Najlepšie hvezdárske ďalekohľady: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie hvezdárske ďalekohľadyĽudia sa oddávna s obdivom pozerali na hviezdnu oblohu. Jednotlivé súhvezdia pomenovali dokonca skôr, ako objavili všetky kúty Zeme. Fascinácia vesmírom začína už u malých detí, ktoré si zo zatajeným dychom listujú obrázkové encyklopédie a pokračuje až do dospelosti – v spoločnosti hvezdárskeho ďalekohľadu. Pozrite si tipy na najlepšie hvezdárske ďalekohľady pre začínajúcich pozorovateľov nočnej oblohy a zorientujte sa v prekvapivo rozmanitej ponuke a dôležitých pojmoch.

Tých je dokonca aj v prípade teleskopov na amatérske použitie viac, ako by ste očakávali. Hovoria mnoho informácii o využiteľnosti a zobrazovacích schopnostiach hvezdárskych ďalekohľadov. Tieto prístroje totiž využívajú viaceré optické zákony. Nestačí však len kvalitná optika, dôležité je poznať aj svoje schopnosti a mať chuť naučiť sa s teleskopom pracovať. Základné, no pritom kľúčové nastavenia sú minimálne polovicou úspechu a vášho nadšenia z novej záľuby. Viete, čo je apertúra? Na akom princípe funguje ďalekohľad typu reflektor a na akom refraktor? Čo je azimutálna a paralaktická montáž? Ako vybrať hvezdársky ďalekohľad podľa objektov, ktoré na vesmírnej oblohe chcete sledovať?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom priblížime začiatočníkom prierez dôležitých odpovedí s cieľom uľahčiť nákupný a rozhodovací proces. Zároveň dávame do pozornosti aj recenzie hvezdárskych ďalekohľadov, ktoré dopĺňajú reálny pohľad na používanie a spokojnosť s pozorovaním hviezdnej oblohy. Dali sme si záležať, aby mal v tejto oblasti jasno aj úplný laik. Taký, ktorý sa chce tešiť z objavovania vesmíru, hoci aj z pohodlia vlastnej záhrady. Pokročilý “amatérsky hvezdár” bude zrejme pátrať do problematiky hlbšie a hľadať riešenie, ktoré mu z vesmíru odhalí ešte viac.

Najlepšie hvezdárske ďalekohľady podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bresser National Geographic 114/900/AZ

Náš víťaz
✔️ Hvezdársky ďalekohľad typu Newton (reflektor) bez farebných chýb v obraze
✔️ Vhodný pre začínajúcich pozorovateľov, ktorí budú môcť pozorovať mesačné krátery aj planetárne detaily
✔️ Vybavený okulármi typu Huygens s ohniskovou vzdialenosťou 25 mm, 9 mm a okulárom SR-4 mm pre väčšie zväčšenie
✔️ Dodáva sa s Barlow 3x šošovkou, využitím ktorej je možné znásobiť výsledné zväčšenie 3x
📌 od 186 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Levenhuk Skyline Travel 50

Najlepší pre začiatočníkov
✔️ Šošovkový ďalekohľad, ktorý zaisťuje zväčšenie až 100x
✔️ Ostrý a čistý obraz bez odchýlok umožňuje sklenená optika s antireflexnou vrstvou na všetkých aktívnych plochách
✔️ Teleskop je vhodný pre začiatočníkov - na pozorovanie povrchu Mesiaca, planét slnečnej sústavy, najjasnejších objektov hlbokého vesmíru a pozemného pozorovania
📌 od 72 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Bresser Venus 76/700

Cena / Výkon
✔️ Zrkadlový ďalekohľad typu Newton, ideálny pre nenáročných pozorovateľov
✔️ Vybavený okulármi typu Huygens s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm, 12,5 mm a okulárom SR-4 mm pre väčšie zväčšenie
✔️ Súčasťou je prevratná šošovka 1,5x umožňujúca pozorovanie pozemských objektov a mesačný filter vylepšujúci kontrast obrazu.
📌 od 111 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Celestron Nexstar 127 SLT

Profi
✔️ Ďalekohľad typu Maksutov-Cassegrain, vhodný aj pre pokročilých
✔️ S automatickým GoTo navádzaním SkyAlign novej generácie
✔️ Azimutálna montáž poháňaná servomotormi v oboch osiach a riadená ovládačom
✔️ K ďalekohľadu je dodávané CD so softwarom "The SkyX First Light edition"
📌 od 780 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Celestron Kids 20

Najlepší pre deti
✔️ Šošovkový teleskop vhodný pre začínajúcich záujemcov o vesmír, ktorým sa pohodlne dajú pozorovať jasnejšie objekty
✔️ Zaistí až 40-násobné priblíženie, minimálne zväčšenie je 20-násobné
✔️ Možnosť uchytenia na statív (súčasť balenia)
📌 od 15 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať hvezdársky ďalekohľad / teleskop

Hneď na začiatok si povieme jednu dôležitú informáciu – Aj keď nemáte s pozorovaním oblohy žiadne skúsenosti a považujete sa za začiatočníka, nehľadajte “začiatočnícky” teleskop, ktorý zoženiete za pár eur v supermarkete. Ide o hračku, ktorá vám neponúkne o nič lepší výhľad na hviezdy, ako keď sa na nočnú oblohu pozriete svojimi očami.

Ako začiatočník potrebujete spoľahlivý, ľahko nastaviteľný prístroj, ktorý poskytuje optimálnu kvalitu obrazu. Zároveň by vás jeho veľkosť nemala “obťažovať” pri prenášaní z miesta na miesto. Základom je vybrať hvezdársky teleskop s čo najlepším pomerom cena / využiteľnosť, aby pozorovanie nočnej oblohy nebolo sklamaním. Ak by ste aj na úvod siahli po drahom teleskope, môže sa stať, že nebudete mať dostatok trpezlivosti naučiť sa všetky informácie, ktoré k jeho plnohodnotnému používaniu potrebujete a jeho potenciál pre vás zostane tak, či tak ukrytý. Ako získať pri výbere istotu? Oboznámte sa s nasledujúcimi pojmami a tajomná hviezdna obloha vám bude o kúsok bližšie.

Čo chcete teleskopom pozorovať?

Vesmír sa považuje za nekonečný, no “pozemské” optické prístroje majú ešte stále svoje limity. Niektoré teleskopy sú vhodné na detailné pozorovanie kráterov na Mesiaci, či prstencov planét Slnečnej sústavy, ďalšie zase vynikajú v pozorovaní hlbokého vesmíru a vzdialených hmlovín. V závislosti od toho, aké objekty chcete sledovať, sa potom odvíja viacero dôležitých parametrov, vrátane apertúry a zväčšenia obrazu – viac o nich už v nasledujúcich odsekoch.

ako vybrať hvezdársky ďalekohľad

Základné delenie hvezdárskych ďalekohľadov

Medzi hvezdárskymi teleskopmi sú rozdiely už na prvý pohľad. Kým niektoré verne spĺňajú predstavu o ďalekohľade svojím dlhším zužujúcim sa tubusom, iné sú širšie a kratšie s okulárom, ktorý sa do teleskopu vkladá zboku. Spomedzi všetkých sú najviac vyhľadávané tri nasledujúceho kategórie: refraktory, reflektory a katadioptrické ďalekohľady.

Šošovkové ďalekohľady (Refraktory)

Ako už napovedá názov, základom optiky refraktoru je sústava šošoviek. Tubus (telo ďalekohľadu) sa postupne zužuje – od širšej prednej časti, v ktorej je osadená jedna hlavná šošovka, smerom k užšej časti s okulárom, kde sa zase nachádza šošovka, ktorá sa stará o zväčšenie obrazu. Tento typ ďalekohľadu používali v 17.st. už samotní Johannes Kepler a Galileo Galilei. K prednostiam takto zostaveného prístroju patrí ostrý obraz a možnosť veľkého zväčšenia.

Šošovkové ďalekohľady sú vhodné na pozorovanie slnečnej sústavy aj hlbokého vesmíru – v závislosti od prevedenia a schopností, ktoré sa premietajú aj do ich ceny. Veľkou prednosťou sú minimálne nároky na údržbu. Šošovky sú v tubuse osadené napevno, nemusíte ich nastavovať a z dobrých výsledkov sa môžu tešiť aj začiatočníci. Čo naviac – keďže netreba s optikou manipulovať, je len malá šanca, že ju mechanicky poškodíte.

Superlatívy, ktoré im určite nemožno uprieť, však čiastočne vyvažujú ich “negatívne” vlastnosti. Pripravte sa na vyššiu cenu aj väčšie rozmery. Keďže sú kvalitné šošovkové hvezdárske ďalekohľady schopné veľkého zväčšenia, nezaobídete sa ani bez stabilnej montáže (kvalitného a dostatočne veľkého statívu), ktorý pri veľkom zväčšení eliminuje trasenie pozorovaného objektu.

Zrkadlové ďalekohľady (Reflektory)

Druhou, používateľsky zaujímavou kategóriou, sú hvezdárske ďalekohľady typu reflektor. Miesto šošoviek využívajú dve zrkadlá, pričom hlavné z nich je tvare “satelitu” (parabolické zrkadlo), druhé, cez ktoré sa obraz odráža do okuláru, je rovné. Najznámejšími reflektormi tohto typu sú ďalekohľady Newton a Cassegrain. Spoznáte ich podľa kratšieho, rovnomerne širokého tubusu na oboch koncoch. Okulár sa zvyčajne do tubusu vkladá z boku.

Ich prednosťami sú vysoká svetelnosť, eliminácia farebnej chyby (farby, ktoré “vidí”, ukáže aj vám), nižšia cena, menšie rozmery (teda aj ľahšia manipulácia a menšie nároky na uskladnenie). Sú vhodné aj pre začínajúcich amatérskych astronómov. Najlepšie z nich sú fantastické pri zobrazovaní súhvezdí, galaxií aj hmlovín. Spoľahlivo si však poradia aj s bližšími objektami. Treba sa však pripraviť na to, že obraz je prevrátený, čo však v prípade pozorovania vzdialených hviezd nijako neprekáža. Pre pozemské pozorovanie sú zrkadlové ďalekohľady úplne nevhodné.

Pozn. Obrátený obraz poskytujú aj šošovkové ďalekohľady. Súčasťou optiky potom môže byť tzv. terestrický hranol (resp. tzv. šošovka na vzpriamený obraz), ktorý pretočí obraz do správnej strany. Každá ďalšia šošovka v sústave si však kradne zo svetla, čo sa vo výsledku podpíše na kvalite a ostrosti obrazu.

Katadioptrické ďalekohľady (kombinácia reflektora + refraktora)

Spojením zrkadlového objektívu a korekčnej šošovkovej dosky vznikajú ďalekohľady, ktoré dostali označenie ako katadioptrické. Opäť je pre ne typickým znakom krátky tubus, okulár sa však vkladá do zadnej časti. V optickom svete ide najčastejšie o konštrukcie Maksutov-Cassegrain, Maksutov-Newton, Ritchey-Chretien alebo Schmidt-Cassegrain.

Výhodou je veľmi dlhé ohnisko pri zachovaní relatívne kompaktných rozmerov ďalekohľadu, vďaka čomu môžu ponúkať vysoké zväčšenie. Sú vhodné na detailné pozorovanie objektov slnečnej sústavy, a dokonca aj na astrofotografiu. Konštrukcia je uzatvorená. To znamená, že podobne ako pri refraktoroch, k optickým prvkom neprenikne voda ani prach.

Ich cena je vzhľadom k výkonu a kvalite obrazu pre mnohých nočných pozorovateľov veľkým lákadlom. Nie sú také drahé ako refraktory, no zároveň ani lacné ako reflektory. Z nevýhod najviac vystupuje dlhá temperácia (t.j. teplotné prispôsobenie prostrediu). Pri väčších modeloch trvá aj niekoľko hodín, kým sa prestanú zahmlievať.

pozorovanie vesmíru

Apertúra hvezdárskeho ďalekohľadu

Apertúra je pojem, ktorý vám nemusí byť hneď zrejmý. V laickej reči ide o priemer šošovky / predného zrkadla ďalekohľadu. Je to dôležitý parameter, od ktorého závisí, koľko svetla dokáže daný teleskop zachytiť. Udáva sa v milimetroch alebo palcoch.

Čím je priemer väčší, tým prirodzene viac svetla vstúpi do ďalekohľadu. S rastúcim priemerom sa zlepšuje jas, ostrosť, aj možnosti zväčšenia. S priemerom objektívu úzko súvisí aj dosah – v reči ďalekohľadov ide o viditeľnosť najslabších objektov. S rastúcim priemerom je možné sledovať čoraz slabšie objekty.

Práve preto je aj jedným z prvých krokov zváženie, aké objekty chcete pozorovať. Ak máte na začiatok záujem o objekty našej Slnečnej sústavy, vystačíte so šošovkovým objektívom 75 – 90 mm alebo zrkadlovým 110 mm. Pre hmloviny, galaxie a hviezdokopy už uvažujte o väčšom priemere.

Zväčšenie ďalekohľadu: Koľko bude stačiť?

Objektív s priemerom 75 mm ponúka 300-násobné zväčšenie! Nedajte sa nachytať na bombastické čísla. Zväčšenie astronomického ďalekohľadu vypočítate tak, že zdvojnásobite apertúru objektívu, ak je uvedená v mm. Ak je tento údaj v palcoch, násobíte krát 50.

Objektív s priemerom 75 mm (3 palce) potom disponuje zväčšením 75 × 2 = 150 krát, respektíve 3 x 50 = 150 krát.

Výhodou ďalekohľadov s menším zväčšením je obraz širší a stabilnejší (nerušený trasením). V ďalekohľadoch s veľkým zväčšením sa potom zorné pole zužuje. Vidíte menší výsek oblasti, na ktorú cielite, a zároveň môže pozorovanie negatívne ovplyvniť trasenie (stabilitu zabezpečí statív) a atmosférické podmienky (svetelný smog, hmla, teplo stúpajúce z rozpáleného betónu, para stúpajúce z vodnej hladiny).

pozorovanie mesiaca

Základné druhy montáže hvezdárskeho ďalekohľadu

Na stabilitu teleskopu a spolu s tým aj na kvalitu a ostrosť obrazu má vplyv montáž. Pod montážou sa rozumie súčasť výbavy v podobe stojana alebo statívu, ktorý je doplnený o pohyblivú hlavu zabezpečujúcu otáčanie ďalekohľadu.

Ak je montáž nestabilná, pozorovanie kazia časté záchvevy a nepríjemné rozostrenie obrazu. Podľa čoho spoznať, že ste zvolili vhodnú montáž? Pri strednom zväčšení tras obrazu ustane už do 1 – 2 sekúnd od zaťukania po tubuse. Ak by bol tento čas dlhý, pri zaostrovaní či akejkoľvek minimálnej manipulácii s teleskopom by vás opakované čakanie na zaostrenie iba zdržovalo. Z akými druhmi montáži sa môžete stretnúť?

Azimutálna montáž

Azimutálna montáž sa najviac podobá fotografickému statívu. Po osadení teleskopu do statívu ním môžete otáčať v dvoch osiach. Jedna os je zvislá (hore a dolu), druhá os je vodorovná okolo horizontu (azimutu).

Tento typ montáže je vhodný pre rozmerovo menšie teleskopy, s ktorými máte v pláne pozorovať Mesiac, Slnko (iba s ochrannou fóliou) a blízke planéty. Využijete ho tiež aj na pozemské pozorovanie. Nie je vhodný pre astrofotografiu a počítajte s tým, že musíte manuálne nastavovať obe osi.

Paralaktická (ekvatoriálna) montáž

Inak aj rovníková alebo EQ montáž. Tieto názvy popisujú pokročilejší typ montáže, ktorá je vhodná pre rozmerovo väčšie a ťažšie astrologické teleskopy. Opäť tu nájdete 2 osi, pričom zvislá je rovnobežná so zemskou osou a druhá je na ňu kolmá.

Takéto prevedenie automaticky kompenzuje rotáciu Zeme, a vy pri pozorovaní potom už len manuálne hľadáte objekt posúvaním po druhej osi – v smere rotácie Zeme. Menej práce s nastavovaním, viac času na intenzívne pozorovanie!

Montáž s navádzaním (Go To)

Pomyselnou čerešničkou na torte sú montáže s automatickým navádzaním Go To. Montáže (azimutálne, aj paralaktické) sú vybavené motorčekom, najlepšie modely dokonca aj GPS navigáciou. Pre nastavenie montáže potrebujete súradnice miesta, kde sa nachádzate, aby sa ďalekohľad zorientoval. Následne ho nasmerujete na akékoľvek 3 jasné hviezdy, ktoré práve na oblohe vidíte. V poslednom kroku už iba do ovládaču zadáte súradnice hľadaného objektu, alebo si vyberiete objekt z databázy, ktorú vám ponúka aplikácie z prepojeného mobilu alebo notebooku.

Ceny hvezdárskych ďalekohľadov

V cene hvezdárskych ďalekohľadov sa odrážajú ich zobrazovacie schopnosti, odolnosť a nároky na manipuláciu. Ak máte o pozorovanie nočnej oblohy seriózny záujem, snažte sa pre seba vybrať to najlepšie, čo si v rámci rozpočtu môžete dovoliť. Teleskop, ktorý bude mať v popise uvedené, že je pre amatérskeho astronóma totiž môže stáť 70 , ale aj 700 eur.

✅ Hvezdárske ďalekohľady do 100 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete niekoľko refraktorov a reflektorov s priemernými schopnosťami. Dá sa s nimi veľmi dobre pozorovať Mesiac, vesmírna stanica ISS, satelity SpaceX a dovidia aj k planétam Slnečnej sústavy. Sú určené predovšetkým pre začiatočníkov. Niektoré majú v popise jasne uvedené, že sa jedná o teleskopy pre deti. Zistite si informácie o tom, čo je súčasťou balenia. Zvyčajne v nej nájdete aj azimutálnu montáž a niekoľko výmenných okulárov, no môže sa stať, že statív treba dokúpiť zvlášť. Samotné používanie by nemalo byť komplikované, veľkostne ide o menšie optické prístroje.

✅ Hvezdárske ďalekohľady do 500 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie hvezdárske ďalekohľady. Spolu s cenou narastá aj technologická vyspelosť prístroja, ktorý ponúka lepšiu výbavu a možnosti zobrazenia. Ide o teleskopy šošovkové, zrkadlové aj katadioptrické. Už prvý pohľad na ne dáva jasne najavo, že nejde o “hračky”. Amatérskym astronómom poskytujú jedinečný zážitok. Bohaté príslušenstvo zahŕňa všetko, čo potrebujete, aby ste zo svojho teleskopu vyťažili maximum.

✅ Hvezdárske ďalekohľady od 500 eur

Ak sa v pozorovaní oblohy už nejaký ten čas pohybujete, vaše nároky na kvalitu obrazu, možnosti a jednoduchosť nastavenia prirodzene narastajú. Hvezdárske ďalekohľady určené pre pokročilých hvezdárov nekladú obmedzenia. Môžete s nimi pozorovať desaťtisíce vesmírnych objektov – blízkych aj vzdialených. Kvalita prevedenia prístroja je vysoká. Súčasťou balenia môže byť manuálna paralaktická alebo Go To montáž. Nechýba ani možnosť prepojenia so smart zariadeniami – cez kábel alebo Wi-Fi.

Najlepšie značky hvezdárskych ďalekohľadov

Pri nahliadnutí do rebríčkov predajnosti si všimnete tri často sa opakujúce značky – hvezdárske ďalekohľady Bresser, Levenhuk a Celestron. Aké kvality a prevedenie ponúkajú?

  • Bresser – Nemecká značka Bresser je už dlhodobo zárukou kvalitných ďalekohľadov, teleskopov, ale aj mikroskopov. Ustavične podporujú technologický vývoj svojich výrobkov a konštruujú inovatívne optické prístroje. Záujemcov neodradzuje ani ich vyššia cena. Väčšina ponuky nesie cenovku s niekoľkými stovkami eur, čomu zodpovedá aj vyššia kvalita prevedenia.
  • Celestron – Podobné zameranie má pri výrobe optických prístrojov aj kalifornská značka Celestron. Jej hvezdárske ďalekohľady sú určené aj pre náročných a skúsených pozorovateľov oblohy. Pravidelne posúva limity a vo svojich top produktoch ukazuje to najlepšie, čo daná oblasť ponúka. Značka ako prvá uviedla na trh ďalekohľady typu Schmidt-Cassegrain a tiež aj plneautomatizovaný navádzací systém GoTo.
  • Levenhuk – Ak s pozorovaním oblohy začínate a chcete mať istotu dobrej voľby, potom dávame do pozornosti cenovo dostupnejšie hvezdárske ďalekohľady americkej značky Levenhuk. Je síce o zopár, no sprevádzajú ich pozitívne hodnotenia. Zvyšok ponuky sa už pre svoje vynikajúce optické zobrazovacie vlastnosti radi aj cenovo do vyššej triedy.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bresser National Geographic 114/900/AZ

Náš víťaz
✔️ Hvezdársky ďalekohľad typu Newton (reflektor) bez farebných chýb v obraze
✔️ Vhodný pre začínajúcich pozorovateľov, ktorí budú môcť pozorovať mesačné krátery aj planetárne detaily
✔️ Vybavený okulármi typu Huygens s ohniskovou vzdialenosťou 25 mm, 9 mm a okulárom SR-4 mm pre väčšie zväčšenie
✔️ Dodáva sa s Barlow 3x šošovkou, využitím ktorej je možné znásobiť výsledné zväčšenie 3x
📌 od 186 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Levenhuk Skyline Travel 50

Najlepší pre začiatočníkov
✔️ Šošovkový ďalekohľad, ktorý zaisťuje zväčšenie až 100x
✔️ Ostrý a čistý obraz bez odchýlok umožňuje sklenená optika s antireflexnou vrstvou na všetkých aktívnych plochách
✔️ Teleskop je vhodný pre začiatočníkov - na pozorovanie povrchu Mesiaca, planét slnečnej sústavy, najjasnejších objektov hlbokého vesmíru a pozemného pozorovania
📌 od 72 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Bresser Venus 76/700

Cena / Výkon
✔️ Zrkadlový ďalekohľad typu Newton, ideálny pre nenáročných pozorovateľov
✔️ Vybavený okulármi typu Huygens s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm, 12,5 mm a okulárom SR-4 mm pre väčšie zväčšenie
✔️ Súčasťou je prevratná šošovka 1,5x umožňujúca pozorovanie pozemských objektov a mesačný filter vylepšujúci kontrast obrazu.
📌 od 111 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Celestron Nexstar 127 SLT

Profi
✔️ Ďalekohľad typu Maksutov-Cassegrain, vhodný aj pre pokročilých
✔️ S automatickým GoTo navádzaním SkyAlign novej generácie
✔️ Azimutálna montáž poháňaná servomotormi v oboch osiach a riadená ovládačom
✔️ K ďalekohľadu je dodávané CD so softwarom "The SkyX First Light edition"
📌 od 780 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Celestron Kids 20

Najlepší pre deti
✔️ Šošovkový teleskop vhodný pre začínajúcich záujemcov o vesmír, ktorým sa pohodlne dajú pozorovať jasnejšie objekty
✔️ Zaistí až 40-násobné priblíženie, minimálne zväčšenie je 20-násobné
✔️ Možnosť uchytenia na statív (súčasť balenia)
📌 od 15 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin