Ako vybrať najlepší roztok na kontaktné šošovky? TOP produkty podľa recenzií

roztok na kontaktné šošovky
Roztok na šošovky pozná každý, kto sa rozhodol používať viacdňové šošovky. Je to jeden z kľúčových prostriedkov pri starostlivosti o kontaktné šošovky. Ako vybrať ten najlepší roztok na kontaktné šošovky a čomu venovať pozornosť?

Inšpiráciou vám môžu byť kvalitné roztoky na kontaktné šošovky z nasledujúceho rebríčka. Vybrali sme roztoky, ktoré sprevádzajú pozitívne ohlasy a pri starostlivosti o šošovky spĺňajú očakávané vlastnosti. Roztok na kontaktné šošovky má totiž niekoľko dôležitých úloh, ktoré predlžujú životnosť viacdňových šošoviek, a zároveň sa starajú o to, aby bolo opakované nosenie jedného páru šošoviek pre vaše oči bezpečné.

O tom, aké úlohy majú roztoky na kontaktné šošovky, aké druhy roztokov na šošovky sú k dostaniu a čo vedieť o ich správnom používaní sa viac dozviete z nášho prehľadu „Ako vybrať roztok na kontaktné šošovky“. A keďže vyberáte produkt, ktorý budete pri aktívnom nosení šošoviek používať každý deň, neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie roztokov na kontaktné šošovky, aby ste získali ucelený obraz o prednostiach či prípadných nedostatkoch.

Najlepšie roztoky na kontaktné šošovky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Roztok Bausch & Lomb Renu Multiplus

+ Univerzálny roztok vhodný pre všetky mäkké kontaktné šošovky
+ Roztok šošovky čistí, dezinfikuje, oplachuje aj uchováva
+ Pomer cena/kvalita, spokojné recenzie
od 7 € / 360 ml
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Alcon Opti-Free Express

+ Na dezinfekciu, čistenie, premývanie, zvlhčovanie a uchovávanie všetkých druhov mäkkých kontaktných šošoviek
+ Zmierňuje mierne dráždenie a nepohodlie pri nosení šošoviek
od 12 € / 355 ml
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Roztok Gelone 360 ml

+ Určený k čisteniu a uchovávaniu všetkých mäkkých kontaktných šošoviek
+ Vďaka vynikajúcej lubrikácii zvyšuje komfort pri nosení kontaktných šošoviek
+ Súčasťou roztoku je antibakteriálne puzdro s iónmi striebra
od 8 € / 360 ml
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Roztok Laim Care

+ Univerzálny roztok s obsahom kyseliny hyalurónovej
+ Vyvinutý pre komplexnú starostlivosť o všetky typy mäkkých kontaktných šošoviek
+ Súčasťou roztoku je antibakteriálne puzdro s iónmi striebra
od 10 € / 400 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Roztok Biotrue

+ Univerzálny roztok, ktorého zloženie je veľmi šetrné k citlivým očiam
+ Vhodný pre všetky mäkké kontaktné šošovky
+ Šošovky čistí, dezinfikuje, oplachuje aj uchováva
od 18 € / 480 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Roztok Boston Simplus

+ Viacúčelový roztok, ktorý sa o tvrdé kontaktné šošovky postará vo všetkých smeroch
+ Odstraňuje proteíny, šošovky dezinfikuje, ošetruje, oplachuje a zvlhčuje
+ V balení puzdro pre čistenie a uchovávanie šošoviek
od 9 € / 120 ml
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať roztok na kontaktné šošovky

Najlepšie roztoky na kontaktné šošovky sa dokážu o kontaktné šošovky postarať na takej úrovni, že každý deň budete mať pocit, akokeby nosíte práve otvorený pár šošoviek. Ak uprednostňujete nosenie jednodňových šošoviek, roztok nemusí byť nevyhnutne vo vašej výbave. Avšak, v prípade že nosíte šošovky týždenné, 14-dňové alebo mesačné, roztok na kontaktné šošovky je nevyhnutným prostriedkom pre udržanie ich hygieny a dobrého stavu počas celej doby životnosti.

Čo je roztok na kontaktné šošovky a aké sú jeho úlohy?

Roztok na kontaktné šošovky má podobu čírej, transparentnej tekutiny. Predáva sa v baleniach s rôznych objemom. Roztoky na kontaktné šošovky nemajú naprieč rôznymi výrobcami rovnaké zloženie, no ich hlavné úlohy sú podobné a vďaka nim je možné viacdňové šošovky opakovane používať.

Úlohou roztoku na kontaktné šošovky je zabezpečiť šošovkám hygienické očistenie, dezinfekciu, nadobudnutie pôvodných vlastností a udržanie ich optimálneho stavu po dobu používania.

Nositelia kontaktných šošoviek vedia, aké nekomfortné je nosenie znečistených šošoviek. Znečistené kontaktné šošovky zhoršujú ostrosť zraku a stávajú sa nepohodlnými. Usadzuje sa na nich prach, mikroskopické znečistenie, škodlivé mikroorganizmy ale aj tuky a bielkoviny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v očnom prostredí. Kontaktné šošovky potom spôsobujú pocit štípania, pálenia až viditeľného podráždenia očí. Navyše, viacdňové kontaktné šošovky, musia byť po vybratí z očí uskladnené v odporúčaných podmienkach – teda v roztoku na kontaktné šošovky. Kvalitný roztok obnoví ich pružnosť, doplní im hydratáciu, pomôže udržať tvar kontaktných šošoviek a predovšetkým sa postará o vytvorenie vhodného sterilného prostredia.

Ak sa kontaktné šošovky neuskladnia vo vhodnom roztoku, dôjde k ich vysušeniu alebo znehodnoteniu a budúce nasadanie do očí už budú sprevádzať nepríjemné komplikácie.

Základné typy roztokov na kontaktné šošovky

Tak, ako sú na výber rôzne druhy kontaktných šošoviek, ani pri roztokoch výrobcovia nezaháľajú a prichádzajú so zaujímavými, no predovšetkým účinnými zloženiami na starostlivosť o kontaktné šošovky. Najčastejšie sa v ponuke stretnete s 3 typmi – univerzálnymi (viacúčelovými), na báze peroxidu a soľnými roztokmi.

Univerzálne (viacúčelové) roztoky na kontaktné šošovky

V súčasnosti patria medzi najpredávanejšie roztoky na kontaktné šošovky vôbec. Vhodné sú pre väčšinu hydrogélových a silikón-hydrogélových šošoviek. Viacúčelové pôsobenie zahŕňa najmä čistenie, dezinfekciu, oplachovanie, ale tiež i doplnkovú hydratáciu a vytvorenie vhodných podmienok pre uchovávanie kontaktných šošoviek v púzdre.

Viacúčelový roztok môžete použiť kedykoľvek podľa potreby – či už večer pred spánkom pri rutinnej starostlivosti o kontaktné šošovky alebo aj počas dňa, ak cítite isté nepohodlie pri ich nosení.

Avšak, hoci tento typ roztokov sprevádza obrovské množstvo pozitívnych recenzií a top predajnosť, u ľudí s citlivými očami môžu niektoré zloženia spôsobovať podráždenie a pocit pálenia, keďže ide o spojenie viacerých chemických látok doplnené aj o konzervačné látky.

Peroxidové roztoky na kontaktné šošovky

Peroxidové roztoky na kontaktné šošovky sú určené na hĺbkové čistenie a poskytujú aj optimálne podmienky na uchovávanie šošoviek. Síce nedisponujú takou univerzálnosťou ako roztoky uvedené vyššie, siahajú po nich najmä ľudia s citlivými očami. Zloženie je jednoduché – ide o párpercentný roztok peroxidu vodíka, s čím súvisí aj dodržanie presných podmienok používania.

Je známe, že peroxid vodíka nesmie prísť do kontaktu s pokožkou, sliznicami a už vôbec nie prostredím oka. Kontaktné šošovky, na ktoré sa aplikuje peroxidový roztok, sa preto musia bezpečne odložiť do špeciálneho púzdra s neutralizačným diskom. Neutralizáciu zabezpečuje napríklad striebro, platina alebo jodid draselný (látka je obsiahnutá v disku). Vznikne chemická reakcia, pri ktorej sa peroxid vodíka rozkladá na vodu a kyslík, čo môže trvať 4 – 8 hodín. Výsledkom je bezpečný roztok, ktorý sa ponáša na slzy.

Čo z toho vyplýva? Peroxidové roztoky nie sú vhodné na rýchle oplachovanie, šošovky totiž musia byť v púzdre odložené niekoľko hodín. Zloženie roztoku však neobsahuje konzervačné zložky a pri správnom používaní je riziko podráždenia očí minimálne.

Soľné roztoky na kontaktné šošovky

Soľné roztoky na kontaktné šošovky slúžia predovšetkým na oplachovanie šošoviek pred vkladaním do oka. Výborne odstraňujú bielkovinové usadeniny. Niektoré sú vhodné aj na krátkodobé uchovávanie, no túto informáciu si vopred overte na konkrétnom produkte.

Najlepšie hodnotené sú soľné roztoky s hodnotou pH, ktorá sa blíži ľudským slzám – vtedy nespôsobujú ani podráždenie citlivých očí. Ide o doplnkové roztoky, ktoré neobsahujú žiadne ošetrujúce látky a vo všeobecnosti sú vhodné pre všetky druhy šošoviek.

kontaktné šošovky čistenie

Čo zohľadniť pri výbere roztoku na kontaktné šošovky?

Ako prvé zvážte, o aký typ roztoku máte záujem. Následne sa zamerajte na zoznam týchto vlastností a parametrov…

Určenie roztoku

Roztok vyberajte podľa typu kontaktných šošoviek. Konkrétne určenie je uvedené v popise produktu – napríklad na hydrogélové, silikón-hydrogélové, mäkké alebo tvrdé kontaktné šošovky. Okruh možností pomôžu zúžiť aj vaše potreby, respektíve citlivosť očí alebo predchádzajúce skúsenosti s niektorými zložkami.

Ak váhate a chcete predísť prípadným komplikáciám, obráťte sa na odborníka. Vhodný roztok na kontaktné šošovky vám vie odporučiť váš očný lekár alebo kontaktológ.

Prítomnosť púzdra na šošovky

Púzdro na šošovky nemusí byť súčasťou balenia, no pomerne často ho nájdete priamo v balení, čo je plusovým bodom navyše. Púzdra na šošovky môžu byť v základnom prevedení, s antibakteriálnym vylepšením aj so zrkadielkom. Pre peroxidové roztoky je nevyhnutné používať púzdra s neutralizačným diskom, aby prebehla neutralizácia peroxidu vodíka.

Veľkosť balenia roztoku na kontaktné šošovky

Roztoky na kontaktné šošovky sú dostupné v rôznych veľkostiach/objemoch. Ak nemáte s roztokom skúsenosť, zakúpte si najskôr najmenšie balenie, aby ste si overili, či vám vyhovuje. Veľké balenia sú v prepočte na 100 ml výhodnejšie. Pri dlhých letoch si zadovážte cestovný roztok, ktorý si možno vziať na palubu lietadla, pretože spĺňa všetky požadované parametre pre tento účel (objem max. do 100 ml).

Dôležité časové údaje

V popise produktov nájdete dva dôležité časové údaje. Jeden súvisí s dobou expirácie neotvoreného produktu, druhý zase súvisí s dobou, do ktorej je potrebné roztok spotrebovať po otvorení, hoci aj po jednom použití. Čo to znamená? Údaj o expirácii (napríklad 24 mesiacov) prestáva platiť po otvorení roztoku (doba spotreby je výrazne kratšia, cca 2 – 3 mesiace).

Ceny roztokov na kontaktné šošovky

Koľko zaplatíte za kvalitný roztok na kontaktné šošovky? Ak nosíte kontaktné šošovky každý deň, počítajte aj s pravidelnou investíciou do roztoku na kontaktné šošovky. Hoci niektoré viacúčelové roztoky sú na prvý pohľad drahšie, akonáhle natrafíte na roztok, ktorý vám bude naplno vyhovovať, kúpa väčšieho balenia vychádza cenovo výhodnejšie.

Roztoky na kontaktné šošovky do 5 eur

V tejto cene majú hlavné slovo predovšetkým malé balenia roztokov na kontaktné šošovky s objemom orientačne od 50 do 100 ml. Vhodné sú na prvé zoznámenie alebo do cestovnej batožiny.

Roztoky na kontaktné šošovky 5 do 15 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne napredávanejšie roztoky na kontaktné šošovky, prekvapí širokým výberom. Patria sem univerzálne, peroxidové aj soľné roztoky od známych výrobcov. Objem roztokov na kontaktné šošovky je nadštandardný – cca od 100 do 500 ml. Vhodný roztok tu nájdu už aj ľudia s citlivými očami.

Roztoky na kontaktné šošovky od 15 eur

Našli ste roztok, ktorý vám úplne vyhovuje a teraz hľadáte spôsob, ako nejaké peniaze ušetriť, keďže ho budete používať každý deň? Najpopulárnejšie roztoky na kontaktné šošovky, ktoré sa osvedčili mnohým kupujúcim, sú k dostaniu aj ako viackusové balenia. Objem jednej „fľašky“ vzhľadom na dobu spotreby po otvorení väčší nebude, no máte možnosť zakúpiť 2, 3 či 4 balenia za výhodnejšiu cenu.

Najlepšie značky roztokov na kontaktné šošovky

Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko značiek, ktoré majú s roztokmi na kontaktné šošovky bohaté skúsenosti. Čo nájdete v ich ponuke?

  • Acuvue – Jedna z najpredávanejších značiek kontaktných šošoviek Acuvue od Johnson and Johnson má na svojom konte kvalitný viacúčelový roztok, ktorý poskytuje komplexnú starostlivosť o všetky viacdenné mäkké kontaktné šošovky. Veľmi dobre si vedie v odstraňovaní tukovo-bielkovinových usadenín a poskytuje aj širokospektrálnu dezinfekciu.
  • Biotrue – Biotrue od spoločnosti Bausch and Lomb je značka, ktorá sa zameriava na výrobu kvalitných kontaktných šošoviek, čistiacich roztokov a ďalších produktov pre starostlivosť o oči. Viacúčelový roztok dostupný v rôzne veľkých baleniach je určený na čistenie, lubrikáciu, uchovávanie mäkkých kontaktných šošoviek. V ponuke i zvlhčujúce očné kvapky.
  • ReNu – Aj roztoky na kontaktné šošovky ReNu má pod záštitou spoločnosť Bausch and Lomb. Veľmi dobrá predajnosť a množstvo spokojných recenzií sprevádza najmä viacúčelový roztok ReNu Multiplus.
  • Gelone – Výrobca Soleko priniesol na náš trh viacúčelový roztok Gelone, ktorý vyniká kvalitou vďaka hyaluronátu sodnému. Ide o univerzálny roztok určený k čisteniu a uchovávaniu všetkých typov mäkkých kontaktných šošoviek vrátane silikón-hydrogélových a farebných.
  • Laim Care – S veľmi dobrým pomerom cena/objem sa o pozornosť kupujúcich uchádzajú aj roztoky Laim Care od výrobcu Esoform. K dostaniu je univerzálny roztok s obsahom kyseliny hyalurónovej určený k dezinfekcii a uchovávaniu kontaktných šošoviek. Nechýba ani veľmi účinný roztok na báze peroxidu vodíka.
  • Opti-Free – Užívateľská spokojnosť sprevádza aj roztoky Opti-Free Express a Opti-Free PureMoist od výrobcu Alcon Pharmaceuticals. Poskytujú výborné čistiace aj zvlhčujúce účinky.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako roztok na kontaktné šošovky používať?

Používanie kontaktných šošoviek má svoje pravidlá, ktoré sa vzhľadom na zdravie očí a dôležitosť zraku nevypláca obchádzať ani zľahčovať. Starostlivosť o viacdňové kontaktné šošovky zabezpečuje práve vhodný roztok, preto ak chcete o kontaktné šošovky správne postarať, riaďte sa pokynmi a presným popisom práce s roztokom, ktorý vždy nájdete v príbalovom letáku daného roztoku. Ide totiž o zdravotnícku pomôcku a jednotlivé pokyny sa naprieč rôznymi roztokmi môžu líšiť.

Dá sa dávka roztoku na kontaktné šošovky používať opakovane?

Na každé čistenie a dezinfekciu šošovky je potrebné používať novú, čistú dávku roztoku. Roztok sa musí vždy vymeniť aj v púzdre na šošovky.

Môžem na oplachovanie kontaktných šošoviek použiť vodu?

Na opláchnutie alebo zvlhčenie kontaktných šošoviek nepoužívajte vodu ani sliny. Baktérie, ktoré obsahujú, by mohli zapríčiniť infekciu oka.

Môžem zobrať roztok na kontaktné šošovky do lietadla so sebou?

Áno. Vhodný je cestovný roztok s menším objemom (cca do 100 ml), ktorý spĺňa všetky požadované parametre pre použitie na palube lietadla.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Roztok Bausch & Lomb Renu Multiplus

+ Univerzálny roztok vhodný pre všetky mäkké kontaktné šošovky
+ Roztok šošovky čistí, dezinfikuje, oplachuje aj uchováva
+ Pomer cena/kvalita, spokojné recenzie
od 7 € / 360 ml
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Alcon Opti-Free Express

+ Na dezinfekciu, čistenie, premývanie, zvlhčovanie a uchovávanie všetkých druhov mäkkých kontaktných šošoviek
+ Zmierňuje mierne dráždenie a nepohodlie pri nosení šošoviek
od 12 € / 355 ml
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Roztok Gelone 360 ml

+ Určený k čisteniu a uchovávaniu všetkých mäkkých kontaktných šošoviek
+ Vďaka vynikajúcej lubrikácii zvyšuje komfort pri nosení kontaktných šošoviek
+ Súčasťou roztoku je antibakteriálne puzdro s iónmi striebra
od 8 € / 360 ml
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Roztok Laim Care

+ Univerzálny roztok s obsahom kyseliny hyalurónovej
+ Vyvinutý pre komplexnú starostlivosť o všetky typy mäkkých kontaktných šošoviek
+ Súčasťou roztoku je antibakteriálne puzdro s iónmi striebra
od 10 € / 400 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Roztok Biotrue

+ Univerzálny roztok, ktorého zloženie je veľmi šetrné k citlivým očiam
+ Vhodný pre všetky mäkké kontaktné šošovky
+ Šošovky čistí, dezinfikuje, oplachuje aj uchováva
od 18 € / 480 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Roztok Boston Simplus

+ Viacúčelový roztok, ktorý sa o tvrdé kontaktné šošovky postará vo všetkých smeroch
+ Odstraňuje proteíny, šošovky dezinfikuje, ošetruje, oplachuje a zvlhčuje
+ V balení puzdro pre čistenie a uchovávanie šošoviek
od 9 € / 120 ml
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin