Najlepšie škrabky na auto: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie škrabky na auto
Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie škrabky na auto? Táto na prvý pohľad prehliadaná autovýbava má počas mrazivých zimných dní veľmi dôležitú úlohu. Bez pomoci kvalitnej škrabky na auto neodídeme načas. Úlohou škrabky na auto je totiž bezpečne a podľa možnosti čo najrýchlejšie odstrániť vzniknutú námrazu na sklách vozidla. Námraza najčastejšie pokrýva čelné sklo, no nevyhýba sa ani sklám na dverách vozidla či v jeho zadnej časti. A o tom, že pri šoférovaní potrebujeme mať dokonalý rozhľad do všetkých strán, nebude zrejme nikto pochybovať.

V nasledujúcom sprievodcovi si preto povieme viac o tom, ako vybrať škrabku na auto, aby bolo odstraňovanie zamrznutého ľadu čo najjednoduchšie. Hoci ide o pomerne cenovo nenáročnú výbavu, je dobré mať prehľad o dostupných možnostiach a vybrať si riešenie, ktoré bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Do nasledujúceho rebríčka sa dostali užívateľsky veľmi dobre hodnotené škrabky na auto od známych značiek. K dobrej kúpe si vezmite na pomoc aj dostupné testy a recenzie škrabiek na auto, v ktorých nájdete cenné skúsenosti a dojmy z používania.

Najlepšie škrabky na auto podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fiskars Solid 143063

Najlepšia škrabka na auto na trhu
+ Robustný a odolný dizajn
+ Ohybná čepeľ sa prispôsobuje zahnutému sklu
+ Nepoškodzuje ochrannú vrstvu automobilových skiel
+ Kvalitné prevedenie
od 5 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fiskars SnowXpert so zmetáčikom

Najlepšie škrabka so zmetáčikom
+ Inovatívne prevedenie metličky so škrabkou 2v1
+ S možnosťou rozdelenia na 2 časti
+ 2 rady gumových vlákien metličky
+ Tvar ideálny aj na čistenie spätných zrkadiel
od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Kärcher EDI 4 1.598-900.0

Najlepšia elektrická škrabka na auto
+ Rotujúci kotúč so stabilnými plastovými čepeľami
+ Doba prevádzky batérie 15 minút
+ Jednoduché používanie
+ Obľúbená značka
od 50 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Fieldmann Škrabka na auto so zmetáčikom

Najlacnejšia kvalitná škrabka na auto
+ Praktická škrabka na auto so zmetáčikom
+ Pomer cena/kvalita
+ Metlička je neoddeliteľná
od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5COMPASS Škrabka s metličkou

Alternatíva na zváženie
+ Cenovo dostupná škrabka s metličkou
+ Vyrobená z masívneho plastu
+ Rukoväť príjemná na dotyk
od 4 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Compass Škrabka na ľad s rukavicou

+ Škrabka s plastovým ostrím s textilnou rukavicou
+ Rukavica doplnená o kožušinu
+ Jednoduché používanie
od 5 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať škrabku na auto

Škrabky na auto majú rôzne tvary, rozmery či materiálové prevedenie. Líšia sa tiež cenou a s tým spojenou životnosťou. Každý šofér už mal v rukách základnú plastovú škrabku za pár eur, no iba menšie percento pracovalo so značkovou škrabkou, s ktorou išlo odstraňovanie námrazy podstatne ľahšie. Aké sú základné druhy škrabiek na ľad?

ako vybrať škrabku na auto

Základná škrabka na auto

Základná škrabka na auto predstavuje najjednoduchšie riešenie. Má tvar trojuholníka, štvorca alebo obdĺžnika. Pracovná hrana dosahuje priemerne 9 – 11 cm, čo predpovedá aj záber pri sťahovaní ľadu z okien. Jej hrany majú rozličnú úpravu – jedna hrana je vybavená zúbkami (hrotmi) a hodí sa na prvotné rozrušenie námrazy na skle, druhá je hladká a slúži na rýchlejšie sťahovanie námrazy v jednom smere, tretia môže mať pogumovaný okraj a sklo jedným ťahom zľahka dolešťovať.

Základnú škrabku kúpite už za menej ako 1 €. Ide o tenký plát plastu, preto je aj jej životnosť kratšia. Pri práci je ruka pomerne blízko k námraze, preto nezabudnite na rukavice. V aute však zaberá iba minimum miesta.

Jednoduchá škrabka na auto s rukoväťou

Druhú kategóriu predstavujú cenovo dostupné škrabky na auto s rukoväťou. Stoja iba niekoľko eur a u šoférov sa radia k obľúbenej voľbe. Škrabku držíte za rukoväť, čo znamená lepšie rozloženie sily a menší kontakt ruky s námrazou. Kvalitné škrabky tohto typu majú rukoväť pogumovanú pre príjemnejší pocit pri práci. Takáto škrabka má však už iba jednu hranu alebo nanajvýš dve, pričom druhá zúbkovaná je krátka a umiestnená na bočnej strane.

Aj v tomto prípade je pracovná hrana cca 9 – 11 cm, no rukoväť zväčšuje parametre škrabky. Celková dĺžka škrabky potom neraz dosahuje až 25 cm.

Škrabka na auto s rukavicou

Škrabka s rukavicou predstavuje vylepšenie jednoduchej škrabky na auto s rukoväťou. Ako napovedá samotný názov, súčasťou škrabky je rukavica/návlek, vo vnútri ktorej je rukoväť. Ruku stačí vložiť do rukavice, kde zostáva v teple – chránená pred mrazom či vlhkosťou. Samotná škrabka ma jednoduchý lichobežníkový tvar s hladkou alebo zúbkovanou čepeľou o šírke cca 9 – 11 cm.

K prednostiam sa radí nízka cena a primeraná skladnosť. Slabinou však paradoxne býva kvalita samotnej škrabky, ktorá môže byť náchylná na prasknutie.

Škrabka na auto s metličkou

Snehová vrstva a pod ňou nezdolná vrstva ľadovej námrazy na aute. Takto môže vyzerať výzva nejedného zimného rána. Najskôr treba sneh odpratať a až následne sa pustiť do boja s námrazou. Na sneh je ideálne použiť obratnú metličku s hustejšími štetinami. Metličku na sneh a škrabku na auto môžete mať v autovýbave zvlášť, no mnohí šoféri si obľúbili aj kombinované riešenie, pri ktorom je metlička a škrabka súčasťou jednej pomôcky.

Na jednej strane rukoväte môže byť metlička a na druhej škrabka. Alebo sú oba pracovné nástroje na jednej strane rukoväte a dajú sa odnímať/používať podľa potreby. Takáto škrabkometlička už dosahuje väčšie rozmery – a to aj pre prítomnosť rukoväte. Pracovná hrana škrabky (čepeľ) je štandardne do 11 cm, hlavica zmetáka môže dosahovať dĺžku 20 – 25 cm. Samotná veľkosť pomôcky tohto typu môže dosiahnuť dĺžku až do 60 cm. V aute tak zaberie viac miesta, no zároveň s ňou dosiahnete ďalej aj vtedy, ak máte menšiu výšku alebo naopak – vyššie auto.

ľad na aute

Teleskopická škrabka na auto

Teleskopická škrabka na auto prichádza zaujať všestrannosťou a predovšetkým výborným dosahom na ťažšie dostupné miesta. Jej súčasťou je teleskopická rukoväť, ktorá umožňuje dĺžkové predĺženie – priemerne do dĺžky 80 – 120 cm. Okrem tohto vylepšenia ide často o škrabku kombinovanú so zmetáčikom. Je však dobré myslieť na to, že zoškrabovanie námrazy cez dlhú rukoväť je pomerne nepraktické a menej presné. Dlhú rukoväť tak lepšie využijete najmä pri odmetaní snehu zo strechy auta alebo čelného skla.

V tejto kategórii nájdete aj robustné teleskopické škrabky určené na nákladné vozidlá a autobusy.

Elektrická škrabka na auto

Elektrické a akumulátorové škrabky na auto sú v kategórii škrabiek lákavou novinkou. Niektoré sú napájané z autozásuvky a je dôležité sledovať dostatočnú dĺžku kábla. Iné sú akumulátorové a pre spokojné používanie by ste si mal všímať dobu prevádzky na jedno nabitie (cca 10 – 30 minút). Tieto škrabky pracujú buď na báze mechanického rozrušovania námrazy, no tentokrát bez potreby veľkej fyzickej aktivity, alebo dochádza k ohrevu čepele, čo zjednodušuje uvoľnenie námrazy na skle.

Ide o pomôcky, ktorých cena dosahuje desiatky eur. Ak máte záujem o takéto prevedenie, je dôležité vyberať z ponuky renomovaných výrobcov, aby ste nenaleteli na pofidérne „mašinky“ bez výsledku či dokonca zvyšujúce riziko poškodenia skla na aute.

Čomu venovať pozornosť pri výbere škrabky na auto?

 • Veľkosť škrabky – Od malých, praktických pomôcok, po výraznejšie teleskopické konštrukcie. Niektoré škrabky zaberajú iba minimum miesta vo dverách auta, ďalšie je už praktickejšie uskladňovať v kufri auta. Záber čepele škrabky na ľad je pre väčšinu ponuky veľmi podobný – a to 9 – 11 cm.
 • Materiálové prevedenie – Základná časť škrabky na auto je z plastu – menej kvalitného pri lacných, „no name“ škrabkách, až po kvalitný plast, ktorý vydrží používanie aj v hlbokých mínusových teplotách. Okrem toho býva súčasťou škrabiek pogumovanie jednej z hrán. Táto guma by si mala udržať svoju pružnosť v mrazivých teplotách. Na rukoväte sa používa pogumovanie alebo pena.
 • Odolnosť – Odolnosť a celková životnosť škrabky na auto závisí od kvality spracovania, použitých materiálov a frekvencie používania.
 • Viacúčelovosť – Okrem hladkej čepele disponujú niektoré škrabky aj čepeľou pogumovanou a čepeľou zúbkovanou. Ich súčasťou tiež môže byť metlička.

ako si poradiť s námrazou na aute

Ceny škrabiek na auto

Koľko zaplatíte za kvalitnú škrabku na auto s rukavicou a metličkou? A na koľko vyjde elektrická škrabka na auto? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Škrabky na auto do 5 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete základné škrabky na auto, škrabky na auto s rukoväťou aj škrabky na auto s rukavicou. Najlacnejšie stoja menej ako 1 euro. Sú dobre dostupnou výbavou, ktorá by pre prípad potreby nemala chýbať v žiadnom aute. Niektoré prekvapia odolnosťou a praktickosťou, iné vydržia pár použití.

Škrabky na auto od 5 do 15 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie škrabky na auto od značkových predajcov. Obľúbené pre dobrý pomer cena/výkon a cena/kvalita. Ide najmä o škrabky s pevnou rukoväťou, teleskopickou rukoväťou alebo kvalitné škrabky s metličkou.

Škrabky na auto od 15 eur

V tejto cene nájdete kvalitné teleskopické škrabky vhodné aj na autobusy alebo nákladné autá. Oslovia mohutnosťou a dosahom. Taktiež sem patria elektrické škrabky na auto so zapojením do autozásuvky alebo s integrovaným akumulátorom.

Obľúbené značky škrabiek na auto

Radi si vyberáte medzi najlepšími? V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené škrabky na auto v rôznych prevedeniach.

 • Fiskars – Škrabky na auto značky Fiskar predstavujú veľmi dobrú voľbu. Zaujmú jednoduchým prevedením, výbornou ergonómiou a ohybnou čepeľou, ktorá sa prispôsobuje zahnutému sklu.
 • Kärcher – Batériová škrabka na ľad Kärcher pracuje so 6 rotujúcimi čepeľami. Nabíja sa 3 hodiny a mala by poskytovať prevádzku na 15 minút. Patrí medzi veľmi dobre predávané elektrické škrabky.
 • Fieldmann – V ponuke značky Fieldmann nájdete cenovo dostupné a dobre predávané škrabky na auto s metličkou a dlhšou rukoväťou. Vyrobené z kvalitného plastu, vydržia aj vo veľkých mrazoch.
 • Compass – Ak máte záujem o šikovnú teleskopickú škrabku so zmetákom, neprehliadnite zaujímavé modely od značky Compass. Veľmi dobrý pomer cena/kvalita. V ponuke tiež škrabky s rukoväťou navrhnuté s ohľadom ergonómiu – v rôznych veľkostiach a tvaroch.
 • Sheron – Farebne a dizajnovo atraktívne škrabky na ľad s pevnou alebo teleskopickou rukoväťou. Dobré držanie v ruke.

Niekoľko tipov, ako rozmraziť sklá na aute

Čo ďalšie použiť na zamrznuté sklá na aute?

Odmyslime si teraz všetky babské rady a videá s tipmi, z ktorých niektoré môžu vážne poškodiť sklo na aute. Žiadne polievanie autoskla teplou vodou, ani vyrábanie tekutých zmesí z kuchynských surovín! Ak si chcete prácu so zamrznutými sklami na aute uľahčiť alebo dokonca predísť vzniku námrazy na aute, inšpirujte sa napríklad nasledujúcimi možnosťami.

 • Kryt na čelné sklo proti námraze – Ide o clonu opatrenú hliníkovou vrstvou alebo špeciálnou viacvrstvovou tkaninou (v závislosti od ceny clony). V zime sa používa ako ochrana pred námrazou a ideálne je rozložiť ju na sklo ešte večer. V lete zase chráni sedadlá pred vyblednutím a plasty proti popraskaniu. Používa sa na zaparkovanom aute počas dňa.
 • Elektrický rozmrazovač čelného skla – Jednoduchý ohrievač zapojíte do autozásuvky a behom okamihu námraza na čelnom skle poddáva. Funguje na princípe fénu, ktorý môžete nasmerovať, ako práve potrebujete. Prístroj sa dá používať aj na odhmlievanie skiel. Jeho súčasťou býva silná prísavka.
 • Rozmrazovač skiel na auto – Ide o prípravok s rozprašovačom, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu liehu. Už krátko po nanesení na sklo rozpúšťa námrazu, a to dokonca aj počas veľmi nízkych teplôt pod bodom mrazu.

Čo na zamrznuté okná na aute zvnútra?

Námraza vo vnútri auta sa objaví najmä vtedy, ak si do vozidla nanesiete sneh/vodu na topánkach a vlhkosť z koberčekov sa z interiéru nemá kde odpariť. Molekuly vody sa potom vyzrážajú na vnútornej strane čelného skla a počas mrazivej noci môžu aj primrznúť a vytvoriť súvislú vrstvu námrazy. Na odstraňovanie tejto námrazy nepoužívajte rozmrazovač. Pomerne nepohodlné je aj použitie škrabky, nakoľko zoškrabovaná námraza zasype palubovku aj ovládacie prvky. Inak sa však táto situácia niekedy nedá vyriešiť. Je preto lepšie predchádzať jej. Ak na to?

Auto po zaparkovaní krátko vyvetrajte, autorohože vylejte, koberce oprášte a utrite mokré miesta. Majiteľom áut sa osvedčilo umiestniť do interiéru vozidla na noc pohlcovač vlhkosti a preleštiť čelné sklo zvnútra penou na holenie.

Náš tip – Ak máte možnosť, parkujte auto počas noci otočené čelným sklom na východ. Východné slnko sa o námrazu postará – buď ju roztopí, alebo aspoň povolí.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fiskars Solid 143063

Najlepšia škrabka na auto na trhu
+ Robustný a odolný dizajn
+ Ohybná čepeľ sa prispôsobuje zahnutému sklu
+ Nepoškodzuje ochrannú vrstvu automobilových skiel
+ Kvalitné prevedenie
od 5 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fiskars SnowXpert so zmetáčikom

Najlepšie škrabka so zmetáčikom
+ Inovatívne prevedenie metličky so škrabkou 2v1
+ S možnosťou rozdelenia na 2 časti
+ 2 rady gumových vlákien metličky
+ Tvar ideálny aj na čistenie spätných zrkadiel
od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Kärcher EDI 4 1.598-900.0

Najlepšia elektrická škrabka na auto
+ Rotujúci kotúč so stabilnými plastovými čepeľami
+ Doba prevádzky batérie 15 minút
+ Jednoduché používanie
+ Obľúbená značka
od 50 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Fieldmann Škrabka na auto so zmetáčikom

Najlacnejšia kvalitná škrabka na auto
+ Praktická škrabka na auto so zmetáčikom
+ Pomer cena/kvalita
+ Metlička je neoddeliteľná
od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5COMPASS Škrabka s metličkou

Alternatíva na zváženie
+ Cenovo dostupná škrabka s metličkou
+ Vyrobená z masívneho plastu
+ Rukoväť príjemná na dotyk
od 4 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Compass Škrabka na ľad s rukavicou

+ Škrabka s plastovým ostrím s textilnou rukavicou
+ Rukavica doplnená o kožušinu
+ Jednoduché používanie
od 5 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin