Najlepšie repelenty: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie repelenty
Hmyz, ktorý si už robí zálusk na ľudskú krv, je voľnej prírode takmer všade. Striehne na záhrade, vyhliadne si váš na prechádzke pri rieke a neodmietne ani pozvanie na stanovačku. Títo nevítaní spoločníci však predstavujú riziko bolestivého štípanca, opuchu aj prenosu nebezpečných chorôb. Aké sú najlepšie repelenty proti komárom, kliešťom a na iný bodavý hmyz? Prešli sme množstvo testov a recenzií repelentov a výsledkom je nasledujúci sumarizačný rebríček, kde nájdete zaujímavé produkty na zváženie.

Repelent je takmer nevyhnutnou letnou súčasťou výbavy pri pobyte v prírode. Ide o prípravok, ktorý obsahuje látky odpudzujúce hmyz. Repelent teda hmyz nezabíja, iba z vás robí menej atraktívnu obeť. Najväčším lákadlom pre hmyz je pot, telesná teplota a vydychovaný oxid uhličitý, ktorý sa uvoľňuje aj pokožkou. Repelent zabezpečí istú kamufláž. Hmyz sa k vám ani nepriblíži a ak pristane, bodnutie si rozmyslí. Na trhu s repelentami je nepreberné množstvo produktov s rôznym zložením, určením a dobou pôsobenia. Ako sa v tejto ponuke zorientovať a vybrať pre seba ten najlepší repelent?

S tým vám pomôže napríklad nasledujúci sprievodca výberom. V ňom sa dozviete, aké látky repelenty obsahujú aj v akých prevedeniach sa predávajú. Je lepší sprejový alebo krémový repelent? Ako sú na tom populárne náramkové repelenty? Zvoliť repelent syntetický alebo prírodný? Odpovede na tieto otázky poskytnú prehľad o repelentoch, aby bol váš nákupný proces čo najjednoduchší. Bonusom naviac sú rady a tipy v záverečnej časti, ako vylepšiť ochranu pred hmyzom na maximum – nielen pomocou repelentu!

Najlepšie repelenty podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Predator Forte

Najlepší podľa nás
✔️ Repelent proti komárom a kliešťom
✔️ Výborné recenzie
✔️ Trvanie účinnosti 4 – 6 hodín
✔️ Bezpečnostná poistka proti náhodnému úniku
✔️ Pomer cena / veľkosť
📌 od 5,80 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Predator Junior

Pre deti a a bábätká
✔️ Ochrana minimálne na 4 hodiny
✔️ Najpredávanejší repelent
✔️ Obsahuje UV filter
✔️ Špeciálny 360 ° ventil pre pohodlnú aplikáciu
✔️ Pre deti od 3 mesiacov aj pre osoby s citlivou pokožkou
📌 od 7,40 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Lifesystems Expedition repelent 100

Vysoko účinný
✔️ Repelent vo forme spreja s dvojitou ochranou
✔️ Určený pre oblasti ťažko zamorené bodavým hmyzom
✔️ Proti moskytom, komárom, ovadom, koutulím, muchničkám, blchám, kliešťom
✔️ Výdrž viac ako 10 hodín
📌 od 10,90 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4 Alva Effitan

Prírodný repelent
✔️ Proti komárom, ovadom a kliešťom
✔️ Testovaný Švajčiarskym tropickým inštitútom v Bazileji
✔️ Obsah BIO aloe vera a BIO kokosového oleja
✔️ Ochrana viac ako 6 hodín
📌 od 12,20 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Diffusil Basic repelent

Základný repelent
✔️ Účinný prípravok proti komárom
✔️ Pôsobí okamžite po aplikácii
✔️ Vhodný pre deti od 2 rokov
✔️ Pôsobí 6 hodín
📌 od 3,20 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Szuku repelent

Krém na komáre
✔️ Účinný na odpudzovanie komárov a kliešťov
✔️ Overený produkt, veľmi dobré recenzie aj predajnosť
✔️ Aplikácia na nechránené časti pokožky
✔️ Pôsobí 4 - 6 hodín
📌 od 3,70 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať repelent proti komárom, kliešťom a na iný hmyz?

V letnom období nás dokáže kontakt s hmyzom potrápiť. Všadeprítomné komáre sa dostávajú dokonca aj do našich spální a kliešte sa na Slovensku objavujú na miestach, kde sa ešte donedávna vôbec nevyskytovali. Rôzne druhy hmyzu majú na svedomí štípance, bolestivé opuchy až vyrážky, alergické reakcie a v neposlednom rade riziko prenosu parazitov, vírusov a vážnych ochorení, ako je kliešťová encefalitída, lymská borelióza alebo malária.

Ak vás majú komáre a bodavý hmyz v obľube, nedajte im viac príležitosť na “hostinu”. Ani pri výlete do prírody nenechávajte ochranu pred hmyzom nepovšimnutú. Vyberte si kvalitný repelent s účinkom, na ktorý sa dá spoľahnúť a užite si voľný čas bez nepríjemností naviac.

Ako repelent funguje?

Repelent má najčastejšie podobu spreju alebo krému. Aplikuje sa na oblečenie alebo pokožku. Jeho hlavnou úlohou je vytvoriť akokeby ochrannú bariéru, ktorá zamaskuje skutočný pach človeka alebo navodí takú arómu, ktorá hmyz odpudzuje. Človeka by však táto aróma nemala žiadnym spôsobom obťažovať, ani dráždiť čuchové senzory.

Repelent Predator Forte

Repelent Predator Forte

Aké látky sa používajú v syntetických repelentoch?

Niekto utŕži za leto sotva pár štípancov, na ďalšom sa zbehne hneď niekoľko kusov krvilačného hmyzu za jeden večer. S týmto rozdielom pomerne úzko súvisí výber repelentu. Ak nie ste pre hmyz veľkým lákadlom, vystačíte aj s preventívnou prírodnou ochranou, v opačnom prípade však musíte siahnuť po syntetických zložkách s potvrdeným odpudzujúcim účinkom voči hmyzu. Aké účinné látky sa v repelentoch vyskytujú najčastejšie?

 • DEET – Vo väčšine repelentov sa nachádza širokospektrálna látka dietyltoluamid, známa ako DEET. Vykazuje výborný účinok voči komárom, kliešťom, ovadom, muchám, blchám a ďalším druhom bodavého lietajúceho hmyzu. V bežne dostupných repelentoch je v koncentrácii 7 – 30 %, pričom najpredávanejšie repelenty s DEET majú koncentráciu 25 %. Takéto percento už poskytuje ochranu pred komármi na 6 – 8 hodín a polovicu tohto času pred kliešťami. Ide o mierny pesticíd, ktorý je nevhodný pre deti do 2 rokov, tehotné ženy a ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Pre vodné organizmy je táto látka škodlivá.
 • IR 3535 – V repelentoch, ktoré sú určené pre deti od 3 mesiacov nájdete látku s označením IR 3535. Účinkuje proti kliešťom, komárom a inému lietajúcemu hmyzu. Hoci ide o pesticíd, je uznaný za netoxický pre cicavcov.
 • Icaridin – Svojim účinkom voči hmyzu je porovnateľný s DEET. Má však niekoľko predností naviac – predovšetkým nižšiu dráždivosť slizníc a očí a dlhší repelentný účinok na koži. Icaridin je však nevhodný pre deti do dvoch rokov.
 • Permethrin – Ide o jeden z najsilnejších repelentov voči kliešťom. Kliešte nielen odpudzuje, ale aj usmrcuje. Bohaté využitie má pri aplikácii na textílie (oblečenie, batohy, stany), kde jeho účinok pretrváva niekoľko dní. Vo veľmi nízkych koncentráciách (0,5%) je možné aplikovať ho na pokožku. Treba s ním však pracovať opatrne a starostlivo zvážiť prostredie, v ktorom sa budete pohybovať. Permethrin je totiž veľmi toxický pre mačky, ryby a obojživelníky.

📌 Máte pre syntetickými zložkami repelentov rešpekt a obávate, že nezvolíte správne? Opatrnosť je vždy na mieste,  najmä pri kontakte s novým produktom, ktorý ste ešte nepoužívali. Vyberajte iba testované produkty, ktoré by pri dodržaní všetkých odporúčaní nemali spôsobiť komplikácie. Je dôležité vybrať známy repelent od overeného výrobcu, kde máte istotu dodržania predpísaných hodnôt. Všetky dôležité informácie – účinná látka, jej koncentrácia, veková vhodnosť, obmedzenia a doba pôsobenia – by mali byť čitateľne uvedené na obale repelentu.

Čo obsahujú prírodné repelenty?

Možno ste si už všimli, že vo vašom záhone sú rastliny, ku ktorým sa bodavý hmyz ani nepriblíži. Okrem syntetických repelentov sú k dostaniu aj repelenty prírodné, ktoré využívajú silu éterických olejov a silíc vybraných rastlín.

Prírodnou alternatívou k syntetickým repelentom sa preto stali pomerne obľúbené produkty s obsahom citrónovej trávy (citronela), mäty, levandule, bazalky, muškátu, klinčekov, eukalyptu a aksamietnice. Sú aromaticky výrazné aj pre ľudí, preto treba počítať s tým, že sa okolo vás bude šíriť omamná vôňa. Absolútnou výhodou je ich netoxickosť – ako pre ľudí, tak aj zvieratá. Treba však počítať s nižšou účinnosťou a rýchlejším vyprchávaním. Sú vhodnejšie skôr na záhradu či krátku prechádzku po okolí. Pri vodné plochy a do hlbokých luhov a hájov ich účinok nemusí byť dostatočný.

Majú rôznu formu (tekutina s rozprašovačom, olej, krém, balzam). Zvyčajne sú určené na kontakt s pokožkou – rovnomerné rozotretie po odhalenej pokožke alebo aplikácia na pulzné body (za uši, na krk, na zápästie, do lakťovej a kolennej jamky). Pred prvým použitím si však na menšom skrytom kúsku kože vyskúšajte test kožnej znášanlivosti a pozorujte, či pokožka nereaguje štípaním alebo začervenaním.

komár

Druhy repelentov podľa prevedenia

Repelenty môžu byť v rozmanitých podobách. Najobľúbenejšie sú repelentné spreje, hneď za nimi krémy a pozornosť si získali aj zaujímavé repelentné náramky. To, v akej podobe bude váš nový repelent, závisí od toho, akú rýchlu aplikáciu vyžadujete a či chcete rodinné alebo menšie cestovné balenia.

 • Repelentný sprej – Aerosolový rozprašovač (alebo jednoduchšie sprej) užívatelia oceňujú pre rýchlu a praktickú aplikáciu repelentu. Repelentu sa nemusíte dotýkať rukami, ani ho pracne nanášať. Pozor, nezabúdajte repelent v aute. V rozhorúčenom aute môže vybuchovať. Takisto vás so sprejovou formou repelentu nemusia pustiť ani do lietadla, nakoľko ide o chemikáliu pod tlakom. Niektoré sprejové repelenty sú určené aj na kontakt s pokožkou, iné možno aplikovať iba na textílie (nazývajú sa impregnácie).
 • Tekutý repelent s rozprašovačom – Obdoba aerosolového spreja, akurát v tomto prípade nie je repelent v nádobke pod tlakom. Kvapôčky na pokožke sú o niečo väčšie, môžu vyžadovať dodatočné rozotieranie.
 • Repelentný krém / balzam / gél – Ďalšia obľúbená a cenovo dostupná forma repelentu, avšak o niečo náročnejšia a zdĺhavejšia aplikácia. Ide o produkty určené na pokožku, na textíliách môžu spôsobovať mastné škvrny.
 • Repelentný roll-on – Praktický, cestovný, jednoduchý na presné použitie. Repelent typu roll-on je skôr prírodného zloženia a aplikuje sa na pulzné body.
 • Repelentný náramok – Farebný silikónový náramok je napustený esenciálnymi olejmi. Jeho výdrž je 1 deň až 30 dní, v závislosti od kvality. Majú ho rady deti, no výhradne na jeho účinnosť sa nemožno spoliehať. Pozor na podráždenie kože v mieste nosenia.
 • Repelentné obrúsky – Ďalšie praktické cestovné riešenie, ak nechcete so sebou nosiť krém ani sprej. Obrúskami potierate odhalenú pokožku. Po použití ich vyhodíte. Otvorené balenie má tendenciu postupne vysychať.
 • Ultrazvukový repelent (prívesok) – Má podobu prívesku na krku alebo batohu. Ultrazvukový prívesok ruší predovšetkým kliešte. Je netoxický a nevylučuje žiadne chemické látky alebo zápach.

kliešť

📌 Máte už dosť otravného hmyzu na terase? Obťažujú vás komáre a osy len čo rozpálite gril? Vysaďte v blízkosti terasy aromatické rastliny (napríklad bazalku, mätu, citrónovú trávu, muškáty, plektrant) a zadovážte si praktický lapač hmyzu, ktorému zvedavý hmyz iba málokedy odolá.

Čo si všímať pri výbere repelentu proti hmyzu?

Koncentrácia účinnej látky a doba pôsobenia

Koncentrácia účinnej látky je pri syntetických repelentoch ukazovateľov doby účinnosti (pôsobenia). Zvyčajne ide o čas 2 – 8 hodín, natrafiť môžete aj na koncentrovanejšie repelenty s účinnosťou na 10 – 12 hodín. Vyššia koncentrácia sa odráža vo vyššej cene za prípravok, a zároveň sa mierne zvyšuje riziko podráždenia – či už pokožky, slizníc alebo očí. Preto je dôležité nájsť vyhovujúci kompromis.

Je dobré myslieť na to, že účinnosť repelentu nielenže po istej dobe klesá (vyprcháva), na znižujúci sa účinok má tiež vplyv vonkajšia teplota, miera fyzickej aktivity, potenie či kontakt s vodou.

Účinnosť repelentu najlepšie spoznáte “v akcii”. Pred odjazdom na stanovačku alebo do kempu si preto večer sadnite na balkón, na terasu, blízko jazierka či suda s vodou (voda láka hmyz), naneste repelent a čakajte, či budete zaujímať hmyz. Ak sa vrátite bez štípancov, otravný hmyz vám neprekazí ani vašu dovolenku a zážitky.

Vekové určenie a obmedzenia

Jednou z najdôležitejších informácii na balení repelentu je odporúčané vekové určenie. Dozviete sa napríklad, že repelent nie je vhodný pre deti do dvoch rokov. Alebo naopak – že je vhodný už pre deti od 3 mesiacov. Repelenty s vyššou koncentráciou budú určené pre dospelých. Tehotné ženy by si mali všímať informáciu o tom, či je repelent vhodný pre tehotné. Pri kontakte s novým prípravkom, ktorý ste doteraz nepoužívali, aplikujte najskôr menšie množstvo na kúsok kože a sledujte reakciu. Ak pokožka svrbí, páli, je červená, aplikáciu repelentu na väčší kus kože si okamžite rozmyslite.

Aké môžu byť ďalšie obmedzenia? Pri aplikácii sa vyhýbajte tvári, dlaniam (hrozí rýchly prenos chemikálií smerom do úst, očí), poškodeným miestam kože a otvoreným ranám.

Druhy hmyzu a ich výskyt v danej oblasti

Repelent so širokým zásahom na množstvo druhov hmyzu nemusí byť tým pravým. Jeho zloženie je univerzálnejšie. Niektoré odhodlané jedince z ríše hmyzu si zvykli a už ich nemusí príliš odradiť. Na pobyt pri vode budete potrebovať silný repelent proti komárom a muchničkám. Ak očakávate túru, pri ktorej sa nevyhnete vysokej tráve, stavte na kvalitný repelent proti kliešťom.

Značkové repelenty sú testované v extrémnych podmienkach, napríklad v záplavových oblastiach, kde počas leta dochádza k rojeniu bodavého hmyzu.

Veľkosť repelentu a spôsob aplikácie

Menšie balenie môže byť cenovo menej výhodné ako väčšie balenie. Je však praktickejšie na prenos, najmä ak potrebujete v batohu ušetriť každý centimeter.

Spôsob aplikácie záleží od vašich preferencií. Niekomu vyhovuje rýchla sprejová forma, iný viac verí nanášaniu repelentného krému, kde má istotu, že zasiahol každý kúsok odhalenej kože.

Ceny repelentov

Za jednu letnú sezónu sa pri aktívnom trávení času v prírode minie hneď niekoľko balení repelentov. Na koľko vás ochrana pred komármi a kliešťami vyjde?

✅ Repelenty do 5 eur

V cene do 5 eur nájdete menšie balenia chemických repelentov aj alternatív s prírodným zložením. Zaujímajte sa o určenie, koncentráciu a s tým spojenú dobu pôsobenia. Čím je doba pôsobenia kratšia, tým sa vyžaduje častejšie aplikácia.

✅ Repelenty od 5 do 10 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie repelenty. Už pôjde o čosi väčšie balenia, ktoré sú zároveň v prepočte na 100 ml výhodnejšie. Stúpa koncentrácia účinných látok a taktiež sa kladie dôraz na šetrnosť zloženia k pokožke. Nájdete tu nielen repelenty s DEET, ale aj prírodné repelenty so zaujímavo nakombinovanými esenciami – bez obsahu chemických látok.

✅ Repelenty od 10 eur

V cene od 10 eur a viac prichádzajú na scénu chemické repelenty do extrémneho prostredia (pre rybárov, lesníkov, náročných turistov, …), ultrazvukové repelenty a repelenty sľubujúce bezpečnú ochranu pre najmenších. Okrem toho tu natrafíte aj na veľké balenie obľúbených repelentov, repelenty vo forme impregnácii na stany a oblečenie, roll-ony, nálepky a vizuálne atraktívne náramky. Dizajn by však nemal predbiehať účinnosť. Tá je pri repelentoch najdôležitejšia.

Najlepšie značky repelentov

 • Predator – Sprejové repelenty v rôznom zložení a určení – od repelentov určených pre deti až po insekticídnu a vodeodolnú impregnáciu outdoor tkanín.
 • Lifesystems – Prípravky do náročných podmienok. Vhodné pre zvýšenú ochranu užívateľa proti všetkému bodavému hmyzu – aj v tropických oblastiach.
 • Diffusil – Obľúbené a cenovo dostupné sprejové repelenty proti komárom.
 • Alva – Prírodný repelent proti komárom, ovadom a kliešťom. Šetrný k pokožke, s obsahom BIO aloe vera a BIO kokosového oleja.
[table “xxx” not found /]

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Aký repelent je vhodný pre bábätká?

Pre najmenšie bábätká sa odporúčajú repelenty so 100 % prírodným zložením, ktoré sú vytvorené tak, aby boli k jemnej detskej pokožke čo najšetrnejšie. Bábätko spiace v kočíku chráňte najmä hustou sieťou (moskytiérou) proti hmyzu a neberte ho do zamorených oblastí.

Aký repelent je najlepší na komáre?

Zo syntetických sú osvedčenou voľbou repelenty s aspoň 20 % koncentráciou DEET, z prírodných zase repelenty s obsahom aktívnych prírodných zložiek, napr. citriodiol z eukalyptu, citronellol z citrónovej trávy, geraniol z muškátu, …

Aký repelent poskytuje najlepšiu ochranu proti kliešťom?

Kliešťom nevoňajú éterické oleje z levandule, rozmarínu, čajovníka či bazalky. Populárnym domácim receptom je tinktúra z alpy a klinčekov. Pomerne dobre hodnotené sú nechemické riešenia v podobe ultrazvukových príveskov. Z chemických repelentov sa osvedčili repelenty s obsahom DEET, icaridinu alebo permethrinu.

Môžu deti používať rovnaký repelent ako dospelí?

Vždy si starostlivo preštudujte informácie na obale repelentu a postupujte podľa návodu na používanie. Niektoré repelenty nie sú vhodné pre deti do 2 rokov.

Aký repelent môžem vziať do lietadla?

So sprejovou formou repelentu môžete mať pred vstupom do lietadla problém (natlakovaná nádoba s chemikáliou). Ak chcete mať istotu, že v zahraničí nezostanete bez repelentu, zvoľte tekutý repelent s rozprašovačom, krémové alebo gélové formy repelentov.

Ako sa chrániť pred hmyzom ešte lepšie?

Na záver zopár rád, vďaka ktorým môžete ochranu pred hmyzom ešte viac posilniť:

 • Ak ste vonku dlhšie, nezabudnite na opakovanú aplikáciu repelentu. Urobte tak aj vtedy, ak prídete do kontaktu s vodou alebo sa nadmerne spotíte.
 • Noste ľahké svetlé oblečenie z prírodných materiálov. Rýchlejšie na ňom uvidíte lezúci hmyz.
 • Naopak – do prírody nenoste farebné a kvetované oblečenie, ktoré si včely a osy môžu pomýliť s kvitnúcimi kvetmi.
 • Na záhrade obmedzte vodné plochy, najmä sudy so stojacou vodou, v ktorej sa vyliahnu roje komárov.
 • Mnohí nedajú dopustiť na konzumáciu strúčiku cesnaku 1 či 2 dni pred výletom. Jeho aromatické látky preniknú do pokožky a komárov odpudia.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin