Najlepšie okuliare proti modrému svetlu: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie okuliare proti modrému svetlu
Ak denne pracujete niekoľko hodín s počítačom, pravdepodobne ste už na sebe zaznamenali nadmernú únavu očí. V súvislosti s tým sa často spomínajú okuliare proti modrému svetlu. Ako vybrať najlepšie okuliare proti modrému svetlu? Prinášame tipy na niekoľko modelov, ktoré získali pozitívne užívateľské hodnotenie.

Na to, aby ste nosili tzv. počítačové okuliare, nemusíte mať dioptrie, ani očnú vadu. Ich nosenie sa už dávno nepovažuje za typický znak „nerdov“. Práve naopak – trendy okuliare bez dioptrií sa stali súčasťou imidžu, dodávajú eleganciu a ich nositeľ sa cíti štýlovo. Okuliare na počítač s tranparentnými sklami a výrazným rámom dokážu s celým vyznením tváre urobiť divy. Ak sa k tomu navyše pridá aj užitočná blokácia modrého svetla, získate skvelý doplnok, ktorý prispeje k ochrane zraku pre namáhaním.

Prečo však blokovať modré svetlo z monitorov a displejov? Aké vlastnosti a prevedenie by mali mať kvalitné okuliare proti modrému svetlu k PC? Všetko dôležité si povieme v sprievodcovi. Do nasledujúceho rebríčka sme starostlivo vybrali dobre hodnotené modely na základe testov a recenzií okuliarov k počítaču proti modrému svetlu. Keďže je výber okuliarov individuálnou záležitosťou a možno vás nezaujme prevedenie a tvar rámu, prehliadnite si ponuku značiek, ktoré majú vo svojej ponuke viacero vydarených modelov. Medzi nimi najmä DEV1S, GUNNAR, AROZZI, Razer, Barner či Ray-Ban.

Najlepšie okuliare proti modrému svetlu k PC podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1eyerim collection Andrea Havana

✔️ Už v základnej cene sú zahrnuté prémiové šošovky
✔️ Krásne ženské, "mačacie"
✔️ Obľúbený model
📌 od 59+29 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Ray-Ban RX7046 5364

✔️ Elegantný celorámový dámsky model z odľahčeného plastu
✔️ Nadčasové prevedenie
✔️ Značkový produkt
📌 od 77+29€
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3DEV1S Cyclops

Najlepšie herné okuliare k PC
✔️ Zaujímavé vylepšenia
✔️ Tenšie, ľahšie a odolnejšie telo
✔️ Vhodné aj pre náročných hráčov
✔️ Blokovanie modrého svetla na úrovni 70 až 75 %
📌 od 59 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4GUNNAR Vertex Onyx

Obľúbený model
✔️ Ľahká plastová konštrukcia
✔️ Unikátny funkčný filter na blokovanie modrého svetla (65%)
✔️ Veľká zorný uhol
✔️ Dobrá cena
📌 od 34 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Razer Anzu – Smart Glasses

Pre najnáročnejších
✔️ Inteligentné s mikrofónom a reproduktormi
✔️ Výdrž 5 hodín na jedno nabitie
✔️ Oblý aj obdĺžnikový tvar rámu
📌 od 235 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6AROZZI Visione VX-200

Cena/výkon
✔️ Blokovanie modrého svetla 50 %
✔️ Elegantné vyhotovenie s nízkou hmotnosťou
✔️ Jemne jantárové sklá
📌 od 39 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať okuliare proti modrému svetlu k počítaču

Čo všetko zohľadniť pri výbere okuliarov proti modrému svetlu? Skresľujú tieto okuliare videný obraz? Majú funkcie naviac? Tento špecifický typ okuliarov za posledné obdobie zahltil trh a do optík vstupujú za dobrou radou čoraz častejšie aj ľudia bez očnej vady.

Ak už okuliare na korekciu zraku (dioptrické, cylindrické) nosíte, isto vám ponúkali možnosť vylepšenia skiel o filter, ktorý blokuje modré svetlo. Ak okuliare na korekciu zraku nepotrebujete nosiť, no aktívne pracujete s notebookom, hráte počítačové hry, pozeráte hodiny na displej smartfónu či tabletu, môžete siahnuť po sklách bez dioptrií, ktorých hlavnou úlohou bude blokovanie modrého svetla.

Čo je modré svetlo?

Modrofialové svetlo je súčasťou viditeľného spektra svetla a prislúcha mu vlnová dĺžka cca 390 – 450 nm. Jeho zdrojom je nielen slnečné žiarenie, ale aj umelé zdroje žiarenia.

Na prirodzené modré svetlo obsiahnuté v slnečnom svetle sme zvyknutí odpradávna. Pomáha nám riadiť cirkadiánny rytmus (teda kolísanie aktivity a spánku) a hormonálnu rovnováhu. Intenzita prirodzeného modrého svetla v svetle totiž od poludnia klesá. S nástupom večera a noci tak nič nebránilo prirodzenej tvorbe melatonínu – hormónu, ktorý je zodpovedný za reguláciu zaspávania a kvalitný spánok.

Avšak, dlhé hodiny strávené v spoločnosti moderných displejov nás zásobujú dávkou modrého svetla navyše, dokonca bezprostredne v čase, ktorý je už určený na spánok a oddych. Modrému svetlu tak čelíme nielen v práci, ale aj pri večernom sledovaní televízora, scrollovaní po sociálnych sieťach či pri čítaní e-booku v neskorých večerných hodinách. Výsledkom sú unavené, podráždené a namáhané oči, v mnohých prípadoch tiež problémy so zaspávaním a horšia kvalita spánku.

okuliare k počítaču

 

Modré svetlo a jeho dopad na zrak

Pri používaní monitorov a displejov má väčšina z nás tendenciu menej žmurkať. To vedie automaticky k pocitu suchého a napätého oka. Prítomnosť umelého modrého svetla môže navyše spôsobiť aj ďalšie komplikácie, napríklad:

 • pocit unavených a namáhaných očí;
 • rozmazané videnie pri zaostrení na blízke predmety aj predmety poza monitor / displej;
 • bolesti očí (pocit tlaku, pálenia);
 • problémy so spánkom (pre nedostatočný spánok sa neskôr cez deň objavuje nesústredenosť, horšia koncentrácia aj nálada).

📌 Naša rada č.1: Pri práci s počítačom si robte pravidelné pauzy, pri ktorých necháte svoje oči oddýchnuť. Určite počas pauzy nepozerajte na displej telefónu. Na chvíľu oči zatvorte a potom striedavo zaostrujte na blízky a vzdialený objekt. Nezabúdajte pravidelne žmurkať.

Ako chrániť zrak pred modrým svetlom?

Ak ste na sebe spozorovali viacero z vyššie uvedených negatív, potom máte hneď niekoľko možností, ako zmierniť vplyv modrého svetla, ktoré emitujú displeje a monitory.

 • Aplikujte na displej špeciálnu ochrannú fóliu proti modrému svetlu. Nevýhodou je však vyššia cena a skutočnosť, že fólia sa po aplikácii nedá prenášať na ďalšie zariadenia.
 • Použite program, ktorý automaticky upravuje jas aj množstvo emitovaného modrého svetla. Obľúbený je napríklad program f.lux, ktorý upravuje farebnú teplotu displeja podľa polohy a dennej doby a poskytuje tak funkčnú úľavu pre oči.
 • Zadovážte si monitor označený ako “low light blue monitor”. Efektívne pracuje s intenzitou modrého svetla v prospech vašich očí. Pravdou však je, že takto vyriešiť iba prácu na jednom zariadení.
 • Používajte kvalitné okuliare proti modrému svetlu – či už k počítaču, k sledovaniu filmu, pri používaní telefónu, tabletu, čítačky kníh. Môžete ich použiť k akémukoľvek zariadeniu, s ktorým pracujete – či už doma, alebo v práci.

📌 Naša rada č.2: Azda najväčší negatívny vplyv má umelé modré svetlo v podvečerných a večerných hodinách. Brzdí totiž tvorbu melatonínu a zhoršuje zaspávanie. Ak je to váš dlhodobý problém, vyskúšajte najbližšie noci 2-hodinový detox od displejov a monitorov. Pozitívne zmeny sa dostavia už onedlho.

Okuliare na počítač bez dioptrií: Pre koho sú vhodnou voľbou?

Okuliare proti modrému svetlu sa hodia pre ľudí, ktorí chcú zmierniť negatívny vplyv displejov a monitorov na ich oči. Sú to predovšetkým ľudia pracujúci s počítačmi, hráči, ale aj deti a študenti na online výučbe. Ich prínos tiež ocení každý nadšenec nočného seriálového maratónu.

Pred prirodzeným modrým svetlom (z denného svetla) sa však nemusíte brániť. Má priamy vplyv na cirkadiánny rytmus. To znamená, že ak ste práve vonku, počítačové okuliare nechajte pri počítači.

okuliare k PC

Koľko percent modrého svetla takto upravené okuliare blokujú?

V prípade okuliarov proti modrému svetlu sa hovorí o blokácii, filtrácii či odraze modrého svetla. Základný princíp je jasný – sklá okuliarov sú vytvorené tak, aby zamedzili časti modrého svetla preniknúť k vašim očiam.

 • Takmer transparentné sklá (so slabým žltkastým nádychom a s jemným modrými odleskami na vonkajšej strane šošoviek) poskytujú približne 30 – 40 % blokáciu modrého svetla. Vyzerajú štýlovo, neobmedzujú výhľad, skresľovanie farieb je iba minimálne.
 • Šošovky, ktoré blokujú svetlo na približne 60 – 70 % sú už zafarbené do jantárovej až žltej farby. Ich používanie by malo byť výhradne pri práci s počítačom alebo pri sledovaní televízie. Vnímanie modrej a fialovej farby už čiastočne skresľujú (tieto farby sú tlmené, mdlé).
 • Na trhu objavíte aj okuliare proti modrému svetlu s červenými šošovkami. Blokujú 100 % modrého svetla a sú určené na večerné používanie. S ich pomocou môžete obnoviť svoj prirodzený biorytmus. Pripravte sa však na to, že modrú ani fialovú farbu cez tieto sklá vidieť nebudete.

Materiál a prevedenie okuliarov proti modrému svetlu

Okuliare proti modrému svetlu môžu byť nedioptrické a dioptrické. Ich materiálové spracovanie, odolnosť, pohodlnosť a životnosť potom úzko súvisia s celkovým účelom a frekvenciou využívania počas dňa. Tomu všetkému prirodzene zodpovedá suma, ktorú do nich investujete.

Kým základné okuliare k PC, ktoré zoženiete za pár desiatok eur, sú z bežného plastu, prémiové modely za stovky eur už disponujú rámami so zvýšenou odolnosťou (z plastu aj kovu), s dôrazom na ľahkosť a pružnosť.

Medzi hlavné materiály používané na výrobu šošoviek patrí sklo, plast CR39 a polykarbonát.

 • Sklenené šošovky sa považujú za najkvalitnejšie z hľadiska optických kvalít. Sú drahšie, pri páde náchylné na poškodenie.
 • Plast CR39 je približne o polovicu ľahší ako sklo, no zároveň odolnejší voči poškriabaniu. K jeho popularite prispieva nižšia cena.
 • Polykarbonátové šošovky vykazujú výbornú odolnosť voči poškodeniu a nerozbitnosť pri náraze. Ich optická kvalite môže byť časom nižšia.

Ďalšie užitočné funkcie a vylepšenia

Okrem toho, že si okuliare tohto typu dali za úlohu chrániť zrak pred účinkami umelého modrého svetlu, zvyčajne sú vytvorené tak, aby poskytovali komplexnejšiu ochranu zraku a pri pravidelnom používaní priniesli nositeľovi želanú úľavu. Najlepšie okuliare proti modrému svetlu potom môžu disponovať viacerými prednosťami, ako sú:

 • antireflexná vrstva a antioslňujúca vrstva;
 • 100 % ochrana pred UV žiarením;
 • antistatická povrchová úprava (ochrana pred zachytávaním prachu na šošovkách);
 • odľahčený rám (cca 30 – 50 g);
 • rám navrhnutý tak, aby ste mohli pohodlne nasadiť aj herný headset;
 • zvýšená schopnosť vidieť objekty na pozadí;
 • celkové zlepšenie jasu a kontrastu pozorovaného obrazu (vhodné na zlepšenie reakčného času pri hraní hier).

Ceny okuliarov proti modrému svetlu k PC

Do ceny tohto typu okuliarov sa premieta hneď niekoľko dôležitých faktorov – najmä materiál, kvalita skiel, miera blokácie modrého svetla a samozrejme aj to, čo je zjavné na prvý pohľad – dizajn. Ten môže byť univerzálny, no aj výnimočný a vystavaný na aktuálnych trendoch. Koľko teda do okuliarov proti modrému svetlu investovať? Záleží predovšetkým od toho, aký čas sa umelému modrému svetlu vystavujete, aj ako chcete podčiarknuť svoj vzhľad.

✅ Okuliare proti modrému svetlu do 50 eur

Základné modely určené pre nenáročných nositeľov. Sklá sú prevažne číre alebo jemne jantárové, čomu zodpovedá aj nižšie percento blokácie modrého svetla. Pri pohľade na tvar rámov ide často o univerzálne unisex kúsky, ktoré svedčia mnohým nositeľom.

✅ Okuliare proti modrému svetlu od 50 do 100 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie okuliare proti modrému svetlu. Spolu s cenou stúpa aj kvalita spracovania skiel a schopnosť blokácie modrého svetla. Z bohatej ponuky rámov si môžete vybrať jedinečný tvar, ktorý perfektne podčiarkne črty vašej tváre.

✅ Okuliare proti modrému svetlu od 100 eur

Ak trávite pri práci s počítačom dlhé hodiny a reálne na sebe pociťujete únavu očí, potom sa oplatí do kvalitných okuliarov k PC investovať viac. Budete potrebovať vyššiu kvalitu skiel, ktoré si efektívne poradia nielen s blokovaním modrého svetla, zároveň je ich súčasťou antireflexná vrstva a UV ochrana. Cez sklá by ste mali vidieť jasné kontrasty a hĺbku obrazu. Dajte však pozor na to, aby ste neplatili naviac iba za rám od luxusných módnych značiek.

Najlepšie značky okuliarov proti modrému svetlu k PC

 • DEV1S – Pro-gamingové okuliare, ktoré majú potenciál posunúť schopnosti a reflexy pri hraní hier ďalej, ako by ste čakali. Moderné vylepšenia, vlastná technológia.
 • GUNNAR – Obľúbené okuliare na počítač, ktoré zaujmú cenovou dostupnosťou a nadčasovým prevedením.
 • AROZZI – Zaujímavá “jantárová” alternatíva v športovom dizajne. Zvyšujú pohodlie pri práci s PC alebo hraní hier. K dispozícii aj so šošovkami citlivými na svetlo, ktoré sa automaticky prispôsobia okolitému prostrediu.
 • Razer – Ponuka, ktorá zaujme aj náročnejších. Inteligentné “herné” okuliare novej generácie so všesmerovým mikrofónom a reproduktormi.
 • Barner – Štýlové okuliare k PC, ktoré sa radia medzi top produkty v predajnosti. Priaznivá cena, dobré hodnotenia, širší výber páčivých rámov (pre dospelých, študentov aj deti).
 • Eyerim – V online optike Eyerim nájdete slnečné aj dioptrické okuliare od svetových značiek. V samostatnej kolekcii Eyerim nájdete populárne tvary rámov. Pri výbere sledujte informáciu o tom, či je ochrana proti modrému svetlu v cene, alebo sa za takéto vylepšenie skiel dopláca naviac.
 • Ray-Ban – Ikonické slnečné okuliare Ray-Ban netreba zvlášť predstavovať. Kvalita v spojení s nadčasovosťou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1eyerim collection Andrea Havana

✔️ Už v základnej cene sú zahrnuté prémiové šošovky
✔️ Krásne ženské, "mačacie"
✔️ Obľúbený model
📌 od 59+29 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Ray-Ban RX7046 5364

✔️ Elegantný celorámový dámsky model z odľahčeného plastu
✔️ Nadčasové prevedenie
✔️ Značkový produkt
📌 od 77+29€
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3DEV1S Cyclops

Najlepšie herné okuliare k PC
✔️ Zaujímavé vylepšenia
✔️ Tenšie, ľahšie a odolnejšie telo
✔️ Vhodné aj pre náročných hráčov
✔️ Blokovanie modrého svetla na úrovni 70 až 75 %
📌 od 59 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4GUNNAR Vertex Onyx

Obľúbený model
✔️ Ľahká plastová konštrukcia
✔️ Unikátny funkčný filter na blokovanie modrého svetla (65%)
✔️ Veľká zorný uhol
✔️ Dobrá cena
📌 od 34 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Razer Anzu – Smart Glasses

Pre najnáročnejších
✔️ Inteligentné s mikrofónom a reproduktormi
✔️ Výdrž 5 hodín na jedno nabitie
✔️ Oblý aj obdĺžnikový tvar rámu
📌 od 235 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6AROZZI Visione VX-200

Cena/výkon
✔️ Blokovanie modrého svetla 50 %
✔️ Elegantné vyhotovenie s nízkou hmotnosťou
✔️ Jemne jantárové sklá
📌 od 39 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin