Ako vyčistiť upchatý záchod? Kompletný zoznam fungujúcich rád a krokov

Ako vyčistiť upchatý záchod? Je dobré mať v zálohe hneď niekoľko overených rád, ktoré vás v krízovej situácii urýchlene zachránia. Príčinou upchatého záchodu sú načastejšie mechanické prekážky, a tak budete musieť pri odstraňovaní použiť silu a vhodných pomocníkov, aby sa priechodnosť upchatého odtoku WC v krátkom čase obnovila. Zozbierali sme fungujúce postupy a babské rady, aby ste to tentokrát zvládli aj bez inštalatéra.

ako vyčistiť upchatý záchod

Upchatiu záchoda zvyčajne predchádza istá doba. Postupne sa zvyšujúca hladina vody (aj s obsahom) stúpa ku kritickej hornej hladine a hrozí preliatie. V niektorých prípadoch dokážeme veľmi rýchlo prísť na to, čo môže byť príčinou upchatého odtoku – stačí, ak do WC spadne malá detská hračka, hygienické potreby alebo sa odlomí závesný WC blok. Ak tomu prechádza dlhšie hromadenie nečistôt v potrubí, ktoré postupne zanášajú priemer potrubia, môže byť odstránenie problému náročnejšie a vyžadovať kombináciu viacerých postupov. Skúšali ste už na upchatý záchod Coca-Colu, čistenie pomocou zvonu, krtka alebo hydroxidom sodným? Alebo máte svoje vlastné overené riešenie?

Poďme sa spoločne pozrieť, ako na to a aké výsledky očakávať.

1 – Príčiny upchatia záchodu

Najčastejšími príčinami upchatia záchoda je zaseknutie pevného, nerozpustného predmetu v záhyboch WC vedúcich do odpadu a tiež aj postupné upchávanie, ktoré zabraňuje odtoku vody, fekálií a toaletného papiera. Priemer odtokových komponentov zužuje predovšetkým mastnota, vodný kameň, ktorý sa postupne usádza v “sifóne” WC, zachytávanie vlasov, chlpov, či zbytkov jedla.

Nech už je príčina akákoľvek, v žiadnom prípade nesplachujte znovu. Voda neodtečie a začne pretekať cez okraj WC misy. Upozornite na situáciu všetkých členov rodiny a obrňte sa trpezlivosťou.

2 – Bezpečnostné a hygienické opatrenia

Ešte predtým, ako sa pustíte do práce, zabezpečte seba aj okolie toalety. Obsah v záchode, ktorý neodtiekol, bude pravdepodobne odpudzujúci a po hygienickej stránke aj nebezpečný. Majte preto doma v skrinke gumené rukavice siahajúce aspoň do polovice predlaktia, ideálne po lakeť. Okolie záchoda obložte starými novinami alebo gumeným obrusom, či starými handrami. Pri pumpovaní zvonom alebo krtkovaní môže voda zo záchodovej misy fŕkať na všetky strany. Takto sa aspoň čiastočne vyhnete komplikovanému umývaniu zvyškov okolo WC.

ako vyčistiť odtok WC

3 – Ako vyčistiť upchatý odtok WC – 5 najšikovnejších postupov

Prejdime k tomu, čo vás zrejme najviac zaujíma. Väčšina pozná, ako si poradiť s upchatým odtokom na WC, no môže sa stať, že neovládame presné postupy, a preto je aj účinnosť metód podstatne nižšia.

Ako správne postupovať?

Overená záchrana na upchatý záchod – ZVON

Zvon na čistenie odtokov a WC by mal patriť k základnej výbave každej domácnosti. Dá sa použiť v umývadle, v dreze, sprchovom kúte, vani a samozrejme aj v záchode. Princípom je tesné uzatvorenie odtoku gumeným zvonom a následne zatlačenie – pumpovanie. Vytvorí sa podtlak, ktorý by mal prekážku potlačiť smerom do širších častí odtoku, a uvoľniť tak odtok vody aj splaškov smerom do potrubia.

  • Pred použitím sa oplatí gumu na zvone zmäkčiť – ponorte ju na krátku chvíľu do horúcej vody. Lepšie potom priľne aj na otvor, ktorý nie je okrúhly.
  • Ak sa vám predsa len nedarí zvon dokonale prisať na otvor, použite starú handru, ktorú okolo zvona omotáte a zamedzíte tak vtekaniu tekutiny do zvona.
  • Zvon vložte do misy, dajte si záležať na tom, aby priľnul k otvoru. Častou chybou je nedostatok vody v toalete, najmä, ak ste predtým v snahe zachrániť situáciu, obsah WC odsali /odobrali vedrom. Prilejte preto do misy toľko čistej vody, aby bol zvon ponorený aspoň po gumenú časť. Iba tak vznikne ten správny tlak a voda môže spláchnuť prekážku do odtoku.
  • Nepumpujte príliš razantne. Snažte sa pracovať tak, aby obsah WC neznečistil okolie.

✅ Kedy je použitie zvonu účinné? Ak v odtokovej časti/kĺboch WC uviazlo veľké množstvo toaletného papieru, dámske hygienické potreby, stolica. Na pevnú, vzpriečenú prekážku (napr. odtrhnutý plastový WC blok) nemusí zvon fungovať vôbec. Ak viete, že vám do záchoda niečo spadlo, musíte to vybrať.

Čo robiť, ak sa upchávanie záchoda opakuje často? V prípade, že k zaseknutiu toaletného papiera dochádza často, príčinou môžu byť nahromadený vodný kameň v sifóne a odtokových rúrach, ktoré zmenšili jeho priemer. Vtedy sa oplatí použiť chemikálie, ktoré vodný kameň z WC šikovne odtránia (o tom viac v kapitolách nižšie).

Enzymatické čistenie záchoda

Prírodný bakteriálny čistič odpadov obsahuje enzýmy, ktoré dokážu rozkladať organické usadeniny – typu vlasy, chlpy, mastnota, papier. Predstavuje náhradu za agresívne chemické prípravky, je šetrný nielen k ovzdušiu a prírodnému prostrediu, navyše nepoškodzuje ani sanitu a potrubia.

Takéto riešenie je vhodné v prípade, ak viete, že za upchatím záchoda nie je pevná mechanická prekážka. Vodu zhromaždenú v záchode sa pokúste odsať. Podľa inštrukcií na obale zrieďte enzymatický čistič s vlažnou vodou, nechajte odstáť a nalejte do záchoda. Nejde rýchlu procedúru. Zvyčajne musíte počkať niekoľko hodín (alebo cez noc). Preto túto metódu odporúčame skôr ako prevenciu. Ak postrehnete, že odtekanie vody zo záchoda sa spomaľuje, preventívne nechajte raz za týždeň pôsobiť enzymatický čistič.

Hydroxid sodný

Z úplne opačnej oblasti je čistenie upchatého záchoda hydroxidom sodným. Ide o mimoriadne lacné, rýchlo fungujúce, ale aj toxické riešenie, pri ktorom musíte dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny uvedené na obale výrobku. Jeden kilogram hydroxidu sodného kúpite už za 2 €. Aj keď je lacný, treba k jeho používaniu pristupovať zodpovedne a so zvýšenou opatrnosťou. Hydroxid sodný je agresívnou žieravinou, ktorá rozpustí prakticky všetko, s čím príde do kontaktu.

❕❕❕ Dajte si na seba staré oblečenie, oči si chráňte starými okuliarmi, na ruky natiahnite gumené rukavice, nos a ústa prekryte rúškom. Nezabudnite otvoriť okno. Ak WC okno nemá, otvorte dvere a najbližšie okno, aby ste nezostali s hydroxidom v uzavretej miestnosti.

Zo záchoda treba odčerpať jeho obsah. Nasypte (alebo nalejte) hydroxid podľa návodu a zalejte horúcou vodou. Pozor – hydroxid môže syčať, prskať, bublať, fŕkať, preto nebuďte v prvej línii. Nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom nalejte trochu vody. Pred prvým spláchnutím totiž musíte skontrolovať, či už zátka, ktorá záchod upchávala, bola rozpustená. Inak riskujete plnú misu vody zmiešanej s hydroxidom.

Mechanický “krtko” na WC

Mechanického krtka v podobe niekoľko metrovej pružiny s kľukou nájdete takmer v každej drogérii alebo domácich potrebách. Ide o výbavu, ktorú doma využijete na čistenie akéhokoľvek potrubia alebo odtoku. Na začiatku krtka je zahnutý hák alebo špirála, ktorá sa otáčaním kľuky a teda aj pružiny “ryje” dopredu. Prekážku, na ktorú natrafí, dokáže buď rozrušiť (a voda začne odtekať), alebo na seba navinúť (napr. vlasy a chlpy, ktoré vytiahnete spolu s krtkom).

Upchatý záchod a Coca Cola – Áno, ak je príčinou vodný kameň

Pravdepodobne ste už počuli o tom, že na čistenie upchatého záchoda môžete použiť Coca Colu. Funguje alebo nefunguje? Pravda je v tomto prípade niekde uprostred. Čistenie záchoda Coca Colou funguje vtedy, ak sú príčinou upchatia hromadiace sa vápenaté usadeniny, ktoré postupne zúžili priemer odtokového potrubia a toaletný papier sa začne hromadiť na ústí. Coca Cola obsahuje kyselinu fosforečnú – podobne ako niektoré čističe na WC, samozrejme v menšom množstve (jej úlohou je kompenzovať sladkú chuť nápoja). Kyselina fosforečná má schopnosť viazať minerály, medzi nimi aj vápnik a horčík.

Odčerpajte obsah toaletnej misy najviac ako sa dá a nalejte kolový nápoj. Po niekoľkých hodinách pôsobenia by sa mali vápenaté usadeniny rozdrobiť a dať spláchnuť. Prietok vody cez odtokové komponenty tak bude naspäť obnovený.

upchatý záchod rady a tipy

4 – Ako predísť upchávaniu záchoda

Povedali ste si, že toto sa už nesmie opakovať? Väčšinou si za upchatie záchodu môžeme sami. Niekedy stačí malá nepozornosť a vo vnútorných kĺboch sa zakliesni detská hračka, inokedy ide o dlhší proces a postupné hromadenie nečistôt. Čomu sa vyhýbať a aké preventívne opatrenia prijať?

  • Do záchoda nepatria zvyšky potravín – olej z panvice, nedojedené obsahy hrncov, polievky, omáčky, ryža ani cestoviny. Pozor na kysnuté cesto, múku, škrupiny z vajec, usadeniny z kávy. Niektoré potraviny s obsahom múky dokonca vo vode zväčšujú svoj objem. Výsledok zrejme netreba pripomínať.
  • Kam dávate vlasy z kefy alebo chlpy zo strojčeka? Miesto toho, že by ste ich spláchli do záchoda, skúste ich zahodiť do odpadu. Ak máte sitko v sprche, ktoré vlasy zachytáva, prečo ich presúvať do iného potrubia, kde môžu napáchať rovnaké škody?
  • Dámske hygienické potreby, ich obaly, vatové tampóniky ani tyčinky nepatria do záchoda.
  • Všetky záchody sa nesprávajú rovnako – majú rozdielnu geometriu, princíp splachovania, množstvo vody v nádržke. Preto je dobré, najskôr si odskúšať, z akým množstvom toaletného papiera si záchod poradí. Aby ste v v kritickej chvíli nezostali prekvapení jeho ne/schopnosťou.

Aké sú vaše overené postupy na čistenie upchatého záchoda? Dajte nám vedieť, pomôžete tak našim čitateľom.

4.4/5 - (21 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin