Hélium do balónov, na párty, oslavu – v spreji aj vo fľaši: Ako to funguje?

Hélium na plnenie balónov, ale aj na vdychovanie pre krátkodobú zmenu hlasu sa stalo vyhľadávaným spestrením každej párty či detskej oslavy. Je dobre známe, že vďaka héliu sa balóny krásne vznášajú a sťahujú na seba pozornosť. Okrem toho – malé množstvo inhalovaného hélia dočasne mení farbu hlasu do vyšších hladín, a tak sa aj z prísneho mužského hlasu razom stane veselý „chipmunk“.

hélium do balónov

Aj vás zaujíma, ako to s héliom funguje? Aká je cena hélia na plnenie balónov? Má vdychovanie hélia nejaké limity? Všetko dôležité nájdete práve teraz pohromade a na jednom mieste. Nech sa páči!

Čo je hélium?

Hélium je po vodíku druhý najľahší plynný prvok. Ide o bezfarebný, netoxický, nehorľavý plyn, ktorý je bez chuti a bez zápachu. Doposiaľ nie sú známe žiadne jeho zlúčeniny s inými prvkami, preto sa označuje aj ako chemicky inertný plyn.

Hélium a výskyt v prírode

Hélium nie je možné vyrobiť v priemyselných podmienkach. Na Zemi sa považuje za vzácny plyn, ktorého ložiská sú obmedzené a postupne sa zmenšujú. (Aj tento dôvod vysvetľuje vyššiu cenu hélia do balónov, či dokonca aj nafúknutých tvarovaných balónov, ktoré sa predávajú pri atrakciách). Jeho nízka hmotnosť spôsobuje, že rýchlo vyprcháva zo zemskej atmosféry smerom do vesmíru. Hélium však bolo objavené v ložiskách zemného plynu v oblasti Skalistých hôr v USA. Vzniká tiež pri rozpade rádioaktívnych prvkov hlboko v zemskej kôre.

Pre zaujímavosť: Kým na Zemi je hélium raritný plyn, vo vesmíre je druhým najzastúpenejším prvkom po vodíku a tvorí súčasť všetkých svietiacich hviezd.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Hélium

Hélium a jeho využitie

Ako prvé si väčšina z nás vybaví práve lietajúce párty balóniky. Využitie vzácneho hélia je však podstatne širšie. Používa sa v kovovýrobe pri zváraní, na výrobu polovodičových súčiastok, na odhaľovanie netesností potrubia, pri výrobe optických vlákien, ale aj v chemickom priemysle – ako plyn, ktorý slúži na kontrolu čistoty chemických zlúčenín.

Za zmienku určite stojí aj jeho využitie pri hlbinnom potápaní, na plnenie meteorologických sond a lietajúcich balónov, slúžiacich na transport ľudí.

hélium na párty

Prečo hélium nahradilo v balónoch vodík?

Vodík, ako najľahší plynný prvok, má dve zásadné vlastnosti – je horľavý a extrémne výbušný, čo v dejinách ľudstva dosvedčujú aj katastrofy súvisiace s výbuchmi vzducholodí. Až do konca 80. rokov 20. storočia sa aj na plnenie detských balónov používal vodík. Koncentrácia 12 – 14 litrov explodujúceho vodíka v jednom balóne však bola príliš veľkým rizikom.

Hélium, ako nehorľavý, nevybuchujúci plyn a zároveň výrazne ľahší, ako ostatné plyny, sa stal ideálnou náhradou. Aj keď je vodík v porovnaní s héliom podstatne lacnejší, no bezpečné použitie hovorí jednoznačne v prospech drahšieho hélia.

A párty môže začať! Tipy na hélium do balónov

Chcete na oslave zažiť parádnú zábavu a “cucnúť” si z héliového balónika? Máte v pláne naplniť héliom 10, 20, 30, 50 či dokonca 100 balónikov? Máme pre vás tipy na héliové fľaše a hélium v spreji od overených predajcov.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Hélium na 18 balónikov + balóny

✔️ Héliová fľaša obsahuje 1 liter stlačeného hélia, s ktorým nafúkate 18 klasických latexových balónikov s priemerom 20 cm
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Ukázať v obchode
#2Hélium na 30 balónikov Balloon Time

✔️ Obsahuje 250 litrov plynu, s ktorým dokážete naplniť až 30 balónikov s priemerom 22,5 centimetrov
📌 od 34 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Ukázať v obchode
#3Hélium set na 75 balónikov

✔️ Mix pastelových balónikov veľkosti 23cm, 75ks v balení
✔️ Fľaša má uzatvárateľný ventil, ktorý zabraňuje úniku hélia a umožňuje opakovateľné použitie
📌 od 63 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Ukázať v obchode
#4HELIUM V SPREJI

✔️ Dokáže naplniť 1 až 2 bežné balóniky cca 22 cm
📌 od 7 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Ukázať v obchode

Ak vás zaujíma, koľko litrov hélia kúpiť, počítajte s tým, že na jeden stredne veľký balón s priemerom 22 cm potrebujete 8 – 9 litrov, na balón s priemerom 30 cm okolo 13 – 14 litrov. Héliová fľaša, ktorá obsahuje napríklad 250 litrov plynu, naplní 30 menších alebo 18 väčších balónov na oslavu.

Ako nafúkať balóny pomocou hélia – video od Heliumking.sk

Otázky a odpovede o héliu

Koľko vydrží hélium v balónoch?

Hoci táto správa nepoteší, je dobré s ňou vopred počítať. Poučte sa zo skúseností ľudí pred vami, ktorým žiaľ balóny nepočkali do oslavy a jednoducho vyfučali ešte pred jej začatím. Čo sa stalo?

Hélium, ako jeden z najľahších plynov, má totiž schopnosť prenikať cez materiály, tiež aj cez latex a špeciálnu fóliu, ktorá sa používa na výrobu balónov, keďže tieto materiály sú do istej miery porézne.

Héliové balóny už po 6 hodinách pomaličky strácajú zo svojho objemu – v závislosti od teploty prostredia. Po 24 hodinách sú už vyfučané viac, ako by sa vám páčilo. Ak máte teda prípravy na oslavu v plnom prúde, nechajte si plnenie héliom až na záver, tesne pred príchodom hostí. Ak však chcete mať všetko v predstihu pripravené, odložte nafúkané balóny na chladnejšie miesto. Určite nie na terasu a na slnko! Čím nižšia okolitá teplota, tým je únik hélia cez materiály pomalší.

Ako funguje hélium na hlasivky?

Čo sa deje s hlasivkami po vdýchnutí malého množstva hélia? Prečo je zrazu hlas taký piskľavý a zábavný? Odpovedí je hneď niekoľko. Najviac sa nám pozdáva teória o tom, že rýchlosť zvuku je v héliu vyššia, čo znamená, že sa zvýšia aj rezonančné frekvencie v ústnej dutine a vychádzajúci zvuk sa počuteľne posúva do vysokých polôh. Hélium je približne 6-krát ľahšie ako vzduch, a teda aj zvukové vlny sa šíria héliom oveľa rýchlejšie ako vzduchom. Hoci sa z anatomického hľadiska nič na vašich hlasivkách nezmení, v takomto ľahkom plyne vibrujú predsa len odlišne.

Je hélium zdraviu škodlivé?

V súvislosti s vdychovaním hélia sa prirodzene objavuje otázka – Je takáto zábavka vôbec bezpečná? Už v úvode sme naznačili, že hélium je netoxický plyn, bez chuti či zápachu.

V primeranom množstve neuškodí. Ak sa však na oslave rozbehne “veľká héliová zábava”, pozor na mdloby a pocit nevoľnosti. Niekoľko nádychov hélia po sebe spôsobí, že hélium vytlačí z pľúc kyslík. Po každom vdýchnutí hélia teda chvíľu rozprávajte zmeneným hlasom, následne však vykonajte niekoľko hlbokých nádychov “bežného” vzduchu a dajte si od hélia pauzu. Určite však majte pod dohľadom deti, ak im dáte do rúk héliové balóniky. V zápale zábavy a šantenia rýchlo pozabudnú, že na dýchanie potrebujú predovšetkým to najcennejšie – kyslík.

 

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin