Najlepšie zdviháky na auto (hevery): TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie heveryPre majiteľov áut ide o jeden z prvkov povinnej výbavy. Zdvihák na auto síce zvyčajne iba potichu okupuje kufrík v aute, v situáciách, kedy dôjde k defektu a je nutná výmena kolesa, zohráva svoju nenahraditeľnú úlohu. Malé zariadenie, vážiace iba niekoľko kíl, totiž dokáže podvihnúť tony. Vybrali sme sa preto vypátrať najlepšie hevery pre osobné automobily, ktoré si získali u spotrebiteľov vysoké hodnotenia.

Nejde o profesionálne zariadenia za stovky až tisíce eur, ktoré nájdete v autoservisoch. Vychádzali sme predovšetkým zo zamýšľaného využitia, ktoré je v prípade bežných zdvihákov realizované iba párkrát ročne. Okrem auta vám však zdvihák, bežne označovaný aj ako hever, môže poslúžiť aj pri práci v dielni či dokonca údržbe väčších záhradných strojov (záhradný traktor, kosačka). Naším cieľom bolo nájsť produkty, ktoré poslúžia svojmu účelu a v kritickej situácii nesklamú.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom preto sumarizujeme základné informácie, rady a nákupné tipy. Pracovali sme predovšetkým s informáciami, ktoré poskytujú testy a recenzie heverov. K najzásadnejším parametrom zdvihákov patrí nosnosť, zdvih, stabilita a v neposlednom rade aj dôraz na bezpečné používanie. Spoznajte hlavné rozdiely, vďaka ktorým sa aj vám podarí vybrať kvalitný hever, na ktorý sa bude dať spoľahnúť.

Najlepšie hevery podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfo 
#1SIXTOL SX Jack 2,5T

⭐ 100 %
Cena / výkon
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ veľmi nízky profil umožní ľahký prístup k autám so zníženým podvozkom (89 - 389 mm)
✔️ robustný a kvalitne spracovaný kovový rám
✔️ maximálna nosnosť 2,5 tony
od 49 €
Čítať recenzie
#2Compass 3T - GS/TUV

⭐ 100 %
Univerzálny
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ veľmi odolná konštrukcia
✔️ výška zdvihu 150 až 485 mm
✔️ spoľahlivý hever pre dielne a garáže s nosnosťou 3 tony
od 120 €
Čítať recenzie
#3GEKO zdvihák 2,5 t

⭐ 98 %
Najpredávanejší
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ nosnosť 2,5 tony, vybavený kvalitnými kolieskami
✔️ disponuje nízkym profilom (80 - 365 mm)
✔️ spokojné recenzie, vysoká predajnosť
od 45 €
Čítať recenzie
#4Compass Hydraulický hever 2t

⭐ 96 %
Nízka cena
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ limitné zaťaženie 2 t
✔️ rozmedzie zdvihu sa pohybuje od 135 - 342 mm
✔️ ľahkú manipuláciu s ním vám zaistia integrované kolieska
od 28 €
Čítať recenzie
#5COMPASS Nožnicový hever 1,5T

⭐ 94 %
Do auta
✔️ TYP: nožnicový
✔️ rozsah zdvihu od 100 mm do 365 mm
✔️ nosnosť s hranicou 1,5 t
✔️ váži iba 2,5 kg, takže ho môžete voziť stále so sebou v aute
od 15 €
Čítať recenzie
#6GEKO Hever hydraulický 10 t

⭐ 92 %
Zaujímavá alternatíva
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ zvládne zdvihnúť 10 t
✔️ zdvihák s prídavnými kolieskami vhodný aj do domácej dielne
✔️ rozmedzie zdvihu sa pohybuje od 205 mm do 390 mm
od 23 €
Čítať recenzie

Ako vybrať zdvihák na auto

Podľa čoho vybrať hever na auto? V prvom rade podľa auta – jeho hmotnosti, podľa výšky podvozku (je rozdiel kupovať hever na SUV a športiak) a rozhodujú tiež aj preferencie a cenový rozpočet.

Keďže hever je povinnou súčasťou výbavy auta, dobrou správou je, že jeho cena nezruinuje váš rozpočet. Ak však pátrate po kvalitnom autozdviháku na časté využitie, určite odporúčame vplávať do vyšších cenových hladín, kde nájdete produkty vhodné na opakovanú a vysokú záťaž. Spolu s cenou totiž rastie robustnosť prevedenia, ale aj zaujímavé vychytávky a bezpečnostné prvky, ktoré zjednodušia používanie.

Ako vybrať zdvihák

Základné vs. polo/profesionálne využitie

V ponuke zdvihákov na auto nájdete širokú rozmanitosť rôznych konštrukcií aj mechaník. Zvážte, aký je účel používania heveru vo vašom prípade.

Ak hľadáte profesionálne zariadenie pre pravidelný servis áut rôznych hmotností, máte k dispozícii dvojstĺpové zdviháky s elektromechanickým alebo hydraulickým zdvíhacím mechanizmom. Nedvíhajú auto iba na jednej strane. Rovnomerne dvíhajú auto do výšky cca 2 metre, niekedy aj viac. Ide však o finančne náročnú položku v bežnom rozpočte. Nehovoriac o veľkosti samotného zdviháka, ktorý v dielni vyžaduje dostatočne veľký priestor aj s ohľadom na samotnú manipuláciu s autom.

Pre menšie domáce úkony, výmenu kolies, kontrolu podvozku a výfukového potrubia, vystačíte so základným, no plne funkčným a stabilným heverom. Medzi najpredávanejšie zdviháky na štandardné použitie patria hydraulické pojazdné zdviháky s nízkou konštrukciou, vhodné aj pre autá s nízkym podvozkom.

Rozdelenie heverov podľa zdvíhacieho mechanizmu

Aký mechanizmus využívajú hevery na dvíhanie bremena? Podľa základného delenia rozpoznávame zdviháky mechanické, hydraulické a pneumatické.

Mechanické hevery

Niekedy nesú označenie aj ako ručné alebo manuálne hevery. Už názov nabáda k tomu, že na dvíhanie bremena budú potrebovať mechanickú silu, teda konkrétne – ručné otáčanie kľuky alebo páky. Výhodou je dobrá cenová dostupnosť a menšie rozmery, k nevýhodám sa radí pracnosť, nároky na čas, menší rozptyl zdvihu aj nižšia celková nosnosť.

Hydraulické hevery

Hydraulické zdviháky eliminujú nevýhody predchádzajúcej kategórie. Pracuje sa s nimi jednoducho, rýchlo, poskytujú optimálny rozptyl zdvihu a aj rôzne kategórie nosnosti. Ich súčasťou je hydraulický mechanizmus, ktorý využíva stupňujúci sa tlak hydraulického piestu na uzavretú kvapalinu. Dvíhanie môže prebiehať automaticky alebo manuálne, cez pumpovanie násady. V porovnaní s točením páky je takáto obsluha nenáročná dokonca aj pre ženy. Pootočením ventilu na zdviháku dôjde k plynulému a bezpečnému spusteniu vozidla naspäť na zem.

Pneumatické hevery

Na podobnom princípe fungujú pneumatické zdviháky, ktoré však miesto kvapaliny využívajú tlak plynu. Môžete ich poznať aj pod názvom “snehuliak” – základ tela tvoria mechy, ktoré pumpovaním zväčšujú svoj objem a dvíhajú tak bremeno. V bežnej dielni alebo garáži ich však nenájdete často. Sú drahšie a náročnejšie na uskladnenie. Na prevoz v aute tiež nie sú ideálne.

Rozdelenie heverov podľa nosnej konštrukcie

  • Nožnicové zdviháky – Pomerne vyhľadávané a rokmi overené konštrukcie, ktoré sú k dostaniu od malých modelov, po silné dvojplošiny s nájazdovými rampami. Tvoria ich dve prekrížené, roztvárajúce sa ramená. Pre zdvih využívajú mechanickú alebo hydraulickú mechaniku.
  • Hrebeňové zdviháky – Základom konštrukcie je silná tyč s hrebeňovým ozubením (ozubnica) a západkový systém. Pri otáčaní kľukou alebo pákou sa bremeno po zuboch posúva smerom nahor alebo nadol. Súčasťou konštrukcie je brzda zabudovaná v ručnej kľuke, ktorá zabraňuje samovoľnému zosunu. Disponujú nosnosťou presahujúcou 10 ton. Vhodné aj pre manipuláciu s bremenami v stavebníctve.
  • Pákové zdviháky – Ich súčasťou je dlhá páka, pomocou ktorej regulujete zdvih. Kombinujú sa s mechanickým aj hydraulickým mechanizmom. Vyhľadávané pre všestrannú využiteľnosť. Vhodné napr. aj na údržbu poľnohospodárskych strojov a nákladných automobilov.
  • Stĺpové zdviháky – Robustné zariadenia určené pre profesionálne využitie. K dostaniu ako jednostĺpové, dvojstĺpové alebo štvorstĺpové zariadenie. Ich súčasťou môže byť aj prechodová rampa pre auto, ktorá celú sústavu stabilizuje.

Nosnosť autozdviháka

Poďme od teórie k praxi, ktorú by mal zohľadniť každý budúci používateľ. Aká je celková hmotnosť vášho vozidla, alebo najvyššia hmotnosť vozidla, s ktorým chcete manipulovať? Od tejto hmotnosti sa odrazte a ak chcete mať istotu výbornej stability, prihoďte pár stoviek kilogramov naviac (predstavte si, že by bolo vozidlo plne obsadené cestujúcimi a batožinou – teda napr. + 0,5 tony).

Nech už je situácia akákoľvek, snažte sa vyhnúť preťaženiu zdviháka, ktorý môže pod tiažou bremena nebezpečne vypovedať svoju funkciu. Pre domáce použitie sú zvyčajne prvou voľbou zdviháky od 1,5 – 3 ton – hydraulické s pojazdom a pákovým ovládaním a mechanické nožnicové.

Výška zdvihu

Alebo aj – keď rozhodujú milimetre!

Minimálna výška zdvihu by mala byť o niekoľko milimetrov nižšia ako je vzdialenosť podvozku automobilu od zeme. Je to z úplne prozaického dôvodu – hever musí pod auto bez problémov vojsť. V tejto výške ešte nie je zdvihák zaťažený, je v základnej pozícii.

Maximálna výška zdvihu potom už záleží od vašich preferencií. Pre štandardnú údržbu auta v garáži či na dvore (výmena kolies, kontrola podvozku) vystačíte približne so zdvihom do 350 – 400 mm. Zdviháky využívané v dielni či autoservise túto hodnotu vysoko prekračujú (cez 2 m), čo sa pretavuje aj do vyššej ceny a využitia.

Hmotnosť a manévrovateľnosť

Aj keď hmotnosť hevera nie je najdôležitejšou hodnotou, môže mať dosah na váš výber. Je lepší ťažký zdvihák alebo mám uprednostniť menší model?

Zdvihák, ktorý chcete voziť v aute, nemusí byť ťažší než 5 kg, je vybavený transportnými kolieskami, brzdou a i napriek tomu slúži svojmu účelu.

Ak hľadáte model, ktorý nebudete nosiť v aute, ale za to má poskytnúť širšie využitie aj pri ďalších opravách, čím viac ocele, tým lepšie. V takom prípade vám nebude prekážať ani zariadenie s hmotnosťou presahujúcou desiatky kilogramov. Najmä, ak je súčasťou konštrukcie aj plošina.

Ceny zdvihákov na auto

Už zrejme tušíte, že prevedenie heveru záleží od spôsobu, akým ho chcete používať. V každej z nasledujúcich cenových relácií sa však dajú nájsť kvalitné hevery, predovšetkým, ak prihliadneme na ich účel. Koľko zaplatíte za kompaktný hever do auta?

Zdviháky na auto do 40 eur

V tejto cene nájdete pomerne široký výber zdvihákov určených na uskladnenie v kufri auta a občasné príležitostné použitie. Môže ísť o nožnicové zdviháky, 2 podpery v balení, nízkoprofilové hydraulické hevery, ale aj hydraulické zdviháky známe ako panenky. Väčšina ponuky disponuje nosnosťou do max. 3 tony.

Zdviháky na auto do 80 eur

V cene od 40 – 80 eur nájdete viacero aktuálne najpredávanejších heverov na auto. Sú vhodné predovšetkým na základný servis okolo auta alebo záhradných strojov. Svojím prevedením už vzbudzujú väčšiu dôveryhodnosť, nechýbajú ani modely od renomovaných výrobcov. Po heveroch v tejto cene siahnu používatelia hľadajúci produkt, ktorý nesklame.

Zdviháky na auto od 80 eur

Horná hranica ceny za zdvihák dokáže útočiť na tisícky eur. Spolu s kvalitou prevedenia a rastúcou veľkosťou zdviháka je na mieste očakávať aj vysokú nosnosť, vhodnosť pre časté a intenzívne využívanie, bezpečné ovládanie s množstvom poistiek. Určené nielen pre osobné autá, ale aj väčšie vozidlá a ťažké bremená.

Najlepšie značky zdvihákov na auto

Poďme si v krátkosti priblížiť ponuku výrobcov, po ktorých našinci siahajú najčastejšie. Čím ich presvedčili?

  • Geko – Známy výrobca vybavenia pre autoservisy, dielne i ručného náradia zaujal hydraulickými pojazdnými hevermi s nosnosťou od 1,5 – 3,5 tony. Dobrá kvalita, jednoduché používanie!
  • Proteco – Výrobca so sídlom v ČR sa zaoberá výrobou rôzneho náradia so širokou škálou použitia v záhrade, dielni aj garáži. Medzi nimi nájdete vyhľadávané, cenovo výhodné pojazdné hevery aj hydraulické panenky.
  • Sixtol – Česká značka SIXTOL sa zaoberá výrobou automobilového náradia, autodoplnkov, vývojom aplikácií. Hevery v jej ponuke sú ideálne na doplnenie povinnej výbavy osobného automobilu.
  • Compass – Ďalšia alternatíva na zváženie, ak hľadáte zdvihák do auta za dostupnú cenu.
 ProduktInfo 
#1SIXTOL SX Jack 2,5T

⭐ 100 %
Cena / výkon
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ veľmi nízky profil umožní ľahký prístup k autám so zníženým podvozkom (89 - 389 mm)
✔️ robustný a kvalitne spracovaný kovový rám
✔️ maximálna nosnosť 2,5 tony
od 49 €
Čítať recenzie
#2Compass 3T - GS/TUV

⭐ 100 %
Univerzálny
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ veľmi odolná konštrukcia
✔️ výška zdvihu 150 až 485 mm
✔️ spoľahlivý hever pre dielne a garáže s nosnosťou 3 tony
od 120 €
Čítať recenzie
#3GEKO zdvihák 2,5 t

⭐ 98 %
Najpredávanejší
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ nosnosť 2,5 tony, vybavený kvalitnými kolieskami
✔️ disponuje nízkym profilom (80 - 365 mm)
✔️ spokojné recenzie, vysoká predajnosť
od 45 €
Čítať recenzie
#4Compass Hydraulický hever 2t

⭐ 96 %
Nízka cena
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ limitné zaťaženie 2 t
✔️ rozmedzie zdvihu sa pohybuje od 135 - 342 mm
✔️ ľahkú manipuláciu s ním vám zaistia integrované kolieska
od 28 €
Čítať recenzie
#5COMPASS Nožnicový hever 1,5T

⭐ 94 %
Do auta
✔️ TYP: nožnicový
✔️ rozsah zdvihu od 100 mm do 365 mm
✔️ nosnosť s hranicou 1,5 t
✔️ váži iba 2,5 kg, takže ho môžete voziť stále so sebou v aute
od 15 €
Čítať recenzie
#6GEKO Hever hydraulický 10 t

⭐ 92 %
Zaujímavá alternatíva
✔️ TYP: hydraulický, pojazdný
✔️ zvládne zdvihnúť 10 t
✔️ zdvihák s prídavnými kolieskami vhodný aj do domácej dielne
✔️ rozmedzie zdvihu sa pohybuje od 205 mm do 390 mm
od 23 €
Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin