Najlepšie formy na domáci chlieb: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie formy na domáci chlieb
Najlepšie formy na domáci chlieb zaujmú kvalitou spracovania, odolnosťou a jednoduchosťou používania. Kde ich hľadať? Ak sa pečenie domáceho chlebu stalo vašou novou záľubou, pozrite si nasledujúci rebríček, do ktorého sme vybrali kvalitné formy na prípravu domáceho chleba s pozitívnymi ohlasmi od používateľov.

Upiecť si domáci chlieb presne podľa svojej chuti alebo stravovacích potrieb už dávno nie je iba výsadou úzkej skupinky nadšencov. Mnohí z nás pričuchli tejto tradičnej zručnosti a dávajú prednosť pečeniu čerstvých domácich chlebov, kde máte perfektnú kontrolu nad výslednou chuťou aj kvalitou použitých surovín. Aby bol celý proces pečenia čo najjednoduchší, zíde sa mať po ruke niekoľko pomôcok. Jednou z nich je aj forma, v ktorej sa chlieb pečie.

Je lepšia keramická, sklenená, kovová alebo kameninová forma na pečenie chleba? Zaujímavé nákupné rady a tipy nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Okrem toho sa pri výbere zamerajte aj na dostupné testy a recenzie foriem na chlieb, kde nájdete dojmy a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie formy na chlieb podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Silikónová forma na chlieb Lékué

✔️ Originálny vzhľad
✔️ Kvalitný platinový silikón - ľahký, odolný, nepriľnavý
✔️ Odoláva veľmi nízky aj vysokým teplotám
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 35 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Tefal Delibake J1640174

✔️ Forma na biskupský chlebíček
✔️ Vyrobená z kvalitnej ocele
✔️ Odolný nepriľnavý povrch
✔️ Praktické rozmery
📌 od 11 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Keramická forma na chlieb Tescoma DELÍCIA

✔️ Keramická forma na toastový chlieb
✔️ Praktické veko s reliéfom
✔️ Nepriľnavý povrch, krásny dizajn
✔️ Vhodná aj do umývačky
📌 od 41 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Forma bochníková Tescoma DELICIA 31 x 11 cm

✔️ Nízka hmotnosť
✔️ Priaznivá cena
✔️ Odolný antiadhézny povrch
✔️ Vhodná do elektrickej, plynovej aj teplovzdušnej rúry aj do umývačky
📌 od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Oválna forma na chlieb Zenker Black

✔️ Robustná forma
✔️ Odolná nepriľnavá vrstva ILAG
✔️ Tepelne odolná do 230 °C
✔️ Pomer cena/kvalita
📌 od 21 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Orion Keramická forma obdĺžnik CHLIEB

✔️ Keramická forma na chlieb s vnútornou glazúrou
✔️ Výborne vedie teplo
✔️ S objemom 2,7 l vhodná aj na veľký bochník
✔️ Tradičný dizajn
📌 od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať formu na chlieb

Pri prvom pohľade na ponuku foriem na chlieb vás zaujme ich tvarová, veľkostná a materiálová rozmanitosť. Koniec koncov, aj samotné bochníky chleba môžu mať rôzne podoby, zloženie a tvary. Inklinujete k podlhovastým vyšším bochníkom alebo máte radšej okrúhle rustikálne pecne? Ak už máte isté skúsenosti, váš výber bude o čosi jednoduchší. Pre začiatočníkov máme pohromade niekoľko dobrých rád pre rýchle nasmerovanie k správnej výbave na pečenie chleba.

Prečo piecť domáci chlieb?

Vôni domáceho pečeného chleba sa iba máločo vyrovná. Domáci chlebík vie byť výživnejší, chutnejší a ľahšie stráviteľný. Nečudo, že práve na domáci chlieb existuje tak veľa rozmanitých receptov. Pri pečení máte prehľad o použitých surovinách a viete receptúru upraviť tak, aby vyhovovala aj členom rodiny s tráviacimi ťažkosťami. Máte možnosť experimentovať s rôznymi druhmi múk, raz použiť prášok do pečiva, inokedy čerstvé droždie alebo doma starostlivo vypestovaný kvások.

Doma takisto presne viete, že nepoužijete prípravu chleba nadmerné množstvo soli, zvýrazňovačov chutnosti ani látky, ktoré neprirodzene vylepšia jeho vlastnosti alebo trvácnosť. To, voči čomu máte výhrady pri kupovanom chlebe, viete pri domácom vypekaní šikovne eliminovať a vytvoriť si poctivý chlieb s dôrazom na tradície a kvalitu.

Základné pomôcky na pečenie chleba

Domáci chlieb nie je zadarmo. Treba počítať s investíciou do surovín, energií a s istými nárokmi na čas. Aby vám práca išla od ruky, je dobré mať vo výbave niekoľko užitočných pomôcok. Vo výbave sa zíde napríklad ošatka, plátenka na ošatku, podložka na vypracovanie cesta, misky na spracovanie a kysnutie cesta, radielka na vykrajovanie rezov aj forma na pečenie/kysnutie chleba.

forma na domáci chlieb

Formy na chlieb podľa veľkosti a tvaru

Ako zvoliť správnu veľkosť formy na chlieb? Vychádzajte z veľkosti bochníkov, ktoré máte v úmysle piecť. Najčastejšie sa pečú domáce chleby o hmotnosti 0,5 kg, 0,7 kg, 1,2 kg, 1,5 kg a 2 kg. Tomu zodpovedajú aj isté parametre foriem – v prípade hranatých a oválnych je rozhodujúca dĺžka a šírka, pre ohrúhle je zase kľúčovým parametrom priemer.

V popise niektorých foriem na chlieb nájdete užitočnú informáciu o tom, pre akú veľkosť chleba je daná forma vhodná. Ak tento údaj chýba, pomôžte si rozmermi ošatky. Pri ošatkách, ktoré pomáhajú kysnutiu a slúžia aj na udržanie tvaru bochníka, sa často uvádza údaj, na akú hmotnosť chleba sú určené. Ak nechávate chlieb vyrásť v ošatke, pri pečení vám výborne poslúži forma podobného tvaru a s rozmermi o pár centimetrov väčšími ako má ošatka.

Formy na chlieb a najčastejšie používané materiály

Pri pečení sa používajú rôzne formy. Poznáme formy na torty, bábovky, muffiny, barančeka, srnčí chrbát. Rozličné tvary a veľkosti dopĺňajú aj rozličné materiály. Aké sa používajú na výrobu foriem na chlieb a aké sú ich vlastnosti? Poďme si ich v krátkosti predstaviť.

Liatinová forma na chlieb

Liatinové formy a pekáče na chlieb sú obľúbené pre dlhú životnosť. Pri správnej starostlivosti vydržia v rodine celé generácie. Liatina výborne šíri teplo po celom povrchu, čo znamená menšie riziko pripálených miest. Ide o ťažší materiál, čo sa pretavuje aj do vyššej hmotnosti formy. Nehodí sa do umývačky riadu.

Niektoré liatinové riady vyžadujú prvotné vypálenie za pomoci tuku alebo rastlinného oleja. Iné sú už z výroby opatrené ochranným povlakom a okamžite pripravené na použitie.

Keramická forma na chlieb

Keramická forma na pečenie chleba láka tradičným vizuálom a výbornou schopnosťou viesť teplo po celej ploche. Jej povrch je ošetrený glazúrou, ktorá zjednodušuje vyklopenie upečeného chleba. Hoci ide o materiál stály a odolný, prípadný náraz alebo pád formy znamená takmer vždy riziko poškodenia. Pozor aj na rýchle teplotné šoky.

O niečo drahšou alternatívou je kameninová forma na chlieb. Kamenina je v princípe keramikou s vylepšenými úžitkovými vlastnosťami a vytvorená je z viacerých zložiek, ktoré jej dodávajú vysokú odolnosť.

Kovová forma na chlieb

Najčastejšie ide o formy na pečenie z ocele alebo hliníka. Samotné telo foriem je primerane odolné a nie sú také ťažké ako keramické alebo liatinové formy. Schopnosť rovnomerne viesť teplo závisí od kvality materiálu. Niektoré lacnejšie formy a pekáče môžu cesto na niektorých častiach pripaľovať.

Pre jednoduché vyklopenie bochníka býva vnútorná strana formy opatrená nepriľnavou vrstvou, napríklad teflónovou. Časom sa na tejto vrstve môžu objavovať škrabance, ktoré zvyšujú riziko pripálenia. Výhodou je cenová dostupnosť a široký výber z rôznych veľkostí a tvarov.

Sklenená forma na chlieb

Chlieb, biskupský chlebík alebo vyšší múčnik jednoducho pripravíte v sklenenej forme. Borosilikátové sklo má veľmi dobré vlastnosti a odoláva teplotám cca od – 20 °C až do 300 °C (teplotný rozsah si overte pri konkrétnej forme).

K prednostiam patrí nenáročné čistenie a možnosť vložiť formu do umývačky riadu. Počas pečenia vidíte cez sklo na budúcu kôrku chlebíka. Opatrne pri manipulácii, aj tu je isté riziko prasklín alebo rozbitia.

Silikónová forma na chlieb

Silikónové formy patria posledné obdobie k vyhľadávanej voľbe. Majú svieži dizajn, sú k dispozícii v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Základom spokojnosti je použitie prvotriedneho žiaruvzdorného silikónu s odolnosťou aspoň do 220 – 250 °C. Je preto lepšie orientovať sa na ponuku overených predajcov, aby ste sa vyhli kúpe nekvalitného produktu s nestabilnými vlastnosťami.

Formy sú vzhľadom k vlastnostiam silikónu pružné, nepriľnavé a upečený chlieb sa z nich jednoducho vyklopí. Čistenie je možné aj v umývačke riadu. Ak do silikónovej formy plánujete naliať tekuté cesto, zvýšte pri prenášaní do rúry opatrnosť.

domáci chlieb

Zaujímavé využitie formy na chlieb

Forma na chlieb nemusí slúžiť iba jednému účelu. Ako pomerne objemný „pekáč“ s vyššou bočnou hranou sa dá využiť na pečenie mäsových roliek, fašírky, pečených buchiet či banánových chlebíkov. Siahnuť po tejto forme môžete aj pri pečení zemiakovej baby, gratinovaných zemiakov alebo zeleninového koláča quiche.

Forma na chlieb s vekom alebo bez veka?

Niektoré formy na chlieb sa predávajú s vekom. Veko vylepšuje termoakumulačné vlastnosti, podporuje rast chleba počas pečenia a taktiež rozširuje možnosti využitia formy. Forma s vekom je napríklad ideálna na pečenie toastového chleba, vysokých múčnikov či na pomalé pečenie mäsa a rýb.

Čo si všímať pri výbere formy na domáci chlieb?

  • Ujasnite si o aký o tvar, veľkosť a objem formy na chlieb máte záujem – a to vždy v závislosti od toho, aký veľký domáci chlieb zamýšľate piecť. Vychádzať môžete z počtu osôb v domácnosti alebo podľa doterajšej spotreby pečiva.
  • Voľba materiálu závisí od vašich preferencií. Cenovo dostupnou voľbou sú kovové a sklenené formy, k tradičným, no o čosi drahším sa zase radia formy keramické a liatinové. Majú výborné akumulačné a vodivé vlastnosti a pri správnej starostlivosti vydržia dlhé roky.
  • Zamerajte pozornosť na kvalitu, veľkosť a prevedenie úchytov. Pri manipulácii s hotovým horúcim chlebom potrebujete mať istotu, že máte formu za čo chytiť.
  • Dôležitý je údaj o teplotnom rozsahu (aspoň do 240 °C) a informácia o odporúčaných spôsoboch čistenia. Liatina a keramika nie sú vhodné do umývačky riadu, sklo a silikón čistenie v umývačke zvládajú.

Ceny foriem na chlieb

Koľko zaplatíte za kvalitnú formu na domáci chlieb? Investíciu do formy zvažujte najmä z pohľadu frekvencie používania. Ak pečiete zriedkavo, vystačíte s lacnejším a univerzálnejším pekáčom, ktorý nájde uplatnenie aj pri príprave iných jedál. Pri častom vypekaní čerstvých chlebíkov je lepšie siahnuť po kvalitnejšej pomôcke s istotou rovnomerného vedenia tepla, odolnosťou a nenáročnou údržbou.

✅ Formy na chlieb do 20 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete prevahu kovových, sklenených a silikónových foriem na chlieb. Výber je veľmi široký. Viac ako inokedy zavážia recenzie foriem na chlieb a dobré meno výrobcu. Príliš lacné formy nevydržia veľa a rizikom je aj kvalita materiálov – najmä ne/stabilita vlastností pri vysokých teplotách.

✅ Formy na chlieb od 20 do 40 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie formy na chlieb určené aj na častejšie používanie. Dobrý pomer cena/kvalita ponúkajú keramické formy a kvalitnejšie silikónové formy.

✅ Formy na chlieb od 40 eur

Ak máte záujem o vysokú kvalitu a prémiový dizajn, svojho favorita nájdete medzi drahšími liatinovými a keramickými formami na chlieb. Ich prednosťou sú kvalitné materiály, rovnomerné vedenie tepla a často aj luxusný vzhľad, ktorým spestria kuchyňu.

Najlepšie značky foriem na chlieb

Nájsť v obchodoch formu na chlieb nevyžaduje veľké úsilie. Avšak vybrať z ponuky spoľahlivú formu, s ktorou budete dlhodobo spokojní, si už vyžaduje starostlivé zoznámenie sa s dostupnými možnosťami. Ak radi vyberáte od overených značiek, niekoľko z nich nájdete v nasledujúcom zozname.

  • Tefal – Tefal je značka s bohatou históriou a v oblasti kuchynských spotrebičov, náradia a riadu má množstvo obľúbených produktov. V jej ponuke nájdete rôzne pekáče a formy na pečenie. Tie na biskupský chlebíček a chlieb sú vyrobené z kvalitnej ocele a opatrené odolným nepriľnavým povrchom.
  • Lékué – Španielska značka Lékué zaujme atypickými formami na chlieb, ktoré sú vyrobené z kvalitného 100 % platinového silikónu. Nepriľnavý povrch, vhodné do rúry, mikrovlnky, umývačky riadu a chladničky.
  • Tescoma – Rôzne tvary aj materiály foriem na chlieb nájdete v ponuke značky Tescoma. Spokojné recenzie a priaznivý pomer cena/kvalita.
  • Orion – Známy predajca má v portfóliu rozličné formy na pečenie s rôznym využitím. Medzi nimi je niekoľko cenovo dostupnejších foriem na chlieb – keramické, kovové aj silikónové.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Silikónová forma na chlieb Lékué

✔️ Originálny vzhľad
✔️ Kvalitný platinový silikón - ľahký, odolný, nepriľnavý
✔️ Odoláva veľmi nízky aj vysokým teplotám
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 35 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Tefal Delibake J1640174

✔️ Forma na biskupský chlebíček
✔️ Vyrobená z kvalitnej ocele
✔️ Odolný nepriľnavý povrch
✔️ Praktické rozmery
📌 od 11 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Keramická forma na chlieb Tescoma DELÍCIA

✔️ Keramická forma na toastový chlieb
✔️ Praktické veko s reliéfom
✔️ Nepriľnavý povrch, krásny dizajn
✔️ Vhodná aj do umývačky
📌 od 41 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Forma bochníková Tescoma DELICIA 31 x 11 cm

✔️ Nízka hmotnosť
✔️ Priaznivá cena
✔️ Odolný antiadhézny povrch
✔️ Vhodná do elektrickej, plynovej aj teplovzdušnej rúry aj do umývačky
📌 od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Oválna forma na chlieb Zenker Black

✔️ Robustná forma
✔️ Odolná nepriľnavá vrstva ILAG
✔️ Tepelne odolná do 230 °C
✔️ Pomer cena/kvalita
📌 od 21 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Orion Keramická forma obdĺžnik CHLIEB

✔️ Keramická forma na chlieb s vnútornou glazúrou
✔️ Výborne vedie teplo
✔️ S objemom 2,7 l vhodná aj na veľký bochník
✔️ Tradičný dizajn
📌 od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin