Najlepšie gola sady: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie gola sadySada nástrčných/zástrčných hlavíc s ovládačom. Takto presne by mal znieť názov pre gola súpravy, ktoré majú v dielňach svoje nezastupiteľné miesto. Hodia sa pre modelárov, pri oprave elektroniky, spotrebičov aj nábytku, pri údržbe a oprave áut, motoriek, bicyklov aj záhradnej techniky. Potrebujete veľkú alebo malú gola sadu? Aká gola sada vám bude najlepšie vyhovovať? V nasledujúcom sprievodcovi sa dozviete užitočné informácie, ako takúto gola sadu vybrať. Zároveň vám predstavíme aj tipy na najlepšie gola sady, ktoré presvedčili už tisícky domácich majstrov pred vami.

Pôjde predovšetkým o gola sady pre domáce hobby použitie, majstrovanie a opravy. Predávajú sa totiž za prijateľnú cenu a ich kúpu neoľutujete. Výbava „domácej“ gola súpravy značne uľahčuje prácu a umožňuje dostať sa aj na ťažšie dostupné miesta. Ceny poloprofesionálnych až profesionálnych gola sád sú pri porovnaní mnohonásobne vyššie. Nemožno im uprieť vysokú kvalitu aj funkčnosť. Rozdiel však spoznajú najmä majstri, ktorí ich denne potrebujú k výkonu svojej práce a vedia tak naplno zúžitkovať ich potenciál aj prednosti.

Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme si zobrali na pomoc testy a recenzie gola sád. Niekoľko hodín sme venovali diskusiám a videorecenziám s cieľom vybrať produkty, ktoré majú v rámci svojej podkategórie čo ponúknuť. Tieto gola súpravy majú spomedzi konkurencie najväčšiu šancu zaujať a zároveň zanechať spokojný dojem z používania.

Najlepšie gola sady na trhu

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Najlepší pomer cena/kvalita
Proxxon 65 dielna sada 23286
Veľkosť: 1/4" a 1/2"
Počet dielov 65
Materiál: CrV oceľ

⭐ 100 %90 € Čítať recenzie
#2Profi použitie
YATO YT-3884
Veľkosť: 1/2", 3/8", 1/4"
Počet dielov 216 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 100 %144 € Čítať recenzie
#3Ďalšia profi na zváženie
Proxxon 86-dielna
1/4" a 1/2" 23640

Veľkosť: 1/4" a 1/2"
Počet dielov 86 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 98 %130 € Čítať recenzie
#4Najlepšia hobby
YATO Gola sada, 94 ks
Veľkosť: 1/2" a 1/4"
Počet dielov 94 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 96 %78 € Čítať recenzie
#5Najpredávanejšia na Alza.sk
Sthor Gola sada 1/2" 108 ks
Veľkosť: 1/2" a 1/4"
Počet dielov 108 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 96 %46 € Čítať recenzie
#5Najlepšia základná gola sada
STHOR TO-58643
Veľkosť: 1/4"
Počet dielov 56 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 92 %19 € Čítať recenzie

Ako vybrať gola sadu

Ako začať? Jednoducho, zrozumiteľne a po krokoch. Náradie v dielni môže razom zapratať celé regále aj pracovný stôl, no i tak nemusíte nájsť to, čo ste hľadali. Multifunkčné boxy a kufríky na náradie patria k obľúbenej výbave, no vzhľadom na ich rozmanitosť a rozdielne ceny, je treba starostlivo pátrať. Iba tak sa dostanete k obsahu, ktorý aj naplno využijete. Subkategóriou univerzálnych kufríkov na náradie sa stali kufríky s gola sadami. Najväčší dôraz sa kladie na kvalitu račne, počet a veľkosti nadstavcov, no vzhľadom k dopytu, ani v gola súpravách nechýbajú v mnohých prípadoch kľúče, bity a ďalšie príslušenstvo.

Ako zistiť, čo skutočne potrebujete / využijete? Stačí poznať niekoľko dôležitých vlastnosti a pri výbere sa rýchlo zorientujete.

ako vybrať gola sadu

Čo je gola sada?

Gola sada je pre domácich majstrov pojem, ktorý sa nedá pomýliť s ničím iným. Ak si však ešte len cestičku k domácemu majstrovaniu hľadáte, možno ste nadobudli pocit, že názov gola sada znie ako netradičný hudobný nástroj z ďalekých ostrovov.

Gola sada je sada náradia, ktorá pozostáva z račne (špeciálnej rukoväte / ovládača) a sady hlavíc (inak aj nadstavcov, či orechov), ktoré sú uložené v kovovom alebo plastovom kufríku. Tou najpodstatnejšou časťou je račňa, na ktorú sa výmenné hlavice nasadzujú. Takáto zostava – račňa + hlavica – potom dokáže dotiahnuť alebo uvoľniť kĺbový spoj, a to aj na ťažko dostupných miestach. Na každej račni je štvorhran. Veľkosť štvorhranu (v palcoch) zároveň určuje aj veľkosť samotnej gola sady a jej budúce využitie.

Aký je pôvod názvu gola sada?

V 60. rokoch minulého storočia bola na trh s veľkým úspechom uvedená sada náradia nástrčných a zástrčných hlavíc v plechovom kufríku od českej značky TONA s príznačným názvom GOLA, ktorá si rýchlo našla stabilné miesto v amatérskych aj profi dielňach.

Keďže v tej dobe podobné kufríky nemali konkurenciu, tento názov pomerne rýchlo zľudovel a doteraz je synonymom aj pre sady od ďalších výrobcov. Označenie „Gola sady“ (resp. Gola súpravy) nesú dokonca aj v e-shopoch samostatné kategórie.

Kedy sa oplatí kúpiť gola súpravu?

Gola sadu najlepšie využijete na prácu v obmedzenom priestore.

Patrí k základnej výbave automechanikov, údržbárov, ale aj amatérskych hobby nadšencov, ktorí v dielni radi majstrujú a trávia dlhé hodiny. Navyše, zíde sa pri montáži aj demontáži nábytku. Osloví svojou univerzálnosťou a jednoduchosťou používania. K tomu, aby ste z nej mali najlepší úžitok je dôležité vybrať správnu veľkosť. Gola sady sú totiž odstupňované podľa veľkosti štvorhranu na račni a každá veľkosť pokrýva iný rozsah nadstavcov.

Akú veľkosť gola sady zvoliť?

To, čo sme naznačili v predchádzajúcich riadkoch, si zaslúži samostatné a náležité prerozdelenie. Aké sú rozdiely medzi veľkou a malou gola sadou? Existuje aj univerzálny medzistupeň? Držia sa všetci výrobcovia rovnakých veľkostných noriem? Na základné otázky treba jasné odpovede, poďme si ich teda objasniť.

V závislosti od charakteru práce či typu opravovaného zariadenia volíme veľkosť gola sady (štandardne ide o veľkosti 1/4″, 1/2″, 3/8″, 3/4″, 1″). Tá je daná veľkosťou štvorhranu na račni a významne limituje prenos sily. Normy určujú, aké veľké nadstavce môžete použiť k danému štvorhranu. Ide o ochranu materiálu aj samotného náradia. Ak by sme totiž použili príliš silnú račňu na malú skrutku, nemusela by to vydržať. Naopak, ak by sme sa snažili použiť malú račňu na veľkú skrutku, riskujeme zničenie račne.

Pozn.: 1″ = 1 palec = 25,4 mm

1/4“ gola sada

Veľkosť štvorhranu je 6,35 mm, ide o tzv. malú gola sadu. Umožňuje použitie hlavíc o veľkosti 4-14 mm (max. pre skrutky M10).

Súprava je vhodná na drobnejšie práce, napríklad pri oprave bicyklov, motocyklov, montáži nábytku, na opravu spotrebičov, či elektroniky.

1/2″ gola sada

Veľkosť štvorhranu je 12,7 mm, ide o tzv. veľkú gola sadu. Umožňuje použitie hlavíc o veľkosti 8-32 mm (max. pre skrutky M22). V závislosti od výrobcu sa môžete stretnúť aj s posunom hornej hranice, a to až na 34 mm alebo 36 mm (napr. české gola sady sa vyrábajú pre hlavice vo veľkosti od 8-36 mm, aby si poradili aj s nábojmi na kolesách áut Škoda).

Súprava je vhodná predovšetkým na opravy automobilov (najobľúbenejšia u automechanikov), údržbu v domácnosti a hobby využitie.

3/8″ gola sada

Veľkosť štvorhranu je 9,5 mm, ide o tzv. univerzálnu gola sadu. Umožňuje použitie hlavíc o veľkosti 6-22 mm (pre skrutky M4 – M14). Predstavuje prechod medzi predošlými dvoma veľkosťami a získava na čoraz väčšej popularite. K jej prednostiam patrí najmä všestranné využitie, pretože s vhodným adaptérom dokáže plne pokryť rozpätie veľkosti 1/4″ aj veľkosti 1/2″. Račňa ustojí ich krajné limity bez problémov, či poškodenia skrutiek.

Súprava je tou správnou voľbou, ak hľadáte pomocníka na prácu s menšími závitmi, no nesklame ani pri údržbe auta. Výborne kombinuje vlastnosti prvých dvoch veľkostí.

3/4″ gola sada

Veľkosť štvorhranu je 19,05 mm. Umožňuje použitie hlavíc o veľkosti 18-50 mm.

Svoje využitie nájde najmä u profesionálov a pri oprave nákladných áut, autobusov a poľnohospodárskych strojov, kde dominujú veľké skrutky.

1″ gola sada

Veľkosť štvorhranu je 25,4 mm. Umožňuje použitie hlavíc o veľkosti 41-80 mm (alternatíva 19-50 mm).

Ide o výhradne profesionálne použitie na montáž a demontáž nadmerných spojov v priemyselnej výrobe.

Súčasti gola sady

Základná gola sada môže byť vybavená „iba“ račňou a príslušnými hlavicami. Navyše môže obsahovať aj väčšie množstvo nástrčných a zástrčných nadstavcov, čím sa jej použitie značne rozširuje. Pre atraktívnosť a zvýšenie predajnosti sa výrobcovia snažia do kufríkov začleniť zaujímavé doplnkové príslušenstvo a niektoré gola súpravy svojou obsiahlosťou nadobúdajú charakter multifunkčného boxu na náradie.

Račňa

Račňa je kľúčovým prvkom gola sady. Jedným z prvých kritérií dobrého výberu je protišmykovosť jej rukoväte (najlepšie račne sa nešmýkajú dokonca ani vtedy, ak máte ruky zamastené od olejov). Zaujímajte sa aj o kvalitu upevnenia hlavíc o štvorhran. Hlavice na ňom musia sedieť presne, pevne a bez vôle.

Na račni nájdete prepínač smeru (pre pravý a ľavý chod) – môže byť páčkový, prstencový alebo kolieskový. Vyberať môžete medzi hrubou račňou (s 36 zúbkami) alebo jemnou račňou (so 72 zúbkami). Jemná račňa je vhodná na použitie v stiesnených priestoroch, no pozor na manipuláciu s ňou – pri nešetrnom zaobchádzaní je náchylnejšia na strhnutie.

Nadstavce / Hlavice (Orechy)

Najpočetnejšou skupinou v gola sade sú hlavice. Zvyčajne ide o hlavice typu šesťhran, dvanásťhran, v drahších sadách nechýbajú ani hlavice na montáž/demontáž skrutiek a šroubov typu TORX, TORX s dierou, IMBUS, ploché a krížové, tisíchran, RIBE, a i.

Bity

Ak sú súčasťou gola sady aj zástrčné bity, nechýba k nim ani kompatibilný adaptér, ktorý sa pripevňuje priamo na račňu.

Kufor

Skúsení majstri by nám dali za pravdu, že nie je nič horšie, ako kufor, ktorý nedrží diely na mieste. V takom prípade stráca gola sada na prehľadnosti a pri práci vás oberá o drahocenný čas a trpezlivosť. Dobrý kufor na gola sadu je navrhnutý tak, aby v ňom mal každý diel svoje presné miesto a poskytoval ich fixovanie aj pri transporte. Je fajn mať istotu, že sa na vás gola sada nevysype hneď po otvorení.

Ďalšia doplnková výbava

Na trhu nájdete stovky rôznych gola sád, ktoré sa líšia svojím určením aj zložením. Okrem základnej a nevyhnutnej výbavy tu môžete nájsť aj sadu stranových kľúčov, univerzálne redukcie a adaptéry, vďaka ktorým sa dostanete aj k „utopeným“ spojom, či rôzne meradlá a kardany. Zvážte, či toto náradie aj plnohodnotne využijete. Pravdou je, že síce vás celá sada vyjde výhodnejšie, ťahať so sebou ťažký a väčší kufor nemusí byť časom pohodlné.

Kvalitná oceľ = základ spokojnosti

Pri prezeraní produktov z tejto kategórie neprehliadnite recenzie gola sád. Podozrivo nízka cena môže znamenať nižšiu kvalitu materiálu. Stačí, že sa do práce viac zapriete a račňa je strhnutá = nepoužiteľná.

Väčšina výrobcov s dobrým menom používa chróm-vanadiovú oceľ (označenie ako CrV).

Chróm je prvok, ktorý zvyšuje tvrdosť komponentov, pevnosť v ťahu aj húževnatosť. Vanád (po latinsky vanadium) je zase prvok, ktorý zvyšuje odolnosť voči opotrebovaniu, aj odolnosť voči oxidácii a korózii. Pamätajte, že nadstavce musia zvládnuť krútiaci moment, ktorý sa prenáša pri uťahovaní alebo povolení a to bez deformácií, preto je na mieste dbať na vyššiu kvalitu materiálu.

Koľko dielov obsahuje gola sada?

Na túto otázku je ťažké nájsť všeobecnú odpoveď. Môžete sa vybrať cestou základných gola sád, alebo stavíte na univerzálnu gola sadu, kde nájdete hneď niekoľko rační (napr. veľkosti 1/4″, 1/2″ a dokonca aj 3/8″) a vtedy môže počet všetkých dielov presiahnuť aj dve stovky.

Ak váhate, akú gola súpravu kúpiť, pouvažujte najmä o tom, kde a na čo ju budete používať. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, potom sú určite dobrou voľbou aj väčšie kombinované gola sady (tri veľkosti 1/4″, 1/2″, 3/8″), ktoré patria dlhodobo k najpredávanejším.

Ceny gola súprav

Investícia do gola sady predstavuje rádovo niekoľko desiatok až stoviek eur. Aké sú hlavné rozdiely medzi nasledujúcimi cenovými kategóriami?

Gola sady do 50 €

Už v cene do 50 € môžete nájsť niekoľko základných, no pritom šikovne vyskladaných gola súprav, ktoré nezaťažia rodinný rozpočet, no v tej správnej chvíli môžu domácemu majstrovi pomôcť. Ide o menšie kufríky, ktoré obsahujú jednu račňu alebo dve račne rozličných veľkostí a spolu približne 100 dielov. Pre občasné opravy sú plne postačujúce. Do pozornosti dávame kufríky zn. GEKO, Bestcraft, Extol, MAR-POL, Tona.

Gola sady do 100 €

Kategória, kde nájdete viaceré najpredávanejšie gola sady s univerzálnym využitím. Sú vhodné nielen pre hobby použitie, ale aj pravidelné využitie v dielni či garáži. Medzi najobľúbenejšie patria sady obsahujúce 2 až 3 veľkostne rozdielne račne. Zaujať vás môžu gola sady od zn. Yota, Proxxon, Triumf, Extol, …

Gola sady od 100 €

Ak si hľadáte kvalitnú výbavu s perspektívou výbornej odolnosti aj využitia, potom sa vyberte na prieskum medzi drahšie gola sady. Môže ísť o profesionálne, až profesionálne súpravy, resp. natrafíte aj na komplet vybavené multifunkčné kufríky, kde jedným nákupom získate takmer úplnú výbavu do dielne. Vedú najmä sady náradia od zn. Mannesmann, Triumf, Vigor, Jonnesway, Yota.

Najlepšie značky gola súprav

Či už vyberáme náradie do dielne, garáže alebo záhrady, vždy by sme mali dať prednosť spoľahlivému a overenému predajcovi pred neznámou značkou. Ak má výrobca vo svojom portfóliu desiatky cenovo rozmanitých produktov, ide o jasný znak toho, že si dokáže poradiť so základným aj prémiovým prevedením a nájsť si tak čo najširšiu klientelu. V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré uspeli nielen v odborných testoch gola sád, ale sú dlhodobo populárne aj u spotrebiteľov.

  • Mannesmann – Nemecká kvalita a dôraz na precízne spracovanie sa pretavili do veľmi dobre hodnotených gola sád.
  • GEKO – Široký výber cenovo dostupných gola súprav poteší najmä hobby používateľov.
  • Narex – Narex kufríky sú vďaka svojej výraznej modrej farbe rozpoznateľné už na prvý pohľad. Ak máte doma výbavu do dielne od tejto značky, ani kvalitná Narex gola sada nebude krokom vedľa.
  • Makita – Menší výber cenovo dostupných súprav od spoľahlivého výrobcu.
  • Stanley – Americká značka zameraná na kvalitné ručné náradie osloví priaznivou cenou a dobre navrhnutými kufríkmi, kde má každý diel svoje miesto.
  • Yato – Série náradia Yato sú prémiovými produktami poľskej značky Toya. U našich severných susedov patria k najpredávanejším.
  • Proxxon – Nemecká firma Proxxon ponúka veľkú rozmanitosť. Od menších gola sád, po veľké sady s univerzálnym využitím a bohatým príslušenstvom. Veľmi dobrý pomer cena/kvalita.
  • Gola sady Lidl (Parkside, Powerfix) – Vyhľadávané gola súpravy pre hobby použitie. Menšie aj väčšie kufríky dostupné v Lidl eshope alebo na predajniach.
 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Najlepší pomer cena/kvalita
Proxxon 65 dielna sada 23286
Veľkosť: 1/4" a 1/2"
Počet dielov 65
Materiál: CrV oceľ

⭐ 100 %90 € Čítať recenzie
#2Profi použitie
YATO YT-3884
Veľkosť: 1/2", 3/8", 1/4"
Počet dielov 216 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 100 %144 € Čítať recenzie
#3Ďalšia profi na zváženie
Proxxon 86-dielna
1/4" a 1/2" 23640

Veľkosť: 1/4" a 1/2"
Počet dielov 86 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 98 %130 € Čítať recenzie
#4Najlepšia hobby
YATO Gola sada, 94 ks
Veľkosť: 1/2" a 1/4"
Počet dielov 94 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 96 %78 € Čítať recenzie
#5Najpredávanejšia na Alza.sk
Sthor Gola sada 1/2" 108 ks
Veľkosť: 1/2" a 1/4"
Počet dielov 108 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 96 %46 € Čítať recenzie
#5Najlepšia základná gola sada
STHOR TO-58643
Veľkosť: 1/4"
Počet dielov 56 ks
Materiál: CrV oceľ

⭐ 92 %19 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere kvalitnej gola sady. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu gola sadu na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin