Najlepšie stany: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie stanyPoďme sa spoločne pozrieť, ako vyzerajú tipy na najlepšie stany – turistické aj rodinné, vďaka ktorým si môžete bez obáv a do sýtosti užiť pobyt v prírode – a to úplne vo svojej réžii. To pravé dobrodružstvo totiž začína na výletoch pod holým nebom! Mnoho spomienok na rodinné stanovačky sa viaže práve so stanmi – niektoré sa nedali postaviť, ďalšie sa zložili aj s nájomcami, iné sa počas upršanej noci zmenili na malé súkromné jazierko. Presne týmto nedostatkom sa chce každý z nás vyhnúť.

Aby ste svoje peniaze investovali rozumne a s perspektívou na niekoľkoročné bezproblémové používanie stanu, musíte si stanoviť jasné kritériá. Týkajú sa predovšetkým veľkosti a tvaru stanu, jeho hmotnosti, určenia a samozrejme – odporúčame zohľadniť aj odolnosť voči prírodným a poveternostným vplyvom. O tom, ako na to, si viac povieme v našom sprievodcovi nákupom.

Na pomoc sme si privzali recenzie a testy stanov a výsledkom je rebríček, ktorý v tomto prípade ponúka rozmanité veľkosti, no vzhľadom na výber overených značiek môžete očakávať kvalitu materiálov a konštrukcie. Naša úloha bola jasná – vybrať iba kvalitné stany a ušetriť tak váš drahocenný čas aj peniaze.

Najlepšie kvalitné stany podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Coleman BERING 6

 Pre 6 osôb 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: laminát
Hmotnosť: 13,6 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]317 € Čítať recenzie
#2QUECHUA Air Seconds 4.1 F&B

 Pre 4 osoby 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: hliníková tyč
Hmotnosť: 14,5 kg
Dvojplášťový: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]280 € Čítať recenzie
#3QUECHUA Arpenaz 4.1

 Pre 4 osoby 

Typ: kempingový
Konštrukcia: sklené vlákno
Hmotnosť: 9,8 kg
Dvojplášťový: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]95 € Čítať recenzie
#4QUECHUA 2 Seconds

 Pre 2 osoby 

Typ: kempingový
Konštrukcia: sklené vlákno
Hmotnosť: 2,9 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]47 € Čítať recenzie
#5Husky Bowad 12 Blackroom

 Pre 5 osôb 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: duralové tyčky
Hmotnosť: 16,8 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]535 € Čítať recenzie
#6Husky BAREN 4 BLACKROOM

 Pre 4 osôby 

Typ: turistický
Konštrukcia: laminátové prúty
Hmotnosť: 5,7 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]128 € Čítať recenzie
#7FERRINO Lightent 1 2019

 Pre 1 osobu 

Typ: ultraľahký
Konštrukcia: dural
Hmotnosť: cca 1,5 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]160 € Čítať recenzie
#8FERRINO Tenere 4

 Pre 4 osoby 

Typ: turistický
Konštrukcia: sklolaminát
Hmotnosť: 6 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]200 € Čítať recenzie

Ako vybrať stan – podľa veľkosti a určenia

Či už plánujete kúpiť rodinný alebo turistický stan, nepoľavujte zo svojich požiadaviek. Výber je tak bohatý, že hravo nájdete stan, ktorý bude spĺňať požiadavky na veľkosť, konštrukciu aj cenu. Aby ste sa touto kategóriou rýchlo prelúskali a mohli sa čím skôr pobaliť na výlet, začítajte sa do nasledujúcich kapitol, ktoré budú sumarizovať najdôležitejšie otázky, rady a informácie súvisiace s výberom vhodného stanu.

Aký veľký stan kúpiť?

Odpoveď je pomerne jednoduchá. Rozhoduje počet ľudí, ktorí by sa mali v stane počas noci nachádzať. Výrobcovia rátajú priemerne na jednu dospelú osobu so šírkou stanu 60 – 70 cm. Ak si predstavíte stan pre 4 ľudí, využívaný niekoľko nocí po sebe, o pohodlí nemôže byť reč. Preto, ak je viac ako isté, že stan bude pravidelne využívaný, nešetrite na mieste a k výpočtom prihoďte 1 imaginárneho človeka naviac. Rozdiel v komforte, väčšom priestore v stane a lepších možnostiach ako uskladniť batožinu pocítite už po prvej stanovačke.

Ako je to s dĺžkou stanu? “Mám malý stan, v něm na nohy táhne…” Známa pieseň dokonale vystihuje problémy vyšších ľudí. Platí, že stan by mal byť minimálne o 20 cm dlhší ako najvyššia osoba, ktorá v stane bude nocovať.

ako vybrať stan

Typy stanov podľa použitia

Ako prvé si priblížime delenie stanov podľa ich použitia. Bez ohľadu na to, či je to váš prvý stan, alebo kupujete už niekoľký v poradí, viete určiť, kto a na aké príležitosti bude stan používať.

Rodinné stany

Už ich názov napovedá, že od rodinných stanov môžete očakávať komfort a pohodlie pre celú rodinu. Zvyčajne sú navrhnuté pre viac ako 4 osoby. Poskytujú nielen dostatok priestoru pre ľudí, zároveň sa v nich dá prakticky uskladniť aj batožina. Často natrafíte na stany s oddelenými miestnosťami, predsieňou aj krytou “terasou”. Konštrukcia týchto stanov je prirodzene robustnejšia, občas aj náročnejšia na zostavenie a vyžaduje spoluprácu viacerých ľudí naraz. Stan má väčšie rozmery aj po zložení, rovnako tak je aj ťažší, preto je lepšie mať možnosť odložiť ho do kufra auta, ako ťahať dlhé kilometre na chrbte.

Turistické stany

Prevedením aj kvalitou materiálov ide najčastejšie o zmenšeninu rodinných stanov. Sú vhodné pre 2, 3, max. 4 osoby. Veľkou výhodou stanu tohto typu je jeho univerzálnosť – hoci neposkytuje toľko priestoru ako rodinný stan, po zbalení je podstatne menší, aj ľahší na prepravu. Nezaberá veľa miesta. Kvalitné turistické stany nesklamú ani v náročnom teréne a počasí. Hodia sa k celej plejáde aktivít – na turistiku, cykloturistiku, pri jazero, na rybačku, na festivaly.

Expedičné stany

Expedičný stan má za úlohu poskytnúť solídne a bezpečné útočisko v náročných podmienkach. Zvyčajne ide o stany pre 1 – 2 osoby. Dôraz sa kladie na rýchlosť rozloženia a zloženia, skladnosť, odolnosť, no zároveň aj ľahkosť použitých materiálov. Aj napriek tomu, že na prvý pohľad nejde o mohutnú konštrukciu, musí zvládať nápor vetra, dažďa či snehu a poskytovať optimálny klimatický komfort aj počas mrazivých nocí.

Plážové alebo ultraľahké stany

Protipólom expedičných stanov sú ultraľahké stany. Predstavujú ultraľahké a spratné riešenie pre motorkárov či cyklistov, ktorí nechcú so sebou ťahať kilogramy batožiny navyše. Stan síce poskytuje menej komfortu, no pred miernym letným dažďom alebo útokom komárov spoľahlivo ochráni. Vhodný na individuálne letné outdoor aktivity.

aký stan kúpiť

Stany podľa konštrukcie

Ak už viete, koľko ľudí bude stan používať a na aké aktivity alebo ročné obdobie by mal poslúžiť, pozrime sa na z akých konštrukčných možností a tvarového prevedenia sa dá vyberať:

Áčkový stan

Kedysi najobľúbenejšie (a jediné) prevedenie je dnes skôr retro záležitosťou a okrajovým sortimentom. Klasické stany do tvaru A tvoria dve nosné tyče a plášť, ktorý sa za pomoci kolíkov napína do typického tvaru so sedlovou strechou. Vyššie nároky na zostavenie, stabilita bez garancie.

Kopulovitý stan

Aktuálne najpredávanejšie stany naprieč rôznymi veľkosťami – od detských až po stany pre 4 osoby. Základ konštrukcie pre stan tvoria dve tyče, ktoré sa zohýbajú do oblúka a krížia vo svojich stredoch. Stadiaľ smerujú do cípov základne stanu, čím prirodzene napínajú celý plášť. Na to, aby stabilne stáli,  nevyžadujú kotvenie. Pre bezpečnosť je však lepšie ho vykonať.

Geodetický stan

Vyšší “level” kopule. Najčastejšie ide o stany zo zosilnenou konštrukciou a viacerými, navzájom sa prelínajúcimi prútmi. Takéto prevedenie umožňuje zostaviť priestorný rodinný stan, ktorý bez zaváhania zvládne aj nepriazeň dažďu či nárazového vetra.

Tunelový stan

Stan tohto typu sa ponáša na zmenšený oblúkový fóliovník. Súčasťou jeho konštrukcie sú prútové oblúky, ktoré sa rovnomerne osadia, čím vytvoria typický tunelovitý tvar. Okrem zostavenia oblúkov je však potrebné celú konštrukciu zastabilizovať aj pomocou kolíkov / klinov. Tunelové stany patria k najpriestrannejším aj najvyšším.

kvalitné stany pre 2 osoby

Dvojplášťový alebo jednoplášťový stan?

V obľúbenosti aj predajnosti vedú jednoznačne dvojplášťové stany. Vnútorný plášť stanu (tzv. spálňa) je priedušný a odvádza teplotu a vlhkosť k vonkajšiemu plášťu (nazývaný aj ako tropiko), ktorý má zvýšenú odolnosť voči vode, pretrhnutiu aj dažďu, či dokonca zosilnené spoje proti zatekaniu vody. V takýchto stanoch môžete tráviť dlhšie pobyty a neucítite nedostatky, ktoré sú často vyčítané lacným jednoplášťovým stanom. Tým najčastejším je práve kondenzácia vlhkosti vo vnútri jednoplášťového stanu. Treba však poznamenať, že sa môžete stretnúť aj so špičkovým jednoplášťovým stanom s integrovanou priedušnou membránou, ktorý vyniká nízkou hmotnosťou, kompaktnosťou po zbalení a outdoor nadšenci naň nedajú dopustiť.

Prevedenie kostry stanu

Ak je reč o kostre, konštrukcii, alebo tyčiach či prútoch stanu, zaujímať by vás mala najmä hmotnosť a odolnosť týchto základných a nevyhnutných prvkov. V lacnejších stanoch objavíte prúty z laminátu, ktoré sú ťažšie a pri neopatrnej manipulácii či silnom vetre aj náchylné na poškodenie. Stredná trieda ponúka najmä durawrapové prúty, kde je už váha o niečo nižšia. V súčasnosti je jedným z najlepších materiálov dural – duralové prúty sú ľahké, no pritom dokážu odolávať aj extrémnym podmienkam.

📌Náš tip: Ak nechcete každú sezónu kupovať nakomplet nový stan, vyberajte výrobcu / predajcu, ktorý má v ponuke náhradné komponenty alebo poskytuje servis (napr. na odstránenie závad na stane, impregnáciu, atď).

Podkladová vrstva stanu – podlážka

Najdôležitejšou vlastnosťou podkladovej vrstvy stanu je jej vodeodolnosť. Základné, lacnejšie stany majú podlážku vyrobenú z PVC. Tento materiál však rokmi stráca na pevnosti, praská a do stanu začne zatekať voda. Vyššiu kvalitu (ale aj cenu) predstavujú polyamid a polyester.

Vodný stĺpec

Po tom, čo sme prečítali hodnotenia a recenzie stanov môžeme povedať, že pred nákupom sa množstvo spotrebiteľov orientuje na jeden dôležitý údaj – výšku vodného stĺpca. Určuje nepremokavosť stanu a konkrétne ide o dva údaje – nepremokavosť podlážky a nepremokavosť tropika (plášťa).

Nepremokavosť stanu sa dosahuje impregnáciou materiálu pomocou špeciálneho izolačného prípravku. Čím sa nanesie hrubšia vrstva, o to je hodnota nepremokavosti vyššia, no zároveň klesá priedušnosť stanu. V úplne laickom vysvetlení – ak je nepremokavosť plášťa 1500 mm, dokáže materiál zadržať vodný stĺpec o výške 1,5 m. Množstvo vody však treba vnímať ako tlak na stenu stanu alebo podlážku, preto je nepremokavosť podlážky mnohonásobne vyššia, pretože na ňu pôsobí aj tlak, ktorý na ňu vyvíjajú aj osoby v stane.

Aké hodnoty vodného stĺpca sú postačujúce?

  • Vodný stĺpec tropika v našich podmienkach – cca 1500 – 2500 mm.
  • Vodný stĺpec spodnej časti stanu – minimálne 5000 mm, do náročnejších podmienok 6000 – 12 0000 mm.

📌Podlážka sa na rozdiel od tropika musí vedieť vysporiadať aj s tlakom, ktorý vytvárajú osoby vo vnútri stanu bez toho, aby napríklad po zatlačení kolenom cez podlážku presiakla voda.

Ceny stanov

Pri stanoch platí jasná úmernosť – s rastúcou cenou sa zvyšuje aj kvalita prevedenia stanu a tiež aj narastá jeho veľkosť. To, koľko za stan zaplatíte, častokrát súvisí aj s jeho využitím a odolnosťou pri zhoršených podmienkach. V nasledujúcich cenových kategóriách nájdete základné členenie. Treba mať však na mysli, že turistický stan pre dve osoby za 100 € vykazuje v mnohých prípadoch vyššiu kvalitu, ako rodinný stan pre viac ako 4 osoby v rovnakej cene.

✅ Stany do 100 €

V základnej cenovej skupine nájdete aktuálne najpredávanejšie stany, ktoré uspokoja predovšetkým potreby spotrebiteľov, ktorí nevyhľadávajú extrémne podmienky, ani sa nechystajú skúšať odolnosť stanu v extrémnom počasí. Ide o kvalitné turistické stany pre 2, 3, 4 osoby určené na prenocovanie od jari do jesene. Nenáročné na zostavenie, dobrý pomer cena/kvalita materiálov, vodný stĺpec tropika cca do 2000 mm.

✅ Stany do 200 €

V strednej cenovej kategórií kraľujú obľúbené rodinné stany pre viac osôb so skutočne pôsobivým prevedením a prepracovanými konštrukciami. Ide o robustnejšie stany, ktoré sú po zbalení ťažšie aj väčšie, no tieto malé nedostatky výborne kompenzuje priestor a pohodlie, ktoré pre svojich nocľažníkov ponúkajú. Prevládajú najmä geodetické konštrukcie a oplatí sa prezrieť aj zaujímavé tunelové stany.

✅ Stany od 200 €

Ak pátrate po robustnom rodinnom alebo expedičnom stane, vyberte sa do ponuky s cenovkou vyššou ako 200 €. Nájdete tu modely, ktoré sa pýšia špičkovými materiálmi, zvýšenou odolnosťou, nepremokavosťou a tiež aj podstatne dlhšou životnosťou. Vaša investícia sa vám vráti v podobe spokojného a bezpečne stráveného času v prírode. V prípade rodinných modelov ide zvyčajne o stany s predsieňou a viacerými miestnosťami, ktoré perfektne zastúpia karavan alebo chatu. Expedičné stany zase poskytujú dostatočnú ochranu aj v extrémnych podmienkach.

Najlepšie značky stanov

Vybrali sme na na prieskum medzi testy stanov, zastavili sa na niekoľko hodín v spotrebiteľských hodnoteniach a diskusných fórach a výsledkom je zoznam značiek, ktoré patria k najobľúbenejším a ich ponuku stanov sa jednoznačne oplatí prezrieť.

  • Husky – Český výrobca outdoorového a kempingového vybavenia má vo svojej ponuke viacero vydarených a dizajnovo pútavých stanov. Základ tvorí prevaha kvalitných turistických stanov za primeranú cenu.
  • Coleman – Už tradičná a rokmi overená americká značka Coleman nezostala svojmu menu nič dlžná ani v kategórii stanov. Z ich bohatej ponuky dávame do pozornosti najmä priestranné rodinné stany s tunelovým a geodetickým tvarom, ktoré u nás patria k najvyhľadávanejším.
  • Decathlon (Quechua) – V predajniach a e-shope Decathlon nájdete privátnu značku stanov Quechua, ktoré lákajú veľmi dobrým pomerom cena/kvalita.
  • Brother – Lacnejšie, ľahké a kompaktné stany vhodné do menej náročných podmienok.
  • Loap – Česká značka s vlastným tímom technológov a návrhárov si do svojho portfólia pripravila cenovo dostupné rodinné a turistické stany s cenou nižšou ako 100 €.

Najčastejšie kladené otázky

Ako fungujú samorozkladacie stany?

Už z názvu je zrejmé, že rozložiť samorozkladací stan je otázkou pár sekúnd. Stačí ho vybrať z tašky, pustiť a odstúpiť. Stan má totiž integrovanú pružnú konštrukciu, ktorá ho automaticky rozvinie a napne do plného tvaru. Takýto stan je ľahký, najčastejšie jednoplášťový, vhodný do menej náročného terénu a na aktivity, kedy potrebujete rýchlo postaviť “strechu” nad hlavou a ničím sa nezapodievať (rybačka, kratšie letné výlety, festivaly). Podobne rýchlo stan zbalíte aj naspäť do tašky.

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že ide o riešenie, ktoré poteší najmä jednotlivcov na výlete či turistike, opak je pravdou. Stan sa totiž musí zložiť do oválu alebo kruhu s väčším priemerom a ako batožina na bicykli alebo chrbte zaberá viac miesta ako klasický turistický stan.

Aký stan si kúpiť na motorku / bicykel?

Vášnivý cykloturista či motorkár má v súčasnej ponuke na výber z viacerých možností a druhov stanov. Azda najdôležitejším faktorom je veľkosť stanu po zložení a jeho hmotnosť. Prinášame tipy, ktoré vám pomôžu rýchlo sa zorientovať:

  • Je lepší stan pre 1 alebo 2 osoby? Hoci stan pre jednu osobu zaberá o niečo menej miesta, stan pre 2 osoby poskytuje dostatočný priestor na uchovanie zvyšnej batožiny bezpečne v stane. Výhodou je tak komfort pri prenocovaní a menej obáv o osobné veci.
  • Budete stan často skladať a rozkladať? Odporúčame zvoliť odolnejšie materiály s nižšou hmotnosťou, ktoré boli na takéto zaobchádzanie navrhnuté. Duralové prúty spoľahlivo vydržia viac rokov aktívneho používania a ochránia aj pri silnom bočnom nárazovom vetre.
  • Ako si poradiť v nepriaznivom počasí? Aby ste nestrácali čas komplikovaným rozbaľovaním a balením, rozhliadnite sa v ponuke kopulovitých alebo geodetických stanov (pre 1 – 2 osoby), ktoré sú nenáročné na zostavenie. Aby vám nezatieklo do zloženého stanu na motorke / bicykli, môže sa vám zísť aj nepremokavý kompresný obal na stan. Vyrieši ochranu pred dažďom a ušetrí pár centimetrov v batožine.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Coleman BERING 6

 Pre 6 osôb 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: laminát
Hmotnosť: 13,6 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]317 € Čítať recenzie
#2QUECHUA Air Seconds 4.1 F&B

 Pre 4 osoby 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: hliníková tyč
Hmotnosť: 14,5 kg
Dvojplášťový: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]280 € Čítať recenzie
#3QUECHUA Arpenaz 4.1

 Pre 4 osoby 

Typ: kempingový
Konštrukcia: sklené vlákno
Hmotnosť: 9,8 kg
Dvojplášťový: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]95 € Čítať recenzie
#4QUECHUA 2 Seconds

 Pre 2 osoby 

Typ: kempingový
Konštrukcia: sklené vlákno
Hmotnosť: 2,9 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]47 € Čítať recenzie
#5Husky Bowad 12 Blackroom

 Pre 5 osôb 

Typ: rodinný, kempový
Konštrukcia: duralové tyčky
Hmotnosť: 16,8 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]535 € Čítať recenzie
#6Husky BAREN 4 BLACKROOM

 Pre 4 osôby 

Typ: turistický
Konštrukcia: laminátové prúty
Hmotnosť: 5,7 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]128 € Čítať recenzie
#7FERRINO Lightent 1 2019

 Pre 1 osobu 

Typ: ultraľahký
Konštrukcia: dural
Hmotnosť: cca 1,5 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]160 € Čítať recenzie
#8FERRINO Tenere 4

 Pre 4 osoby 

Typ: turistický
Konštrukcia: sklolaminát
Hmotnosť: 6 kg
Dvojplášťový: áno
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]200 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového stanu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší stan na trhu.

Pozrite aj:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin