Najlepšie turistické batohy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie turistické batohy
Prinášame tipy na najlepšie turistické batohy, ktoré v sebe spájajú pohodlnosť, nastaviteľnosť, priestor a dôraz na kvalitu materiálov. Prečo sme si ich zobrali na mušku? Sme totiž najväčšími milovníkmi turistiky v horách a každý štvrtý výlet končíme túrou v prírode. Táto zaujímavá a zároveň aj potešujúca správa vyplynula z prieskumu Eurostatu, v ktorom obsadili Slováci prvé miesto! Nečudo – veď naša krajina je plná atraktívnych miest, ktoré lákajú na jednoduché prechádzky, ale aj náročné horské túry.

Patríte do tejto skupiny aj vy? Ak sa už neviete dočkať, kam sa vyberiete najbližšie, je na čase mať so sebou turistický batoh, do ktorého sa zmestia všetky nevyhnutné osobné veci. Aký objem by mal mať turistický batoh? Čo zvážiť, ak sa s batohom chystáte na viacdňový výlet do zahraničia, napríklad do obľúbených Álp v Taliansku? Ponuka batohov je rozmanitá a na prvý pohľad je náročné zorientovať sa v nej. V nasledujúcom sprievodcovi výberom vám preto poskytneme základné informácie, ako vybrať turistický batoh, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a charakteru outdoor aktivít.

Dobrou inšpiráciou sú tiež testy a recenzie turistických batohov, kde nájdete cenné informácie z prvej ruky. Všimli sme si, že najviac pozornosti a pozitívnych hodnotení si od odborníkov vyslúžili turistické batohy značiek Osprey či Deuter, ktoré nebudú chýbať ani v nasledujúcom rebríčku.

Najlepšie turistické batohy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osprey Kestrel 58 II

Víťaz niekoľkých nemeckých testov
✔️ Objem 56 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ Spoľahlivá ochrana vecí
✔️ Integrovaný pršiplášť
📌 od 148 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Osprey Talon 33 III

Vynikajúce výsledky v testoch
✔️ Objem 33 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ V 3 nadčasových farbách
✔️ Prémiové materiály
📌 od 155 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Husky Prossy 25l

✔️ Objem 25 l
✔️ Kvalitné materiály a moderná konštrukcia
✔️ Vhodný na túry aj do mesta
✔️ Nízka hmotnosť - 750 g
📌 od 55 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Deuter Futura Pro 36

✔️ Objem 36 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania + zaujímavá výbava
✔️ Skryté vrecko na cennosti
✔️ Jedna z TOP značiek
📌 od 185 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5QUECHUA NH500

Lepší tip z Decathlonu
✔️ Objem 30 l
✔️ Sympatický dizajn
✔️ Materiál odolný voči oderu
✔️ Dobrá cena
📌 od 33 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6FERRINO Zephyr 22+3

✔️ Objem 22 + 3 litre
✔️ Priedušný chrbtový systém
✔️ Veľké množstvo vreciek
✔️ Kvalitné spracovanie a bohatá výbava
📌 od 89 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7QUECHUA NH100

Cenový tip
✔️ Objem 20 l
✔️ Jednokomorový = prehľadný
✔️ Zaujímavé farebné verzie
✔️ Na nenáročné túry aj do mesta
📌 od 8 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať turistický batoh

Na turistickú výbavu sa kladú prirodzene vyššie požiadavky. Vo vonkajšom prostredí, kde sme častokrát odkázaní iba na svoje schopnosti a priaznivé poveternostné podmienky, potrebujeme mať istotu, že máme so sebou základné veci, vďaka ktorým si turistiku nielen užijeme, ale sa aj bezpečne vrátime domov. V základnej výbave preto nechýba kvalitná turistická / treková obuv, funkčné oblečenie, turistické palice a turistický batoh, ktorý v sebe ukrýva nielen jedlo a vodu, ale aj veci nevyhnutné pre outdoor aktivity.

5 základných otázok pred výberom turistického batohu

 • Kupujete turistický batoh pre muža, ženu či dieťa?
 • Aký čas strávite turistikou? (niekoľko hodín, celý deň alebo viacdňová túra aj s prenocovaním)
 • V akom ročnom období chodíte na na túry? (celoročne alebo iba v teplejších mesiacoch roku)
 • V akom teréne sa budete pohybovať? (spevnené a dobre prístupné turistické chodníčky a trasy alebo túry “po svojom” – teda aj na miesta so zlou prístupnosťou)
 • Akej outdoor aktivite sa venujete? (chôdza, zlaňovanie, kombinácia s bicyklom, …)

Prvým krokom k správnemu výberu turistického batoha je určiť, aký ste turista. V turistike totiž platí, že by ste si mali so sebou zobrať batoh presne taký veľký, ako potrebujete. Nemusí byť zbytočne veľký, ak sa vyberiete na ľahkú turistiku pár kilometrov od auta či kempu. Naopak – ak idete v ústrety dobrodružstvu a nástrahám prírody, mal by váš nový batoh ponúkať priestor pre všetky nevyhnutné veci.

Veľkosť / Objem batohu

Začneme jedným z najdôležitejších kritérií, a to je stanovanie vhodného objemu turistického batohu.

⏩ Malé batohy s objemom do 35 l

Tento typ batohov sa hodí na krátke a nenáročné túry. Zároveň môže svoje prevedením evokovať univerzálnosť. To znamená, že ho využijete nielen pre turistiku, ale aj do mesta, na ďalšie športové aktivity alebo na výlety po kultúrnych a historických pamiatkach (Pre predstavu a porovnanie veľkostí – priemerný študentský batoh má objem cca 27 l.)

Zvyčajne ide o jednokomorové konštrukcie so základným penovým vystužením chrbta. V rámci hlavnej komory môže byť niekoľko menších vreciek alebo priehradiek. V prednej časti je tiež vrecko na drobné predmety. Nechýbajú ani postranné sieťové vrecká na fľaše. Ramenné popruhy sú nastaviteľné, vybavené základným hrudným popruhom. Bedrový popruh chýba. Batohy s objemom do 35 l nezaberajú veľa miesta, ponúkajú optimálny priestor na základnú výbavu. Pri dlhších túrach už budete bojovať s nedostatkom miesta.

⏩ Stredné batohy s objemom do 55 l

Ak sa chystáte na celodenný výlet do prírody, potom vyberajte z bohatej ponuky batohov s objemom od 35 do 55 l. Ich vnútorný priestor môže byť rozdelený na 2 hlavné komory. Chrbtová časť ponúka výborné odvetrávanie a prepracovanejšiu ergonómiu, vďaka ktorej nebude váš chrbát ani po celom dni nadmerne zaťažený. Dôraz sa kladie na kvalitné a pohodlne spracované ramenné popruhy, výbornú nastaviteľnosť hrudného popruhu, pohodlie tiež zabezpečuje aj praktický bedrový popruh.

Do batoha zmestíte nielen občerstvenie na celý deň a nevyhnutné osobné veci, môžete si so sebou zobrať aj náhradné oblečenie, poprípade pršiplášť. Okrem toho majú stredné batohy množstvo praktických prvkov, vrátane píšťalky, prvkov na zachytenie spacáku / hamaky / karimatky, trekových palíc, integrovanej pláštenky na batoh, a iné.

⏩ Veľké batohy s objemom od 55 l

Tento typ batohov je vhodný na viacdňové túry a dlhšie cestovanie. Celkové prevedenie batohu je nadštandardne riešené, či už z hľadiska vysokoefektívneho vnútorného členenia a postranných prvkov, ale aj z pohľadu ergonómie a pohodlia. Súčasťou veľkých batohov (niektoré môžu ponúkať objem až do 80 l) je vnútorné rámové vystuženie, najčastejšie z odľahčenej hliníkovej konštrukcie, ktoré batohu dodáva na stabilite a stará sa o rovnomerné rozloženie tiaže. Nechýbajú ani výškovo nastaviteľné ramenné popruhy, ktoré sa perfektne prispôsobujú postave. Kvalitný hrudný pás a bedrový pás sú v prípade veľkých batohov samozrejmosťou.

Objemné turistické batohy poskytujú jednoduchý prístup k uloženým veciam, vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam, množstvo praktických prvkov, ktoré pri pobyte v prírode využijete. Napríklad prípravu na hydrovak, kryté miesto pre spacák, vrecko na špinavé a mokré veci, užitočné kompresné popruhy pre fixáciu ťažšieho nákladu.

turistické batohy

Kategória batohov je bohatá nielen na množstvo rozličných modelov, ale aj delenia podľa druhu aktivity. Okrem turistických batohov tak môžete natrafiť aj na cyklistické batohy, mestské batohy, in-line batohy, lezecké batohy, skialpové batohy, expedičné batohy, krošne. Už z názvov je zrejmé ich hlavné určenie, ktoré vám orientáciu pri výbere zjednoduší.

Členenie a usporiadanie priestoru v turistickom batohu

Batoh, hoci aj objemný, by mal mať svoje pravidlá usporiadania. V ideálnom prípade dostanete spolu s batohom aj praktický návod, ako batoh naplniť, aby ste maximálne využili jeho potenciál a svoje veci mali vždy uložené prehľadne a na dosah ruky. (Pri značkových batohoch nájdete aj zaujímavé videorecenzie, kde vidíte, ako je batoh naplnený.)

Snažte sa batoh vyplniť tak, aby v ňom ťažšie veci neputovali zo strany na strany (upevniť vnútornými popruhmi). To by znamenalo častú zmenu ťažiska batohu a väčšiu záťaž pre chrbát a ramená. Veci, ktoré potrebujete mať na dosah ruky, nevkladajte hlboko do batoha. Pre doklady, telefón, navigáciu, mapu a ďalšie dôležité osobné veci by ste mali mať k dispozícii nepremokavé vrecko. Nikdy totiž neviete, kedy skončíte v potoku alebo premoknutí do nitky. Okrem hlavných komôr a postranných sieťových vreciek sa v turistických batohoch nachádzajú aj ďalšie praktické prvky:

 • Kompresné popruhy – S ich pomocou obsah batohu nielen zafixujete, zároveň nastavíte objem batohu tak, ako potrebujete.
 • Pláštenka na batoh – Integrovaná v hornej alebo spodnej časti. Pomáha chrániť batoh pred premoknutím.
 • Vrecko na mokré veci – Špeciálna priehradka, kde sa dá odložiť mokré oblečenie bez toho, aby z neho navlhol zvyšok obsahu.
 • Priestor pre hydrovak – Priestor vyhradený pre rezervoár na vodu.
 • Odnímateľný denný batoh – Najčastejšie s objemom 10 l a vlastnými základnými popruhmi. Výbava veľkokapacitných outdoor batohov.
 • Priehradka na spacák – V rámci batohu je priestor na uloženie zloženého spacáka.
 • Upevňujúce vonkajšie prvky – Na upevnenie spacáku, karimatky, hamaky, cepínu, snežníc, trekových palíc, …

Tvarovanie / Polstrovanie chrbtovej časti

Kvalitný turistický batoh má dobre vyriešený chrbtový systém. To znamená prepracovanú ergonómiu, penové polstrovanie a systém odvetrávania, ktorý zabraňuje poteniu a podporuje prúdeniu vzduchu okolo chrbta.

Ramenné popruhy, hrudný a bedrový pás

Predstavte si, že na chrbte nesiete batožinu s hmotnosťou 20 kg. Čím je batoh ťažší, tým sa ramenné popruhy môžu viac zarezávať do ramien. Práve preto je dobré pozrieť si recenzie turistických batohov, ktoré vám poskytnú názory reálnych používateľov.

Našťastie, ramenné popruhy sú na batohoch od renomovaných výrobcov premyslené do detailu. Optimálne rozkladajú hmotnosť už od chrbtovej časti, v miestach za krkom. K odľahčeniu prispieva aj hrudný pás, ktorý ramenné popruhy drží na mieste bez zosúvania do strán. Ešte väčší kus práce pri vyššom náklade vykoná silný bedrový pás, na ktorý nedajú skúsení turisti dopustiť. Odľahčuje nielen ramená, ale aj chrbát. Fixuje batoh s telom turistu a dodáva stabilitu do chôdze.

Materiál turistického batohu

Na turistické batohy sa používajú moderné syntetické materiály s vyššou odolnosťou voči mechanickému priečnemu aj pozdĺžnemu pretrhnutiu. Ošetrené a vylepšené nylonové vlákno vykazuje zvýšenú odolnosť voči vode, vlhku, zároveň však pri kontakte s vlhkosťou rýchlo vysychá, v nepremokavej úprave po ňom kvapky vody iba rýchlo skĺznu.

Materiály sú navrhované tak, aby poskytovali ochranu pre vašu batožinu a zároveň nenavyšovali nadmerne hmotnosť batohu. Ak máte záujem o nepremokavý turistický batoh, potom si okrem materiálu všímajte aj kvalitu spojov, lepenia a dostatočné prekrytie zipsov.

ako vybrať turistický batoh

Dámsky vs. pánsky turistický batoh: Aký je rozdiel?

Na trhu nájdete nielen dámske a pánske turistické batohy, prevažnú väčšinu ponuky tvoria univerzálne unisex turistické batohy.

Kým unisex sú navrhnuté ako kompromis pre postavu muža aj ženy – z hľadiska veľkosti, ergonómie aj dizajnu, ak chcete batoh výhradne pre svoje potreby, potom sa zamerajte na batohy určené pre konkrétne pohlavie.

Dámske turistické batohy majú totiž ramenné popruhy osadené užšie, rovnako tak zohľadňujú aj kratší ženský trup. Bedrový pás je však zase prispôsobený širším ženským bokom a prispôsobený tak, aby netlačil, no pritom pevne fixoval.

Pánske turistické batohy sú potom ich kontrastom. Ramenné popruhy sú od seba viac vzdialené (muži majú širšie ramená), konštrukcia batohov je predĺžená. Bedrový pás sa dá pohodlne utiahnuť aj cez užšie mužské boky.

Ceny turistických batohov

Koľko zaplatíte za kvalitný 20, 30 alebo 50 l batoh?

✅ Turistické batohy do 40 eur

Už v základnej cenovej kategórii nájdete širokú ponuku malých a stredne veľkých turistických batohov (objem priemerne 20 – 30 l). Mnohé z nich môžete využiť nielen do prírody, ale aj na prechádzky do mesta, či na obľúbené športové aktivity. Ich výsadou je ich univerzálnosť, slabinou zase v niektorých prípadoch menšia vybavenosť špeciálnymi prvkami, ktoré sú typické pre potreby turistov. Ideálne na kratšie, nenáročné túry v dobrom počasí. Pozrite sú ponuku značiek Husky, Frendo, Spokey, Quechua.

✅ Turistické batohy od 40 do 80 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie turistické batohy, ktoré ponúkajú veľmi dobrý pomer cena / kvality. Ich prednosťou je množstvo užitočných prvkov, ktoré v teréne aj využijete. Zaujímavé členenie vnútorného priestoru, dôraz na vyššiu odolnosť, kvalitu použitých materiálov a dobré rozloženie hmotnosti pri nosení (objem priemerne 50 – 60 l). Ideálne aj na celodennú turistiku a celoročné využitie. Do pozornosti dávame aj najobľúbenejšie značky, akými sú Deuter, Hannah, Northfinder, Husky, Salomon.

✅ Turistické batohy od 80 eur

Ak hľadáte batoh, ktorý bude vaším verným spoločníkom v čase aj nečase a zvládne s vami pokoriť aj náročné horské výzvy, potom sa zamerajte na ponuku batohov s cenovkou vyššou ako 80 eur. Tu nájdete špičkovo vybavené modely od prémiových značiek, ktoré v testoch turistických batohov pravidelne žnú úspechy. Kvalitné moderné materiály so zvýšenou odolnosťou a vodotesnosťou dopĺňa bohatá výbava, funkčne riešený vnútorný priestor a nadštandardný objem (až do 80 l). To všetko doplnené o vyladenú ergonómiu a podporné prvky, ktoré podporia vaše aktivity. Svojho favorita nájdete v ponuke značiek Osprey, Ferrino, Deuter, Gregory.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osprey Kestrel 58 II

Víťaz niekoľkých nemeckých testov
✔️ Objem 56 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ Spoľahlivá ochrana vecí
✔️ Integrovaný pršiplášť
📌 od 148 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Osprey Talon 33 III

Vynikajúce výsledky v testoch
✔️ Objem 33 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania
✔️ V 3 nadčasových farbách
✔️ Prémiové materiály
📌 od 155 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Husky Prossy 25l

✔️ Objem 25 l
✔️ Kvalitné materiály a moderná konštrukcia
✔️ Vhodný na túry aj do mesta
✔️ Nízka hmotnosť - 750 g
📌 od 55 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Deuter Futura Pro 36

✔️ Objem 36 l
✔️ Vysoká kvalita spracovania + zaujímavá výbava
✔️ Skryté vrecko na cennosti
✔️ Jedna z TOP značiek
📌 od 185 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5QUECHUA NH500

Lepší tip z Decathlonu
✔️ Objem 30 l
✔️ Sympatický dizajn
✔️ Materiál odolný voči oderu
✔️ Dobrá cena
📌 od 33 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6FERRINO Zephyr 22+3

✔️ Objem 22 + 3 litre
✔️ Priedušný chrbtový systém
✔️ Veľké množstvo vreciek
✔️ Kvalitné spracovanie a bohatá výbava
📌 od 89 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7QUECHUA NH100

Cenový tip
✔️ Objem 20 l
✔️ Jednokomorový = prehľadný
✔️ Zaujímavé farebné verzie
✔️ Na nenáročné túry aj do mesta
📌 od 8 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin