Najlepšie chrániče na matrace: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie chrániče na matrace
Chránič matraca je pri vytváraní dokonalého lôžka tak trochu zaznávaným prvkom a ešte donedávna považovaný skôr za výbavu do postelí pre deti alebo seniorov. Je čas zmeniť názor a zoznámiť sa s jeho prínosom pri ochrane matraca, čo môže mať aj vplyv na kvalitu vášho spánku. Aké vlastnosti majú najlepšie chrániče matracov? Neprehliadnite nasledujúce tipy, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské hodnotenia.

Kúpa nových matracov je záležitosťou, ktorá vyžaduje starostlivé zváženie. Nezriedka ide o investíciu niekoľkých stoviek eur iba na jedno lôžko. A hoci výrobcovia dávajú na svoje matrace nadštandardne dlhú záruku, pod vplyvom rôznych faktorov je životnosť pravidelne používaného matraca sotva 7 rokov. Čo vás naposledy viedlo k výmene matraca? Bol ten starý vyležaný a ráno ste sa budili nadmieru ubolení? Alebo sa na matraci nahromadili nevzhľadné škvrny, ktoré dávali jasne najavo, že má najlepšie roky za sebou? V posteli trávime tretinu svojho života. Matrac sa musí vysporiadať s ľudským potom a občasnými nehodami s rôznymi tekutinami. Postupne sa v ňom zvyšuje vlhkosť, upchávajú sa jeho póry a množia roztoče. Matrac si vyžaduje istú starostlivosť a ak mu chcete tomu svojmu dodať doplnkovú ochranu, neváhajte a siahnite po vhodnom type chrániče na matrace.

V nasledujúcom sprievodcovi si povieme viac o tom, ako vybrať chránič na matrac vzhľadom na jeho zamýšľaný účel. Je totiž rozdiel, ak kupujete chránič do postele pre imobilného seniora alebo iba chcete mať lepšiu kontrolu nad hygienou v posteli. Vo všeobecnosti je matracový chránič veľmi praktickou a užitočnou pomôckou, ktorá chráni matrac pred znečistením a skorým opotrebovaním. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov ide o položku, ktorá je sotva zlomkovou cenou matraca, a preto sa na kúpu kvalitného chrániča na matraca netreba dlho presviedčať. Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka boli našou inšpiráciou recenzie chráničov na matrace a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie chrániče na matrace podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dormeo Aloe Vera

✔️ Prirodzená regulácia teploty
✔️ Vodeodolná ochrana pred tekutinami a škvrnami
✔️ Veľmi príjemný materiál na dotyk aj spánok
✔️ Môže sa prať v práčke pri 60 °C
📌 od 25 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#24Home Harmony

Najobľúbenejší
✔️ 15 veľkostí k dispozícii
✔️ Neprepúšťa žiadne tekutiny a zároveň je veľmi priedušný
✔️ Praktické gumy pre pohodlné uchytenie
✔️ Môže sa prať v práčke pri 60 °C
📌 od 12,50 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Dormeo Chránič na matrac 3D

✔️ Komplexná ochrana lôžka aj bočných strán
✔️ Úplne vodeodolný na ochranu pred škvrnami
✔️ Vhodný pre matrace do výšky 27 cm
✔️ Jednoducho sa perie, až na teplote 60 °C
📌 od 30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#44home Balance

Prešívaný chránič
✔️ K dispozícii 8 veľkostí
✔️ Neprepúšťa žiadnu vodu ani iné kvapaliny
✔️ Výborné recenzie, vysoká predajnosť
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 14,50 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#54home Lavender

Nepriepustný chránič s gumou
✔️ K dispozícii 6 veľkostí
✔️ Pre zdravý spánok s vôňou levandule
✔️ Praktické gumy pre jednoduché uchytenie
✔️ Cenová dostupnosť
📌 od 8,50 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#64Home Bamboo

Obsahuje bambusové vlákna
✔️ K dispozícii 5 veľkostí
✔️ Antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti
✔️ Praktické gumy pre jednoduché uchytenie k matracu
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 13 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať chránič na matrac

Kladiete si otázku, aký matrac potrebuje doplnkovú ochranu? V princípe – takmer každý. Natiahnuť na nový matrac plachtu je síce veľmi jednoduché, no už po niekoľkých mesiacoch používania sa na poťahu dovtedy dokonale čistého matraca začnú objavovať nevábne škvrny. Najčastejšie ide o škvrny potu, no môžu to byť aj iné telesné tekutiny, poprípade rozliata ranná káva alebo džús. Existuje spôsob, ako ochrániť matraca a predĺžiť tak jeho životnosť!

chránič matraca

Pre koho je chránič matraca ideálnou voľbou?

Pre rodiny s malými deťmi

U detí v útlom veku sa ešte z času na čas môže vyskytnúť menšia nehoda. Svoje o tom vedia dokonca aj rodičia, ktorí museli s deťmi prejsť cez nejednu brušnú virózu. Deti si tiež do postele so sebou rady potajomky berú maškrty (džúsik, čokoládka, …). Vo všetkých týchto situáciách sa zíde kvalitný chránič na matrac, ktorý dokáže zadržať tekutiny, no zároveň je dostatočne priedušný na to, aby sa dieťa v posteli neprehrievalo.

Pre alergikov a astmatikov

Viete o tom, že v matraci sú ideálne podmienky na množenie prachových roztočov? Vyhovuje im teplé, vlhké a tmavé prostredie, v ktorom sa živia pravidelnou dávkou odumretých kožných buniek. Vhodný chránič na matrac obmedzí hromadenie vlhkosti v matraci a poskytne alergikom lepšiu kontrolu nad hygienickosťou lôžka. Dá sa totiž jednoducho oprať, dokonca aj na vyšších teplotách a môže ponúkať antibakteriálnu a protiplesňovú úpravou.

Pre seniorov trpiacich inkontinenciou / ležiacich seniorov

Kedysi sa používali najmä jednorazové podložky alebo nepohodlné gumové chrániče na matrace. Dnes je už výber aj v tejto oblasti podstatne širší a kvalita prevedenia prináša seniorom očakávaný komfort a ochranu súčasne.

Pre ľudí so sklonom k nadmernému poteniu

Budíte sa v mokrom pyžame? Často periete škvrnité poťahy na matraci? Vlhkosť z potu preniká až do hĺbky štruktúry matraca a v prípade penových matracov spôsobuje upchávanie pórov. Matrac stráca na svojich funkčných vlastnostiach, je menej pružný a rýchlejšie sa preleží na najviac zaťažovaných miestach. Tieto súvislosti si zvyčajne uvedomíme, až keď je pre matrac neskoro. Ak trpíte nadmerným potením, investíciu do kvalitného chrániča matraca neoľutujete.

Pre domácnosti s domácimi miláčikmi (v posteli)

Ak majú vaši štvornohí miláčikovia vo zvyku skočiť do postele alebo dokonca s vami aj spať, chránič na matrac poskytne matracu podstatne vyššiu ochranu pred poškodením alebo znečistením. Časom na ňom síce uvidíte zadrapnutia od pazúrikov, no funguje ako účinná zábrana pred značkovaním alebo pomočením matraca. Výmena chrániča je presvedčivo finančne menej náročná ako výmena celého matraca.

Pre hostí na prespatie / Na dovolenku

Niektorí ľudia majú problém len tak si ľahnúť do cudzej postele. Ak budete mať niekoľkodňovú návštevu, bude pre vás aj vašich hostí omnoho pohodlnejšie a hygienickejšie, ak na lôžka použijete vhodné chrániče matracov. Vďaka tomu, že sa dajú oprať aj na vyšších teplotách (vždy skontrolujte štítok na výrobku), máte istotu, že ich bez veľkej námahy udržíte hygienicky čisté. Matracové chrániče využijete tiež pri najbližšej dovolenke na chate. Staré matrace by totiž vedeli rozprávať farbisté príbehy. V takejto situácii to však považujme viac za “chránič spiaceho”.

pes na matraci

Výhody používania chrániča na matraca

Našli ste sa v niektorej z predchádzajúcich skupín? Potom už isto tušíte, aké výhody prináša používanie chrániča na matrace. V krátkom zhrnutí si najdôležitejšie body pripomeňme.

 • Chránič na matrac zabezpečuje ochranu matraca pred potom, inými tekutinami, nečistotami a odumretými kožnými bunkami.
 • Poskytuje ochranu pred opotrebovaním a predlžuje tak jeho životnosť.
 • Na rozdiel od rozmerného a častokrát hrubého matraca sa chránič na matrac výrazne jednoduchšie udržuje hygienicky čistý.
 • Jednoducho sa s ním manipuluje a položenie na posteľ je ešte jednoduchšie ako napnutie posteľnej plachty.
 • Vylepšuje komfort pri spaní. Najčastejšie poskytuje 3 vlastnosti: neprepúšťa tekutiny, zabezpečuje optimálnu priedušnosť a jeho súčasťou môže byť aj tenšia vrstva výplne (napríklad z pamäťovej peny), ktorá spríjemní spánok na tuhom alebo starom matraci.
 • V závislosti od prevedenia môže disponovať antibakteriálnou, antialergickou, protiplesňovou alebo chladiacou funkciou.

Základné typy chráničov na matrace

Ponuka chráničov na matrace je široká a rozmanitá. Zohľadňuje totiž rôzne požiadavky na vlastnosti a celkové prevedenie. Natrafiť môžete na tri základné typy matracových chráničov:

 • Čiastočné chrániče matracov – Kratšie chrániče, ktoré sú používané na určitú časť matraca, najčastejšie v zóne od pása po kolená. Sú lacné, ľahko sa obmieňajú, pri spánku sa však môžu posúvať a krčiť.
 • Chrániče matracov na celú plochu lôžka – Najpredávanejšie chrániče matracov, ktoré poskytujú komplexnú ochranu vrchnej strany lôžka – po celom povrchu (bez okrajov). Stačí ich rozrolovať a o matrac sa zachytia cez praktické rohové gumičky.
 • Celkové chrániče matracov (označované aj ako “3D chrániče matracov”) – Okrem vrchnej strany komplexne chránia aj bočné strany matraca. Na matrac sa navliekajú ako plachta. Obľúbené sú u alergikov.

Priepustný alebo nepriepustný chránič na matrac?

Odpoveď na túto otázku úzko súvisí s individuálnymi požiadavkami osoby, ktorá dané lôžko používa.

Nepriepustné chrániče matracov sú navrhnuté tak, aby pohltili prebytočnú tekutinu a chránili matrac. Nesmú prepustiť tekutiny, no je dôležité, aby boli dostatočne priedušné. Priedušný záter je najčastejšie z polyuretánu (PUR). Dajte si záležať na kvalite a nesiahajte po prvom lacnom „gumenom“ chrániči. Spánok na podložke, ktorá nedýcha, je vo všeobecnosti považovaný za nezdravý. Pre malé deti a chorých ľudí dokonca až nebezpečný (riziko prehriatia počas spánku).

Priepustné chrániče matracov majú za hlavnú úlohu poskytnúť ochranu pre mechanickým poškodením alebo opotrebovaním. Vylepšené bývajú o antibakteriálnu alebo chladiacu funkciu. Hrubšie chrániče (s vrstvou pamäťovej peny) zmierňujú tvrdosť matracov.

Je len na vašom rozhodnutí, akému riešeniu dáte prednosť. Rozhodujte sa napríklad podľa doterajších skúsenosti, ktoré mohli ohroziť čistotu a životnosť matraca.

ochrana matraca

Rozmery chráničov na matrace

Chrániče matracov sú k dostaniu presne v tých rozmeroch, ako samotné matrace. Nebudete žiadnym spôsobom obmedzovaní ani oklieštení slabým výberom.

Dostupné sú chrániče matracov na detské postele 120 × 60 cm, 140 × 70 cm, na štandardné lôžka 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, aj chrániče matracov na dvojlôžka 140 × 200 cm, 160 × 200 cm, 180 × 200 cm, atď. Nechýbajú ani atypické a predĺžené veľkosti chráničov na matrace.

Spôsob uchytenia chrániča o matrac

Uchytenie chrániča na matrac je veľmi jednoduché. Má našité postranné šnúrky alebo rohové gumičky, pomocou ktorých ho jednoducho pripevníte o matrac.

Ak dôjde k znečisteniu chrániča, jeho odňatie je záležitosťou niekoľkých sekúnd.

Starostlivosť o chrániče na matrace

Vopred sa informujte o tom, akým spôsobom sa udržuje v čistote váš vyhliadnutý chránič na matrac. Jeho úlohou je pohlcovať pot a iné nečistoty, preto je tu predpoklad častejšieho prania.

Vyšší hygienický štandard zabezpečí pranie na teplote 60 °C. Sledujte údaje o odstreďovaní (otáčkach) a možnosti sušenia v sušičke práčky. Budete totiž potrebovať, aby bol opäť pripravený na použitie v čo najkratšom čase. Niektoré chrániče sú po sušení v sušičke “znefunkčnené”, iné rýchlejšie prichádzajú o svoje deklarované vlastnosti (antibakteriálna, protiplesňová ochrana).

Ceny chráničov na matrace

Ak s chráničmi na matrace doteraz nemáte skúsenosť, prirodzene sa naskytne otázka, koľko do nich investovať. Cenové rozdiely sú priepastné. Kým niektoré chrániče kúpite za pár eur, u iných sa cena vyšplhala cez neuveriteľných tisíc eur. Dôležitým faktorom je kvalita materiálov, spracovanie a v neposlednom rade tiež úroveň ochrany a komfort, ktorý pri spánku poskytujú.

✅ Chrániče na matrace do 20 eur

Už v cene do 20 eur nájdete stovky rôznych chráničov na matrace, z ktorých mnohé patria dlhodobo medzi najpredávanejšie. Niektoré patria k zástupcom jednorazových absorpčných podložiek (napríklad od výrobcov Tena Bed, Seni Soft), ďalšie sú vyrobené z prírodných alebo syntetických textílií a sú určené na opakované použitie (aj pranie). Hoci ide o základné prevedenie, svoj účel plnia. Pozornosť si získali produkty od značiek 4home, Kvalitex, Bellatex.

✅ Chrániče na matrace od 20 do 40 eur

Vylepšené vlastnosti (antibakteriálna, hypoalergénna, protiplesňová, chladiaca funkcia) a vyššiu mieru komfortu (príjemná výplň a prešívanie) ponúkajú chrániče na matrace s cenou od 20 do 40 eur. Zaujmú aj náročnejších kupujúcich. Starostlivo zvážte, či máte záujem o priepustný alebo nepriepustný chránič na matrac. Atraktívnu ponuku chráničov nájdete u značiek Dřevočal, Meditex, Blancheporte.

✅ Chrániče na matrace od 40 eur

Ak si na kvalitu svojho spánku potrpíte, alebo hľadáte chránič na matrac väčších rozmerov, nenechajte si ujsť atraktívnu ponuku prémiových chráničov. Kombinujú najlepšie materiály s cieľom vniesť do spánku vyšší komfort a zabezpečiť spoľahlivú ochranu pre matrac. Obľúbené sú chrániče na matrac s vrstvou pamäťovej peny. Viaceré modely sa už svojím prevedením viac ponášajú na vrchný matrac.

Obľúbené značky chráničov na matrace

 • Dormeo – Obľúbený predajca matracov zastrešuje komplet sortiment pre kvalitný spánok. V jeho ponuke preto nechýbajú ani dobre hodnotené chrániče na matrace – jednoduché na lôžko, aj 3D chrániče.
 • 4home – Vysoká predajnosť, široký výber rôznych druhov a rozmerov, dobrá cenová dostupnosť, zaujímavé vlastnosti – ponuka, z ktorej si vyberiete!
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dormeo Aloe Vera

✔️ Prirodzená regulácia teploty
✔️ Vodeodolná ochrana pred tekutinami a škvrnami
✔️ Veľmi príjemný materiál na dotyk aj spánok
✔️ Môže sa prať v práčke pri 60 °C
📌 od 25 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#24Home Harmony

Najobľúbenejší
✔️ 15 veľkostí k dispozícii
✔️ Neprepúšťa žiadne tekutiny a zároveň je veľmi priedušný
✔️ Praktické gumy pre pohodlné uchytenie
✔️ Môže sa prať v práčke pri 60 °C
📌 od 12,50 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Dormeo Chránič na matrac 3D

✔️ Komplexná ochrana lôžka aj bočných strán
✔️ Úplne vodeodolný na ochranu pred škvrnami
✔️ Vhodný pre matrace do výšky 27 cm
✔️ Jednoducho sa perie, až na teplote 60 °C
📌 od 30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#44home Balance

Prešívaný chránič
✔️ K dispozícii 8 veľkostí
✔️ Neprepúšťa žiadnu vodu ani iné kvapaliny
✔️ Výborné recenzie, vysoká predajnosť
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 14,50 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#54home Lavender

Nepriepustný chránič s gumou
✔️ K dispozícii 6 veľkostí
✔️ Pre zdravý spánok s vôňou levandule
✔️ Praktické gumy pre jednoduché uchytenie
✔️ Cenová dostupnosť
📌 od 8,50 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#64Home Bamboo

Obsahuje bambusové vlákna
✔️ K dispozícii 5 veľkostí
✔️ Antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti
✔️ Praktické gumy pre jednoduché uchytenie k matracu
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 13 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (10 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin