Ako vybrať najlepšie ANC slúchadlá s aktívnym potlačením hluku? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie ANC slúchadlá
Ak používate slúchadlá každý deň, vaše nároky na kvalitu zvuku sú prirodzene vyššie. Ak sa k tomu navyše vyskytujete aj v rušnejšom prostredí, oceníte prítomnosť ANC technológie. Aké sú najlepšie slúchadlá s ANC – teda s aktívnym potlačením hluku? Ako fungujú a čím vás presvedčia?

Kým ešte niekoľko rokov dozadu bola ANC technológia výsadou prémiových modelov slúchadiel, dnes je súčasťou mnohých slúchadiel zo strednej triedy. Aktívne potlačenie zvuku „vymaže“ ruchy a zvuky, ktoré by mali negatívny vplyv na vás akustický zážitok. ANC tlmí neželaný hluk z okolia, predovšetkým ruch ulice, hlučnejšej kancelárie či dopravného prostriedku. Vďaka tomu si môžete užiť prehrávanú hudbu čistejšie, počúvaný podcast zreteľnejšie a nemusíte pridávať hlasitosť na vysokú úroveň, čo ocenia aj vaše uši.

Pri slúchadlách nie je výber vôbec jednoduchý. Najskôr je dôležité vybrať vyhovujúci typ vzhľadom k zamýšľanému používaniu (šport, domácnosť, kancelária, PC hry), potom sa rozhodnúť, či máte záujem o káblové alebo bezkáblové slúchadlá a v neposlednom rade zohľadniť kvalitu zvuku a odolnosť. Okrem toho sa stretnete s pojmami ako pasívne potlačenie hluku a aktívne potlačenie hluku. Ak chcete vybrať tie najlepšie ANC slúchadlá, ktoré uspokoja vaše audionároky, nenechajte si ujsť nasledujúci prehľad, ktorý prináša najdôležitejšie pojmy. Okrem neho sme pripravili aj zaujímavý rebríček s výborne hodnotenými ANC slúchadlami od renomovaných značiek. Neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie ANC slúchadiel, v ktorých zase nájdete cenné dojmy a skúsenosti od používateľov.

Najlepšie slúchadlá s aktívnym potlačením hluku (ANC) podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sony WF-1000XM4

+ Kvalitný a dynamický zvuk bez skreslenia
+ Prvotriedne potlačenie ruchov z okolia
+ Vynikajúca kvalita telefonických hovorov
+ 8 hodinová výdrž batérie + 16 hodín v púzdre
od 239 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Apple AirPods Pro 2022

+ Výnimočný akustický zážitok
+ Potláčajú až dvakrát viac hluku ako predchádzajúca generácia AirPods Pro
+ Intuitívne dotykové ovládanie
+ Bezchybné párovanie s Apple produktmi
od 256 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy Buds2 Pro

+ Inovované aktívne potlačenie hluku z okolia
+ Zdokonalené mikrofóny na telefonické hovory
+ Sprostredkúvajú vysokokvalitné Hi-Fi audio
+ Výborné recenzie, top predajnosť
od 143 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4JBL Live PRO2 TWS

+ Skutočne adaptívne potlačenie hluku
+ 6 mikrofónov pre perfektné hovory s nulovým hlukom
+ 40 (10+30) hodín prehrávania s bezdrôtovým nabíjaním
+ Dotykové a hlasové ovládanie
od 149 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Bose QuietComfort Earbuds II

+ Vynikajúca kvalita zvuku, osadené výkonnými meničmi
+ Kombinovaná výdrž až 24 hodín
+ Intuitívne dotykové ovládanie
+ Prispôsobenie zvuku priamo vášmu uchu
od 298 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Huawei FreeBuds Pro 2

+ Výborná kvalita zvuku
+ Inteligentné aktívne potlačenie hluku
+ Perfektne čisté handsfree hovory
+ Odolnosť voči vode a potu
od 151 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7LAMAX NoiseComfort ANC

+ Bezdrôtové slúchadlá s funkciou aktívneho potlačenia okolitého hluku
+ Na jedno nabitie slúchadlá výdrž až 50 hodín
+ Spoľahlivo sa pripoja na vzdialenosť až 15 metrov
+ Vydržia veľa – brúsený hliník, kvalitné polstrovanie
od 69 €
⭐ 85 % Čítať recenzie

Ako vybrať ANC slúchadlá s aktívnym potlačením hluku

ANC technológii sa v segmente slúchadiel dostáva čoraz väčšej pozornosti. Nečudo, nájsť ideálne prostredie na počúvanie hudby je pomerne ťažké, preto si k nemu treba dopomôcť. Čo je aktívne potlačenie hluku a aké výhody a nevýhody súvisia s ANC slúchadlami?

Čo je ANC, teda aktívne potlačenie hluku?

ANC, z anglického výrazu Active Noise Cancellation, sa u nás prekladá ako aktívne potlačenie hluku. Ide o technológiu integrovanú do slúchadiel, ktorá má za úlohu v maximálne možnej miere potlačiť okolité ruchy, zvuky a šumy. Nejde pritom o žiadnu novinku. Prvá myšlienka aktívneho potlačenia hluku sa objavila už v 30.rokoch 20. storočia, pričom už začiatkom 80. rokov 20.storočia ju prvýkrát do slúchadiel zakomponovala dnes renomovaná spoločnosť BOSE.

Ako ANC funguje? V zjednodušenom vysvetlení – na každom zo slúchadiel sú mikrofóny, ktoré registrujú zvuky prichádzajúce zvonka aj vytvárané zvnútra. Zvuk prichádzajúci zvonka zanalyzuje špeciálny čip a potlačí ho neutralizujúcimi zvukovými vlnami. Technológia ANC teda vytvorí „protivlnu“ s fázovým posunom 180 stupňov a po súčte dôjde k eliminovaniu pôvodnej zvukovej vlny z vonkajšieho prostredia.

Dokonalosť potlačenia ruchov závisí od kvality slúchadiel a ich spracovania. Je dobré vedieť, že aktívne potlačenie hluku nie je v každých slúchadlách na rovnakej úrovni, čo sa premieta aj do ich ceny. Je totiž pomerne náročné zrealizovať ANC efektívne vzhľadom na mnoho premenných, akustické vlastnosti okolitého prostredia a prostredia v uchu pod slúchadlom. Aj z tohto dôvodu budete pri zapnutom ANC registrovať v ušiach jemný šum a ak sa pri vás nečakane ozve hlasný výkrik alebo zatrúbi auto, budete tento rušivý zvuk počuť, lebo slúchadlá ho nestihnú okamžite rozpoznať a zareagovať.

slúchadlá v nabíjacom púzdre

Pasívne vs. aktívne potlačenie hluku

V súvislosti so slúchadlami sa hovorí o aktívnom a pasívnom potlačení hluku. O aktívnom sme si viac povedali v riadkoch vyššie. Pasívne tlmenie je realizované konštrukciou slúchadiel, nie technológiou, ktorá hluk ruší/potláča. Ako približne funguje pasívne tlmenie a pre koho je vhodné?

Pri pasívnom tlmení sú slúchadlá navrhnuté tak, aby fyzicky zabraňovali vstupu zvuku/hluku z vonkajšieho prostredia, a zároveň neprepúšťali zvuk generovaný v slúchadlách smerom von (iní nepočujú, čo vám hrá). Pasívne tlmenie je teda riešené prevedením slúchadiel a použitými materiálmi. V závislosti od kvality spracovania môžu poskytovať až vysokú úroveň potlačenia hluku. Hudobníci, dídžeji a hudobní producenti siahajú po prémiových slúchadlách s pasívnym tlmením, keďže na pocit znejú čistejšie a nedochádza k žiadnemu skresleniu.

Naproti tomu pri ANC slúchadlách môže byť prítomný istý šum alebo jemné skreslenie. Tento jav je však veľmi naviazaný na technologické know-how výrobcu, a tak sú na trhu priemerné i výborné modely. Pasívne tlmenie je nezávislé od energie a nemá vplyv na kapacitu batérie. Zároveň však treba dodať, že zvyčajne ide o slúchadlá s mostom a veľkými mušľami, ktoré bývajú pri cestovaní, práci alebo relaxe miernou prekážkou. Nečudo, že mnohí siahajú práve po kompaktnejších a ľahkých slúchadlách s aktívnym potlačením hluku.

Aké sú výhody a nevýhody ANC slúchadiel?

Výhody

 • Slúchadlá s ANC dosahujú výborné výsledky v tlmení konštantných ruchov z okolia – napríklad hluk ulice, kancelárie, hluk dopravného prostriedku (pri jazde autom, vlakom, autobusom, lietadlom, …).
 • Zvuk očistený o hluk z okolitého prostredia je čistejší a kvalitnejší. Je tiež lepšie rozumieť hovorenému slovu, čo sa vám zapáči pri počúvaní rozhovorov, audiokníh a podcastov. Podobným spôsobom budú odfiltrované hovory prijaté cez slúchadlá, čo znamená aj vyššiu kvalitu vašich hovorov.
 • Nemusíte zvyšovať hlasitosť, aby ste „prebili“ zvuky z okolia. To znamená, že už nebudete zbytočne svoj sluch vystavovať vysokej hladine hlasitosti, ktorá je nad bezpečnú úroveň.
 • Môžu mať kompaktné rozmery a pomerne nízku hmotnosť, čo oceníte pri mnohých aktivitách, kde nechcete pútať pozornosť veľkými slúchadlami cez hlavu.
 • Podporia vašu sústredenosť a celkovú produktivitu – najmä, ak ste mali aj doteraz vo zvyku pracovať/učiť sa s hudobným podmazom v slúchadlách.

Nevýhody

 • Slúchadlá s ANC sú drahšie.
 • Výborne si vedú v potlačení konštantných zvukov a ruchov z okolia, na náhly zvuk (trúbenie, výkrik) nedokážu rýchlo zareagovať.
 • Audiofilom môže prekážať mierne skreslenie zvuku, no väčšina „bežných“ používateľov to nepostrehne.
 • ANC technológia má vplyv na spotrebu batérie. Slúchadlá so zapnutým ANC sa vybijú skôr ako slúchadlá s vypnutým ANC.
 • Utlmenie okolitého ruchu vám môže ubrať z ostražitosti. Pozor najmä pri prechodoch cez cestu.

Drôtové vs. bezdrôtové ANC slúchadlá

V súčasnosti sú najväčším trendom True Wireless slúchadlá s ANC (TWS), ktoré vás nebudú obmedzovať na jedno miesto alebo dosah kábla. Ide o 2 samostatné slúchadlá úplne bez akýchkoľvek káblov, z ktorých každé má vlastnú batériu a rovnako kvalitné akustické komponenty. Ak nie sú vložené v ušiach, odkladajú sa do praktického nabíjacieho púzdra. V súvislosti s úplne bezdrôtovými slúchadlami sa zamerajte na výdrž batérie.

Často sa uvádza kombinovaná kapacita – teda samotných slúchadiel a nabíjacieho púzdra, do ktorého stačí slúchadlá odložiť a behom niekoľkých minút získajú energiu na niekoľkohodinové hranie. Výdrž slúchadiel na jedno nabitie môže byť 6 hodín a púzdro poskytne ďalších 18 hodín, čo znamená, že nabíjacie púzdro dokáže slúchadlá nabiť ešte 3-krát. Po vybití sa púzdro jednoducho prepojí so zdrojom energie (notebook, telefón, powerbanka, …) a opätovne nabije. Ak v popise produktu čítate, že slúchadlá majú výdrž 30 hodín, vždy sa zaujímajte, aká časť prináleží slúchadlách a aká nabíjaciemu púzdru.

V súvislosti s využívaním ANC technológie je dôležité poznamenať, že má vplyv na rýchlejšie vybíjanie batérie. Ak uvažujete o slúchadlách s ANC, stavte na model, kde je výdrž batérie vyššia, ako je súčasný priemer.

Ak radi počúvate hudbu pri práci na notebooku alebo máte na ušiach slúchadlá pri hraní počítačových hier, v takom prípade nemusia byť zlou voľbou ani káblové slúchadlá s ANC. Starosť o pravidelné nabíjanie je razom minulosťou. Dobrou voľbou sú tiež slúchadlá cez hlavu s integrovanými batériami, no zároveň s možnosťou káblového prepojenia s PC alebo notebookom (variabilita podľa potreby).

bezdrôtové slúchadlá 1

Základné parametre pri výbere ANC slúchadiel

Rozhodli ste sa pre kvalitné ANC slúchadlá? Potom pri ich výbere starostlivo zvážte nasledujúce body…

Základné typy ANC slúchadiel vs zamýšľané používanie

Pri pohľade na bohatú ponuku slúchadiel, natrafíte na rôzne konštrukcie. Vychádzajte z predpokladaného používania, hmotnosti, veľkosti či nárokov na dobíjanie.

Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku typu štuple alebo kôstky (pecky) zaujmú minimalistickými rozmermi, čo zjednodušuje ich prenos z miesta na miesto. Sú ľahké, moderné a nevzbudzujú pozornosť. Hodia sa na cestovanie, štúdium, do práce aj na šport – ak majú zvýšenú odolnosť a do uší perfektne sadnú.

Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku cez hlavu sú dostupné ako circumaurálne (objímu celé ušnice) a supraaurálne (položené na ušniciach). Sú väčšie, robustnejšie a ich výhodou môže byť kombinované „napájanie“ – raz využijete integrované batérie, inokedy ich prepojíte káblom so zariadením. Vhodné sú na domáce používanie alebo na hranie hier. Ak ich vzhľad považujete za trendy doplnok, smelo s nimi do ulíc mesta.

Kvalita zvuku

Úlohou slúchadiel je poskytnúť výborný akustický zážitok. V súčasnosti sú nároky pomerne vysoké a do hry vstupuje nielen aktívne potlačenie hluku pre čistejšie audio, ale aj technológie vytvárajúce zvuk pôsobiaci trojrozmerne.

Vo všeobecnosti dlhodobo platilo, že slúchadlá s veľkými mušľami disponovali väčšími meničmi, čomu zodpovedal aj výrazne hlasnejší a silnejší zvuk. Kompaktné slúchadlá do uší majú síce meniče niekoľkonásobne menšie, no zvuk okamžite vylepšujú smart algoritmami.

Pripojenie slúchadiel

S vaším zariadením (smartfónom, tabletom, notebookom, …) môžete bezkáblové slúchadlá prepojiť pomocou technológie Bluetooth alebo NFC.

Ku káblovým slúchadlám budete potrebovať pripojovací kábel. Na jednej strane nájdete napríklad 3,5 mm jack, na druhej strane konektor typu USB, ďalší jack alebo iný kompatibilný stereo konektor.

Výdrž batérie a nabíjacieho púzdra

Máte záujem o bezdrôtové slúchadlá? Potom neprehliadnite informáciu o výdrže batérie. Ak ide o model s nabíjacím púzdrom, zaujímajte sa o to, koľko dokážu hrať slúchadlá po jednom nabití (napríklad 5 hodín) a koľko hodín „hrania“ im ešte dokáže poskytnúť nabíjacie púzdro (napríklad 15 hodín, teda ďalšie 3 dobitia pre slúchadlá).

Ovládanie slúchadiel

Na slúchadlách nájdete ovládanie v rôznych podobách a prepracovanosti. Je určené na ovládanie hlasitosti, prehrávanie, pozastavenie alebo prijatie hovoru.

Niekedy ide o drobné fyzické tlačidlá na samotných slúchadlách alebo na kábli, inokedy slúchadlá disponujú dotykovým ovládaním alebo spolupracujú s hlasovým asistentom vo vašom zariadení.

Ergonómia a dizajn slúchadiel

Slúchadlá nesmú byť príliš tesné, ťažké ani príliš uvoľnené. Na ušiach či v ušiach by mali sedieť čo najlepšie a najpohodlnejšie, aby neboli príťažou ani po niekoľkých hodinách nosenia a nespôsobovali nepríjemné bolesti.

Dizajnu súčasných slúchadiel nemožno nič vytknúť. Na svoje si prídu milovníci minimalizmu, retro dizajnu, nadčasovej elegancie aj extravagancie.

Odolnosť slúchadiel

Ak plánujete ANC slúchadlá používať v prostredí so zvýšenou vlhkosťou alebo prašnosťou, vyberajte model s posilnenou odolnosťou voči vode, resp. i voči prachu. Dôležitý je údaj o stupni ochrany krytom IP nasledovaný dvojicou čísel. Prvé číslo je stupeň ochrany pred vniknutím cudzích teliesok, druhé číslo stupeň ochrany pred kvapalinou, ako pot či voda. Slúchadlá, v ktorých chcete behať aj v miernom daždi, by mali disponovať odolnosťou aspoň na úrovni IPX6.

Ceny slúchadiel s ANC

Koľko zaplatíte za kvalitné bezdrôtové slúchadlá s potlačením hluku? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Slúchadlá s ANC do 50 eur

ANC technológia v tejto cenovej bude vykazovať isté limity a uspokojí skôr občasných a menej náročných používateľov. Okrem toho, že nepôjde o top technológiu na trhu, počítajte aj s kratšou výdržou na jedno nabitie a základnou odolnosťou. Viac ako inokedy si všímajte recenzie a nedajte sa zlákať príliš nízkou cenou za produkt od neznámej značky.

Slúchadlá s ANC od 50 do 200 eur

Pohybujete sa v rušnejšom prostredí a viac nechcete svoj sluch ohrozovať zvýšenou hlasitosťou? Od ANC slúchadiel v tejto cenovej relácii už môžete očakávať nemalý posun k lepšiemu. Nájdete tu najpredávanejšie ANC slúchadlá s aktívnym potlačením hluku v úplne bezdrôtovom prevedení od renomovaných značiek na trhu. Oslovia pomerom cena/výkon. Technológiu aktívneho potlačenia hluku dopĺňa solídna kvalita zvuku, čisté hovory, pohodlie pri nosení a dlhšia výdrž batérie.

Slúchadlá s ANC od 200 eur

Výdrž v desiatkach hodín (+ rýchlonabíjanie), prémiové akustické komponenty, špičková ANC technológia, pohodlnosť, najmodernejšia konektivita a zvýšená odolnosť – tieto superlatíva sa spájajú s ANC slúchadlami, za ktoré zaplatíte niekoľko stoviek eur. Ich prednosti ocenia cestovatelia a ľudia pracujúci v rušnom prostredí.

Najlepšie značky slúchadiel s ANC

 • Sony – Významná japonská značka elektroniky má v portfóliu viacero vydarených slúchadiel s ANC technológiou, ktoré získali veľa pozitívnych ohlasov od bežných používateľov aj v odborných testoch slúchadiel. Výborný zvuk, efektívne ANC, dobrý rozsah funkcií a pohodlná konštrukcia.
 • Apple – Aj napriek vyššej cene sa v rebríčkoch predajnosti na popredných miestach umiestnili bezdrôtové slúchadlá Apple. Obrovské množstvo pozitívnych hodnotení je dobrým predpokladom na to, že sa môžete tešiť na prémiový zvuk a vynikajúcu ANC technológiu.
 • Bose – Celosvetovo známa americká značka Bose sa môže pochváliť špičkovými technológiami a inováciami. ANC slúchadlá Bose presvedčia aj náročných. Zaujímavosťou je mapovanie tvaru zvukovodu a dokonalé prispôsobenie a optimalizácia výkonu.
 • Samsung – Ak hľadáte kompaktné, ľahké a výkonné úplne bezdrôtové slúchadlá s ANC, neprehliadnite Samsung Galaxy Buds, ktoré sa stali obľúbenými pre vysokokvalitné Hi-Fi audio.
 • JBL – Široký výber ANC slúchadiel v rôznych konštrukciách nájdete v ponuke americkej značky JBL. Od cenovo dostupných modelov po špičkové herné slúchadlá.
 • Lamax – Cenovo dostupné ANC slúchadlá priniesla na náš trh česká značka Lamax.
 • Huawei – Veľa spokojných recenzií sprevádza aj ANC slúchadlá od populárnej značky Huawei. V jej podaní sa môžete tešiť na moderné prevedenie, vysokú kvalitu zvuku, perfektne čisté handsfree hovory a skvelú kombinovanú výdrž.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sony WF-1000XM4

+ Kvalitný a dynamický zvuk bez skreslenia
+ Prvotriedne potlačenie ruchov z okolia
+ Vynikajúca kvalita telefonických hovorov
+ 8 hodinová výdrž batérie + 16 hodín v púzdre
od 239 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Apple AirPods Pro 2022

+ Výnimočný akustický zážitok
+ Potláčajú až dvakrát viac hluku ako predchádzajúca generácia AirPods Pro
+ Intuitívne dotykové ovládanie
+ Bezchybné párovanie s Apple produktmi
od 256 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy Buds2 Pro

+ Inovované aktívne potlačenie hluku z okolia
+ Zdokonalené mikrofóny na telefonické hovory
+ Sprostredkúvajú vysokokvalitné Hi-Fi audio
+ Výborné recenzie, top predajnosť
od 143 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4JBL Live PRO2 TWS

+ Skutočne adaptívne potlačenie hluku
+ 6 mikrofónov pre perfektné hovory s nulovým hlukom
+ 40 (10+30) hodín prehrávania s bezdrôtovým nabíjaním
+ Dotykové a hlasové ovládanie
od 149 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Bose QuietComfort Earbuds II

+ Vynikajúca kvalita zvuku, osadené výkonnými meničmi
+ Kombinovaná výdrž až 24 hodín
+ Intuitívne dotykové ovládanie
+ Prispôsobenie zvuku priamo vášmu uchu
od 298 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Huawei FreeBuds Pro 2

+ Výborná kvalita zvuku
+ Inteligentné aktívne potlačenie hluku
+ Perfektne čisté handsfree hovory
+ Odolnosť voči vode a potu
od 151 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7LAMAX NoiseComfort ANC

+ Bezdrôtové slúchadlá s funkciou aktívneho potlačenia okolitého hluku
+ Na jedno nabitie slúchadlá výdrž až 50 hodín
+ Spoľahlivo sa pripoja na vzdialenosť až 15 metrov
+ Vydržia veľa – brúsený hliník, kvalitné polstrovanie
od 69 €
⭐ 85 % Čítať recenzie
4.9/5 - (18 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin