Najlepšie variče vajec: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie variče vajec

Varenie vajíčok nie je žiadna veda. Alebo je? Stačí chvíľka nepozornosti a raňajkové vajíčka namäkko nenávratne zmenia svoju konzistenciu. Jednou z možností, ako prevziať kontrolu nad varením vajec, je použitie praktického variču vajec. Aké vlastnosti majú najlepšie variče vajec? Ak patríte k milovníkom varených vajec, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské ohlasy.

Čo je varič vajec a ako funguje? Ako už napovedá samotný názov, hlavnou úlohou tohto malého kuchynského spotrebiča je varenie vajec. Nie však hocijako. Tento elektrický prístroj je navrhnutý tak, aby mal proces varenia vajec pod kontrolou a na nič ste už nemuseli striehnuť s nastavenými minútkami. Vajíčka na mäkko, na hniličku či na tvrdo pripraví v priebehu pár minút, pričom na ich varenie využíva silu horúcej vody a vodnej pary. O to, že je so svojou prácou už hotový, vás bude informovať zvukovým alebo svetelným signálom.

Blúdi vám hlavou otázka, či varič vajec nie je „iba novým ryžovarom“, ktorý už roky oddychuje zabalený v krabici? Odpoveď na ňu možno nájdete v našom sprievodcovi. Ako to už býva zvykom, niektoré pokročilejšie variče dostali do výbavy viac praktických funkcií, čo zaujímavým spôsobom rozširuje ich využiteľnosť. Výborným zdrojom informácií sú určite aj testy a recenzie varičov vajec, vďaka ktorým získate ucelenejší obraz o kvalite vyhliadnutého produktu. Do nášho rebríčka sme zvolili obľúbené a dobre hodnotené variče vajec od značiek DOMO, SAGE, Sencor, Silvercrest, Guzzanti.

Najlepšie variče vajec podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1DOMO DO9142EK

✔️ Praktický rodinný model
✔️ Naraz 7 vajec
✔️ 3 stupne varenia vajec
✔️ Komplet vybavený
📌 od 27 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2SAGE BEG800

✔️ 5 metód presného varenia vajec
✔️ Profesionálny nástroj
✔️ S metódou Sous-Vide
✔️ Odložený štart a teplotná sonda
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 92 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sencor SEG 710BP

Najpredávanejší
✔️ Kapacita na 7 vajec
✔️ Plne automatická prevádzka
✔️ Spínač so svetelnou indikáciou
✔️ Oddeliteľné veko = jednoduché čistenie
📌 od 15 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4SILVERCREST SED 400 A1

Predáva Lidl
✔️ Spínač na nastavenie želaného stupňa tvrdosti vajec
✔️ Miska na varenie z ušľachtilej ocele
✔️ Kapacita na 7 vajec
✔️ Signálny tón
📌 od 15 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Guzzanti GZ 608

✔️ Uvarí až 8 vajec
✔️ 3 stupne intenzity
✔️ Elektronický časovač so zvukovou signalizáciou
✔️ Pripraví aj omeletu
✔️ Kvalitné nehrdzavejúce prevedenie
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať varič vajec

Varené vajcia majú bohaté využitie. Sú ako stvorené na raňajky, obložené chlebíčky, obložené misy a nesmú chýbať ani v strave športovcov. Okrem delikátnej a jedinečnej chuti sú považované za jeden z výživovo najkvalitnejších a najbohatších zdrojov bielkovín. Naviac sú extra bohaté na vápnik, železo, selén a vitamíny skupiny B.

Pri klasickom varení vajec v hrnci sa z času na čas stretávame s niektorými nedostatkami. Medzi ne patrí najmä horší odhad času či predčasné praskanie škrupín. Ak sú u vás vajíčka pravidelnou súčasťou jedálnička, ich prípravu si s pomocou kvalitného variča vajec zjednodušíte až niekoľkonásobne. Stačí totiž vajíčka vložiť do držiaka, naliať odporúčané množstvo vody, prístroj zapnúť a zvoliť niektorý z režimov. Po zvukovom signáli sú vajcia uvarené tak, ako si želáte.

Čo je varič vajec?

Varič na vajcia (alebo vajíčkovar) je svojím spôsobom vcelku jednoduchým prístrojom. Tvorí ho základňa s ohrevným telesom, varná doska, držiak na vajcia, veko a jednoduchý ovládací panel.

V rámci ponuky na našom trhu sa medzi sebou jednotlivé modely líšia najmä kapacitou (na 3 – 12 vajec), vzhľadom a použitými materiálmi (plast vs. nerez). Schopnosť uvariť vajcia zvládajú rovnako dobre lacné aj drahé prístroje, rozdiel v cene predznamenáva rozšírené možnosti nastavenia a prítomnosť funkcií či výbavy naviac.

Po uvedení do chodu varič automaticky začne s ohrevom vody. Privedie ju do bodu varu, kedy sa voda mení na horúcu vodnú paru. Vajíčka sú varené ako horúcou vodou, tak aj parou. Na ich vrchnej časti sa pred varením robí malá dierka pomocou priloženej ihly, aby z vajíčok pozvoľna unikal vzduch, ktorý zvyčajne spôsobuje popraskanie škrupín. Po určitom časovom intervale – v závislosti od toho, ako majú byť vajíčka uvarené (napríklad 3, 5, 8 minút) – varič svoj chod ukončí a ozve sa zvukový signál. Následne je vašou úlohou uvarené vajcia rýchlo preložiť do studenej vody, aby ste si uľahčili ich čistenie od škrupín.

Znie to jednoducho a nenáročne, však? Ak cez týždeň pravidelne varíte vajíčka, prínos šikovného variča si obľúbite od prvých použití a nebudete mať žiadne pochybnosti o jeho užitočnosti.

ako vybrať varič vajec

O tom, na aké parametre, vlastnosti a funkcie sa pri výbere variča vajec zamerať, si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Kapacita varičov vajec

Jedným z najzásadnejších faktorov výberu je kapacita variča vajec. Rozhodujte sa predovšetkým podľa toho, koľko vajec naraz varíte najčastejšie. Na trhu nájdete rozmerovo kompaktné variče s kapacitou na 2 – 3 vajíčka, no tiež aj variče na 10 – 12 vajec. Medzi najpredávanejšie variče vajec patria rodinné modely s kapacitou na 6, 7, či 8 kusov vajec. V nich pripravíte nielen raňajkové vajíčka na mäkko, taktiež aj viac vajec na tvrdo potrebných na chlebíčky alebo obloženú misu.

Príkon a spotreba energie

Varič vajec je elektrický spotrebič a na svoj chod spotrebúva elektrickú energiu. Príkon týchto zariadení je priemerne od 200 do 400 W. Menšie variče vystačia s nižším príkonom, kapacitne väčšie variče vajec potrebujú priamoúmerne vyšší príkon. Pri pohľade na recenzie varičov vajec si najlepšie hodnotenia vyslúžili modely s príkonom od 350 do 400 W. Samotný príkon sa totiž premieta do výkonu, a teda súvisí s rýchlosťou ohrevu a časom varenia vajec.

Obávate sa, že sa časté používanie variča tohto typu premietne do zvýšenia spotreby elektriny? Ak ho použijete raz za deň, bude v prevádzke iba krátky čas – napríklad 10 minút. Spotrebič s príkonom 300 W spotrebuje 300 W za hodinu. Za 10 minút teda jednu šestinu – a to 50 W. Na sporáku či varnej doske, ktorá by zohrievala väčšie množstvo vody, vajíčka a hrniec, by bola spotreba určite rovnaká a s veľkou pravdepodobnosťou ešte aj vyššia.

Materiálové spracovanie

Najviac dominuje plast a nerez. Na lacných varičoch vajec je prevaha plastu, čo sa prejavuje nielen na cene, ale aj nižšej hmotnosti a na pohľad všednejšom dizajne. Na drahších varičoch vajec sa využíva prevaha nerezu, ktorý dodáva varičom na elegancii, ale aj na hmotnosti a odolnosti. Základňa môže byť plastová alebo nerezová, varná doska nevyhnutne kovová, veko je plastové priehľadné, vo výnimočných prípadoch lesklé nerezové. Farebnosť nie je nijak odvážna. Prevláda čierna a biela farba doplnená o farbu lešteného kovu.

vajce stupeň tvrdosti

Rozmery a hmotnosť

Už pri letmom pohľade na ponuku varičov sa dajú rýchlo rozoznať najobľúbenejšie tvary. Okrúhle a oválne variče sa ponášajú na vajce, štvorcové a obdĺžnikové majú zase výhodu vo veľkej kapacite. Rozmerovo sú však navrhnuté tak, aby zaberali iba nevyhnutnú plochu pre varenie daného množstva vajec. Ak si chcete predstaviť, aké miesto varič zaberie na doske kuchynskej linky, uložte vajíčka vedľa seba a bude hneď jasné, že nejde o plochu, ktorá by bola veľkou prekážkou. Výhodou je tiež nízka hmotnosť, priemerne okolo 0,5 – 0,6 kg.

Funkcie a výbava

Poďme k tomu, ako sa variče vajec ovládajú a čo je súčasťou ich automatického chodu. Musíme podotknúť, že nie všetky variče vajec sú rovnako vybavené. Lacné variče vajec ponúkajú základné, jednoduché možnosti, drahšie môžu osloviť presnejším chodom a multifunkčnosťou.

 • Nastavenie stupňov varenia vajec – Obľúbené variče vajec ponúkajú na výber 3 úrovne dovarenia vajec – na mäkko, na hniličku a na tvrdo. Stačí si otočným kolieskom vybrať jednu z možnosť a prístroj potom sám prispôsobí svoj chod a čas varenia.
 • Zvukový a svetelný indikátor – Dáva signál, že proces varenia je na konci.
 • Vyberateľný držiak / zásobník – Je súčasťou každého variča vajec. Jeho tvar je navrhnutý tak, aby vytvoril stabilnú podporu pre vajcia veľkosti S až XL.
 • Automatické vypnutie – Kvalitné variče vajec sa po ukončení činnosti automaticky vypnú, aby nedošlo k úplnému odpareniu vody.
 • Ochrana proti prehriatiu – Základný prvok, ktorý má na starosti bezpečnosť chodu variča.
 • Gumové nožičky – Poskytujú lepšiu stabilitu voči prípadnému prevrhnutiu.
 • Navíjanie prívodného kábla – Kábel sa navinúť tak, aby neprekážal pri uskladnené variča v kuchynskej skrinke.
 • Odmerka na vodu s ryskou – S jej pomocou nalejete na varnú dosku vždy iba odporúčané množstvo vody, nikdy nie viac ani menej.
 • Ihla na prepichnutie vajec – Slúži na prepichnutie škrupiny v hornej časti vajec. Pri varení cez dierku uniká vzduch a škrupiny nebudú náchylné na praskanie. Môže aj nemusí byť súčasťou balenia.
 • LED podsvietenie – Efektné podsvietenie nielenže dobre vyzerá, na prvý pohľad okamžite vidíte, aké vajíčka sa pripravujú.
 • Vymeniteľné dosky na praženicu / volské oká – Obľúbená výbava viacerých varičov vajec. Na hlavnú varnú dosku sa umiestnia menšie dosky, do ktorých jednoducho „vyklepnete“ vajíčka a tepelne ich upravíte.
 • Funkcia pre Sous Vide varenie – Nadštandardná výbava drahších modelov. Ide o objemnejšie prístroje, kde sa horná časť ponáša na hrniec. Zmestia sa sem napríklad štyri 200-gramové steaky.

Ceny varičov vajec

Variče vajec sú vo všeobecnosti považované za jednoúlohové doplnkové kuchynské spotrebiče. Dá sa bez nich zaobísť. Ich cena však nie je premrštená, a preto ak máte zálusk aj na takúto výbavu, netreba kvôli nej prekopávať rodinný rozpočet.

✅ Variče vajec do 20 eur

Už v základnej cenovej kategórii nájdete najpredávanejšie variče vajec, ktoré svoju úlohu zvládajú veľmi dobre. Ide variče s kapacitou na 3 až 7 vajec. Odporúčame vyberať aj podľa recenzií, kde nájdete skúsenosti z prvej ruky. Dobrou voľbou sú modely s možnosťou nastavenia 3 stupňov varenia podľa vašej chuti.

✅ Variče vajec od 20 do 40 eur

V tejto cene narastá buď kapacita (väčšie rodinné variče), alebo funkčná výbava (vymeniteľné platne na miešané vajcia, volské oká, …). Ide o lepšie vybavené variče vajec vyrobené z kvalitnejších materiálov, predovšetkým nerezu.

✅ Variče vajec od 40 eur

Dizajnovo luxusnejšie spracované variče vajec, ktoré potešia náročných. Niektoré umožňujú rozmanité prípravy vajec, parenie zeleniny či varenie mäsa a rýb metódou Sous-vide.

Najlepšie značky varičov vajec

Na trhu nájdete prekvapivo veľa varičov vajec – od známych aj menej známych značiek. Z ponuky tých overených vyberáme tipy na niekoľko najpopulárnejších.

 • DOMO – Automatický varič vajec značky DOMO s kapacitou na 7 vajec patrí k obľúbeným a cenovo dostupným rodinným modelom.
 • SAGE – Špičkovo vybavený varič vajec s luxusným dizajnom poteší šikovnými funkciami naviac.
 • Sencor – Rodinné variče vajec Sencor s kapacitou na 7 kusov lákajú priaznivou cenou.
 • Silvercrest (Lidl) – Cenovo aj dizajnovo atraktívny varič vajec s kapacitou na 7 kusov má len jednu chybičku. Často je vypredaným artiklom, preto je lepšie dlho neotáľať.
 • Guzzanti – Zaujať vás môže obdĺžnikový varič vajec s kapacitou na 8 vajec a s možnosťou prípravy 3 omeliet naraz.
 • De Gusto – Ďalší tip na jednoduchý a cenovo dostupný varič vajec sprevádzajú prekvapivo vysoké hodnotenia. Zvláda totiž tri stupne varenia, volské oká aj naparovanie omelety a ryže.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1DOMO DO9142EK

✔️ Praktický rodinný model
✔️ Naraz 7 vajec
✔️ 3 stupne varenia vajec
✔️ Komplet vybavený
📌 od 27 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2SAGE BEG800

✔️ 5 metód presného varenia vajec
✔️ Profesionálny nástroj
✔️ S metódou Sous-Vide
✔️ Odložený štart a teplotná sonda
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 92 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sencor SEG 710BP

Najpredávanejší
✔️ Kapacita na 7 vajec
✔️ Plne automatická prevádzka
✔️ Spínač so svetelnou indikáciou
✔️ Oddeliteľné veko = jednoduché čistenie
📌 od 15 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4SILVERCREST SED 400 A1

Predáva Lidl
✔️ Spínač na nastavenie želaného stupňa tvrdosti vajec
✔️ Miska na varenie z ušľachtilej ocele
✔️ Kapacita na 7 vajec
✔️ Signálny tón
📌 od 15 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Guzzanti GZ 608

✔️ Uvarí až 8 vajec
✔️ 3 stupne intenzity
✔️ Elektronický časovač so zvukovou signalizáciou
✔️ Pripraví aj omeletu
✔️ Kvalitné nehrdzavejúce prevedenie
📌 od 25 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin