Najlepšie herné kreslá: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie herné kreslá“Do hernej výbavy som už veľa investoval, potrebujem aj herné kreslo?” Častá dilema začínajúcich hráčov, na ktorú by skúsení gameri mali iba jedinú odpoveď – Jednoznačne áno! Komfort, ktorý najlepšie herné kreslá predstavujú, mení čas strávený za počítačom na skutočný relax a pôžitok z hry.

V zápale hry môžete za stolom stráviť aj niekoľko hodín denne. Už po krátkom čase môžete ucítiť nevýhody strnulého sedenia, alebo nesprávnej polohy pri sedení. Potrebujete ergonomickú oporu pre chrbát, bedrá, krk aj ruky. Aby ste predišli bolestiam chrbtice a eliminovali chronické riziká spojené s dlhodobým sedením, potrebujete mať v hernej stoličke / kresle maximálne pohodlie, no zároveň aj oporu. Výber tohto sortimentu je prekvapivo bohatý, preto sme pre vás pripravili rebríček výborne hodnotených modelov, ktoré môžu vaše rozhodovanie uľahčiť.

Pri jeho zostavovaní sme prešli testy a recenzie herných kresiel. Výrobcovia totiž nič nenechávajú na náhodu. Snažia sa zosúladiť rámovú konštrukciu s mechanikou, polstrovaním, poťahmi a dizajnom tak, aby ste v ideálnom prípade získali kus majstrovsky zvládnutého solitéra. Kvalitné herné kreslo si popri vysvietenej hernej zostave totiž dokáže ukradnúť kus pozornosti a každú návštevu bude lákať na vyskúšanie.

Najlepšie herné kreslá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1DXRacer OH/FD01/NR

Materiál poťahu: látka
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: nie, plast
Nosnosť: 100 kg
⭐ 100 %300 € Čítať recenzie
#2DXRacer OH/FL32/NW
Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 100 kg
⭐ 100 %320 € Čítať recenzie
#3Connect IT Monaco Pro
Materiál poťahu: PU koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 120 kg
⭐ 98 %240 € Čítať recenzie
#4TRUST GXT 712 Resto Pro
Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 150 kg
⭐ 96 %330 € Čítať recenzie
#5HP OMEN Citadel 6KY97AA

Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 136 kg
⭐ 96 %310 € Čítať recenzie
#6Genesis Nitro 550
Materiál poťahu: látka + koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: -
Nosnosť: 150 kg
⭐ 94 %200 € Čítať recenzie
#7Cougar RANGER herné kreslo

Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: -
Nosnosť: 160 kg
⭐ 92 %350 € Čítať recenzie

Najpredávanejšie herné kreslá na trhu

Najpredávanejšie herné kreslá podľa portálu Heureka.sk

Ako vybrať herné kreslo?

Herné kreslo, herná stolička, závodné kreslo – tri pojmy, medzi ktorými sú isté rozdiely. Najčastejšie z hľadiska materiálov, tvaru, vybavenosti, technológií a komfortu. Ak však zablúdite do e-shopov, jednotlivé sekcie sú zvyčajne pomiešané a jediným ukazovateľom je cena a recenzie. Zostáva už len na vašom rozhodnutí, aké prevedenie vás presvedčí. Dajme si teda za úlohu to najdôležitejšie – nájsť “gamerský trón”, ktorý uspokojí vaše jedinečné potreby.

Je herné kreslo iba pre PC hráčov?

Herné stoličky nie sú určené iba pre hráčov. Každý, kto sa nájde v niektorej z nasledujúcich kategórií, bude mať z herného kresla veľký úžitok:

 • Pracuje z domu a trávi veľa času sedením za počítačom.
 • Potrebuje kvalitné kreslo do kancelárie, ktoré mu ponúkne vyššiu výbavu aj možnosti nastavenia, než kancelárske kreslo.
 • Má problémy s pohyblivosťou a počas sedenia potrebujete šetrnú podporu.
 • Trpí chronickými alebo akútnymi bolesťami chrbta.
 • Chce sa pri sedení cítiť čo najpohodlnejšie.
 • A prirodzene: Každý, kto trávi veľa času hraním hier.

ako vybrať herné kreslo

Ako začať s výberom herného kresla / stoličky?

V prvom kroku zvážte svoj rozpočet. V druhom spočítajte čas, ktorý venujete hraniu hier a streamovaniu. V treťom (nie však nevyhnutnom) sa pozrite na svoju hernú výbavu, hráčsky “kútik”, štýl a zariadenie izby. Niektoré herné kreslá majú výrazný dizajn, ktorý môže izbu zaujímavo oživiť, no tiež ak to preženiete, tak aj pôsobiť rušivo. Tak ako ste nároční na kvalitu a prevedenie všetkých prvkov (vrátane perfektnej grafiky novej hry), aj dizajn hernej stoličky vyberajte presne podľa svojho vkusu.

Na čom pri hre sedieť?

S nasledujúcim delením nemusí každý znalý hráč úplne súhlasiť, no aj medzi hernými kreslami sú z hľadiska tvaru a určenia isté rozdiely.

Závodné kreslo – Racing Simulator

Kategória, ktorá je dôverne známa skutočným gamerským nadšencom. Ide o pokročilé konštrukcie, ktoré sú navrhnuté najmä na hranie závodných hier. K sedacej časti (hlavnému kokpitu) sú pripojené aj dôležité súčasti príslušenstva – volant, riadiace páky, pedále. Sedadlo je položené nižšie, podobne ako v pretekárskych autách. Dôraz sa kladie na stabilitu konštrukcie, pevnú základňu a kompatibilitu s najrozšírenejšími konzolami na trhu.

Herné kreslo ku konzole

Tento druh sa nápadne ponáša na pohodlné kreslo, ktoré má potenciál zapadnúť aj do vašej obývačky. Miesto sedenia na gauči sa totiž môžete usadiť do polstrovaného kresla v tvare písmena “L” v húpacom prevedení (nemusí mať pevnú základňu). Zaujímavosťou sú integrované reproduktory pre šírenie priestorového zvuku, množstvo konektorov (resp. bezdrôtových technológií), vo vyššom prevedení sú prítomné aj masážne vibrácie.

Herná stolička / kreslo k PC

Najbohatšia kategória a zároveň aj široký výber najpredávanejších herných stoličiek. Ak hráte hry na PC, potrebujete upgrade kvalitného kancelárskeho kresla. Herné kreslá k PC teda ponúkajú viac nastavení, vyššiu ergonómiu, uspôsobiteľnosť. Sú stavané na intenzívne používanie a znesú viac. Sú vybavené 5 kolieskami, môžete sa na nich pohybovať dopredu, dozadu, doľava, doprava aj točiť. Umožňujú nastaviť hĺbku posedu, výšku opierky krku, chrbta i podrúčok. V závislosti od druhu použitej mechaniky dovoľujú polohovanie aj smerom do záklonu (až poloľahu) s fixovaním.

Typy mechaník používaných pri herných kreslách

V súvislosti s herných kreslami sa často stretnete s pojmom mechanika. Čo je to mechanika? Môžete si ju predstaviť ako sústavu pevných prvkov, ktoré do istej miery ovplyvňujú pohyb sedadla a operadla. V závislosti od rozsahu a možností sa pri herných kreslách a stoličkách hovorí o týchto typoch:

 • Pevná mechanika – Základná možnosť najlacnejších kresiel. Sedadlo a operadlo sú prepojené cez jeden kĺb, na ktorom môžete pootočením skrutky manuálne meniť sklon operadla približne v rozpätí cca 20°.
 • Hojdacia mechanika – Aj tento typ sa radí k jednoduchším, no za to pomerne obľúbeným. Umožňuje hojdavý pohyb dopredu a dozadu, pri ktorom sedadlo a operadlo zvierajú fixný uhol. V lepšom prípade je možné polohu v záklone zaaretovať a uzamknúť (Multilock funkcia). V jednoduchšom prevedení môžete zaaretovať iba polohu v základnej pozícii (stolička sa prestane “hojdať”). V súvislosti s hojdaním sa často hovorí o funkcii TILT – možnosť uzamknúť/odomknúť režim hojdania.
 • Mechanika s permanentným kontaktom – Ide o mechaniku, ktorá zabezpečuje permanentný kontakt chrbtovej opierky s chrbtom – či už tlačíte smerom do záklonu, alebo idete do rovného sedu. Dôraz sa klade na výborne kopírovanie chrbta, oporu pre krk aj bedrá. Okrem tejto flexibilnej možnosti máte k dispozícii aj možnosť zafixovať opierku chrbta v pevnom uhle.
 • Asynchrónna mechanika – Prechádzame k vyššej výbave. V prípade asynchronnej mechaniky sa sedadlo a operadlo pohybujú nezávisle od seba. Pre ich nastavenie máte k dispozícii zvlášť 2 páčky, tretia je na nastavenie výšky posedu. Uhol medzi sedadlom a operadlom si môžete zvoliť presne taký, ako potrebujete (pozor, nie každá pohodlná subjektívna poloha je zároveň prospešná aj pre chrbát). Štandardne tiež ponúkajú možnosť nastaviť výšku operadla.
 • Synchrónna mechanika– Takto vybavené stoličky už ponúkajú výbornú ergonómiu a sú vhodné aj na dlhšie sedenie. Ako napovedá názov – polohovanie sedadla a operadla sa deje synchrónne = súčasne. V prípade kvalitných herných kresiel je nastavené tak, aby sa sedadlo a operadlo polohovali synchrónne v stupňoch s pomerom cca 1:2 (napr. ak sa sedadlo zaklopí o 8 °, operadlo o 16 °). So záklonom sa prirodzene mierne dvíha aj sedacia časť. Veľmi dobre tak eliminujú nedostatky strnulého posedu v jednom uhle.
 • Mechanika Extrem a Hard – Ide o pokročilé mechaniky, ktoré sú vhodné pre časté a intenzívne využívanie, vhodné aj pre užívateľov s vyššou hmotnosťou (štandardne nosnosť až 150 kg). Mechanika Extrem ponúka extrémnu variabilitu so záklonom vyšším než 110 °C bez ohrozenia stability stoličky. Mechanika Hard je určená na vyššiu záťaž a ponúka pokročilé ovládanie tuhosti.

Pozn.: Existujú aj vzájomné kombinácie, kedy sa využíva to najlepšie z danej mechaniky. Okrem toho na trhu nájdete aj kreslá s mechanikami Body Balance Tec a Move and Stop, ktoré menia stoličku na aktívny “tréningový” stroj pohybujúci sa v troch smeroch (ide o vedúce mechaniky pri dynamickom sedení).

herná PC výbava

Ergonómia herného kresla

Na herné kreslo je dobré mať vyššie očakávanie. Nejde o bežné kancelárske kreslo. Ak hľadáte najvyššie pohodlie, okrem ceny a prevedenia sa zamerajte aj na ergonómiu a možnosti nastavenia jednotlivých prvkov:

 • Podrúčky – Pri hraní PC hier je minimálne jedna ruka veľmi namáhaná. Základnou súčasťou výbavy by mali byť výškovo nastaviteľné podrúčky (tlakový mechanizmus, klik systém). Stretnúť sa môžete s 2D podrúčkami (výškovo nastaviteľné + otáčanie do strán), 3D podrúčkami (výškovo nastaviteľné + otáčanie do strán + horizontálny posun dopredu dozadu) a 4D rúčkami (3D, ktoré sú vylepšené o ďalší detailný posun hore a dole).
 • Sedadlo – Sedacia časť kresla by mala byť výškovo nastaviteľná (správny posed je taký, kedy máte kolená zohnuté v pravom uhle a nohy rovno na zemi). Lepšie modely poskytujú aj reguláciu hĺbky posedu. Azda najdôležitejšie však je, aby sedák vyhovoval proporciám vašej postavy.
 • Operadlo – Najviditeľnejšia časť, ktorá je svojím prevedením častokrát hlavným lákadlom. Práve tu výrobcovia ukazujú svoj cit pre detail, anatómiu a možnosti nastavenia. Dobrá chrbtová opierka bude poskytovať oporu nielen chrbtu, ale aj bedrám a krku. V niektorých prípadoch je jednoliata, inde si doplnkové súčasti (polstrované opierky) pridávate podľa potreby.

Nosnosť herného kresla

Herné kreslá a stoličky disponujú nosnosťou približne od 100 do 150 kg. Drahšie modely dokonca až do 200 kg. Ak chcete, aby vám kreslo vydržalo čo najdlhšie, počítajte s rezervou minimálne 20 kg k svojej hmotnosti. Ak vážite 90 kg, nekupujte kreslo s nosnosťou 100 kg. Už po krátkej dobe sa z neho začnú ozývať nepríjemné zvuky, vŕzganie a urýchli sa jeho opotrebovanie.

Materiál konštrukcie

Plast, hliník a oceľ. Trojica materiálov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na konštrukciách herných kresiel. Je jasné, že kľúčové prvky by mali byť kovové a platí, že čím ich je čím viac, tým lepšie. Prítomnosť plastu možno akceptovať iba na doplnkových súčastiach alebo estetických prekrytiach kovu. Vyhotovenie kríža (časť osadená kolieskami) by malo byť jednoznačne kovové.

Poťahové materiály

Sieťovina, textil, umelá koža a pravá koža. Táto štvorica materiálov sa v ponuke kresiel opakuje najčastejšie, pričom jednoznačným víťazom je syntetická koža. Má dobré vlastnosti, ľahkú údržbu, dá sa vyrobiť v rozmanitých farbách a zbytočne nepredražuje herné kreslo. Zaujímavé sú určite aj kreslá z pravej kože, no tento materiál je drahší, náročnejší na údržbu, počas leta sa na ňom spotíte a v zime vás zase môže nepríjemne chladiť. Sieťovinu na herných kreslách nájdete iba okrajovo, ale v zaujímavých riešeniach, ktoré kreslu dodávajú vzdušnosť na vhodných miestach.

Kolieska a ich prevedenie

Pri čítaní popisu vyhliadnutého kresla venujte pozornosť aj prevedeniu koliesok. Môžete natrafiť na pogumované kolieska, ktoré sa výborne správajú na tvrdých podlahách. Zabezpečujú plynulý pohyb a tichosť. Ak máte v izbe koberce, potom môžete siahnuť aj po plastovom prevedení. Rátajte s tým, že v kresle možno strávite veľa času, preto myslite aj na to, že koberec bude časom trpieť utlačením. Odolná pastová podložka tento problém raz dva vyrieši.

Kolieska na hernej stoličke môžete zabrdziť manuálne. Častejšie sú však „preventívne“ brzdené, čo znamená, že pokiaľ na stoličke nikto nesedí, stolička sa nepohybuje po izbe, ani ak máte horšie vyspádovanú podlahu.

Ceny herných kresiel

Cena herných kresiel je predsa len o niečo vyššia, ako je tomu v prípade kancelárskych modelov. Môže za to dôraz na ergonómiu, mechaniku, pohodlnosť a aj celkovú mohutnosť kresla.

Herné kreslá do 100 eur

Lacné herné kreslá disponujú nižšou nosnosťou, približne do 90 – 100 kg. Nájdete ich v detských a študentských izbách. Sú vhodné pre hráčov začiatočníkov, preto je veľký predpoklad, že postupne vám ich mechanika a možnosti nastavenia nebudú vyhovovať a siahnete po lepšie vybavenom produkte.

Herné kreslá do 300 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie herné kreslá. Nechýbajú ani veľmi dobré recenzie. Spolu s cenou prirodzene rastie kvalita konštrukcie, materiálov aj lepšia mechanika a viac doplnkových funkcií.

Herná kreslá od 300 eur

V cene od 300 eur si už na svoje prídu aj náročnejší hráči. Exkluzívne materiály, najmodernejšie mechaniky, perfektný dizajn, podsvietenie, integrované reproduktory a vysoký stupeň prispôsobiteľnosti.

Najlepšie značky herných kresiel

Prekvitajúci trh herných stoličiek znamená, že výrobcovia produkujú modely v celom cenovom spektre. Dopredu ich ženie duch zdravej konkurencie a populárne značky sa snažia prekročiť hranice počtu funkcií. Na základe testov herných kresiel, hodnotení a skúseností reálnych užívateľov sme vybrali značky, v ktorých ponuke nájdete zaujímavé modely.

 • DXRacer – Jedna z najobľúbenejších a najstarších značiek s hernými stoličkami na našom trhu. Obrovský výber naprieč všetkými cenovými kategóriami. Spokojné recenzie zo zahraničia. Používané aj profi hráčmi.
 • Trust – Holandská značka môže byť príjemným prekvapením pre hráčov, ktorí hľadajú herné kreslo s robustným rámom, lepším polstrovaním a nosnosťou až 150 kg.
 • Connect IT – Česká značka priniesla na náš trh dobre vybavené a zároveň cenovo dostupné herné stoličky. Oceníte ich moderný dizajn a rozmanitú farebnosť.
 • Cougar – Na herný segment sa profiluje aj značka Cougar Gaming. Kreslá majú perfektný, do detailov spracovaný dizajn. Ponúkajú stabilnú konštrukciu, odolné poťahové materiály a výborne spracovanú chrbtovú časť.
 • Genesis – Líder v predajnosti na našom trhu. V ponuke majú desiatky obľúbených prevedení. Dôraz na vyššiu kvalitu spracovania sa snúbi s pomerne priaznivou cenou,
 • Arozzi – Bohatý výber ergonomicky tvarovaných kresiel stabilne pokrýva vyššiu strednú triedu a svojím prevedením uspokojí aj náročných hráčov. Vhodné aj na intenzívne používanie.
 • HyperX – Táto značka, ako herná divízia Kingston, má vo svojom portfóliu množstvo hernej výbavy, vrátane známych slúchadiel a klávesníc. Herné kreslá tejto značky potešia každého, kto hľadá ležérne a plne funkčné prevedenie v nerušivých farebných kombináciách
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1DXRacer OH/FD01/NR

Materiál poťahu: látka
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: nie, plast
Nosnosť: 100 kg
⭐ 100 %300 € Čítať recenzie
#2DXRacer OH/FL32/NW
Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 100 kg
⭐ 100 %320 € Čítať recenzie
#3Connect IT Monaco Pro
Materiál poťahu: PU koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 120 kg
⭐ 98 %240 € Čítať recenzie
#4TRUST GXT 712 Resto Pro
Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 150 kg
⭐ 96 %330 € Čítať recenzie
#5HP OMEN Citadel 6KY97AA

Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: áno
Nosnosť: 136 kg
⭐ 96 %310 € Čítať recenzie
#6Genesis Nitro 550
Materiál poťahu: látka + koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: -
Nosnosť: 150 kg
⭐ 94 %200 € Čítať recenzie
#7Cougar RANGER herné kreslo

Materiál poťahu: syntetická koža
Mechanika: hojdacia
Kovový križ: -
Nosnosť: 160 kg
⭐ 92 %350 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového herného kresla. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť to najlepšie herné kreslo z dostupnej ponuky na trhu.

Nepremeškajte tipy na:

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin