Recenzia: Vysávač s parným mopom Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi

Skoro každý chce mať doma pekne upratané a čisto – a ideálne čo najlepšie, najrýchlejšie a s čo najmenšou námahou. Ale nie každý byt má úložné priestory na skladovanie množstva objemných spotrebičov a prostriedkov uľahčujúcich prácu i život. A tak zostáva jediné – pustiť sa do pátrania do pomocníka, ktorý zvládne viac úloh naraz a zároveň sa ľahko zmestí do skrine. Multifunkčné upratovacie pomôcky sa v súčasnosti vyvíjajú a vyrábajú ako na bežiacom páse. Nie je preto náročné nejaký nájsť. Výzvou však jevybrať si v tom množstve sortimente svojho favorita.

Prinášame vám recenziu Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi, tyčového vysávača s parným mopom. Ponúkne niekoľko praktických funkcií a rad príslušenstva – a môže sa stať kandidátom na vytúženého univerzálneho upratovacieho služobníka alebo nie? Je pre vás ten pravý? S rozhodnutím vám možno pomôžu nasledujúce riadky.

Produkt ste testovali 3 týždne a tu sú naše skúsenosti.

Co je Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi?

Začneme tým, že sa pokúsime stručne a čo najzrozumiteľnejšie vysvetliť, čo sa skrýva pod dlhým a zložitým názvom recenzovaného zariadenia.

Ide o moderný tyčový vysávač, ktorý však okrem vysávania zvláda aj ďalšie úkony. Predovšetkým je to však parné čistenie. S týmto zariadením sa môžete pustiť do parného čistenie pevných podláh a pomocou špeciálnych nadstavcov ho môžete pretvoriť aj v parný čistič nábytku alebo napríklad okien a obkladov, či ďalších miest a povrchov. Podrobnejšie si jeho schopnosti predstavíme neskôr.

O značke Rowenta

Parný čistič Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi pochádza z dielne značky Rowenta. Ide o veľmi známeho, pôvodom nemeckého výrobcu s tradíciou siahajúcou až do roku 1884. Dnes je značka Rowenta u nás i vo svete považovaná za experta v oblasti upratovacich potrieb, domácich spotrebičov, ale aj prostriedkov určených pre starostlivosť o telo.

Rowenta ponúka špičkové fény, kulmy, vysávače a čističe všetkého druhu. Model RY8561WH Clean & Steam Multi patrí k jej vlajkovej rade multifunkčných tyčových vysávačov a čističov pre komplexnú údržbu domácnosti.

Zásadné technické parametre

Poďme sa pozrieť na najdôležitejšie špecifikácie výrobku. Príkon činí 1700 W. To je v rámci danej kategórie jednoznačne nadštandard a tiež dobrá správa. Nejde len o hračku, ktorá dobre vyzerá. Vysávač a čistič ponúkne aj reálne dobrý výkon a efektivitu.

Objem zásobníka na vodu je 0,4 l a zásobník na prach pojme 0,5 l nečistôt Ide skôr o priemerné hodnoty, ktoré predstavujú kompromis medzi dostatočnou kapacitou pre bežné upratovanie pri zachovaní nízkej hmotnosti a rozmerov celého prístroja. Faktom je, že vo väčšej domácnosti alebo pri náročnejšom upratovaní si môže takáto kapacita vynútiť znovudoplňovanie vody alebo vysypávanie odpadu počas práce.

Môže sa to javiť ako zdržanie, avšak nijako zásadné, pretože voda je pripravená k tvorbe pary v priebehu cca 30 sekúnd. To je opäť dané veľmi štedrým príkonom, čo súvisí aj s faktom, že tento prístroj nie je akumulátorový, ale káblový – teda napájaný z elektrickej siete. Výhodou tohto riešenia je vedľa vysokého a stabilného výkonu samozrejme aj možnosť nepretržitej práce, akokoľvek dlhej, bez nutnosti ju prerušiť na celé hodiny kvôli dobíjaniu.

Prívodný kábel je dlhý 8 metrov a akčný rádius je tak pri dĺžke samotného vysávača cca 120 cm cez 9 metrov, čo je veľmi dobrá, až nadpriemerná hodnota. Obmedzí sa nutnosť častého prepojovanie do novej zásuvky.

Za zmienku stoja aj dve hodnoty, ktoré sú tiež o niečo nadpriemerné, ale nemožno to považovať za jednoznačnú výhodu. Ide v prvom rade o hlučnosť, ktorá dosahuje cca 84 dB. Tento vysávač a čistič tak spadá skutočne do sféry hlučnejších modelov.

Ďalším parametrom je hmotnosť 6,5 kg. Opäť ide v rámci tyčových multifunkčných vysávačov o trochu vyššiu hodnotu. Pri dlhšej práci je hmotnosť poznať a za nás je to najzásadnejšia nevýhoda, ktorá však na druhej strane svedčí aj o solídnejšom spracovaní zariadenia. Žena v domácnosti bude mať pravdepodobne po pár minútach práce ruky v ohni. V reáli je ale prístroj dobre spracovaný, ergonomický.

Funkcie, schopnosti a príslušenstvo

Zariadenie využíva modernú cyklónovú technológiu a pri parnom čistení možno voliť medzi dvoma režimami:ECO a MAX. Predpokladáme, že sú dostatočne zrozumiteľné. Samotné parné čistenie je zároveň druhom účinnej dezinfekcie prostredia. Tlak a teplota pary dokážu zlikvidovať až 99,9% baktérií – bez chémie, iba vodou. Tento čistič sa preto skvele uplatní v domácnosti, kde žijú alergici, astmatici alebo iné citlivé osoby.

Zariadenie umožňuje vysávanie pevných plôch aj kobercov a tiež parné čistenie rôznych druhov plôch a miest. K tomu poslúži arzenál príslušenstva v podobe nástavcov, stierok, kief a pod. V praxi ho potom potom môžete použiť na nasledujúce činnosti:

 • Umývanie pevných podláh všetkých druhov a materiálov
 • Umývanie okien, obkladov, dlažieb, zrkadiel
 • Čistenie niektorých druhov textílií (napr. kúpeľňových závesov)
 • Čistenie škár
 • Čistenie a súčasné vysávanie kobercov
 • Čistenie vodovodných batérií, umývadiel, vaní, kuchynských spotrebičov a pod.

RY8561WH Clean & Steam Multi stavil na naozaj rozsiahle príslušenstvo. To je vec, ktorá môže byť tak trochu zmiasť a prekvapiť inak, ako by ste očakávali. Často totiž ide o marketingový ťah, kedy spotrebič láka na množstvo atraktívnych nadstavcov, ale skutočná funkčnosť je nakoniec zlá.

Našťastie, to nie je prípad tohto čističa. Ako je povedané vyššie, výkon je jednoznačne vysoký a efektívny a prítomnosť každého prvku výbavy dáva význam aj funguje. Napriek tomu hrozí, že v príslušenstve a nadstavcoch čoskoro stratíte prehľad (alebo ich rovno stratíte). Či je bohaté vybavenie jasná výhoda alebo môže ísť o skôr kontraproduktívny jav, to už ponecháme na vaše rozhodnutie.

Celkové hodnotenie

RY8561WH Clean & Steam Multi sa môže pochváliť jednoznačne nadštandardným výkonom v rámci kategórie – a to je nakoniec to najhlavnejšie. Ponúka súčasne veľmi rozsiahle možnosti parného čistenia a upratovania. Zariadenie je dobre spracované a disponuje špičkovou ergonómiou.

Za nevýhody možno považovať trochu vyššiu hmotnosť a hlučnosť, prípadne aj fakt, že 8 m dlhý kábel nie je samonavíjací. Inak ide o veľmi efektívneho a univerzálneho upratovacieho pomocníka.

Výhody

 • Veľmi vysoký výkon
 • Upratovanie rôznych miest a plôch
 • Vysávanie i parné čistenie

Nevýhody

 • Vyššia hlučnosť a hmotnosť
 • Kábel nie je samonavíjací
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin