10 tipov, ako ušetriť za vodu v domácnosti

Hľadáte spôsoby a tipy, ako šetriť vodou? Voda je zdrojom života a je pravdou, že v našej krajine sme zvyknutí na mimoriadny vodný blahobyt. V posledných rokoch sa v dôsledku rastúcich priemerných teplôt a najmä zvyšujúceho sa rizika sucha vynárajú obavy, že raz sa budeme musieť svojho komfortu do istej miery vzdať. Viete si to predstaviť? Či už okamih nedostatku niekedy nastane, alebo nie, šetriť s vodou sa rozhodne oplatí už dnes.

Pozrime sa na celú situáciu prakticky a ekonomicky: voda predsa len nie je zadarmo – naopak predstavuje významnú položku vo výdavkoch každej domácnosti. Aj keď ceny vody vo väčšine regiónov nerastú tak zúrivým tempom, ako napríklad ceny elektriny, vždy môžete časť zo svojho mesačného rozpočtu ušetriť. Stačí vedieť, ako na to! V tomto článku vám predložíme celý rad užitočných tipov, s ktorými zvládnete účet za spotrebu vody dostať pod kontrolu.

Budeme sa snažiť ponúknuť vám predovšetkým zmysluplné a použiteľné rady a informácie. Ak vás zaujmú napríklad čo i len niektoré body, bude to stáť za to. Predsa len nemusí pršať, stačí, keď kvapká.

ako šetriť vodou

Spotreba vody na Slovensku

Ako sú na tom obyvatelia našej krajiny sa spotrebou vody? Zo štatistík vyplýva, že s hroziacim suchom a potenciálnym nedostatkom vody si vôbec nelámu hlavu. Spotreba vody totiž každoročne stúpa. V roku 2018 predstavovala spotreba vody priemerne 100 l na osobu. Na osobnú hygienu minieme približne 45 l vody, na splachovanie 25 l, pranie a upratovanie 15 l, pri varení a v kuchyni 9 l, na umývanie rúk 4 l, na pitie 2 l.

V tomto priemere ešte nie je zarátané polievanie záhrady, či napúšťanie bazéna alebo umývanie auta. Čím viac členov obýva jednu domácnosť, čím viac je vyťažená práčka, umývačka riadu – o to rýchlejšie narastá spotreba vody. Vo všeobecnosti platí, že v domácnostiach, kde sa rodiny zdržujú viac (napríklad – ak je žena doma na rodičovskej s malými deťmi), je spotreba vody vyššia, ako v prípade domácností, kde sa členovia spoločne stretnú podvečer – po návrate z práce či školy.

Cena vody, vodné a stočné

Pokiaľ ide o cenu vody, zvyčajne sa stretnete s pojmami vodné a stočné. Čo vlastne znamenajú?

  • Vodné – Cena pitnej vody dodávanej distribučnou sieťou. Jednoducho povedané ide o platbu za vodu, ktorú doma vypustíte z kohútika.
  • Stočné – Táto platba sa týka odvodu odpadovej vody.

A koľko nás teda priemerne vlastne stojí 1000 litrov (teda inak aj kubík, m3) vody?

  • Výroba a dodávka pitnej vody verejným vodovodom – 1,30 € / 1000 l
  • Výroba a distribúcia pitnej vody verejným vodovodom – 0,90 € / 1000 l
  • Odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou – 1,30 € / 1000 l

Tieto ceny nie sú univerzálne. Záleží od konkrétnej lokality a cien distribútora. Lepšie a úspornejšie hospodárenie s vodou vám však za rok môže ušetriť zaujímavé sumy – či už platíte za kubík nadpriemerne veľa, alebo naopak menej ako väčšina obyvateľov SR.

Tipy na úsporu za vodu

1. Pri osobnej hygiene dajte prednosť sprche

úsporná sprchová hlavica

Úsporná sprchová hlavica dokáže ušetriť veľa vody

Práve osobná hygiena dokáže spotrebovať veľkú časť vody. Ako sme povedali, nebudeme sa vás snažiť presvedčiť, že je lepšie sa nekúpať. Sú možnosti, ako spotrebu vody obmedziť, bez toho aby ste museli na osobnú hygienu rezignovať .

Patríte k milovníkom kúpania sa vo vani a vždy si ju naplníte až po okraj horúcou vodou? V takom prípade musíte počítať s väčšou útratou za vodné. Jedna plná vaňa zhltne 100 až 150 l vody. Pri spomínaných cenách sa to nezdá veľa. Veď 100 litrov je predsa desatina kubíka, a jedno kúpanie teda vyjde niekoľko desiatok centov. Za rok sa to však môže nazbierať do vyšších čísel, najmä ak je doma viac fanúšikov kúpania.

  • Skúste z času na čas vymeniť dlhé kúpanie v plnej vani za krátku osviežujúcu sprchu.
  • Okrem toho – pri sprchovaní potom môžete použiť špeciálnu úspornú hlavicu, ktorá dokáže znížiť spotrebu až o polovicu. A to bez straty komfortu.
  • Sprchovanie potom skúste skrátiť pod 5 minút, čo je dostatočná doba na dôkladnú očistu.
  • S kvalitnou úspornú hlavicou a skrátenou dobou sprchovanie sa môžete ľahko dostať na spotrebu okolo 30 až 50 l za sprchu.

2. Zatvárajte kohútik

perlátor

Perlátor zníži prietok vody z kohútika, vďaka nasýteniu vzduchom

Ste zvyknutí nechávať pri čistení zubov, mydlení rúk a ďalších činnostiach pustenú vodu? Snažte sa tento zvyk zmeniť a vodu púšťajte, len keď je to naozaj potrebné . Ušetríte veľa litrov pri každom čistení zubov alebo aj len pri obyčajnom oplachovaní rúk.

Staviť môžete aj na moderné technológie. Pokiaľ máte starú batériu, počítajte s tým, že vám litre a teda aj peniaze pretekajú pod rukami. Kúpte si kvalitnú pákovú batériu, ktorá umožní rýchle, jednoduché a presné ovládanie vody a jej teploty bez zbytočných únikov. Nároční užívatelia môžu uvažovať aj o termostatickej batérii, u ktorej nastavíte stálu teplotu.

Drobnou, ale vcelku účinnou pomôckou pre obmedzenie spotreby môže byť tzv. perlátor, ktorý vodu sýti vzduchom a obmedzuje jej prietok. To sa oplatí napr. pri umývaní riadu pod tečúcou vodou alebo pri osobnej hygiene. Perlátor pritom kúpite už od 4 – 5 €.

3. Toaleta, ktorá neplytvá vodou

Ďalšie miesto, kde môžete výrazne ušetriť vodu, je toaleta. Opäť vám nejdeme dávať zvláštne rady o tom, aby ste splachovali iba v utorok. Usporiť sa dá oveľa inteligentnejšie. Najmä zaobstaraním moderného WC s úsporným splachovaním. U starších záchodov potom môžete použiť špeciálne pomôcku „WC stop„, ktorá spotrebu vody na spláchnutie značne obmedzí.

Hoci sa to nezdá, splachovanie nás ročne vychádza pomerne draho. Obyčajný, neúsporný záchod využije na jedno spláchnutie cca 10 l vody. Už niekoľko spláchnutí denne vás ročne vyjde na desiatky eur. Nepodceňujte ani pretekanie záchoda. Tenké prúdy vody, ktoré nenápadne stekajú po mise predstavujú stovky litrov za rok!

4. Práčka s úsporným cyklom? Trefa do čierneho

Práčka Samsung ww70K5210WW

Práčka Samsung ww70K5210WW

Sú práčky veľkým žrútom vody? Záleží na tom, o akú práčku ide. Ak máte doma starú práčku, pravdepodobne vám zhltne zbytočne veľké množstvo vody. Môže ísť o 100 i viac litrov na cyklus. Moderné a kvalitnejšie práčky môžu byť naopak veľmi úsporné. Ak starý spotrebič vymeníte za nový vo vysokej energetickej triede (A ++ alebo vyšší), môžete ušetriť nielen za vodu, ale aj elektrinu!

Priemerná spotreba vody sa u kvalitných a úsporných práčok môže pohybovať len okolo hodnoty 50 l na cyklus. Správnym používaním potom môžete ušetriť vody ešte viac. Úsporu môže zabezpečiť aj používanie vhodných programov, napr. skrátených, na rýchle prepratie menej znečistenej bielizne. Lepšie práčky potom disponujú technológiami, ktoré vloženú bielizeň pomocou senzorov zvážia a samy upravia dĺžku pracieho cyklu (a spolu s ňou aj spotrebu vody) podľa potreby.

Kvalitná práčka s modernými funkciami a energetickou triedou A++, A+++ vyjde síce drahšie, ale investícia sa vám časom vráti na úspore vody aj elektriny. Navyše, budete prať pohodlnejšie a s podstatne lepšími výsledkami.

5. Umývanie riadu: V dreze alebo umývačke?

Vo väčšej domácnosti a pri nesprávnom spôsobe umývanie riadu môže táto činnosť spotrebovať niekoľko desiatok až stoviek litrov vody denne. Práve preto sa na ňu oplatí zamerať pozornosť. A prvá otázka znie: Je výhodnejšia umývačka riadu, alebo klasické umývanie v dreze ?

Odpoveď nie je úplne jednoduchá. Pri správnom a úspornom spôsobe sa aj umývanie v dreze môžete dostať na spotrebu vody okolo 20 litrov. Kvalitná, úsporná umývačka to zvládne dokonca už aj s polovičným množstvom vody. Jedným dychom však treba dodať, že umývačka riadu nie je zanedbateľnou položkou v rodinnom rozpočte, vyžaduje trvalé miesto v kuchynskej linke a okrem vody potrebuje na svoj chod aj elektrinu, umývacie tablety a pravidelnú údržbu. Ak však chcete ušetriť svoj čas a zbaviť sa otravného umývania riadu, od umývačky riadu vás nikto neodhovorí.

V každom prípade pamätajte, že pri umývaní v dreze je chybou umývať riad pod tečúcou vodou. Napustite do drezu vodu (nemusí byť plný) a riad po dôkladnom umytí len rýchlo spláchnite pod tečúcou vodou.

6. Varenie s rozvahou

Určité množstvo vody možno ušetriť aj pri varení a príprave jedál. Napríklad je dobré odvyknúť si rozmrazovať jedlo pod tečúcou vodou. Nie je to ani šetrné, ani hygienické. Mrazené potraviny rozmrazujte v chladničke či mikrovlnnej rúre. Potraviny tiež varte v primeranom množstve vody. Veľa ľudí napríklad pri varení príloh, ako sú zemiaky, úplne zbytočne naplní hrniec vysoko nad vrstvu zemiakov. Stačí, aby voda bola v rovine s varenou surovinou alebo iba o niečo nižšie.

Vodu napríklad z varenia spomínaných zemiakov alebo napríklad cestovín nemusíte vylievať. Môžete ju použiť pri ďalšom varení alebo napríklad na omývanie ďalšieho ovocia, zeleniny alebo potravín. Touto vodou môžete tiež zaliať kvety, spláchnuť záchod apod.

7. Dajte šancu dažďovej vode

Tento bod sa týka skôr rodinných domov alebo chalúp so záhradkou. Zachytávanie dažďovej vody (napr. do sudov) nie je žiadnou novinkou. Mnoho ľudí to robí úplne bežne. Ak ste to zatiaľ neskúšali, je čas začať. Dažďová voda síce nie je vhodná na pitie, no môže perfektne poslúžiť pri zalievaní záhonov a úžitkovej záhrady. Možno ju dokonca využiť aj pri osobnej hygiene (napr. umývanie vlasov) alebo pranie bielizne.

8. Údržba a renovácia sa oplatí

Na spotrebu vody môže mať výrazný vplyv stav vašej domácnosti a rôznych komponentov a spotrebičov. Cez staré batérie, záchody a spotrebiče uniká nielen voda, ale aj elektrická energia. Stojí teda za to venovať pozornosť kvapkajúcim kohútikom, starej neúspornej alebo poškodenej a pretekajúcej práčke, toalete či umývačke a pod. Domácnosť vybavená kvalitnými, modernými a fungujúcimi spotrebičmi môže ročne ušetriť na energiách a vode desiatky eur.

9. Preštudujte si vyúčtovanie

Ste zvyknutí po obdržaní vyúčtovania za vodu len mávnuť rukou, zaplatiť a pokračovať v bežnom živote? Ak sa vám zdá, že sa vaše výdavky za vodu opovážlivo dvíhajú, mali by ste si vyúčtovanie preštudovať a snažiť sa prísť na to, či vám voda niekam neuniká – či už v doslovnom, alebo obraznom zmysle.

10. Začnite u detí

A na záver jeden trochu špeciálny typ. Ak máte deti, snažte sa ich viesť k hospodárnemu nakladanie s vodou a úcte k nej – podobne ako ich určite učíte vážiť si peniaze a rozumne s nimi zaobchádzať. V živote sa im tieto zručnosti a vzťah životnému prostrediu zídu. A pokiaľ ide o vodu, možno viac, než si teraz pripúšťame.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin