Najlepšie štartovacie káble: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie štartovacie káble

Hľadáte najlepšie štartovacie káble, ktoré v kritickej chvíli nesklamú a nakopnú motor k činnosti? Najmä počas zimy sú rána majiteľov áut neisté. Stačí, ak máte staršiu autobatériu alebo ste niekoľko dní autom nikde neboli a bezproblémový štart môže byť minulosťou. Vysoké aj nízke teploty predstavujú záťaž pre autobatérie a navyše, ak jazdíte iba krátke úseky, kapacita batérie sa nestihne ani dobiť. Preto sa oplatí mať vo výbave spoľahlivé štartovacie káble. Pri výbere sa však treba vyhnúť častých chybám. Poradíme vám, ako sa rýchlo zorientovať, aj na aké parametre prihliadať.

Štartovacie káble sú pomerne dobre dostupnou položkou, ktorú kúpite aj v bežnom supermarkete. To, či ste vybrali dobre, však zistíte až pri akcii. Hoci sa oplatí vlastniť nabíjačku autobatérie, je však použiteľná, iba ak ste doma alebo máte na dosah prívod elektrickej energie. Na parkovisku sa musíte spoľahnúť na metre čierno a červených káblov a ochotného majiteľa iného auta, ktorý vám poskytne energiu na naštartovanie.

V našom prehľade sa zameriame nielen na to, ako vybrať štartovacie káble, priblížime aj spôsob, ako ich správne zapojiť, odpojiť, čo rozhodne nerobiť a na čo si dať pozor. Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme si zobrali na pomoc aj:

 • testy a recenzie štartovacích káblov,
 • skúsenosti a rady odborníkov z nemeckého automobilového klubu ADAC.

Najlepšie štartovacie káble na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Extol Premium 800 A 5 m


Štartovací prúd: 800 A
Dĺžka: 5 m
⭐ 100 %67 € Čítať recenzie
#2Sheron 600 A 3 m

Štartovací prúd: 600 A
Dĺžka: 3 m
⭐ 100 %19 € Čítať recenzie
#3Compass 900A/ 4,5 m TÜV/GS

Štartovací prúd: 900 A
Dĺžka: 4,5 m
⭐ 98 %37 € Čítať recenzie
#4Compass 400 A 3m 100% meď

Štartovací prúd: 400 A
Dĺžka: 3 m
⭐ 96 %22 € Čítať recenzie
#54Cars 900 A 6 m

Štartovací prúd: 900 A
Dĺžka: 6 m
⭐ 94 %23 € Čítať recenzie
#6Štartovacie káble 3 000 A/4 m

Štartovací prúd: 3000 A
Dĺžka: 4 m
⭐ 92 %34 € Čítať recenzie

Ako vybrať štartovacie káble

Ponáhľate sa ráno do práce, no po otočení kľúča v zapaľovaní motor iba škrtne, kontrolky preblesknú a ticho pretne iba vaše hundranie? Takéto situácie síce dokážu zaskočiť, no nepatria k nezvyčajným. Dá sa na ne pripraviť. Súčasné autobatérie majú životnosť priemerne 6 rokov, no mnoho majiteľov áut verí, že ešte niekoľko sezón potiahnu bez problémov. Zadovážte si štartovacie káble a zlyhanie autobatérie dokážete občasne zachrániť.

V nasledujúcich kapitolách zohľadníme prierez vodičov vzhľadom k veľkosti auta, vodivosť meď vs. hliník, optimálnu dĺžku kábla a štartovací prúd. Upozorníme na časté chyby majiteľov áut pri použití štartovacích káblov a priblížime aj overené značky, v ktorých ponuke nájdete overené štartovacie káble.

1. kritérium: Prierez vodičov štartovacích káblov

Podľa odporúčania nemeckého automobilového klubu ADAC by správne štartovacie káble mali spĺňať normu DIN 72 553 alebo ISO 6722. Potom, ako sa uistíte, že káble, ktoré máte v hľadáčiku nie sú od pofidérneho predajcu, zamerajte sa na prierez vodičov, aby nimi dokázalo prejsť dostatok energie. Pre osobné automobily sa najčastejšie používajú káble s prierezom od 16 – 35 mm2.

 • Malé osobné vozidlá dokážete naštartovať aj s káblami o priereze 10 mm2.
 • Osobné vozidlá s objemom motora do 2,5 litra vystačia s prierezom vodičov 16 – 20 mm2.
 • Pre silnejšie osobné vozidlá (benzínový motor s objemom vyšším ako 2,5 l), vozidlá s dieselovým motorom a dodávky sa odporúča prierez štartovacích káblov od 25 mm2 a viac.

Pozor na hrubú izoláciu!

Niektoré štartovacie káble klamú svojím prevedením. Tenké vodiče sú obalené zbytočne hrubou vrstvou izolácie, ktorá vyvoláva zdanlivý dojem kvality. Môže ísť o vodiče s hrúbkou iba 1,5 – 5 mm2, čo je nedostačujúce pre naštartovanie akéhokoľvek auta! Nenechajte sa oklamať, čítajte pozorne všetky informácie uvedené na obale, ak nakupujete cez internet, pýtajte sa podpory na e-shope a nedajte sa odradiť nedostatočnou odpoveďou.

2. kritérium: Materiál vodičov

Hliníkové alebo medené štartovacie káble? Ak chcete dobrý výsledok a dlhšiu životnosť káblov, stavte na meď, hoci medené káble sú drahšie ako hliníkové. Odvďačia sa vám spoľahlivosťou. Meď dokáže pri rovnakom priereze viesť väčší prúd a sú aj menej náchylné na zlomenie, ktoré je veľkou slabinou práve hliníkových štartovacích káblov.

Od podozrivo lacných štartovacích káblov ruky preč!

Akoby tomu nebolo dosť pri zavádzaní s hrúbkou vodičov, niektorí výrobcovia klamú aj o tom, aké je zloženie vodičov. Hliníkové jadro káblov poťahujú tenkou vrstvou medi, aby navodili efekt solídnych medených káblov. Niekde na obale by ste však mali nájsť malými písmenami napísané, že vodiče tvorí hliník a meď, aj v akom pomerovom zastúpení.

ako zapojiť štartovacie káble

3. kritérium: Dĺžka vodičov

Najčastejšie sa stretnete so štartovacími káblami v dĺžke od 3 – 5 m. Dlhšie káble sú ťažšie, zaberajú viac miesta, niekedy je náročné ich rozmotať a najmä – ich cena je prirodzene vyššia v porovnaní s kratšími. Na druhej strane však káble o dĺžke 3 m môžu byť nedostačujúce, predovšetkým ak sa ocitnete v situácii, kedy sa nápomocné auto nebude môcť dostať do bezprostrednej blízkosti vášho auta. Zo skúseností majiteľov áut sa najväčšej obľube tešia štartovacie káble s dĺžkou 3,5 – 4 m.

Pozn. S dĺžkou kábla rastie aj odpor, preto ak chcete dlhé káble, vyberajte aj väčší prierez.

4. kritérium: Štartovací prúd

Z názvu väčšiny štartovacích káblov sa už na prvý pohľad dozviete 3 údaje – značku + štartovací prúd + dĺžku (napr. Extol Premium 800 A 5 m). Spravidla natrafíte na 400 A vodiče, v lepšom prípade aj viac. Tieto hodnoty sú zvyčajne vyhovujúce pre väčšinu vozidiel.

5. kritérium: Izolácia svoriek

Svorky, nazývané aj ako klieštiny, sa zachytávajú o póly batérie a kostru automobilu. V ich prípade je veľmi dôležitá dôkladná izolácia na všetkých častiach, okrem kontaktných miest. Iba tak dokážete predísť nebezpečným skratom a ochrániť sa pred zásahom pri manipulácii. Samozrejmosťou by mala byť aj dostatočne silná pružina v kĺbe a zúbkované vnútorné hrany, ktoré po zachytení dobre držia na mieste.

štartovacie káble návod

Ceny štartovacích káblov

Medzi štartovacími káblami sa dá nájsť hneď niekoľko produktov s výborným pomerom cena/kvalita. Oplatí sa kúpiť bežné, lacnejšie štartovacie káble alebo radšej investovať o pár desiatok eur viac a mať lepšiu istotu vo výsledku?

Štartovacie káble do 20 €

Už v cene do 20 € nájdete viacero najpredávanejších štartovacích káblov, ktoré zaujmú vašu pozornosť. Vítaným bonusom bude, ak v popise nájdete jasne uvedené zloženie aj prierez vodičov. Pozor však na modely, kde už na prvý pohľad vidíte príliš malé prierezy a chabo vyzerajúce klieštiny.

Štartovacie káble do 40 €

V cene od 20 – 40 € nájdete kvalitné štartovacie káble, ktoré bez problémov dokážu byť nápomocné aj pri silnejších a dieselových motoroch. Solídne spracovanie a medené vodiče.

Štartovacie káble od 40 €

Profesionálne a extra silné štartovacie káble (štartovací prúd až do 1600 A) doplnené o vysokokvalitnú izoláciu od renomovaných výrobcov.

Najlepšie značky štartovacích káblov

Testy štartovacích káblov priniesli zaujímavý zoznam značiek, z ktorých viaceré dominujú aj v našich rebríčkoch predajnosti. Tu je výber z nich:

 • GYS – Najširší výber štartovacích káblov, z ktorých vyššie rady ponúkajú profesionálne parametre aj pre náročných.
 • Bahco – Veľmi dobrý pomer cena / kvalita.
 • ExtolExtol Premium sú štartovacie káble, ktoré si svojím prevedením poradia aj v náročnejších podmienkach.
 • Compass – Medené štartovacie káble bez prímesí iných kovov.
 • Sheron – Základné, lacnejšie štartovacie káble s dĺžkou 3 m a štartovacími prúdmi 200, 400 a 600 A
 • 4cars – Ďalší zástupca cenovo dostupných štartovacích káblov. Maximálny prierez do 10 mm2. Vyberajte medzi tými s pozitívnymi recenziami.

Najčastejšie kladené otázky

Ako správne zapojiť štartovacie káble?

Jedna vec je kúpiť si kvalitné štartovacie káble, druhá dokázať ich správne používať. Aby sme vám nezostali dlžní tie najdôležitejšie informácie, prinášame aj návod, ako štartovacie káble napojiť:

 1. Prvý kábel (červený) napojte na kladný pól (+) vybitej batérie.
 2. Druhý koniec červeného kábla napojte na kladný pól (+) nabitej batérie.
 3. Čierny (niekedy aj modrý) kábel napojte na záporný pól (-) nabitej batérie auta, ktoré prišlo pomáhať.
 4. Druhý koniec čierneho kábla (-) musíte pripojiť na kostru karosérie auta s vybitou batériou, ideálne na taký kovový diel, ktorý je pripojený k bloku motora, čo najbližšie k štartéru. Nikdy však nie na záporný pól vybitej batérie, hrozí riziko výboja, ktorý by batériu definitívne zničil.

Základné napojenie máte za sebou. Prechádzame do druhej fázy.

 • Akonáhle sú štartovacie káble na svojich pozíciach, môžete začať s “oživovaním”. V oboch vozidlách vypnite všetky spotrebiče – najmä svetlá, rádio, klimatizáciu.
 • Naštartujte motor nápomocného auta, pridajte plyn (vyššie otáčky) a nechajte ho pár minút bežať.
 • Po chvíli (cca o 10 minút) otočte kľúčom v zapaľovaní auta, ktoré nemôže naskočiť. Ak motor chytí, nechajte obe autá pár minút v chode, prepojené káblami. Postupne zapínajte všetky spotrebiče.
 • Po stabilizovaní chodu musíte káble rýchlo v správnom poradí odpojiť.

Ako odpojiť štartovacie káble?

Je dobré si zapamätať, že postup musí byť opačný, ako pri zapojení.

To znamená – rýchlo odpojiť čierny kábel (-) od kostry auta, ktoré potrebovalo pomoc, druhú časť čierneho kábla od nápomocného auta, červený kábel (+) od nápomocného auta a na úplný koniec odpojiť druhú časť červeného kábla od svorky pôvodne vybitej batérie.

Čo urobiť po naštartovaní auta?

Hoci už motor spokojne pradie, ešte nemáte vyhraté. Na to, aby batéria zvládla samostatné budúce štartovanie, musíte obnoviť jej kapacitu a nabíjať ju počas minimálne polhodinovej až hodinovej plynulej jazdy.

Prečo auto nenaštartovalo?

Aj keď ste sa tentokrát zachránili, je na mieste uvažovať, prečo auto nenaštartovalo. Tu je zoznam najčastejších príčin:

 • Nechali ste cez noc zapnuté svetlá, autorádio, nabíjanie autokamery, vyhrievacej podložky …
 • Na batérii sú zlé kontakty.
 • Batéria je staršia ako 5 – 6 rokov. Starnutím sa totiž kapacita autobatérie znižuje.
 • Došlo k hlbokému vybitiu autobatérie (napr. pri dlhom státi počas mrazivých dní, častokrát už ide o vážne nezvratné poškodenie).
 • Alternátor nedobíja batériu tak, ako by mal.
 • Problém je v elektrickom systéme vozidla. Najmä moderné autá majú množstvo elektroniky a niektoré z nich spotrebúvajú energiu aj pri vypnutom zapaľovaní.
 • Nielen mráz, ale aj vysoké teploty cez leto dokážu spôsobiť komplikácie – dochádza k samovybíjaniu batérie.

Kto môže mať najväčšie problémy so štartovaním auta v zime?

Šofér, ktorý často štartuje, prechádza iba krátke úseky a pri jazde má zapnutých viacero tzv. komfortných spotrebičov. Akumulátor nestíha obnovovať svoju kapacitu spätne od alternátora a vyčerpáva sa pri opakovaných štartoch.

Prečo sa moderné autá nesmú štartovať roztlačovaním?

Ak máte starú škodovku alebo „žigulíka“, roztlačovaním si dokážete pomôcť. V prípade moderných vozidiel už k takémuto riešeniu nepristupujte. Hrozí riziko poškodenia katalyzátora alebo preskočenie rozvodových remeňov.

Čo robiť, ak nemám štartovacie káble ani ďalšie auto na naštartovanie?

 • Ak sa nenašiel nikto ochotný z okoloidúcich a teda nie je možné naštartovať vaše auto cez štartovacie káble a druhé auto, majte v telefóne uložené číslo na asistenčnú službu.
 • Ak stojíte doma na dvore, môžete si pomôcť externým zdrojom alebo autonabíjačkou.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Extol Premium 800 A 5 m


Štartovací prúd: 800 A
Dĺžka: 5 m
⭐ 100 %67 € Čítať recenzie
#2Sheron 600 A 3 m

Štartovací prúd: 600 A
Dĺžka: 3 m
⭐ 100 %19 € Čítať recenzie
#3Compass 900A/ 4,5 m TÜV/GS

Štartovací prúd: 900 A
Dĺžka: 4,5 m
⭐ 98 %37 € Čítať recenzie
#4Compass 400 A 3m 100% meď

Štartovací prúd: 400 A
Dĺžka: 3 m
⭐ 96 %22 € Čítať recenzie
#54Cars 900 A 6 m

Štartovací prúd: 900 A
Dĺžka: 6 m
⭐ 94 %23 € Čítať recenzie
#6Štartovacie káble 3 000 A/4 m

Štartovací prúd: 3000 A
Dĺžka: 4 m
⭐ 92 %34 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových štartovacích káblov. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie štartovacie káble na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin