Najlepšie autožiarovky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie autožiarovky

Bez funkčných svetiel sa v aute na cestách nezaobídete. S ich pomocou máte totiž nevyhnutný prehľad o tom, čo sa pred vami deje. Ako vybrať najlepšie autožiarovky? Ak stojíte pred kúpou nových autožiaroviek alebo vám na súčasných nevyhovuje niektorý z kľúčových parametrov, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy. Od motoristov si získali veľmi dobré hodnotenia.

Autožiarovky sú malou súčasťou výbavy vozidla, no neprehliadnuteľnou. Ich nefunkčnosť si všimnú policajné cestné hliadky či dokonca pracovníci technickej kontroly vozidla. Vo väčšine prípadov však na to príde človek, ktorý auto pravidelne riadi. Tento problém treba okamžite vyriešiť. Vypálenú autožiarovku by ste mali čo najskôr vymeniť, a preto je dobré mať v autovýbave aspoň niekoľko kompatibilných autožiaroviek pre vaše auto.

Aké parametre si všímať pri výbere autožiaroviek? Ako sa vyznať v rôznych hodnotách? Základné delenia a možnosti nájdete v nasledujúcom sprievodcovi „Ako vybrať autožiarovku“. Tak ako ste svoje auto vyberali podľa sympatií (a dôvery) k istej značke, aj v prípade autožiaroviek je lepšie dať prednosť produktom od overených výrobcov. Hľadajte preto recenzie autožiaroviek, v ktorých nájdete cenné užívateľské skúsenosti a dojmy.

Najlepšie autožiarovky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osram Night Breaker Laser H7

Najlepšie žiarovky typu H7
✔️ Až do 150 % jasnejšie ako štandardné halogénové žiarovky
✔️ Ešte belšie svetlo, neosvetľujúce protiidúcich šoférov
✔️ Homologizované na použitie v cestnej premávke
📌 od 19,90 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Philips X-tremeVision H4 P43t-38

Najlepšie žiarovky typu H4
✔️ Až o 130 % jasnejšie svetlo
✔️ Dosah lúča až 130 m
✔️ O 20 % belšie svetlo než u bežných svetlometov
📌 od 9,40 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Osram Night Breaker Laser 64150NL-HCB H1

Najlepšie žiarovky typu H1
✔️ O 150 % jasnejšie ako štandardné halogénové žiarovky
✔️ O 150 m dlhší svetelný kužeľ
✔️ Svetlo o 20 % belšie, neosvetľuje protiidúcich vodičov
📌 od 14,50 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Philips Vision H7 PX26d 12V 55W 12972PRC2

Alternatíva žiaroviek H7
✔️ O 30% lepší jas než štandardné žiarovky do svetlometov
✔️ Vhodné pre diaľkové svetlá, stretávacie svetlá, predné hmlové svetlá
✔️ Homologizované
📌 od 14,90 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Philips VISION 12498B2 P21W

Univerzálne žiarovky
✔️ Sada 2 signálnych žiaroviek do automobilu
✔️ Pre predné smerové, interiér, registračná značka, zadné hmlové svetlá, zadné smerové a ďalšie iné
✔️ Homologizované
📌 od 2 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Philips VISION 12342PRC2 H4

Alternatíva žiaroviek H4
✔️ O 30% lepšia viditeľnosť než štandardné žiarovky do svetlometov
✔️ Vhodné pre diaľkové svetlá, stretávacie svetlá, predné hmlové svetlo
✔️ Homologizované
📌 od 7,80€
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať autožiarovky

V bohatej ponuke autožiaroviek je na prvý pohľad náročné zorientovať sa. Nájdete v nej lacné autožiarovky, autožiarovky ponúkajúce veľmi dobrý pomer cena/výkon či prémiové autožiarovky s najnovšími technológiami, ktoré svojimi kvalitami presvedčia náročných kupujúcich. Ak chcete nahradiť súčasné autožiarovky, je dobré vedieť, že kvalitné autožiarovky môžu poskytnúť osvetlenie s lepšími parametrami, než ste poznali doteraz. To znamená nielen vyšší jazdný komfort, ale aj bezpečnejšiu jazdu za zhoršených svetelných podmienok.

A o to ide! Aj vy si môžete vybrať autožiarovky s výbornou svietivosťou, belšou bielou, dlhou životnosťou a v neposlednom rade tiež s istotou kompatibility pre svetlomety vášho auta. Z akých možností máte na výber a čomu venovať najväčšiu pozornosť?

Základné druhy autožiaroviek

Podľa technológie, ktorú autožiarovky využívajú, sa delia na – autožiarovky halogénové, LED autožiarovky a xenónové autožiarovky.

 • Halogénové autožiarovky – Ide o najpopulárnejšiu a cenovo najdostupnejšiu voľbu. Táto staršia technológia je rokmi preverená a síce neposkytuje také top hodnoty ako moderná konkurencia, pre dobrú dostupnosť a široký výber sa dlhodobo udržuje na popredných miestach predajných rebríčkov. V nových autách s lepšou výbavou sa už nepoužívajú.
 • Xenónové autožiarovky (výbojky) – Ide o novší druh, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Sú považované za veľmi výkonné zdroje svetla s prekvapivo dlhou životnosťou. Nevýhodou je náročnejšia montáž, vyššie nároky na spotrebu energie, no zároveň aj vyššia cena v porovnaní s halogénovými žiarovkami.
 • LED autožiarovky – Vynikajú jasne bielou farbou svetla, výbornou svietivosťou a bezkonkurenčnou životnosťou. Nároky na spotrebu energie sú nízke.„Kameňom úrazu“ je cena, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako pri halogénových autožiarovkách a v mnohých prípadoch absentujúca homologizácia. Môžu oslepovať šoférov v protiidúcich autách, používajú sa skôr vo vozidlách na off-road.

auto svietenie

Výber autožiaroviek – dôležité parametre

Na baleniach autožiaroviek nájdete množstvo údajov. Kým niektoré sú na vašej voľbe, iné parametre sú pevne dané konštrukciou svetlometu. Čo to znamená? Skôr, ako sa pre konkrétny model autožiaroviek rozhodnete, musíte poznať:

 • o aké svetlo ide (diaľkové, stretávacie, koncové, smerové, v interiéri vozidla,),
 • aký druh pätice možno do svetlometu namontovať,
 • s akým napätím budú autožiarovky pracovať (12V alebo 24 V),
 • a či ide o autožiarovky schválené pre používanie na slovenských cestách.

Ak budete poznať tieto údaje, nasleduje výber svetelného výkonu, farby bieleho svetla a životnosti. Vo všeobecnosti platí, že autožiarovky s nižšími nárokmi na spotrebu energie a dlhšou životnosťou sú považované za kvalitnejšie.

Náš tip – Ak nemáte s kúpou autožiaroviek skúsenosti, hľadajte informácie o vhodnom type autožiaroviek v užívateľskej príručke pre vaše auto. Väčšinou sú dostupné aj ako online brožúry na internete alebo tú svoju nájdete v odkladacom priestore pred spolujazdcom. Ak viete autožiarovku zo svetlometu vymontovať, všetky základné údaje na nej budú vyryté.

Homologizácia autožiaroviek

Autožiarovky, ktoré sa používajú na vonkajšie svietenie či osvetlenie vozidla by mali byť homologizované, teda schválené na používanie na slovenských cestách a v zodpovedajúcej kvalite. Na krabičke, resp. v popise autožiarovky v e-shope hľadajte označenie E alebo ECE.

Neschválené sú spravidla lacné autožiarovky, ale nájdu sa aj medzi špecifickými drahšími variantmi. Pri cestnej kontrole, na STK či v prípade dopravnej nehody môže byť použitie nehomologizovaných autožiaroviek pomerne zásadnou komplikáciou. O to viac je dôležité nakupovať od seriózneho predajcu a zaujímať sa o značkové autožiarovky.

Pätica autožiaroviek

V osobných automobiloch sú najčastejšie menené žiarovky v stretávacích a diaľkových svetlách. Do nich sa inštalujú autožiarovky s označeniami H7, H4 a H1.

Každej z nich prináleží iná pätica, napríklad PX26d, P43t, P14,5s a podľa druhu autožiarovky aj mnohé ďalšie. Pätica je pevná časť, pomocou ktorej sa autožiarovka montuje a zachytáva do na zdroj svetla do svetlometu. Skontrolujte, či je mechanické upevnenie totožné so súčasným (kontrolou v autopríručke alebo vymontovaním starej autožiarovky).

Napätie

V osobných automobiloch sa používajú autožiarovky s napätím 12 V, v nákladných automobiloch zase autožiarovky s napätím 24 V. Ani tento údaj v popise produktu alebo na krabičke neprehliadnite.

auto cesta noc

Príkon

Príkon súvisí priamoúmerne nielen s výkonom autožiarovky, ale aj s nárokmi na spotrebu energie. Spotreba sa však rôzni v závislosti od technológie autožiarovky. Pre rôzne svetlá na aute je stanovená hodnota výkonu. Napríklad pre autožiarovky H4 je to výkon 55 W.

Farebná teplota

Na slovenských cestách je povolené používať iba autožiarovky s bielym svetlom. Nie je biela ako biela, a to zrejme viete aj podľa osvetlenia v domácnosti. Pri výbere autožiaroviek sa preto stretnete aj údajom o farebnej teplote. Jej jednotkou je Kelvin.

 • Farebná teplota okolo 3000 K zodpovedá teplému bielemu svetlu s jemne žltým nádychom, aké vytvárajú klasické žiarovky v domácnosti.
 • Neutrálnemu bielemu svetlu zodpovedá teplota od 4500 – 5000 K.
 • Svetlo, ktoré vnímame ako chladné biele, bude mať farebnú teplotu blízko hodnoty 6000 K (svetlo má slabo modrý nádych).

Pozor, neinštalujte do svetlometov autožiarovky s výrazne modrým nádychom. Pre jazdu a bezpečnosť môžu mať nevhodné vlastnosti (a vidia ich namodro aj hliadky, ktoré si vás všimnú).

Svetelný výkon

V súvislosti so žiarovkami (vrátane autožiaroviek) je jednou z najviac skloňovaných veličín svetelný tok. Svetelný tok sa uvádza v lumenoch (lm) a súvisí so silou žiarovky, teda koľko svetla je schopná vydať.

Všeobecne sa odporúča siahnuť po autožiarovkách so svetelným výkonom 1500 – 1800 lm. Nižšie hodnoty svetelného toku vozovku v noci dostatočne neosvetlia, vyššie hodnoty svetelného toku zase spôsobia chvíľkové oslepenie protiidúcich šoférov.

Životnosť autožiaroviek

Čím je osvetlenie silnejšie/výkonnejšie, tým kratšia je životnosť autožiaroviek. Hoci na obale autožiaroviek nájdete uvedenú životnosť v hodinách svietenia bez poruchy, ide o životnosť v laboratórnych podmienkach. Pri reálnom používaní bude mať na životnosť žiarovky vplyv viacero faktorov, vrátane počtu rozsvietení. Značkové autožiarovky s dlhou životnosťou budú patriť k najdrahším.

Ako na výmenu autožiaroviek?

Ak vás čaká výmena autožiaroviek v stretávacích alebo diaľkových svetlometoch, vymeňte obe strany súčasne. Je to celkom dobrý zvyk z autoservisov, aby sa pred vozidlom vytváralo osvetlenie rovnakých kvalít a parametrov. Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchý úkon, kotvenie svetlometov je komplikované, rovnako ako prístup k nim. Neurobíte chybu, ak túto prácu zveríte odborníkom.

Pravidelne cestujete dlhšie trasy a chcete mať istotu, že vás nezaskočí výpadok žiadneho svetla? Majte vo výbave aspoň jednu autožiarovku do stretávacieho svetlometu, diaľkového svetlometu, smerovky, spiatočky a do osvetlenia nad registračnú značku.

Ceny autožiaroviek

Rozdiely z pohľadu technológie, kvality a životnosti autožiaroviek sa premietajú do ich ceny. S akou investíciou počítať a čo za svoje peniaze dostanete?

✅ Autožiarovky do 5 eur

Ak nepotrebujete najnovšie technológie a vystačíte s halogénovými autožiarovkami, už v tejto cenovej kategórii nájdete veľmi solídny výber. Zaujímajte sa predovšetkým o dostatočný svetelný výkon. Rozhodujúcim kritériom medzi podobnými produktami môže byť aj životnosť, recenzie či skúsenosti s konkrétnou značkou.

✅ Autožiarovky od 5 do 10 eur

Pomer cena/výkon je zvyčajne lepší, rovnako tak aj životnosť autožiaroviek. Na bežné používanie v nesťažených podmienkach vyhovujú väčšine používateľov. Výber je naďalej obrovský a zohľadňuje potreby motoristov.

✅ Autožiarovky od 10 eur

Kategória, v ktorej najviac pozornosti pútajú aktuálne najpredávanejšie autožiarovky s vylepšenými vlastnosťami. K ich prednostiam patrí výborný svetelný výkon, belšia biela, viac jasu a nadštandardná životnosť. Okrem balení s jedným či dvoma kusmi sú v tejto cenovej kategórii prítomné aj viackusové balenia autožiaroviek. Cena za kus je výhodnejšia, no uistite sa, že majú kvality, aké hľadáte.

Najlepšie značky autožiaroviek

Ak chcete poznať overené značky, ktoré sa výrobe autožiaroviek venujú vo veľkom, neprehliadnite nasledujúci sumarizačný zoznam.

 • Osram – Najväčšia ponuka autožiaroviek na našom trhu – od lacných až po drahé autožiarovky. Rôzne pätice, luminancia či farebná teplota. Výborná predajnosť a všeobecne veľmi dobré recenzie.
 • Philips – Aj autožiarovky Philips patria k overenej voľbe. Široký výber, v ktorom si svojho favorita nájde aj náročný motorista.
 • Compass – Ucelenú ponuku autodoplnkov prináša aj značka Compass. Obľúbené sú cenovo dostupné súpravy autožiaroviek či náhradné súpravy predávané aj spolu s poistkami.
 • Autolamp – Už samotný názov dáva tušiť zameranie značky Autolamp. Široký výber autožiaroviek na rôzne príležitosti – od štandardného použitia po offroad vysokovýkonné svetlá.
 • Neolux – Dobrá voľba, ak hľadáte spoľahlivé žiarovky do svetlometov a ostatných svetiel za prijateľnú cenu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osram Night Breaker Laser H7

Najlepšie žiarovky typu H7
✔️ Až do 150 % jasnejšie ako štandardné halogénové žiarovky
✔️ Ešte belšie svetlo, neosvetľujúce protiidúcich šoférov
✔️ Homologizované na použitie v cestnej premávke
📌 od 19,90 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Philips X-tremeVision H4 P43t-38

Najlepšie žiarovky typu H4
✔️ Až o 130 % jasnejšie svetlo
✔️ Dosah lúča až 130 m
✔️ O 20 % belšie svetlo než u bežných svetlometov
📌 od 9,40 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Osram Night Breaker Laser 64150NL-HCB H1

Najlepšie žiarovky typu H1
✔️ O 150 % jasnejšie ako štandardné halogénové žiarovky
✔️ O 150 m dlhší svetelný kužeľ
✔️ Svetlo o 20 % belšie, neosvetľuje protiidúcich vodičov
📌 od 14,50 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Philips Vision H7 PX26d 12V 55W 12972PRC2

Alternatíva žiaroviek H7
✔️ O 30% lepší jas než štandardné žiarovky do svetlometov
✔️ Vhodné pre diaľkové svetlá, stretávacie svetlá, predné hmlové svetlá
✔️ Homologizované
📌 od 14,90 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Philips VISION 12498B2 P21W

Univerzálne žiarovky
✔️ Sada 2 signálnych žiaroviek do automobilu
✔️ Pre predné smerové, interiér, registračná značka, zadné hmlové svetlá, zadné smerové a ďalšie iné
✔️ Homologizované
📌 od 2 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Philips VISION 12342PRC2 H4

Alternatíva žiaroviek H4
✔️ O 30% lepšia viditeľnosť než štandardné žiarovky do svetlometov
✔️ Vhodné pre diaľkové svetlá, stretávacie svetlá, predné hmlové svetlo
✔️ Homologizované
📌 od 7,80€
⭐ 90 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin