Recenzia elektrokolobežky AERIUM AOVO ES LIGHT

Uvažujete o praktickom dopravnom prostriedku, s ktorým by ste sa mohli ekologicky aj ekonomicky pohybovať po meste alebo okolí bez toho, aby ste na miesto určenia dochádzali spotení a vyčerpaní? Perfektným riešením môže byť elektrická kolobežka. Toto presúvadlo vás prepraví do práce, na menší nákup, po úradoch či na návštevu alebo si môžete len tak vyraziť na vychádzku.

Kolobežka vás povozí na slušnú vzdialenosť, a pritom zostáva maximálne skladná. Jazda na nej je jednoduchá a komfortná. Zdá sa, že to má samé pozitíva. A nie je to len zdanie. Ale musíte si samozrejme dobre vybrať. Dnes pre to pre vás máme recenziu Aerium Aovo Es Light – peknej elektrickej kolobežky, o ktorej určite stojí za to uvažovať, no má aj pár svojich múch. Koniec koncov, určená je podľa mňa pre špecifický druh zákazníkov.

Ako sa jej bude dariť v porovnaní s konkurenciou? Dokáže ponúknuť zaujímavý pomer ceny a kvality alebo ešte niečo naviac? Aké výkony od nej očakávať – ​​a má aj nejaké rezervy? To sú len niektoré z otázok, na ktoré budeme hľadať odpovede.

Kolobežku som testoval 1,5 mesiaca.

Elektrokolobežka-AERIUM-AOVO-ES-LIGHT-001

Moderné vychytávky od značky Aerium

Značka s elegantným názvom Aerium pochádza z Českej republiky a svoje podnikanie rozbehla až v roku 2014. Všetko začalo u klimatizácií a ďalších pomôcok pre starostlivosť o ovzdušie, ale dnes je záber značky oveľa širší. To isté platí pre jej teritórium. Značke sa podarilo preraziť za hranice, do niekoľkých európskych krajín.

Dnes tvoria dôležitú súčasť jej sortimentu najrôznejšie elektronické dopravné prostriedky. Nájdete u nej elektrobicykle – najmä elegantné mestské modely. Nechýbajú elektrické skateboardy a longboardy. Do vzduchu a výšky sa potom môžete pozrieť pomocou dronov. Veľkej pozornosti sa však dostáva práve tiež elektrickým kolobežkám tejto značky.

Značka ich má pritom na svojom konte prekvapivo veľa. Navyše v kompletnom spektre cenových relácií. Od elektrokolobežky so sedadlom X-scooters XS500 za necelých 600 eur, cez skvelú a veľmi populárny Aerium Aovo Pro až po ultimátny terénny model Aerium CoolFly s výkonom 2 600 W za cca 1400 eur.

Ako si v tejto spoločnosti stojí model Aerium Aovo Es Light, ktorý bude predmetom dnešnej recenzie?

Skutočne ľahká kolobežka do mesta

Aovo Es Light patrí v rámci ponuky značky Aerium skôr do „spodnej“ časti spektra. Ide o kolobežku cenovo dostupnejšiu. Pri cene necelých 280 eur bude mať hlavnú konkurenciu v modeloch, ako je Xiaomi Mi Essential či Sencor One. Konceptuálne sa od nich však trochu líši.

Značka Aerium sa v tomto prípade vydala trochu inou cestou, nesnažila sa za malý peniaz ponúknuť čo najnadupanejší model. Naopak vytvorila veľmi ľahký a úsporný model, ktorý sa perfektne hodí pre menej náročné posúvanie po meste, chodníkoch a pod. Práve váha a skladnosť sú najväčšou prednosťou tohto modelu.

Aovo Es Light váži len niečo okolo 8,7 kg (bežne sa váha elektrokolobežiek pohybuje cez 12-13 kg). Tým sa radí medzi najľahšie elektrické kolobežky súčasnosti. Ale to nie je všetko. Väčšina kolobežiek s podobnou hmotnosťou má už obmedzenú nosnosť a odolnosť. Ide skôr o „detské“ modely. Aovo Es Light ponúkne veľmi slušnú nosnosť 100 kg a hravo si poradí s dospelou posádkou. Máme pred sebou teda kombináciu ľahkosti, zdanlivej subtílnosti a pritom vcelku slušnej kvality a odolnosti. Kolobežka pritom aj na pohľad pôsobí veľmi pekne. Vlastne aj chvíľu váhate, či máte pred sebou naozaj elektrokolobežku alebo len bežnú skladaciu kolobežku.

Kolesá a terén – v tomto veľmi nepoteší

Kolesá sú pomerne malé, 5-palcové. Možno sa zdá, že váš povozí iba na peknom cyklochodníku, ale celkom schopne sa jej darí aj na tráve alebo trochu horšej ceste. Komfortu napomáha napríklad predné odpruženie. To zaistí lepšie prekonávanie prekážok, ako sú pätníky a nerovnosti. Kolesá majú pevné – ide nenafukovacie, „pneumatiky“. Toto riešenie síce uberá na hladkosti jazdy na menej rovných povrchoch, ale zase je úplne bezúdržbové a nehrozí vám defekt, keď prejdete napríklad pár črepov. Čo je v meste prekvapivo bežná vec.

Keby som mal tieto aspekty zhodnotiť v jednej alebo dvoch vetách… Elektrokolobežka neoplýva pohodlnosťou ani príliš vysokým komfortom. Malé a pevné kolesá skrátka nemajú šancu tlmiť nárazy ako tie veľké a nafukovacie. Kolobežku tak neodporúčam napríklad na výlety. Môže byť však skvelou alternatívou napríklad klasické skladacie odrážacie kolobežky.

Ako ďaleko a rýchlo jazdí?

Kolobežku poháňa elektromotor s výkonom 250 W. To je solídny štandard aj pri ťažších a drahších modeloch. Vďaka tomu vyvinie slušnú rýchlosť. Vyberať môžete z troch prednastavených rýchlostných režimov. Úsporná rýchlosť obmedzuje na 15 km/h, športová do 20 km/h a najvyššia do 25 km/h. V aplikácii však možno povoliť aj maximálnu rýchlosť, ktorá je ešte o niečo vyššia – až 28 km/h.

Energiu pre motor má na starosti lítiová batéria s kapacitou 5000 mAh. Nejde o práve najviac nadupanú batériu medzi súčasnými elektrokolobežkami. Tomu zodpovedá aj dojazd, ktorý v priemere dosahuje cca 15 km na jedno nabitie. Vytrvalosťou tento model teda práve neprekypuje, a pokiaľ zdolávate dlhšie trasy, asi bude lepšie poobzerať sa po inej voľbe. Na druhej strane však poteší rýchle nabíjanie. Za 3 hodiny je hotovo!

Čo kolobežka Aerium Aovo Es Light ešte vie?

Kolobežku Aerium Aovo Es Light môžete spárovať s mobilnou aplikáciou a ovládať ju cez ňu. Pohrať sa môžete s nastavením rýchlosti či batérie, tiež môžete kolobežku cez aplikáciu elektronicky zamknúť aj odomknúť.

Vybavenie kolobežky je však úplne základné. Sú tu dve brzdy, predná elektrická, zadná je nožná – mechanická. Nechýba zadné „parkovacie“ svetlo, ale absencia predného svetla trochu zamrzí. Mechanizmus zloženia je vcelku pevný a prvé zloženie elektrokolobežky dá zabrať aj dospelému človeku.

Kolobežka však v zloženom stave nemá až také minimalistické rozmery, ako by ste od takého modelu očakávali. Prenáša sa však veľmi pohodlne a zaisťovací mechanizmus sa javí ako spoľahlivý. Kolobežke možno tiež ľahko odskrutkovať rukoväte riadidiel. Zrejme ide o bezpečnostné opatrenie alebo zvýšenie skladnosti. Základňa je vybavená aj praktickým stojanom, ktorý si musíte dvoma skrutkami pripevniť.

Zhrnutie recenzie

Ako si teda kolobežka Aerium Aovo Es Light vedie? Svojou ľahkosťou a dobrou manévrovateľnosťou môže osloviť záujemcov o kratšie presúvanie po meste, ktorým ani tak nejde o pohodlnosť. Spracovanie dosahuje slušnú kvalitu, ovládanie je pohodlné vrátane prehľadnej aplikácie, kolobežka aj dobre vyzerá. Na druhej strane dojazd je skôr podpriemerný – a to aj v rámci danej cenovej relácie. Tiež vybavenie je elementárne. Kolobežka si však svojich priaznivcov určite nájde a dokáže dobre poslúžiť.

Výhody

  • Skladnosť = napríklad v kufri auta zaberie naozaj málo miesta
  • Nízka váha (jedna z najľahších elektrokolobežiek na trhu)
  • Dobrá aplikácia s možnosťami nastavenia
  • Rýchle nabíjanie = plne nabitá za 3 hodiny
  • Dve brzdy – predná a zadná nožná

Nevýhody

  • Malé tvrdé kolieska = jazda nie je príliš pohodlná, hodí sa skôr na rovné asfaltové povrchy
  • Skladací mechanizmus nám dal zabrať (dieťa bude mať problém vyvinúť toľko sily), ale lepší sa to častejším skladaním
  • Dojazd iba 15 km
  • Nemá predné svetlo
5/5 - (8 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin