Najlepšie leštičky na auto: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie leštičky na auto

Ak vám záleží na tom, ako vyzerá vaše auto, určite ste už počuli o detailingu. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je leštenie laku na aute. Ide o činnosť, ktorú zvyčajne zveríte do rúk profesionála, avšak so súčasnými možnosťami viete autu prinavrátiť lesk aj vlastným pričinením. Ako vybrať najlepšiu leštičku na auto? Pozrite si nasledujúce tipy a prevezmite túto aktivitu do svojich rúk.

Väčšina ľudí sa pri starostlivosti o autá spolieha na manuálne čistenie a leštenie. Je to síce pracná činnosť, no pri dostatku trpezlivosti a času sa dokážu dopracovať k uspokojivému výsledku. Z lásky k vlastnému autu však čoraz viac majiteľov prechádza na tzv. strojové leštenie – za pomoci elektrickej alebo akumulátorovej leštičky na autá. Pri správnej manipulácii a rešpektovaní kvality laku auta dosiahnete veľmi dobré výsledky v podstatne kratšom čase.

Aké vlastnosti a výbavu by mala mať kvalitná leštička na auto? Je lepšia rotačná alebo orbitálna leštička? Všetko dôležité nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Ak vás ponuka ohromí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie leštičiek na auto, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Flex, Liquid Elements, Auto Finesse či Bosch.

Najlepšie leštičky na auto podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Liquid Elements T3000 V3

Najlepšia v pomere cena/výkon
✔️ Excentrická leštička s výkmitom 10mm
✔️ Konštantné udržanie otáčok pri leštení - aj na zložitom povrchu
✔️ Robustná elektronika, príjemný úchop
✔️ Indikátor správneho rozsahu tlaku
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5500 ot/min, výkon 750 W
📌 od 137 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Liquid Elements T4000 V2

Pre náročnejšie použitie
✔️ Excentrická leštička s výkmitom 15mm
✔️ Výborná kvalita spracovania
✔️ Konštantné elektronické udržiavanie rýchlosti otáčok
✔️ Indikátor prítlaku
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5000 ot/min, výkon 950 W
📌 od 196 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Auto Finesse DPX Dual Action Polisher

✔️ Orbitálna leštička s výkmitom 15mm
✔️ Vhodná pre domáceho nadšenca aj profesionála
✔️ Z kvalitných komponentov
✔️ Pogumované držadlá pre pevný úchop
✔️ Rozsah otáčok 1800 - 5500 ot/min, výkon 720 W
📌 od 270 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Flex 10,8V PXE 80 10.8-EC

Rotačná a excentrická AKU leštička
✔️ S výkmitom 3 a 12 mm
✔️ 4 stupne regulácie otáčok
✔️ Udržovanie konštantných otáčok
✔️ Bezuhlíkový motor, výborná ergonómia, rýchla výmena nástrojov
✔️ Rozsah otáčok 400 - 5800 ot/min
📌 od 478 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Rupes LHR 21 MARK III

Profi leštička na auto
✔️ Najmodernejšia strojová orbitálna leštička s výkmitom 21 mm
✔️ Vylepšená ergonómia, hladký chod
✔️ Ideálna na leštenie veľkých plôch
✔️ Rýchla práca, extra plynulý chod
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5500 ot/min, výkon 500 W
📌 od 600 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Bosch GPO 14 CE

✔️ 6-stupňová predvoľba otáčok
✔️ Pohodlná manipulácia vďaka ergonomickej rukoväti
✔️ Prispôsobiteľná rukoväť v tvare D
✔️ Bezpečnostný spínač Tricontrol
✔️ Rozsah otáčok 750 - 3000 ot/min, výkon 800 W
📌 od 171 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať leštičku na auto

Ponuka leštičiek na autá je prekvapivo bohatá a rozmanitá. Nájdete v nej modely určené na občasné hobby použitie, ktoré na úvod oslovia najmä začiatočníkov. Nechýba ani vyššia stredná trieda, ktorá výkonom presvedčí náročnejších používateľov. Na svoje si samozrejme prídu aj profesionáli, ktorí premenili záľubu na živobytie a skrášľujú vozový park svojich zákazníkov. Pri pohľade na výkon, kvalitu skonštruovania a vybavenosť sú rozdiely obrovské. Poradíme, ako sa zorientovať medzi rozličnými druhmi leštičiek a čomu venovať pri nákupnom procese pozornosť.

Základné druhy leštičiek na auto – rotačné, orbitálne, s núteným pohybom

Jedno z prvých rozhodovaní treba vykonať hneď na začiatku. Máte záujem o leštičku rotačnú, orbitálnu alebo s núteným pohybom? Vo výsledku aj v obtiažnosti používania sú zásadné rozdiely.

Rotačné leštičky na auto

Tento typ leštičiek je obľúbený najmä u skúsených detailerov a profesionálov. Unášač, na ktorom je kotúč, sa pohybuje iba v jednom smere a v jednej rovine. Nevykonáva pri pohybe žiadne výkmity do strán. To znamená, že viete veľmi dobre a presne preniesť silu na leštený povrch. Rotačné leštičky na auto sa považujú za výkonnejšie a efektívnejšie pri odstraňovaní škrabancov. Výborné výsledky dosahujú aj v okrajoch a na hranách lešteného povrchu. Hlučnosť je primeraná, niektoré modely sú až prekvapivo tiché.

K týmto prednostiam treba dodať, že výborne sa správajú iba v rukách človeka so skúsenosťami. Pri neopatrnej manipulácii môže dôjsť k zahrievaniu laku až riziku spálenia. Počítajte tiež s tým, že po rotačnej leštičke treba tak či tak dolešťovať, keďže po leštení zostávajú hologramy.

Orbitálne leštičky na auto (excentrické)

Ak ste v leštení začiatočník, lepšou voľbou bude orbitálna leštička (alebo inak excentrická leštička na auto). Tiež vykonáva rotačný pohyb, avšak je kombinovaný s výkmitmi do strán. Ide o pomerne novú technológiu, ktorá je vhodná pre hobby nadšencov bez veľkých skúseností. Pri leštení sú síce menej výkonné, no zároveň je pri ich používaní aj menšie riziko zahriatia laku. Ľahko sa ovládajú, sú dostupné za dobrú cenu a nezanechávajú za sebou hologramy.

Avšak, v porovnaní s rotačnými leštičkami sú orbitálne leštičky výrazne hlučnejšie a menej precízne pri svojej práci – najmä na hranách a v rohoch. Na leštenie si treba vyhradiť viac času a neočakávať profesionálnu dokonalosť.

Leštičky s núteným pohybom

Leštičky na auto s núteným pohybom (označované aj ako Dual Action) predstavujú kompromisné riešenie medzi predchádzajúcimi druhmi. Kombinujú výkon rotačného pohybu s jednoduchou ovládateľnosťou a elimináciou hologramov typickou pre orbitálne modely. Dá sa s nimi pracovať výkonnejšie a pritom zachovať šetrnosť a bezpečnosť voči laku.

Modely od prémiových výrobcov sa hrdia urýchlením práce, minimalizáciou hologramov, citlivou reguláciou otáčok a zníženým záhrevom leštenej plochy (iba do 40 °C). Na trhu ich zatiaľ nie je veľa a tie, čo už sú k zakúpeniu, patria k drahšej výbave.

auto lesk

Leštičky na auto podľa pohonu – elektrické a akumulátorové

Väčšinu ponuky tvoria elektrické leštičky na auto, teda so zapojením do siete pomocou kábla. Pri práci musíte počítať s jeho prítomnosťou a naučiť sa s káblom šikovne manipulovať. Odmenou za menšie zdržiavanie je neohrozený výkon, ktorý je po celú dobu práce presne taký, ako potrebujete.

Zdrojom energie v akumulátorových leštičkách na auto je dobíjací akumulátor. Pracujete bez obmedzovania pohybu, netreba riešiť žiadny kábel okolo rúk. Avšak, akumulátor poskytuje súvislý chod iba istú dobu – do vybitia. Potom musíte prácu prerušiť a počkať na opätovné nabitie alebo si zaobstarať do výbavy ďalší kompatibilný akumulátor.

Rozdiel medzi hobby a profi triedou

Medzi hobby a profi triedou je rozdiel predovšetkým v cene, kvalite použitých materiálov a precíznosti spracovania.

Profesionálne leštičky na autá sú stavané na vysoký výkon a intenzívne používanie. Umožňujú širšie možnosti nastavenia, disponujú výbornou ergonómiou, lákavými vylepšeniami a pokročilými bezpečnostnými prvkami.

Hobby leštičky na auto sú určené na málo náročné, občasné použitie – napríklad na starostlivosť o jedno či dve autá majiteľa. Nemusí ísť o zlé produkty, svoje určenie zvyčajne dobre spĺňajú. Ak by ste od nich chceli vysoký výkon a opakovane ich vyťažovali, skôr či neskôr narazíte na limity.

Priemer kotúča a unášača

Po výbere druhu leštičky a jej pohonu je na rade voľba vhodného priemeru. Zaujímajte sa o najskôr priemer unášača. Ide o plochu, na ktorú sa dáva kotúč. Najčastejšie má hodnoty 55 mm, 75 mm, 125 mm a 150 mm. Priemer kotúča je potom vždy o čosi väčší.

Priemer kotúča úzko súvisí s rýchlosťou a precíznosťou pri leštení.

 • Menšie kotúče s priemerom do 75 mm sú vhodné na jemné práce, záhyby a detaily. Pracovať s nimi na veľkej ploche je však menej efektívne a zdĺhavé.
 • Najobľúbenejšie sú kotúče s priemerom okolo 145 – 180 mm. Považujú sa za univerzálne a dokážete s nimi postupne vyleštiť celú plochu.
 • Kotúče s priemerom od 180 mm sú ideálne pre leštenie veľkých, nekomplikovaných plôch.

detailing auta

Výkmit

Okrem priemeru unášača a odporúčaného priemeru kotúča sa pri orbitálnych leštičkách stretnete aj s hodnotou výkmitu v milimetroch. Výkmit do 10 mm je vhodný pre menšie kotúče, výkmit okolo 15 mm je najuniverzálnejší a výkmit nad 20 mm je určený najmä pre kotúče na veľké plochy.

Náš tip – Medzi najpredávanejšie leštičky na autá patria orbitálne leštičky s priemerom kotúča 145 mm a výkmitom 15 mm.

Hmotnosť a ergonómia

Leštičku počas práce nepustíte z rúk, preto je na mieste venovať pozornosť aj jej ergonómii, vyváženosti a hmotnosti. Rotačné leštičky vyžadujú vyššiu kontrolu nad prácou, preto by leštička nemala ruky nadmerne zaťažovať, aby ste v slabej chvíli nespôsobili malú katastrofu. Hľadajte riešenie s nízkym prenosom vibrácií, resp. prítomnosť antivibračnej rukoväte.

Hmotnosť leštičiek sa pohybuje v intervale od 1 – 3,5 kg. Príliš nízka hmotnosť môže byť znakom toho, že na leštičku sú použité tenšie a menej kvalitné materiály.

Užitočné funkcie a výbava

 • Regulácia otáčok – Regulovanie otáčok a prispôsobenie rýchlosti leštenia je kľúčovým predpokladom pre čo najlepší výsledok. Rozptyl je totiž pomerne široký – cca od 2500 – 14000 ot/min, v závislosti od modelu. Lacnejšie leštičky disponujú iba 2 – 3 stupňami, drahšie majú väčší výber z rýchlostí alebo k dispozícii plynulú reguláciu otáčok.
 • Prídavné držadlá – Dajú sa namontovať podľa potreby na vopred určené miesto. Lepšie rozkladajú váhu pri leštení väčších plôch.
 • Indikátor správneho rozsahu tlaku – Priamo na leštičke vidíte, či pracujete s dobrým tlakom a máte okamžitý prehľad, či pritlačiť alebo ubrať, aby bol výsledok čo najrovnomernejší.
 • Mechanizmus na výmenu kotúčov – Zjednodušuje výmenu kotúčov a minimalizuje čas strávený prestojmi.
 • Prepravný box – Určený na uskladnenie a bezpečné presuny z jedného miesta na druhé.
 • Akumulátor a nabíjačka – Výbava akumulátorových leštičiek. Pozor, akumulátor a nabíjačka nemusia byť vždy súčasťou balenia (v takom prípade sa dokupujú zvlášť).

Ceny leštičiek na auto

Ako často sa venujete detailnej starostlivosti o auto? Budete sa starať o jedno alebo viac áut? Máte v tejto oblasti už nejaké skúsenosti? Ak je reč o cene za leštičku na auto, rozhodujúcimi kritériami je napríklad frekvencia používania, počet áut, ale aj nároky na obsluhu a výsledok. Výber je pomerne široký a nájdete v ňom leštičky na auto pre začiatočníkov aj profesionálov.

✅ Leštičky na auto do 100 eur

Už v cene do 100 eur si hobby detailisti nájdu niekoľko favoritov na prvé zoznámenie. Nejde o super profimašinky, no spokojné užívateľské recenzie dávajú tušiť, že niektoré modely slúžia svojmu účelu pomerne dobre.

✅ Produkty od 100 do 300 eur

Druhá cenová kategória prináša aktuálne najpredávanejšie leštičky na auto od overených značiek. Ich výkon a schopnosti sú na vyššej úrovni a dokážu byť nápomocné aj pri náročnejšom využívaní. Spokojní majitelia oceňujú pekne odvedenú prácu, možnosť regulácie otáčok a dobrú ergonómiu.

✅ Leštičky na auto od 300 eur

Ak patríte k náročným používateľom a hľadáte polo- až profesionálne riešenie vhodné na intenzívne používanie, v cene od 300 eur nájdete niekoľko zaujímavých modelov od výrobcov motoristických potrieb.

Najlepšie značky leštičiek na auto

 • Flex – Nemecká značka Flex má dlhodobú tradíciu a portfólium, v ktorom si favorita nájdu aj nároční užívatelia a profesionáli. Vyššia cena, inovatívne spracovanie.
 • Liquid Elements – Nemecká značka z oblasti automotive zaujme niekoľkými modelmi s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Aktuálne sa radia medzi najpredávanejšie.
 • Auto Finesse – Auto Finesse je známa ako značka autokozmetiky a detailingového príslušenstva. Jej leštičky oslovia domáceho nadšenca aj profesionála.
 • Rupes – Talianska značka Rupes má viacero výborne vybavených leštičiek na auto, ktoré presvedčia precíznosťou pri práci a výbornými výsledkami. Sortiment pre kompletné ošetrenie autolakov.
 • Bosch – Praktické elektrické leštičky od nemeckej značky Bosch poskytujú spoľahlivý výkon a dobrú ergonómiu.
 • Makita – Elektrické a akumulátorové leštičky na karosérie od japonskej značky Makita disponujú dobrou technologickou výbavou a slušnou ergonómiou.
 • Extol – Ľahko ovládateľné elektrické leštičky na autá od značky Extol patria k cenovo dostupnej voľbe.
 • DeWalt – Akumulátorové a elektrické leštičky na autá DeWalt potešia plynulým rozbehom, možnosťou variabilného nastavenia otáčok a pohodlnou obsluhou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Liquid Elements T3000 V3

Najlepšia v pomere cena/výkon
✔️ Excentrická leštička s výkmitom 10mm
✔️ Konštantné udržanie otáčok pri leštení - aj na zložitom povrchu
✔️ Robustná elektronika, príjemný úchop
✔️ Indikátor správneho rozsahu tlaku
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5500 ot/min, výkon 750 W
📌 od 137 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Liquid Elements T4000 V2

Pre náročnejšie použitie
✔️ Excentrická leštička s výkmitom 15mm
✔️ Výborná kvalita spracovania
✔️ Konštantné elektronické udržiavanie rýchlosti otáčok
✔️ Indikátor prítlaku
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5000 ot/min, výkon 950 W
📌 od 196 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Auto Finesse DPX Dual Action Polisher

✔️ Orbitálna leštička s výkmitom 15mm
✔️ Vhodná pre domáceho nadšenca aj profesionála
✔️ Z kvalitných komponentov
✔️ Pogumované držadlá pre pevný úchop
✔️ Rozsah otáčok 1800 - 5500 ot/min, výkon 720 W
📌 od 270 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Flex 10,8V PXE 80 10.8-EC

Rotačná a excentrická AKU leštička
✔️ S výkmitom 3 a 12 mm
✔️ 4 stupne regulácie otáčok
✔️ Udržovanie konštantných otáčok
✔️ Bezuhlíkový motor, výborná ergonómia, rýchla výmena nástrojov
✔️ Rozsah otáčok 400 - 5800 ot/min
📌 od 478 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Rupes LHR 21 MARK III

Profi leštička na auto
✔️ Najmodernejšia strojová orbitálna leštička s výkmitom 21 mm
✔️ Vylepšená ergonómia, hladký chod
✔️ Ideálna na leštenie veľkých plôch
✔️ Rýchla práca, extra plynulý chod
✔️ Rozsah otáčok 2500 - 5500 ot/min, výkon 500 W
📌 od 600 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Bosch GPO 14 CE

✔️ 6-stupňová predvoľba otáčok
✔️ Pohodlná manipulácia vďaka ergonomickej rukoväti
✔️ Prispôsobiteľná rukoväť v tvare D
✔️ Bezpečnostný spínač Tricontrol
✔️ Rozsah otáčok 750 - 3000 ot/min, výkon 800 W
📌 od 171 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin