Najlepšie protiplesňové nátery: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie protiplesňové nátery na stenu
Plesne na stenách znižujú kvalitu bývania vo viacerých smeroch. Ako sa zbaviť plesní a ako úpravu dopriať stenám, aby sa tento nedostatok už viac neopakoval? Ak hľadáte tipy na najlepšie protiplesňové nátery na steny, pozrite si náš výber, do ktorého sa dostali výborne hodnotené produkty od známych výrobcov.

Boj s plesňami je často komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad zdá a vyžaduje viacero zmien. Ak už budete vedieť, prečo sa pleseň na stene objavuje, nastáva ten správny čas na elimináciu príčiny, no tiež na ošetrenie a zveľadenie steny. Pleseň sa totiž v nemalej miere podpisuje aj na vzhľade steny. A kým bežná farba na stenu plní predovšetkým krycí a estetický účel, kvalitný protiplesňový náter má zloženie navrhnuté tak, aby pôsobil proti ďalšiemu množeniu plesní.

Ak ešte nemáte s protiplesňovými nátermi žiadne skúsenosti, v nasledujúcom sprievodcovi nájdete prinášame prehľad o tom, ako protiplesňový náter funguje a na čo sa pri jeho výbere zamerať. K dobrej kúpe si vezmite na pomoc aj dostupné testy a recenzie protiplesňových náterov, v ktorých nájdete cenné skúsenosti a dojmy po aplikácii náteru na stenu.

Najlepšie protiplesňové nátery podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1REMAL Protiplesňový

✔️ Maliarska paropriepustná farba s preventívnym účinkom proti rastu plesní
✔️ Výdatnosť cca 13 m2/kg nariedenej farby
✔️ Farbu je možné nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním
✔️ Belosť 91 %
📌 od 14 € / 4 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Primalex Mykostop
✔️ Oteruvzdorný vnútorný náter chrániaci steny pred plesňami
✔️ Vysoká belosť – 92 %
✔️ Veľmi dobré krycie vlastnosti
✔️ Finálny vzhľad je zhodný s obľúbeným Primalexom Polar
📌 od 21 € / 4 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3JUPOL CITRO

✔️ Vhodná do kuchýň, kúpeľní, komôr a iných sanitárnych priestorov
✔️ Vhodná na rôzne druhy podkladov (viď popis produktu)
✔️ V priebehu nanášania a schnutia má príjemnú citrónovú vôňu
📌 od 10 € / 2 l
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Biozor Normál + protiplesňová farba

✔️ Interiérová akrylátová protiplesňová farba
✔️ Vysoká belosť a veľmi dobrá krycia schopnosť
✔️ Orientačná výdatnosť 5 – 7 m2/kg z jedného náteru
✔️ Vhodná aj na náročnejšie povrchy
📌 od 9 € / 0,8 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5HETLINE SAN ACTIVE

✔️ Farba ošetrená biocídnym prípravkom
✔️ Vhodná aj do vlhkejších miestností a so zlou vetrateľnosťou
✔️ Výdatnosť cca 6 – 10 m2/kg v jednej vrstve
✔️ Spĺňa až 95 % belosť
📌 od 7 € / 1,5 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Caparol Indeko-W
✔️ Biela interiérová farba s fungicídnymi a antibakteriálnými účinnými látkami
✔️ Riediteľná vodou s minimálnym zápachom
✔️ Odolná voči vodným čistiacim a dezinfekčným prostriedkom
📌 od 94 € / 10 l
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať protiplesňový náter

Plesne na stenách neveštia pre interiér nič dobré. Najčastejšie majú podobu tmavších, šedastých fľakov až rozsiahlych máp v rohoch, pod stropom alebo za nábytkom. Objavujú sa však aj menej nápadné biele plesne na bielych stenách, ktoré sa nepozorovane rozšíria na väčšie plochy.

Prostredie, v ktorom sa máme cítiť bezpečne, sa objavením plesní na stenách mení na nehygienické a nezdravé. Ako sa zbaviť plesní a ako postupovať pri ich odstraňovaní, aby sa po čase opäť nerozšírili?

Príčina vzniku plesní na stenách

Skôr, ako sa vrhnete na odstraňovanie plesní, je dôležité starostlivo zvážiť príčinu ich vzniku. Plesne na stenách nie sú iba záležitosťou starších domov. Objavujú sa tiež v panelákových bytoch a v novostavbách. Pre plesne je ideálnym prostredím na šírenie teplo a vlhko. Veľa svetla pre svoje šírenie nepotrebujú. Aké sú príčiny vzniku plesní na stenách?

 • dlhodobo vyššia vlhkosť v interiéri (spôsobená napríklad aj varením, sušením bielizne v interiéri, …)
 • nedostatočné vetranie priestoru – najmä počas zimných mesiacov
 • nábytok umiestnený blízko pri stenách, inštalácia vstavaných skríň na problematické steny
 • zateplenie alebo výmena okien, ktoré spôsobia, že dovtedy „dýchajúce“ steny sú zrazu utesnené
 • prítomnosť tepelných mostov v spojoch stien
 • urýchľovanie schnutia mokrých stavebných procesov
 • voda vzlínajúca do stien (nedostatočná alebo chýbajúca hydroizolácia)
 • pretekanie strechy, poškodenie izolácie strechy
 • prasknuté potrubie, vytopenie od susedov

Niekedy je príčina iba jedna, inokedy sa musia majitelia nehnuteľností vysporiadať s kombináciou viacerých. Ak nie je príčina vzniku plesní odstránená, plesne sa budú napriek viacerým opatreniam opakovane vracať a aj ten najlepší protiplesňový náter bude mať značne obmedzený účinok.

vlhká stena

Vplyv plesní na zdravie

Plesne na stenách nie sú iba estetickým nedostatkom. V súvislosti s výskytom plesní sa často uvádza ich negatívny vplyv na zdravie. Pripisuje sa im zvýšená chorobnosť, najmä vyšší výskyt respiračných a kožných ochorení, ktoré môžu prerásť až do chronických chorôb (astma, alergie, ekzémy) a celkového oslabenia imunity. Ak sa dlhšie nachádzate v priestore s ložiskami plesní, pozorovať na sebe môžete podráždenie a pálenie očí, opuch slizníc dýchacích ciest či opakované bolesti hlavy.

Ako sa zbaviť plesní na stenách?

Základom je posúdiť stav zasiahnutia steny a omietky. Niektoré ložiská plesní sú menšie a pri rýchlom zákroku vystačíte s aplikáciou vhodného dezinfekčného prostriedku proti plesniam, riasam a hubám. Pri vážnejšom stave už pleseň agresívne preniká hlbšie do štruktúry steny, trvale zmení farbu náteru a štruktúru omietky. Vyžaduje si tak nielen chemické zneškodnenie, ale aj mechanické odstránenie zasiahnutých častí, pretože podhubie je už uložené hlboko v stene. Neraz však ide o stenu, ktorá trpí zvýšenou vlhkosťou, na ktorej sa omietka odúva a praská.

 1. Použite dezinfekčný prostriedok na plesne a počas pôsobenia prípravku dôkladne vetrajte. Najčastejšie sa používa prípravok s chlórom, ktorý hubí plesne, na plesne v menšom rozsahu pomôže aplikácia octu.
 2. Po pôsobení prípravku proti plesni zvážte situáciu. Ak je omietka zasiahnutá hlbšie, bude potrebné jej mechanické odstránenie. Stenu navlhčite rozprašovačom a špachtľou alebo drôtenou kefou zasiahnuté miesto zoškrabte. Nezabudnite na respirátor a vetranie.
 3. Očistenú stenu nechajte preschnúť. Ak je trvalo vlhká, zvážte profesionálne podrezanie steny, ktoré preruší stúpanie vody do steny. V niektorých prípadoch sa odporúča vykonať ďalšie fungicídne ošetrenie.
 4. Na stenu následne naneste penetračný náter. Vhodnou voľbou je fungicídny penetračný prostriedok pre obmedzenie tvorby plesní, spevnenie a zjednotenie podkladu. Dokáže preniknúť do hĺbky savých podkladov (omietka, sadrokartón, betón, cement). Jeho úlohou je tiež zvýšiť priľnavosť finálneho náteru, znížiť savosť povrchu a zachovať paropriepustnosť povrchu.
 5. V poslednom kroku aplikujte maliarsky protiplesňový náter, ktorý zabezpečuje farebné krytie, a zároveň hubí a obmedzuje rast plesní na ošetrenej stene.

Ako funguje protiplesňový náter?

V zložení kvalitného protiplesňového náteru sa nachádzajú širokospektrálne biocídy, ktoré zničia hlboko uložené podhubie plesní a vytvoria prostredie, v ktorom nemajú plesne vhodné podmienky na ďalšie šírenie.

Protiplesňový náter sa najčastejšie aplikuje na kritických stenách v interiéri a má podobu bielej, tónovateľnej farby. Na tónovanie (dosiahnutie iného farebného výsledku) by sa mala použiť tónovacia farba rovnakej značky.

Okrem hotových protiplesňových náterov sú na trhu k dostaniu aj samostatné protiplesňové prísady do „bežných“ interiérových farieb. Ich úlohou je dlhodobo preventívne pôsobiť proti hubám, plesniam, riasam a lišajníkom a vylepšiť tak vlastnosti maliarskej farby.

náter na stenu

Protiplesňový náter – Aké vlastnosti sledovať?

Ak by sme to chceli zjednodušiť – protiplesňový náter je maliarska farba s biocídnym účinkami pôsobiaca proti plesniam. Okrem toho, že má obmedziť množenie plesní, je na mieste od nej očakávať aj estetické zlepšenie vzhľadu steny. Pri výbere protiplesňového náteru si všímajte nasledujúce vlastnosti:

 • Protiplesňové vlastnosti – Sú zabezpečené prítomnosťou biocídnych zložiek s likvidačným a preventívnym protiplesňovým účinkom.
 • Určenie na povrch – Zaujímajte sa o tom, na aký povrch je náter vhodný, napríklad na omietky, sadrokartónové a vláknocementové dosky, drevotriesky, neomietnutý betón, atď..
 • Úroveň krytia – Je dobré poznať informáciu o tom, koľko vrstiev aplikovať pre dosiahnutie želaného výsledku (zvyčajne 2 – 3 vrstvy).
 • Belosť – Ak chcete reprezentatívnu bielu, voľte interiérovú farbu s belosťou nad 95% MgO (vhodná pre denné priestory). Menej navštevované izby vystačia s farbami so štandardnou belosťou (do 90% Mg0).
 • Výdatnosť – Údaj, ktorý hovorí o tom, koľko mililitrov farby spotrebujete na meter štvorcový steny. Ide však o orientačnú hodnotu, ktorá závisí od nasiakavosti a drsnosti podkladu, taktiež aj od miery riedenia farby.
 • Paropriepustnosť – Paropriepustná farba má vplyv na to, ako stena narába s prebytočnou vlhkosťou. Používa sa steny, kde je vyššie riziko zrážania vody na povrchu.
 • Oteruvzdornosť – Stena natretá oteruvzdornou farbou nezanecháva na oblečení stopy. Nepúšťa žiadny pigment.
 • Príprava podkladu – Pre aplikáciou protiplesňového náteru si v popise starostlivo prečítajte, ako pripraviť podklad.

Ako protiplesňový náter aplikovať?

Protiplesňovým náterom zásadne nepretierajte živú pleseň. Táto skratka povedie k zníženiu účinnosti náteru a pomerne skorému návratu komplikácií, ktorým stena čelila doteraz.

Na zasiahnutej oblasti je dôležité najskôr zlikvidovať súčasné plesne (chemicky a mechanicky) a v závislosti od stavu steny vykonať aj penetráciu prípravkom s fungicídnym účinkom.

Ako pripraviť stenu pred finálnym náterom? Podklad musí byť suchý, čistý, bez prašnosti, mastnoty a iných nečistôt. Pre dosiahnutie optimálneho krytia treba zvyčajne vykonať minimálne dvojnásobný náter – a to s dostatočným časovým rozostupom pri dodržaní odporúčaného riedenia.

Ceny protiplesňových náterov

Koľko zaplatíte za kvalitný náter proti plesniam? Cena je naviazaná na kvalitu a vlastnosti farby a prirodzene tiež na veľkosť samotného balenia. Preto aj malé balenia overených značkových farieb nájdete už za pár eur. Dôležité je prepočítavať cenu na 1 liter alebo 1 kilogram a zistiť si informáciu o výdatnosti a počte náterov.

✅ Protiplesňové nátery do 7 eur

Ide o najmenšie balenia protiplesňových náterov, po ktorých sa oplatí siahnuť, ak potrebujete náter aplikovať iba na menšiu plochu. Vopred počítajte s tým, že na plné prekrytie steny, ktorá bola zasiahnutá plesňou, budú potrebné minimálne 2 vrstvy.

✅ Protiplesňové nátery od 7 do 15 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie protiplesňové nátery na steny v rôzne veľkých baleniach. Pomer cena/balenie je priaznivejší. Výber je široký, preto je veľká šanca, že nájdete farbu vhodnú na podklad, ktorý chcete ošetriť. Okrem protiplesňového účinku si tiež všímajte výdatnosť, oteruvzdornosť a belosť farby.

✅ Protiplesňové nátery od 15 eur

Potrebujete ošetriť väčšiu plochu viacnásobným náterom? Potom bude pre vás výhodnejšie zadovážiť si veľké balenie protiplesňového náteru, kde vyjde kilogram či liter v prepočte lacnejšie. Ak chcete mať istotu dobrej kúpy, zaujímajte sa o hodnotenia a recenzie protiplesňových náterov. V online diskusných fórach nájdete postrehy z používania a aj to, či boli kupujúci spokojní s účinkom proti plesni.

Najlepšie značky protiplesňových náterov

Ktoré značky farieb majú v tomto segmente najlepšie ohlasy?

 • Remal – Protiplesňový maliarsky náter Remal je účinný proti viacerým druhom plesní vyskytujúcich sa v interiéri. Farba vykazuje odolnosť proti oteru za mokra a má belosť 90 %.
 • PrimalexPrimalex Mykostop obsahuje účinné fungicídne látky a má belosť 92 %. Finálny vzhľad je zhodný s Primalexom Polar. Ďalší produkt Primalex Bacteria Resist je umývateľným bielym interiérovým náterom s vylepšenou vlastnosťou odolávať rastu baktérií a plesní.
 • JupolJupol Citro je obľúbenou protiplesňovou maliarskou farbou s príjemnou vôňou citrónu, ktorá prvé dni po aplikácii navodzuje pocit perfektnej čistoty. Je navyše veľmi paropriepustná a odolná voči suchému oderu.
 • Biozor – Nátery Biozor obsahujú širokospektrálne biocídy, ktoré poskytujú podkladom algicídnu, baktericídnu a fungicídnu ochranu. Sú vhodné na aplikáciu nielen do bežných domácich interiérov, ale aj do komerčných priestorov, plavární, prevádzok na prípravu jedla, zdravotníckych zariadení a iných.
 • Hetline – Maliarska farba Hetline SAN Active obsahuje látky s preventívnym a likvidačným fungicídnym účinkom. Je vhodná na miesta s vyššou vlhkosťou a horšou vetrateľnosťou (aj do kúpeľní). Je matná a spĺňa belosť až 95 %.
 • Caparol – Farba Indeko W od značky Caparol patrí medzi vysokokvalitné umývateľné interiérové farby. Okrem toho, že má fungicídny účinok, dá sa bez poškodenia a podľa potreby umývať vodou aj čistiacimi prostriedkami.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1REMAL Protiplesňový

✔️ Maliarska paropriepustná farba s preventívnym účinkom proti rastu plesní
✔️ Výdatnosť cca 13 m2/kg nariedenej farby
✔️ Farbu je možné nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním
✔️ Belosť 91 %
📌 od 14 € / 4 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Primalex Mykostop
✔️ Oteruvzdorný vnútorný náter chrániaci steny pred plesňami
✔️ Vysoká belosť – 92 %
✔️ Veľmi dobré krycie vlastnosti
✔️ Finálny vzhľad je zhodný s obľúbeným Primalexom Polar
📌 od 21 € / 4 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3JUPOL CITRO

✔️ Vhodná do kuchýň, kúpeľní, komôr a iných sanitárnych priestorov
✔️ Vhodná na rôzne druhy podkladov (viď popis produktu)
✔️ V priebehu nanášania a schnutia má príjemnú citrónovú vôňu
📌 od 10 € / 2 l
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Biozor Normál + protiplesňová farba

✔️ Interiérová akrylátová protiplesňová farba
✔️ Vysoká belosť a veľmi dobrá krycia schopnosť
✔️ Orientačná výdatnosť 5 – 7 m2/kg z jedného náteru
✔️ Vhodná aj na náročnejšie povrchy
📌 od 9 € / 0,8 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5HETLINE SAN ACTIVE

✔️ Farba ošetrená biocídnym prípravkom
✔️ Vhodná aj do vlhkejších miestností a so zlou vetrateľnosťou
✔️ Výdatnosť cca 6 – 10 m2/kg v jednej vrstve
✔️ Spĺňa až 95 % belosť
📌 od 7 € / 1,5 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Caparol Indeko-W
✔️ Biela interiérová farba s fungicídnymi a antibakteriálnými účinnými látkami
✔️ Riediteľná vodou s minimálnym zápachom
✔️ Odolná voči vodným čistiacim a dezinfekčným prostriedkom
📌 od 94 € / 10 l
⭐ 94 % Čítať recenzie

Zdroj fotiek: Pexels.com

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin