Najlepšie klietky pre škrečka a morča: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie klietky pre škrečka
Aké sú najlepšie klietky pre škrečky, morčatá a iné drobné hlodavce, ktoré chováme ako domácich miláčikov? Na to sa detailne pozrieme v nasledujúcom sprievodcovi. Povieme si viac o ideálnej veľkosti klietky, jej vybavení aj o potrebách týchto malých milých zvieratiek. V našom rebríčku nájdete výborne hodnotené klietky, ktoré (hoci s “mrežami”) poskytujú hlodavcom príjemný životný priestor pre zábavu aj oddych.

Škrečky a morčatá sú po mačkách a psoch tretími najobľúbenejšími domácimi zvieratami. Nepotrebujú venčiť, nie sú náročné na veterinárnu starostlivosť, nevyžadujú finančne náročné krmivo, dokonca za ne nemusíte platiť ani dane. Toľko praktická stránka, teraz k tej milšej. Sú to rozkošné zvieratká, s ktorými sa dá hrať a dokážu vyčarovať úsmev na tvári. Deti tak majú pri sebe drobného kamaráta a učia zodpovednosti za živého tvora. Hlodavce sa v interiéroch chovajú v presne vymedzenom priestore – v klietke alebo teráriu. Majú svoje maniere, zvyklosti a potreby, preto je lepšie, ak sa ich aktivita sústreďuje na jednom bezpečnom mieste. Nehovoriac o tom, že ide o nutnosť, ak doma chováte aj ďalšie domáce zvieratá, napríklad mačku.

Čo by vás malo zaujímať? Aké vlastnosti a výbavu by mala mať kvalitná klietka pre škrečka / morča? Aký materiál je najlepší? Kde klietku pre škrečka umiestniť? Priblížime vám všetky dôležité aspekty výberu, aby ste mali rozhodovanie o novom “bývaní” pre svojho nového domáceho miláčika čo najjednoduchšie. Odporúčame, aby ste si pozreli aj testy a recenzie klietok pre škrečky a morčatá, kde nájdete zaujímavé informácie z prvej ruky.

Najlepšie klietky pre škrečka a morča podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Ferplast Casita 80 78x48x50 cm

Najlepšie podľa nás
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vyrobená iba z bezpečných a kvalitných materiálov
✔️ Otváravá strecha
✔️ Bez vaničky ju možno využiť aj ako samotnú ohrádku pre morča
📌 od 42 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Zolux Klec křeček Rody 3 TRIO

✔️ Až 3 poschodia v modernom dizajne
✔️ 4 otváracie mriežky
✔️ Výnimočne bohaté príslušenstvo v cene
✔️ Vhodná pre škrečky
📌 od 42 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Inter Zoo Rocky Taras 41x27x38 cm

✔️ Jedna z najpredávanejších klietok pre malého hlodavca
✔️ Výborne vybavená
✔️ Elegantný čierno-béžový dizajn
✔️ Menšie rozmery
📌 od 29 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Ferplast HAMSTER DUO 46 x 29 x 37,5 cm

✔️ Tradičná konštrukcia v solídnom prevedení
✔️ Jednoduchá na čistenie aj zostavenie
✔️ S medziposchodím, dostatočne priestranná
✔️ Komplet príslušenstvo v cene
📌 od 32 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cobbys Pet Roddy Hamster Nature 33x50x29 cm

✔️ Esteticky veľmi pekne spracovaná klietka
✔️ Dostatočne priestranná
✔️ Hlboká vanička, sympatický domček
✔️ Kvalitné materiály
📌 od 46 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6INDOOR 2 55cm Vision360

✔️ Moderný vzhľad
✔️ Netoxické materiály
✔️ Veľký mriežkový otvor vo vrchnej časti
📌 od 24 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať klietku pre škrečka / morča

Vaše dieťa donieslo domov v škatuli od topánok škrečka od kamaráta. Z výstavy zvierat ste sa vrátili s malou vyplašenou chlpatou guličkou… Takto podobne začína spoločný život s malým okatým hlodavcom.

Samotné zvieratko stojí sotva pár eur, alebo je dokonca zadarmo, ak sa u pôvodného majiteľa nedopatrením premnožili. Ak už máte škrečka / morča doma, potrebujete pre neho priestor, kde môže spokojne bývať. Prvou voľbou je klietka, hneď za ňou terárium. Ktoré riešenie je lepšie? Na čo pri výbere klietky / terária prihliadať?

Ako vybrať klietku pre škrečka

Klietka alebo terárium pre škrečka

Je viac ako isté, že obidve možnosti ste už videli. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Terárium, podobne ako u plazov, tvoria steny zo skla. Môžete v ňom detailne vidieť, čomu sa škrečok venuje, ako sa zahrabáva do hoblín, kde má svoje cestičky. Škrečok nemôže cez sklenené steny vyhadzovať neporiadok. Avšak – s teráriom sa náročne manipuluje a vyžaduje starostlivé umývanie stien. Vybrať všetky hobliny, hračky, preliezky a domček zaberie viac času, ako pri klietke. Okrem toho treba pozerať na výšku terária. Výška nesmie presiahnuť šírku. Čo to znamená? Ak je terárium dlhé 80 cm a široké 40 cm, nemalo by byť vyššie ako 40 cm. Inak hrozí, že sa pri dne bude nadmerne hromadiť vlhkosť a následne sa zvýši riziko šírenia plesní a zápachu. Hromadenie vzduchu a amoniaka z moču z hlodavcov spôsobuje, že vzduch v teráriu bude nepríjemný. Okrem toho, zvieratko je ochudobnené o steny, po ktorých by sa mohlo šplhať.

Klietka je bez pochybnosti populárnejšou voľbou. Tvorí ju plastová vanička alebo základňa z dreva s prevýšením po obvode. Zvyšok klietky tvoria mriežkové steny. Klietka je tak vzdušná, nehromadí sa v nej vlhkosť, zvieratko má veľa priestoru na šplhanie. Menším úskalím je neporiadok okolo klietky, najmä ak máte akčného mladého škrečka alebo morča, ktoré stále niečo “reorganizuje”. Klietky môžu byť jednoduché, alebo poschodové – v na pohľad atraktívnom tvarovom prevedení (domček, hrad). Jednoducho tu pripnete a zavesíte rôzne prvky výbavy, niektoré klietky sa dajú dokonca cez tunel aj prepojiť.

Minimálne rozmery klietky / terária

Terárium s rozmermi 80 × 40 × 40 cm sa považuje za minimum. Je ťažšie a aj na skrinke zaberá dosť miesta.

Rozmery klietok sú priestorovo úspornejšie. Minimálne rozmery jednoduchej klietky pre 1 – 2 škrečkov by mali začínať na hodnote 60 × 35 × 30 cm, pre morča cca 80 × 40 × 35 cm.

Poschodové klietky pre škrečkov môžu mať základňu menšiu, napríklad 40 × 35 cm, pretože škrečok má priestor na pohyb aj na ďalšom poschodí. Klietka je potom vysoká cca 50 až 60 cm. Aby však bolo druhé poschodie bez problémov “obývateľné”, musí byť medzipodlaha pevná – z plastu alebo dreva. Chodenie po vodorovnej mriežke je pre škrečka nepríjemné a hrozí, že si poraní alebo presilí nožičku.

ako sa starať o škrečka

Materiál klietky

Pri výbere vhodnej klietky sa zamerajte na ponuku overených predajcov, akými sú Inter Zoo, Ferplast, Zolux, Cobbys. Potrebujete totiž klietku, ktorá je vyrobená z odolných, no zdraviu nezávadných materiálov. Ak morča / škrečok nemá dostatok materiálu na hryzenie (potrava, minerálny kameň na ohlodávanie) pustí sa do hryzenia klietky. Ak ste videli staršie klietky po škrečkoch, iba máloktoré si na mriežkach zachovali svoj pôvodný náter. A to nie je dobré!

Dno klietky (a v niektorých prípadoch aj strieška) je vyrobené z plastu alebo dreva. Vyhnite sa klietkam, ktoré majú plné všetky steny, s výnimkou jednej prednej. Horšie v nich prúdi vzduch. Niektoré menšie klietky pre škrečkov majú dokonca plastové všetky steny a do nich vložené iba menšie mriežky na vetranie. Vzduch v klietke sa potom pri nevhodnom umiestnení na teplejšom mieste môže rýchlo prehrievať a spolu s ním aj drobné zvieratko.

Určite je však praktické, ak je z pevného materiálu vyrobená zadná stena – hobliny potom nepadajú za skrinku. Najčastejšie natrafíte na klietky, kde sú drôtené všetky 4 obvodové steny, aj horná strana. Zavesenie kŕmidiel, nádobky na vodu a všetkých preliezok potom nemá žiadne obmedzenia.

Dno klietky

Dno klietky, či už pre škrečka alebo morča, by malo byť vyvýšené. Pre menšie hlodavce aspoň do výšky 8 cm, pre morčatá aspoň 15 cm. Pri hre, hrabaní a ohlodávaní vzniká neporiadok, ktorý by sa bez vyvýšeného dna (prevedenie na štýl vaničky) rýchlo dostal do okolia. Najlepšie klietky pre škrečkov majú dokonca aj na poschodí inštalovanú podlahu s niekoľkocentimetrovým bočným krytím.

Rozostupy medzi mrežami

  • Pre najmenšieho škrečka, škrečka roborovského, ktorý dorastá v dospelosti do dĺžky 5 cm je vhodným miestom na život terárium. Cez bežné drôtované steny klietky dokáže ako mladý rýchlo prekĺznuť.
  • Pre škrečka džungarského, ktorý už dorastá do dĺžky 8 – 10 cm sú vhodné klietky, na ktorých sú medzi mrežami rozostupy max. 8 mm, usporiadané vodorovne, aby na nich mohol uskutočňovať svoju obľúbenú aktivitu – šplhanie.
  • Škrečok sýrsky (alebo inak aj škrečok zlatý) dorastá v dospelosti do dĺžky 15 – 18 cm. Rozostupy medzi mrežami na klietky by mali byť do 12 – 14 mm.
  • Morča môže dorásť až do dĺžky 40 cm. Vzhľadom k veľkosti tela a hlavy mu už vyhovuje väčšina mriežkových konštrukcií, dokonca aj s rozostupmi 20 – 25 mm (teda aj klietky pre zajace). Avšak pri extra veľkých rozostupoch pozor na to, aby morčaťu neuviazla medzi mrežami hlava.

ako vybrať klietku pre morča

Otváranie klietky

Neexistuje jediné správne riešenie. Niektoré klietky dávajú dokonca na výber z viacerých možností. Majú menšie dvierka, cez ktoré môžete vložiť ruku do klietky a vybrať hlodavca bez toho, aby vám jeho spolubývajúci ušli. Ďalšie majú na pántoch s možnosťou odklápania buď celú prednú stenu, alebo horné veko klietky. Deti sa tak môžu hrať so zvieratkom, jednoduchšie upracete alebo doplníte zásoby potravy.

S chovom škrečkov máme niekoľkoročné skúsenosti. Preto máme pre vás jeden postreh. Menšie dvierka na mrežovaných klietkach majú tendenciu časom sa “vychodiť”. Zatvárajú sa len na zacvaknutie o najbližšiu mrežu. Neskôr, keď na ne škrečok vylezie, sa môžu samovoľne otvoriť a škrečok ujde bez vášho vedomia. V horšom prípade spadne z výšky skrinky a ublíži si. Pomocou jednoduchého klipu alebo štipcu však dvierka spoľahlivo zaistíte.

Praktická výbava do klietky pre škrečka

Výbava je buď priamo súčasťou samotnej klietky (premietne sa do vyššej ceny), alebo ju dokupujete po kusoch zvlášť a podľa potrieb škrečka / morčaťa.

  • Domček – Domček je pre hlodavce miestom na ukrytie, spánok a vytvorenie hniezda, kam si škrečkujú svoje zásoby. Môžete mu kúpiť drevený, hlinený, alebo zužitkovať starší hlinený kvetináč, na ktorom vytvoríte vstup a otočíte ho hore dnom.
  • Nádoba na potravu (kŕmidlo) a napájadlo na vodu – Dve nevyhnutné zásobárne, ktoré sú zachytené o mriežku pomocou klipu, alebo prísavkou o sklo terária.
  • Rebríky / Preliezky / Tunely / Bežecké koliesko – Zdroj nikdy nekončiacej zábavy pre večne aktívne hlodavce. Škrečok dokáže za deň vo voľnom prostredí prejsť dlhé kilometre, vzhľadom k veľkosti tela dokonca aj veľmi rýchlo. Bez preliezok a tunelov trpia hlodavce podráždenosťou, sú nervózne, so sklonmi viac hrýzť.
  • Podstielka – Základná súčasť každej dobre vybavenej klietky. Môže ísť o podstielku z hoblín (pozor, nie z pilín), kukuričnú podstielku, drevené granulky, seno, aj papier. Ak škrečkovi nedáte dostatok hoblín, no dáte mu napríklad papierové rolky, behom pár dní ich spotrebuje (potrhá na kúsky) a vytvorí si takú vrstvu, akú potrebuje.
  • Minerálny kameň – Určený na ohlodávanie, brúsenie a čistenie zúbkov, dopĺňanie základných minerálnych látok.

Ceny klietok pre škrečka / morča

Koľko zaplatíte za kvalitnú klietku pre škrečka alebo morča? Rozhodujúcimi faktormi je veľkosť, materiál, vybavenie a samozrejme aj celkový dizajn.

✅ Klietky pre hlodavce do 25 eur

Základné klietky pre škrečky v jednoduchom tvare – jednopodlažné aj dvojpodlažné. Bez výbavy, avšak na prekvapenie niektoré aj komplet vybavené. Na čo si dávať pozor? Predovšetkým na kvalitu použitých materiálov. Ak je klietka lacná, môže mať vaničku vyrobenú z menej odolného plastu, náchylnú na prasknutie. Nemusí to však byť pravidlom a aj napriek nízkej cene klietka poslúži dlhé roky. Sledujte recenzie a dajte na názory kupujúcich pred vami. Niekedy celý dojem pokazí práve vŕzgajúce koleso alebo drôtená medzipodlaha.

✅ Klietky pre hlodavce od 25 do 50 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie klietky pre škrečky a morčatá. Rôzne veľkosti, tradičný aj moderný dizajn, zvyčajne spolu s dobre využiteľnou komplet výbavou. Veľmi pekné farby, s ktorými výborne zapadnú aj do moderných interiérov. Vyššia kvalita použitého plastu, jednoduché na čistenie aj zostavenie. Bezpečné pre život hlodavcov.

Pozrite si napríklad klietky od predajcov Inter Zoo, Ferplast, JK Animals, Zolux.

✅ Klietky pre hlodavce od 50 eur

Hľadáte pre svojho škrečka exkluzívny priestor? Potom odporúčame pozrieť bohatú ponuku krásne spracovaných klietok s cenou vyššou ako 50 eur Ponúkajú nadštandardný priestor, vyššiu kvalitu spracovania prvkov výbavy. Konkurenciou kvalitného plastu je precízne spracované drevo. Vizuálny dojem, praktickosť a bezpečnosť zvládnuté na jednotku!

Dobré hodnotenia sprevádzajú napríklad klietky od Cobbys a Ferplast.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako trávi škrečok čas v klietke?

Škrečok má opačný režim ako morča. Morča v noci spí, cez je pripravené hrať sa. Škrečok je prirodzene najviac aktívny v noci. Behá po klietke, točí sa v kolese, škrečkuje zásoby potravy a šplhá po stenách.

Kde klietku pre škrečka umiestniť?

Z vyššie uvedených dôvodov vyplýva, že by ste mali škrečkovi nájsť miesto, kde nebude jeho nočná aktivita prekážkou.

Ak teda plánujete klietku umiestniť do detskej izby, už po jednej noci budete hľadať nové miesto. Klietku so škrečkom (ale aj iným hlodavcom) umiestnite na miesto, ktoré je chránené pre priamym slnečným žiarením, nie je vystavené prievanu, nehrozí jej prevrhnutie, ani strhnutie. Pozor aj na prítomnosť radiátora. Nájdite v izbe pokojné miesto so stabilnou teplotou, kde nebude klietka nikomu prekážať.

Ako sa o klietku pre škrečka starať?

Škrečok je na svoju veľkosť prekvapivo inteligentné zviera. Aj napriek tomu, že jeho aktivita môže vyzerať ako neriadený chaos, vo “svojich” veciach má rád poriadok. Veľmi rýchlo si zvykne na miesta, kde má napájadla a určí si v klietke jeden kút, do ktorého bude vykonávať potravu. Rád recykluje rolky papiera a vytvára okolo seba kopy materiálu.

Ak chcete, aby prospieval a dožil sa vo vašej opatere niekoľko rokov, dbajte na to, aby žil v čistejšom a bezpečnom prostredí. V takom, kde sa nemnožia plesne, roztoče, ani v ňom nezahnívajú kúsky potravín. Dno klietky treba vysypať, starostlivo vypláchnuť a umyť teplou vodou so saponátom. Mriežky poutierať mokrou handričkou, vyčistiť hračky aj napájadlá a naložiť novú podstieľku. Všetko hotové za pár minút – jedenkrát týždenne, alebo podľa potreby.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Ferplast Casita 80 78x48x50 cm

Najlepšie podľa nás
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vyrobená iba z bezpečných a kvalitných materiálov
✔️ Otváravá strecha
✔️ Bez vaničky ju možno využiť aj ako samotnú ohrádku pre morča
📌 od 42 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Zolux Klec křeček Rody 3 TRIO

✔️ Až 3 poschodia v modernom dizajne
✔️ 4 otváracie mriežky
✔️ Výnimočne bohaté príslušenstvo v cene
✔️ Vhodná pre škrečky
📌 od 42 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Inter Zoo Rocky Taras 41x27x38 cm

✔️ Jedna z najpredávanejších klietok pre malého hlodavca
✔️ Výborne vybavená
✔️ Elegantný čierno-béžový dizajn
✔️ Menšie rozmery
📌 od 29 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Ferplast HAMSTER DUO 46 x 29 x 37,5 cm

✔️ Tradičná konštrukcia v solídnom prevedení
✔️ Jednoduchá na čistenie aj zostavenie
✔️ S medziposchodím, dostatočne priestranná
✔️ Komplet príslušenstvo v cene
📌 od 32 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cobbys Pet Roddy Hamster Nature 33x50x29 cm

✔️ Esteticky veľmi pekne spracovaná klietka
✔️ Dostatočne priestranná
✔️ Hlboká vanička, sympatický domček
✔️ Kvalitné materiály
📌 od 46 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6INDOOR 2 55cm Vision360

✔️ Moderný vzhľad
✔️ Netoxické materiály
✔️ Veľký mriežkový otvor vo vrchnej časti
📌 od 24 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin