Najlepšie vertikálne ergonomické myši: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vertikálne myšiPracujete denne niekoľko hodín s počítačom? Už ste určite neraz pocítili únavu a preťaženie ruky z používania počítačovej myši alebo touchpadu. Ak uvažujete, ako sa vyhnúť syndrómu karpálneho tunelu a prácu s počítačom si spríjemniť, neprehliadnite nasledujúce tipy na najlepšie vertikálne myši.

Vertikálna, alebo inak aj ergonomická myš má špeciálny tvar a prevedenie, ktoré má za úlohu eliminovať preťaženie zápästia a predlaktia pri práci s myšou. Hoci sa práca pri počítači dá označiť za fyzicky nenáročnú, pri dlhodobom stereotype sa dokáže v mnohých ohľadoch negatívne podpísať na zdravotnom stave a celkovej kondícií.

Skúste sa pozrieť na uloženie predlaktia a zápästia, keď v ruke držíte pero. Dlhé roky tak píšeme v škole a naša ruka neutrpí veľkú ujmu, práve naopak – stáva sa ohybnejšou, jemná motorika je precíznejšia. Po pár rokoch kancelárskej práce sa však zrazu objavia prvé problémy. Teraz uchopte myš a sledujte, ako sa zmenia uhly šliach a svalov v ruke. Toto neprirodzené “vytočenie” spôsobí skôr či neskôr presilenie, až rozvinutie syndrómu karpálneho tunelu.

Vertikálna myš teda musí spĺňať vysoké požiadavky na ergonómiu. Okrem toho by však nemala zaostávať ani v iných kvalitách, ktoré sú pre myši, ako periférie počítača, typické. Pozrieme aj na ich rýchlosť a presnosť. Bude pre vás lepšia drôtová alebo bezdrôtová myš? Využijete ergonomickú myš s prídavnými tlačidlami, alebo vystačíte so základným prevedením? Ak vás ponuka počítačových myší prekvapí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie ergonomických myší, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Logitech, Trust, Connect IT, C-Tech či Eternico.

Najlepšie vertikálne ergonomické myši podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Logitech MX Vertical

Víťaz nášho testu
✔️ Moderný dizajn a praktickosť
✔️ Jedinečný vertikálny uhol 57°
✔️ DPI sa dá meniť
✔️ 3 spôsoby pripojenia
📌 od 89 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: Bluetooth, USB, bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 4000 DPI
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse

Cena / Výkon
✔️ Tlačidlo na voľbu rozlíšenia (800/1 200/1 600 DPI)
✔️ Micro USB prijímač s dosahom 10 m
✔️ Indikátor vybitej batérie
✔️ Vylepšená ergonómia
📌 od 20 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3CONNECT IT For Health CMO-2801

Dobrá cena
✔️ Dosah signálu až 20 m
✔️ 6 tlačidiel
✔️ Dobre hodnotená v recenziách
📌 od 19 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Eternico Wireless 2,4 GHz Vertical Mouse MV300

Alternatíva na zváženie
✔️ Príjemný Soft-Touch povrch
✔️ 3 úrovne rozlíšenia DPI - 800, 1 200 a 1 600
✔️ Nízka hmotnosť, vhodná na prenášanie
✔️ Dosah 10 metrov
📌 od 20 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5C-TECH VEM-07

Najlacnejší tip
✔️ Veľkosť S - vhodná aj pre ženy
✔️ Dobíjacia batéria vydrží 2 mesiace
✔️ 5 tlačidiel
📌 od 11 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6CONNECT IT Vertical Ergonomic Wireless FOR HEALTH LADIES

Najlepšia pre ženy
✔️ Protišmykový pogumovaný Soft-Touch povrch
✔️ Životnosť na 3 000 000 kliknutí
✔️ Výborné recenzie od žien
📌 od 12 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať vertikálnu / ergonomickú myš

Ak týždenne pracujete desiatky hodín s počítačom, na kvalitu svojej PC výbavy by ste mali mať prirodzene vyššie nároky. Očakávate výkon, spoľahlivosť, konektivitu. V prípade počítačovej myši vstupuje do hry aj donedávna menej pretláčaný aspekt – ergonómia. Popri presnosti a rýchlosti odozvy chceme, aby nám myš zabezpečila optimálny komfort a nespôsobovala predčasnú únavu ruky. Tímy vedcov a technikov dali hlavy dohromady a vznikol koncept vertikálnej ergonomickej myši, ktorá zdá sa, dokáže viaceré problémy so strnulou polohou ruky šikovne odstrániť.

Čo dokáže kvalitná ergonomická myš?

 • Znižuje svalové napätie.
 • Zmierňuje tlak na zápästie.
 • Podporuje prirodzený a zdravý úchop.
 • Pomáha udržať správnu pozíciu tela v sede.
 • Funguje ako prevencia pred bolesťami ruky a krčnej chrbtice.
 • Znižuje únavu používateľa.
 • Je presná. Znižuje počet zbytočných pohybov.

Ako vybrať vertikálnu myš

Karpálny tunel a ergonomická myš

Syndróm karpálneho tunelu je označovaný za chorobu z povolania. Trpia ňou ľudia, ktorí pracujú s vibrujúcimi strojmi, hudobníci a čoraz častejšie aj ľudia, ktorí denno denne pracujú s počítačom. Sedavá práca si tak vyberá popri bolestiach chrbta a nedostatku pohybu aj ďalšiu daň. Syndróm karpálneho tunela sa prejavuje mravčením, pálením až tŕpnutím postihnutej ruky. Bolesti sa objavujú nielen pri práci, ale čoraz častejšie aj počas dňa a v noci. Prsty v ruke postupne strácajú cit, práca s myšou (ale aj bežné úkony s rukou) sa stávajú bolestivými a ruka prichádza o svoju motoriku. Darmo budeme mať tú najpresnejšiu počítačovú myš, keď signály vedúce od mozgu k ruke, ruka “rozkóduje” s omeškaním, alebo vôbec.

Karpálny tunel je úžinné miesto na vnútornej strane zápästia, cez ktoré vedú dôležité nervy, ohýbače a krvné cievy smerom od predlaktia k zápästiu. Dlhodobo nevhodnou polohou ruky dochádza k zhrubnutiu väzivového tkaniva, ktorý tento kanál obklopuje. Dôležitý priestor sa zužuje a dochádza k utlačeniu kľúčových nervov.

Ako si pomôcť, ak sa práci s myšou nedá vyhnúť? Vertikálna ergonomická myš bola navrhnutá tak, aby obmedzovala “škrtenie” karpálneho tunela pri nevhodnej polohe zápästia. Pri jej uchopení zostáva zápästie v prirodzenej, uvoľnenejšej pozícii. O tomto druhu počítačovej myši sa nedá hovoriť ako o nenápadnom zariadení. Je výrazná aj do výšky a má špeciálny naklonený tvar. Pri jej kúpe si okrem recenzií všímajte aj nasledujúce parametre a vlastnosti.

Ako vybrať správnu veľkosť ergonomickej myši?

Ani tá najlepšia ergonomická myš vám neposlúži, ak sa netrafíte pri výbere vhodnej veľkosti. Veľkosť zistíte tak, že odmeriate dĺžku od zápästia po koniec najdlhšieho prsta na ruke.

Pri dĺžke do 17 cm, vyberajte myš veľkosti S (malá). Od 17 – 19 cm, už ide o myš veľkosti M (stredná), od 19 – 21 cm vyberajte z ponuky myší veľkosti L (veľká) a pri dĺžke 21 cm a viac už siahnite po veľkosti XL (extra veľká).

Bezdrôtová alebo drôtová ergonomická myš?

Ďalším dôležitým krokom je výber prepojenia s počítačom. Klasické drôtové počítačové myši dostali konkurenciu v podobe bezdrôtových myší (technológia Bluetooth, alebo Wi-Fi). Inak tomu nie je ani v sortimente vertikálnych myší. Pozrime sa na hlavné výhody a výhody oboch riešení.

 • Drôtová ergonomická myš sa s počítačom prepája cez kábel. Tento kábel vás môže pri práci mierne znervózňovať a ak ste za posledné roky už zvyknutí na “bezkáblové” riešenia, na stole aj esteticky rušiť. Ak však ide o káblovú myšku k stolovému počítaču, ktorý je na jednom stabilnom mieste, oceníte jej rýchlosť a presnosť. Je ľahšia, na svoj chod využíva energiu z počítača, preto nemusíte riešiť ani výmenu či dobíjanie batérii. Vždy je po ruke v plnej sile.
 • Bezdrôtová ergonomická myš je vhodná napríklad na použitie k tabletom a notebookom. Teda všade tam, kde sa mení pozícia hlavnej elektroniky. Dosah myši od zariadenia pritom môže byť 10 – 25 m! Na rozdiel od káblovej verzie je však o čosi ťažšia. Je za tým prítomnosť vstavanej batérie. Okrem rozmerov a hmotnosti si preto všímajte výdrž na jedno nabitie a dobu nabíjania. Žiadny strach, že sa aj pri myši stane otrokom častého dobíjania. Výdrž na jedno nabitie môže byť niekoľko stoviek hodín a za pár minút nabíjania je v hre naspäť.

📌 Náš tip: Okrem týchto dvoch základných riešení môžete natrafiť aj na obľúbené modely, pri ktorých si môžete vybrať prepojenie, ktoré vám v danej chvíli najviac vyhovuje, čím sa rozširuje aj využitie s viacerými druhmi elektroniky – napríklad pomocou priloženého USB kábla, cez technológiu Bluetooth alebo prostredníctvom bezdrôtového USB prijímača.

práca s počítačom

Optická alebo laserová myš?

Rozdiely medzi optickými a laserovými myšami už nie sú také priepastné, ako v období, kedy mali laserové jednoznačne navrch. Z tohto dôvodu sa ani nejdeme púšťať do zdĺhavých porovnaní. Zopár všeobecných info sa však vždy zíde:

 • Optická myš využíva na snímanie pohybu LED diódu, ktorá mapuje povrch pod myšou. Ak narazí na lesklý alebo drsný pohyb, jej výpočty sa stávajú menej presnými. Kvalita myši s touto technológiou však závisí od použitého optického senzoru. S rastúcou cenou sú aj lepšie výsledky.
 • Laserová myš nepoužíva bežné svetlo, ale laserový lúč, ktorý má výbornú schopnosť presne sa odrážať od akýchkoľvek povrchov. Vysokú presnosť snímania zabezpečuje aj pri rýchlych pohyboch. Tento cenovo drahší typ je obľúbený u programátorov a gamerov.

Pre ľavákov a pravákov

Kým pri klasických myšiach sme zvyknutí na symetriu (a teda možnosť zámeny strán, myši bez zjavnej profilácie), v prípade ergonomických myší je situácia už úplne iná.

Ergonomické myši pre ľavákov existujú, no nie je ich v ponuke našich obchodov veľa. Jedna dobrá správa – väčšinou ide o kvalitné počítačové myši od overených značiek, ktoré majú natoľko široké portfólio, a tak sú myši pre ľavákov v ich ponuke samozrejmosťou.

Hodnota DPI

Gameri hľadajú myš s hodnotou DPI čo najvyššou (napríklad od 10 000 DPI a viac). Táto hodnota je skratka z anglického “dots per inch” a vypovedá o citlivosti myši. Čo to znamená? Pamätáte si na staré počítačové myši, s ktorými ste prešli polovicu stola, no kurzor na displeji sa pohol ledva o pár centimetrov a aj to opačným smerom? DPI bolo v tomto prípade veľmi nízke.

Zjednodušene – DPI hovorí o tom, ako presne myš reaguje na pohyby ruky. Čím je hodnota DPI vyššia, tým lepšie dokáže myš snímať povrch, reaguje rýchlejšie, presnejšie a robíte menej pohybov po ploche pod myšou. Tento parameter je preto veľmi dôležitý u hráčov, pretože zvyčajne potrebujú extra rýchle reakcie pri minimálnych pohyboch rukou.

Aké DPI však zvoliť pre bežnú kancelársku prácu, ak si nechcete zbytočne priplácať za vlastnosť, ktorú naplno nevyužijete? DPI s hodnotou 1200 – 3200 ponúka primeraný pomer cena / odozva a poradí si aj pri práci s grafickým editorom.

Prídavné tlačidlá a ďalšie funkcie

Dve tlačidlá a jedno koliesko. Tam základná výbava myší aj končí. Avšak, ak ich potrebujete viac, máte z čoho vyberať. Bude to 6, 9 alebo 12 tlačidiel? Záleží od toho, koľko ich pri používaní potrebujete cez počítač naprogramovať, aby vám prácu (alebo hru) aj patrične uľahčili, urýchlili a zefektívnili. Ak často používate niektoré klávesové skratky, opakujúce sa kroky, miesto prerušovania práce s myšou a prechodu na klávesnicu, stačí jedno kliknutie a “vec je vybavená”.

📌 Náš tip: Máte pocit, že vám dlhodobé sedenie za počítačom neprospieva? Pozrite si 10 zásad pre správne sedenie pri počítači.

Ceny vertikálnych ergonomických myší

Do ceny vertikálnej myši sa premieta niekoľko premenných – ergonómia, DPI, programovateľnosť, rozhranie (spôsob prepojenie s PC, notebookom). Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu intenzity používania. Ak si chcete iba vylepšiť domáci komfort pri občasnej práci z PC, vystačíte s lacnejším modelom. Ak však s myšou aktívne pracujete niekoľko hodín denne, rozhliadnite sa v ponuke drahších modelov.

✅ Vertikálne myši do 15 eur

Najlacnejšiu vertikálnu myš kúpite za približne 10 – 11 eur. Môžete tak vyskúšať, či si dokážete zvyknúť aj na myš tohto špecifického tvaru. Základné modely sú vhodné pre menej časté používanie, môžu mať totiž isté limity, ktoré by sa pri vyťaženom chode ukázali už po pár dňoch.

✅ Vertikálne myši do 40 eur

Aktuálne najpredávanejšie vertikálne myši nájdete v cene od 15 – 40 eur. Ponúkajú optimálny pomer cena / výkon. Síce ešte neukazujú naplno potenciál svojej kategórie, pri viachodinovej práci s počítačom pomáhajú odľahčiť zápästie. Orientujte sa podľa recenzií ergonomických myši.

✅ Vertikálne myši od 40 eur

Výborná kvalita, ktorá v sebe spája špičkovú ergonómiu s vysokou presnosťou snímačov. Ponuka, ktorá osloví aj náročných profesionálov.

Najlepšie značky vertikálnych ergonomických myší

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí majú vo vývoji ergonomických myši dlhoročné skúsenosti a v ich ponuke je viacero kvalitných modelov.

 • Logitech – Značka, ktorá má vo svojej ponuke víťazov testov ergonomických myší. Výborné zahraničné aj lokálne recenzie. Ponuka, ktorá osloví aj náročných. Vyššia cena.
 • Trust – Cenovo aj dizajnovo atraktívne ergonomické myši Trust spĺňajú požiadavku na pomer cena/výkon. Nepredražené, no predsa majú čo ponúknuť.
 • Connect IT – Česká značka Connect IT má na našom trhu bohaté zastúpenie periférnych zariadení v primeranej cene.
 • C-Tech – Dlhé roky overenú pozíciu na slovenskom aj českom trhu má aj značka C-Tech. Jej ergonomické myši patria k cenovo najdostupnejším.
 • Eternico – Ak hľadáte myš, s ktorou sa vám bude pracovať jednoduchšie, ako s klasickou, vyskúšajte ergonomické myši Eternico. Dobre sedia v ruke a ich cena nie je vysoká.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Logitech MX Vertical

Víťaz nášho testu
✔️ Moderný dizajn a praktickosť
✔️ Jedinečný vertikálny uhol 57°
✔️ DPI sa dá meniť
✔️ 3 spôsoby pripojenia
📌 od 89 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: Bluetooth, USB, bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 4000 DPI
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse

Cena / Výkon
✔️ Tlačidlo na voľbu rozlíšenia (800/1 200/1 600 DPI)
✔️ Micro USB prijímač s dosahom 10 m
✔️ Indikátor vybitej batérie
✔️ Vylepšená ergonómia
📌 od 20 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3CONNECT IT For Health CMO-2801

Dobrá cena
✔️ Dosah signálu až 20 m
✔️ 6 tlačidiel
✔️ Dobre hodnotená v recenziách
📌 od 19 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Eternico Wireless 2,4 GHz Vertical Mouse MV300

Alternatíva na zváženie
✔️ Príjemný Soft-Touch povrch
✔️ 3 úrovne rozlíšenia DPI - 800, 1 200 a 1 600
✔️ Nízka hmotnosť, vhodná na prenášanie
✔️ Dosah 10 metrov
📌 od 20 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5C-TECH VEM-07

Najlacnejší tip
✔️ Veľkosť S - vhodná aj pre ženy
✔️ Dobíjacia batéria vydrží 2 mesiace
✔️ 5 tlačidiel
📌 od 11 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: USB a bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6CONNECT IT Vertical Ergonomic Wireless FOR HEALTH LADIES

Najlepšia pre ženy
✔️ Protišmykový pogumovaný Soft-Touch povrch
✔️ Životnosť na 3 000 000 kliknutí
✔️ Výborné recenzie od žien
📌 od 12 €
Pripojenie: bezdrôtová | Rozhranie: bezdrôtový USB prijímač | Technológia: optická | Citlivosť: 1600 DPI
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Pozrite si aj ďalšie produkty z kategórie Elektronika:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin