Najlepšie lapače hmyzu: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lapače hmyzu
Viete o tom, že komár si pred cicaním krv upraví? Sliny komárov totiž obsahujú látky s protizrážanlivým účinkom. To znamená, že si krv zriedia podľa potreby a svojím cicavým sosákom sa napijú presne toľko, koľko sa im žiada. Tieto látky zároveň vyvolávajú podráždenie, začervenenia a opuch – reakcie typické pre bodnutie komárom. V lete nás však neotravujú len komáre, ale aj ďalší otravný hmyz, od ktorého môže byť uštipnutie (hoci aj náhodné) veľmi bolestivé, no aj rizikom pre zdravie a život. Ak si chcete užívať letné večery a noci bez nevítanej spoločnosti, pozrite si tipy na najlepšie lapače hmyzu, ktoré vám s týmto problémom hravo pomôžu.

Lapače a odpudzovače hmyzu fungujú na rôznych mechanizmoch. Viac o týchto možnostiach sa dočítate v nasledujúcom sprievodcovi výberom. V prvom rade treba zvážiť, či chcete, aby bol hmyz iba odpudený z vášho bezprostredného okolia, alebo máte jasný cieľ – každého bzučajúceho a krvilačného lietajúceho nepriateľa aj zlikvidovať. Pre použitie vonku sú vhodné oba druhy. Ak je už hmyz v interiéri, potom je podstatne lepšie čím skôr sa zbaviť rizika s pomocou vhodného lapaču.

Aké vybrať kvalitný odpudzovač hmyzu? Čo je dôležité zohľadniť? Zaujímavé tipy na zváženie nájdete v nasledujúcom rebríčku. Pri jeho zostavovaní nám pomohli testy a recenzie lapačov a odpudzovačov hmyzu. Potrebujete spoľahlivý prístroj, ktorý zvláda svoju hlavnú úlohu, pracuje spoľahlivo a bezpečne. Medzi dobre hodnotenými lapačmi hmyzu nechýbajú značky ako Duramaxx, Cattara, G21, Ardes či Waldbeck.

Najlepšie lapače hmyzu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Duramaxx Mosquito Buster 6000

✔️ UV lapač - racuje bez hluku, chemických návnad alebo jedu
✔️ Ideálny pre úspornú nepretržitú prevádzku
✔️ Vybavený elektromriežkou
📌 od 35 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Cattara Svítilna PEAR

✔️ UV lapač, hmyz ničí kontakt so sieťou
✔️ Napájanie Li-Ion akumulátorom - ľahko prenosný
✔️ Môže fungovať aj ako samostatné osvetlenie - ideálne do prírody
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Thermacell Backpacker odpudzovač komárov plynový

✔️ Praktický, bezkáblový a prenosný odpudzovač
✔️ Poháňaný plynovou náplňou
✔️ Kompaktné rozmery, vhodný na kempovanie
📌 od 43 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4G21 GT-40

✔️ Profesionálne prevedenie, vysoká účinnosť
✔️ UV lapač fungujúci zo všetkých strán
✔️ Moderné a bezpečné prevedenie
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 117 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Waldbeck Mosquito Ex 9500 LED

✔️ UV lapač s tichým a úsporným chodom
✔️ Vysoká odolnosť a životnosť
✔️ Všestranné použitie s dosahom až 300 m2
📌 od 60 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ARDES S07

✔️ UV lapač s elektrickou mriežkou
✔️ Priaznivá cena
✔️ Hubí komáre, mole, osy, ovady
✔️ Bezpečný a bez chémie
📌 od 18 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Sencor SIK 5000BK

✔️ UV lapač s dosahom 30 m2
✔️ Cenový tip
✔️ Bez chémie a jedov
📌 od 11 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať lapač hmyzu

Dosť už bolo oháňania sa mucholapkou, používania dráždivých chemických repelentov, či spoliehania sa na jednu citronelovú sviečku uprostred stola. Ak sa chcete vyhnúť rizikám, aké prenáša bodavý hmyz, potrebujete mať istotu, že si udržia od vás dostatočný odstup. Dokonca aj vtedy, ak im vaša krv vonia viac ako ostatných a posledné letá ste boli ich hlavným objektom záujmu.

Bodnutie hmyzu nie je nikdy dobrou skúsenosťou. Rana bolí, svrbí, je opuchnutá a začervenaná. Môže sa však objaviť aj výraznejšia alergická reakcia až anafylaktický šok. Rovnako tak nie je príjemný pohľad ani na hmyz, ktorý si to zamieril rovno na vaše grilované pokrmy a do pohárov s drinkami. Možností, ako hmyz odpudiť a lapiť, je hneď niekoľko. Sumarizujeme ich tu na jednom mieste a poradíme vám, ako vybrať lapač / odpudzovač hmyzu!

ako vybrať lapač hmyzu

Základné typy lapačov a odpudzovač hmyzu

V nasledujúcom delení nájdete základné typy lapačov a odpudzovačov, ktoré sme rozdelili podľa mechanizmu, akým pracujú. Niektoré hmyz nalákajú a usmrtia prúdom alebo zalepia, ďalšie využívajú odparovanie biocídnych látok alebo odpudzovanie ultrazvukom.

Lepiaca páska na hmyz

Základné, jednoduché a lacné riešenie, ako pochytať hmyz, ktorý sa už nachádza vo vašom bezprostrednom okolí. Tzv. lepiacu mucholapku tvorí pás pokrytý vysoko účinným lepom, ktorý ani po rozvinutí pásu nesteká. Hmyz sa na pásku zavesenú v priestore nalepí a nemá šancu uniknúť.

To, ako dlho vydrží páska lepiť, záleží od teploty prostredia, jeho vlhkosti, prašnosti aj prievanu. Vhodné ako doplnkový lapač, alebo lapač do menších priestorov (napríklad do komory).

Elektrický odparovač proti komárom

Ide o malé, nenápadné elektrické zariadenie, ktoré sa zapája priamo do elektrickej zásuvky. Vytvára teplo, ktoré odparuje insekticídné látky z vloženého vankúšika alebo malej ampulky. Tieto biocídne látky potom hmyz v miestnosti odpudzujú aj hubia hmyz. Vzhľadom na účinnosť odparovania, ide skôr o riešenie pre uzatvorený priestor, napríklad obývačku.

Používanie biocídnych prípravkov však nemusí byť v každom smere bezpečné. Nie je vhodné používať elektrický odparovač príliš intenzívne (bez vetrania) a v miestnostiach, kde sú malé deti, domáce zvieratá alebo ľudia s ochoreniami dýchacích ciest. Zároveň treba myslieť na to, že zakúpením elektrického odparovača investícia nekončí. Náhradné vankúšiky, ktorých za sezónu môžete spotrebovať až desiatky, niečo predsa len stoja.

Ultrazvukový odpudzovač

Ak hľadáte riešenie, ktoré je úplne nezávadné, bez zápachu a bez použitia chémie, potom dávame do pozornosti ultrazvukové odpudzovače. Opäť ide o zariadenie, ktoré na svoj chod potrebuje zapojenie do siete. Malý prístroj vydáva pre človeka nepočuteľný ultrazvuk, ktorý však pôsobí na hmyz odpudivo. Vysokoefektívne účinkuje najmä na samičky komárov (v období párenia najviac štípu). Niektoré ultrazvukové odpudzovače využívajú naviac aj premenlivé frekvencie, ktoré odpudzujú hlodavce (nevhodné, ak doma chováte škrečka, morča).

Okrem modelov, ktoré sa zapájajú do siete, existujú aj prívesky s ultrazvukovým odpudzovaním kliešťov a ďalších druhov krvilačného hmyzu. Sú určené nielen pre ľudí (napríklad pri túre si prívesok zavesíte na batoh, tenisky), ale aj pre psov (umiestňujú sa na obojok, postroj). Niektoré sú jednorazové a po vybití batérie putujú do koša. Ich výdrž môže byť 6 – 12 mesiacov. Nájdete však aj o niečo drahšie ultrazvukové prívesky, ktoré môžete cez USB kábel opätovne dobiť, podobne ako fitness náramok. Pre nositeľa poskytujú ochranu v okruhu až 3 metrov.

Odpudzovač poháňaný plynom

Praktické riešenie bez káblov, ktoré oceníte vtedy, ak trávite čas v prírode, pri kempovaní, na poľovníckom posede, či pri rybárčení. Malý odpudzovač komárov je poháňaný plynovou bombou (napríklad s hmotnosťou 220 g). Zohrieva vankúšik, ktorý do prostredia odparuje vysokoúčinnú látku.

Elektrický UV lapač hmyzu s mriežkou

UV lapače hmyzu s mriežkou patria medzi najpredávanejšie exteriérové riešenia. Sú vhodné na použitie na terase, v altánku v záhrade pod prístreškom, no nájdete aj modely určené pre interiér a exteriér súčasne.

Ich súčasťou je žiarivka produkujúca ultrafialové UV-A svetlo, ktoré je pre hmyz veľkým lákadlom. Paradoxne tak k vám bude prilietavať viac hmyzu, ale budú mať iba jeden cieľ. Pri doletení k svetlu ich však čaká nemilé pekvapenie – mriežka, ktorá vytvára elektrické pole a hmyz okamžite usmrcuje. Mŕtvy hmyz padá do zbernej nádoby, ktorú z času na čas treba vyprázdniť. Tieto lapače sú konštruované tak, aby pri prípadnom kontakte človek ani zviera neutrpeli zranenie (plastová ochranná mriežka, iba nízke napätie).

Elektrický UV lapač hmyzu s lepom

Aj tieto lapače fungujú na princípe UV-A svetla, ktoré neodolateľne láka poletujúci hmyz. Avšak s tým rozdielom, že hmyz nie je zahubený prúdom v mriežke, ale sa nalepí na špeciálnu lepiacu fóliu bez parfumácie a zápachu, kde čoskoro zahynie.

Nevýhodou je potreba lepiacu fóliu z času na čas vymeniť. V príliš prašnom prostredí lepiaca fólia prestáva lepiť. Počítajte s tým, že väčší hmyz nezahynie hneď a môže ešte pár hodín nervózne bzučať.

Elektrický sací UV lapač hmyzu

Poslednou možnosťou z kategórie UV lapačov je konštrukcia vybavená saním. Hmyz, ktorý je prilákaný UV-A svetlom je pomocou sania (ventilátorom) vtiahnutý do malej zbernej nádoby, k ktorej už nemôže uniknúť a po čase zahynie.

Aj tento model vyžaduje občasné vysypanie zbernej nádoby a rušiť vás môže aj bzukot hmyzu.

ako vybrať odpudzovač hmyzu

Kľúčové parametre a vlastnosti

Dosah lapača na hmyz

Tento parameter je po mechanizme lapania / odpudzovania hmyzu azda najdôležitejším. Potrebujete vedieť, aký priestor v metroch štvorcových prístroj pokryje. Hodnota dosahu môže začínať na 10 – 20 m2 (lapače pre interiér) a končiť na niekoľkých stovkách m2 (určené pre exteriér). S rastúcim dosahom priamoúmerne súvisí aj narastajúca cena a veľkosť prístroja.

Spôsob umiestnenie / montáže

Niektoré lapače / odpudzovače hmyzu sa umiestňujú na stenu, ďalšie môžete ako “lampáš” zavesiť na drevený preklad, alebo ich voľne položiť na stôl, či vedľa stanu.

Väčšinou budete mať niekoľko možností umiestnenia lapača. Od bezpečného samostatného státia, po inštaláciu napevno na stenu terasy. Záleží od toho, kde chcete prístroj používať. Ak ho máte so sebou zobrať do kempu alebo na chatu, inštalácia napevno môže jeho využitie oklieštiť.

Napájanie prístroja – sieťové / akumulátor

Energetická spotreba lapača hmyzu nie je vysoká, priemerne iba niekoľko desiatok wattov. Ak ste v recenziách lapačov objavili model so sieťovým napájaním, nemusíte sa obávať, že sa jeho používanie prejaví na vyšších účtoch za elektrinu. Sieťovo napájané lapače sú plne závislé od prítomnosti elektrickej zásuvky, no poskytujú rovnomerný výkon počas celej doby používania. Pri používaní vonku, na záhrade, by ste teda jednu elektrickú zásuvku mali mať na dosah.

Lapače a odpudzovače určené na prenášanie (outdoor, kempovanie, rybárčenie) využívajú čoraz častejšie vstavaný akumulátor, ktorý sa dobíja cez USB kábel. Zaujímajte sa o typ akumulátora. Akumulátoru staršieho typu NiMH klesá výkon s ubúdajúcimi percentami. Moderné Li-Ion akumulátory si udržia svoj vyvážený výkon takmer až do posledných percent.

Ochrana pred vodou / prachom

Lapač hmyzu a komárov umiestnený v exteriéri by mal disponovať istým stupňom ochrany pred vniknutím vody a pevnými časticami. Stupeň krytia označujú písmená IP sprevádzané dvojicou čísel, napríklad IP44.

Prvé číslo hovorí o odolnosti voči vniknutiu cudzích telies (od 0 – 6) a druhé číslo o odolnosti voči vniknutiu vody (od 0 – 9). Čím vyššie čísla, tým vyššia odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu. V prípade vonkajších svietidiel a elektrických lapačov a odpudzovačov sa očakáva aspoň ochrana voči striekajúcej vode zo všetkých smerov (letná prehánka) – IPx4, IPx5. Ak prístroj nemá stupeň krytia, potom ho umiestňujte na bezpečné miesto, kde je len malá šanca, že by mu mohla voda a zvýšená prašnosť ublížiť.

Hlučnosť

Niektoré lapače majú dokonca niekoľko stupňov výkonu a v závislosti od toho sa mení ich sila aj hlučnosť. V bežnom režime však ide o prístroje s veľmi tichou, nerušivou prevádzkou, cca do 35 dB. Nemusíte sa preto obávať, že by vás bzučanie lapača pri vonkajšom posedení nadmerne vyrušovalo.

Dizajn

Ak nechcete, aby vás vzhľad lapača hmyzu na záhrade nerušil, máme pre vás dobrú správu. Kúpiť si môžete lapač, ktorý sa svojím prevedením ponáša na esteticky pekne spracovaný lampáš. Väčšie UV lapače hmyzu sa zase ponášajú na infražiarič, no tentokrát vyžarujú chladné, modro-fialové svetlo.

Dôležitejší ako dizajn a tvar je však výkon, dosah a účinnosť lapačov / odpudzovačov. Preto vždy radšej uprednostnite užívateľmi dobre hodnotený model, pred dizajnovým produktom bez recenzií.

Ceny lapačov a odpudzovačov hmyzu

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Hoci neodporúčame vyberať lapač hmyzu a komárov iba podľa ceny, je zrejmé jasné, že tento faktor zohráva kľúčovú úlohu. Na koľko vás vyjde kvalitný lapač / odpudzovač? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika

✅ Lapače a odpudzovače hmyzu do 20 eur

Produktovo aj typovo bohatá kategória zahŕňa predovšetkým lepiace pásky na hmyz, elektrické odparovače a niekoľko rozmerovo aj výkonnostne menších elektrických lapačov hmyzu, napríklad v tvare lampáša. Tie sú svojím výkonom vhodné skôr pre menšie priestory, cca do 30 m2. Ak zvažujete kúpu odparovača s biocídnym účinkom, pred kúpou si zistie aj cenu náhradných náplní (vankúšiky, ampulky s účinnou látkou).

✅ Lapače a odpudzovače hmyzu od 20 do 40 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie elektrické odpudzovače a lapače – pre interiér aj exteriér. Ide o výkonnejšie prístroje s vyšším dosahom, vytvorené s dôrazom na bezpečný a bezproblémový chod. So sieťovým aj akumulátorovým napájaním.

✅ Lapače a odpudzovače hmyzu od 40 eur

Najúčinnejšie prístroje z radu lapačov a odpudzovačov nájdete v cenovej kategórii od 40 eur. Uplatnenie majú aj na pokrytie väčších plôch v exteriéri, prípadne v špecializovaných miestnostiach v interiéri. Profesionálne použitie v reštauračných zariadeniach, kuchyniach, baroch a dokonca aj v halách.

Najlepšie značky lapačov a odpudzovačov hmyzu

Na záver prinášame prehľad značiek, v ktorých ponuke nájdete najlepšie hodnotené lapače a odpudzovače hmyzu.

  • Duramaxx – Obľúbené UV lapače s elektrickou mriežkou. Veľmi dobrý pomer cena/výkon. Nízka spotreba, vhodné aj na nepretržitú prevádzku
  • Cattara – Cenovo dostupné a veľkostne ľahko prenositeľné UV lapače hmyzu, ktoré k sebe hmyz lákajú svetlom. Niektoré modely sú vhodné na outdoor aktivity, vybavené akumulátorom a so samostatnou funkciou svietenia.
  • G21 – V ponuke značky G21 nájdete výkonnejšie prístroje, ktorých dosah pokryje aj väčší priestor okolo vás. Spokojné užívateľské recenzie.
  • Sencor – Lacný, ľahký a kompaktný UV lapač hmyzu s praktickým vypínačom a možnosťou zavesenia.
  • Waldbeck – Širší výber moderných a efektívnych UV lapačov. Tichá prevádzka, dlhšia životnosť LED diód, nízka spotreba. Hmyz je k lapaču lákaný zo všetkých strán, ideálne umiestnenie je zavesenie v priestore.
  • Ardes – Zaujímavá ponuka tvarovo rozmanitých elektrických UV lapačov na komáre a hmyz. Pokrytie plochy od 25 – 80 m2 v závislosti od modelu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Duramaxx Mosquito Buster 6000

✔️ UV lapač - racuje bez hluku, chemických návnad alebo jedu
✔️ Ideálny pre úspornú nepretržitú prevádzku
✔️ Vybavený elektromriežkou
📌 od 35 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Cattara Svítilna PEAR

✔️ UV lapač, hmyz ničí kontakt so sieťou
✔️ Napájanie Li-Ion akumulátorom - ľahko prenosný
✔️ Môže fungovať aj ako samostatné osvetlenie - ideálne do prírody
📌 od 20 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Thermacell Backpacker odpudzovač komárov plynový

✔️ Praktický, bezkáblový a prenosný odpudzovač
✔️ Poháňaný plynovou náplňou
✔️ Kompaktné rozmery, vhodný na kempovanie
📌 od 43 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4G21 GT-40

✔️ Profesionálne prevedenie, vysoká účinnosť
✔️ UV lapač fungujúci zo všetkých strán
✔️ Moderné a bezpečné prevedenie
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 117 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Waldbeck Mosquito Ex 9500 LED

✔️ UV lapač s tichým a úsporným chodom
✔️ Vysoká odolnosť a životnosť
✔️ Všestranné použitie s dosahom až 300 m2
📌 od 60 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ARDES S07

✔️ UV lapač s elektrickou mriežkou
✔️ Priaznivá cena
✔️ Hubí komáre, mole, osy, ovady
✔️ Bezpečný a bez chémie
📌 od 18 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Sencor SIK 5000BK

✔️ UV lapač s dosahom 30 m2
✔️ Cenový tip
✔️ Bez chémie a jedov
📌 od 11 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin