Najlepšie kávovary: TOP 11 produktov podľa recenzií a testov

Ručne sme vybrali najobľúbenejšie kávovary na trhu.

Najlepšie kávovary podľa nás a recenzií zákazníkov

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Jura Impressa E8
Typ: automatický
Objem: 1.9 l
Zásobník: 280 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 100 %1050 €Čítať recenzie
#2DE LONGHI ECAM 650.85.MS
Typ: automatický
Objem: 2 l
Zásobník: 400 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 100 %1400 €Čítať recenzie
#3JURA E6
Typ: automatický
Objem: 1.9 l
Zásobník: 280 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 98 %850 €Čítať recenzie
#4DeLonghi ECAM 22.110 B
Typ: automatický
Objem: 1.8 l
Zásobník: 250 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 98 %320 €Čítať recenzie
#5Philips Series 5400 LatteGo EP5446/70
Typ: automatický
Objem: 1,8 l
Zásobník: 275 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1500 W
Tlak: 15 bar
⭐ 96 %700 €Čítať recenzie
#6Krups XN110 B
Typ: kapsulový
Objem: 0.7 l
Zásobník: kapsule
Napeňovanie: NIE
Príkon: 1200 W
Tlak: 19 bar
⭐ 94 %80 €Čítať recenzie
#7DE LONGHI ESAM460.75.MB
Typ: automatický
Objem: 1.4 l
Zásobník: 250 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 92 %740 €Čítať recenzie
#8Philips EP2224
Typ: automatický
Objem: 1,8 l
Zásobník: 275 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1500 W
Tlak: - bar
⭐ 92 %350 €Čítať recenzie
#9DeLonghi EN267
Typ: kapsulový
Objem: 1 l
Zásobník: kapsule
Napeňovanie: ÁNO (šľahač)
Príkon: 1870 W
Tlak: 19 bar
⭐ 90 %185 €Čítať recenzie
#10DeLonghi EC 850
Typ: pákový
Objem: 1 l
Zásobník: NIE
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 90 %245 €Čítať recenzie
#11DeLonghi EC 685
Typ: pákový
Objem: 1.2 l
Zásobník: NIE
Napeňovanie: ÁNO (tryska)
Príkon: 1350 W
Tlak: 15 bar
⭐ 90 %150 €Čítať recenzie

Najlepšie automatické kávovary Aké vlastnosti, prevedenie majú najlepšie kávovary? Pre všetkých milovníkov kávy sme starostlivo vybrali zaujímavé modely, ktoré zaujmú svojím spracovaním a funkciami. Pri výbere sme sa zaujímali o testy a recenzie kávovarov a tiež rebríčky predajnosti. Kvalitný kávovar môže spríjemniť váš domáci komfort (alebo aj pracovnú dobu) a jediné, na čo sa budete sťažovať, je zvýšená spotreba kávy a mlieka, keďže kávové nápoje zvládne presne podľa vašej chuti, ako od profesionálov z kaviarne.

Trh je plný výkonných modelov, a preto by sme vám radi uľahčili základnú otázku – Na základe akých kritérií kúpiť kvalitný kávovar? Bude to cena, farebné prevedenie a dizajn, či veľkosť stroja? Nemôžete predsa pri výbere espressovača zanedbať cenovú dostupnosť a zapadnutie do interiéru kuchyne. No najdôležitejšou vlastnosťou zostáva – spôsob spracovania a prípravy kávy. Do nášho rebríčka sa dostali 3 hlavné skupiny: automatické, pákové aj kapsulové kávovary, ktoré sú obľúbené medzi spotrebiteľmi. Každý z nich má svojich zástancov a je len na vás, ktorý očarí vás.

Prehľad, základné funkcie, rozdiely a vlastnosti, na ktoré sa zamerať pri kúpe nového kávovaru, na vás čakajú v sprievodcovi Ako vybrať kávovar.

Ako vybrať kávovar

Kúpa kávovaru rozhodne nie je každodenná záležitosť, preto máme pre vás pár tipov, ako si svoj výber uľahčiť a rozhodnúť sa tak, aby ste sa odteraz na vôňu kávy už len tešili. Na trhu nájdete aj kávovary za pár desiatok eur. Kvalita kávy z nich sa však nápadne podobá tej, ktorú by ste zvládli aj s horúcou vodou z rýchlovarnej kanvice. Ak už kávovar – tak dominantu na kuchynskej linke, do ktorej sa oplatí investovať.

💙 Na úvod si prejdime základné otázky.

Ako často budete kávovar používať?

Isto nám dáte za pravdu, že spotrebič, ktorý sa používa často, vykazuje znaky opotrebovania skôr. Rovnako sa to môže stať aj pri kávovaroch. Nie každá konštrukcia vydrží časté používanie. Kým niektoré cenovo dostupné kávovary si poradia s niekoľkými kávami denne, ďalšie sú stavané na vyššiu záťaž. Zohľadnite teda, či kupujete kávovar do domácnosti, ktorý pripraví 4-6 kávových nápojov denne, alebo potrebujete nový kávovar do kancelárie, ktorý zvládne desiatky šálok denne.

Koľko miesta na kuchynskej linke môžete pre kávovar vyhradiť?

K najmenším kávovarom môžeme zaradiť kapsulové, poloautomatické a základné pákové kávovary. Nádoba na vodu je menšia a rovnako tak aj zásobník na kávu. Väčšie plneautomatické kávovary a profi pákové modely si už na kuchynskej linke vydobyjú väčší priestor.

Koľko času dokážete venovať údržbe kávovaru?

O tom, ako časovo náročná bude údržba kávovaru, rozhoduje typ kávovaru. Automatické kávovary s funkciou samočistenia a odvápňovania patria k najmenej náročným na starostlivosť. Pákové kávovary, ktoré pri príprave kávy zároveň aj obsluhujete, majú na čistenie predsa len o niečo vyššie nároky (niekedy už len z dôvodu, že pri utláčaní kávy do tamperu môžete mať spočiatku menej zručností a mletá káva je všade okolo kávovaru.)

Chcete pripravovať rozličné kávové nápoje alebo vystačíte s kávami v kapsuliach?

Počítajte s tým, že v prípade kapsulí máte istý obmedzený výber kávových nápojov. Pri automatickom a pákovom kávovare môžete kedykoľvek vyskúšať originálnu kávu z rôznych pražiarní po celom svete a chuť kávy bude vždy iná a nikdy sa vám nezunuje. Navyše – s pomocou parnej trysky si môžete našľahať do svojej kávy toľko mlieka, koľko máte radi.

Pre niekoho je káva iba povinný ranný životabudič, pre ďalšieho je to malý rituál, pri ktorom zabudne na všetky starosti a pár minút ponorí do arómy a chute neprekonateľnej kávy. Záleží predovšetkým od vašich nárokov a tie sa následne premietajú aj do výberu typu kávovaru.

ako vybrať kávovar

Základné druhy kávovarov

☕ Kapsulové kávovary – Rýchla káva a nízka cena

Ak sa nevyznáte v odrodách káv a mletie kávy by vás oberalo o čas, stavte na kapsulové kávovary. Na výber je veľké množstvo kávových kapsúl a samotné stroje dokážu pripraviť nápoje vo výbornej kvalite. Sú lacnejšie a aj menšie ako ostatné typy kávovarov. Pre kúpou tohto typu kávovaru pozerajte predovšetkým na cenu originálnych kapsúl (1 kapsula = 1 šálka kávy), výber nápojov a veľkosť zásobníkov.

Prečo kúpiť kapsulový kávovar?

Výhodou je rýchla obsluha – vložíte kapsulu podľa svojho výberu, stlačíte tlačidlo a o malú chvíľku je nápoj hotový. Na výber máte množstvo druhov kávových kapsúl, s rôznymi príchuťami, odrodami káv, dokonca aj s detskými nápojmi, ako napríklad horúca káva, detské čaje, atď. Nepotrebujete mlynček na kávu, v kapsuliach je pripravená dávka hermeticky uzavretá, a tak nepodlieha znehodnoteniu, ani kontaktu so vzduchom. Kapsulový kávovar má zvyčajne malé rozmery, šikovný dizajn a nízku obstarávaciu cenu.

Nevyhnete sa však nákupu kapsúl, ktoré môžu časté pitie kávy za roky používania mierne predražiť. A navyše, pre pravých kávičkárov, káva z kapsulového kávovaru nemá ten správny šmrnc.

☕ Automatické kávovary – Vynikajúca káva pripravená jedným tlačidlom

Automatické kávovary ponúkajú samostatný a spoľahlivý chod. O všetko sa postarajú sami, vašou úlohou je iba dopĺňať zásoby vody, kávy a poprípade aj mlieka. Stačí si vybrať z viacerých možností svoj obľúbený nápoj a pristaviť dostatočne veľký hrnček alebo pohár. Patria k najvyššiemu prevedeniu kávovarov na trhu, ich súčasťou je aj mlynček na zrnkovú kávu a od toho sa teda odvíja aj ich vyššia cena. Ponúknu vám však veľký výber možností, nastavení a najlepšiu chuť čerstvo namletej kávy.

Prečo kúpiť automaticky kávovar?

Sú ideálne pre tých, ktorí si potrpia na kvalite a čerstvosti. Nad priebehom prípravy nápoja máte dohľad, volíte program, druh kávového nápoja, dokážete nastaviť intenzitu a silu kávy a naraz viete pripraviť dve šálky kávy (v závislosti od prevedenia kávovaru). Hodia sa nielen do domácnosti, kde kávu milujú, ale aj do firiem a kancelárií. Na kuchynskej linke síce zaberajú viac miesta, ale ak stavíte na kvalitu, vyzerajú skutočne výborne. Tie najlepšie automatické kávovary majú funkciu samočistenia – samy sa vyčistia od zvyškov kávy, vody, a dokonca sa aj odvápnia.

☕ Poloautomatické kávovary – Zaujímavý kompromis

Lacnejšou alternatívou automatických kávovarov súpoloautomatické kávovary, ktoré nemajú vo svojej konštrukcii mlynček. Treba počítať s tým, že poloautomatický kávovar urobí svoju prácu „iba z polovice“ – potrebuje pri príprave kávy vašu spoluúčasť (nasypanie kávy).

Prečo kúpiť poloautomaticky kávovar?

Ak doma mlynček na kávu už vlastníte, môžete tak ušetriť niekoľko desiatok až stoviek eur.

☕ Pákové kávovary – perfektná voľba pre milovníkov kávy

Perfektná voľba pre pravých milovníkov kávy, ktorí s kávou radi experimentujú a skúšajú rôzne pomery. Príprava kávových nápojov vyžaduje vašu prítomnosť a zvládnutie „rituálu“ – teda postupnosť dôležitých krokov. Najkvalitnejšie pákové kávovary majú v sebe integrovaný mlynček na kávu, no za zmienku určite stoja aj cenovo dostupnejšie modely so zaujímavou funkčnosťou, parnou tryskou a veľmi príjemným dizajnom, kde si kávu musíte namlieť vopred na mlynčeku zvlášť.

Prečo kúpiť pákový kávovar?

Budete mať dokonalý prehľad o tom, ako príprava kávy prebieha a ste to práve vy, kto rozhodne o výsledku. Ak radi s kávou experimentujete a v tejto oblasti sa chcete zdokonaliť minimálne na rodinného odborníka v káve, je pákový kávovar pre vás ako stvorený. Pripravte sa však na to, že príprava kávy vám možno zaberie viac času ako jej pitie a navyše – pákový kávovar vyžaduje dôkladnú a pravidelnú údržbu od kávových usadenín, aby fungoval presne tak, ako má.

kvalitný pákový kávovar

Čo si treba pri výbere kávovaru všímať?

⏩ Spotreba

Príkon kávovaru sa zvyčajne pohybuje v intervale medzi 1000 – 2000 W. Veľa alebo málo? Vzhľadom k tomu, že je zapnutý len pár minút denne, nemalo by sa používanie kávovaru výrazne premietnuť do vyšších nákladov za elektrinu. Ani vtedy, ak ide o kávovar, ktorý sa bude denne púšťať niekoľkokrát (v kancelárii). Rovnako tak by ste púšťali aj rýchlovarnú kanvicu s podobným a dokonca aj vyšším príkonom.

⏩ Tlak pri príprave kávy

Pravda je taká, že výrobcovia sa predháňajú v snahe ohúriť čo najvyšším tlakom. Je však vysoký tlak taký nevyhnutný? Tlak v profesionálnych kávovaroch je zvyčajne na hodnote 9 barov a bohato postačuje. Vďaka rotačnému čerpadlu zostáva totiž tlak po celú dobu konštantný. U domácich kávovarov je tlak zvyčajne na hodnote 15 barov a viac, avšak vibračné čerpadlo tento tlak nedokáže udržovať počas celej doby prípravy rovnaký. Málokto z nás chce a môže investovať do profi-kávovaru tisícky eur, preto sa s týmto kompromisom môžeme pokojne uspokojiť.

⏩ Kvalita použitých materiálov

Vo väčšine kávovarov sa zvyčajne spája kovové jadro s plastovým plášťom. V lepšom prípade ide o celonerezové telo. Odporúčame, aby ste sa zamerali na recenzie spotrebiteľov a pred kúpou prešli aj pár diskusií, kde sa pravdepodobne dozviete viac o tom, či je váš vyhliadnutý model po stránke prevedenia dobre zvládnutý a nie “odfláknutý”.

⏩ Mlynček

Prítomnosť mlynčeka v automatickom alebo pákovom kávovare značne uľahčuje prácu s kávovarom, no na druhej strane aj pridáva na konečnej cene. Preto by ste tento prvok rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Keď už platíte, nech viete, za akú kvalitu. Výhodou sú keramické mlynčeky, ktoré sa neprehrievajú, odolávajú teplu a podáva kvalitný výsledok. Môžu sa však rozbiť a oprava je drahá. Druhým typom sú oceľové mlynčeky, ktoré sa najmä pri vyššej záťaži prehrievajú, čo má dosah na kvalitu kávy, ktorú môže spáliť.

⏩ Integrovaný mliečny systém a parná tryska

V súčasnosti ide o najvyhľadávanejší prvok u kávovarov. Buď je súčasťou kávovaru priamo nádoba s mliekom a počas prípravy kávy sa mlieko dávkuje a napeňuje automaticky (resp. na základe vašej voľby), alebo stačí ku kávovaru pri príprave kávy pristaviť vyššiu nádobu s mliekom a parná tryska spolu s napeňovačom mlieka sa postará o dobrý výsledok a krásnu mliečnu penu. V takomto prípade ušetríte nielen pri kúpe kávovaru, ale aj pár centimetrov na kuchynskej linke, keďže nádobka s mliekom nie je stálou súčasťou kávovaru.

⏩ Nahrievanie šálok

Aby sa aróma a výraznosť chute neničila pri kontakte s chladnou keramikou alebo sklom, sú najlepšie kávovary vybavené praktickou funkciou nahrievania šálok. Vy si tak môžete svoju šálky kávy vychutnať v plnej kvalite a sile.

⏩ Nastaviteľná výška výstupu

Hodí sa vám najmä vtedy, ak sa chystáte pripravovať rôzne druhy kávových nápojov v rozlične vysokých šálkach.

⏩ Nastaviteľná teplota vody

Táto funkcia je prítomná u špičkových kávovarov. Každý druh kávy si vyžaduje trochu inú prípravu a teda aj mierne odlišnú teplotu vody. Takto môžete dosiahnuť takmer profesionálnu dokonalosť.

⏩ Automatické odvápňovanie vody

Nejde len o ochranu útrob kávovaru pred vápenatými usadeninami. Odvápnená voda výborne prospieva aj samotnej kvalite kávy.

Najobľúbenejšie druhy káv

Sedíte v kaviarni, pred vami nápojový lístok a zase raz sa neviete rozhodnúť, či dáte prednosť „malej a silnej“ alebo si dáte kávu s množstvom mlieka a mliečnej peny? Aby ste sa mohli rýchlo zorientovať v ikonkách a názvoch, ktoré nájdete aj na displeji svojho nového kávovaru, máme pre vás výstižný prehľad o základných druhoch káv.

 • Espresso – Najznámejší typ kávy, ktorý tvorí základ každého kávovaru. Kávovar za pomoci tlaku a horúcej vody vyčaruje z mletých zrniek intenzívnu kávu v bohatej chuti. Na espresso potrebujete 7 g mletej kávy a 25 – 35 mililitrov vody.
 • Lungo – Väčší brat espressa. Vzniká tak, že k pôvodnému espressu dolejete ešte rovnaký diel horúcej vody (1 diel espresso, 1 diel voda). Ideálny nápoj pre kávičkarov, ktorí radi pijú z väčšej šálky.
 • Ristretto – Je menší brat espressa, kedy sa používa iba 20 ml horúcej vody. Tento „mini“ nápoj je v porovnaní s espressom sladší.
 • Americano – Vzniká podobne ako Lungo, no s tým rozdielom, že k základnému espressu sa dolieva voda až do pomeru 1:5 (1 diel espresso, až 5 dielov voda – podľa chuti).
 • Macchiatto – Klasické espresso dostáva tzv. klobúčik mliečnej peny.
 • Capuccino – Stredne veľká káva s objemom 150 – 180 ml, ktorú tvoria tri základné zložky v rovnakom pomere. Jej základ tvorí espresso (⅓), horúce mlieko(⅓) a minimálne 2 cm vysoká nadýchaná mliečna pena(⅓).
 • Doppio – U nás mylne nazývané aj ako veľké „presso“. Doppio je pripravené z dvojnásobnej dávky mletej kávy aj dvojitej dávky vody, teda 14 g kávy plus 50 – 60 ml vody.
 • Caffé Latte – Ako názov napovedá, vedúcu úlohu preberá mlieko. Pôvodne nápoj pre deti sa uchytil v slovenských kaviarňach na jednotku. Nápoj môže mať až 330 ml a vzniká tak, že espresso sa doleje extra dávkou horúceho mlieka.
 • Latte Macchiato – Obľúbený nápoj na príjemný rozhovor je zvyčajne servírovaný do vysokého priehľadného pohára s objemom 250 ml. Do speneného mlieka sa postupne vlieva espresso, čím vzniká pútavé oddelenie vrstiev.

Ceny kávovarov

Kávovar sa zvyčajne stáva jedným z najpútavejších solitérov na kuchynskej linke. Výrobcovia kávovarov preto stavili na zaujímavú hru dizajnu a detailov, ktoré podčiarkujú výkonom a jednoduchým ovládaním týchto šikovných mašiniek. Plánujete si kúpiť kávovar? Chce vám vaša rodina urobiť radosť k narodeninám? Potom je na mieste mať prehľad o cenách, aby ste v rámci svojho rozpočtu vybrali to najlepšie.

✅ Kávovary do 250 EUR

Výber kávovarov v základnej cenovej kategórii je bohatý a prináša zaujímavé tipy pre užívateľov, ktorý hľadajú kvalitný kapsulový kávovar alebo základný pákový kávovar. Ide o rozmerovo menšie prístroje, ktoré výborne zapasujú do menších panelákových kuchýň, ale aj pracovných kuchyniek. V prípade automatických kávovarov nejde o prevedenie, ktoré ohúri náročných kávičkárov, to však neznamená, že tu nemôžete nájsť dobrý kávovar za rozumnú cenu. Najmä, ak sa u vás doma nevypije viac ako 5-6 káv denne.

✅ Kávovary do 500 EUR

V cene od 250 – 500 EUR nájdete aktuálne najpredávanejšie automatické kávovary, ktoré majú v základnom menu prednastavených viac kávových nápojov, výborne zvládajú napeňovanie mlieka a bonusom naviac je možnosť vyskladať si svoj nápoj a uložiť si ho ako prioritnú voľbu. Pre ešte lepší užívateľský komfort odporúčame vybrať kávovar s automatickým odvápňovaním.

✅ Kávovary od 500 EUR

V cene od 500 EUR vyššie nájdete výnimočnú ponuku luxusných automatických kávovarov a poloprofesionálnych až profesionálnych pákových kávovarov. Dôraz sa kladie nielen na vysokú funkčnosť, ale aj na kvalitu a odolnosť materiálov. Zvyčajne ide o modely, ktoré uspokoja aj náročnejších užívateľov a zároveň zvládajú vyššiu záťaž (vhodné aj do kancelárií). Bonusom naviac je prémiový vzhľad, ktorý poteší každého majiteľa modernej kuchyne.

Najlepšie značky kávovarov

Dali sme dohromady výsledky z testov kávovarov spolu s hodnoteniami užívateľov a predajnosťou na našom trhu. Výsledkom je zoznam značiek, ktoré v tomto segmente pracujú na 120 % a do vývoja novších a šikovnejších kávovarov dávajú všetky svoje vedomosti. V ich ponuke nájdete množstvo horúcich favoritov, ktorí dnes už spoľahlivo pripravujú lahodné šálky kávy u svojich spokojných majiteľov.

Kávovary DeLonghi

⭐ Jednou z vedúcich značiek na našom trhu je talianska značka De´Longhi, ktorá s úspechom vyrába kávovary pre domáce aj profesionálne použitie. Aktuálne má v ponuke u nás najobľúbenejšie automatické kávovary s vysokou predajnosťou. Jej modely sú zvyčajne dobre hodnotené a v ich prospech hovorí aj primeraná cena a výkonnosť.

Kávovary Jura

⭐ Švajčiarska značka Jura stavila na precíznosť a kvalitné spracovanie. V jej portfóliu nájdete špičkové automatické kávovary z vyššej cenovej kategórie, ktoré však budúcim používateľom pripravia dokonalú kávu a množstvo ďalších kávových špecialít.

Kávovary Krups

⭐ V kávovaroch nemeckej značky Krups sa snúbi technologický pokrok, čistý moderný dizajn a dôraz na výsledok. Kapsulové kávovary Krups patria u nás k najpredávanejším (na kapsule Nescafé Dolce Gusto).

Kávovary Siemens

⭐ Ak patríte k priaznivcom značky Siemens, nepremeškajte ich ponuku kvalitných automatických kávovarov. Patria k vyššiemu štandardu, zaujmú funkciami (smart výbava), keramickým mlynčekom, výkonným čerpadlom a na niektoré prémiové prístroje získavate záruku až na 15 000 pripravených šálok kávy.

Kávovary Philips

⭐ Ďalší hráč s pestrou ponukou automatických kávovarov sa stal niekoľko rokov dozadu záchranou pre taliansku značku Saeco, ktorá sa síce snažila produkovať špičkové kávovary, no zadĺžili sa expanziou na iné trhy. Philips odkúpil akcie Saeco, vyplatil dlhy a spojili svoje poznatky do vyhľadávaných kávovarov zn. Philips Saeco.

Kávovary Sage

⭐ Obľúbené pákové kávovary pre domáce použitie. Jednotka u milovníkov kávy, pre ktorých je príprava kávy rovnako dôležitá, ako chuť samotného nápoja. Výborné recenzie, perfektná výbava a prehľadný návod na používanie.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako fungujú moderné kávovary s Bluetooth / wifi prípravou kávy?

Tzv. inteligentné kávovary fungujú na podobnom princípe ako ďalšie inteligentné spotrebiče v domácnosti. Po spárovaní so smart zariadením (tablet, smartfón) ich môžete ovládať na diaľku (či už v rámci dosahu Bluetooth, alebo v domácej wifi sieti). V aplikácii je na výber množstvo kávových receptov a nápojov. Na pár ťuknutí po displeji na telefóne sa všetko pripraví aj bez vašej asistencie. Jediné, na čo treba myslieť, je správne umiestnená šálka na mriežke a dostatok kávy, mlieka a vody v zásobníkoch.

Čistenie a odvápnenie: Ako sa starať o kávovar?

Kávovar vyžaduje pravidelnú údržbu. Nejde však len o sitká na kávu. Všetky časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, mliekom a kávou sa rýchlo zanášajú. Pri zanedbaní starostlivosti je káva z kávovaru horká, plávajú v nej kúsky vyzrážaných vápenatých usadenín a navyše, skracuje sa aj životnosť samotného prístroja. Ako na to?

 • Každý deň by ste v zásobníkoch mali vymeniť vodu a mlieko. Nádoby pred opätovným naplnením dôkladne umyte, vysušte a až potom do nich nalejte nové tekutiny.
 • Rovnako tak každý deň vyprázdňujte aj odpadové nádoby. Rýchlo sa v nich rozmnožujú baktérie a sú zdrojom zápachu.
 • Najvyššiu hygienu vyžadujú tie časti kávovaru, ktoré prichádzajú do kontaktu s mliekom (nádoba, parná tryska, výpusty).
 • Lacnejšie kávovary musíte čistiť viacmenej manuálne (vybrať varnú jednotku a očistiť ju pod vodou), v prípade kvalitnejších kávovarov nájdete vo výbave šikovné automatické programy. Postarajú sa o expresné prečistenie útrob kávovaru.
 • Z času na čas musíte kávovar aj odvápniť. Môžete používať odvápňovače a riadiť sa priloženým manuálom, alebo spustiť automatický dekalcifikačný program a problém je vyriešený.

Pre viac tipov a postupov čítajte aj náš článok Ako odvápniť kávovar, kde sa dozviete, ako tento proces prebieha u kávovarov DeLonghi, Dolce Gusto, Nespresso aj ako vyčistiť pákový kávovar.

Dve základné odrody kávy – Arabika a Robusta: Aké sú hlavné rozdiely?

Medzi týmito dvomi najznámejšími odrodami kávy sú zaujímavé rozdiely:

 • Robusta (Coffea Canephora) má väčšie zrnká. Pestuje sa v nadmorskej výške od 300 – 800 m.n.m, je nenáročná na pestovanie. Obsahuje až 2 krát viac kofeínu ako Arabica. Jej chuť však nemusí ulahodiť každéhu – je ťažšia, horkejšia, zemitá, s príchuťou po arašidoch a obilninách.
 • Arabika (Coffea Arabica) má v porovnaní s Robustou menšie zrnká. Pestuje sa v nadmorskej výške od 800 – 2000 m.n.m a je náchylná na viaceré rastlinné choroby. Aj napriek tomu však tvorí až 75 % svetovej produkcie kávy. Obsahuje približne o polovicu menej kofeínu ako Robusta, je jemnejšia a na chuť sladšia s miernymi ovocnými tónmi.

💡 Ako rozlíšiť zrnká Arabiky od zrniek Robusty? Zrnká Arabiky sú ploché, dlhšie a ich stredom prechádza zaoblená ryha. Zrnká Robusty sú väčšie, guľatejšie a ryha idúca stredom je rovná.

TOP kávovary

#1 Jura Impressa E8 (od 1050 €)

To najlepšie na trhu pre domácnosti i kancelárie. Ideálny pre náročných spotrebiteľov


 Recenzia Jura Impressa E8  Švajčiarska značka Jura priniesla na trh ďalší model z radu „E“ – Impressa E8. Tento automatický kávovar s výborným dizajnom urobil skutočne dobrý dojem nielen na množstvo spokojných zákazníkov, ale získal aj precízne prvenstvá vo viacerých spotrebiteľských testovaniach – víťaz StiftungWarentest 11/2016 (1. z 10), víťaz Konsument.at 01/2017 (1. z 9), 2.miesto z 8 v testu nemeckého Testmagazinu 01/2016.

Dokáže pripraviť až 12 rôznych druhov nápojov vo výbornej kvalite aj chuti. Využíva pulzný extrakčný proces (P.E.P) , aby ste mohli získať správnu intenzitu arómy a chuti rôznych kávových špecialít, presne ako od profesionálneho baristu. Pre integrovaný mlynček, veľký zásobník na kávu (280 g) a objem vody až 1,9 litra si môžete vychutnávať kávu „vo veľkom“ doma i v kancelárii.

Spotrebitelia si pochvaľujú predovšetkým výbornú chuť kávy, schopnosť zvládať i väčšiu záťaž (napr. v kanceláriách), vynikajúce latté, ktoré pre vysoko umiestnenú výpusť mlieka môžete piť aj z vysokého pohára (max 15 cm). Spôsob nasávania mlieka cez hadičku je skutočne unikátny.

Kávovar je extra jednoduchý na ovládanie, má prehľadný TFT displej a menu v slovenskom / českom jazyku. Vodné filtre Claris Smart sa postarajú o dokonalú kvalitu vody. Môžete pripraviť 2 nápoje naraz, vyberáte si presne podľa svojich požiadaviek z 8 stupňov intenzity nápoja a rozhodnete aj o teplote mlieka / mliečnej peny.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – automatický | Objem vody – 1,9 l | Kapacita zásobníka na kávu – 280 g | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1450 W | Nahrievač šálok – nie | Napeňovanie mlieka – áno, nasávanie mlieka z nádoby | Rozmery (VxŠxH) – 35,1 x 28 x 43,9 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • TOP produkt
 • výborná chuť kávy
 • všetko na jedno stlačenie tlačidla – OneTouch
 • veľký zásobník na kávu + možnosť použitia mletej kávy
 • automatické vyplachovanie, odvápňovanie a jednoduchá údržba
 • ideálny aj pre vyššie poháre
 • 12 typov nápojov
 • ovládanie v slovenčine

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
 • chýba parná tryska
NAŠE HODNOTENIE: [usr 5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 1050 €
Prejsť do obchodu

#2 JURA E6 (od 850 €)

Jeden z najlepších automatických kávovarov podľa recenzií


 Recenzia JURA E6 

Kávovar z nižšej modelovej rady značky Jura – automatický kávovar Impressa E6 – je lacnejší ako víťaz nášho rebríčka, ale na kvalitách mu to príliš neuberá. Aj v tomto prípade mu patria popredné miesta v spotrebiteľských testoch – StiftungWarentest 11/2016 (2. z 10), Konsument.at 01/2017 (3. z 9).

Základné vlastnosti ako kapacita zásobníka na kávu, objem vody, využitie pulzného extrakčného procesu (P.E.P.), parný tlak, či príkon majú oba modely rovnaké.

Obsahuje inovatívny filter vody Clarins, s ktorými nemusíte kávovar odvápňovať. RFID technológia sleduje kvalitu filtra a upozorní vás na prípadnú výmenu. Aj tento kávovar vybavili veľmi jednoducho ovládateľným displejom a na výber máte zo 7 druhov nápojov s možnosťou nastavenie intenzity sily kávy až v 8 úrovniach.

Na rozdiel od Impressa E8 je kávovar Impressa E6 určený iba na zrnkovú kávu a výpusť na mliečnu penu je v úrovni výpuste na kávu. Na pridanie mlieka / mliečnej peny vás prístroj upozorní – táto „poloautomatická“ funkcia si bude vyžadovať vašu chvíľkovú prítomnosť.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – automatický | Objem vody – 1,9 l | Kapacita zásobníka na kávu – 280 g | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1450 W | Nahrievač šálok – nie | Napeňovanie mlieka – áno | Rozmery (VxŠxH) – 35,1 x 28 x 43,9 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • výborné kávové špeciality
 • jednoduché a intuitívne ovládanie – SK menu
 • 8 stupňov intenzity nápojov
 • jednoduché čistenie + kvalitný filter vody
 • P.E.P
 • zvláda aj záťaž

Čo sa nám nepáči

 • poloautomat pri mliečnych nápojoch
 • iba na zrnkovú kávu
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.9 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 850 €
Prejsť do obchodu

#3 DeLonghi ECAM 23.460 (od 480 €)

Kvalitný automatický kávovar. Expert na výborné capuccino


 Recenzia DeLonghi ECAM 23.460 

Plne automatický espresso stroj DeLonghi Intensa ECAM 23.460 patrí k vysoko kvalitným modelom obľúbenej talianskej značky. Spája v sebe profesionálny výkon a rozumnú cenu. Na rozdiel od modelu Eletta disponuje menším zásobníkom na kávu (250g), aj menšou nádobou na vodu (1,8 l).

Poteší vás možnosť nastavenia vašej ideálnej kávy – obľúbenú kombináciu a pomery uložíte do pamäte prístroja pomocou funkcie „Moja káva“. Kávovar vám ponúka veľmi široký výber možností – nastaviteľná sila a intenzita kávy, 13 úrovní mletia kávy, zvolenie množstva vody a teploty vody. Pripravovať môžete dve kávy naraz.

Vďaka patentovanému Capuccino systému si pripravíte lahodné capuccino s delikátnou mliečnou penou na jedno stisknutie. Súčasťou je aj zásobník na mlieko s objemom 600 ml a s praktickou funkciou Clean pre prečistenie trysiek od mlieka.

Kávovar je vybavený viacerými signalizačnými indikátormi, automatickým čistením a odvápňovaním, vodným filtrom, štatistikou počítania hotových nápojov a mnohými ďalšími zaujímavosťami, vďaka ktorým sa budete tešiť na každú šálku výbornej kávy.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – automatický | Objem vody – 1,8 l | Kapacita zásobníka na kávu – 250 g | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1450 W | Nahrievač šálok – áno | Zásobník na mlieko – áno , 600 ml | Rozmery (VxŠxH) – 34,5 x 23,8 x 43 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • pomer cena / výkon
 • funkcia „Moja káva“
 • veľa možností pomerov a intenzity pre rôzne kávové nápoje
 • Capuccino systém
 • automatické čistenie
 • displej v slovenskom / českom jazyku
 • vhodný na zrnkovú aj mletú kávu

Čo sa nám nepáči

 • nedostatky v návode
 • nerezová plocha na šálky je náchylná na poškriabanie
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.9 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 480 €
Prejsť do obchodu

#4 DeLonghi ESAM 3200 (od 330 €)

Najlepší automatický kávovar v strednej cenovej kategórii – do 300 eur


 Recenzia DeLonghi ESAM 3200 

Bolo náročné zvoliť víťaza v nižšej cenovej kategórii, ale stavili sme na overenú klasiku a zvolili taliansky automatický kávovar DeLonghi Magnifica ESAM 3200. Pre svoju cenovú dostupnosť je bližšie k väčšej skupine ľudí a jeho recenzie a hodnotenia nás presvedčili, že skutočne dokáže pripraviť vynikajúcu kávu pre každého člena vašej rodiny.

Pri príprave káv vám ponúkne veľké množstvo možností a je len na vás nájsť tu svoju pravú. Vyberáte si medzi 13 stupňami hrubosti mletia kávy, množstvom vody a silou kávy. Výpusť na kávu je pohyblivá a umožní vám pod ňu vložiť rôzne vysoké šálky alebo poháre (aj dva kusy naraz, do výšky 14,2 cm).

O bohatú mliečnu penu sa postará výkonná parná tryska. Pri tejto činnosti sa Magnifica stáva poloautomatom – nádobu s mliekom musíte držať. Stroj je vybavený Termoblokom, ktorý počas prípravy kávy udržuje stálu teplotu vody.

S kapacitou nádoby na 1,8 l vody a zásobníkom na kávu na 120g patrí k štandardným tipom do domácnosti, alebo menších kancelárií. Poteší vás jednoduché ovládanie, aj automatická funkcia čistenia a upozornenie na potrebu odvápňovania.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – automatický | Objem vody – 1,8 l | Kapacita zásobníka na kávu – 120 g | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1350 W | Nahrievač šálok – áno | Napeňovanie mlieka – áno, parná tryska | Rozmery (VxŠxH) – 36 x 28 x 37,5 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • výborný pomer cena / funkcie
 • jednoduché ovládanie
 • veľa možností individuálneho nastavenia
 • ukazovatele nedostatku vody a kávy
 • môžete použiť aj mletú kávu

Čo sa nám nepáči

 • menší zásobník na kávu
 • trochu hlučnejší pri mletí kávy
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.6 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 330 €
Prejsť do obchodu

#5 DeLonghi EN267 (od 190 €)

Najlepší kapsulový kávovar do rodinného domu


 Recenzia DeLonghi EN267 

Vychutnať si doma kávu ako z kaviarne a pritom nezaložiť kuchynskú linku objemným kávovarom sa dá celkom jednoducho – a to s rodinným modelom DeLonghi EN 267 Nespresso CitiZ & Milk.

Veľmi sa nám páči jeho praktickosť a príjemný dizajn. Na podstave tvaru „L“ je samotný kávovar a miesto na integrovaný šľahač mlieka Aeroccino, ktorý vyrobí studenú aj teplú mliečnu penu. Vedľa neho môžete uložiť často používané šálky. Pod výpusťou kávy je sklopný stolček, takže si kávové nápoje vychutnáte bez obmedzenia z rôzne vysokých pohárov.

Tak isto, ako predchádzajúce DeLonghi kapsulové espressovače, spracováva kávu z kapsule Nespresso pod vysokým tlakom – až 19 bar. Jeho súčasťou je zásobník na 1 liter vody a kontajner na 11 prázdnych kapsúl.

Neponúka funkcie automatického preplachovania, ani odvápňovania. Dokonca v ňom nájdete iba dva prednastavené objemy nápoja – 40 ml (espresso) a 110 ml (lungo), bez možnosti zmeny intenzity sily kávy. Za nízku cenu si však z jeho pomocou na pár stisnutí vychutnáte výborné cappuccino, latte, macchiato, espresso, lungo či teplé mlieko.

O kvalite jeho prevedenia a praktickej funkčnosti svedčí aj veľmi dobré hodnotenie v nemeckom Testsieger.de (94 b. zo 100, 09/2016) a vynikajúce recenzie spotrebiteľov.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – kapsulový, espressovač | Objem vody – 1 l | Kapsule – Nespresso | Parný tlak – 19 bar | Príkon – 1870 W | Nahrievač šálok – nie | Napeňovanie mlieka – áno, šľahač mlieka | Rozmery (VxŠxH) – 27,7 x 21,8 x 37,2 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • pomer cena/prevedenie
 • praktický tvar
 • jednoduchá manipulácia
 • šľahač mlieka Aeroccino – výborná pena
 • sklopný stolček
 • spokojnosť užívateľov
 • automatické vypnutie po 9 min.

Čo sa nám nepáči

 • nemá funkcie samočistenia (tie sa však dajú nájsť až u vyššej cenovej kategórie)
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 190 €
Prejsť do obchodu

#6 DeLonghi EC 850 (od 245 €)

Jeden z najpredávanejších pákových kávovarov vo svojej cenovej kategórii


 Recenzia DeLonghi EC 850 

Chcete si kúpiť pákový kávovar, ale obávate sa investície do drahšieho modelu? Možno vás presvedčí DeLonghi EC 850, rovnako ako veľké množstvo spokojných zákazníkov pred vami.

Tí zhodnotili jeho pozitíva, ale objavili aj niektoré menšie nedostatky – všetko však záleží od vašich preferencií. V TestSieger.de získal 80 b. zo 100 a hodnotenie ako „dobrý produkt“. Ide o kvalitný „poloautomat“ vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, ktorý vám poslúži dlhé roky.

Tento kávovar pracuje s parným tlakom 15 barov, k dispozícii je nádoba na 1 liter vody. Kávu pripravuje spoľahlivo, je pripravený už za 40 sekúnd a vďaka odnímateľnej podložke na odkvapkávanie je ľahký na údržbu. Na pohľad vás zaujmú aj tlačidlá na ovládacom paneli so svetelnými indikátormi.

Vyniká v príprave výbornej mliečnej peny už na jedno stisnutie – Automatic cappuccino system. Nádobu môžete odložiť aj do chladničky, stroj sa automaticky prečisťuje.

Viacerí spotrebitelia uvádzajú, že je dôležité dôkladne si naštudovať manuál. Hoci má 0,5 l zásobník na mlieko, vysoký pohár na latte sa pod výpusť mlieka nevojde (ani po odňatí odkvapkávača). Mlynček na kávu nie je jeho súčasťou. Nerezová úprava je síce plusom, no je náročnejšia na údržbu.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – pákový, espressovač | Objem vody – 1 l | Zásobník na kávu – nie | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1450 W | Nahrievač šálok – áno | Zásobník na mlieko – áno, 0,5l | Rozmery (VxŠxH) – 30,6 x 27,5 x 32 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • pomer cena/výkon
 • veľmi pekný dizajn
 • jednoduchá obsluha
 • tichý spoľahlivý chod
 • capuccino jedným tlačidlom + výborná pena
 • vysoká predajnosť

Čo sa nám nepáči

 • nerezová úprava je náročnejšia na údržbu (odtlačky)
 • nie je určený na vyššie šálky
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 245 €
Prejsť do obchodu

#7 DeLonghi EC 685 (od 155 €)

Jeden z najlepších lacných pákových kávovarov


 Recenzia DeLonghi EC 685 

Krásne vyzerá, s vašou asistenciou vytvorí espresso s bohatou penou a je veľmi jednoduchý na obsluhu – taký je pákový kávovar DeLonghi Dedica EC 685, ktorý je nástupcom veľmi vydareného modelu EC680.

Ten sa v roku 2015 stal víťazom dTestu i odborných hodnotení magazínov StiftungWarentest a Konsument.at . Je určený pre všetkých, ktorí si chcú kávu vychutnať presne podľa svojej chuti a nespoliehajú sa na kvalitu kapsúl alebo funkcie automatu.

Oceníte, že teplota vody a objem nápoja sa dajú do pamäte stroja uložiť. K dispozícii máte 3 praktické sitká, ktoré sa dajú rozložiť, vyčistiť a teda nehrozí ich upchávanie. Prístroj je úzky, má necelých 15 cm, preto sa informácia o tom, že zvládne i 2 šálky naraz, zdá byť zavádzajúca. Áno, zvládne, ale iba šálky v malých rozmeroch. Jedine, že by ste našli nejakú vhodnú tácku alebo mriežku.

Esspresovač pracuje skutočne rýchlo, má tlak 15 barov a po preštudovaní návodu si prípravu kávy na ňom budete užívať. Za zmienku stojí aj výkonná parná tryska, ktorá sa postará o delikátnu mliečnu penu a pre využitie vysokých pohárov stačí odňať odkvapkávač. Nezabudnite si k nemu dokúpiť mlynček na kávu.

Kľúčové technické parametre: Typ kávovaru – pákový, espressovač | Objem vody – 1,2 l | Zásobník na kávu – nie | Parný tlak – 15 bar | Príkon – 1350 W | Nahrievač šálok – áno | Napeňovanie mlieka – áno (tryska) | Rozmery (VxŠxH) – 30,5 x 14,9 x 33 cm | Automatické vypnutie – áno

Čo sa nám páči

 • výborné espresso – „po svojom“
 • kompaktné rozmery – i do menšej kuchyne
 • elegantný dizajn
 • kvalitné prevedenie + výborné spracovanie
 • rýchlosť nahrievania
 • parná tryska / napeňovač mlieka

Čo sa nám nepáči

 • podstavec na šálku sa pri neopatrnej manipulácii rýchlo poškriabe
 • nemá displej
 • potreba dôkladne preštudovať návod
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.4 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 155 €
Prejsť do obchodu
 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Jura Impressa E8
Typ: automatický
Objem: 1.9 l
Zásobník: 280 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 100 %1050 €Čítať recenzie
#2DE LONGHI ECAM 650.85.MS
Typ: automatický
Objem: 2 l
Zásobník: 400 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 100 %1400 €Čítať recenzie
#3JURA E6
Typ: automatický
Objem: 1.9 l
Zásobník: 280 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 98 %850 €Čítať recenzie
#4DeLonghi ECAM 22.110 B
Typ: automatický
Objem: 1.8 l
Zásobník: 250 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 98 %320 €Čítať recenzie
#5Philips Series 5400 LatteGo EP5446/70
Typ: automatický
Objem: 1,8 l
Zásobník: 275 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1500 W
Tlak: 15 bar
⭐ 96 %700 €Čítať recenzie
#6Krups XN110 B
Typ: kapsulový
Objem: 0.7 l
Zásobník: kapsule
Napeňovanie: NIE
Príkon: 1200 W
Tlak: 19 bar
⭐ 94 %80 €Čítať recenzie
#7DE LONGHI ESAM460.75.MB
Typ: automatický
Objem: 1.4 l
Zásobník: 250 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 92 %740 €Čítať recenzie
#8Philips EP2224
Typ: automatický
Objem: 1,8 l
Zásobník: 275 g
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1500 W
Tlak: - bar
⭐ 92 %350 €Čítať recenzie
#9DeLonghi EN267
Typ: kapsulový
Objem: 1 l
Zásobník: kapsule
Napeňovanie: ÁNO (šľahač)
Príkon: 1870 W
Tlak: 19 bar
⭐ 90 %185 €Čítať recenzie
#10DeLonghi EC 850
Typ: pákový
Objem: 1 l
Zásobník: NIE
Napeňovanie: ÁNO
Príkon: 1450 W
Tlak: 15 bar
⭐ 90 %245 €Čítať recenzie
#11DeLonghi EC 685
Typ: pákový
Objem: 1.2 l
Zásobník: NIE
Napeňovanie: ÁNO (tryska)
Príkon: 1350 W
Tlak: 15 bar
⭐ 90 %150 €Čítať recenzie

Ešte viac pre dôkladnú prípravy kávy?

Neprehliadnite naše tipy na najlepšie napeňovače mlieka.

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového kávovaru. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšieho kávovaru z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

Jedna odpoveď

 1. Janka

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin