Najlepšie barefoot topánky: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov


Viete o tom, že nesprávna technika chôdze môže spôsobiť bolesti krku a hlavy? Pravdou je, že na tom má veľkú „zásluhu“ konvenčná obuv, ktorá potlačila základné atribúty prirodzenej a pružnej chôdze. Ak sa zaujímate o barefoot tematiku, máme pre vás tipy na najlepšie barefoot topánky, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské hodnotenia a v danej kategórii sú pojmom.

Barefoot, alebo chôdza naboso je pre človeka dokonale prirodzená a vďaka nej funguje biomechanika tela presne tak, ako to anatómia človeka predurčuje. Pri chôdzi naboso sa zapájajú všetky drobné kosti, šľachy a svaly. Vzájomne spolu kooperujú a podporujú sa. Štandardná obuv prirodzenú chôdzu prevažne potláča. Áno, môže byť pohodlná, ale oberá nás o prirodzenosť a stojí sa celým radom zdravotných komplikácií. Na originál bosochodcov sa však spoločnosť stále pozerá ako na prírodný úkaz. Práve preto vznikli barefoot topánky, ktoré si dali za úlohu vytvoriť plynulé premostenie k výhodám bosej chôdze, bez vyjdenia z vlastnej komfortnej zóny. Jednoducho – v barefoot topánkach budete dobre vyzerať, nevzbudíte neželanú pozornosť, a zároveň pre seba urobíte zásadné rozhodnutie v prospech svojej fyzickej, ale aj duševnej pohody.

Na čo pri barefoot obuvi myslieť? Aké vlastnosti musia spĺňať kvalitné barefoot topánky? Môže barefoot obuv nosiť každý, ale sú tu isté obmedzenia a úskalia? To najdôležitejšie prinášame v nasledujúcom sprievodcovi. Ak ste v tejto oblasti nováčikom, môžete sa pri prvom výbere inšpirovať naším rebríčkom alebo na základe testov a recenzií barefoot topánok vybrať model od spoľahlivej značky s bohatými skúsenosťami. My už vieme, že pôjde o topánky od značiek Vivobarefoot, Be Lenka, Merrell, Skinners.

Najlepšie barefoot topánky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Barefoot Be Lenka Prime

Najlepšie barefoot tenisky
✔️ Celokožené
✔️ Nadčasový dizajn
✔️ Unisex prevedenie, hrúbka podrážky 4 mm
✔️ Rôzne farby, široký výber veľkostí
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Merrell Vapor Glove 4

Obľúbený dámsky model
✔️ Zvršok vyrobený zo sieťoviny
✔️ Výstuha pre bezpečné uchytenie päty
✔️ Antibakteriálna ochrana proti zápachu
✔️ Podrážka Vibram® TC5+
📌 od 70 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Barefoot Be Lenka Icon

Najlepšia celoročná obuv
✔️ Vyrobené z hladkej kože
✔️ Unisex prevedenie, hrúbka podrážky 4 mm
✔️ Rôzne farby, široký výber veľkostí
✔️ Vopred impregnované
📌 od 119 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Vibram Fivefingers

Najlepšie prstové barefoot
✔️ Výborná priľnavosť podrážky
✔️ Vhodné pre aktívnych bežcov
✔️ Aj na turistiku
✔️ Funkčné materiály s dlhou životnosťou
📌 od 65 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Barefoot Be Lenka Eazy

Najlepšie barefoot do mesta
✔️ Vyrobené z kvalitnej kože
✔️ Super jednoduché obúvanie
✔️ Pohodlné
✔️ Unisex dizajn, rôzne farby
📌 od 109 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Barefoot Be Lenka sandále

Najlepšie barefoot sandále
✔️ Trendy farby a strihy
✔️ Hrúbka podrážky iba 4 mm
✔️ Krásne spracovanie, kvalitné materiály
📌 od 89 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Ponožkotopánky Skinners

✔️ Patentovaná minimalistická obuv
✔️ Odolné materiály
✔️ Ľahko sa prenášajú
✔️ Špeciálna "obuv" vhodná aj na šport
📌 od 55 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#8Barefoot značky Vivobarefoot

Obľúbená značka barefoot obuvi
✔️ Široký výber dizajnov
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vhodné aj pre náročných a športovcov
✔️ Prémiové materiály
📌 od 130 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať barefoot topánky

Barefoot topánky dostali za posledné roky rozmanité podoby a zaujali široké publikum ľudí rôzneho veku. Vyberať môžete zo základnej barefoot obuvi (ponášajú sa na tenisky, slip-on obuv), cez jesenné členkové až po letné barefoot sandále a baleríny. Sú vhodné pre malé deti na rozvoj chôdze, ideálne pre školákov, dospelých v produktívnom veku aj dôchodcov. Vyhľadávajú ich tiež bežci a chodci, a to až na profesionálnej úrovni. Ak si chcete o barefoot topánkach urobiť základný obraz, ste tu na dobrom mieste.

Čo je barefoot obuv?

Barefoot obuv simuluje chôdzu na boso. Chodidlá sú ukryté v moderne, športovo aj elegantne vyzerajúcich topánkach, ktoré však musia spĺňať niekoľko kľúčových vlastností, typických pre barefoot. Vizuál teda nie je za každú cenu povýšený nad účel. Predstavujú šikovný spôsob, ako priniesť výhody chôdze “takmer” na boso širšej skupine ľudí.

Základom je, aby malo chodidlo zabezpečený prirodzený kontakt so zemou. Podrážka na klasických topánkach je totiž príliš pevná, zbytočne hrubá a tvrdá. Práve z tohto dôvodu mnohí z nás trpia chronickými bolesťami chodidiel, kĺbov a chrbta. Chodidlo nevyužíva správne všetky svaly, trpí klenba, päta a zmenám podlieha celkové držanie tela. Do chôdze sa zapájajú nesprávne svaly – počnúc od chodidiel až po krk. Naopak – svaly, ktoré zabezpečujú dokonale prirodzený pohyb bez bolestí, postupne strácajú na funkčnosti.

Ako kontrast ku “klasickej obuvi” sú tu barefoot topánky, ktoré nechávajú chodidlám úplnú slobodu. Pri takejto chôdzi sa aktivujú dávno potlačené senzory, dochádza k stimulácii tlakových aj reflexných bodov a zlepšuje sa držanie tela. Dá sa povedať, že sa zlepšia aj ostatné vaše zmysly, koordinácia a vnímanie polohy tela v priestore (tzv. propriocepcia). U detí, ktoré chodia v barefoot topánkach, je ich prínos azda najviac poznateľný. Bez váhania sa odhodlajú na náročné preliezky, sú ohybnejšie, lepšie poznajú a vnímajú schopnosti vlastného tela.

barefoot výhody

Barefoot topánky – výhody a nevýhody

Ak ste doteraz chodili v bežných topánkach, prechod na barefoot obuv by mal byť v prvom rade postupný. Je totiž pravdou, že prvé hodiny strávené v barefoot topánkach, nie sú pre každého. Chodidlá, svalstvo nôh a celkové držanie tela sa budú “búriť” proti nastoleniu zmien a neobídu vás bolesti.

Ak je to možné, vyberte sa v barefoot topánkach na kratšiu prechádzku do parku, kde si vyskúšate svoje reakcie a prvé pocity. Aj napriek prvotnému zneisteniu však odporúčame neprestávať. Prečo? Pozrite na výhody nosenia barefoot topánok.

 • Sú odporúčané fyzioterapeutmi – noha má v barefoot topánkach dostatok voľnosti na prirodzené reakcie a naučenie sa správnym pohybom.
 • Ich nosenie posilňuje svalstvo a úpony okolo kĺbov.
 • Zlepšuje sa vaše držanie tela, koordinácia a orientácia v priestore.
 • Dokážete rozpoznať nástrahy povrchu a stávate sa vnímavejším voči potrebám vlastného tela.
 • S ich pomocou sa zbavíte pretrvávajúcich bolestí chrbta.
 • Pri správnom výbere sú dokonale pohodlné a príjemne ľahké. Ich nosenie nohy neunavuje.

Je tu aj druhá strana, ktorú by ste pre objektívnosť určite mali poznať. Aké sú najčastejšie nevýhody súvisiace s barefoot topánkami?

 • Výhrady voči nim môže mať vás ortopéd. Najmä, ak trpíte pretrvávajúcimi ortopedickými problémami (plochá noha, spadnutá klenba, pätová ostroha). Barefoot topánky sú ploché, s nulovým dropom, čo znamená, že nedávajú podporu spadnutej klenbe, ani nedržia členok vo fixovanej polohe.
 • Nevhodné sú tiež pre ľudí s existujúcimi neurologickými problémami a cukrovkou. Zranenie nôh je u diabetikov veľkým rizikom.
 • Barefoot topánky sú vhodné do prirodzeného prostredia (park, lúka, lesné cestičky, pláž). Dlhodobá chôdza v “bosých” topánkach po asfalte, betóne a dlažbe je nepríjemná. Navyše, rýchly prechod na barefoot môže byť spojený s oslabením Achillovej šľachy, zosilnením problémov s pätami – predovšetkým, ak opakovane kráčate po rovnom, tvrdom povrchu.
 • Väčšina ponuky barefoot obuvi je určená na obdobie od jari do jesene.

 

Ako chodíte? Rýchly test odhalí nedostatky chôdze

Na prípadné chyby v chôdzi a došľape vás môžu v prvom rade upozorniť dlhodobé bolesti, ktoré však nemusia byť lokalizované len na dolnú časť nôh. Objavujú sa bolesti bedier, chrbta, krku a hlavy. Najčastejšie je príčinou prenášanie ťažiska pri chôdzi na päty. Niesť celú váhu tela nie je ich hlavná úloha! Je to práve klenba a prsty, ktoré majú fungovať na podobnom princípe ako “pružiny”, a tak zabezpečiť plynulú a svižnú chôdzu.

Ako zistiť, či kráčate výhradne cez päty?

Postavte sa bosými nohami na hladkú podlahu bez kobercov. Zapchajte si prstami uši a urobte niekoľko krokov bežnou chôdzou. Ak budete pri každom kroku “v sebe” počuť dunenie, vedzte, že ide o otrasy, ktoré sa šíria z piet celým telom.

Teraz si vyskúšajte na rovnakej trase chôdzu s mäkkým nášľapom cez prednú časť chodidla. Vystrite sa v chrbte, lopatky tlačte mierne k sebe, hlavu držte vzpriamenú (nie v predklone). Dupanie by sa malo zmeniť jemný šepot. Žiadne silné otrasy prenášajúce sa opornou sústavou! Takejto chôdzi sa priučíte napríklad aj za asistencie kvalitných barefoot topánok!

Ako ste na tom vy?

Základné a nevyhnutné vlastnosti barefoot topánok

Vychádzajme z toho, že výhody barefoot topánok vás oslovili. Prichádza rad na praktická stránka výberu a základná charakteristika barefoot topánok. Aké znaky by mali spĺňať?

 • Podrážka barefoot topánok nie je hrubšia ako 6 mm: Podrážka barefoot topánok je mäkká a pružná, v hrúbke cca od 2 – 6 mm. Jej úlohou je zabezpečiť dokonalý, no pritom primerane chránený kontakt s povrchom. Nesmie byť tvrdá, inak sa svalstvo nôh nebude optimálne zapájať do chôdze.
 • Podrážka topánok má nulový drop: To znamená, že po celej ploche sú v jednej výške. Podrážka barefoot topánok nemá žiadny sklon, ktorý je typický pre klasické topánky, kde je päta mierne vyvýšená.
 • V prednej časti sú široké a nadštandardne komfortné: Prsty majú mať v barefoot topánke možnosť pracovať a plne sa zapájať do chôdze. To môžu iba v takom strihu topánky, ktorý plne rešpektuje šírku prstov a podporuje ich pohyby do strán pri chôdzi.
 • Nemajú tvarovanú klenbu ani podporu päty: Na rozdiel od ortopedických topánok, v barefoot topánkach absentuje tvarovaná klenba aj pätový tlmič.
 • Vynikajú pozdĺžnou a priečnou ohybnosťou: Barefoot topánky môžete zohnúť na polovicu, skrútiť akoby do špirály, aj zatočiť do slimačej ulity. Dovoľuje to ich tenká ohybná podrážka, precízne lepenie / šitie a použitie kvalitných materiálov.
 • Majú nízku hmotnosť: V barefoot obuvi si nahmatáte prsty. Nie sú tvrdé, využívajú ľahké syntetické aj prírodné materiály s vyššou odolnosťou voči opotrebovaniu. Keďže majú simulovať chôdzu na boso, ich hmotnosť je minimálna.

prečo barefoot

 

Typy barefoot topánok

Ponuka barefoot obuvi nabrala na rôznorodosti a dnes si môžete vyberať z ponuky športovo-outdoor ladených modelov, ale aj tých elegantnejších. Prevládajú barefoot polotopánky a barefoot tenisky, ktoré využijete azda od jari do jesene. Na ľahké letné nosenie sú ako stvorené barefoot sandále a barefoot balerínky.

Ak tomuto prirodzenému spôsobu chôdze prepadnete naplno, zohnať sa už dá aj barefoot členková obuv. Tento strih, ktorý čiastočne fixuje členok, je mimoriadne obľúbený u malých detí.

Ako správne odmerať veľkosť chodidla?

Budete potrebovať iba papier, ceruzku a pravítko alebo krajčírsky meter.

 • Postavte sa naboso jedným chodidlom na papier a na nohu preneste váhu (vtedy je chodidlo vo svojej plnej veľkosti). Neseďte, ani sa nenakláňajte do strán.
 • Vezmite ceruzku a chodidlo obkreslite.
 • Pravítkom odmerajte dva od seba najvzdialenejšie body – teda celkovú dĺžku chodidla. Zvyčajne ide o vzdialenosť medzi stredom päty a koncom palca.
 • Zároveň odmerajte šírku prstov – ide o miesto prstových kĺbov.
 • Toto obkresľovanie a meranie vykonajte aj pre druhú nohu. Rozdiel medzi dĺžkami chodidiel je priemerne 5 mm. Pri výbere vhodnej veľkosti sa riaďte podľa “väčšej” nohy.

Na rad prichádza pripočítanie tzv. nadmerku. Nadmerok predstavuje voľný priestor v topánke, ktorý je nevyhnutný pre pohodlnú bosochôdzu. Pripisuje sa k odmeranej dĺžke aj šírke chodidla.

 • Pre dospelých sa odporúča pripočítať k dĺžke nadmerok 5 – 12 mm, k šírke 2 – 5 mm.
 • U detí pripočítajte k dĺžke 10 – 12 mm, k šírke 2 – 5 mm.

Takýmto spôsobom sa dopracujete k celkom presným parametrom vašich budúcich barefoot topánok. Najmä, ak máte v pláne urobiť online nákup a topánky sa nedajú vopred vyskúšať. Dobrou správou je, že renomovaní výrobcovia majú na svojich stránkach presne popísané postupy merania, prípadné odchýlky a detailne spracované veľkostné tabuľky. Už si iba nájsť veľkosť podľa svojich nameraných hodnôt…

 

Ako vybrať detské barefoot topánky?

Barefoot topánky u detí sú tak trochu kontroverznou témou a je pomerne náročné zorientovať sa v rôznych odporúčaniach.

Ak uvažujete, že už prvé topánočky vášho dieťaťa budú na štýl barefoot, konzultujte toto rozhodnutie v prvom rade s detským lekárom. Prvé kroky sú nestabilné a batoľa potrebuje oporu, ktorá mu pomôže zosilniť svaly a šľachy okolo členkov. V takom prípade určite lepšie poslúži kvalitná detská členková obuv s pevnou podrážkou a fixovaním správnej polohy nožičiek.

Rovnako tak by mali mať primeranú stimuláciu aj v domácom prostredí. Pohyb naboso po hladkej podlahe totiž nespôsobuje žiadne stimuly a na anatómiu nohy vplýva negatívne.

Ak chôdza na boso alebo barefoot, potom v prostredí, na ktorom detské nožičky pracujú a učia sa. Výborný je piesok, tráva, malé oblé kamienky, koberce s vysokým vlasom. V detských barefoot topánkach sa môžete s vaším drobcom vybrať napríklad do parku alebo na bezpečné ihrisko. Ak zamýšľate dlhšiu prechádzku po chodníkoch a betóne (teda rovný tvrdý povrch), barefoot obuv môže pri dlhom nosení viac uškodiť, ako podporiť.

Ceny barefoot topánok

Ceny barefoot topánok sú vyššie. Premieta sa do nich kvalita použitých materiálov, spôsob spracovania topánok, ich životnosť a tiež aj meno značky. Dobrou správou je, že väčšina značkových barefoot topánok vykazuje dostatočné kvality, aby vám sprostredkovali výhody barefoot chôdze. Pozor však na lacné napodobeniny, ktorých prínos je otázny.

✅ Barefoot obuv do 60 eur

V cene do 60 eur nie je výber uspokojivý. Nájdete tu prevažne výpredajové modely z minulých sezón, kde treba počítať, že už nemusia byť k dispozícii vo vašej veľkosti. V tejto cene však určite kúpite kvalitné ponožkotopánky, ktoré sú určené pre veľkých priaznivcov bosej chôdze v minimalistickom prevedení.

✅ Barefoot obuv od 60 do 120 eur

Druhá cenová kategória už prináša najpredávanejšie barefoot topánky, predovšetkým v jarno-letnom strihu – ako ľahké tenisky, balerínky, sandále a poltopánky. Vhodné na bežné nosenie, jednoduché prechádzky prírodou aj outdoor aktivity.

✅ Barefoot obuv od 120 eur

Ak patríte k náročným užívateľom, oslovia vás prednosti a kvality barefoot topánok s cenou vyššou ako 120 eur. Spolu s cenou rastie ich odolnosť a možnosť náročného outdoor využitia. Vhodné aj na intenzívne používanie pre chodcov a bežcov. Nájdete tu aj modely určené na chladnejšiu časť roka.

Najlepšie značky barefoot topánok

 • Be Lenka – Obľúbené barefoot topánky od slovenskej značky Be Lenka pre ženy, mužov aj deti. V rozmanitých strihoch a farebných prevedeniach. Spokojné recenzie, predajnosť.
 • Merrell – Americká outdoorová značka Merrelle má na konte kvalitnú barefoot obuv vhodnú aj na intenzívne a športové použitie.
 • Vibram Fivefingers – Jedinečné prstové topánky vynikajú v multišportovom účele. Vhodné na trailový beh, turistiku a iné outdoorové aktivity,
 • Skinners – Ponožkotopánka, alebo ak chcete aj “ponožkoboty” od českej značky Skinners sú vcelku unikátnym počinom. Zabezpečujú príjemný pocit z bosej chôdze, no zároveň chránia pred bolesťou.
 • Vivobarefoot – Známe barefoot topánok, na ktoré nedajú dopustiť ani nadšenci bosej chôdze. Zakladateľ značky premenil svoje negatívne skúsenosti s konvenčnou tlmenou obuvou na širokú ponuku výborne hodnotených barefoot topánok.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Barefoot Be Lenka Prime

Najlepšie barefoot tenisky
✔️ Celokožené
✔️ Nadčasový dizajn
✔️ Unisex prevedenie, hrúbka podrážky 4 mm
✔️ Rôzne farby, široký výber veľkostí
📌 od 119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Merrell Vapor Glove 4

Obľúbený dámsky model
✔️ Zvršok vyrobený zo sieťoviny
✔️ Výstuha pre bezpečné uchytenie päty
✔️ Antibakteriálna ochrana proti zápachu
✔️ Podrážka Vibram® TC5+
📌 od 70 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Barefoot Be Lenka Icon

Najlepšia celoročná obuv
✔️ Vyrobené z hladkej kože
✔️ Unisex prevedenie, hrúbka podrážky 4 mm
✔️ Rôzne farby, široký výber veľkostí
✔️ Vopred impregnované
📌 od 119 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Vibram Fivefingers

Najlepšie prstové barefoot
✔️ Výborná priľnavosť podrážky
✔️ Vhodné pre aktívnych bežcov
✔️ Aj na turistiku
✔️ Funkčné materiály s dlhou životnosťou
📌 od 65 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Barefoot Be Lenka Eazy

Najlepšie barefoot do mesta
✔️ Vyrobené z kvalitnej kože
✔️ Super jednoduché obúvanie
✔️ Pohodlné
✔️ Unisex dizajn, rôzne farby
📌 od 109 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Barefoot Be Lenka sandále

Najlepšie barefoot sandále
✔️ Trendy farby a strihy
✔️ Hrúbka podrážky iba 4 mm
✔️ Krásne spracovanie, kvalitné materiály
📌 od 89 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Ponožkotopánky Skinners

✔️ Patentovaná minimalistická obuv
✔️ Odolné materiály
✔️ Ľahko sa prenášajú
✔️ Špeciálna "obuv" vhodná aj na šport
📌 od 55 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#8Barefoot značky Vivobarefoot

Obľúbená značka barefoot obuvi
✔️ Široký výber dizajnov
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vhodné aj pre náročných a športovcov
✔️ Prémiové materiály
📌 od 130 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin