Praktické rady a tipy, ako sa zbaviť ôs a sršňov

Hľadáte účinné spôsoby, ako sa zbaviť ôs a sršňov? Tento bodavý hmyz vzbudzuje prirodzený rešpekt a obavu z uštipnutia. Dokáže znepríjemniť letné posedenia vonku, ale aj ohroziť na zdraví a živote ľudí, ktorí sú alergickí na uštipnutie týmto hmyzom. Ako postupovať, ak si osy alebo sršne urobili hniezdo vo vašej záhrade alebo v dutine domu? Aké pasce na osy použiť? Je niekoľko účinných postupov, ktoré sa osvedčili už mnohým majiteľom domov a záhrad. Niektoré z nich bodavý hmyz odplašia, iné dokonca zlikvidujú. Výber toho správneho necháme už na vás. Pozrite sa, akými spôsobmi sa môžete sršňom a osám ubrániť!

Ako sa zbaviť ôs a sršňov

Osy a sršne: Proti akému „nepriateľovi“ stojíte?

Včely, osy a sršne sa zaraďujú do radu blanokrídlovcov, do ktorého patrí až 250 000 druhov hmyzu. Ide o bodavý hmyz, ktorý ma žihadlo. U včiel je ukončené háčikom a slúži výhradne na obranu. Ak ho včela použije, žihadlo zostáva v rane a včela uhynie. Osy a sršne sú útočnejšie, pretože ich žihadlo je určené na lov. Dá sa použiť opakovane a ak s nimi prídete do kontaktu, nemusíte obísť len s jednou ranou.

Včely

Potravou včiel je nektár a peľ, ktorý zbierajú z kvitnúcich rastlín. Sú najvýznamnejší opeľovačmi rastlín na svete. Žijú v úľoch alebo dutinách a dokážu si vytvárať aj zásoby na zimu. V spoločenstve včiel prečkáva do ďalšej sezóny kráľovná aj včielky robotnice. Ak sa u vás jeden rok usídlili včely, najlepšie čo môžete urobiť, je zavolať skúseného včelára, ktorý včielky aj z ich kráľovnou odchytí a premiestni na vhodné miesto. Po zime, by sa totiž u vás vyrojili znova.

Osy

O niečo odlišná situácia nastáva s osami. Ich hniezdo má vakovitý tvar a stavajú si ho z požutého dreva zmiešaného so slinami. Hľadajú preň suché miesto, napríklad pod krovami strechy, prístrešku alebo v dutine stromu. Živia sa prezretým ovocím, nektárom z kvetov, no veľkým lákadlom sú pre ne aj sladké ľudské dobroty. Svoje larvy kŕmia ulovenými a rozžutými muchami, húsenicami a ďalším hmyzom. Ide o prirodzených predátorov, ktorí majú svoj prínos pre udržanie rovnováhy. Na rozdiel od včiel, osia rodina zimu neprežije. Do jari sa dožije iba osia kráľovná, ktorá potom zakladá novú rodinu. Ak ste teda mali problém s osami jeden rok, na druhý rok sa už nemusí opakovať. Ak nájdete staré opustené hniezdo, už sa do neho nevrátia.

Sršne

Sršne sú v mnohom podobné osám. Dospelé sršne sa živia nektárom a sladkou šťavou z ovocia, larvy sú kŕmené predžutým hmyzom. Dokážu si postaviť hniezdo s priemerom až 80 cm a tiež ho majú na jednu sezónu. S príchodom jesene začnú sršne hniezdo opúšťať, do zimy a počas nej zahynú, prežíva iba oplodnená sršnia kráľovná, ktorá si na jar zakladá novú rodinu aj nový „príbytok“. Do starého hniezda sa nevracajú. Sršne vzbudzujú spomedzi bodavého hmyzu azda najväčší rešpekt. Nielen pre veľkosť ich tela, ale aj samotné bodnutie veľkým sršním žihadlom je veľmi bolestivé. Aspoňže dávka jedu, ktorú od sršňa obeť dostane, je menšia a opuch nepretrváva tak dlho, ako po bodnutí osou.

čo láka osy

Aké miesta tento hmyz vyhľadáva?

Či už beriete osy a sršne ako prirodzenú súčasť zvieracej ríše, alebo máte pre nimi rešpekt a najradšej by ste týmto odvážnym bojovníkom vyhli, ak sa dostanú do bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí, môžu predstavovať nebezpečenstvo. Zdravý človek síce zvládne desiatky bodnutí, no kto by sa im vystavil dobrovoľne? Nie každý bol za svoj život bodnutý hmyzom, preto môže prvé bodnutie spôsobiť vážnu alergickú reakciu. Ohrozené sú tiež aj malé deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Kde sa osy a sršne najčastejšie uhniezďujú?

Hľadajú suché a bezveterné miesto, kde sú v zdanlivom bezpečí. Páči sa im pod drevenými trámami striech, záhradných altánkov, v garážach a kôlňach. Hniezdo si dokážu vybudovať aj na balkóne, v lodžii, či v pukline pod zateplením stien. Často si výstavbu „bývania“ zjednodušia a nasťahujú sa do otvorených rúr, ktoré tvoria konštrukcie prístreškov, preto by tieto kovové konštrukcie mali byť vždy uzatvorené.

Babské rady, ako osy a sršne odpudiť

Začnime najskôr prevenciou. Vždy je lepšie vytvoriť si na záhrade a v okolí dvier a okien prostredie, ktoré sa bodavému hmyzu nepáči alebo smrdí. Už naše staré mamy si vedeli so žltočiernymi potvorami poradiť s pomocou základných potravín z kuchyne.

  • Osy, sršne aj včely odpudzuje pach octu alebo kyseliny citrónovej. Potrite octovým roztokom zárubne dverí a rámy okien – nebudú sa tlačiť dovnútra.
  • Do misky nasypte 15 – 20 klinčekov, zalejte ich horúcou vodou a položte na parapet alebo do stredu stola na záhrade.
  • Ešte účinnejšia je kombinácia klinčeky + citrón. Prekrojte citróny na polovicu a do každej časti zapichnite aspoň 3 – 5 klinčekov. Takéto odpudzovače môžete položiť na okno, do altánku alebo zavesiť pred dvere na klinec.
  • Ak vás osy a sršne rušia pri posedení na dvore, zapáľte si sviečku s esenciou citrónu alebo citronely. Tieto arómy odpudzujú navyše aj doterných komárov.
  • Aj keď nám nepijú krv, nemajú radi vôňu cesnaku. Kombinácia cesnak + chilli je pre ne veľmi nepríjemná a obchádzajú ju zďaleka. Namiešajte si pastu z týchto dvoch ingrediencií, potrite ňou kúsky dreva a rozvešajte ich na stromy, okolo prístrešku alebo aj pri už postavené hniezdo. Uvidíte, ako rýchlo sa zbavíte neželaných nájomníkov.

citrón proti osiam

Umelé hniezdo ako sofistikovaný spojenec

Umelé osie hniezda predstavujú zaujímavý spôsob, ako odradiť osy od bývania vo vlastnom hniezde. Nemajú totiž radi konkurenciu v podobe susediacej osej rodiny a ak zbadajú, že vedľa ich hniezda vyrástlo ďalšie, radšej dobrovoľne odídu. Umelé osie hniezdo sa dá kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo cez internet. Ide o napodobeninu osieho hniezda, ktorú môžete bezpečne používať kedykoľvek podľa potreby.

Lapače a pasce na hmyz – kupované aj podomácky vyrobené

Domáci kutilovia sa do boja s osami a sršňami môžu pustiť aj podomácky vyrobenými pascami. Ich základným princípom je vytvoriť ľahký vstup so sladkým lákadlom a zároveň skomplikovať východ zo smrtonosnej sladkej pasce. Hmyz, ktorý uviazne v nádobe, zahynie utopením v sladkom nápoji.

Vystačíte s plastovými fľašami, či dokonca s plechovkami od piva. Nechajte trochu piva, prisypte lyžičku cukru a zaveste na strom. Pivo nevonia včelám, ale osám neprekáža. Spadnú do plechovky, zmáčajú si krídla a cestu von nájdu iba niektoré. Overeným trikom je aj pasca na osy z plastovej fľaše. Fľašu prerežte po obvode približne v dvoch tretinách výšky. Hornú časť fľaše s hrdlom otočte naopak a vsuňte so spodnej časti. Po stranách spojte 2 vrstvy plastu zošívačkou, urobte dva otvory na špagát, prevlečte špagát, nalejte sladkú vodu a zaveste na strom. Hmyz cez opačne otočené hrdlo skĺzne do fľaše a po zmáčaní krídel už fľašu neopustí.

Video

Ak sa vám takéto riešenie nepozdáva a nechcete rušiť estetiku vašej záhhrady rozvešanými plechovkami a plastovými fľašami, k dispozícii si aj hotové lapače ôs a sršňov, ktoré dobre vyzerajú, ľahko sa udržujú v čistote a sú na množstvo opakovaných použití. Netreba používať žiadne chemikálie, stačí do nich naliať sladkú vodu, kolový nápoj alebo džús. Nestoja veľa a pritom ide o zaujímavý a funkčný spôsob, ako zlikvidovať osy a sršne.

Ako funguje sprej na osy?

Ak vám už došla trpezlivosť, alebo vás osy bezprostredne ohrozujú, či komplikujú bežný život, dá sa kúpiť aj biocídny sprej proti hmyzu, ktorý osy zlikviduje v priebehu krátkej chvíle. Pri jeho používaní však dodržujte všetky bezpečnostné pokyny a upozornenia a postupujte radšej opatrne, ako by ste sa mali vystaviť nebezpečenstvu. Tieto spreje sa môžu použiť aj na zničenie ôs v hniezde. Po ich vyhubení odstráňte a zničte aj hniezdo.

Tipy na obľúbené prípravky proti osám a sršňom

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1Aerosól proti osiam a sršňom
Effect Aerosol na osy a sršne


5 out of 5 stars (5 / 5)7 € Čítať recenzie
#2Sprej proti bodavému hmyzu
PREDATOR Maxx 80 ml

5 out of 5 stars (5 / 5)7,30 € Čítať recenzie
#3Návnada na osy
VANDAL návnada na osy 5 ks

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)7 € Čítať recenzie
#4Sprej na osy
VANDAL sprej na osy 400 ml

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)13 € Čítať recenzie
#5Lapač na osy a sršne
Lapač na osy Tescoma

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)13 € Čítať recenzie

Ako zničiť osie hniezdo?

Likvidácia osieho hniezda vzbudzuje rešpekt. Ak ste objavili miesto, z ktorého osy prichádzajú, prvým krokom by malo byť zhodnotenie veľkosti hniezda. Malé hniezdo zvyčajne nepredstavuje problém, tie väčšie už vyžadujú odborný zákrok, pretože pri rozzúrenom veľkom roji ôs to nemusí dopadnúť dobre vo váš prospech.

Predtým, ako sa do likvidácie pustíte, zabezpečte miesto – dbajte na to, aby sa v okolí hniezda nenachádzali deti, alergici, ani ľudia s horším zdravotným stavom. Ak ste mali sami v minulosti výraznú reakciu na bodnutie, radšej túto aktivitu prenechajte na iných.

Ako sa obliecť?

Viete si predstaviť, že by vám agresívna osa vbehla do rukáva alebo nohavíc? Oblečte si preto dlhé rukávy aj nohavice, ponožkami a rukavicami uzatvorte všetky vstupy do oblečenia. Vždy je lepšie obliecť si viac vrstiev. Na tvár použite kuklu, oči chráňte minimálne okuliarmi. Aj keď ste vo výhode vy, vždy majte v zálohe aj bezpečnú únikovú cestu. Nikdy sa nestavajte tak, aby vás osy zatlačila do rohu.

Spáliť alebo premiestniť?

Visiace osie hniezdo (zo stromu alebo trámu na povale) môžete odrezať a padajúce okamžite odchytiť do vreca alebo škatule. Túto aktivitu sa oplatí naplánovať na noc. Osy vtedy spia a sú omráčené. Dlhšie im trvá, kým „vyhodnotia situáciu“. Následne môžete toto vrece zapáliť. Hniezdo má základ v buničine, preto máte istotu, že zhorí.

Ak ste na svojom pozemku natrafili na osie hniezdo v zemi, môžete ho poliať horľavinou a zapáliť. No pozor na vznietenie suchých konárov a listov v okolí, a rovnako tak je rizikovým faktorom aj samotné hniezdo. Môže byť v podzemí ako bludisko a mať viac vstupov. Osy sa môžu vyrojiť zo smeru, ktorý neočakávate. Jednotlivé vstupy sa môžu zasypávať pieskom, sadrou alebo zaliať vriacou vodou. Na hniezdo, ktoré bolo vystavané v rohu stien, je najúčinnejším riešením použitie chémie (napr. sprej na osy) a následne zničenie prázdneho hniezda.

Ako zlikvidovať osie hniezdo

Najčastejšie otázky – FAQ

Čo provokuje osy k útoku?

Osa, na rozdiel od včely, útok žihadlom prežije, no aj tak nie je jej primárnym cieľom bodnúť „nevinných“ okoloidúcich. Žihadlom sa bráni, preto bodne až vtedy, keď sa cíti ohrozená. Ak si sadne na odhalenú pokožku, chvíľu sa nehýbte, hoci je to v danej situácii dosť náročné. V prípade, že osu nevedomky pritlačíte, bude reagovať obranou a uštipne vás (najmä, ak odpočívala na poduške záhradného nábytku).

Čo bodavý hmyz najviac priťahuje?

Pozor na žlté oblečenie – táto farba na osy a ďalší bodavý hmyz pôsobí ako magnet. Ani pútavý záhradný slnečník v žltej farbe nie je práve dobrým nápad, ako si vonku vytvoriť pokojný chládok. V sivom, hnedom a zelenom oblečení budete pre hmyz takmer neviditeľní. Po farbe sú veľkým lákadlom sladké vône – med, cukor, ovocné sirupy, sladké limonády, prezreté ovocie popadané pod stromom…

Čo je efekt hromadného poštípania?

Z osy sa po uštipnutí šíri pach poplašného feromónu. Ak sú poblíž aj ďalšie osy (napr. keď odstraňujete hniezdo alebo zbierate popadané ovocie spod stromu), tento pach vydráždi aj ostatné osy a zaútočia na vás. Po prvom uštipnutí, rýchlo zutekajte preč.

Ako vyzerá bežná reakcia na uštipnutie

Po bodnutí hmyzom sa do podkožia dostáva malé množstvo jedu. Reakcia na bodnutie nastupuje do 5 minút a v podobe opuchu, citlivosti a bolesti môže pretrvávať až dva dni. Najviac bolestivé sú vysoko prekrvené miesta (napr. sliznice, pery, …).

Prečo svojvoľne nezabíjať osu?

Nielen včely, ale aj osy a sršne sú považované za užitočný hmyz, preto ich netreba za každú cenu likvidovať. Lovia veľké množstvo húseníc a hmyzu, vrátane múch. Okrem toho prispievajú aj k opeľovaniu rastlín.

Ako vonku stolovať, aby sme nevábili hmyz?

Pri rodinnej párty na záhrade skontrolujte každé sústo, ktoré vkladáte do úst, rovnako tak aj nápoje a slamky. Všetko, čo zostáva na tanieroch a misiach prikryte poklopom na potraviny alebo odneste dovnútra. Ak nechcete, aby osy lietali za vami do domu, potrite zárubne dverí octom alebo kyselinou octovou.

Prvá pomoc pri bodnutí osou: Čo urobiť?

Po bodnutí včelou musíte najskôr vybrať z rany žihadlo, po bodnutí osou alebo sršňom stačí ranu rýchlo vyčistiť a ošetriť. Uľavíte si, ak na poštípané miesto priložíte kocku ľadu, prekrojenú cibuľu, kúsok gázy namočenej v octe, resp. potriete miesto Fenistil gélom. Reakciou na uštipnutie je nielen bolesť, ale aj opuch. Pri uštipnutí do krku, jazyka, úst môže dôjsť k opuchu, ktorý výrazne zhorší dýchanie – urýchlene vtedy vyhľadajte lekára. Ľudia, ktorí sú alergickí na bodnutie hmyzom, musia pri pobyte v prírode zvýšiť opatrnosť, nosiť so sebou antihistaminiká, inhalačné spreje, ale aj adrenalínové pero ako prvú pomoc pri anafylaktickom šoku.

4.7/5 - (32 votes)
2 Zdieľanie

2 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin2