Najlepšie vysávače do auta: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vysávače do auta

Máte pocit, že interiér vášho auta je magnetom na špinu, nečistoty a prach? Potom sa vám zíde mať po ruke užitočného pomocníka v podobe vysávača. Ako vybrať najlepší vysávač do auta? Pozrite si naše tipy a zoznámte sa s ich vlastnosťami a výkonom.

Vysávače do auta nie sú v podstate ničím iným ako ručnými vysávačmi, čo znamená, že sa vo väčšine vlastností zhodujú. Sú ľahko prenosné, dajú sa ovládať už jednou rukou, majú integrovanú zbernú nádobu a poskytujú výkon, s ktorým spoľahlivo povysávate viditeľný neporiadok. Líšia sa vo výbave a spôsobe napájania. Do auta budete totiž potrebovať niekoľko štrbinových nadstavcov a aspoň jednu hubicu na čalúnenie.

V nasledujúcom sprievodcovi „Ako vybrať vysávač do auta“ sa na túto výbavu do auta pozrieme zo všetkých uhlov a priblížime si možnosti, aby ste sa v dostupnej ponuke s prehľadom zorientovali. Odporúčame zamerať sa na testy a recenzie vysávačov do auta, kde nájdete cenné informácie o používaní (a výkone) v reálnej prevádzke. Aj na ich základe sme vytvorili nasledujúci rebríček, do ktorého sa dostali veľmi dobre hodnotené vysávače do auta (a nielen tam).

Najlepšie vysávače do auta podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GAS 18 V-1

Náš víťaz testu
✔️ S novou technológiou rotačného prúdenia vzduchu
✔️ Rýchla demontáž a umývateľnosť zbernej nádoby
✔️ Vysokoefektívne čistenie s minimálnou stratou výkonu
✔️ Užitočné príslušenstvo
📌 od 76 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Makita CL121DZ

S ešte lepším výkonom ako predchodcovia
✔️ Možnosť výberu z 3 stupňov sania
✔️ Súčasťou príslušenstva je aj hadica
✔️ Ochrana pred prehriatím batérie
✔️ Funkcia dúchadla
📌 od 67 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Black & Decker NVB 12 AVA

Dobrý pomer cena/výkon
✔️ Praktický a kompaktný ručný vysávač do auta
✔️ Napájanie do autozásuvky, dĺžka kábla 5 m
✔️ Dvojčinný filtračný systém
✔️ Nízka hmotnosť
📌 od 16 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Concept VP 4370

Najlepšie hodnotený
✔️ Nádoba na vodu s objemom 150 ml a na prach s objemom 450 ml
✔️ Účinný HEPA filter
✔️ 3 zabudované LED diódy
✔️ Výdrž 40 minút na jedno nabitie
✔️ Motorizovaná PET turbokefa na zvieracie chlpy
📌 od 59 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Einhell TE-VC 18 LI solo

✔️ Nádoba na prach s objemom 540 ml
✔️ Filtre sa dajú čistiť pod tečúcou vodou
✔️ Praktická výbava
✔️ Akumulátorová prevádzka
📌 od 44 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ETA Supersonic 1231

2v1 do domácnosti aj do auta
✔️ Doba prevádzky na jedno nabitie až 40 minút
✔️ Cyklónový filtračný systém
✔️ Dva úrovne sacieho výkonu
✔️ Kvalitný HEPA filter
✔️ Elektrická rotačná kefa
📌 od 108 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať vysávač do auta

Ak sa snažíte interiér auta udržiavať v maximálnej čistote, bez ručného vysávača do auta sa nezaobídete. Na rozdiel od bežného vysávača sa dokáže s vašou pomocou dostať aj do tých najviac nedostupných zákutí. A tých je v aute neúrekom! Čomu pri výbere autovysávača venovať pozornosť? Aká výbava sa vám zíde? To všetko, vrátane cenového zhodnotenia a zoznamu obľúbených značiek, ktoré majú v ponuke niekoľko vydarených vysávačov do auta, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je vysávač do auta? Pre koho je vhodný?

Ako sme už prezradili v úvode, vysávač do auta sa často ponáša na dobré známy ručný vysávač do domácnosti. Pri dobrej voľbe môže už jeden menší prenosný vysávač poslúžiť ako v domácnosti, tak aj v aute, dielni, či garáži.

  • Vysávač, ktorý je určený na údržbu do auta, je v prvom rade ľahko prenosný, jeho hmotnosť nie je obťažujúca a poteší tiež výborná ergonómia. Vďaka nej sa bude s vysávačom dobre manipulovať aj pri plniacej sa nádobke, čo znamená zase o niečo vyššiu hmotnosť.
  • Druhým zásadným bodom je spôsob napájania. Obľúbené sú vysávače s napájaním 12V do autozásuvky, no rovnako tak aj modely vybavené vstavaným dobíjateľným akumulátorom.
  • Tretím bodom na zváženie je výbava a príslušenstvo. Kvalitný vysávač do auta si poradí s čistením koberčekov, čalúnenia, s vhodným nadstavcom sa zmestí aj do najužších štrbín. Spoľahlivo povysáva prach, omrvinky, aj nečistoty donesené na topánkach. V niektorých prípadoch mu nerobí problém ani vysávania rozliatych tekutín!

V ďalších bodoch sú už vysávače do auta totožné s inými druhmi vysávačov. Mali by teda ponúkať dostatočný sací výkon vzhľadom k použitiu, disponujú zbernou nádobou na nečistoty, jednoduchým ovládaním a samozrejmosťou je účinná filtrácia.

Pre koho je vysávač do auta vhodný? Pre každého, kto má rád čisté prostredie okolo seba a chce neporiadok v aute riešiť rýchlo a pohodlne. Ocenia ho rodičia, ktorí v aute vozia malé deti, a zíde sa aj pri dlhšom cestovaní na dovolenku. Je obľúbenou výbavou u psíčkarov, ktoré berú psov so sebou do auta… Už viac nebudete musieť chodiť vysávať na benzínky, ani ťahať podlahový vysávač s predlžovačkou na dvor.

čistý interiér auta

Vysávače do auta podľa typu napájania

Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré musíte pri výbere učiniť, je voľba napájania. Na výber budete ma vysávače do auta s napájaním do autozásuvky a akumulátorové vysávače do auta. S každým typom sa viažu isté výhody aj nevýhody. Čo je dobré vedieť?

Káblové vysávače do auta – s napájaním do autozásuvky

Vysávač do auta s napájaním do autozásuvky (12V) čerpá energiu z akumulátora vozidla. S autozásuvkou je spojený cez kábel. Kábel je síce na jednej strane limitujúcim faktorom, dobrou správou však je, že jeho priemerná dĺžka je až 5 metrov, čo je hodnota postačujúca pre vysávanie väčšiny typov osobných vozidiel.

Vysávač tohto typu má vo väčšine prípadov menšie rozmery a nižšiu hmotnosť (nie je v ňom akumulátor). Počas celej doby chodu je schopný podávať rovnomerný výkon a to vždy, keď v aute potrebujete urobiť poriadok.

Treba vopred starostlivo zvážiť aktuálny stav akumulátora vo vozidle. Ak má už niekoľko rokov a z času na čas sa vyskytnú problémy pri štartovaní, pravidelné používanie vysávača mu nepridá na životnosti a môže zapríčiniť jeho vybíjanie. Vysávať pri spustenom voľnobehu zase nie je ekonomické a už vôbec nie ekologické.

Naviac – tento typ vysávača je vzhľadom na druh napájania určený len pre použitie v aute. Nedá sa využiť v domácnosti, v dielni ani garáži.

Akumulátorové vysávače do auta

Vysávače do auta s akumulátorom patria medzi najpredávanejšie vôbec. Je za tým nielen aktuálna obľúbenosť akumulátorových riešení, ale aj vylepšená kvalita akumulátorov, ktoré sa už zbavili nedostatkov svojich predchodcov.

Staršie typy batérii totiž trpeli postupným vybíjaním, nízkou kapacitou alebo neprimerane dlhým nabíjaním. Ak uvažujete o akumulátorovom autovysávači, vyberajte model s Li-Ion akumulátorom, ktorý je modernejší, ľahší, spoľahlivejší a rýchlosť samovybíjania je podstatne nižšia ako pri NiMH batériách.

Akumulátorový vysávač do auta pracuje bez kábla, preto nie ste pri upratovaní ničím obmedzovaní. Vysávač so sebou poľahky zoberiete aj z priestoru auta a použijete ho tam, kde práve potrebujete. Pre prítomnosť akumulátora je však o trochu ťažší ako káblový model.

Pri výbere sa zaujímajte o výdrž na jedno nabitie. Natrafíte na výdrž od 15 – 40 minút. Dôležité je, aby akumulátor poskytoval vysávaču konštantne výkonný chod po celú dobu. Klesajúci výkon by bol viac na škodu ako na úžitok.

Okrem doby prevádzky na jedno nabitie si skontrolujte aj údaj o čase nabíjania. Ak sa má vysávač nabíjať celý deň a poskytnúť chod iba na 15 minút, oplatí sa investovať do lepšie vybavenej alternatívy.

A aká je nevýhoda akumulátorového vysávača do auta? Vyžaduje pravidelné nabíjanie. Bez energie ukrytej v akumulátore je nepoužiteľný.

auto interiér

Objem nádobky na nečistoty

Ručné vysávače do auta zberajú nečistoty do plastovej nádoby. Jej objem je cca od 300 – 600 ml. Väčší objem znamená aj o čosi väčšiu konštrukciu a hmotnosť vysávača.

Táto nádobka je z priehľadného plastu, preto stačí jedno pozretie a jasne vidíte, či je čas na jej vyprázdnenie. Výhodou lepších modelov je precízne navrhnuté čistenie, kedy dokážete zbernú nádobu vysypať bez kontaktu s nečistotami – a to iba na jedno stlačenie.

Náš tip – Najlepšie vysávače do auta majú zbernú nádobu kombinovanú – na suché nečistoty, aj na vodu, napríklad 450 ml nádoba na prach a 150 ml nádoba na rozliatu vodu.

Filtrácia

Nikto z nás nechce, aby sa mu prach z kobercov a čalúnenia vracal naspäť do interiéru vozidla. Preto je súčasťou vysávačov do auta aj filtrácia.

Lacné vysávače do auta majú filtráciu riešenú pomerne jednoducho – prostredníctvom mikrofiltru, ktorý je vyrobený zo špeciálnej textílie alebo molitanu. Dá sa pomerne jednoducho udržovať v čistote, no jeho filtračné schopnosti sú skôr priemerné. Na občasné používanie však postačujú.

Veľmi dobrú úroveň filtrácie nečistôt zabezpečujú známe HEPA filtre, z angl. „High Efficiency Particulate Air filter“. Ich účinnosť je vyjadrená číselne na stupnici od 10 – 17, pričom vo vysávačoch sa používajú filtre do triedy 13 (vyššie sú určené napríklad pre farmaceutický priemysel). Filter triedy 10 zadrží 85 % nečistôt o veľkosti 0,1 – 0,3 mikrometra, kým filter triedy 13 už zadrží až 99,95 % častíc o veľkosti 0,1 – 0,3 mikrometra.

Hmotnosť a ergonómia

Po celý čas vysávania budete vysávač držať v ruke. Hmotnosť a jej výsledné rozloženie teda môže byť jedným z ukazovateľov komfortu pri používaní. Vysávače do auta vážia od 0,5 – 2 kg. Káblové vysávače patria k ľahším zástupcom, pri akumulátorových počítajte s hmotnosťou od 0,9 kg a viac.

Príslušenstvo a doplnkové funkcie

Ak sa pozriete do auta, uvidíte na relatívne malom priestore rôzne druhy povrchov, zaoblení a pomerne veľa prekážok. Aj z tohto dôvodu je bohaté príslušenstvo jedným z tromfov, vďaka ktorým má vysávač do auta navrch nad štandardným ručným vysávačom do domácnosti.

Čo nájdete v balení? Aká výbava a príslušenstvo sa vám hodí?

  • základná kefová hubica, štrbinový nadstavec, rotačná turbokefa, nadstavec s kefou, hubica na čalúnenie, nabíjacia stanica, v ojedinelých prípadoch aj predĺženie v podobe hadice, …

Vítanými doplnkovými funkciami sú tiež mokré vysávanie, pri ktorom vysávač zvládne do separátnej nádržky odsať niekoľko desiatok mililitrov vody, a praktické LED osvetlenie, s pomocou ktorého si posvietite aj na tie najtmavšia zákutia interiéru auta.

Ceny vysávačov do auta

Cena vysávača do auta odráža viacero premenných. Jeho sací výkon, napájanie, prevedenie aj príslušenstvo. Ak si potrpíte na čistotu v aute, stavte na model, ktorý patrí k tým najlepšie hodnoteným na trhu.

✅ Vysávače do auta do 30 eur

Jednoduché, základné vysávače do auta určené na menej časté používanie. Už aj v tejto cenovej relácii by mali disponovať sacím výkonom, aby zvládli povysávať hlavné plochy. Ich doplnková výbava môže byť slabšia, v ojedinelých prípadoch žiadna, čo znamená, že s nimi nemusíte dosiahnuť na všetky potrebné miesta.

Obľúbené sú napríklad vysávače do auta od značiek Sencor, Clatronic, Black & Decker.

✅ Vysávače do auta od 30 do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie vysávače do auta – ako káblové do autozásuvky, tak aj akumulátorové. Pomer cena / výkon je už na veľmi dobrej úrovni. Oslovia prevedením, výbavou a v prípade batériového pohonu tiež dlhšou výdržou.

Výborné recenzie sprevádzajú autovysávače od značiek Bosch, Concept, Makita.

✅ Vysávače do auta od 60 eur

Ak milujete poriadok v aute a chcete mať kedykoľvek po ruke spoľahlivú výpomoc, potom nahliadnite do poslednej cenovej relácie. V nej nájdete kvalitné AKU bezdrôtové vysávače do auta s výborným sacím výkonom, dlhšou výdržou a bohatou výbavou. Bonusom naviac je funkcia osvetlenia a funkcia mokrého vysávania.

Náročných oslovia napríklad modely od značiek Makita, Bosch, ETA – často aj ako kombinované so stojanovým vysávačom – vhodné na použitie do domácnosti, napríklad na vysávanie schodísk, čalúnenia či kobercov.

Najlepšie značky vysávačov do auta

Pre rýchlejšiu orientáciu sumarizujeme zoznam značiek, ktoré majú v ponuke niekoľko zaujímavých modelov na zváženie.

  • Bosch – Širší výber ručných vysávačov, vysávačov do auta a vysávačov 2v1 (stojanový + ručný). Ponúkajú výkon, mobilitu, účinnú filtráciu. Dobré recenzie, vhodné aj na náročnejšie používanie.
  • Makita – Ďalšie solídne spracované vysávače do auta s výborným výkonom a reguláciou sily satia. Niektoré modely majú funkciu premeny na dúchadlo (fúkanie koncentrovaného vzduchu pred sebou).
  • Black & Decker – Cenovo dostupné a primerane kompaktné ručné vysávače do auta s akumulátorovou aj káblovou prevádzkou.
  • Einhell – Ručné akumulátorové vysávače disponujú väčšou zbernou nádobou a užitočným príslušenstvom na dôkladné čistenie akéhokoľvek povrchu – od kobercov a čalúnenia až po parkety a dlažbu.
  • ETA – Bezdrôtové ručné a kombinované tyčové vysávače ETA poslúžia pri údržbe auta či domácnosti.
  • Concept – Výborne hodnotené vysávače do auta ponúkajú veľký sací výkon a okrem suchých nečistôt si poradia aj s rozliatymi tekutinami.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GAS 18 V-1

Náš víťaz testu
✔️ S novou technológiou rotačného prúdenia vzduchu
✔️ Rýchla demontáž a umývateľnosť zbernej nádoby
✔️ Vysokoefektívne čistenie s minimálnou stratou výkonu
✔️ Užitočné príslušenstvo
📌 od 76 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Makita CL121DZ

S ešte lepším výkonom ako predchodcovia
✔️ Možnosť výberu z 3 stupňov sania
✔️ Súčasťou príslušenstva je aj hadica
✔️ Ochrana pred prehriatím batérie
✔️ Funkcia dúchadla
📌 od 67 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Black & Decker NVB 12 AVA

Dobrý pomer cena/výkon
✔️ Praktický a kompaktný ručný vysávač do auta
✔️ Napájanie do autozásuvky, dĺžka kábla 5 m
✔️ Dvojčinný filtračný systém
✔️ Nízka hmotnosť
📌 od 16 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Concept VP 4370

Najlepšie hodnotený
✔️ Nádoba na vodu s objemom 150 ml a na prach s objemom 450 ml
✔️ Účinný HEPA filter
✔️ 3 zabudované LED diódy
✔️ Výdrž 40 minút na jedno nabitie
✔️ Motorizovaná PET turbokefa na zvieracie chlpy
📌 od 59 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Einhell TE-VC 18 LI solo

✔️ Nádoba na prach s objemom 540 ml
✔️ Filtre sa dajú čistiť pod tečúcou vodou
✔️ Praktická výbava
✔️ Akumulátorová prevádzka
📌 od 44 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ETA Supersonic 1231

2v1 do domácnosti aj do auta
✔️ Doba prevádzky na jedno nabitie až 40 minút
✔️ Cyklónový filtračný systém
✔️ Dva úrovne sacieho výkonu
✔️ Kvalitný HEPA filter
✔️ Elektrická rotačná kefa
📌 od 108 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (7 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin