Ako vybrať najlepší cestný bicykel? TOP modely podľa recenzií a testov

cestný bicykel
Chcete sa stať „hltačom“ cestných kilometrov? Hľadáte bicykel, ktorý vám ponúkne rýchlosť, efektivitu a obratnosť na spevnených cestách? Potom si nenechajte ujsť nasledujúce tipy na najlepšie cestné bicykle v rôznych cenových reláciách od známych cykloznačiek.

Cestné bicykle majú niekoľko jedinečných atribútov, ktorými sa už na prvý pohľad odlišujú od ostatných kategórií bicyklov. Sú určené predovšetkým na tvrdé a spevnené povrchy a vytvorené tak, aby vám umožnili zájsť ďalej a podstatne rýchlejšie než na inom type bicykla. Pri výbere cestného bicykla vás čaká zvážiť niekoľko dôležitých kritérií, no s nasledujúcim prehľadom „Ako vybrať cestný bicykel“ sa pomerne rýchlo zorientujete v tom najdôležitejšom – a to aj bez predchádzajúcich skúseností. Keďže vieme, že kúpa bicykla – či už v základnej, v strednej, alebo v prémiovej triede – si vždy vyžaduje istú investíciu, nezabudnite si urobiť o svojom vyhliadnutom favoritovi čo možno najkomplexnejší obraz. K tomu vám výborne poslúžia diskusné cyklo fóra, odborné testy a recenzie cestných bicyklov.

Najlepšie cestné bicykle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Cestný bicykel Van Rysel FCR Ultegra DI2

+ Vhodný pre skúsených cestných cyklistov
+ Vynikajúca aerodynamika
+ Dokonale mu vyhovuje rovinatý alebo mierne kopcovitý terén
+ Možno jazdiť rýchlosťou viac ako 35 km/h
od 4500 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Sava Vegar 4.0

+ Pretekársky cestný bicykel
+ Výborné jazdné vlastnosti a ovládateľnosť
+ Kvalitné spracovanie a komponenty
+ Karbónový rám s vysokou pevnosťou a pružnosťou
od 2250 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Van Rysel NCR CF Tiagra

+ Karbónový rám aj vidlica
+ Všestrannosť a silné zameranie na výkon
+ Hydraulické kotúčové brzdy
+ Presné a spoľahlivé radenie prevodových stupňov
od 1800 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Sava Vegur 1.2

+ Rekreačný cestný bicykel
+ Karbónový rám – ľahký, pevný, pohlcujúci vibrácie
+ Kotúčové brzdy efektívne aj za mokra, dažďa či blata
+ Vysokokvalitné komponenty Shimano
od 1370 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Merida Speeder 100

+ Rýchly cestný bicykel s úzkymi plášťami, rovnými riadidlami a kotúčovými brzdami
+ Pohodlnejší posed – vhodný aj na presuny mestom, dochádzanie do práce
+ Nízka hmotnosť
+ Pomer cena/využiteľnosť
od 840 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Kellys ARC 10

+ Ideálny pre začiatočníkov v cestnej cyklistike
+ Hliníkový rám s dostatočnou pevnosťou
+ Nízka hmotnosť
+ Spoľahlivé a rýchle ovládanie
od 750 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať cestný bicykel

Svižná jazda na cestnom bicykli je jednou z najpopulárnejších aktivít medzi rekreačnými aj pokročilými cyklistami. Rovina a spevnené cesty sú totiž azda najlepšie dostupné – bez ohľadu na to, v akom regióne našej krajiny žijete. Často stačí iba vyjsť z domu a nasadnúť na bicykel… Cestným cyklistom (alebo minimálne aspoň „uličkovým“) bol každý z nás už od momentu, ako sme sa naučili bicyklovať bez pomocných koliesok. Nečudo, že si cestná cyklistika získava čoraz viac priaznivcov. Ak sa chcete vybrať na dlhé výjazdy po okolí, zlepšovať svoju rýchlosť a kondíciu a užiť si perfektne dynamickú jazdu, budete potrebovať spoľahlivý a kvalitný cestný bicykel. Čomu pri výbere venovať pozornosť a v čom sa cestné bicykle medzi sebou odlišujú?

Čo je cestný bicykel?

Celkom na úvod nezaškodí krátka úvaha o tom, na základe čoho rozpoznať cestný bicykel od ostatných typov bicyklov – najmä od trekových, horských či hybridných bicyklov. Odlišujúcich znakov je hneď niekoľko…

 • Cestný bicykel je vytvorený na hladké, spevnené cesty. Okrajovo a krátkodobo si poradí s mierne hrboľatými alebo rozbitými cestami, ak si výjazd vyžaduje aj takýto prechod – avšak vždy na úkor komfortu a stability.
 • Cestný bicykel má vysokú geometriu rámu. Jazdca usadí do vyššej polohy a predklonu smerom k riadidlám.
 • Typickým poznávacím znakom sú pomerne úzke plášte na kolesách so šírkou cca iba 23 – 28 mm.
 • Riadidlá cestného bicykla môžu byť rovné, no oveľa častejšie vídať cesťáky, ktoré majú riadidlá doplnené o spodné zatočené úchopy/oblúky (tzv. barany). Rozmanité možnosti úchopu riadidiel majú zásadný vplyv na polohu tela cyklistu a s tým súvisiaci štýl jazdy (aerodynamika, rýchlosť, …).
 • Rám cestného bicykla je zvyčajne prekvapivo ľahký, no musí vynikať odolnosťou.
 • Predné i zadné odpruženie na plnokrvnom cesťáku absentuje. Rám cestného bicykla je pevný.
 • Cestný bicykel je navrhnutý tak, aby podporoval aerodynamiku a umožňoval dlhé výjazdy vo vyššej rýchlosti.
 • Disponuje širokým rozsahom prevodových stupňoch, aby dovoľoval šliapať vo vysokých rýchlostiach a podľa potreby dokázal rýchlo reagovať na stúpanie/klesanie.
 • Hoci vás odvezie desiatky kilometrov od domu, nenájdete na ňom nosiče na batožinu. Elementy, ktoré zvyšujú hmotnosť alebo zhoršujú aerodynamiku, totiž nie sú na cestných bicykloch vítané.

Výber cestného bicykla podľa cyklistu

Pri kúpe nového bicykla budete vystavení ohromným a rozmanitým možnostiam. Dôležité je „správne sa zaradiť“ a mať jasno v tom, aký typ cyklistu ste a čo od nového cestného bicykla očakávate. K tomu sa vám zíde poznať odpovede na nasledujúce otázky:

 • Akej cyklistike sa venujete v súčasnosti? Chcete jazdiť na dlhé vzdialenosti? Chcete zlepšovať svoj výkon a rýchlosť?
 • Aké máte skúsenosti s cestnou cyklistikou? Ste začiatočník alebo ste už niekoľko cestných bicyklov vlastnili?
 • Je vo vašom okolí dostatok spevnených a hladkých ciest alebo počítate aj s ťažšími podmienkami (rozbité cesty, štrkové cesty)?
 • Hľadáte cestný bicykel na rekreačné výjazdy vo voľnom čase, na vytrvalostné jazdy, na dosahovanie výkonu alebo pretekársky cestný bicykel?
 • Aký máte rozpočet na cestný bicykel?

cyklisti na ceste

Základné delenie cestných bicyklov

Cestné bicykle sa v súčasnosti rozdeľujú do mnohých kategórií, pri čom sa odlišujú predovšetkým prevedením a určením. Delenia si vytvorili ako samotné cyklistické značky (na odlíšenie úrovní, lepšiu profiláciu), tak i komunity cyklistov. V jednom špičkovom cestnom bicykli sa však môžu spájať najlepšie vlastnosti aj z viacerých kategórií.

Skúsený cestný cyklista odlíši cestné bicykle na prvý pohľad alebo podľa použitých komponentov a materiálov, začiatočník sa môže orientovať aj podľa označení, ktoré sú často súčasťou ich názvu alebo popisu. Vyberáme niekoľko najvyhľadávanejších kategórií cestných bicyklov, ktoré sa u cyklistov tešia záujmu…

Rekreačný cestný bicykel

Rekreačný cestný bicykel je skvelým úvodom do sveta cestnej cyklistiky a ideálnou voľbou pre začiatočníkov, ktorí plánujú jazdiť po spevnených cestách po okolí niekoľkokrát týždenne s nájazdom cca 150 – 200 km/týždeň. Posed na nich je prirodzenejší a o čosi vzpriamenejší v porovnaní s modelmi určenými na preteky. Síce nebudú zostavené zo špičkových komponentov, no potešia potenciálom na zlepšovanie a dobrou cenou.

Výkonnostný/Pretekársky cestný bicykel

Bicykel z kategórie výkonnostných/pretekárskych cestných bicyklov má vylepšenú aerodynamiku, vyššiu tuhosť, nižšiu hmotnosť a dokáže podstatne rýchlejšie reagovať na zmeny v riadení. Bude vybavený komponentami na kvalitatívne vyššej úrovni, čo sa premietne do vyššej ceny a možnosti podávať vysoké výkony. Je vytvorený tak, aby zvládal aj vysoké zaťaženie a intenzívne tréningy/preteky. Z pohľadu povrchu, na ktorý je výkonnostný cestný bicykel určený, však nemožno očakávať žiadne kompromisy. Bezchybne bude jazdiť po asfalte, na iných povrchoch bude jazda nepohodlná.

Aerodynamický cestný bicykel

Aerodynamické tvary a línie po celej dĺžke rámu, agresívnejšia geometria, integrácia komponentov/káblov do rámu a nižšia miera pohodlia, ktoré je obetované dosahovaniu excelentnej rýchlosti. Aj aerodynamický cestný bicykel je vytvorený pre cyklistov, ktorí majú pretekanie v krvi a hľadajú bicykel, vďaka ktorému získajú lepšiu aerodynamiku (nižší odpor vzduchu) a podstatne vyššiu rýchlosť ako súperi. Okrem vyššie spomínaných vlastnosti by mal aero-model vynikať i vysokou tuhosťou a rýchlymi reakciami.

Triatlonový cestný bicykel

Venujete sa triatlonu beh – plávanie – cyklistika? Triatlonový cestný bicykel vyžaduje skúseného a odhodlaného jazdca. Disponuje upravenou, agresívnejšou geometriou so špeciálnymi časovkárskymi riadidlami a plne integrovanou kabelážou. Pomerne často ho nájdete v jednej kategórii s aero modelmi. Najlepšie cestné bicykle tohto typu zvyčajne patria aj medzi najrýchlejšie cesťáky, aké sa prémiovým cykloznačkám zatiaľ podarilo vyrobiť a plne vyhovujú pretekárskym špecifikáciám.

Elektrický cestný bicykel

Cestná cyklistika je o zdolávaní dlhých tratí. A keď hovoríme o dlhých tratiach, nemyslíme tým iba dobre známy okruh na rovine po okolí. Ak túžite zdolávať spevnené trasy vo väčšom meradle a nezľaknúť sa ani náročnejších prevýšení, stavte na elektrický cestný bicykel, ktorý vám v kritickej chvíli vypomôže a vy zvládnete i ťažšie úseky. Nie je cestný e-bike tak trochu švindľovaním? Je to len o uhle pohľadu. Vďaka cestnému e-biku budete stíhať aj tempu skúsených jazdcov/kamarátov v tíme, neodradí vás protivietor ani stúpanie a navyše – počas jazdenia si môžete vychutnávať krásy okolitého prostredia a užiť si dobrodružstvá, na ktoré by ste pri súčasnej kondícii možno ešte nemali dostatok energie v nohách.

Gravelový bicykel

Prečo uvažovať o gravelovom bicykli, ak máte zálusk na cestný bicykel? Medzi bicyklami nájdete mnoho hybridov, ktoré podávajú solídny výkon v rôznych podmienkach. Je zrejmé, že bicykel, ktorý je na hranici medzi cestným a gravelovým bicyklom, nebude ponúkať výkon a rýchlosť ako pretekársky cestný bicykel, no je na mieste zvážiť, v akých podmienkach bicyklujete. Niektoré cestné bicykle sú vhodné výhradne na hladké asfaltové cesty. Ak sa pohybujete v prostredí, ktoré kombinuje asfalt, iné spevnené cesty či štrk, a zároveň nemáte závodné ciele, môže byť pre vás ideálnou voľbou na dlhé dobrodružstvá práve gravelový bicykel (tzv. štrkolet). Vyniká totiž univerzálnosťou a väčšou stabilitou na rôznych povrchoch a je prispôsobený na rozširovanie pomocou doplnkov (nosiče, blatníky, tašky, …).

cestný cyklista

Rám cestného bicykla a najpoužívanejšie materiály

Rámy cestných bicyklov sa najčastejšie vyrábajú z hliníka, karbónových vlákien a ocele. Okrajovo natrafíte aj na titán. Aké vlastnosti sa s týmito materiálmi spájajú?

 • Oceľ – Oceľové rámy sú typické pre lacné cestné bicykle, no kedysi – pred hliníkom a karbónovými vláknami – to bol materiál číslo 1. Plusmi sú nízka cena a jednoduchá opraviteľnosť zváraním, mínusmi výrazne vyššia hmotnosť (nevítané u cesťákov) a náchylnosť ku korózii.
 • Hliník – Ide o materiál, ktorý ponúka veľmi dobrý pomer cena/kvalita pri zachovaní nízkej hmotnosti bicykla. Používa sa najmä hliníková zliatina, s ktorou sa výrobcom bicyklov dobre pracuje, čo znamená aj nižšie náklady na výrobu. Hliník síce nepodlieha korózii, no je náročný na opravu.
 • Karbónové/uhlíkové vlákna – Karbónové vlákna je možné tvarovať do akéhokoľvek tvaru, čo dáva výrobcom priestor vytvárať aj atypické rámové profily. Karbón ako materiál vyniká nízkou hmotnosťou, no vysokou tuhosťou a schopnosťou pohlcovať vibrácie. Bicykle z uhlíkových vlákien mávajú vylepšenú aerodynamiku a sú drahšie ako hliníkové náprotivky. Ide o opraviteľný materiál, no je dobré vedieť, že ak karbón praskne, tak poriadne.
 • Titán – Tento materiál je považovaný za prestížny a prémiový. Náročnosť jeho opracovania do výslednej podoby je veľmi vysoká, čo sa premieta do finálnej ceny. Nejde síce o najľahší materiál, ale k jeho prednostiam patrí odolnosť a trvácnosť. Rám z titánu zaujme aj pružnosťou, čo má vplyv na pohodlie, ktoré oceníte najmä pri dlhých nezávodných výjazdoch.

Ako vybrať správnu veľkosť cestného bicykla?

Správna veľkosť rámu je pri cestných bicykloch kľúčovým bodom k pohodliu pri jazde aj pre dosahovanie požadovaného výkonu a rýchlosti. Príliš veľký alebo príliš malý cestný bicykel sa už po niekoľkých prejdených kilometroch premení na negatívny dojem z jazdy, ale aj vyššie riziko zranenia.

Veľkosť cestného bicykla býva vyjadrená cez veľkosť sedlovej trubky – presnejšie cez jej dĺžku v centimetroch. Ide o párne čísla v rozostupe po 2 cm – napríklad 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60. Poprípade je veľkosť cestných bicyklov vyjadrená cez „písmenkové“ veľkosti, podobne ako pri veľkostiach oblečenia – XXS, XS, S, M, L, XL, XXL. Výber vhodnej veľkosti cestného bicykla je úzko naviazaný na výšku cyklistu. Avšak, orientovať sa pri výbere cestného bicykla iba podľa výšky nie je postačujúce. Treba zvážiť pohlavie a s tým súvisiaci pomer dĺžky nôh a rúk voči trupu, ktorý sa u mužov a žien odlišuje.

Pri kúpe cestného bicykla online sa vždy zamerajte na veľkostné tabuľky, ktoré by mali byť dostupné na každom dobrom e-shope s bicyklami. Vychádzajte so svojich doterajších skúsenosti alebo využitie online podporu. Pri kúpe v kamennej predajni si nechajte poradiť od vyškoleného personálu a neváhajte vyskúšať viac veľkostí a rámov, aby ste našli riešenie s najlepšími parametrami a pohodlným posedom.

Komponenty a výbava cestného bicykla

Okrem typu/určenia cestného bicykla, jeho veľkosti a materiálu použitého na rám, je tu ešte veľká skupina ďalších komponentov, ktoré neodmysliteľne patria k výbave bicykla. V krátkosti si zhrňme tie najdôležitejšie:

 • Brzdy cestného bicykla – Dôležitá súčasť každého bicykla, ktorá má za úlohu bezpečné spomalenie až zastavenie. Na cestných bicykloch sa používajú ráfikové brzdy (nízka hmotnosť, jednoduchosť, slabý vplyv na aerodynamiku bicykla) a kotúčové brzdy (novšia technológia s výbornými brzdiacimi schopnosťami v rozmanitých podmienkach).
 • Prevody cestného bicykla – Cestný bicykel je predurčený na jazdu po spevnených cestách, no to neznamená, že sa vždy vyhnete prevýšeniu alebo klesaniu. V takom prípade treba efektívne a rýchlo prispôsobiť jazdu cez správne radenie prevodov s cieľom nájsť optimálny pomer sily a pedálovania. Medzi skúsenými cyklistami je trendom elektronické radenie.
 • Kolesá a pneumatiky – Majú vplyv na hmotnosť bicykla, jazdné vlastnosti a schopnosť dosahovať rýchlosť. Zaujímajte sa o veľkosť, materiál, nosnosť, šírku a výšku ráfika či odporúčaný typ bŕzd.
 • Pedále – Umožňujú prenos sily a s tým súvisiacu účinnosť pedálovania. Najviac používané sú klasické platformové a nášľapné cestné pedále.

Ceny cestných bicyklov

Koľko zaplatíte za kvalitný ľahký cestný bicykel? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Cestné bicykle do 800 eur

Cestné bicykle v tejto cene sú určené predovšetkým pre nenáročných cyklistov a začiatočníkov v cestnej cyklistike. Špičkové komponenty by ste v ich hľadali iba márne. Sú stavané buď rýdzo na jazdu po asfaltkách, alebo natrafíte na schopne zostavený hybridný model, ktorý z vás „nevytrasie dušu“ ani pri občasnom prejazde po štrku. Pri častom jazdení síce natrafíte na ich limity, no ak sa chcete zlepšovať, jasne vám ukážu, akým smerom sa pri budúcom bicykli vybrať.

Cestné bicykle od 800 do 2400 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie cestné bicykle, presvedčí pomerom cena/výkon aj cena/kvalita. Síce stále nejde o top cesťáky pre náročných, zaujmú väčšiu časť kupujúcich. Sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, zvládnu vyššie zaťaženie, hodia sa na dlhé výjazdy a niektoré podporia aj vaše závodné ambície. Pri správnej starostlivosti a výbere vhodnej veľkosti môžete získať parťáka, ktorý bude stíhať vášmu tempu niekoľko sezón.

Cestné bicykle od 2400 eur

Svet bicyklov je ohromujúci, a inak tomu nie je ani pri cestných bicyklov. Ak hľadáte aeromodel, špičkový ľahký cestný bicykel alebo máte zálusk na cestný elektrobicykel, pripravte sa na vysokú investíciu. Tieto cestné bicykle už oslovia aj náročných a skúsených cyklistov, ktorí túžia dosahovať vyššie rýchlosti ako konkurencia.

Najlepšie značky cestných bicyklov

V nasledujúcom zozname je niekoľko značiek, ktoré majú na svojom konte obľúbené cestné bicykle.

 • Van Rysel – V ponuke nájdete profesionálne cestné bicykle s vysokou cenou určené pre náročných a skúsených pretekárov.
 • Sava – Nemecká spoločnosť zaoberajúca sa výrobou bicyklov má horúce želiezka v kategórii elektrobicyklov a cestných bicyklov s karbónovým rámom a pretekárskymi parametrami.
 • Merida – Jeden z najväčších výrobcov bicyklov na svete má v portfóliu niekoľko vyhľadávaných a atraktívne skonštruovaných modelov cestných bicyklov. Napríklad Merida Reacto, Scultura či Scultura Endurance.
 • Trek – Značka Trek má dlhú históriu, široké pôsobenie po svete a na konte množstvo inovácií a moderných technológií, ktoré z jej bicyklového portfólia urobili osvedčenú voľbu. Ponuka cestných bicyklov Trek zaujme pokročilých i veľmi náročných cyklistov.
 • Kellys – Populárna slovenská značka bicyklov upúta dobrým pomerom cena/výkon. V ponuke nájdete niekoľko cestných bicyklov pre začiatočníkov, no aj solídne vybavené modely, ktoré budú stíhať tempu pokročilých jazdcov.
 • Giant – Názov predpovedal značke Giant jej budúcnosť. Velikán cyklistického priemyslu z Taiwanu vytvoril cestné bicykle, ktoré sú ako stvorené na prekonávanie rekordov a na perfektné cyklozážitky.
 • Scott – Ďalšia z TOP značiek vo svete cyklistiky pochádza zo Švajčiarska. Cestné bicykle Scott prichádzajú v širokom cenovom rozpätí – od lacných až po ultra prémiovo vybavené.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Cestný bicykel Van Rysel FCR Ultegra DI2

+ Vhodný pre skúsených cestných cyklistov
+ Vynikajúca aerodynamika
+ Dokonale mu vyhovuje rovinatý alebo mierne kopcovitý terén
+ Možno jazdiť rýchlosťou viac ako 35 km/h
od 4500 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Sava Vegar 4.0

+ Pretekársky cestný bicykel
+ Výborné jazdné vlastnosti a ovládateľnosť
+ Kvalitné spracovanie a komponenty
+ Karbónový rám s vysokou pevnosťou a pružnosťou
od 2250 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Van Rysel NCR CF Tiagra

+ Karbónový rám aj vidlica
+ Všestrannosť a silné zameranie na výkon
+ Hydraulické kotúčové brzdy
+ Presné a spoľahlivé radenie prevodových stupňov
od 1800 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Sava Vegur 1.2

+ Rekreačný cestný bicykel
+ Karbónový rám – ľahký, pevný, pohlcujúci vibrácie
+ Kotúčové brzdy efektívne aj za mokra, dažďa či blata
+ Vysokokvalitné komponenty Shimano
od 1370 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Merida Speeder 100

+ Rýchly cestný bicykel s úzkymi plášťami, rovnými riadidlami a kotúčovými brzdami
+ Pohodlnejší posed – vhodný aj na presuny mestom, dochádzanie do práce
+ Nízka hmotnosť
+ Pomer cena/využiteľnosť
od 840 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Kellys ARC 10

+ Ideálny pre začiatočníkov v cestnej cyklistike
+ Hliníkový rám s dostatočnou pevnosťou
+ Nízka hmotnosť
+ Spoľahlivé a rýchle ovládanie
od 750 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin