Test 7 najlepších elektrických krbov: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie elektrické krby

Túžite po romantike pri krbe, ale bývate v panelákovom byte? Nechcete riešiť popol, dym, zásoby dreva, ale i tak by sa vám páčila predstava príjemných zimných večerov pri mihotajúcich plameňoch? Svoje sny môžete uskutočniť ešte jednoduchšie, ako si myslíte. Prinášame tipy na najlepšie elektrické krby na trhu, ktoré by mohli zaujať vašu pozornosť. Prečo?

Elektrický krb je vo svojom základe elektrické zariadenie, ktoré je vybavený efektom plameňa. To, nakoľko je vyobrazenie plameňa reálne, záleží predovšetkým od kvality prevedenia a mena značky. Ako elektrický krb vybrať? Predovšetkým podľa svojho vkusu a tak, aby verne zapasoval do štýlu vašej domácnosti. Krok po kroku si prejdeme všetky dôležité vlastnosti, ako sú prevedenie, príkon, výhrevnosť, spôsob inštalácie, ovládanie a mnohé ďalšie.

Táto kategória produktov neustále rastie, dopyt po elektrických krboch sa zvyšuje, preto neprehliadnite ani užívateľské recenzie elektrických krbov, kde sa niekedy dozviete viac o kladoch a záporoch vyhliadnutého modelu, ako zo samotného neutrálneho popisu.

Najlepšie elektrické krby na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klarstein Lausanne

 Obľúbený model 
Typ: nástenný
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 88 x 56 x 14 cm
Hmotnosť: 16 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)219,90 € Čítať recenzie
#2Klarstein Chamonix

Typ: krb k stene
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 109 x 102 x 35 cm
Hmotnosť: 45 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)369,90 € Čítať recenzie
#3HOME FKK 15

 Cenový tip 
Typ: kachle
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: nie
Rozmery: 9,5 x 56,5 x 23 cm
Hmotnosť: - kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)62,90 € Čítať recenzie
#4Klarstein Basel

Typ: na stenu/ voľne stojaci
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 90 x 56 x 10/30cm
Hmotnosť: 18,6 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)229,90 € Čítať recenzie
#5Klarstein Studio Light & Fire 2

Typ: efekt vstavaného krbu
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 132 x 58 x 24 cm
Hmotnosť: 21 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)499,90 € Čítať recenzie
#6DIMPLEX Bach

Typ: na stenu/vstavaný
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 72 x 63 x 19 cm
Hmotnosť: 19, 2kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)193,35 € Čítať recenzie
#7KLARSTEIN Studio-1

Typ: krb k stene
Príkon: 1500 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 108 x 75 x 23,7 cm
Hmotnosť: 35 kg
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)379,90 € Čítať recenzie

Ako vybrať elektrický krb

Za posledné roky prešiel vzhľad elektrických krbov pozitívnymi zmenami. Efekt ohňa je na nerozoznanie od skutočného a celkový vizuálny dojem je skutočne elegantný. Máte možnosť vybrať si model na stenu, s obložením a imitáciou kameniny alebo prenosný elektrický krb, ktorý je na nerozoznanie od klasických kovových kachlí. Čo všetko pri výbere zohľadniť? Aké možnosti ponúka?

ako vybrať elektrický krb

Čo je elektrický krb a ako funguje?

Elektrický krb možno považovať za zaujímavú alternatívu ku klasickému krbu s tým rozdielom, že nepotrebujete komín ani drevo. Stačí blízkosť elektrickej zásuvky a v krátkej chvíli sa tešíte z príjemného tepla a pozeráte do tlejúceho ohňa. Elektrické krbové vložky obsahujú rôzne patentované technológie, ktoré vytvárajú efekt ohňa. Pri lacných modeloch natrafíte na 2D oheň, ktorý už zrejme nikoho nepresvedčí o svojej “pravosti”, pri drahších ide zase o dokonalý 3D oheň. Táto ilúzia sa vytvára za pomoci viacerých vrstiev skla, zrkadiel, svetla, rozmiestnených LED žiaroviek a aj s pomocou podsvietenej jemnej vodnej pary.

V jadre krbu je ukryté výhrevné teleso, najčastejšie s príkonom od 1500 – 2000 W, s možnosťou nastavenie v 2 stupňoch výkonu. Môže ísť o teplovzdušné ventilátory alebo infračervený ohrev. Keďže ide o vyšší príkon, ktorý by sa rýchlo premietol do spotreby, ide skôr o doplnkový ohrev, ktorý využijete, keď sa vrátite premrznutí domov alebo na večery s kúzelnou atmosférou.

Aké sú výhody a nevýhody elektrických krbov?

Prečo sa oplatí kúpiť elektrický krb?

 • Splníte si sen o krbe – aj keď bývate v byte uprostred sídliska alebo nemáte možnosti na vybudovanie krbu na pevné palivo.
 • Získate elegantný dizajnový ohrievač, ktorý nepôsobí rušivo a nemusíte ho ani počas leta odkladať do garáže alebo komory. Je stabilnou súčasťou zariadenia vašej domácnosti.
 • Nemusíte riešiť zásoby dreva, čistenie komínov, zájdené záclony od popola, zvýšenú prašnosť ani dym.
 • Poskytuje vysokú bezpečnosť – nehrozí riziko požiaru.
 • Na inštaláciu potrebujete iba zlomok času a minimum náradia.
 • Vo väčšine prípadov sa obsluhuje diaľkovým ovládaním.
 • Umožňuje prepnutie na režim bez ohrevu – iba efekt ohňa. Spotreba je v takom prípade nízka (10 – 120 W v závislosti od náročnosti prevedenia a veľkosti “ohniska”).
 • Prenosný elektrický krb poslúži ako občasný vyhrievač na zimnej terase, v domácej vinárni, na chate, …
 • Kvalitné elektrické krby vynikajú dlhou životnosťou. Sklo nepraskne pod vplyvom tepla, neoškrete rám dreveným polenom, vnútorná vložka sa neopotrebuje. “Zaútočiť” na ne môže jedine prach.

Čo by vás mohlo odradiť?

 • Elektrický krb neslúži na dlhodobé vykurovanie. Jeho spotreba je vyššia (do 2 kW za hodinu) a výhrevnosť pokryje menšiu až stredne veľkú miestnosť – do 15 m2. Z hľadiska prevádzkových nákladov slúži skôr ako doplnkový zdroj tepla a estetický doplnok pre pravú rodinnú atmosféru.

Druhy elektrických krbov

Pri porovnávaní elektrických krbov zohľadnite ich hlavné funkcie. Niektoré elektrické krby spĺňajú výhradne úlohu bytového doplnku – ide o podsvietený “obraz”, ktorý vytvára ilúziu 2D alebo 3D ohňa. Nesála teplo a jeho spotrebu možno prirovnať klasickej žiarovke. Oveľa obľúbenejšími a aj cenovo drahšími sú elektrické krby s integrovaným výhrevným telesom. Ponúkajú široký výber a aj skutočné teplo, ktoré umocňuje príjemnú hrejivú atmosféru. Teplo vytvárajú okamžite a nečakáte na rozohriatie.

Kde umiestniť elektrický krb?

Elektrické krby nájdete v širokej škále prevedení, podobne ako je to pri “skutočných” krboch a kachliach. Kým niektoré z nich vyžadujú pevné osadenie do jednej miestnosti, ďalšie môžete so sebou prenášať tam, kde potrebujete – podobne ako klasické prenosné elektrické ohrievače.

Pevné osadenie:

 • Elektrické krby zabudovateľné do steny a výklenkov (napr. vstavané, obložené sadrokartónom)
 • Elektrické krby na stenu (závesné, ako obraz)
 • Elektrické krby ako podstavec pod televízor

Samostatne stojace:

 • Rovné elektrické krby – určené na postavenie k stene
 • Rohové elektrické krby
 • Elektrické krby na kolieskach
 • Elektrické krby v tvare kachlí

kvalitný elektrický krb

Vonkajšie prevedenie a farba

Za posledné obdobie sa ponuka elektrických krbov natoľko rozrástla, že sa vôbec nemusíte obmedzovať. Dokážu dokonale zapasovať do tradičných, rustikálnych ale aj moderných interiérov. Preto môžete objaviť efektné moderné čierne rámy s dominantným sklom, rozmanité drevené a kameninové dekory, rustikálne vyrezávanie, detailné vypracovanie kovových prvkov. Vytvárajú realistickú ilúziu plameňa a aj vaša návšteva bude milo prekvapená, keď jej prezradíte pravdu.

Príkon

Pri otázke príkonu by sme sa mali vrátiť k základnej podstate – či chcete efektnú dominantnú dekoráciu, alebo mať ako bonus navyše sálajúce teplo.

 • Elektrické krby bez ohrevu majú zvyčajne nízky odber – cca 10 – 120 W. Elektrická energia sa spotrebúva na vytváranie efektu ohňa a rozžiarovanie LED diód a iných technológií.
 • Elektrické krby s ohrevom majú vyšší príkon – od 1500 – 2000 W, rozdelený na dva stupne (750 W a 1500 W, alebo 1000 W a 2000 W). Sú vhodné ako doplnkový zdroj tepla, nie na dlhodobé používanie, ktoré by ste pocítili na spotrebe. Vykurovanie môžete regulovať termostatom, a dokonca aj úplne vypnúť a ponechať zapnutý iba efekt ohňa.

Inštalácia

Veľmi jednoduchá záležitosť. V prípade voľne stojacich elektrických krbov riešite iba dosah k elektrickej zásuvke. Pre vstavané a nástenné si už musíte vyhradiť pár minút času na osadenie a pripevnenie. S pribaleným príslušenstvom a montážnym návodom však nejde o nič komplikované.

Ovládanie

Toto je možno presne ten moment, kedy si poviete, že elektrický krb musíte mať ! Väčšina elektrických krbov je ovládateľná pomocou diaľkového ovládača. Volíte stupeň výkonu ohrevu, regulujete intenzitu a jas plápolajúceho ohňa, volíte efekty bočného LED podsvietenia, … Z pohodlia gauča alebo postele sa nemusíte ani pohnúť. Okrem ovládača je však k dispozícii aj základný panel, ktorý je zvyčajne nenápadne ukrytý na samotnom krbe.

Údržba

Minimálne požiadavky na údržbu – stačí použiť čistiaci prostriedok podľa charakteru vonkajšieho povrchu (na sklo, na plast, alebo na drevo) a utrieť prach alebo vyleštiť odtlačky. Ak ste mali zapnuté vykurovanie, počkajte kým elektrický krb vychladne. Ak si zadovážite elektrický krb s 3D efektom z času na čas treba do zásobníku dodať vodu.

Výbava elektrického krbu

Podľa ceny a celkového prevedenia môžete v jednotlivých krboch nájsť rôznu úroveň výbavy:

 • Termostat – na reguláciu teploty alebo aj na snímanie teploty v miestnosti
 • Automatické vypnutie pri prehriatí
 • Regulácia jasu, intenzity a rýchlosti ohňa
 • Diaľkový ovládač
 • Časovač s možnosťou nastavenia chodu na niekoľko dní vopred
 • Odložené vypnutie – ak chcete mať istotu, že sa elektrický krb vypne sám aj vtedy, keď zaspíte, alebo odídete.
 • Bezpečnostný senzor (Safe Sensor), ktorý vypne vyhrievanie, akonáhle zaregistruje osobu alebo zviera v tesnej blízkosti krbu.

Akú výhrevnosť ponúka elektrický krb?

Pri elektrických krboch sa najčastejšie uvádza, že dokážu vyhriať miestnosť o veľkosti 12 – 30 m2 v závislosti od výkonnosti výhrevného telesa. Slúži predovšetkým na zvýšenie pocitovej teploty v miestnosti pri inom, hlavnom zdroji vykurovania. Príjemnému teplu navyše sa však potešíte v zimných mesiacoch, keď sa vrátite premrznutí zvonka. Prevažnú väčšinu času sa však používa na dekoračné účely.

Náš tip: Nielen na romantické zimné večery, ale skutočne praktické využitie ponúka elektrický krb pre tých, ktorí žijú v bytoch, kde sa ústredné kúrenie zapína až po niekoľkých chladných dňoch a nociach v októbri. Takéto nečakane chladné dni aj noci sa môžu objavovať už od augusta, a preto, ak ste zimomraví alebo máte malé deti, pútavý elektrický krb môže byť tou správnou voľbou na chvíľkové vyhriatie priestoru.

Aká je životnosť LED diód v elektrických krboch?

V prípade kvalitných elektrických krbov môžete počítať so životnosť LED diód až 100 000 hodín.

3D oheň elektrický krb

Elektrický krb a 3D efekt

Každá renomovaná značka využíva svoju vlastnú technológiu na vytvorenie 3D efektu ohňa. Okrem polienok a kamienkov v “pahrebe”, viacerých vrstiev skla a LED diód so zafarbením sa používa aj ultrazvuková technológia, ktorá mení vodu v jemnú paru. Táto para je chladná a pri stúpaní hore odráža teplé tóny zafarbených LED diód. Ilúzia ohňa je viac ako uveriteľná. Nájdete ju v špičkových elektrických krboch Dimplex v edícii Opti-Myst. Inokedy ide zase o sofistikovanú projekciu, aj za použitia LED obrazovky a “žeravých” polienok s integrovanými LED diódami. Nepripomína vám to triky kúzelníkov?

Cena elektrických krbov

Koľko stojí elektrický krb na stenu a koľko zaplatíte za prenosný elektrický krb? Cena sa líši nielen v závislosti od prevedenia, v hre aj exkluzivita dizajnu a spôsob vykreslenia ohňa.

Elektrické krby do 150 €

V základnej cenovej kategórie nájdete rozmerovo menšie elektrické krby na stenu a voľne stojace modely pripomínajúce klasické krbové kachle so 4 nožičkami. Efekt ohňa nie je dokonalý, no na občasné spestrenie interiéru, alebo pre správnu atmosféru na chate postačia.

Elektrické krby do 400 €

Ponuka sa rozširuje úmerne narastajúcej cene. Nájdete tu viacero najpredávanejších elektrických krbov od známych značiek, v rôznych prevedeniach. Dominujú najmä rovné voľne stojace elektrické krby so zaujímavým obložením, či už v modernom alebo tradičnom dizajne. Modely s montážou na stenu vyzerajú štýlovo a lákajú bohatou výbavou – zmena osvetlenie, rôzne druhy plameňov, dokonalý lesk materiálov.

Elektrické krby od 400 €

Pre náročných zákazníkov dávame do pozornosti elektrické krby, ktoré môžu dosiahnuť cenu vyššiu ako 400 €. Ide o perfektne spracované modely, ktoré sú takmer na nerozoznanie od skutočných krbov. Ponúkajú nadštandard v podobe jednoduchej údržby a vysokej bezpečnosti pri manipulácii. Nechýbajú ani exkluzívne vstavané elektrické krby do moderných interiérov. Kvalita zobrazenia ohňa je na vysokej úrovni a využíva viacero technológii pre 3D efekt ohňa.

Najlepšie značky elektrických krbov

Kto značky sú zárukou dobrej voľby a žnú úspechy v testoch elektrických krbov? Ktorý výrobca ponúka dobrý pomer cena/výkon?

 • Dimplex – V segmente elektrických krbov predstavuje írska značka Dimplex špičku. Je priekopníkom, inovátorom a majiteľom viacerých patentov, vďaka ktorým jej elektrické krby právom patria medzi najlepšie a ilúzia ohňa je na vysokej úrovni. Jej ponuka je bohatá a rozmanitá.
 • Klarstein – Nemecká značka Klarstein je u našincov čoraz viac obľúbená. V ponuke sú takmer 4 desiatky tradičných aj moderných prevedení, ktoré lákajú veľmi dobrým pomerom cena / výkon
 • Ardes – Menší výber elektrických krbov za priaznivú cenu. Modely vhodné na chatu, zimnú terasu alebo ako spestrenie bývania. Ponúkajú však dobrý vykurovací výkon. Rozmerovo menšie, no štýlové elektrické kachle, ktorými nahradíte opotrebovaný ohrievač.
 • G21 – Niekoľko zaujímavých nástenných elektrických krbov v krásnom čiernom dizajne a vysokom lesku. Dobrý výkon, jednoduchá inštalácia a viac ako prijateľná cena.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klarstein Lausanne

 Obľúbený model 
Typ: nástenný
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 88 x 56 x 14 cm
Hmotnosť: 16 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)219,90 € Čítať recenzie
#2Klarstein Chamonix

Typ: krb k stene
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 109 x 102 x 35 cm
Hmotnosť: 45 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)369,90 € Čítať recenzie
#3HOME FKK 15

 Cenový tip 
Typ: kachle
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: nie
Rozmery: 9,5 x 56,5 x 23 cm
Hmotnosť: - kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)62,90 € Čítať recenzie
#4Klarstein Basel

Typ: na stenu/ voľne stojaci
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 90 x 56 x 10/30cm
Hmotnosť: 18,6 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)229,90 € Čítať recenzie
#5Klarstein Studio Light & Fire 2

Typ: efekt vstavaného krbu
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 132 x 58 x 24 cm
Hmotnosť: 21 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)499,90 € Čítať recenzie
#6DIMPLEX Bach

Typ: na stenu/vstavaný
Príkon: 2000 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 72 x 63 x 19 cm
Hmotnosť: 19, 2kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)193,35 € Čítať recenzie
#7KLARSTEIN Studio-1

Typ: krb k stene
Príkon: 1500 W
Diaľkový ovládač: áno
Rozmery: 108 x 75 x 23,7 cm
Hmotnosť: 35 kg
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)379,90 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového elektrického krbu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších elektrických krbov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin