11 najlepších detských autosedačiek 2020: Recenzie & Ako vybrať

V nasledujúcom výbere sme sa zamerali výhradne iba na aktuálne najlepšie autosedačky, ktoré v testoch prestížnych nemeckých magazínov i najvýznamnejšieho automotoklubu v Nemecku ADAC získali popredné miesta a vysoké hodnotenia. Zároveň sa pokúsime nasmerovať vás k výberu optimálnej konštrukcie podľa viacerých kľúčových faktorov.

⭐⭐⭐⭐⭐

Najlepšie detské autosedačky Detské autosedačky sú povinnou výbavou každého motorového vozidla, v ktorom sa prepravujú deti. Sú tým najdôležitejším ochranným prvkom, preto by sme vám radi ukázali, aké údaje je pri autosedačke potrebné sledovať a ako vybrať autosedačku, ktorá poskytne vášmu dieťaťu maximálnu bezpečnosť a pohodlie vzhľadom na jeho vek.
Predtým ako sa rozhodnete pre tú správnu autosedačku, je dôležité zvážiť veľa možností, nielen farbu a cenu.

Čo musíte pri kúpe kvalitnej autosedačky sledovať?

✅ 1. Autosedačka musí zodpovedať norme ECE R44/04 – ide o skúšobnú normu pri testovaní, ktorá je jednotná pre celú Európu. Autosedačka bez tohto značenia nie je overená – teda nie je vhodná na používanie. V platnosti je však už aj nová európska norma ECE R129, tzv. i-Size norma. Takéto autosedačky sú už vybavené Isofixom. Dieťa do 15 mesiacov musí byť pripútané proti smeru jazdy, zohľadňuje sa nielen váha, ale aj výška a v týchto modeloch sa výrazne zlepšila ochrana pred bočným nárazom.

✅ 2. Zohľadnite vek, váhu a výšku dieťaťa a podľa toho vyberajte typ autosedačky. Pri výbere je dôležité zorientovať sa v nasledujúcich kategóriách a ich značení:

Základné kategórie:

 • 0+ : škrupinová autosedačka, pre dieťa do 13 kg (od narodenia po 1. rok)
 • I : pre dieťa od 9-18 kg (od 1. po 4. rok)
 • II/III: pre dieťa od 15-36 kg (od 4. až po 12 rok alebo váhu 36 kg, alebo výšku 150 cm)
 • Univerzálne kategórie:
 • 0/I: od narodenia po váhu 18 kg
 • I/II/III: od 9 kg po 36 kg

✅ 3. Spôsob upevnenia autosedačky v aute je dvojaký – bezpečnostným trojbodovým pásom alebo cez systém Isofix (viac o tomto systéme nájdete v recenziách nižšie). Navyše rozhoduje typ a značka vášho auta. Autosedačky s označením UNIVERSAL by mali pasovať takmer do všetkých automobilov, niektoré autosedačky sú však navrhnuté iba pre konkrétne značky.

✅ 4. Pohodlie vs. Dizajn? To druhé nie je až tak dôležité. Zaujímať by vás mala nezávadnosť použitých materiálov, odnímateľné poťahy s ľahkou údržbou, príjemne mäkké polstrovanie, polohovateľnosť autosedačky, nastavenie hlavovej opierky a vybavenosť (strieška, clona,…).

⭐⭐⭐⭐⭐

Čo sme pripravili?

V tabuľke s najlepšie hodnotenými autosedačkami pre rok 2020 nájdete 5 hlavných kategórií. Aby sme im pridali na vierohodnosti – pri autosedačkách nájdete aj ich najlepšie umiestnenie, ktoré dosiahli v teste autosedačiek, alebo pri odbornom zhodnotení.

Ak vás zaujíma, podľa akých kritérií autosedačku vybrať, kedy je vhodné ju vymeniť, ako autosedačku v aute upevniť a aká je životnosť autosedačky, potom neprehliadnite ani nášho obsiahleho sprievodcu výberom.

Najlepšie detské autosedačky roku 2020 podľa nás a testov

 ProduktProduktHodnotenieCena (od) 
Kategória 0-13 kg
#1Britax Römer Baby Safe 2020
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 4 kg
Norma: ECE R 44/04
Auto Bild: 5 bodov z 5, 1. miesto z 13
⭐ 100 %120 € Čítať recenzie
#2Cybex Aton 5 2020
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 4,8 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1. miesto zo 7
⭐ 100 %150 € Čítať recenzie
#3Avionaut PIXEL 2019
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 2,5 kg
Norma: i-Size
Stiftung Warentest: 9. miesto zo 20; dTest 4. miesto
⭐ 98 %160 € Čítať recenzie
Kategória 0 - 18 kg
#1CYBEX SIRONA S I-SIZE 2020
Určenie: od 0 do 18 kg (45-105 cm)
Hmotnosť: 15 kg
Norma: i-Size
Najnovšie technológie
⭐ 100 %400 € Čítať recenzie
#2Britax Römer Dualfix 2 R 2020
Určenie: od narodenia do cca 4 rokov (18 kg)
Hmotnosť: 14 kg
Norma: ECE R44 / 04
Víťaz ADAC v kategórii od narodenia
⭐ 98 %345 € Čítať recenzie
Kategória 9 - 18 kg
#1Britax Römer Duo Plus 2020
Určenie:
Hmotnosť: 9 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1.miesto zo 4, ADAC Motorwelt: 1. miesto zo 4
⭐ 100 %205 € Čítať recenzie
#2Avionaut AEROFIX 2019
Určenie: 67-105 cm / do 17,5 kg
Hmotnosť:
Norma: i-Size
Výborne prispôsobiteľná
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
Kategória 9 - 36 kg
#1Cybex Pallas M-Fix SL 2020
Určenie: 9 až 36 kg, cca 9 mes. až do 12 rokov
Hmotnosť: 5,8 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1.miesto z 10
⭐ 100 %185 € Čítať recenzie
#2Britax Römer Advansafix IV M 2019
Určenie: od 9 mesiacov – 12 rokov
Hmotnosť: 11 kg
Norma: ECE R44 / 04
Maximálne flexibilná
⭐ 98 %310 € Čítať recenzie
Kategória 15 - 36 kg
#1Cybex Solution S-fix 2020
Určenie: od cca 3 až do 12 rokov
Hmotnosť: 6,2 kg
Norma: ECE R44/04
Stiftung Warentest: hodnotenie 1,7
⭐ 100 %199 € Čítať recenzie
#2Britax Römer KIDFIX 2 S 2019
Určenie: od cca 3 až do 12 rokov
Hmotnosť: 7,2 kg
Norma: ECE R44/04
Pohodlná aj pre väčšie deti
⭐ 98 %215 € Čítať recenzie

Autosedačky – kategória 0 – 13 kg

⏩ Pre dieťa do jedného roku alebo max. do 15 mesiacov sa používa škrupinová autosedačka (nazývaná aj ako „vajíčko“), ktorá sa v aute pripevňuje proti smeru jazdy a poloha dieťaťa v nej je pololežmo. Takýto typ autosedačky je možné pripevniť trojbodovým bezpečnostným pásom, no pre väčšiu stabilitu a bezpečnosť sa odporúča autosedačka so základňou – Isofixom.
Isofix je špeciálny systém ukotvenia detskej autosedačky za pomoci fixných bodov, ktoré sa zachytávajú priamo do sedadla a podlahy v aute. Autosedačka je tak priamo prepojená s karosériou auta. Dieťa vo vajíčku sa môže v protismere jazdy prepravovať aj na mieste spolujazdca. Je však dôležité, aby ste na tomto mieste vypli aktívny airbag.

Autosedačky – kategória 0 – 18 kg

⏩ Univerzálna kategória 0/I je vhodná pre deti od narodenia do približne štyroch rokov. Donedávna takýto typ sedačiek nedosahoval úroveň ochrany ako základné kategórie, ale s technologickým pokrokom sa mnoho prvkov vylepšilo a preto, ak sa rozhodnete, že chcete iba jednu autosedačku, ktorá bude vaše dieťa chrániť prvé 4 roky jeho života, investujte do kvalitného modelu.

Autosedačky – kategória 9 – 18 kg

⏩ Do kategórie I patria autosedačky určené pre deti približne od jedného do štvrtého roku, alebo s váhou od 9-18 kg. Tento typ je štandardne umiestnený v smere jazdy automobilu, pričom pripevnenie tela autosedačky je za pomoci trojbodového bezpečnostného pásu, ktorý je vedený poza sedaciu časť (nie cez dieťa) alebo za pomoci Isofixu.

Autosedačky od 9-18 kg majú vlastné bezpečnostné viacbodové zapínanie dieťaťa v sedadle alebo ochranný pult. Do nášho výberu sa dostali najkvalitnejšie autosedačky so základňou. Preto je aj ich cena vyššia, no rovnako narástla aj ich bezpečnosť.

Autosedačky – kategória 9 – 36 kg

⏩ Ďalšia univerzálna kategória s označením I/II/III má najdlhšie využitie – takéto autosedačky sú vhodné pre deti od 1 do 12 rokov. Vyznačujú sa viacerými odlišnosťami a prvé modely získavali v testoch bezpečnosti horšie výsledky. Na pripútanie menšieho dieťaťa slúžilo 5-bodové bezpečnostné zapínanie a staršie dieťa sa fixovalo bezpečnostným pásom.
Keďže sa umiestňujú v smere jazdy, predovšetkým ochrana menším detí nebola dostačujúca. V súčasnosti prešla táto oblasť viacerými inováciami a to hlavne v spôsobe prednej i bočnej ochrany. Preto pri tých najlepších modeloch nájdete miesto popruhov ochranný polstrovaný pult, ktorý poskytne i menšiemu dieťaťu vysokú mieru bezpečnosti pri prednom náraze.

Autosedačky – kategória 15 – 36 kg

⏩ Kategória II/III pre deti vo veku 3-12 rokov zahŕňa „klasické“ autosedačky umiestňované vo vozidle v smere jazdy, v ktorých sú deti pripútané 3 bodovým bezpečnostným pásom. Pri výbere tohto typu autosedačky prihliadajte hlavne na odolnosť materiálov (konštrukcia i poťahy) a úroveň bezpečnosti ochrany po bočných stranách.
Bude vám slúžiť niekoľko rokov, preto hľadajte model, ktorý sa prispôsobuje telu dieťaťa – ako do výšky, tak aj do šírky a nepretržite mu poskytuje ochranu a pohodlie.

Ako vybrať autosedačku – Kompletný sprievodca

Ak máte auto a čaká vás prírastok do rodiny, kvalitná autosedačka by mala byť povinnou výbavou, na ktorú nezabudnúť v rámci plánovania výdavkov na “výbavičku”. Akú autosedačku vybrať pre novorodenca? Ako sa zorientovať v ponuke autosedačiek, ak vaše dieťa už z autosedačky vyrástlo? Rôzne druhy autosedačiek alebo podsedákov sú pre dieťa povinné približne do veku 12 rokov, alebo do výšky 150 cm a váhy 36 kg. Jej výber je kľúčový, pretože dieťa potrebuje v aute vysoký stupeň ochrany a bezpečnosti. Stúpajúca nehodovosť, rýchlejšie a silné autá, agresívni vodiči sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu aj bezproblémovú jazdu v priebehu pár sekúnd premeniť na nešťastie.

Dali sme si preto za úlohu nielen vybrať tipy na najlepšie autosedačky v rôznych kategóriách, ale aj zosumarizovať všetky dôležité informácie, ktoré s autosedačkami súvisia. Naším cieľom je, aby ste po prečítaní nasledujúcich riadkov dokázali vybrať autosedačku, ktoré bude presne vyhovovať výške, váhe a v neposlednom rade aj veku vášho dieťaťa. Poďme na to!

Prečo je detská autosedačka v aute nevyhnutná?

Autosedačka plní predovšetkým zádržnú funkciu, podobne ako bezpečnostné pásy, ktoré používajú dospelí pasažieri. Pri zrážke dochádza k extrémnemu spomaleniu vozidla za veľmi krátky čas. Nepripútané dieťa narazí do prekážok pred sebou (sedadlá, čelné sklo, dvere auta) rovnakou rýchlosťou, akou sa v danej chvíli pohybovalo auto. Očakávané zranenia sú v rozpätí veľmi vážne až smrteľné. Ak je dieťa pripútané do autosedačky, ktorá spĺňa bezpečnostné normy, vyhovuje “parametrom” dieťaťa a je v aute správne upevnená, zrazenia môžu byť ľahké alebo stredné. V najlepšom prípade – žiadne.

4 dôležité faktory

Ak sa rozhodujete, akú autosedačku kúpite, zohľadňujte predovšetkým tieto body:

⏩ Hmotnosť dieťaťa

Existuje niekoľko kategórií autosedačiek, každá pre inú váhovú skupinu. Viac o ich určení sa dozviete nižšie. Nikdy nekupujte autosedačku na obdobie vopred s tým, že menšie dieťa podložíte dekou, či iným polstrovaním. Zádržný systém (bezpečnostné pásy) pravdepodobne nebude navrhnutý pre menšiu anatómiu tela, a teda ani nebude poskytovať dôkladnú ochranu.

⏩ Výška dieťaťa

Ak hlava dieťaťa prevyšuje najvyššiu pozíciu operadla na autosedačke, je na čase pouvažovať o výmene za väčší a bezpečnejší model.

⏩ Vek dieťaťa

V tomto prípade ide o veľmi individuálne kritérium, nakoľko deti v rovnakom veku môžu mať rozličnú výšku aj hmotnosť. Zohľadňujte však jeho fyzické schopnosti. Dieťatko, ktoré ešte nedokáže samostatne sedieť, nenúťte do tejto pozície ani v autosedačke. Hľadajte autosedačku s polohovaním.

⏩ Vaše auto

Svoj výber neunáhlite a zvážte aj možnosti, ktoré ponúka vaše vozidlo. Zmerajte priestor na sedadle, kde bude autosedačka umiestnená. Skontrolujte prítomnosť úchytného systému, ktorý je v novších autách integrovaný v zadných sedadlách. Ak je prítomný, môžete sa poobzerať aj po autosedačkách so systémom ISOFIX, ktoré v nezávislých testoch získavajú najlepšie hodnotenia.

Aké sú to homologizované detské autosedačky? Platné normy

Homologizovaná autosedačka spĺňa Európsku bezpečnostnú normu pre detské autosedačky s označením ECE R 44/04 (alebo staršiu, no stále platnú ECE R 44/03). Informácie o norme musia byť jasne vyznačené na homologizačnom štítku.
Čím musel konkrétny model autosedačky prejsť, aby túto normu splnil? Autosedačka bola podrobená dynamickým testom, kde sa zisťovalo jej správanie pri rôznych druhoch nárazov či prevrátení auta. Sledovala sa kvalita a prevedenie použitých materiálov – ich nezávadnosť, horľavosť, toxicita, pevnosť popruhov a zapínania, riziko korózie kovových komponentov, ostré hrany a výbežky, a i. Okrem normy nájdete na homologizačnom štítku aj hmotnostnú kategóriu (váhové určenie), použitie podľa typu vozidla (väčšinou universal, no nájdu sa aj špecifické autosedačky vyrábané pre konkrétne značky áut), výrobcu, krajinu pôvodu a číslo homologizácie.

V platnosti je však aj nová norma, tzv, i-Size norma ECE R-129, ktorá hovorí o tom, že dieťa do 15 mesiacov má byť v autosedačke pútané proti smeru jazdy. Ak autosedačka spĺňa takúto normu, potom: je vybavená ISOFIX-om, je vhodná pre dieťa od narodenia do výšky 105 cm (cca do 4 rokov), vrátane dieťaťa váži najviac 33 kg, splnila crashtesty pri bočnom náraze a jej súčasťou sú vnútorné bezpečnostné pásy. Čoraz viac testovaní hovorí v jasný prospech takto skonštruovaných autosedačiek, a preto v súčasnosti predstavujú najbezpečnejšie riešenie.

Prečo si vybrať autosedačku s ISOFIX-om?

ISOFIX je moderným úchytným systémom, ktorý je inštalovaný pri výrobe priamo do auta. Oceľovú konštrukciu, ktorú predstavujú úchyty/oká, nahmatáte v zadných sedadlách a na sedadle spolujazdca v priestore medzi operadlom a sedadlom.
ISOFIX je napojený priamo na karosériu auta. Ak pre svoje dieťa kúpite autosedačku so systémom ISOFIX, bude vybavená pevnou základňou, ktorá sa zasunutím naklikne na oceľové oká, a tak pevne spojí s konštrukciou auta. Až 96 % takto vybavených autosedačiek je nainštalovaných správne. O správnosti vás totiž informuje optická alebo akustická značka. Autosedačka s ISOFIX-om sa nenakláňa do bokov ani pri prudkých zákrutách, nepohybuje sa dopredu pri prudkom brzdení. Veľmi jednoducho ju môžete odpojiť a nainštalovať do ďalšieho auta – či už s napojením na ISOFIX, alebo za pomoci bezpečnostného pásu, ak auto ISOFIX nemá. Autosedačky so systémom ISOFIX spĺňajú i-Size normu ECE R-129.

Základné kategórie detských autosedačiek a ich využitie

Kategória 0 – autosedačky od 0-10 kg a Kategória 0+ – autosedačky od 0-13 kg

Tieto kategórie sú určené pre deti od narodenia. Pravdepodobne ich poznáte pod názvom vajíčka, alebo škrupiny. Ich základná pozícia je v ľahu a neskôr v poloľahu. Majú zosilnené bočnice a praktické madlo na prenášanie.

Viaceré z nich, najmä tie od renomovaných výrobcov, sú kompatibilné s podvozkami ich kočíkov, alebo je možné dokúpiť adaptéry. Do auta sa pripevňujú v protismere jazdy buď za pomoci trojbodového bezpečnostného pásu, alebo prostredníctvom ISOFIX-u. Ak umiestnite vajíčko na predné sedadlo, nezabudnite vypnúť airbag. Hoci sa uvádza, že autosedačky sú určené pre deti do 10 kg, resp. 13 kg, starostlivo sledujte, či je dostatočne chránená hlavička vášho dieťaťa. Akonáhle začne prevyšovať hornú hranu autosedačky, je čas zaobstarať si novú.

Kategória 0/I – autosedačky od 0 – 18 kg

Ide o univerzálne autosedačky pre deti od narodenia do 18 kg. Do hmotnosti 13 kg je autosedačka fixovaná proti smeru jazdy, neskôr, ako dieťa podrastie, ju otočíte do smeru jazdy. Ide o väčšie a ťažšie autosedačky, bez madla, s ktorými sa náročnejšie manipuluje a štandardne neponúkajú možnosť nakliknutia na podvozok kočíka.

Kategória I – autosedačky od 9 – 18 kg

Tento druh autosedačky rodičia zvyčajne kupujú priamo po prechode z vajíčka. Vydrží približne do 4.roku dieťaťa. Vo väčšine prípadov sa pripevňuje v smere jazdy. Modely, ktoré spĺňajú i-Size normu sú však otočené do protismeru. Majú vlastné 5-bodové bezpečnostné zapínanie alebo sú vybavené pevným pultíkom na fixovanie tela. Okrem sedu sú polohovateľné do poloľahu a chrbtovú opierku je možné výškovo regulovať.

Kategória I/II – autosedačky od 9 – 25 kg

Sú vhodné pre deti od 1,5. – 6. roku. Tie kvalitnejšie z nich sú polohovateľné, s nastaviteľnou výškou chrbtovej opierky a nastaviteľnou šírkou hlavovej opierky. Majú vnútorné bezpečnostné zapínanie a ponúkajú aj možnosť zaistiť staršie dieťa pomocou hlavného bezpečnostného pásu, ktoré je vedený cez otvory v autosedačke, aby prechádzal cez rameno a nie cez krk.

Kategória I/II/III – autosedačky od 9 – 36 kg

Hoci je váhové a aj vekové určenie veľmi široké, už dlhé roky si nesú nálepku “najpredávanejšie detské autosedačky” a v ponuke e-shopov a obchodov je ich najviac. Ak stavíte na kvalitný model, bude s vaším dieťaťom rásť dlhé roky. Ide o variabilné autosedačky, ktoré je možné regulovať vo viacerých smeroch. Sú pohodlné, no pre útle a menšie deti nemusia prvé roky poskytovať dostatočnú ochranu. Zamerajte sa preto na tie, ktoré majú vo výbave prídavný podsedák, ktorý sa dá vložiť do sedacej časti. Pripravte sa na vyššiu hmotnosť aj celkovú mohutnosť.

Kategória II/III – autosedačky od 15 – 36 kg

Svojou anatómiou a tvarovaním sú vhodné pre deti od škôlkarskeho veku až do 12. rokov. Majú pohodlnú sedaciu aj širšiu chrbtovú časť, ktorá sa dá regulovať nielen výškovo, no je možné ju prispôsobiť aj na šírku rastúcich ramien. Na rozdiel od obľúbených podsedákov, ponúkajú ochranu chrbta a hlavy pri bočnom náraze.

Dieťa sa v nich zaisťuje hlavným bezpečnostným pásom sedadla, preto je veľmi dôležité, aby autosedačka stabilne dosadla na sedadlo a nešmýkala sa. Ak váš školák takýto typ bojkotuje, môžete si zadovážiť autosedačku, ktorá ma odnímateľnú chrbtovú časť a kompletnú autosedačku brať iba na dlhšie trasy, pri ktorých je väčšie riziko nehody, ako pri krátkej a známej ceste do školy.

Prevedenie autosedačky

Viete už, v akej veľkostnej kategórii sa budete pohybovať, rozhodli ste sa či s ISOFIX-om alebo bez neho, pozrime sa na to ešte z pohľadu materiáloveho prevedenia, starostlivosti a údržby. Rodičia menších detí nám isto dajú za pravdu, že autosedačka od detí dostáva zabrať. Pravidelne čistia rôzne škvrny od jedla a nápojov. Okrem toho je potrebné zohľadniť aj komfort dieťaťa, mäkkosť polstrovania a savosť materiálov. Preto:

 • Sledujte recenzie autosedačiek a hľadajte takú, ktorá sa dá ľahko udržiavať v čistote, niektoré jej látkové časti sú oprateľné a dajú sa z konštrukcie autosedačky ľahko odňať.
 • Na trhu určite nájdete autosedačky, v ktorých sa ani počas letných dní vaše dieťa nespotí a pokožka nezaparí. Stavte na kvalitné savé materiály a šikovne navrhnuté riešenia, ktoré zabezpečujú optimálnu cirkuláciu vzduchu.
 • Lacné autosedačky neznámeho pôvodu môžu v textíliach a plastových komponentoch obsahovať škodlivé chemické látky.
 • Kvalitná detská autosedačka je spracovaná tak, že nemá žiadne ostré hrany ani výstupky, na ktorých sa dieťa môže poraniť. Nemá na dosah ani miesta, kde by si mohlo zaseknúť prsty.

Ceny autosedačiek

Doba pokročila, autá sú rýchle a to žiada aj zmeny v bezpečnostných opatreniach. Na kvalitnú autosedačku sa kladie veľa požiadaviek s jediným cieľom – poskytnúť dieťaťu maximálnu ochranu. Rozdiely medzi lacnou a drahšou autosedačkou môžu byť priepastné, hoci na prvý pohľad sa možno od seba príliš nelíšia.

✅ Autosedačky do 100 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete množstvo autosedačiek určených pre staršie deti, cca od 2. roku (kategórie 9 – 36 kg a 15 – 36 kg). Sú orientované v smere jazdy, tie lepšie z nich dostali do výbavy aj Isofix. Pokúste sa odfiltrovať úplne lacné, základné autosedačky, ktoré sú často len kombináciou hrubšieho plastu a menej príjemného umelého materiálu, s minimálnym polstrovaním. Ak sa zameriate na overené značky, máte šancu nájsť dobre vybavenú autosedačku v strednom štandarde. Spoznáte ju podľa solídnej opierky pre hlavu, krk aj ruky a pohodlného, dobre prispôsobiteľného zapínania.

✅ Autosedačky do 300 eur

Kategória, v ktorej objavíte aktuálne najpredávanejšie autosedačky s optimálnym pomerom cena/kvalita. Vo viacerých prípadoch ide o overené konštrukcie, ktoré sa každoročne vylepšujú smerom k vyššej bezpečnosti a pohodliu, prinajmenšom dostanú iba novší poťah a trendovú farbu. Medzi rodičmi si vybudovali dobré meno, a preto nechýba ani množstvo spokojných reálnych recenzií. Medzi autosedačkami v cene od 100 – 300 eur vedú najmä kategórie 0 – 13 kg, 9 – 18 kg a 9 – 36 kg. Oceníte ich spoľahlivosť, jednoduchú údržbu, aj dobrú nastaviteľnosť. Nesklamú dokonca ani pri dlhšom cestovaní.

✅ Autosedačky od 300 eur

V poslednej cenovej kategórii nájdete vysoko hodnotené modely od renomovaných značiek, ktoré dostali do výbavy to najlepšie z technológií aj materiálov. Ide o výborne polohovateľné a komfortné autosedačky, ktoré poskytujú dieťaťu oporu a stabilitu vo všetkých kľúčových bodoch (navyše aj s dôrazom na bočnú ochranu a už o úplne útlych novorodencov). Okrem vysokej bezpečnosti, ktorá prevyšuje štandardy, vynikajú aj príjemnými materiálmi či prepracovanými ramennými pásmi, ktoré môžete regulovať jednou rukou. Pamätajte však, že ani tá najdrahšia autosedačka nie je výzvou k riskantnej jazde.

Najlepšie značky autosedačiek

Pre úplnosť si rad za radom predstavme ponuku značiek, ktoré patria na našom trhu k najvyhľadávanejším.

 • Autosedačky Cybex – Nemecká značka patrí k top výrobcom detských autosedačiek. Jej ponuka je nadštandardne široká naprieč všetkými kategóriami. Jasne dáva najavo, že sa výrobe a vývoju pokročilých autosedačiek rozumie. Dôraz kladie na vysokú bezpečnosť, funkcionalitu, ale aj prémiový dizajn.
 • Autosedačky Britax Römer – Značka, ktorá je už desiatky rokov synonymom pre bezpečné a kvalitné autosedačky, patrí v našich podmienkach k najvyhľadávanejším. Najnovšie bezpečnostné technológie sú aplikované nielen v modeloch pre najmenšie bábätko, ale aj v autosedačkách určených pre školákov. Pravidelne sú v pozornosti odborných testov a zbierajú umiestnenia na vysokých pozíciach.
 • Autosedačky Caretero – Spomedzi cenovo dostupnejších autosedačiek sa dobre vedie aj tejto overenej značke zameranej na detský sortiment. V cene do 150 eur nájdete desiatky modelov určených predovšetkým pre deti s váhou vyššou ako 9 kg, ktoré už dokážu samostatne sedieť. Sedačky pôsobia elegantne a čo je plusom – výrobca nešetrí na viacúrovňovom, postupne odnímateľnom polstrovaní.
 • Autosedačky Kinderkraft – Mladá poľská značka výborne zareagovala na potreby rodičov a rýchlo vyplnila na trhu dieru s ponukou detského sortimentu za rozumnú cenu. Tradičné nákupy do Poľska sa tak presunuli do eshopov a značke nemožno uprieť snahu vymazať zlé skúsenosti s poľskými značkami spred rokov. K mimoriadne obľúbeným kočíkom sa pridávajú aj čoraz viac vyhľadávané pohodlné autosedačky, určené skôr pre väčšie deti. Výhodou je výborná dostupnosť skladom v mnohých online obchodoch.
 • Autosedačky Petite&Mars – Jeden z najväčších predajcov a distribútorov detského sortimentu v ČR aj SR má v hre hneď niekoľko horúcich želiezok, dokonca aj s titulom Produkt roku 2019 podľa portálu Heureka.sk (model Prime II. Isofix). Lákavý je pomer cena/kvalita aj pomer cena/využiteľnosť. Najpredávanejšie autosedačky tejto značky môžete využiť pre deti od 9 – 36 kg.
 • Autosedačky Avionaut – Pokojné vody známych značiek rozvírila po výsledkoch českého dTestu 2019 európska značka Avionaut, ktorá získala veľmi dobré hodnotenia aj v nemeckých testoch. V jej ponuke nájdete pohodlné, ergonomické a rastúce autosedačky s dôrazom na vyšší bezpečnostný štandard. Autosedačky tejto značky vyvíjajú konštruktéri so skúsenosťami v leteckom odvetví.
 • Autosedačky Joie – Pôvodom anglická značka si vybudovala dobré meno už vo viac ako 70 krajinách sveta. Stavila na praktickosť, bezpečnosť a funkcný dizajn. Z jej ponuky môžu osloviť najmä detské autosedačky 0 – 18 kg, ktoré sú využiteľné v protismere aj v smere jazdy. Spĺňajú bezpečnostné nároky normy i-Size.
 • Autosedačky Nania – Francúzska značka Nania sa špecializuje na výrobu cenovo dostupných autosedačiek pre väčšie deti. Nájdete tu pohodlné autosedačky s komfortnou chrbtovou opierkou, ale aj viacero základných podsedákov (kategórie 15 – 36 kg a 9 – 36 kg).

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako upevniť detskú autosedačku?

Základná rada – vždy postupujte podľa návodu / manuálu, ktorý by mal byť v slovenskom alebo českom jazyku. Je možné, že sa vám papierový návod stratí, preto si všímajte obrázky a štítky nalepené na bočnej alebo zadnej strane autosedačky. Nestŕhajte ich! Presne vysvetľujú kadiaľ viesť hlavný bezpečnostný pás z auta (alebo ako upevniť isofix) aj akým spôsobom pripútať do autosedačky dieťa v závislosti od jeho výšky a váhy.

 • Je dôležité, aby autosedačka celou plochou doliehala k sedadlu. Po zachytení sa nesmie kývať dopredu ani dozadu, doľava ani doprava. Ak ju budete prichytávať bezpečnostným pásom, zrejme sa bude mierne hýbať, autosedačky s ISOFIX-om sú pevne zachytené do karosérie auta.
 • Ak má autosedačka opierku hlavy vysunutú vyššie, nezabudnite zvýšiť aj opierku hlavy na hlavnom sedadle.
 • Ak umiestňujete autosedačku na miesto vybavené airbagom (predné sedadlo vedľa šoféra), bezpodmienečne musíte airbag vypnúť.
 • Platí pravidlo – autosedačka môže byť umiestnená iba na sedadle, ktoré je vybavené vlastným bezpečnostným pásom. Nikdy sa nesnažte zachytiť 2 autosedačky jedným bezpečnostným pásom.

Ktoré miesto je v aute najbezpečnejšie?

Neexistuje odpoveď, ktorá by vás alebo vaše dieťa pri zrážke úplne ušetrila od nebezpečenstva. Pri zrážke dochádza k rôznym deformáciám v interiéri vozidla, k posunom pasažierov. Štatisticky sa však za najbezpečnejšie miesto považuje pravé zadné sedadlo. Pravá strana auta sa zvyčajne pohybuje pri krajnici, kde je menej pohybu ako pri stredovej čiare.

Ako bezpečne používať autosedačku?

Kde robia rodičia najčastejšie chyby? Na čo upozorňujú odborníci? Aj keď sa na dôležitosť autosedačiek neustále upozorňuje, stále sa nájdu rodičia, ktorí nielenže podceňujú výber autosedačky a jej vhodnosť pre dieťa, “odfláknu”. A rovnako tak aj dôkladné zaistenie dieťaťa v nej.

 • Akýkoľvek voľný, objemný alebo ťažký objekt v aute, ktorý nie je dobre fixovaný, preletí pri prudkom zabrzdení/zrážke dopredu! Preto dieťa, ktoré “iba sedí” v nefixovanej autosedačke, je vo veľkom ohrození života.
 • Vždy sa riaďte pokynmi uvedenými v návode na používanie, sledujte štítky a nálepky na autosedačke.
 • Dieťa v autosedačke nepodkladajte dekami alebo vankúšmi. V zime sa vyhnite zapínaniu cez hrubú bundu – pásy sa po bunde šmýkajú a nedajú sa utiahnuť tak, aby bolo dieťa dostatočne chránené.
 • Nepoužívajte autosedačku, ktorá je pre vaše dieťa príliš veľká alebo naopak, malá. Už veľa rodičov pred vami sa rozhodlo jeden medzistupeň preskočiť s myšlienkou “veď do tejto autosedačky dorastie”. Je to typickou chybou, najmä pri prechode z vajíčka. Malé 7-9 mesačné dieťa sa v univerzálnej autosedačke na 9 – 36 kg bude nejakú dobu strácať. Nehovoriac o tom, že polohovateľnosť do poloľahu/ľahu zvyčajne absentuje a dieťa musí či chce, alebo nie, sedieť. Ak ide o staršie dieťa, ktoré je už istené trojbodovým bezpečnostným pásom, pamätajte, že pás nesmie prechádzať cez krk. Pri náraze ho bude škrtiť. Pás musí aj malému cestujúcemu prechádzať cez rameno.
 • Častou chybou rodičov je ponechávanie príliš voľných pásov (aby dieťa netlačili a nebolo počas jazdy nervózne). Ak sú povolené, neplnia svoju funkciu. Pásy, pultík, či iný zádržný systém nastavujte s vôľou na maximálne 1 – 2 cm.
 • Vyhnite sa nákupu autosedačky z druhej ruky alebo z bazára. Aj keď na pohľad môže vyzerať nepoškodene, nikdy neviete čím prešla a ako s ňou bolo zaobchádzané. Stačí malá prasklina a jej funkčnosť je znížená.

Kedy detskú autosedačku vymeniť?

Ak sa to pozrieme z pohľadu bežného tabuľkového dieťaťa, s primeraným rastom, výškou aj váhou, do veku približne 10 – 12 rokov budete potrebovať asi tak 4 – 5 autosedačiek. Autosedačky sa zvyčajne v rodine alebo v rámci kamarátskych vzťahov dedia, no práve pri tomto type výbavy, by ste mali brať ohľad aj na životnosť autosedačky (a nejde o vyšúchané a vyblednuté polstrovanie po rokoch používania).

Výrobcovia autosedačiek a odborníci, ktorí sa ich vývojom zaoberajú, uvádzajú, že životnosť jednej autosedačky je približne 5 rokov. Hoci sú kvalitné autosedačky vyrobené z odolných plastov, v aute sú častokrát vystavené veľmi nízkym teplotám (počas noci – 15°C) a cez leto extrémne vysokým teplotám (v zatvorenom aute na slnečnom mieste + 70°C). Vlastnosti plastu sa postupne menia a konštrukcia je náchylnejšia na poškodenie a prasknutie.

Vymeniť autosedačku sa odporúča aj po každej nehode, hoci možno na prvý pohľad vyzerá ako nepoškodená.

Ak má dieťa hlavu vyššie ako je najvyššie miesto na hlavovej opierke, neváhajte a zaobstarajte si väčší a komfortnejší model.

Ktoré testy detských autosedačiek sledovať?

Autosedačky predstavujú kategóriu, ktorá je prísne sledovaná a do ponuky našich obchodov a e-shopov by sa mali dostať iba modely, ktoré spĺňajú stanovené a platné normy. Boli hodnotené v dynamických testovaniach, kde nasimulovali náraz spredu, zozadu a tiež aj prevrátenie automobilu. Ako je potom možné, že pre svojho 15-kilového drobca môžete kúpiť detskú autosedačku za 40 €, ale tiež aj za 300 €? Obe splnili rovnakú normu?

Pravda je, že normy sú nastavené tak, aby intervaly, v ktorých sú jednotlivé vlastnosti hodnotené, boli dostatočne široké. Preto, ak hľadáte pre svoje dieťa vysokú mieru bezpečnosti, sledujte nezávislé hodnotenia ADAC, zamerajte sa na autosedačky, ktorá zvládli náročné testovanie Euro NCAP a dobrým informačným zdrojom sú aj crashtesty, kde sa uvádza, s akou autosedačkou boli vykonané. Značky ako Cybex, Recaro, BeSafe (a ďalšie z našich recenzií najlepších detských autosedačiek) investovali veľké úsilie do dlhoročných výskumov a zlepšovaní, aby pokorili aj omnoho vyššie testovacie kritériá a tak sa stali výrazne bezpečnejšími, ako to vyžaduje samotná norma.

Investujte do kvality, ktorá je preverená viacerými testami. Sledujte, či autosedačka spĺňa bezpečnostné štandardy a certifikáty. Na detskej autosedačke nikdy nešetrite.

Jej úlohou je totiž chrániť to najcennejšie – ľudský život.

 ProduktProduktHodnotenieCena (od) 
Kategória 0-13 kg
#1Britax Römer Baby Safe 2020
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 4 kg
Norma: ECE R 44/04
Auto Bild: 5 bodov z 5, 1. miesto z 13
⭐ 100 %120 € Čítať recenzie
#2Cybex Aton 5 2020
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 4,8 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1. miesto zo 7
⭐ 100 %150 € Čítať recenzie
#3Avionaut PIXEL 2019
Určenie: od narodenia do 13 kg
Hmotnosť: 2,5 kg
Norma: i-Size
Stiftung Warentest: 9. miesto zo 20; dTest 4. miesto
⭐ 98 %160 € Čítať recenzie
Kategória 0 - 18 kg
#1CYBEX SIRONA S I-SIZE 2020
Určenie: od 0 do 18 kg (45-105 cm)
Hmotnosť: 15 kg
Norma: i-Size
Najnovšie technológie
⭐ 100 %400 € Čítať recenzie
#2Britax Römer Dualfix 2 R 2020
Určenie: od narodenia do cca 4 rokov (18 kg)
Hmotnosť: 14 kg
Norma: ECE R44 / 04
Víťaz ADAC v kategórii od narodenia
⭐ 98 %345 € Čítať recenzie
Kategória 9 - 18 kg
#1Britax Römer Duo Plus 2020
Určenie:
Hmotnosť: 9 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1.miesto zo 4, ADAC Motorwelt: 1. miesto zo 4
⭐ 100 %205 € Čítať recenzie
#2Avionaut AEROFIX 2019
Určenie: 67-105 cm / do 17,5 kg
Hmotnosť:
Norma: i-Size
Výborne prispôsobiteľná
⭐ 98 %200 € Čítať recenzie
Kategória 9 - 36 kg
#1Cybex Pallas M-Fix SL 2020
Určenie: 9 až 36 kg, cca 9 mes. až do 12 rokov
Hmotnosť: 5,8 kg
Norma: ECE R44 / 04
Stiftung Warentest: 1.miesto z 10
⭐ 100 %185 € Čítať recenzie
#2Britax Römer Advansafix IV M 2019
Určenie: od 9 mesiacov – 12 rokov
Hmotnosť: 11 kg
Norma: ECE R44 / 04
Maximálne flexibilná
⭐ 98 %310 € Čítať recenzie
Kategória 15 - 36 kg
#1Cybex Solution S-fix 2020
Určenie: od cca 3 až do 12 rokov
Hmotnosť: 6,2 kg
Norma: ECE R44/04
Stiftung Warentest: hodnotenie 1,7
⭐ 100 %199 € Čítať recenzie
#2Britax Römer KIDFIX 2 S 2019
Určenie: od cca 3 až do 12 rokov
Hmotnosť: 7,2 kg
Norma: ECE R44/04
Pohodlná aj pre väčšie deti
⭐ 98 %215 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej detskej autosedačky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom kvalitnej autosedačky na trhu.
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin