Najlepšie autostany: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

stan autoPredstavte si, že sa vyberiete na výlet autom a v cieli iba otvoríte strešný stan umiestnený na aute, spustíte rebrík, vleziete dovnútra a môžete si pospať! Áno, takéto možnosti ponúkajú najlepšie autostany, ktoré je čoraz častejšie vídať na strechách vozidiel aj v našich končinách. Ako vybrať autostan, aké má využitie a kedy môže byť pri cestovaní ideálnou voľbou?

V nasledujúcom sprievodcovi sa dozviete viac o atraktívnej cestovateľskej výbave – o autostanoch. A hoci sa pri cestovaní snažíme pobaliť čo najúspornejšie, autostan s inštaláciou na streche auta nemá iba zopár kíl. Je to solídna konštrukcia vážiaca niekoľko desiatok kilogramov, ktorá poskytuje bezpečné miesto na oddych a spánok nad zemou. V zahraničí si už strešné stany získali veľké množstvo priaznivcov, u nás sa s ich prednosťami zoznamujeme opatrnejšie. Ide totiž o výbavu, ktorej cena presahuje tisícky eur, preto je na mieste zvážiť všetky výhody, nevýhody a pri výbere sa zamerať na kvalitné autostany od overených výrobcov. Niekoľko veľmi dobre hodnotených modelov sa dostalo aj do nášho rebríčka a majú potenciál zaujať od prvého pozretia. Neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie autostanov, v ktorých nájdete cenné postrehy a dojmy z reálneho používania.

Najlepšie autostany (strešné stany) podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Thule Tepui Kukenam 3

Najlepší autostan podľa nášho výberu
+ Odolný strešný autostan pre 3 osoby
+ Vhodný na celoročné používanie
+ Kvalitný penový matrac
+ Solídne úložné priestory a siete proti hmyzu
+ Kvalitná hliníková konštrukcia
od 2000 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Thule Tepui Ayer 2

Autostan pre 2 osoby
+ Pre všetky ročné obdobia
+ Autostan je odolný voči UV žiareniu a plesniam
+ Penový matrac vysokej hustoty ponúka pohodlný a príjemný odpočinok
+ Kvalitná hliníková konštrukcia
od 1500 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Thule Tepui Autana 3

Autostan pre 3 osoby
+ Vybavený rozšíreným zastrešeným vchodom a odnímateľným prístavkom
+ Stanová tkanina odolná voči UV žiareniu a plesniam
+ Penový matrac vysokej hustoty
+ 4 veľké vnútorné vrecká, rebrík súčasťou balenia
od 2300 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Quechua MH500 Fresh & Black

Predáva Decathlon
+ Mechanické odvetrávanie pre zníženie pocitu tepla
+ Odolnosť voči vetru do rýchlosti 60 km/h
+ Vhodný pre dve osoby
+ Postavenie a demontáž za menej ako 5 minút
od 1400 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#5Dometic TRT 140 AIR

+ Nafukovací autostan s pohodlným matracom s vysokou hustotou
+ Ideálny pre 2 osoby
+ Okná s moskytiérou chránia pred hmyzom
+ Optimálna vnútorná teplota a regulácia kondenzácie
+ Teleskopický hliníkový rebrík
od 2540 €
⭐ 86 % Čítať recenzie

Ako vybrať autostan/strešný stan

Autostan je výnimočná výbava, ktorá rozširuje možnosti kempovania, dobrodružných výprav, ale aj pohodlného cestovania na dlhých trasách. Pred jeho kúpou si dajte záležať na starostlivom posúdení viacerých faktorov, ktoré závisia najmä od vašich potrieb a typu vozidla. Poradíme, ako vybrať autostan a čomu venovať pri výbere najviac pozornosti, aby ste kúpu tejto cenovo náročnejšej výbavy neoľutovali.

Čo je autostan?

Autostany (inak strešné stany, stany na strechu auta) sa za posledné desaťročia stali fenoménom medzi cestovateľmi a prieskumníkmi. Reč je najmä o zahraničí, kde dobrodruhovia hľadali spôsob, ako v prírode pohodlne prespať a znížiť riziko stretu s nebezpečnými šelmami a plazmi. Jeden z prvých prototypov autostanu pritom vznikol už v 30. rokoch 20. storočia a odvtedy vzniklo niekoľko ďalších konceptov.

Autostan je špeciálna konštrukcia stanu, ktorá sa inštaluje na strešný nosič vozidla. Máva rôzne podoby, tvar, rozmery aj funkcie či vylepšenia. V zloženom stave umožňuje jazdu vo vozidle z jedného miesta na druhé. Na mieste určenia sa v priebehu niekoľkých minút premení na pohodlné a súkromné miesto na spánok. Na streche vozidla, bez potreby skladania, či komplikovaného kotvenia o zem. To je správa, ktorej nadšení cestovatelia a kempisti nedokázali dlho odolávať a priniesla do ich dobrodružného životného štýlu element jednoduchosti.

Karavan, stan, predstan alebo autostan?

Ešte predtým, ako si viac povieme o výbere autostanu, je dobré nájsť mu „miesto“ v možnostiach outdoorového prespávania, ktoré dokáže cestovať s vami. Tých je niekoľko a každá možnosť má svojich skalných priaznivcov.

 • Karavan – Najdrahšia, najväčšia, no zároveň aj najkomfortnejšia možnosť, ako sa vybrať na dlhé cesty a mať istotu strechy nad hlavou prakticky kdekoľvek. Cestovanie karavanom alebo s obytným prívesom sa vám však vyplatí iba pri častých cestách, kedy je súčasťou vášho života dlhšie ako pár dovolenkových týždňov v roku.
 • Stan – Široký výber, rôzne veľkosti, tvary a dobrá cenová dostupnosť. Stany sú klasikou ako v kempoch, na festivaloch, pri jazere aj na rodinných stanovačkách. Stany sú síce väčšinou ľahké, no treba počítať, že v kufri zaberú isté miesto. Na ich rozloženie na zemi tiež potrebujete istý čas a zručnosti. Pri nepriazni počasia (dážď, vietor) obstoja iba tie najlepšie stany v kategórii.
 • Predstan – Ide o stany, ktoré sa jednou stranou pripájajú k vozidlu (minivanu, obytnej dodávke, SUV alebo karavanu), čo pri správnom kotvení zvyšuje stabilitu celej konštrukcie v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Najčastejšie sú koncipované ako rozšírenie „obytného“ priestor v outdoor prostredí.
 • Autostan/Strešný stan – Samostatná konštrukcia sa s vami odvezie v zloženom stave na streche auta a po zaparkovaní auta ju rozložíte za niekoľko minút bez potreby skladania na zem. Oddychujete a spíte nad zemou vo výške vášho vozidla. Rýchle, praktické a cenovo dostupnejšie ako karavan či obytná dodávka.

Autostan – výhody a nevýhody tohto riešenia

Výhody

 • Super rýchle zostavenie na streche auta
 • Masívna a do detailov premyslená rozkladacia konštrukcia odolná voči vetru aj dažďu
 • Spánok nad zemou = menšie riziko kontaktu so zverou
 • Cenovo dostupnejšia alternatíva ku karavanu
 • Kempovanie kdekoľvek je to povolené
 • Často vo výbave s pohodlným matracom
 • Možnosť preložiť na iné vozidlo
 • Nezaberá miesto v kufri
 • Nemá veľký vplyv na rýchlosť jazdy
 • Zaujímavé riešenie pre samostatných cestovateľov a dvojice
 • Kvalitný autostan vydrží aj viac ako 10 rokov

Nevýhody

 • Vyššia cena v porovnaní s klasickými stanmi
 • Menej vhodné pre rodiny s deťmi (kapacita pre 1 – 3 osoby) a pre ľudí s pohybovými obmedzeniami (lezenie po rebríku)
 • Pri nesprávnej montáži a nerešpektovaní nosnosti riziko poškodenia vozidla
 • Zvyšuje aerodynamický odpor vozidla (istý vplyv na spotrebu paliva/výdrž batérie)

Autostan a kompatibilita s vozidlom

Autostan váži desiatky kilogramov. Je teda autostan vhodný pre vaše vozidlo? Táto otázka by mala patriť medzi prvé, ktoré si položíte. Auto musí byť schopné bezpečne odviezť zložený autostan, a zároveň jeho strecha pri státí musí poskytovať dostatočnú nosnosť pre spiace osoby. Je preto dôležité poznať dve hodnoty – dynamickú nosnosť strechy vozidla (pri jazde) a statickú nosnosť strechy (pri státí).

Zaťaženie strechy pri jazde je napríklad 50 kg, 75 kg, ale aj 100 kg v závislosti od typu vozidla. Presnú informáciu sa dozviete z technického preukazu. Na streche auta pri jazde nesmie byť namontovaný ťažší náklad (strešný box, bicykle, autostan). Výrobcovia áut garantujú, že ak nedôjde k prekročeniu udanej hmotnosti, autu sa nezmení ťažisko, správanie v zákrutách či pri brzdení, ani nedôjde k jeho poškodeniu.

Ak je nosnosť strechy vozidla 75 kg, ako je potom možné, že môžu na streche v autostane prespať dve dospelé osoby? V prípade zaparkovaného auta bez pohybu je už situácia iná a do hry vstupuje statická nosnosť strechy. Strešná konštrukcia musí pri prevrátení udržať váhu auta aj na streche a to znamená jediné – že autu nerobí problém uniesť rozložený autostan na streche auta a 1 až 3 spiacich ľudí v ňom. To všetko za predpokladu, že je autostan správne namontovaný a váha rovnomerne rozložená na každý z oporných bodov.

Krátke zhrnutie

 1. Zaujímajte sa o celkovú hmotnosť strešného stanu (od 50 kg a viac).
 2. Zistite si dynamickú nosnosť strechy vozidla (pri jazde) – je uvedená v technickom preukaze.
 3. Overte si kompatibilitu autostanu so strešnými nosičmi – najlepšie u výrobcu stanu aj u výrobcu auta.
 4. Pamätajte, že dynamická nosnosť strechy nie je statickou nosnosťou. Statická je podstatne vyššia. Väčšina striech áut je už skonštruovaná tak, aby vydržali zaťaženie súvisiace s prevrátením auta.

Rozmery, kapacita a nosnosť autostanu

Autostany na strechu auta nevznikli s myšlienkou poskytnúť kompletné dočasné bývanie pri kempované. Nedá sa v nich totiž dlhodobo sedieť a už vôbec nie stáť. Ponúkajú však parametre ideálne na pohodlné prespanie.

V popise autostanov preto nájdete najmä rozmery „spálne“, napríklad 150 × 240 cm. Pri rozkladacích stanoch s trojuholníkovou strechou sa uvádza výška v najvyššom bode, napríklad 130 cm. Škrupinové autostany majú výšku buď vo všetkých miestach rovnakú (cca 100 – 110 cm), alebo sa ich strecha zvažuje jedným smerom a dozviete sa dva výškové údaje.

V súvislosti s kapacitou autostanov je fajn nemať veľké oči, a to najmä, ak sa dočítate, že ide o autostan určený pre 3 osoby. Vo väčšine prípadov sa počíta s dvomi dospelými a jedným dieťaťom, alebo jedným dospelým a dvomi deťmi. Viac ako kapacita uvedená v popise je dôležitejšia celková plocha lôžka a vaše potreby pri spánku.

Po nosnostiach v súvislosti so strechou vozidla je tu ešte tretia nosnosť – statická nosnosť autostanu. Ide o nosnosť konštrukcie rozloženého strešného stanu, ktorý je namontovaný na streche vozidla a podopieraný rebríkom. Najčastejšie ide o hodnotu z rozpätia 200 – 300 kg.

Autostany podľa typu konštrukcie

Softshell alebo hardshell stan na strechu auta? Rozkladací mechanizmus alebo hydraulické piesty?

Ako softshell autostany bývajú označované rozkladacie autostany, ktorá sa odklopením polovice konštrukcie do strany rozložia na trojuholníkový stan nápadne sa ponášajúci na klasický stan. Konštrukciu dopĺňajú textilné steny zo všetkých strán, vrátane strechy, ktorú je treba podľa návodu napnúť vo všetkých postranných bodoch. Moderné syntetické textílie odolávajú dažďu, vetru aj UV žiareniu. V porovnaní s hardshell autostanmi sú ľahšie, lacnejšie, no ich celkové rozloženie zaberie o niekoľko minút viac.

Hardshell autostany (alebo škrupinové strešné stany) vyzerajú v zloženom stave ako masívne boxy. Strecha je rovná a pevná – napríklad z polykarbonátu alebo sklolaminátu. Konštrukciu autostanu dvíhajú hydraulické piesty. Celý proces rozloženia sa udeje bez veľkej námahy a behom krátkej chvíle. Autostan môže mať vo všetkých miestach rovnakú výšku, no častejšie sa stretnete s riešením do tvaru „V“, ked strecha zostane po uhlom naklonená do jednej strany. Pri dlhšej expedícii je neraz miestom na inštaláciu solárneho panelu. Autostany tohto typu sú vo všeobecnosti ťažšie, drahšie, ale disponujú dlhšou životnosťou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

Autostany a ich výbava

 • Každý autostan tvorí základná konštrukcia (rám) s kotviacimi prvkami pre montáž na auto, opláštenie, strecha (pevná alebo textilná), integrovaný matrac s vyššou hustotou, okná, sieťky, vstupné dvere, vetracie otvory či vnútorné vrecká na odkladanie osobných vecí.
 • Strešný stan by mal poskytovať primeranú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Zaujímajte sa o vodeodolnosť/nepremokavosť v prípade dažďa, utesnenie švov, prekrytie zipsov, odolnosť konštrukcie voči nárazom vetra, možnosť doplnkového istenia, UV ochranu textílií pred oslabením a vyblednutím.
 • Aby ste sa do autostanu na streche auta dostali, potrebujete k nemu rebrík – posuvný alebo teleskopický. Je súčasťou balenia. Teleskopický je považovaný za lepšie a flexibilnejšie riešenie.
 • V závislosti od ročného obdobia a vonkajších podmienok, v ktorých sa budete pri cestovaní nachádzať, je dobré mať vo výbave doplnkovú pláštenku, moskytiéru, vaky na oblečenie a obuv či LED svetlá/LED integrované pásy.
 • Chcete mať v okolí auta príjemný chládok alebo si vytvoriť ďalší súkromný priestor na odloženie vecí alebo prezliekanie? Potom sa oplatí premýšľať o modeli autostanu, ku ktorému sa dá dokúpiť kompatibilná prístavba alebo markíza – všetko v jednotnom štýle, farebnosti a materiálovom prevedení.

Kde sa môžete vybrať s autostanom?

Cestovanie s autostanom je prezentované ako pomerne jednoduché a bez veľkých obmedzení. Každý deň na inom mieste tak naberá razom na atraktivite. Na miesta, kde by ste mohli prísť autom a rozložiť stan, sa s veľkou pravdepodobnosťou môžete vybrať aj s autostanom na streche auta. Reč je o kempoch, autokempoch či miestach vyhradených na prespávanie v autách. Avšak, skôr ako niekde zaparkujete – či už doma alebo v cudzine – dajte si záležať na tom, aby ste boli dostatočne informovaní o zákazoch a povinnostiach v danej oblasti.

Krajiny s bohatým cestovným ruchom sú v tomto prípade paradoxne striktnejšie a prespávanie v aute (či na aute) je možné len na určených (a často i platených) miestach. Vyhnite sa svojvoľnému parkovaniu na súkromných pozemkoch a v chránených oblastiach. O tom, kde a ako môžete bezpečne (a ideálne zadarmo alebo za malý poplatok) zaparkovať, sa dozviete najviac konkrétnych informácií z cestovateľských diskusií alebo za pomoci aplikácií, ktorá zobrazujú vhodné miesta na prenocovanie aj ich vybavenosť – toaleta, sprchy, elektrická zásuvka, …

Recenzie a testy autostanov – aké názory sa z nich dozviete?

V zahraničí je už ponuka strešných stanov obrovská a to znamená výraznejšie rozdiely v kvalite a prevedení. Keďže ide o väčšiu konštrukciu s inštaláciou na auto, najlepšie autostany sa pravidelne pokúša nájsť napríklad uznávaný nemecký autoklub ADAC. V testovaní sa zameriavajú na spracovanie, montáž/demontáž, pohodlie, použiteľnosť, vybavenosť, meranie teploty vo vnútri stanu, odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale aj prítomnosť škodlivín v použitých materiáloch. K víťazom ich testovania patria modely od značky Thule.

Ceny autostanov

Koľko zaplatíte za kvalitný autostan na strechu auta?

Autostany do 1500 eur

Ide o autostany s rozkladacou konštrukciou (softshell = steny aj strecha z textílií), ktoré sú kapacitne vhodné pre jednu až dve dospelé osoby. Pri výbere starostlivo skontrolujte či je konštrukcia stanu kompatibilná so strešným nosičom na vozidlo.

Autostany od 1500 do 2500 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie autostany na strechu auta, zaujme pomerom cena/kvalita aj cena/vybavenosť. Zvyčajne ide o autostany vhodné pre dve až tri osoby, pri ktorých sa dbá na bezpečnosť, komfort a odolnosť. Vhodné aj na častejšie používanie počas roka – v rôznych ročných obdobiach. Oceníte rýchly mechanizmus rozloženia aj zloženia. Nechýbajú ani modely vybavené postranným prístreškom k autu v cene.

Autostany od 2500 eur

Ste duchom dobrodruh a od autostanu očakávate spoľahlivosť a prémiové spracovanie? V tejto cene nájdete autostany vhodné aj na expedície počas celého roka, ktoré vám poskytnú ochranu pred vonkajšími podmienkami – ako chladom, tak aj vetrom a horúčavami. Často ide o autostany s tvrdou strechou/škrupinou a hydraulickým výsuvom, ktoré sú bez námahy pripravené na použitie behom pár minút. Bohatá výbava, kvalitné inštalačné prvky, solídna nosnosť.

Obľúbené značky autostanov

 • Thule – Kvalitný stan na strechu auta nájdete v portfóliu známej švédskej značky Thule. Jej modely získavajú vysokého hodnotenia od používateľov aj odborníkov. Výborne vybavené, jednoducho zostaviteľné – behom pár minút sa osobné vozidlo premení na pohodlné „obytné“ auto.
 • Quechua – Predajca Decathlon zaujal priaznivcov športu a outdoorových aktivít značkou Quechua. Okrem batohov, stanov a ďalšej turisticko-kempingovej výbavy nájdete v ponuke aj praktický strešný stan pre dve osoby a zaujímavý nafukovací strešný stan pre dve osoby za priaznivú cenu.
 • Dometic – Globálna značka Dometic sa zameriava na produkty určené pre karavany, obytné autá a dodávky. Medzi nimi najmä nábytok na kempovanie, stany, markízy, mobilné varenie, prenosné chladiace boxy, sanitárne vybavenie a mnohé iné. Pozornosť náročných kupujúcich zaujali aj precízne spracované autostany Dometic s výbornou výbavou do outdoor prostredia.
 • Yakima – Záujem motoristov vzbudili aj autostany značky Yakima. Sú robustné, vhodné až pre 3 osoby, s veľkými oknami, silným matracom a skvelým vetraním. Po zložení majú na aute nízky profil.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Thule Tepui Kukenam 3

Najlepší autostan podľa nášho výberu
+ Odolný strešný autostan pre 3 osoby
+ Vhodný na celoročné používanie
+ Kvalitný penový matrac
+ Solídne úložné priestory a siete proti hmyzu
+ Kvalitná hliníková konštrukcia
od 2000 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Thule Tepui Ayer 2

Autostan pre 2 osoby
+ Pre všetky ročné obdobia
+ Autostan je odolný voči UV žiareniu a plesniam
+ Penový matrac vysokej hustoty ponúka pohodlný a príjemný odpočinok
+ Kvalitná hliníková konštrukcia
od 1500 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Thule Tepui Autana 3

Autostan pre 3 osoby
+ Vybavený rozšíreným zastrešeným vchodom a odnímateľným prístavkom
+ Stanová tkanina odolná voči UV žiareniu a plesniam
+ Penový matrac vysokej hustoty
+ 4 veľké vnútorné vrecká, rebrík súčasťou balenia
od 2300 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Quechua MH500 Fresh & Black

Predáva Decathlon
+ Mechanické odvetrávanie pre zníženie pocitu tepla
+ Odolnosť voči vetru do rýchlosti 60 km/h
+ Vhodný pre dve osoby
+ Postavenie a demontáž za menej ako 5 minút
od 1400 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#5Dometic TRT 140 AIR

+ Nafukovací autostan s pohodlným matracom s vysokou hustotou
+ Ideálny pre 2 osoby
+ Okná s moskytiérou chránia pred hmyzom
+ Optimálna vnútorná teplota a regulácia kondenzácie
+ Teleskopický hliníkový rebrík
od 2540 €
⭐ 86 % Čítať recenzie
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin