, ale taktiež má okamžitý účinok.

5. Pranie

pranie

Ďalším pomerne výrazným spotrebičom je práčka. Aj tu môžete šikovne ušetriť, ak sa zameriate na úsporné varianty. Efektívnejšie práčky sú síce drahšie, ale investícia sa časom vráti práve v účtoch za elektrinu, ale aj vodu.

  • Pri praní používajte patričné programy podľa množstva, druhu a miery znečistenia bielizne (napr. krátky program len pre prepláchnutie spoteného, ale inak iba málo znečisteného oblečenia). Pokiaľ nie je bielizeň silne znečistená, perte pri nízkych teplotách (30 ° C). Pomôže aj používanie kvalitných pracích prostriedkov.
  • Práčku napĺňajte do optimálnej miery. Preplnený bubon vedie k nižšej efektivite prania rovnako, ako málo zaplnený. Mnohé moderné práčky už zvládnu automaticky upravovať program na základe hmotnosti „nákladu“. Pouvažujte o kúpe takéhoto modelu.
  • Kombinovaná práčka so sušičkou bude menej efektívna než samostatné spotrebiče.

6. Elektronika

V tomto bode máme na mysli televízory, počítače, rádia a ďalšiu audio, video techniku, ale aj mobilné zariadenia, herné konzoly a osobnú elektroniku.

  • Stand-by režim – Väčšina elektroniky sa môže vyzerať ako „vypnutá“, ale v skutočnosti sa nachádza len v pohotovostnom režime, pri ktorom stále odoberá prúd. Používajte preto centrálne tlačidlo pre úplné vypnutie. U niektorých zariadení je to však problematické. Ideálne je zapojiť elektroniku do predlžovaciu zásuvku s vlastným vypínačom. Môžete tak vypnúť všetky zariadenia jediným tlačidlom (napr. cez noc, keď ste v práci, na dovolenke a pod.).
  • Nabíjačky – Vyťahujte nabíjačky zo zásuvky, ak ich práve nepoužívate.

7. Dbajte na stav spotrebičov

Údržba elektrických zariadení je dôležitým bodom pri snahe o zníženie výdavkov. Udržujte všetky svoje spotrebiče v dobrom stave. Tým zaistíte efektívny – a teda aj úspornejší chod. Chladničky s námrazou, práčka s upchatým filtrom, vysávač s plným sáčkom alebo upchatou hubicou, umývačka potiahnutá vrstvou vodného kameňa atď. – všetky tieto aspekty zvyšujú spotrebu pri činnosti a hrajú vo váš neprospech. Zariadenia nepracujú tak dobre, ako by mohli, spotrebúvajú viac prúdu, rýchlejšie sa opotrebovávajú a kazia, výsledky ich práce sú v konečnom výsledku aj tak nedostatočné …

8. Sledujte ponuky poskytovateľov elektriny

Ak sa vám zdá, že za elektrinu platíte príliš, možno prišiel čas trochu zatlačiť na svojho poskytovateľa, alebo prípadne ho aj vymeniť za iného. Dnes je prechod k inému poskytovateľovi pomerne jednoduchý, ale nebuďte unáhlení. Pred prechodom si dobre preštudujte ponuky jednotlivých poskytovateľov, porovnajte ich medzi sebou a uistite sa, že vám zmena skutočne prinesie výhody. Pomôcť vám môžu aj rôzne online kalkulačky, ktoré vám porovnávanie ponúk uľahčí.

9. Príkon vs. doba prevádzky

Veľa ľudí má skreslené predstavy o tom, aký dopad majú niektoré konkrétne spotrebiče a prístroje na celkové náklady za energie. Napríklad rýchlovarná kanvica môže mať vysoký príkon okolo 2000 W, takže vyzerá ako veľký žrút energie. Ale berte do úvahy, že ohrev vody je otázkou cca minúty – a koľkokrát denne si varíte kávu alebo čaj? Ohrev v kanvici môže byť v konečnom dôsledku výhodnejší, než ak by ste chceli vodu ohrievať na elektrickom variči v hrnci.

Podobne treba uvažovať aj u iných spotrebičov. Nestačí sa pozerať iba na jednu veličinu (napr. príkon), ale vztiahnuť ju na spôsob použitia (celodenná prevádzka vs. párminútový chod denne).

10. Čo je ešte dobré vedieť?

plynový horák

Plyn je obvykle úspornejšia voľba pri varení ako elektrina

Nakoniec pre vás máme ešte niekoľko tipov a postrehov, ktoré sa vám môžu hodiť, keď budete uvažovať o úspore energií a obmedzení výdavkov.

  • Plyn vs. elektrina – Ak máte tú možnosť, je plyn zvyčajne výhodnejšie voľba, často až výrazne. Platí to najmä pri vykurovaní, ale napríklad aj pri varení (najmä, ak varíte často).
  • Niektoré spotrebiče klamú telom – Máte dojem, že sofistikovaný nástroj, ako je napr. notebook musí mať vysokú spotrebu? V skutočnosti je prakticky porovnateľný so silnejšou obyčajnou klasickou žiarovkou.
  • Najväčší žrúti – Pokiaľ ide o príkon, medzi najnáročnejšie spotrebiče patria elektrické bojlery, sporáky, rúry, varné dosky, sušičky bielizne a práčky. Kdesi uprostred sa nachádzajú mikrovlnky, umývačky, varné kanvice, malé variče, kávovary, žehličky, vysávače a pod. Nižšiu spotrebu má zvyčajne elektronika (TV, audio a pod.) A IT technika.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin