Ako vybrať najlepší matrac? TOP produkty podľa recenzií

ako vybrať matrac Aké by to bolo zobudiť sa ráno bez bolesti svalov a kĺbov a s energiou na celý deň? Tiež si kladiete túto otázku a i napriek 8 hodinovému spánku ste stále ďaleko od peknej reality? Poďte si spolu s nami vybrať ten najlepší matrac na spanie!

Možno vás prekvapí tvrdenie, že v skutočnosti väčšina ľudí spí na zlých matracoch. Matrace, ktoré máme v posteliach majú buď už niekoľko rokov a sú preležané, nie sú prispôsobené našim fyzickým potrebám a neposkytujú telu dostatočnú oporu. Sú živnou pôdou pre roztoče a baktérie, nedýchajú a miesto relaxu a regenerácie prispievajú k našej stuhnutosti a stupňujúcim sa zdravotným ťažkostiam. Okrem dobrého matraca by sme nemali zabúdať aj na ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho zdravého spánku.

Starostlivo sme pripravili výber matracov vo veľmi dobrej kvalite, ktoré sú vyrobené z moderných materiálov. Nech vás neodradí ani vyššia nákupná cena. Kvalitný matrac je investícia minimálne na 10 rokov a overený výrobca neváha ponúknuť aj rovnako dlhú záruku. Ide o matrace, ktoré pokrývajú všetky požiadavky na moderné prevedenie matracov – sú z odolných priedušných materiálov, s hygienickou antibakteriálnou úpravou, výborne kopírujú vaše telo, a pritom mu poskytujú presne takú oporu, akú potrebuje. Samozrejmosťou je tiež jednoduchá údržba.

Aby ste výber neponechali na náhodu, prinášame aj praktický prehľad s tipmi, ako správne matrac vybrať, s ktorým budete už len na krok od toho dopriať si kvalitný spánok.

Najlepšie matrace podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Latexový matrac EKO 100% prírodný
Exkluzívny latexový matrac z prírodného latexu
+ Vysoká životnosť a odolnosť
+ Vysokoergonomický, vynikajúci komfort
+ Prirodzene antibakteriálny a protiplesňový
+ Vhodný aj pre polohovateľné rošty
od 395 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Dřevočal Lima
Sendvičový matrac s dvojakou tuhosťou
+ Zónovaný matrac pre správnu polohu chrbtice
+ Prateľný a snímateľný poťah
+ Kvalitný český výrobok
+ Masážne nopy
od 167 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Benab Fyzio Plus 1+1
Partnerský kvalitný ortopedický matrac
+ So 7 zónovým taštičkovým jadrom
+ Matrac je dvojitej tuhosti
+ Má vysokú ortopedickú a antialergickú funkčnosť
+ Kvalitný a príjemne mäkký potah
od 381 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Latexový 7 zónový matrac MEGAL
Stredne tvrdý latexový matrac
+ Latexová pena je antibakteriálna a protiplesňová
+ Nestráca na tvrdosti a výške
+ Optimálna cirkulácia vzduchu
+ Vhodný aj pre polohovateľné rošty
od 369 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Tropico Klára
Kvalitný celolatexový matrac
+ Monoblok s anatomickými 5 zónami
+ Výborná voľba pre polohovacie rošty
+ Antibakteriálny prateľný poťah
+ Výnimočné pohodlie aj vzdušnosť
od 340 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6TEMPUR® One Medium
Vysokopohodlný matrac
+ Vysoká úroveň pohltenia tlaku a energie
+ Vhodný aj pre seniorov a proti preležaninám
+ Jednoduché udržiavanie čistoty, antialergické vlastnosti
+ Rovnováha medzi pohodlím a oporou
od 1339 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Kondela ALBO LUX NEW
Obojstranný a zónovaný matrac
+ Cena za set 2 ks
+ Antialergické vlastnosti materiálov
+ Príjemná nopkovaná profilácia
+ Nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia
od 219 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

# Dřevočal matrac Lima (od 167 €)

Veľmi dobrý pomer cena/kvalita


 Recenzia Dřevočal matrac Lima  Ak hľadáte dobre navrhnutý penový matrac za rozumnú cenu, tak populárny matrac Lima od výrobcu Dřevočal, bude správnym rozhodnutím. Nezaťaží váš finančný rozpočet, je vhodný pre mužov aj ženy a vyrába sa v nadštandardnej výške 22 cm.

Ide matrac s dvojakou tvrdosťou. Jedna strana má tuhosť na škále 3 z 4 (pre ženy), druhá 4 z 4 (pre mužov). Jadro matraca tvorí spevnená polyuretánová vrstva, okolo ktorej sú dve odlišné nosné vrstvy z elastickej peny Medifoam. Každá strana je profilovaná do 7 zón a jednotlivé zóny sa od seba odlišujú nielen rozdielnou prispôsobivosťou k častiam tela, ale aj tvarom masážnych zväzkov.

Spokojní spotrebitelia pochvaľujú jeho priaznivú cenu, prevedenie a príjemný pocit, že sa po dlhej dobe, konečne dobre vyspali.

Pri kúpe matraca si môžete vyberať z 5 druhov poťahu – každý deliteľný na dve časti a každý s odlišnými vlastnosťami (priedušný – Úplet, antibakteriálny – Aloe vera, vysokoabsorpčný – Lyocell, protiplesňový – Medicott, hygienický a antibakteriálny – SilverGuard).

Kľúčové parametre: Typ matraca – sendvičový, 2 tvrdosti | Materiál jadra – elastická pena | Rozmery (DxŠxV) v cm – 195 x 80 x 22 cm| Hmotnosť – – kg |Nosnosť – 140 kg | Záruka – 10 rokov| Iné vlastnosti – 7 zón

Čo sa nám páči

 • pomer cena/prevedenie
 • výška 22 cm
 • dvojstranný = 2 tuhosti
 • 7 zón s rozdielnymi masážnymi zväzkami
 • český výrobca
 • vhodný na všetky typy roštov

CENA: od 167 €

Prejsť do obchodu

Ako správne vybrať matrac na spanie

Každý dobrý predajca by vám mal umožniť si na matraci poležať v rôznych polohách. Síce to len málo zo zákazníkov praktizuje, iba takto môžete zistiť, či vám matrac bude vyhovovať. Chcete ušetriť svoj čas a neriešiť prepravu? Potom zvolíte možnosť kúpiť matrac z overeného e-shopu.

Ako však matrac vyskúšať pri nákupe cez internet? Oplatí sa sledovať recenzie a názory zákazníkov a vedieť sa zorientovať v základných vlastnostiach matracov. Určite vás poteší, ak budete mať po kúpe možnosť vyskúšať matrac a v prípade nespokojnosti ho do 30 či až 60 dní vrátiť.

Tvrdosť matracov a ich charakteristika

Pri prvom pohľade na matrac zvyčajne nevidíte do jeho vrstiev a ak ste sa doteraz nezaoberali ich vlastnosťami, ani po pár minútach výkladu nebudete vedieť, ktorý materiál je pre vás najlepší a je len na šikovnosti predajcu, čo najlepšie prezentuje. To, čo mnohí z nás pri kúpe matraca robia, je zisťovanie tvrdosti – či už zatlačením ruky alebo celou váhou tela na vystavených matracoch v predajni. Od tvrdosti matraca sa odvíja nielen kvalita spánku, ale aj jeho zdravotné prínosy. Príliš tvrdý alebo naopak príliš mäkký matrac dokáže už po pár týždňoch napáchať nemalé škody a vy sa budete budiť unavení a ubolení. V akých stupňoch tvrdosti sa matrace najčastejšie vyrábajú? Majú jednotlivé stupne tvrdosti váhové alebo vekové určenie?

Matrace s tvrdosťou 1

Ide o matrace veľmi mäkké, ktoré sú vhodné najmä pre osoby s nižšou hmotnosťou (max. do 70 kg). Takáto tuhosť matraca je typický skôr pre detské matrace (s rozmermi 60 x 120 cm, 70 x 140 cm, 80 x 160 cm). Nájdete ich aj v plných rozmeroch pre dospelé osoby, pre dlhodobý spánok však neposkytujú telu dostatočnú oporu. Alternatíva na občasne prespatie alebo na chatu.

Matrace s tvrdosťou 2

Obľúbené mäkké matrace, ktoré vyhľadávajú najmä ľudia s bolesťami kĺbov. Príjemne mäkký matrac nikde netlačí, no zároveň už dokáže telu poskytovať dostatočný protitlak, aby udržal chrbticu v správnych krivkách. Sú vhodné pre ľudí s hmotnosťou do 90 kg, najčastejšie sú prvou voľbou žien.

Matrace s tvrdosťou 3

Tieto matrace sú už dostatočne tvrdé na to, aby poskytovali náležitú oporu pre ľudí s hmotnosťou až do 120 kg (stredná tuhosť). Uprednostňujú ich predovšetkým muži, výborne sa hodia aj pre deti, ktorých telo sa stále vyvíja. Konštrukčne sa zvyčajne skladajú z niekoľkých materiálovo rozdielnych vrstiev a vykazujú výbornú odolnosť voči predčasnému preliačeniu.

Matrace s tvrdosťou 4

Ide o tvrdé matrace, ktoré sa pod váhou tela neprehýbajú. Nepatria k najobľúbenejším, pretože väčšina z nás vyhľadáva spánok na mäkších matracoch. Veľmi dobre však poslúžia užívateľom vyššej váhovej kategórie (do 150 kg), mužom v strednom a staršom veku a tiež aj športovcom.

Matrace s tvrdosťou 5

Ide ešte o stupeň tvrdšie matrace, ktoré sa v žiadnom mieste neprehýbajú. Preferované najmä ľuďmi, ktorí spia na bruchu alebo chrbte.

Matrace s dvojakou tvrdosťou

Aktuálne jedny z najpredávanejších matracov ponúkajú dve rôzne tvrdosti – v závislosti od toho, na ktorú stranu matrac otočíte. Vhodné najmä pre manželské páry, ktoré chcú matrac rovnakej výšky aj zloženia. Mužom viac vyhovuje tvrdšia strana, ženám zase mäkšia.

Rozdelenie matracov podľa ich tvrdosti sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. Kým jeden používa základné 5-stupňové delenie, ďalší vystačí so 4 stupňami alebo svoje matrace rozdelí až do 7 stupňov. To znamená, že matrace od troch výrobcov s tvrdosťou 4 môžu byť v skutočnosti úplne rozdielne tuhé.

matrac kvalita spánku

Výplň matracov a materiál jadra

Isto viete, že pri základnom delení boli matrace penové a pružinové. K nim sa pridali latexové a postupne pribudli populárnejšie novinky s prívlastkami sendvičové, ortopedické alebo BIO matrace.

Pružinové matrace

Môžete natrafiť na klasickú sústavu pružín s vrchnou vrstvou peny alebo modernejšiu verziu – veľké množstvo malých pružinových taštičiek, ktoré dobre rozkladajú váhu človeka. Hoci klasické „pružiny“ sú na ústupe v predajnosti, ich nespornou výhodou je vysoká vzdušnosť, teda aj menšie riziko rozmnožovania roztočov. Taštičkové pružiny zase v kombinácii s rôzne tuhými vrstvami peny vytvárajú matrace s výbornou bodovou elasticitou a ortopedickými vlastnosťami.

Penové matrace

Kvalitná pena sa prispôsobí vášmu telu, a ak na posteli neležíte, nadobudne naspäť svoj pôvodný tvar. Pre lôžka, na ktorých sa nespí každú noc postačia tenšie matrace s polyuretánovej peny (PUR). Hrubšie matrace z PUR peny patria k dlhodobo k najlepšie predávaným typom – sú tvárne, ohybné a cenovo dostupné. PUR pena sa používa aj ako vrchná časť pružinových matracov.

Konkurentom je HR pena (studená pena, z ang. „high resistible“), ktorá má väčšie póry, výbornú pružnosť a elasticitu, lepšiu vzdušnosť, no aj o niečo vyššiu tvrdosť .

S čoraz vyšším výskytom alergií sa zvyšoval i dopyt po BIO materiáloch matracov – preto vznikla BIO pena vyrábaná z prírodných olejov, ktorá je odolná voči plesniam a roztočom.

Vrstva špeciálnej pamäťovej (lenivej) peny je riešením pre starších a chorých ľudí. Pod vplyvom telesného tepla mäkne a tvaruje sa pod váhou človeka, poskytne telu oporu, nespôsobuje preležaniny ani tlak na kĺby a chrbticu. Na štítkoch ju nájdete pod označením VISCO (viskoelastická – t.j. termoaktívna hmota).

Latexové matrace

Sú ideálnou voľbou, ak hľadáte mäkký matrac, ktorý bez ťažkostí obnoví svoj pôvodný tvar. Ak sú kvalitne spracované, nehromadia sa v nich baktérie ani roztoče. Ich tvrdosť zvyčajne nepresahuje stupeň 2, preto sa pre zvýšenie pevnosti matraca, do jeho štruktúry vkladá vláknitá alebo hustejšia penová vrstva.

Sendvičové a kombinované matrace

V snahe vyhovieť zákazníkom a vytvoriť univerzálnejšie matrace sa začali vyrábať matrace, ktoré v sebe spájajú niekoľko rôznych vrstiev a druhov peny, a tak máte na jednej strane matrac mäkší a na druhej strane zase tvrdší. Ak sa k tomu pridá dvojstranný zimno-letný poťah, možno budete chvíľu skúmať, ktorá kombinácia vám najlepšie vyhovuje.

Certifikácia matracov

Je certifikát matraca dôležitým ukazovateľom kvality? Ak pri popise vášho vyhliadnutého matraca jasne vidíte, že sa hrdí certifikátmi kvality, vedzte, že výrobca nič nenechal na náhodu a materiály, ktoré použil na výrobu a vyskladanie matraca, dal starostlivosť otestovať. Môžete sa stretnúť s certifikátmi EuroLATEX Eco Standard, ErgoCheck, OEKO-TEX Standard 100 alebo Bure Veritas, a i. Výrobca si dáva záležať na kvalite jednotlivých používaných materiálov, ktoré môže získavať od subdodávateľov z celého sveta. Isto nám dáte za pravdu, že jedna zlá vrstva môže predčasne vypovedať svoju funkciu a spolu s ňou je nepoužiteľný aj celý matrac.

Pri elektronickom nákupe je zaujímavý certifikát SAEC – pre bezpečný nákup z e-shopu. Ak totiž kupujete nové matrace pre viac členov rodiny, ide o nemalú investíciu, preto je dobré vyberať spoľahlivých a preverených predajcov.

aký matrac kúpiť

Parametre matraca a jeho využitie

Ako správne zvoliť veľkosť matraca?

Dobrý matrac by mal byť o 20 – 30 cm dlhší ako je vaša výška a pre pohodlné otáčanie počas spánku sa pre dospelého človeka odporúča šírka minimálne 80-90 cm. V prípade ak ide o dvôjložko – manželskú posteľ – postačuje šírka 160 cm.

Do manželskej postele 1 veľký matrac alebo 2 menšie matrace?

Matrace by mali byť v manželskej postele dva. Každý z partnerov môže mať iné požiadavky na tuhosť/mäkkosť matraca vzhľadom k svojej telesnej konštrukcii. Za dva matrace hovorí aj jednoduchšia manipulácia pri čistení a otáčaní. Ak by vám prekážala škára medzi matracmi, jednoducho to vyriešite spoločnou plachtou alebo tenším vrchným chráničom matraca v šírke na dvojposteľ.

Ako vybrať matrac podľa nosnosti?

Nezabúdajte na nosnosť – priemerne má mať matrac v rozmeroch 80 x 200 cm nosnosť minimálne 100 kg alebo o 10-15 kg viac ako osoba, ktorá na ňom spí. Tie najkvalitnejšie matrace sa pohybujú na hodnote 130 -140 kg. Všetko pre prospech vášho pohodlia a dlhej živostnosti matraca.

Aká výška matraca je vhodná na pravidelné používanie?

Spôsob, akým budete matrac využívať priamo súvisí s jeho výškou. Ak ide o matrac na občasné využitie na posteli v hosťovskej izbe, návšteva za tú jednu či dve noci nebude namietať ani lacnejšiemu penovému matracu s výškou 10 cm. Pre pravidelný a hlavne kvalitný spánok je potrebná optimálna výška matraca 15 cm a viac. Z takto upravenej postele sa ľahšie vstáva a opora pre svalstvo a kostrové ústrojenstvo je dostačujúca.

Kto bude na matraci spať?

Pri výbere matraca nie je najdôležitejšia cena, ale vy. No realita je taká, že ak matrac kupujete, väčšinou pozeráte iba na dve vlastnosti – rozmery a cenu.

Tvrdosť matraca sa uvádza v rôznych stupniciach (od 1-5, od 1-7, či od 1-10, pričom najvyššie číslo znamená najvyššiu tvrdosť). Orientujte sa predovšetkým podľa veku/váhy používateľa:

 • pre deti a študentov sa odporúčajú tvrdšie matrace
 • dospelým ľuďom najviac vyhovujú stredne tvrdé matrace. Ak vážite viac, vyberajte tvrdší matrac, ak máte menej kilogramov, postačí vám i o niečo mäkší matrac. V tejto kategórii nájdete najširší výber matracov, ako v prevedení, tak aj veľa možností rozmerov a cien.
 • starší ľudia, vzhľadom na zdravotné ťažkosti, ocenia vysoký mäkký matrac, ktorý dovolí telu odpočinúť, ani pri dlhšom ležaní nevytvára otlaky (tzv. antidekubitný) a jednoduchšie sa z neho vstáva.

Tip: Ak sa neviete rozhodnúť, hľadajte matrac s dvomi stupňami tvrdosti, t.j. na každej strane je iná tvrdosť (mäkšia a tvrdšia strana) a vy si potom vyberiete podľa svojich preferencií.

Ak vás trápia bolesti chrbta a kĺbov, informujte sa o tom, či váš budúci matrac patrí do skupiny ortopedických matracov. S tým veľmi úzko súvisí aj správny výber roštu. Neváhajte a dajte si poradiť od odborníkov. Po pár týždňoch na správnej zostave matrac+rošt sa môžete zbaviť aj dlhoročných chronických bolestí.

Ako môže poťah na matraci zlepšiť kvalitu vášho spánku?

Ešte donedávna boli spotrebiteľské nároky na poťah úplne jednoduché – stačilo, ak bol poťah snímateľný, dal sa oprať a udržal svoj tvar. Je to však práve poťah, ktorý je medzi vašim telom a matracom a preto je na ňom, aby zabezpečoval optimálne prúdenie vzduchu, odvádzanie vlhkosti a príjemnú klímu pre spánok.

Antialergická úprava v podobe strieborných vlákien alebo s obsahom aloe vera je povinnou výbavou každého kvalitného matraca. Ak nájdete dokonca i dvojstranný poťah, ktorý ma svoju zimnú a letnú stranu, či navyše má pre jednoduché pranie zips po celom obvode, tak viete, že ste narazili na výrobcu, ktorý má na zreteli predovšetkým vaše pohodlie.

Potrebujem kvalitný matrac, ale obávam sa vyššej investície

Rozumným výberom nemôžete nič pokaziť a veríme, že sme vás nasmerovali dobrým smerom. Je jasné, že nový matrac nekupujete každý deň (ani každý rok) a kúpiť matrac za 200-300€ isto nie je zanedbateľná položka.

Ak sa rozhodnete pre nekvalitnú variantu, časom vám život môžu skomplikovať zdravotné ťažkosti, nedostatok energie a únava. A vy v konečnom výsledku zaplatíte viac za lieky, ako za jeden správne zvolený matrac.

Niektorí výrobcovia dávajú na svoje produkty záruku 10 rokov a viac. Práve preto, aby svojich budúcich zákazníkov uistili o kvalite produktu.

Oplatí sa investovať do svojho spánku – je to predsa tretina vášho života.

Ceny matracov

Kvalita vášho spánku rozhoduje o tom, ako sa budete cítiť cez deň. Matrac je jedným z najdôležitejších faktorov, a hoci sa každý výrobca snaží o vaše sladké sny, ceny v tejto kategórií produktov sú veľmi rozdielne. V čom sú hlavné odlišnosti a čo je typické pre lacné matrace, no aj ich drahších konkurentov?

Matrace do 150 EUR

V tejto cenovej relácii nájdete jednoduchšie matrace z osvedčených materiálov a nosnosťou priemerne do 110 – 120 kg, rôzne stupne tvrdosti. Výška matracov je približne do 20 cm. Zamerajte sa predovšetkým na modely s výbornými užívateľskými recenziami.

Matrace do 300 EUR

V cene od 150 – 300 EUR nájdete skutočne zaujímavé „kúsky“ z vyšších radov od overených výrobcov a viaceré najpredávanejšie matrace na trhu vôbec. Osloviť vás môžu viaczónové matrace, matrace s rôznymi stupňami tvrdosti, pokročilé spôsoby odvetrávania, dôraz na kvalitné patentované materiály výplne aj poťahu. Nosnosť sa priemerne pohybuje v rozpätí od 120 – 140 kg. Výška niektorých modelov je od 22 cm a viac.

Matrace od 300 EUR

Matrace pre náročných, ktoré pri správnej údržbe a starostlivosti v životnosti predbehnú lacnejšiu konkurenciu. Objavíte tu matrace nielen so štandardnou nosnosťou, ale i posilnené štruktúry, ktoré vykazujú dobrú pružnosť a odolnosť aj pri váhovo ťažšom užívateľovi. Široký výber pohodlných, zdravotných a ortopedických matracov z prémiových materiálov.

Najlepšie značky matracov

Z bohatej ponuky sme vytipovali a zoradili výrobcov, ktorým sa darí v testoch matracov, vedú v predajnosti a sprevádzajú ich pozitívne užívateľské ohlasy.

 • Matrace PanMatraci – Taštičkové, pružinové, latexové i štandardné penové. V ponuke tohto distribútora matracov nájdete široký výber matracov s priaznivou cenou, a rovnako tak aj ďalšie príslušenstvo k posteliam.
 • Matrace Dřevočal – Jednotka na českom trhu a záruka vyššej kvality a dlhej životnosti. Výrobca si dáva záležať príjemných a zdravotne bezchybných materiáloch. Odporúčame sledovať najmä zaujímavé ponuky 1+1 zadarmo a pravidelné (a skutočne výhodné) akcie.
 • Matrace Benab – Matrace, ktoré sú kompletne vyvíjané a vyrábané na Slovensku, v Kežmarku. Spájajú v sebe kvalitné materiály s dôrazom na kvalitu spracovania. Už v cene za 100 – 150 EUR nájdete viacero modelov, ktoré stoja za pozornosť.
 • Matrace Jaamatrac – Čoraz obľúbenejšia značka, ktorá si u Slovákov za posledné roky vybudovala dobré meno. Odolné kvalitné a predovšetkým cenovo dostupné matrace v rôznych prevedeniach, výškach aj tvrdosti. Všetky matrace a ich súčasti sú vyrobené v EÚ a spĺňajú prísne kritéria na kvalitu
 • Matrace MPO – Do pozornosti dávame tiež českú značku MPO Trade, ktorá sa špecializuje na zdravotné ortopedické matrace v rôznych rozmeroch, pri zákazkovej výrobe dokonca aj v atypických rozmeroch. Pokročilá kombinácia viacerých penových materiálov, ktoré vykazujú vyššiu odolnosť voči výskytu roztočov, plesní a baktérií.
 • Matrace Curem – Luxusné matrace pre náročných užívateľov simulujúce stav beztiaže sú vyrobené z prémiových patentovaných materiálov. Užší výber, no za to dôraz na odrazovú pružnosť, vzdušnosť a prirodzenú tuhosť.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Aké sú najčastejšie rozmery matracov?

Rozmery matraca by mali korešpondovať s vašou posteľou. Je už len na vás, či máte vyhliadnutú posteľ a do nej hľadáte matrac, alebo naopak – oslovilo vás prevedenie nového matraca a hľadáte k nemu aj nový rám. Najčastejšie sa predávajú matrace s rozmermi 90 x 200 cm a 80 x 200 cm, dokonca aj v prípade, že kupujete matrace do dvojpostele.

Matrac na dvojposteľ s rozmermi 160 x 200 cm a 180 x 200 cm je menej praktický na manipuláciu a nedokáže zohľadniť odlišné potreby dvoch rôznych ľudí. Kým niekomu vyhovuje ortopedický matrac, ďalší si rád užíva pohodlie na mäkkej posteli. Ak plánujete zakúpiť polohovateľné rošty, určite vyberajte spomedzi ponuky matracov pre jednotlivcov.

Obľúbené sú aj matrace s rozmerom 140 x 200 cm. Nepredstavujú síce plnohodnotné lôžko pre dvoch, hodia sa najmä do študentských izieb.

Aké vlastnosti by mal mať matrac na boľavý chrbát?

Pri bolesti chrbta je matrac buď jednou z jeho príčin, alebo naopak – vytúženou záchranou. Chrbtica predstavuje jednu z najdôležitejších častí tela a pod vplyvom životného štýlu, zamestnania, hmotnosti, či nevhodnej fyzickej aktivity, dostáva zabrať. Ak hľadáte matrac, ktorý vašim bolestiam uľaví, kontrolujte predovšetkým jeho tvrdosť. Tá sa pohybuje na stupnici od 1 – 5 (v rozšírenej stupnici až do 7, či 10), pričom 1 je najmäkší matrac. Taký je pri bolestiach chrbta nevhodný, pretože telo sa v spánku dostane do neprirodzenej polohy a všetky svaly, šľachy a stavce, ktoré mali počas noci odpočívať, sú vystavené preťažovaniu.

Ortopedický zdravotný matrac na bolesti chrbta, by mal patriť k tvrdším, no nie však k najtvrdším. Mal by verne kopírovať krivky vášho tela, či už radi ležíte na boku, alebo na chrbte. Spánok na chrbte sa mimochodom považuje za najzdravšiu polohu. Nezaťažujete totiž jednostranne žiadnu stranu tela, kĺby, ani sa netlačia vnútorné orgány. Ak ale máte respiračné problémy alebo chrápete, táto poloha pre vás nebude tou správnou a musíte pristúpiť na kompromis. Dobrý ortopedický matrac, ktorý uľaví vašej chrbtici, sa dokáže prispôsobiť v 5 bodoch: v oblasti krku a hlavy, pod ramenami, v oblasti bokov, kolien aj členkov. Udržuje chrbticu rovnú, podobne, ako keď vzpriamene stojíte.

Aký má rošt vplyv na kvalitu spánku?

Správne umiestnenie matraca by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak máte penový matrac, mal by byť položený na pružnom lamelovom rošte s prístupom vzduchu aj do spodnej časti, aby bol matrac odvetrávaný. Pre pružinové matrace sa zase bežne používal pevný rošt. Poďme sa bližšie pozrieť na ich vlastnosti a prínos pre váš spánok:

 • Bezroštové postele – V základe ide o pevne osadenú dosku, ktorá je súčasťou najmä starších postelí. Vhodná je najmä pre klasické pružinové matrace, ktoré potrebujú rovnomernú podporu po celej ploche. S ich používaním sa však viaže viacero nedostatkov. Medzi nimi najmä nedostatočná priedušnosť, hromadenie vlhkosti medzi doskou a matracom. Ak takúto posteľ vlastníte, musíte matrac pravidelne vetrať a otáčať.
 • Roštové postele – Patria k najrozšírenejším a tiež aj najpredávanejším riešeniam. Vďaka roštom môže matrac dýchať a je súvisle odvetrávaný zospodu. Rošty môžu byť latkové, doštičkové alebo lamelové. Ďalej sa delia na pevné, polohovateľné a dokonca aj motorizované polohovateľné rošty, ktoré sú vhodné najmä pre seniorov alebo ľudí s obmedzenými fyzickými schopnosťami. Rošty sa používajú najmä v kombinácii s penovými a taštičkovými matracmi. Pre pružinové nie sú vhodné.

Viete o tom, že rošt dokáže upraviť tvrdosť matraca o jeden stupeň smerom hore aj dolu? Ak sa vám váš matrac zdá príliš tvrdý alebo naopak, je mäkší, ako ste plánovali, vyskúšajte v posteli rôzne rošty. Ak niektorý nesadne, vráťte ho a vymeňte za iný.

Ako sa správne starať o matrac a udržať ho v dobrom stave?

O životnosti matraca koluje množstvo rôznych informácií, ktoré si navzájom odporujú. Kým odborníci tvrdia, že matrac by sme mali meniť každých 6 – 8 rokov, niektorí výrobcovia ponúkajú na matrac záruku až 15 rokov. Prečo teda meniť matrac, ktorý je ešte v záruke? Kde je pravda?

 • Každý matrac vyžaduje pravidelné otáčanie, vetranie a zbavovanie základných nečistôt (vysávanie prachu, odstraňovanie vlasov, …).
 • Predovšetkým, ak ste chorý, dbajte na to, aby mohol matrac po noci preschnúť, inak sa v ňom pomerne rýchlo rozmnožia roztoče a ďalšie zdraviu nebezpečné mikróby. Určite však matrac neprikladajte k horúcim výhrevným telesám. Vysoké teplo môže poškodiť penové vrstvy matraca a zhoršiť ich funkčnosť aj priedušnosť.
 • Samotné otáčanie matraca slúži ako prevencia pred preležaním matraca a jeho deformáciou najmä v časti bedier.
 • Veľkou výhodou je vlastniť matrac so snímateľným poťahom, ktorý môžete oprať na vyššej teplote. Bez námahy sa zbavíte všetkých hlavných nečistôt.
 • Ak sa plánujete pustiť do hĺbkového čistenia matraca, zavolajte si odborníkov alebo sa aspoň poraďte s predajcom, u ktorého ste si matrac kúpili. Použitie nevhodných čistiacich prostriedkov môže matrac definitívne poškodiť. Môže dôjsť k poškodeniu štruktúry alebo pórov použitých materiálov a matrac stratí zo svojej vzdušnosti alebo adaptability.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Latexový matrac EKO 100% prírodný
Exkluzívny latexový matrac z prírodného latexu
+ Vysoká životnosť a odolnosť
+ Vysokoergonomický, vynikajúci komfort
+ Prirodzene antibakteriálny a protiplesňový
+ Vhodný aj pre polohovateľné rošty
od 395 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Dřevočal Lima
Sendvičový matrac s dvojakou tuhosťou
+ Zónovaný matrac pre správnu polohu chrbtice
+ Prateľný a snímateľný poťah
+ Kvalitný český výrobok
+ Masážne nopy
od 167 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Benab Fyzio Plus 1+1
Partnerský kvalitný ortopedický matrac
+ So 7 zónovým taštičkovým jadrom
+ Matrac je dvojitej tuhosti
+ Má vysokú ortopedickú a antialergickú funkčnosť
+ Kvalitný a príjemne mäkký potah
od 381 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Latexový 7 zónový matrac MEGAL
Stredne tvrdý latexový matrac
+ Latexová pena je antibakteriálna a protiplesňová
+ Nestráca na tvrdosti a výške
+ Optimálna cirkulácia vzduchu
+ Vhodný aj pre polohovateľné rošty
od 369 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Tropico Klára
Kvalitný celolatexový matrac
+ Monoblok s anatomickými 5 zónami
+ Výborná voľba pre polohovacie rošty
+ Antibakteriálny prateľný poťah
+ Výnimočné pohodlie aj vzdušnosť
od 340 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6TEMPUR® One Medium
Vysokopohodlný matrac
+ Vysoká úroveň pohltenia tlaku a energie
+ Vhodný aj pre seniorov a proti preležaninám
+ Jednoduché udržiavanie čistoty, antialergické vlastnosti
+ Rovnováha medzi pohodlím a oporou
od 1339 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Kondela ALBO LUX NEW
Obojstranný a zónovaný matrac
+ Cena za set 2 ks
+ Antialergické vlastnosti materiálov
+ Príjemná nopkovaná profilácia
+ Nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia
od 219 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového matraca. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšieho matraca na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin