Najlepšie podsedáky do auta: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie podsedáky do auta
Najlepšie podsedáky do auta sú vyrobené z trvácnych a odolných materiálov, s dôrazom na bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa. Sú vybavené systémom ISOFIX a predstavujú súčasť výbavy vozidla, v ktorom prepravujete dieťa s hmotnosťou cca od 15 – 36 kg, resp. 22 – 36 kg a s telesnou výškou do 150 cm.

Teoretický úvod máme za sebou, na rad však prichádza výber z množstva takmer identických produktov. Ako sa v ponuke zorientovať a vybrať pre svoje dieťa kvalitný podsedák? Bude vôbec podsedák tým správnym riešením alebo sa pustiť do pátrania “plnohodnotnej” autosedačke s väčšími rozmermi? V nasledujúcom sprievodcovi výberom sme sa zamerali na poslednú skupinu tzv. detských zadržiavacích zariadení, kam patria detské autosedačky a detské podsedáky do auta. Aké prevedenie je typické pre podsedáky? Aký by mal byť vek a fyzické parametre dieťaťa, ktoré sedí v podsedáku?

Dali sme si záležať na tom, aby ste tu našli viacero zaujímavých rád pohromade, vrátane používania a umiestnenia podsedáku do auta z pohľadu legislatívy. Pri výbere produktov do nasledujúceho rebríčka sme starostlivo prešli testy a recenzie podsedákov do auta, aby sme vám priniesli inšpiráciu na dobre hodnotené modely. Nájdete tu podsedáky o značiek MORE, OSANN či Peg Pérego.

Najlepšie podsedáky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1MORE Base fix 23 isofix

✔️ Disponuje systémom Isoclick Fix
✔️ Vhodný pre deti od 3 do 12 rokov, 15 až 36 kg
✔️ Pohodlné sedenie
✔️ S vodiacou poistkou
📌 od 54 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2OSANN LUX Isofix Universe 15 – 36 kg

✔️ Bezpečné upevnenie podsedáka vďaka ISOFIX systému
✔️ Pre deti s hmotnosťou 15-36 kg
✔️ S vodiacou poistkou
📌 od 54 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3MORE LITO FIX 23 isofix

✔️ Vhodné pre deti od 15 do 36 kg
✔️ Isofix systém zaistí rýchle upevnenie vo vozidle
✔️ Vystužená skrátené podopretie chrbta
📌 od 70 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Peg Pérego 2 – 3 (2021)

✔️ Vhodný pre deti, ktoré majú hmotnosť 15-36 kg
✔️ Podsedák sa do vozidla upevňuje pomocou ISOFIX systému
✔️ S vodiacou poistkou
✔️ Kvalitný poťah
📌 od 82 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5NANIA Topo Easyfix 15 – 36 kg

✔️ Upínací systém ISOFIX
✔️ Snímateľný prateľný poťah
✔️ Obľúbenosť pre nižšiu cenu
📌 od 32 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Caretero Puma Isofix

✔️ S upínacím systémom ISOFIX, pre deti 15-36 kg
✔️ Široká a pohodlná sedacia časť
✔️ Pohodlné a praktické lakťové opierky
📌 od 38 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať podsedák do auta

Nedokáže už vaše dieťa obsedieť v klasickej autosedačke? Chrbtová opierka je krátka a sedacia časť stiesnená? Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa rodičia rozhodnú pre kúpu podsedáka. Môže to byť naliehanie dieťaťa, ale aj stiesnenosť na zadných sedadlách, najmä ak sa naraz prepravuje viac detí v štandardných autosedačkách. O tom, či je podsedák dobrou voľbou si viac povieme v nasledujúcich riadkoch

Základné kategórie autosedačiek

Do pozornosti dávame nášho obsiahleho sprievodcu výberom autosedačiek, kde sme sa komplexne a do hĺbky venovali všetkých kategóriám autosedačiek a náležitostiam, ktoré z ich používania vyplývajú (ako autosedačku upevniť, kde je najbezpečnejšie miesto, kedy zvážiť kúpu ďalšej). Preto si len v krátkosti pripomeňme základné rozdelenie do skupín, aby bola pozícia podsedákov jasná na prvý pohľad.

Detské zadržiavacie zariadenia sa členia podľa hmotnosti dieťaťa do týchto skupín:

 • skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg
 • skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg,
 • skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg,
 • skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg,
 • skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg. /zdroj: slovensko.sk/

Podsedáky sú zvyčajne zostrojené tak, aby spĺňali kritériá pre kombinovanú skupinu II/III (hmotnosť dieťaťa 15 – 36 kg), resp. iba skupinu III (hmotnosť dieťaťa 22 – 36 kg).

Pozn.: Nariadenie č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií nerozlišuje medzi pojmami autosedačka a podsedák. Dôležité je, aby ste pre svoje dieťa v aute používali zabezpečenie primerané váhe a fyzickým schopnostiam.

Čo je podsedák?

 • Podsedák je detské zadržiavacie zariadenia, ktoré je v súlade s legislatívou.
 • Uloží sa na sedadlo v aute. Buď sa iba voľne položí, alebo v lepšom prípade ukotví systémom ISOFIX pevne o kovovú konštrukciu sedadla.
 • Je určený pre deti s hmotnosťou od 15 – 36 kg a s výškou do 150 cm.
 • Iba v zriedkavých prípadoch je podsedák vybavený chrbtovou opierkou (v takom prípade sa hovorí o autosedačke skupiny II/III).
 • Dieťa je pripútané trojbodovým bezpečnostným pásom autosedadla (podsedák nemá vlastné bezpečnostné pásy).
 • V podsedáku sedí dieťa o niekoľko centimetrov vyššie, čo znamená, že mu pás prechádza bezpečne cez rameno a nie hranou cez krk (eliminuje riziko poranenia pri prudkom brzdení).
 • Prednosťou podsedákov je nízka hmotnosť (cca 1,5 – 3 kg), menšie rozmery (bez chrbtovej opierky), menšie nároky na priestor (v kufri môžete mať odložené aj 2 – 3 kusy).
 • Podsedáky sa vo všeobecnosti považujú za lacnejšie ako autosedačky.

Spôsob upevnenia podsedáka o sedadlo

Inštalácia podsedáka do auta je mimoriadne jednoduchá.

Lacné podsedáky nedisponujú žiadnym upínacím mechanizmom. To znamená, že ich položíte na sedadlo, dieťa si sadne do podsedáka a zapnete ho bezpečnostným pásom sedadla. V prípade kolízie, v zákrute, ale najmä pri prudkom brzdení sa môže podsedák nakláňať do strán a dopredu spolu s dieťaťom, čo znamená aj nižšiu bezpečnosť.

Podstatne lepšie z hľadiska bezpečnosti a fixácie sú na tom kvalitné podsedáky do auta vybavené systémom ISOFIX. Tento úchytný systém tvoria 2 oceľové kotviace body (čeľuste), ktoré sa pevne zachytia o úchyty (oká) v hlavných sedadlách (nahmatáte ich medzi sedadlom a operadlom, má ich väčšina súčasných aút). Podsedák sa pomocou premysleného ISOFIX-u priamo prepojí s karosériou auta. Pri prudkých zmenách pohybu auta zostáva podsedák na mieste a nehrozí, že sa dieťa zošuchne spolu s ním.

Dobrou správou je, že výrobcovia mysleli na detaily a možnosť používania vo viacerých autách v rodine. Čo to znamená? ISOFIX čeľuste môžete z podsedáka ľahko vysunúť, no rovnako tak ľahko aj zasunúť, ak potrebujete dieťa odviezť v aute, ktoré nemá ISOFIX body inštalované (staršie ročníky). Za takto vybavený podsedák si síce priplatíte, no je podstatne univerzálnejší a využijete ho v akomkoľvek aute.

Bezpecnostne-pasy-v-aute

Spôsob fixácie dieťaťa v podsedáku

Ak ste doteraz mali vo zvyku dieťa fixovať 5-bodovým bezpečnostným pásom autosedačky, pred používaním podsedáka treba dieťa pripraviť na zmenu. Dieťa sa v aute zabezpečuje 3-bodovým bezpečnostným pásom sedadla, rovnako, ako keby sedí na sedadle dospelá osoba.

Náš tip – Vysvetlite dieťaťu úlohu bezpečnostného pásu, aby nemalo počas sedenia v podsedáku “chuť na experimentovanie” a prevliekanie pásu poza chrbát.

Ak chcete mať istotu, že pás nebude útle dieťa škrtiť, siahnite po modeli, ktorý je vybavený tzv. vodiacou poistkou. Vodiaca poistka je typickou výbavou pre najlepšie podsedáky. Tvorí ju pás so sponou. Táto poistka dokáže vytvoriť taký uhol bezpečnostného pásu, aby pás správne prechádzal cez rameno. Jednoduchý spôsob, ako sa nastavuje, nájdete napríklad aj v nasledujúcom krátkom inštruktážnom videu k podsedáku zn. Peg-Perégo.

Pohodlie a ergonómia

Tak, ako ste pri výbere autosedačky dali na recenzie alebo dobré skúsenosti známych, aj v prípade výberu podsedáka je dobré prihliadať na jeho pohodlnosť. Dieťa v ňom môže stráviť aj dlhé hodiny pri cestovaní na dovolenku, preto sa očakáva istá hrúbka polstrovania. Najlacnejšie podsedáky tvorí iba základná plastová konštrukcia potiahnutá návlekom s doslova milimetrovou penou. Oplatí sa priplatiť si za pohodlie. Rozdiel je totiž na pocit a pri používaní obrovský.

Vyhľadávaným prvkom pre zvýšenie pohodlia sú opierky rúk. Niektoré podsedáky majú tiež aj polohovateľnú skrátenú bedrovú opierku, ktorá zvyšuje pohodlie pri sedení. Medzi podsedákom a hlavným operadlom potom nie je medzera.

Hmotnosť, rozmery a údržba

Výsadou podsedákov je ich priestorová úspornosť. Na šírku nepresahujú 45 cm, ich hĺbka je cca 38 – 45 cm a výška približne do 25 cm (už aj s opierkami rúk).

Hmotnosť je približne od 1,5 – 3 kg. Oplatí sa siahnuť po ťažšom podsedáku, je to dobrá predzvesť solídnejších materiálov.

Z pohľadu údržby nemožno podsedákom nič vytknúť. Väčšinou sa dajú textilné návleky komplet zvliecť a prať, prémiové materiály sú dokonca odolnejšie voči špine a ak sa aj stane nehoda, stačí ich iba zotrieť navlhčenou handričkou.

Ceny podsedákov

Pri prvom pohľade na podsedáky do auta, nevidno zásadné rozdiely. Ak teda opomenieme rôzne farby a dizajny. Ak sa zameriate na detaily, všimnete si zásadne rozdiely, ktoré sa premietajú do ceny.

Podsedáky do 25 eur

Najlacnejší podsedák zoženiete už približne za 13 eur. Nejde o nič svetoborné – je to kus tvarovaného plastu so slabšie polstrovaným farebným návlekom. V cenovej kategórii do 25 eur nájdete prevažne základné podsedáky (dostupné aj v supermarketoch), ktorých výhodou je nízka hmotnosť a cenová dostupnosť. Vyššia miera pohodlia a systém ISOFIX absentujú.

Podsedáky 25 do 50 eur

Strednú cenovú kategóriu ovládli najpredávanejšie podsedáky do auta. Kvalita použitých materiálov a spracovania je lepšia v porovnaní s prvou cenovou kategóriu. Nájdete tu dokonca aj podsedáky s ISOFIXOM. Voči ich prevedeniu nebude mať vaše dieťa na bežných cestách do školy, či do obchodov žiadne výhrady.

Podsedáky od 50 eur

Hľadáte ešte vyššiu kvalitu a zakladáte si na odolnosti a pohodlí? Nájdete tú podsedáky s ISOFIXOM, pohodlnými opierkami rúk, nadštandardným polstrovaním a vodiacom lištou, ktorá nasmeruje bezpečnostný pás presne na rameno dieťaťa.

Najlepšie značky podsedákov

 • More – Pohodlné, dobre predávané podsedáky More sú vybavené ISOFIX systémom, vodiacou poistkou / bedrovou opierkou. Vhodné pre deti od 15 – 36 kg.
 • Osann – Podsedáky do auta Osann s nastaviteľným ISOFIXom, šírka dovoľuje dieťaťu samostatné pripútanie. Spokojné recenzie, pomer cena/kvalita.
 • Peg Pérego – Podsedáky Peg Pérego oslovia na prvý pohľad spracovaním a množstvom atraktívnych detailov. Vybavené vysúvateľným ISOFIXom, ramennou poistkou, rukoväťou na prenášanie a niektoré modely dokonca aj držiakom na nápoje.
 • Nania – Široká ponuka podsedákov Nania začína na najnižších cenách (základné modely) a končí približne na cenovke 50 eur, kde už nájdete modely s príjemným polstrovaním a kotviacim systémom.
 • Caretero – Ďalšia alternatíva cenovo dostupnejších podsedákov. Vyzdvihujeme kvalitu spracovania poťahu, moderný dizajn a dlhšie opierky rúk. Od jednoduchých po modely s ISOFIXom.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1MORE Base fix 23 isofix

✔️ Disponuje systémom Isoclick Fix
✔️ Vhodný pre deti od 3 do 12 rokov, 15 až 36 kg
✔️ Pohodlné sedenie
✔️ S vodiacou poistkou
📌 od 54 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2OSANN LUX Isofix Universe 15 – 36 kg

✔️ Bezpečné upevnenie podsedáka vďaka ISOFIX systému
✔️ Pre deti s hmotnosťou 15-36 kg
✔️ S vodiacou poistkou
📌 od 54 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3MORE LITO FIX 23 isofix

✔️ Vhodné pre deti od 15 do 36 kg
✔️ Isofix systém zaistí rýchle upevnenie vo vozidle
✔️ Vystužená skrátené podopretie chrbta
📌 od 70 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Peg Pérego 2 – 3 (2021)

✔️ Vhodný pre deti, ktoré majú hmotnosť 15-36 kg
✔️ Podsedák sa do vozidla upevňuje pomocou ISOFIX systému
✔️ S vodiacou poistkou
✔️ Kvalitný poťah
📌 od 82 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5NANIA Topo Easyfix 15 – 36 kg

✔️ Upínací systém ISOFIX
✔️ Snímateľný prateľný poťah
✔️ Obľúbenosť pre nižšiu cenu
📌 od 32 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Caretero Puma Isofix

✔️ S upínacím systémom ISOFIX, pre deti 15-36 kg
✔️ Široká a pohodlná sedacia časť
✔️ Pohodlné a praktické lakťové opierky
📌 od 38 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Od akého veku dieťaťa používať podsedák?

Vek v tomto prípade nie je rozhodujúcim faktorom. Podsedáky sú určené pre deti od 15 do 36 kg s výškou do 150 cm. Akonáhle je hmotnosť dieťaťa viac ako 36 kg a súčasne meria viac ako 150 cm, už nemusí vo vozidle používať podsedák. Povinnosťou naďalej zostáva zabezpečenie bezpečnostným pásom sedadla počas jazdy.

Môže byť podsedák umiestnený aj vpredu, na sedadle spolujazdca?

V nevyhnutných prípadoch áno, napríklad ak v zadnej časti vozidla prepravujete ďalšie autosedačky.

S výškou do 150 cm je sedenie na prednom sedadle možné len s použitím príslušného detského zadržiavacieho zariadenie ako je autosedačka alebo podsedák, s výškou nad 150 cm je sedenie na prednom sedadle bez obmedzení.

Pokutu síce za prevoz dieťaťa vpredu nedostanete (pravidlo o dovŕšení 12 rokov bolo zrušené), treba prihliadať na to, že ide o najmenej bezpečné miesto v aute. Navyše, vystrelený airbag môže dieťaťu vážne ublížiť. Ak to situácia inak nedovoľuje, odsuňte spolujazdcove sedadlo čo možno najviac dozadu.

Základný podsedák alebo autosedačka s opierkou chrbta a hlavy?

Autosedačka skupiny II/III, resp. skupiny III sa považuje za bezpečnejšie riešenie, najmä ak má výborne prispôsobiteľnú chrbtovú časť spolu s opierkou hlavy. Na trhu nájdete aj prémiovo spracované autosedačky pre staršie deti, ktoré poskytujú ochranu pred bočným nárazom. Treba však počítať s tým, že v zadnej časti auta zaberajú pomerne dosť miesta. Ak máte viac detí (a teda menej miesta vzadu) alebo sa vaše dieťa do žiadnej z autosedačiek už nezmestí, potom je primeraným (a často aj jediným) riešením kvalitný podsedák do auta s ISOFIXOM.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin