Recenzia IPL epilátoru Braun Silk-expert Pro 5: Tešte sa na rýchle výsledky a prémiový dizajn

Ako sa zbaviť nevzhľadných chĺpkov na miestach, kde ich nechcete mať? Odveký problém, s ktorým bojujú ženy, ale aj muži. Až donedávna pritom de facto existovali dve základné možnosti. Bezbolestná, ale málo účinná a krátkodobá – známa tiež ako depilácia. A druhá možnosť – dlhodobejšia a precíznejšia, ale obvykle tiež výrazne bolestivejšia a náročnejšia. Tej sa súhrnne hovorí epilácia.Čo keby však aj druhá z týchto dvoch možností, teda epilácia, mohla byť bezbolestná a pritom si zachovala veľmi dlhotrvajúcu účinnosť? Dnes už nejde len o márny sen, ale bežnú realitu, ktorú si môžeme užívať vďaka technologickému pokroku.

Kľúčovým pojmom je IPL epilácia. Ako si vybrať ten najlepší IPL prístroj? Mám pre vás inšpiráciu v podobe vlastnej recenzie IPL epilátora Braun Silk-expert Pro 5.

Ten som testovala po dobu jedného mesiaca a tu sú moje skúsenosti, poznatky a postrehy.

Braun Silk-expert Pro 5

Braun Silk-expert Pro 5

Čo je IPL epilátor a pre koho je vhodný?

Intense Pulzed Light (skrátene IPL) je moderná technológia epilácie, teda odstraňovanie chĺpkov s dlhodobým účinkom. Túto technológiu dnes už bežne využívajú aj domáce epilátory, čo je zásadná výhoda oproti napríklad laserovým technológiám, ktoré sú doménou salónov a iných zariadení.

IPL epilátory nie sú práve lacné, ale sú mimoriadne účinné a pritom prakticky úplne bezbolestné, alebo ich používanie sprevádzajú len minimálne nepríjemné pocity, ako je svrbenie či brnenie alebo zahriatie kože – a to navyše skôr pri nesprávnom použití.

Použitie epilátorov IPL je však jednoduché, nevyžaduje žiadne zvláštne skúsenosti, zručnosť ani pomôcky. Nie sú potrebné ani špeciálne gély či krémy a pod. Epilátor sa pritisne k oholenej koži a potom stačí rovnomerne a systematicky postupovať.

Braun Silk-expert Pro 5

Braun Silk-expert Pro 5 padne do ruky

Melanín a rastová fáza chĺpkov

A ako to celé funguje? IPL epilátory využívajú svetelné impulzy v konkrétnom spektre. Tieto impulzy sú intenzívne a dokážu zasahovať melanín v samotných folikuloch chĺpkov. Cielia pritom na chĺpky, ktoré sú vanagénnej čiže rastovej fáze. Pôsobením svetelných impulzov dochádza k ich deaktivácii a ukončeniu rastovej fázy.

IPL epilátor je teda dobré spočiatku použiť niekoľkokrát (aby boli zasiahnuté aj chĺpky, ktoré boli pri prvej epilácii v inej fáze vývoja) a výsledky sa dostavia s odstupom. Sú však veľmi dlhodobé a potom už stačí „udržiavaciu epiláciu“ vykonávať s pomerne veľkým odstupom.

Záleží na type pleti…

Aj IPL epilácia má svoje úskalia. Nie je vhodná úplne pre každého. Ideálna je kombinácia skôr svetlejšej pleti a skôr tmavších chĺpkov. Ak máte napríklad svetlejšie chĺpky a tmavšiu bronzovú pleť, kvalitné IPL epilátory ako Braun Silk-expert Pro 5 budú s najvyššou pravdepodobnosťou tiež účinkovať.

Efektívne už však nemusia byť pri veľmi tmavej (temne hnedej) pokožke a horšie si poradia aj s veľmi svetlými (ryšavými, bielymi) chĺpkami. To je dané princípom fungovania, ktorý cieli práve na melanín – teda farbivo. Pokiaľ je melanínu v chĺpkoch veľmi málo, nemá IPL technológia čo „zasiahnuť“.

Aby ste si mohli byť istí, či je pre vás epilátor ako Braun Silk-expert Pro 5 vhodný a bude dobre účinkovať, priamo na stránkach Braun nájdete tabuľku odtieňov pleti a chĺpkov, ktoré sú s epilátorom „kompatibilné“.

Na akých partiách je možné Braun Silk-expert Pro 5 použiť?

Braun Silk-expert Pro 5 je navrhnutý tak, aby ho bolo možné použiť na prakticky všetkých partiách tela – vrátane najintímnejších. Pre jednotlivé partie sú k dispozícii rôzne nadstavce. Tie sa líšia predovšetkým veľkosťou „svetelného okna“.

Braun Silk-expert Pro 5

Braun Silk-expert Pro 5 a nadstavce v balení

Nástavce s menšími oknami sú určené pre citlivejšie a členitejšie partie, ako je tvár a intímne partie. V balení sú dva tieto „presné“ nástavce, takže môžete mať na oba typy partií oddelene špeciálny nástavec, čo je z hygienických i pocitových dôvodov určite výhoda. Ďalej sú v balení dva široké nástavce pre väčšie partie ako nohy, hrudník a pod.

Pozor: Aj keď je Braun Silk-expert vhodný aj na tvár, vyhnite sa kontaktu epilátora s očami. Intenzívne záblesky môžu byť pre zrak škodlivé.

Je Braun Silk-expert Pro 5 vhodný pre mužov aj ženy?

Už svojím dizajnom cieli Braun Silk-expert primárne na ženy. Ich chĺpky sú tiež spravidla jemnejšie a epilácia bude účinnejšia. V zásade však môžu IPL epilátor používať aj muži. Pred použitím epilátora je však potrebné dané partie veľmi starostlivo oholiť (to platí aj pre ženy, u mužov však o to viac). U mužov je epilátor vhodný na oblasť hrudníka, chrbta či brucha a nôh.

Nepoužívajte však prístroj na fúzy. Výsledky môžu pôsobiť nevzhľadne a nerovnomerne alebo môže epilátor spôsobiť dlhodobé až trvalé výsledky, ktoré nemusia byť žiaduce.

Ako dlho vydrží výsledky s Braun Silk-expert Pro 5?

Počas cca 3 týždňov sa u mňa dostavili viditeľné výsledky pri používaní epilátora iba 1krát za týždeň. Z vlastnej skúsenosti odporúčam prvé použitie robiť čo najstarostlivejšie.

Braun Silk-expert Pro 5

Braun Silk-expert Pro 5 a detail hlavy

Ďalej je v „udržovacej fáze“ možné zachovať výsledky po dobu aj 1 roka. Počet prvých použití na dosiahnutie výsledkov sa rôzni podľa farby a typu pleti a chĺpkov a ďalších faktorov, ale po 3 alebo 4 použitiach už by výsledok či výrazný úbytok chĺpkov mal byť jasne viditeľný.

Otváracia fáza, kedy sa epilácia vykonáva 1krát týždenne, trvá podľa potreby 4 až 12 týždňov. Následne stačí použitie raz za 1-2 mesiace.

Bolí epilácia s Braun Silk-expert Pro 5?

Pocity pri epilácii s IPL technológiou sú pomerne individuálne. Záleží na citlivosti a type pleti. Model Silk-expert Pro 5 je veľmi výkonný, ale nie je nešetrný. Ponúka pokročilé senzory adaptujúce sa automaticky na odtieň pleti na každom mieste a tiež manuálne nastavenie intenzity, tzv. citlivejšie režimy.

Napríklad na nohách zrejme neucítite vôbec nič. Určité štikanie môže sprevádzať epiláciu v citlivých partiách (napr. podpazušie a pod.), najmä ak máte citlivú pokožku. Ja som však tento problém u seba nezaznamenala.

Braun Silk-expert Pro 5

Braun Silk-expert Pro 5 v béžovom púzdre

Držte sa návodu na použitie, aby ste minimalizovali možnosť nepríjemných pocitov. Prípadne znížte intenzitu. Po epilácii tiež nevystavujte pokožku aspoň 2 dni priamemu slnečnému žiareniu (opaľovanie,…).

Dizajn, ovládanie a vybavenie

Braun Silk-expert Pro 5 patrí medzi špičkové súčasné modely IPL epilátorov, takže je vhodnou voľbou aj pre náročné záujemkyne o dokonalú epiláciu a výkonnosť, ale aj komfort pri používaní a životnosť. Samotný prístroj má biele telo so zlatými prvkami a vyzerá naozaj úžasne.

Na epilátore sú len dve tlačidlá a zariadenie je možné spustiť oboma. To menšie umožní aktivovať „jemný režim“ v 3 stupňoch pre jemnejšie ošetrenie, ak máte pocit, že vám automatický režim nevyhovuje, máte citlivejšiu pleť a pod. Na boku zariadenia je potom kontrolka, ktorá informuje o aktívnom, automatickom režime podľa tóny pleti a ochlpenia (SensoAdapt).

Ovládanie hodnotím ako veľmi jednoduché, intuitívne, prehľadné. Poteší podrobný návod s presnými inštrukciami, ako prístroj používať a aké sú jeho možnosti. Dizajn je elegantný – skôr „dámsky“. Epilátor sa veľmi dobre drží, dobre sadne do ruky. Prípadné obavy z toho, že sieťové káble budú prekážať, sa ukázali ako zbytočné.

Odmenou za sieťové napájanie je stabilný a vysoký výkon. Kombinované napájanie by bolo ideálne, ale akumulátor by zase mohol zbytočne zvyšovať hmotnosť a cenu prístroja, a zároveň znižovať jeho životnosť a výkon, takže čisto sieťové riešenie je rozumný kompromis, aj keď napájací adaptér je taktiež celkom veľký.

Súčasťou balenia je aj veľmi pekné béžové púzdro (pomerne veľké a nie extra skladné, ale šikovné) a tiež dve náhradné presné hlavy a jedna široká. Navyše dostanete aj holiaci strojček Venus Extra Smooth Swirl na oholenie pokožky pred epiláciou, čo je trochu otravný, ale nevyhnutný úkon.

Výkon a režimy intenzity

Možno najväčším lákadlom epilátora Braun Silk-expert Pro 5 je veľmi prepracovaný automatický systém SkinPro 2.0 využívajúci technológiu SensoAdapt. Vďaka tejto funkcii sa prístroj dokáže prispôsobiť odtieňu pokožky a chĺpkov na danom mieste a zvoliť adekvátny výkon, aby bola epilácia účinná, ale nie nepríjemná.

Úrovňou intenzity v rámci tejto funkcie je 10 a automaticky sa mení, keď prechádzate zo svetlejšej k tmavšej (napr. opálenejšej) časti. Na odtieň je funkcia veľmi citlivá, takže reaguje aj na drobné odlišnosti. Nemusíte tak stále prepínať alebo premýšľať, aký režim bude optimálny. Sami ešte môžete voliť z troch variantov jemného režimu napr. pre citlivé partie.

Braun Silk-expert Pro 5

Krásne dizajnové balenie Braun Silk-expert Pro 5

Životnosť

Zariadenie vykoná 125 zábleskov za minútu, pričom maximálny výkon je až 6 j/cm2. Pri IPL epilátoroch je veľmi dôležitý celkový počet zábleskov, ktorý de facto udáva životnosť zariadenia. V prípade Braun Silk-expert Pro 5 je to úplne nadpriemerných 400 000 zábleskov.

Priemerná dĺžka ošetrenia väčších partií či celého tela obvykle nepresiahne desať minút. Prístrojom tak môžete vykonať odhadom cez 300 ošetrení celého tela. Pri správnej frekvencii použitia vám vystačí na celé desaťročie, výrobca uvádza 22 rokov.

Zhrnutie recenzie

Braun Silk-expert Pro 5 je vo všetkých ohľadoch nadpriemerný model IPL epilátora, patrí priamo k tomu najlepšiemu na trhu. Tomu zodpovedá nie úplne nízka cena, ale aj vynikajúca výkonnosť, komfort, funkčnosť a životnosť. S pokročilými funkciami adaptácie môžete dosiahnuť bezbolestný a precízny výsledok. Tento model možno rozhodne odporučiť.

Výhody:

 • Nadpriemerné parametre vo všetkých oblastiach
 • Jednoduché použitie
 • Životnosť = pri správnej frekvencii aj viac ako 20 rokov
 • Automatický senzor SkinPro 2.0, ktorý pozná farbu kože a prispôsobí tomu výkon, aby bola epilácia príjemná
 • Prístroj naozaj funguje. Prvé výsledky som videla už po 3 týždňoch.
 • Krásne dizajnové púzdro
 • Nádherný dizajn, ktorý ocení každá žena
 • Investície – za podobné ošetrenia zaplatíte v kozmetickom salóne nemalé čiastky, tu sa vám investícia určite vráti
 • Rýchlosť – epiláciu nôh máte hotovú za pár minút

Nevýhody:

 • Vysoká cena (v prípade IPL epilátorov s týmito funkciami však bežná)
 • Záblesky, ktoré môžu byť nepríjemné (najmä pre oči)
 • Púzdro je nádherné, ale trochu väčšie a možno zaberie o niečo viac miesta

Celkové hodnotenie: 97% (fantastický produkt)

Fotogaléria

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin