Najlepšie dezinfekcie na ruky a povrchy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie dezinfekcieJednou z najúčinnejších metód, ktorá dokáže zabrániť prenosu vírusu rúk k slizniciam je časté a dôkladné umývanie rúk. Vieme však, že najmä pri pobyte vonku je táto možnosť čiastočne obmedzená. Riešením môžu byť dezinfekcie rúk v tekutej alebo gélovej podobe. Práve preto sme vytvorili prehľadnú tabuľku s tipmi na najlepšie dezinfekcie na ruky, ktoré sa pravidelne doskladňujú na zásobách v e-shopoch, či v poličkách obchodov.

Koronavírus COVID-19 zmenil hneď niekoľko kľúčových bodov v starostlivosti o naše vlastné zdravie. Naša pozornosť sa zameriava na zvýšenú hygienu a nižšiu mieru sociálneho kontaktu. Aby sme predišli nákaze, chránime sa pomocou rúšok a dbáme na dôkladnú hygienu rúk a tiež aj dezinfekciu povrchov, s ktorými prichádzame do kontaktu. Dezinfikovali ste pred pár mesiacmi pravidelne peňaženku alebo displej telefónu? Väčšina z nás si prítomnosť mikroskopických patogénov do takejto miery nepripúšťala, preto je dobré mať základný prehľad o možnostiach, ktoré nám dezinfekčné prostriedky ponúkajú. Nie všetky majú totiž schopnosť ničiť vírusmi a nie všetky je možné bezpečne používať v kontakte s pokožkou.

Všetky dôležité informácie o dezinfekciách nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Pre úplnosť tu nájdete aj užitočné tipy, ako dezinfikovať povrchy v domácnosti, či oblečenie, aj ako si vyrobiť domácu dezinfekciu. Pre spotrebiteľov sú cenným zdrojom informácií predovšetkým testy a recenzie dezinfekcií. V nich sa môžete dozvedieť reálne informácie o vyhliadnutom produkte, vôni dezifenkcie, spôsobe jej aplikácie, roztierateľnosti, ale aj o tom, či dané zloženie ruky vysúša, alebo naopak – patrí k tým šetrnejším.

Najlepšie dezinfekcie na trhu (aktuálne aj skladom)

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#Topvet Hodváb 100 ml
✅100 ml
✅ príjemná vôňa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4,70 € Čítať recenzie
#Derma Intensive+
✅ 50 ml
✅ zabíja 99,9% baktérií a mikróbov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,50 € Čítať recenzie
#SOS dezinfekčný gél na ruky 65 ml
✅ 65 ml
✅ vhodný na každodenné použitie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie
#Burbegel dezinfekčný prípravok 1 l
✅ 1 liter
✅ na ruky aj povrchy v domácnosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8 € Čítať recenzie
#Anti-COVID dezinfekce 5 l
✅ 5 litrov
✅ na ruky aj povrchy v domácnosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]21 € Čítať recenzie
#Biofresh gél na ruky 50ml
✅ 50 ml
✅ chráni, čistí, osviežuje
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie
#Osmoza gel na ruky 100 ml
✅ 100 ml
✅ ničí väčšinu vírusov, baktérií a húb
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6 € Čítať recenzie

Ako správne vybrať dezinfekciu

Hľadáte dezinfekciu, ktorá si dokáže poradiť so škodlivými vírusmi, baktériami a k jej prednostiam patrí rýchly nástup účinku? Aj keď sa nám pravidelná dezinfekcia rúk spájala predovšetkým s nemocničným prostredím, okolnosti posledného obdobia spravili na istú dobu aj z dovtedy bežne dostupných dezinfekčných prostriedkov nedostatkový tovar. Našťastie, mnohí výrobcovia dokázali rýchlo zareagovať na stúpajúci dopyt a zároveň ďalší, ktorí dovtedy ani dezinfekcie nedržali v portfóliu, priniesli na trh nové prostriedky.

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že si stačí iba vyhliadnuť balenie s dobrým pomerom cena/objem, výber sa môže skomplikovať. Už aj dnes sú známe prípady, kedy boli spotrebitelia oklamaní a namiesto cenovo výhodnej dezinfekcie dostali iba balenie „vody“. Zároveň je dôležité, aby mala dezinfekcia nielen baktericídne aj virucídne účinky.

ako vybrať dezinfekciu

Prečo dezinfikovať?

Úlohou dezinfekcie je zničiť choroboplodné zárodky. Dezinfekcia prebieha najčastejšie pomocou chemikálií, tepla, ozónom alebo UV žiarenia, ktoré účinkujú proti nebezpečným mikroorganizmom. V závislosti od zloženia môže dezinfekcia pôsobiť proti baktériám, vírusom, ale aj hubám a plesniam.

Pravidelná dezinfekcia je typická pre nemocničné priestory, stravovacie zariadenia, ale aj pri čistení verejných toaliet a priestorov, kde sa za deň môže vystriedať väčšie množstvo ľudí (školy, nákupné centrá, obchody). Pri použití na povrchoch a predmetoch (podlahy, steny, náradie, sanita, …) sa používajú vysoko účinné dezinfekcie, ktoré však pri neopatrnej manipulácii môžu spôsobiť poškodenie pokožky a poleptanie slizníc. Aj z toho dôvodu musia byť prípravky určené na dezinfekciu kože navrhnuté aj s ohľadom na šetrnosť k pokožke.

⏩ Ako často sa dotýkame tváre?

V chrípkovom období nás odborníci už dlhé roky vyzývajú k zvýšenej hygiene rúk. Rukami sa totiž dotýkame predmetov, s ktorými prišli do kontaktu aj mnohí ľudia pred nami (kľučky, peniaze, …). Zároveň sa väčšina z nás, hoci aj nevedomky, dotýka vlastnej tváre (napr. pri naprávaní okuliarov, prameňov vlasom, svrbení nosa a očí pri alergii, či kontrole make-upu). Na Univerzite v Sydney vykonali pozorovanie študentov a zistili, že za hodinu sa až 23 krát mimovoľne dotkli rukami tváre. Presun potenciálnych patogénov z rúk k nosu, ústam alebo očiam tak významne zvyšuje riziko ochorenia, a to nielen na koronavírus!

Proti čomu dezinfekcia účinkuje?

Dezinfekčné prostriedky by sa mali vyberať najmä podľa dvoch kľúčových faktorov: PROTI ČOMU ich chceme používať (vírusy, baktérie alebo huby) a NA ČO ich chceme aplikovať (povrchy predmetov, podlaha, pokožka).

Nie všetky látky sú rovnako účinné, práve preto by sme mali starostlivo sledovať popisy na obaloch a návod na používanie. Niektoré dezinfekcie sú virucídne (proti niektorým vírusom), ďalšie nesú označenie baktericídne (proti niektorým druhom baktérií) a tiež môžete natrafiť aj na fungicídne prostriedky (s účinkom proti hubám).

dezinfekcia na ruky

Dezinfekčný gél, sprej alebo mydlo?

Existujú prostriedky na dezinfekciu choroboplodných zárodkov vo vode aj vzduchu. Tie však nie sú priamo predmetom tohto sprievodcu, preto by sme pozornosť upriamili najmä na dezinfekciu pokožky a povrchov, s ktorými bežne prichádzate v domácnosti, či na pracovisku prichádzame do kontaktu. Akú formu môžu tieto prípravky?

 • Dezinfekčná tekutina – Dezinfekcia, ktorá má podobu roztoku alebo čírej tekutiny sa zvyčajne predáva vo väčších baleniach. V závislosti od určenia sa môže v zriedenom (ale aj nezriedenom) stave používať na čistenie podláh, povrchov, ale aj pokožky a otvorených rán. Pre osobnú hygienu je vhodné časť dezinfekcie preliať do menšej nádobky s rozprašovačom. Niektoré sa predávajú v podobe sprejov pre rýchlu rovnomernú aplikáciu bez plytvania.
 • Dezinfekčný gél – Najobľúbenejšia forma, no zároveň aj cenovo náročnejšia. Dezinfekčný gél je vhodný na očistenie rúk bez použitia vody. Ešte donedávna bol obľúbený najmä turistami, pri dlhšom pobyte v prírode. V súvislosti so zvýšenými hygienickými požiadavkami na zamedzenie šírenia koronavírusu COVID-19, ide o najpraktickejšie riešenie na cesty, do auta či do kabelky. Ich výhodou môže byť obsah látok, ktoré pôsobia na pokožku upokojujúco alebo dokonca hydratačne.
 • Dezinfekčné mydlo – Používa sa výhradne s vodou. Funguje nielen proti patogénom, zároveň ruky dôkladne očistí aj od „bežnej“ špiny.
 • Dezinfekčné utierky / obrúsky – Ide o vlhčené utierky napustené dezinfekčným prípravkom. Podobne ako gél, sú praktické na miestach, kde nemáte prístup k vode.

Zloženie dezinfekcie a účinná látka

Všetci odborníci odporúčajú, aby sme sa venovali zvýšenej hygiene rúk, čo znamená pravidelné a dôkladné umývanie rúk a ich dezinfekcia. Veľkú úspešnosť v eliminácii vírusov (vrátane korovanírusu), majú dezinfekcie na báze alkoholu (minimálne 70 % ethanol alebo isopropanol). Svetová zdravotnícka organizácia WHO zdôrazňuje, aby sme čisteniu rúk venovali patričnú dôležitosť a dodržovali nasledujúci postup, vďaka ktorému vyčistíme každý milimeter pokožky.

⏩ Videopostup, ako si správne umývať ruky

⏩ Ako si správne dezinfikovať ruky?

O čom sa už menej hovorí je spôsob aplikácie tekutej alebo gélovej dezinfekcie na ruky. Nestačí iba vytlačiť zopár mililitrov, rýchlo ruky pretrieť a veriť, že sme dokonale ochránení. Aj dezinfekcia na báze alkoholu vyžaduje čas, kým zapôsobí.

Niektoré dezinfekcie účinkujú už po 20 sekundách, iné potrebujú minimálne 1 minútu, aby patogény na pokožke zničili. Preto aj pri používaní dezinfekčných prípravkov postupujte rovnako, ako pri umývaní (viď video vyššie): Najskôr si trite vnútornú časť dlaní, potom chrbáty rúk, miesta medzi prstami, prsty so všetkých strán, pozornosť venujte aj palcu a jeho okoliu smerom k zápästiu. Ak sa medzitým dezinfekcia rýchlo vstrebe alebo vysuší, pridajte ešte malé množstvo.

⏩ Čo sa používa na dezinfekciu povrchov?

Okrem alkoholových dezinfekcií sa často používajú aj dezinfekcie s obsahom chlórnanu sodného (napr. Savo), so zlúčeninami jódu a peroxidu. Pred kúpou si prečítajte určenie, použitie a tiež aj pomery dávkovania a riedenia.

Domáca dezinfekcia rúk: Návod, Ako si ju vyrobiť

Na internete nájdete niekoľko návodov, ako si doma pripraviť účinnú dezinfekciu. Nasledujúci postup na výrobu dezinfekčného gélu uverejnila na svojich stránkach Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Budete potrebovať:

 • 96% etanol – 830 ml
 • peroxid vodíka (3%) – 42 ml
 • glycerin (glycerol) – 15 ml
 • sterilizovanú fľašku s uzáverom
 • prevarenú vodu
 • Odmerku

Postup:

Do sterilizovanej fľaše nalejte 830 ml alkoholu, pridajte 42 ml peroxidu vodíka, opatrne premiešajte a pridajte 15 ml glycerínu. Pre jeho vysokú hustotu je lepšie dávkovať ho opatrne, pomocou injekčnej striekačky. Následne litrovú fľašu dolejte prevarenou vyhladnutou vodou, zatvorte a starostlivo všetky zložky premiešajte. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku nechajte roztok 3 dni „odležať“, ale v prípade potreby ho môžete použiť aj ihneď.

Veľkosť balenia vs. spotreba

Čím je balenie menšie, o to viac si za dezinfekciu priplatíte. Ak ste našli dobré recenzie na dezinfekciu a je vás doma viac, oplatí sa kúpiť väčšie balenie (miesto niekoľkých 50-ml balení, radšej jedno litrové). Stačí si zohnať zopár plastových fľaštičiek alebo malých rozprašovačov, ktoré vám poslúžia na opakované plnenie. V mnohých domácnostiach sa ujalo dávkovanie aj do vyčistených obalov od kozmetiky (napr. od micelárnej vody, rozprašovača, …).

ako si umývať ruky

Ceny dezinfekčných prostriedkov

Aj keď to chvíľu vyzeralo tak, že dezinfekcií bude nedostatok, situácia sa rýchlo napravila a dnes už nie je problém objednať dezinfekciu cez internet, kúpiť v drogérii, domácich potrebách, lekárňach, či dokonca aj v potravinách. Azda najdôležitejšie je nenaletieť podvodníkom, s ktorými sa roztrhlo vrece. Pozor najmä na príliš lákavé ponuky na sociálnych sieťach, kde neznáma osoba ponúka lacnú dezinfekciu neznámeho pôvodu. Koľko vás nákup dezinfekcie v serióznom obchode vyjde?

✅ Dezinfekcie do 5 €

Menšie, „cestovné“ balenia dezinfekcií v gélovej a sprejovej podobe sú v predaji s objemom približne od 50 – 200 ml. Nájdete tu produkty značiek B.Braun, Spofa Dental, základné balenia antibakteriálnych gélov Dettol a Topvet a tiež aj mydlá Sanytol. Pri výbere si overte predovšetkým virucídny a baktericídny účinok.

✅ Dezinfekcie do 10 €

Aktuálne najpredávanejšie dezinfekcie na ruky a povrchy v domácnosti vo väčších „rodinných“ baleniach, s objemom cca od 200 do 1000 ml. Dobrý pomer cena/kvalita. Spokojné hodnotenia s tekutými dezinfekciami zn. Burbegel, Buldog, Hartmann Sterillium.

✅ Dezinfekcie od 10 €

Najširší výber dezinfekčných prostriedkov v rôznych formách (gély, tekuté mydlá, roztoky) s overenými účinnými látkami. Veľkosť balení je od 500 ml, v rebríčkoch predajnosti vedú najmä ekonomické 5-litrové balenia dezinfekcií Čepro Anti-Covid, Sterillium, Buldog, Dezinfetol Imuna, Dime, Isolda.

Najlepšie značky dezinfekčných prostriedkov

Pre rýchly prehľad v overených a kvalitných dezinfekciách na ruky neprehliadnite ani zoznam výrobcov, u ktorých v ponuke nájdete rôzne formy dezinfekcie aj rozmanité balenia.

 • Sanytol – Jeden z najvyhľadávanejších výrobcov antibakteriálnych a dezinfekčných mydiel, gélov a tiež aj čistiacich prostriedkov na povrchy v domácnosti. Veľmi príjemná nedráždivá vôňa. Cena produktov je však v porovnaní s konkurenciou o niečo vyššia.
 • Anti-Covid – Pod týmto označením nájdete veľkoobjemové dezinfekcie na ruky v tekutej forme. Výhodný pomer cena/objem.
 • Topvet – Menšie balenia obľúbených cestovných dezinfekcií na ruky.
 • Burbegel – Posledné obdobie najpredávanejšia litrová dezinfekcia na ruky s veľmi dobrou dostupnosťou v obchodoch aj lekárňach.
 • B.Braun – Nemecká značka, ktorej produkty sa bežne používajú aj v zdravotníckych zariadeniach. Vhodné nielen na dezinfekciu, ale aj čistenie rán. Vysoká účinnosť aj kvalita.
 • Hartmann Sterillium – Popredný chirurgický dezinfekčný prípravok na ruky v Európe so širokým účinkom na množstvo patogénov.

dezinfekcia domácnosti

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako správne dezinfikovať domácnosť?

 • Pri dezinfekcii príbytku by sme mali postupovať najmä dôsledne a v smere zhora nadol. To znamená, že s utieraním prachu začíname od najvyššej poličky a až na záver zotierame podlahu dezinfekčným prípravkom.
 • V kuchyni odporúčame čistiť nielen pracovnú dosku, ale aj úchytky na skrinkách, na chladničke a mikrovlnke (najviac sa ich dotýkame).
 • V kúpeľni treba venovať pozornosť sanite (WC, umývadlo, batérie), uterákom, osuškám aj zubným kefkám (pravidelne preliať horúcou vodou a očistiť aj rúčku na kefke).
 • Viac ako inokedy dezinfikujte odpadové nádoby, ktoré ako posledné prichádzajú do kontaktu s použitými papierovými vreckovkami a hygienickými potrebami.
 • Viete o tom, že naša osobná elektronika je viac znečistená ako WC? Na dotykových displejoch a klávesniciach sa nachádza obrovské množstvo škodlivých mikroorganizmov. Na ich čistenie by sa však nemala používať dezinfekcia na báze alkoholu, ktorá môže poškodiť citlivý dotykový displej telefónu či tabletu.
 • Pri dezinfekcii nezabúdajte na predmety, s ktorými ste pri pobyte vonku prišli do kontaktu – kľúče od domu, od auta, peňaženka, volant, kabelka, …

Ako dezinfikovať oblečenie?

Pri praní špinavej bielizne by sme mali prať na čo najvyššej teplote, ktorú daná textília znesie. Dôkladne dezinfikujte a očistite aj kôš na bielizeň. Ak vám to čas dovoľuje, vytiahnite žehličku a žehlicu dosku a svoje oblečenie prežehlite na vysokej teplote.

Suché ruky z dezinfekcie: Ako si pomôcť?

Prípravky na báze alkoholu nepríjemne vysušujú pokožku rúk. Už po niekoľkých dňoch môže zostať krehká, šupinatá, náchylná na rýchle poškodenie a vznik trhlín. Bezoplachovú dezinfekciu rúk používajte predovšetkým vonku, v obchode, v dopravných prostriedkoch. Po príchode domov si ruky dôkladne umyte mydlom a po osušení im doprajte starostlivosť v podobe výživných a hydratačných krémov, napr. s obsahom mandľového a jojobového oleja. Pomáhajú tiež krémy s včelím voskom a obsahom hojivého nechtíka.

Kde nakúpiť dezinfekciu na ruky a do domácnosti?

Pre bezpečný nákup môžete využiť overené e-shopy a ponuku v online lekárňach. Tieto produkty by mali spĺňať kritériá na bezpečnosť a účinnosť dezinfekcie.

 • DrMax.sk – Doprava zadarmo pri nákupe nad 29,90 EUR.
 • Pilulka.sk – Doprava zadarmo pri nákupe nad 29,90 EUR.
 • MojaLekaren.sk – Nákup nad 30 EUR je doručený zadarmo.
 • PreZdravie.sk – E-shop zameraný  zdravú výživu, prírodnú kozmetiku a zdravú ekologickú domácnosť.
 • Notino.sk – Pravidelné akcie a zľavy, obrovský výber kozmetiky, ale aj potrieb do domácnosti.
 • Eurodrogeria.sk – Výborné ceny, pravidelné akcie, všetok tovar je dostupný skladom.
 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#Topvet Hodváb 100 ml
✅100 ml
✅ príjemná vôňa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4,70 € Čítať recenzie
#Derma Intensive+
✅ 50 ml
✅ zabíja 99,9% baktérií a mikróbov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,50 € Čítať recenzie
#SOS dezinfekčný gél na ruky 65 ml
✅ 65 ml
✅ vhodný na každodenné použitie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie
#Burbegel dezinfekčný prípravok 1 l
✅ 1 liter
✅ na ruky aj povrchy v domácnosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8 € Čítať recenzie
#Anti-COVID dezinfekce 5 l
✅ 5 litrov
✅ na ruky aj povrchy v domácnosti
[usr 5 text="true" tooltip="true"]21 € Čítať recenzie
#Biofresh gél na ruky 50ml
✅ 50 ml
✅ chráni, čistí, osviežuje
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5 € Čítať recenzie
#Osmoza gel na ruky 100 ml
✅ 100 ml
✅ ničí väčšinu vírusov, baktérií a húb
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere účinnej dezinfekcie. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu dezinfekciu na trhu.
1/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin