Najlepšia káva do kávovaru: TOP 7 tipov podľa recenzií a testov

najlepšia káva
Viete o tom, že káva je po rope druhou najviac obchodovanou komoditou na svete a jej hodnota je viac ako 100 miliárd? Že káva je po vode druhým najviac konzumovaným nápojom? Avšak, aká je najlepšia káva? Ak si ani vy neviete predstaviť ráno bez voňavej rannej vzpruhy, máme pre niekoľko tipov na obľúbené kávy – a to nielen do kávovarov.

Káva je fenomén. Získala si pozornosť veľkej časti sveta, vedci jej venovali stovky výskumov a nejedna návšteva začína tradičnou otázkou – “Dáš si kávu?”. A práve v tomto bode sa môžete blysnúť svojím spôsobom prípravy kávy, ukázať, aké sú schopnosti vášho kávovaru a do šálky pripraviť lahodný tmavý mok, ktorý spríjemní vaše spoločné chvíle. Ani ten najlepší kávovar však nie je všemocný. Výborné výsledky podá iba v spolupráci s kvalitnou kávou, ktorá očarí svojou bohatou chuťou a arómou.

Výber z kávovej ponuky je nesmierne rozmanitý a priam nabáda na časté experimentovanie. Nemusíte zostať verní len jednej značke a jednému druhu kávy. Ak máte zálusk na novinku, možno vás zaujme niektorý tip z nášho rebríčka najkvalitnejších káv na našom trhu, ktorý sa inšpiroval dostupnými testami a recenziami káv. Pri výbere kávy záleží vo veľkej miere od vašej chute a používaných pomôcok.

V nasledujúcom sprievodcovi sa budeme venovať druhom kávy (Robusta, Arabica), typom kávy (zrnková káva, mletá káva, kávové kapsuly) a nemalú pozornosť si zaslúži aj spôsob, akým kávu pripravujete. Všetko spolu zladené tak, aby ste si dokázali s prehľadom vybrať kávu presne podľa svojich preferencií.

Najlepšia káva do kávovaru podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1DeLonghi Kimbo Espresso Classic

Najlepšia zrnková káva
✔️ Lahodná a intenzívna chuť
✔️ Veľmi spokojné recenzie
✔️ Príjemné náznaky čokolády a karamelu
📌 od 15 € / 1 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Lavazza DEK mletá káv

Najlepšia mletá káva
✔️ Bezkofeínová káva
✔️ Plnohodnotná chuť a príjemná aróma
✔️ Vytvára bohatú penu
📌 od 3 € / 250 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Illy Espresso bezkofeínová mletá

Najlepšie bezkofeínová káva
✔️ Vyrobená z 9 typov čistých zŕn Arabica
✔️ Obsah kofeínu menej ako 0,05%
✔️ Nezaťažuje žalúdok, chutí na nerozoznanie od kávy
📌 od 7 € / 250 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4AlzaCafé, zrnková, 1000g

Zrnková káva cena / kvalita
✔️ 100 % zmes Arabica
✔️ Vyniká čokoládovou chuťou s vôňou lieskových orieškov
✔️ Stovky spokojných recenzií
📌 od 15 € / 1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Lavazza Prontissimo Classico

Najlepšia instantná káva
✔️ Pripravená na základe 100% arabiky
✔️ Hlboká aróma s miernym karamelovým odtieňom
✔️ Rýchla a jednoduchá príprava
📌 od 5 € / 95 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pellini Espresso Bar n°82 Vivace

Ďalšia na zváženie
✔️ Vyvážená horko-sladká chuť
✔️ Zmes 80% arabiky a 20% robusty
✔️ Extra pomalé a rovnomerné praženie
📌 od 11 € / 1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Dallmayr prodomo mletá káva

Ďalšia mletá káva na zváženie
✔️ Srdcová záležitosť celých generácií
✔️ Špičková zmes najkvalitnejších vysokohorských odrôd arabiky
✔️ Bohatá aróma, nezameniteľná chuť a plné telo
📌 od 4,50 € / 500 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať kávu

Hoci nemôžeme sľúbiť, že sa z vás stanú odborníci na kávu, nasledujúce zaujímavosti vám pootvoria dvere do sveta kávy a so svojím obľúbeným nápojom sa spoznáte opäť o čosi bližšie. Tak teda – čo všetko zvážiť, ak chcete pre seba vybrať tú najlepšiu kávu?

ako vybrať najlepšiu kávu

Základné druhy kávy

Zdajú sa vám všetky kávy rovnaké? Už pri pohľade na celé zrnká by ste si všimli niekoľko dôležitých rozdielov. To najpodstatnejšie sa totiž odohráva na úrovni ich arómy a chuti. Na kvalitu kávy má veľký vplyv krajina pôvodu, spôsob pestovania a spracovania.

☕ Arabica (Arabika)

Arabika patrí k najpopulárnejším a najobľúbenejším druhom kávy. Pochádza z plodov kávovníka arabského, ktorý sa pestuje v oblasti Strednej a Južnej Ameriky a vo východnej časti Afriky.

Jej plody sú podlhovasté, stredom prechádza ryha do tvaru písmena “S”. Chuťovo je intenzívna, miešajú sa v nej zaujímavé sladké, ovocné a jemne čokoládové tóny. Rastie prevažne vo vyšších nadmorských výškach, čo zapríčiňuje komplikovanejší zber, ktorý sa premieta do jej vyššej ceny.

☕ Robusta

Druhým obľúbeným druhom kávy je Robusta, ktorá sa pestuje prevažne v oblasti Vietnamu, Indie a Brazílie. Zrnká Robusty sú zavalité, okrúhle, ryha prechádzajúca stredom je rovná. Obsahuje približne o polovicu viac kofeínu ako Arabika.

Jej chuť je horkejšia a zemitá, preto je aj menej populárna ako Arabika. V kávovom nápoji Robusta zanecháva bohatú penu. Plody kávovníka statného dorastajú v nízkych nadmorských výškach a sú menej náročné na podmienky. Na ich zber sa prevažne používajú stroje, vďaka čomu je cena Robusty nižšia. Pre jej výraznú kofeínovú arómu je súčasťou mnohých kávových zmesí.

☕ Zmesi káv

Alebo tzv. espresso zmesi patria medzi najpredávanejšie kávy vôbec. Využívajú to najlepšie z predchádzajúcich dvoch druhov káv – lahodnosť, sviežosť a príjemnú arómu Arabiky v spojení s výraznejším kofeínovým akcentom Robusty a jej typickou kávovou horkosťou.

Prítomnosť Robusty v kávových zmesiach vplýva na cenu. Zmes je potom lacnejšia ako samotná Arabika. Aby sa prednosti Arabiky nezatlačili do úzadia, zvyčajne ide o pomer Arabika : Robusta => 60 : 40, 70 : 30 alebo 80 : 20.

☕ Špeciálne druhy káv

 • Zelená káva – V základe ide o nepražené zelené zrnká kávy Arabiky. Výsledný nápoj svojou chuťou pripomína zelený čaj a pripisuje sa mu pozitívny účinok na spaľovanie kilogramov a redukciu celulitídy.
 • Bezkofeínová káva – Je určená pre ľudí, ktorí si chcú pochutnať na chuti kávy, no pre svoje zdravotné obmedzenia (tehotné a dojčiace ženy, ľudia citliví na kofeín) by sa mali vyhýbať kofeínu. Káva, hoci bez kofeínu, si aj po dekofeinizácii zachováva svoju typickú chuť, vytratí sa iba stimulačný účinok kofeínu.
 • Cibetková káva – Plody kávy prechádzajú tráviacim traktom cibetiek, kde v procese fermentácie získavajú výraznú karamelovo-čokoládovú chuť. Ide o jednu z najdrahších káv na svete, ktorá sa získava z trusu cibetiek.
 • Aromatizovaná káva – Ku zrnkám kávy sa pridávajú obľúbené prírodné alebo syntetické aromatické látky, napríklad oriešky, vanilka, pistácie, čokoláda, škorica, med, z ovocia prevažne pomaranče, jahody, višne, banány, slivka.

ako vybrať kávu do kávovaru

Mletá káva, zrnková káva alebo kávové kapsuly?

Pri výbere druhu kávy môžete dať na odporúčania známych a rodiny, vyberať podľa recenzií káv alebo podľahnúť lákavej reklame. Po druhu kávy je najčastejšou dilemou kávičkárov výber typu kávy. Bežne v obchodoch narazíte zrnkovú kávu, mletú kávu, instantnú kávu a kávové kapsuly.

Zrnková káva

Zrnková káva má najväčší predpoklad uchovať si kvality ukryté v zrnkách. Ich celistvosť je dobrým predpokladom pre výraznú intenzitu a arómu. Ak si dáte záležať na tom, že budete zrnká kávy uskladňovať v čistej a suchej nádobe bez prístupu vzduchu, nemusíte sa obávať, že káva zoxiduje a chytí nepríjemný puch. Doma môžete mať v dózičkách zrnká niekoľkých druhov káv, skúšať, experimentovať a ochutnávať. Každý deň si tak pripravíte šálku z čerstvo pomletých zrniek, ktorej nebude chýbať plná bohatosť chutí. Zrnková káva je skvelým tipom na darček.

Na pomletie kávových zrniek budete potrebovať ručný alebo elektrický mlynček, poprípade vám dobrú službu urobí automatický kávovar s integrovaným mlynčekom s niekoľkými stupňami hrubosti mletia, ktorý všetku prácu urobí za vás. Zrnková káva je najobľúbenejšia u majiteľov pákových kávovarov.

📌 Spôsob prípravy (po zomletí): Zalievanie horúcou vodou | Aero press | French press | Filtrovaná káva | Poloautomatický kávovar | Automatický kávovar | Pákový kávovar

Plusy: Široký výber, pravá káva so všetkými pozitívnymi vlastnosťami, dlhodobo intenzívna chuť a aróma

Mínusy: Vyššia cena, nutnosť mletia, dlhšia príprava

Mletá káva

V obchodoch dostupná mletá káva vzniká pomletím kávových zrniek. Je vákuová balená, čo znamená, že káva by si mala zachovať svoje kvality až do otvorenia u vás doma. Postupne z nej môže aróma vyprchať a počítajte s tým, že posledné šálky kávy budú mdlé a bez chuti. Táto forma kávy je však pohodlná. Nemusíte vlastniť mlynček na kávu. Kávu zalejete horúcou vodou (“na turka”), použijete moka kanvicu, nadávkujete ju do kávovaru, …

Vždy si skontrolujte dátum spotreby na balení a vyhnite sa kávam, ktoré sú síce za dobrú cenu, ale majú už iba zopár týždňov trvanlivosti. Navštívte napríklad lokálnu pražiareň, ochutnajte šálku kávy a ak navodí ten správny pôžitok, nechajte si z nej namlieť domov. Mletú kávu uskladňujte vo vzduchotesnej nádobe.

📌 Spôsob prípravy: Zalievanie horúcou vodou | Aero press | French press | Filtrovaná káva | Poloautomatický kávovar | Automatický kávovar | Pákový kávovar

Plusy: Rozumný pomer cena / kvalita, rozmanité spôsoby prípravy, minimálna údržba (bez mletia)

Mínusy: Riziko zvetrania a navlhnutia, postupná strata intenzity, neskôr menej výrazná chuť

kvalitná mletá káva

Kávové kapsuly

Kapsulové kávovary patria medzi najpredávanejšie kávovary vôbec. Je to dobrý znak toho, že kávové kapsuly majú čo ponúknuť širokej skupine kávičkárov. Najmä, ak pri príprave kávy uprednostňujete jednoduchosť a čistotu. Kapsulu s vopred naváženou, pomletou a vákuovo uzatvorenou kávou vložíte do kávovaru a o pár minút je šálka kávy komplet hotová.

Svojou arómou a intenzitou sa káva z kapsúl nevyrovná čerstvo zomletej káve. Dobrou správou je, že na rozdiel od mletej kávy zase zvyšné kapsuly nepodliehajú v hermetickom balení oxidácii. Je to zlatá stredná cesta, ktorá však vzhľadom na spôsob prevedenia stojí o čosi viac. Zároveň je dobré myslieť na to, že konkrétne kapsule fungujú iba s kompatibilnými kávovarmi. Vždy si preto najskôr prehliadnite ponuku káv a kávových nápojov od konkrétnej značky (napr. Dolce Gusto, Nespresso, Tassimo) a až následne vyberajte kávovar, ktorý bude s kapsulami bez problémov spolupracovať.

📌 Spôsob prípravy: Kapsulový kávovar

Plusy: Pomerne široký výber kapsúl, rýchla a jednoduchá príprava, nehrozí rozsypanie kávy

Mínusy: Vyššia cena za šálku kávy, obaly – dopad na životné prostredie, kapsuly sú kompatibilné iba s vybranými kávovarmi

Instantná káva

Praví kávičkari ohŕňajú nosom nad instantnou kávou (známou ako “neska”). A v mnohých prípadoch právom. Predstavuje ten najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob prípravy kávy u vás doma, no za cenu kvality, pravej arómy a chuti.

Instantné kávy prechádzajú komplikovaným procesom, ktorý nie je ku káve šetrný – zrnká kávy sa pražia, melú, varia a zbavujú vody. V tomto procese káva stráca množstvo zo svojich predností, vrátane antioxidantov a vyššieho percenta kofeínu. Ak očakávate od instantnej kávy stimulačné účinky, dočkáte sa po niekoľkých šálkach skôr iba bolestí hlavy.

📌 Spôsob prípravy: Zalievanie horúcou vodou

Plusy: Rýchlosť, jednoduchosť, stačí zaliať horúcou vodou (žiadny prístroj na výrobu kávy netreba)

Mínusy: Slabá chuť kávy, minimum kofeínu, vyššia cena za pomerne nízku kvalitu

šálka kávy

Čo sledovať pri výbere kávy?

Stupeň praženia

Stupne praženia nájdete uvedené prostredníctvom ikoniek na obale kávy. Najčastejšie sa rozlišujú 3 stupne praženia: slabý, stredný a silný. Existujú aj detailnejšie stupnice, rozdelené napríklad až do 10 stupňov. Slabo pražené zrnká kávy sú svetlo béžové s výrazne kyslými tónmi. Najviac pražené zrnká kávy sú tmavohnedé až čierne a majú silne olejovitú, horkú chuť. Najobľúbenejší je vyšší stredný stupeň praženia (stredne hnedé aromatické zrnká kávy), pri ktorom azda najvýraznejšie cítiť všetky chute kávy naraz.

Krajina pôvodu

Na výslednú kvalitu kávy má veľký vplyv krajina pôvodu. S tým veľmi úzko súvisí v akej pôde a v akej nadmorskej výške kávovník rástol a koľko vlahy sa mu dostalo. Práve preto sa kávy delia nielen na odrody (Arabica, Robusta), okrem toho sa z obalu dočítate, aj z akej krajiny pochádza. Najviac cenené sú kávy z Brazílie, Kolumbie, Etiópie, Indonézie a Vietnamu.

Čerstvosť

Ak máte vo zvyku nakupovať čerstvo upraženú kávu, určite ste sa už zaujímali, kedy bola káva upražená. V pražiarni sa zvyknú predávať zrnká upražené aspoň pred 5 dňami. Približne 3 až 5 dní totiž zrnká potrebujú na vydýchanie oxidu uhličitého, a práve preto sa balia do vreciek s jednocestným ventilom. Ak by na vrecku ventil nebol, vrecko sa nafúkne a pod tlakom plynu môže prasknúť. Oxid uhličitý v upražených zrnkách negatívne vplýva na extrakciu. Pri sparení agresívne uniká a znehodnocuje chuť kávy.

Pri kúpe balenej kávy z kamenného alebo online obchodu nezostáva nič iné, ako spoliehať sa na precízne vákuové balenie od výrobcu, ktoré zabráni pozvoľnej oxidácii kávy.

Hrubosť mletia

Hrúbka mletia kávy ovplyvňuje chuť kávy a zároveň predurčuje najvhodnejší spôsob prípravy. Extra jemné mletie je vhodné na prípravu tureckej kávy v džezve, jemné mletie (štruktúra podobná polohrubej múke) je vhodné na prípravu espressa. Stredná hrúbka mletia kávy (krupicová štruktúra) je vhodná na prípravu kávy v Aero presse alebo moka kanvičke. Ak si chcete pripraviť kávu do French pressu, kávu treba namlieť nahrubo (ako hrubá múka), aby sa jej čiastočky zachytili v sitku.

Veľkosť balenia

Balenie kávy 250 g, 500 g alebo rovno 1000 g? Kilové balenie kávy je cenovo určite výhodnejšie, ako menšie balenia. Ste si však istí, že vám neznáma káva natoľko zachutí, že najbližšie týždne nebudete chcieť piť žiadnu inú? Menšie balenia sú vhodné do domácnosti, kde sa pije zopár šálok za deň. Ak kupujete kávu na pracovisko, siahnite po väčšom, ekonomickom balení. V oboch prípadoch si kávu vyskúšajte na malom, základnom balení, aby sa neskôr v skrinkách neschovávali balenia starej zvetranej kávy, ktorá už viac nedostala šancu.

balenie kávy

Ceny káv

Cena za kávu úzko súvisí s jej kvalitou, pôvodom a veľkosťou balenia. Preto je pomerne náročné zhodnotiť jednotlivé cenové kategórie, no o isté náznaky sa predsa len pokúsime.

✅ Káva do 7 eur

V základnej cenovej kategórií nájdete prevažne mletú kávu a zrnkovú kávu v balení do 300 g. Okrem toho tu nájdete aj viacero instantných káv v dóze s obsahom do 400 g a balenia cca 20 ks kávových kapsúl. Produkty v tejto cene ponúkajú značky, ktoré sú našincom známe najmä z reklám.

✅ Káva od 7 do 20 eur

V ďalšej cenovej kategórii si už na svoje môžu prísť aj náročnejší kávičkári, ktorý obľubujú kávu vyššej kvality. Ide o kávy mleté aj zrnkové, v baleniach od 100 do 1000 g v závislosti od druhu a pôvodu.

✅ Káva od 20 eur

Do tejto cenovej kategórie sa s najväčšou pravdepodobnosťou prepracujete z dvoch dôvodov – buď ste vášnivý kávičkár a radi objavujete, alebo ste pre seba našli chuťovo najlepšiu kávu a chcete si kúpiť väčšie balenie, aby ste sa vyhli častému dokupovaniu. Tak či onak, svet kávy je rozmanitý a ukrýva zaujímavé lákadlá.

Najlepšie značky káv

 • DeLonghi – Jedna z vedúcich značiek v segmente kávovarov má vo svojej ponuke niekoľko dobre predávaných zrnkových káv, najmä DeLonghi Kimbo – ako zmes Arabiky a Robusty alebo 100% Arabica.
 • Lavazza – Tradičná talianska značka má vo svojom portfóliu kávy z celého sveta. Rozdiel je zásadný najmä z pohľadu percentuálneho zastúpenia Robusty.
 • illy – Ak máte chuť na kávu s príjemným podtónom karamelu a čokolády, zadovážte sú kávu značky illy, ktorej typickým znakom je balenie v plechovke natlakovanej inertným plynom.
 • AlzaCafé – Alza má už aj vlastnú kávu? Áno, je to prémiová zrnková 100 % Arabica, ktorá na prekvapenie podľa recenzií chutí už stovkám recenzentov.
 • Pellini – Značka Pellini patrí k najväčším spoločnostiam v oblasti praženia káv v Taliansku. Kávy Pellini sú vysoko hodnotené pre intenzívnu chuť bez kyslosti a pre krásnu penu.
 • Dallmayr – Nemecká značka kávy sa preslávila kávou, ktorú môžete poznať pod názvom Promodo – výnimočne voňavá, bohatá chuť. Všetky prednosti sa však ukazujú až pod taktovkou kvalitnej prípravy alebo kávovaru.
 • Jacobs – Instantná aj mletá káva, granulovaná aj naporciovaná, či ochutené rozpustné zmesi. Nemeckú značku Jacobs netreba veľmi predstavovať. Dostupné takmer v každých potravinách.
 • Nescafé – V podobnom duchu rozmanitosti a dostupnosti poznáte aj celosvetovo pôsobiacu značku Nescafé.
 • Tchibo Café – Kávové špeciality a káva z Nemecka za dobrú cenu. Najobľúbenejšie sú Tchibo Barista, Tchibo Espreso, Tchibo Caffe Crema.
 • Segafredo – Tiež si radi vychutnávate kávičku vo svojej obľúbenej kaviarni Segafredo? Charakteristická chuť a aróma sa môže rozvinúť aj u vás doma. Vyskúšate Intermezzo alebo Selezione?
 ProduktInfoHodnotenie 
#1DeLonghi Kimbo Espresso Classic

Najlepšia zrnková káva
✔️ Lahodná a intenzívna chuť
✔️ Veľmi spokojné recenzie
✔️ Príjemné náznaky čokolády a karamelu
📌 od 15 € / 1 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Lavazza DEK mletá káv

Najlepšia mletá káva
✔️ Bezkofeínová káva
✔️ Plnohodnotná chuť a príjemná aróma
✔️ Vytvára bohatú penu
📌 od 3 € / 250 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Illy Espresso bezkofeínová mletá

Najlepšie bezkofeínová káva
✔️ Vyrobená z 9 typov čistých zŕn Arabica
✔️ Obsah kofeínu menej ako 0,05%
✔️ Nezaťažuje žalúdok, chutí na nerozoznanie od kávy
📌 od 7 € / 250 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4AlzaCafé, zrnková, 1000g

Zrnková káva cena / kvalita
✔️ 100 % zmes Arabica
✔️ Vyniká čokoládovou chuťou s vôňou lieskových orieškov
✔️ Stovky spokojných recenzií
📌 od 15 € / 1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Lavazza Prontissimo Classico

Najlepšia instantná káva
✔️ Pripravená na základe 100% arabiky
✔️ Hlboká aróma s miernym karamelovým odtieňom
✔️ Rýchla a jednoduchá príprava
📌 od 5 € / 95 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pellini Espresso Bar n°82 Vivace

Ďalšia na zváženie
✔️ Vyvážená horko-sladká chuť
✔️ Zmes 80% arabiky a 20% robusty
✔️ Extra pomalé a rovnomerné praženie
📌 od 11 € / 1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Dallmayr prodomo mletá káva

Ďalšia mletá káva na zváženie
✔️ Srdcová záležitosť celých generácií
✔️ Špičková zmes najkvalitnejších vysokohorských odrôd arabiky
✔️ Bohatá aróma, nezameniteľná chuť a plné telo
📌 od 4,50 € / 500 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin