Najlepšie fasádne farby: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie fasádne farby

Chcete vylepšiť estetický vzhľad vášho domu novou fasádnou farbou? Ako však vybrať najlepšiu fasádnu farbu? Pozrite si nasledujúci výber fasádnych farieb od renomovaných značiek na našom trhu. A keďže nejde o malú investíciu, je na mieste popremýšľať nad voľbou vhodnej farby zo všetkých aspektov.

Vlastniť nehnuteľnosť znamená z času na čas venovať pozornosť jej údržbe. Majitelia domov nám dajú za pravdu, že tieto práce zdanlivo nikdy nekončia a vždy sa nájde niečo, čo treba na dome a v jeho okolí opraviť alebo aspoň trochu vylepšiť. Farba fasády na dome dáva okoliu jasne najavo váš vkus. Zároveň je to finálny náter na omietke, a preto by okrem farby mal disponovať aj ochrannými a podpornými vlastnosťami. Kvalitná fasádna farba je taká, ktorá je v súlade s podkladom a schopná v dostatočnej miere odolávať vonkajším vplyvom. Aj z tohto dôvodu sú na trhu dostupné akrylátové, silikónové a silikátové fasádne farby – každý druh s inými prednosťami a určením.

Viete o tom, že životnosť fasádnej farby na celistvom povrchu môže byť viac ako dve desiatky rokov? Áno je to tak, najmä za predpokladu, že sa vám podarí vybrať tú najlepšiu fasádnu farbu vzhľadom k podmienkam, v ktorých bude aplikovaná. Z nášho sprievodcu sa dozviete niekoľko praktických delení a dobrých rád, aby ste pred kúpou nadobudli lepšiu istotu. Ak vás ponuka ohromí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie fasádnych farieb, kde nájdete informácie z prvej ruky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Primalex, HET, Helios, JUB, ESMAL.

Najlepšie fasádne farby podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Primalex Malvena✔️ Fasádna akrylátová farba
✔️ Odolná voči mytiu a drhnutiu
✔️ Neuzaviera priechod vodným parám
✔️ S výbornou krycou schopnosťou a vysokou belosťou
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 11,40 € / 1,45 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2HET Mikral 100✔️ Fasádna čisto akrylátová hladká farba
✔️ Výrazná krycia schopnosť a roztierateľnosť
✔️ Paropriepustnosť
✔️ Umývateľnosť a oteruvzdornosť
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 5,50 € / 1 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Helios SPEKTRA Silikónová omietka

✔️ Kvalitná silikónová omietka
✔️ Je možné omietku namiešať do viac ako 1000 odtieňov
✔️ K dispozícii v zrnitej a ryhovanej štruktúre
📌 od 67,10 € / 25 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4JUB ACRYL Fas

✔️ Vysoká pružnosť filmu
✔️ Výborná vodoodpudivosť a paropriepustnosť
✔️ Odolnosť proti riasam a plesniam
✔️ Dobrá krycia schopnosť a jednoduché nanášanie
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 15,12 € / 2 l
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5JUB SILICONECOLOR

✔️ Premaľované povrchy sú dlho odolné pred napadnutím riasami a plesňami
✔️ Dlhodobá paropriepustnosť
✔️ Vysoká pružnosť farebného filmu
✔️ Výborná krycia schopnosť
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 68 € / 5 l
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ESMAL Fasádna farba Silikónová
✔️ Disperzná vodou riediteľná maliarska farba s obsahom silikónových živíc
✔️ Vysoká belosť
✔️ Priepustnosť vodných pár
✔️ Odolnosť voči poveternostným vplyvom
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 12,50 € / 2,5 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať fasádnu farbu

Zmeniť alebo obnoviť farbu na dome – to je veľká vec! Každý majiteľ chce, aby mala fasádna farba výbornú výdatnosť, krytie, rovnomerný odtieň, ale aj čo najdlhšiu životnosť. Pri rozhodovaní sa musíte pozerať na mnoho faktorov a s prehľadom eliminovať z hry budúce nedostatky.

 • Chystáte sa farbiť fasádu na dome v prírodnom alebo mestskom prostredí?
 • Máte alebo nemáte zateplený dom?
 • Je niektorá časť domu nadmerne vystavená poveternostným podmienkam, náchylná na vlhkosť a rozmnoženie rias či lišajníkov?
 • Bývate poblíž prašnej cesty?
 • Máte na dome sedlovú strechu alebo rovnú strechu?

Začína to znieť zaujímavo, však? O tom, aké vlastnosti majú jednotlivé druhy farieb, na aký povrch sú určené, aj ako zohľadniť výber fasádnej farby vzhľadom k prostrediu, si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Fasádna farba vs. zafarbená omietka: Aký je medzi nimi rozdiel?

Začnime jedným detailom, ktorý dokáže popliesť nielen majiteľov domov, ale aj profesionálov. Je zaužívané v obchode s farbami povedať „Idem robiť novú fasádu, poraďte mi!“, no hneď za tým treba dodať, či v rámci renovácie plánujete komplet novú fasádnu omietku alebo iba zmenu fasádnej farby na už existujúcej omietke.

Ak práve zatepľujete dom polystyrénom či minerálnou vlnou, budete potrebovať vhodnú fasádnu omietku – ako záverečnú vrstvu fasády domu, ktorá plní estetickú a ochrannú funkciu. Zvyčajne má istú štruktúru a zrnitosť a na základe vášho výberu už môže byť aj zafarbená. V takom prípade nebudete potrebovať fasádnu farbu.

Ak sa vám však farba domu s hotovou omietkou zunovala, je zastaralá alebo sú na nej prítomné nevzhľadné nedostatky, môžete siahnuť po fasádnej farbe. Ide o druh exteriérovej farby na vonkajšie omietky (a rôzne iné podklady), ktorá odoláva viacerým vonkajším vplyvom, umožňuje priepustnosť vodných pár a zabezpečuje krytie zvolenou farbou.

ako vybrať fasádnu farbu

5 kritérií, podľa ktorých vyberať vhodnú fasádnu farbu

Chcete zašednutú bielu nahradiť žiarivou zelenou? A čo na to susedia? Na estetiku domu a výber vhodnej farebnej palety vplýva prirodzene aj ráz okolitého prostredia, farba a typ strechy, farba okenných rámov, susedné domy či miera slnečného svetla dopadajúca na steny. To, čo dobre vyzerá v grafickom návrhu, nemusí v realite vyznieť najlepšie – predovšetkým, ak sa na dom a jeho celkové vyznenie nepozerá zo širšieho pohľadu. Skôr, ako sa budeme venovať rozdielom medzi akrylátovými, silikónovými a silikátovými farbami, pozrime sa na výber fasádnej farby čo možno najkomplexnejšie.

💡 Okolité prostredie domu

Ak žijete v prírodnom prostredí, blízko množstva zelene, s veľkou pravdepodobnosťou inklinujete k prírodným materiálom a prirodzeným farbám. Fasáde bude najviac svedčiť biela, smotanová či béžová farba. Príjemne doplnia farebnosť dreva, tehlového alebo kameninového obkladu. Výraznejšie farby (modrá, červená, zelená) si môžete dopriať napríklad na okeniciach či záhradnom plote. Ak sa zunujú, prefarbíte ich s menšími nákladmi ako fasádu domu.

Bývanie v modernej výstavbe sa už nesie v inom duchu. Zväčša tu dominuje univerzálna biela fasádna farba, no znesie aj prítomnosť odtieňov šedej, hnedej či svetlo zelenej a marhuľovej. „Bývam v druhom dome za tým kanárikovo-žltým!“ Pamätajte, že v nových štvrtiach sa takáto výrazná farba často stáva orientačným bodom celej ulice.

Vlastníte nehnuteľnosť v historickej časti mesta? Je považovaná za historickú budovu? Skôr, ako sa pustíte do renovácie fasády, informujte o budúcich úpravách príslušný pamiatkový úrad. O zmenu farby fasády je potrebné žiadať vopred. Je dobré počítať s tým, že na výber budete mať len z menšieho množstva farieb, aby bola zachovaná estetika historickej zóny. S podobnou komplikáciou sa stretávajú aj majitelia nehnuteľnosti v developerskej časti, pre ktorú boli do budúcna vyhradené konkrétne farebné spektrá.

Bývate blízko frekventovanej prašnej ulice? Stavte na fasádnu farbu, ktorá je menej náchylná na zachytávanie nečistôt a v ideálnom prípade je umývateľná.

💡 Účel nehnuteľnosti

Pri výbere vhodnej farebnosti fasády má svoje miesto aj psychológia farieb.

 • Na sídla firiem a úradné budovy sa používajú tlmené, nenápadné odtiene sivej a modrej.
 • Školy a vzdelávacie inštitúcie pôsobia kreatívnejšie a majú podporovať činorodosť. Sú tak pre ne typické oranžové a žlté fasády.
 • Na supermarketoch je zase často vidno červenú, ktorá má pútať vašu pozornosť a kroky nasmerovať priamo do obchodu.
 • Samostatné rodinné domy majú pôsobiť prívetivo a esteticky, no ak sa chcete odlíšiť, susedia si budú musieť zvyknúť aj na divokejšiu farebnú kombináciu.

💡 Množstvo svetla dopadajúce na steny

Zamerajte sa na tie steny domu, na ktoré svieti slnko najviac. Ak na ne použijete bielu fasádnu farbu, budú počas slnečného dňa oslepovať – minimálne prvé roky, kým sa nezaprášia. Naopak – sýta a výraznejšia farba na osvetlených stenách rýchlejšie vybledne. Tmavý odtieň fasády môže dokonca spôsobovať nadmerné prehrievanie domu počas leta.

💡 Kvalita omietky a nedostatky stien

Máte na dome steny, ktoré trpia nadmernou vlhkosťou či vzlínavosťou spodnej vody? Viete o tom, že ak máte v blízkosti domu stromy alebo husté zelené porasty, na fasáde sa môžu usídliť plesne, machy a riasy a stena zozelenie? Skôr, ako sa pustíte do aplikácie novej fasádnej farby, starostlivo identifikujte najviac kritické miesta.

Najskôr potrebujú ošetrenie a až následne vhodný náter – napríklad fasádnu farbu, ktorá je svojím zložením určená na miesta s vyššou vlhkosťou a náchylnosťou na vznik machov a plesní.

💡 Prítomnosť strechy

Šikmá strecha na dome láme silné poryvy vetra a jej presah čiastočne chráni fasádu pre dažďovými prehánkami. Ak máte dom s rovnou strechou, musíte sa v ponuke zamerať na fasádne farby s najvyššou odolnosťou, aby nový náter ustál aj náročné poveternostné podmienky a silné dažďové prehánky.

dom s bielou fasádou

Základné druhy fasádnych farieb: Ich výhody, nevýhody a určenie

Akrylátové fasádne farby

Spojivom v akrylátových fasádných farbách je akrylátová vodná disperzia. Farba poskytuje vysokú odolnosť, tvrdosť a je obľúbená pre schopnosť odpudzovať vodu. Je vhodná predovšetkým na tvrdé povrchy a dobre zaizolované stavby. Najčastejšie sa používa na novostavby zateplené polystyrénom. Na zateplenie minerálnou vlnou nie je akrylátová farba vhodná.

Zásadnou prednosťou je lepšia cenová dostupnosť, čo z nej robí pomerne obľúbené voľbu. Výrazným nedostatkom sú však vyššie sklony k rýchlemu zašpineniu. Na fasádu pri rušnej ceste sa preto akrylátová farba nehodí.

Silikónové fasádne farby

Hodnotené ako najlepšie fasádne farby na trhu. V ich prospech totiž hovorí množstvo kvalít a spokojné hodnotenia aj po rokoch od vykonania náteru.

Je to predovšetkým pre vysokú odolnosť voči náročným poveternostným podmienkam a exteriérovej vlhkosti. Voda po silikónovej fasádnej farbe veľmi rýchlo steká. Náter na fasáde si zachováva dlhú životnosť bez zmeny vzhľadu, odoláva praskaniu a zašpineniu. Výborne drží na mnohých podkladoch – a to bez ohľadu na systém zateplenia, keďže pre silikónové fasádne farby je typickým znakom paropriepustnosť. Drží na omietkových zmesiach, betóne či tehlách. Nevýhodou je vyššia cena v porovnaní s inými druhmi fasádnych farieb.

Silikátové fasádne farby

Tento druh fasádnych farieb umožňuje stenám dýchať a neobmedzuje ich pôvodnú priepustnosť. Často sa silikátové fasádne farby používajú na starších budovách s problematickou vlhkosťou. K prednostiam patrí vysoká priľnavosť, schopnosť odolávať špine a pomerne dlhá životnosť.

Súčasťou ich zloženia je vodné sklo, ktoré pri nanášaní musí zreagovať s kremičitým pieskom obsiahnutým v omietke (preto sú nevhodné na sadrové omietky). Aplikácia by preto mala byť čo naopatrnejšia, keďže vodné sklo môže poleptať okenné rámy. Cena silikátových farieb je vyššia ako u akrylátových, no nižšia ako u silikónových.

Aby sa vám fasádna farba páčila, použite viac ako základný vzorkovník!

„Tá farba vyzerá na dome úplne inak, ako sme chceli.“ Fasádna farba na veľkej ploche často vyzerá viac či menej odlišne a stáva sa to častejšie, ako by ste si mysleli.

Veľký vplyv na celkové vyznenie má štruktúra omietky a svetelnosť prostredia. Na hladkých omietkach vyniknú farby jasnejšie a viac lesklo. Na štruktúrovaných omietkach sa tá istá farba môže stať tlmenou, a teda menej lesklou. Ak máte zálusk na farebnú fasádu, výber zo vzorkovníka, kde sú vzorky farieb iba na kúskoch kartónu s jemnou štruktúrou, nepostačí. Veľké skreslenie nastáva aj pod umelým osvetlením. Ako si pomôcť?

Niektorí výrobcovia ponúkajú na predaj malé množstvá konkrétnych odtieňov. Takáto menšia investícia vopred za to stojí. Vzorku fasádnej farby rozprestriete napríklad na polystyrénovú dosku a priložíte na dennom svetle k súčasnej fasáde. Hoci nebudete mať farbu na presnej štruktúre, získate predsa len lepší obraz o reálnom výsledku. Alebo – ak ste pre zmenu odhodlaní – vyhradíte si na zadnej stene domu pás, na ktorý aplikujete zvolené vzorky farieb. Ďalšou možnosťou je dať si vytvoriť farebný návrh fasády v poradenskom štúdiu.

farebná fasáda

Ceny fasádnych farieb – Za m2, malé vs. veľké balenia

Pri rekonštrukcii domu chce každý dostať za svoje peniaze aj očakávanú kvalitu. Na trhu sú prémiové farby s top vlastnosťami, no ich cena môže rýchlo zbúrať plánovaný rozpočet.

Ideálom je nájsť optimálny pomer cena/kvalita a dať napríklad na skúsenosti z okolia či od známych. Ak u suseda farba na fasáde vyzerá výborne aj po 5 rokoch, je veľká šanca, že daná značka a druh bude dobrou voľbou aj pre vás (ste koniec koncov v prostredí s rovnakými podmienkami).

Zaujímajte sa o výdatnosť na metre štvorcové. Tento údaj je orientačný, keďže záleží od nasiakavosti a stavu podkladu, no poskytuje aspoň ako-takú predstavu. Dôležitou informáciou je intenzita krytia. Zvyčajne sa počíta s vykonaním dvoch vrstiev náteru, no pri dôkladnej aplikácii to nemusí byť nevyhnutnosť. Spotreba pri dvojnásobnom nátere býva cca 200 – 400 ml na meter štvorcový.

Máme vo zvyku deliť sortiment do troch cenových relácií, no v prípade fasádnych farieb to nie je práve výstižné. Najmenšie balenia budú vyzerať v porovnaní s veľkými ekonomickými baleniami veľmi lacno, hoci v skutočnosti sú cenovo výhodnejšie práve veľké vedrá – a to bez ohľadu na to, či ide o fasádnu farbu akrylátovú alebo silikónovú. Aby ste mali aspoň základný prehľad, pripravili sme nasledujúce krátke porovnanie.

 • Akrylátové fasádne farby >>> cca 6 – 9 € za 1 liter farby
 • Silikátové fasádne farby >>> cca 6 – 11 € za 1 liter farby
 • Silikónové fasádne farby >>> cca 6 – 14 € za 1 liter farby

Ide o ceny za najmenšie balenia rozličného zloženia s rozličnou výdatnosťou. Dobrou správou je, že pri veľkých baleniach môžete očakávať výhodnejšiu cenu za liter, resp. kilogram fasádnej farby.

Najlepšie značky fasádnych farieb

 • Primalex – Tradičný výrobca má na svojom konte obľúbené akrylátové a silikónové fasádne farby s výbornou krycou schopnosťou (najmä farba Primalex Malvena). Biela sa vyznačuje vysokou belosťou. Silikónová je naviac samočistiaca a vysoko vodoodpudivá.
 • HET – Ak máte s farbami značky HET dobré skúsenosti, nesklamete sa ani voľbou fasádnej farby Mikral – akrylátová aj silikónová. Krycie schopnosti a paropriepustnosť.
 • Helios – Akrylátové, silikónové a siloxanové fasádne farby s doplnkovými vlastnosťami pre čo najlepší výsledok a dlhú trvácnosť.
 • JUB – Široký výber akrylátových a silikónových fasádnych farieb. Biela farba, prírodné odtiene aj udržanie stability intenzívnych odtieňov. Odolnosť voči predčasnému starnutiu fasády.
 • ESMAL– Obľúbená akrylátová a silikónová farba s vysokou belosťou.Odolnosť voči poveternostným vplyvom.
 • Slovlak – Fasádna farba Slovlak Finit je navrhnutá pre konečnú povrchovú úpravu zatepľovacích systémov. Dostupná ako biela, béžová, okerová, svetložltá a hnedý pastel.
 • Dulux – Superprémiová exteriérová fasádna farba na báze silikónovej živice. Obľúbená profesionálmi. Tónovateľná farba.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Primalex Malvena✔️ Fasádna akrylátová farba
✔️ Odolná voči mytiu a drhnutiu
✔️ Neuzaviera priechod vodným parám
✔️ S výbornou krycou schopnosťou a vysokou belosťou
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 11,40 € / 1,45 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2HET Mikral 100✔️ Fasádna čisto akrylátová hladká farba
✔️ Výrazná krycia schopnosť a roztierateľnosť
✔️ Paropriepustnosť
✔️ Umývateľnosť a oteruvzdornosť
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 5,50 € / 1 kg
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Helios SPEKTRA Silikónová omietka

✔️ Kvalitná silikónová omietka
✔️ Je možné omietku namiešať do viac ako 1000 odtieňov
✔️ K dispozícii v zrnitej a ryhovanej štruktúre
📌 od 67,10 € / 25 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4JUB ACRYL Fas

✔️ Vysoká pružnosť filmu
✔️ Výborná vodoodpudivosť a paropriepustnosť
✔️ Odolnosť proti riasam a plesniam
✔️ Dobrá krycia schopnosť a jednoduché nanášanie
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 15,12 € / 2 l
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5JUB SILICONECOLOR

✔️ Premaľované povrchy sú dlho odolné pred napadnutím riasami a plesňami
✔️ Dlhodobá paropriepustnosť
✔️ Vysoká pružnosť farebného filmu
✔️ Výborná krycia schopnosť
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 68 € / 5 l
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ESMAL Fasádna farba Silikónová
✔️ Disperzná vodou riediteľná maliarska farba s obsahom silikónových živíc
✔️ Vysoká belosť
✔️ Priepustnosť vodných pár
✔️ Odolnosť voči poveternostným vplyvom
✔️ K dispozícii aj väčšie balenia
📌 od 12,50 € / 2,5 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin