Najlepšie granule pre šteňatá: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Máme doma šteniatko!“ A touto vetou začína nové obdobie starostlivosti o štvornohého miláčika. Jednou z prvých výziev bude nájsť krmivo s tým najoptimálnejším zložením. Aké sú najlepšie granule pre šteňatá? Výživa šteniatka má svoje špecifiká a súvisí nielen s vekom, ale aj jedinečnými nárokmi psa vzhľadom na jeho veľkosť v dospelosti. Hoci neexistuje jediné krmivo pre šteniatka, ktoré by vyhovovalo požiadavkám každého plemena, od známych výrobcov sú na trhu kvalitné krmivá, ktoré podporia ich zdravý rast a predurčia budúcu kvalitu života.

Aké vlastnosti a zloženie by mali mať kvalitné granule pre šteniatka? Akú výživu potrebuje šteňa malého plemena a čo je kľúčové pri kŕmení šteňaťa veľkého plemena? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu. Nejde totiž o jednoduchý výber. Ak chcete šteniatku dopriať to najlepšie krmivo, je dôležité orientovať sa v zložení granúl, ich určení a očakávanom prínose. Okrem základného prehľadu sa oplatí zamerať sa na dostupné testy a recenzie granúl pre šteňatá, kde nájdete informácie z prvej ruky a často aj od skúsených chovateľov. Niekoľko overených a dobre hodnotených produktov nájdete aj v nasledujúcom rebríčku. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Panakei, Acana, Fitmin, Essential Foods.

Najlepšie granule pre šteňatá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Panakei Granule pre šteňatá

Náš víťaz
✔️ Ultra-premium naturálne granule
✔️ Vhodné pre šteniatka od 2. mesiacov (stredné a veľké plemená psov), gravidné, dojčiace fenky a psy vo vysokej záťaži
✔️ Hovädzie mäso + morčacie mäso
✔️ Ideálne aj pre šteniatka s citlivým trávením
📌 od 41 € / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Acana Heritage puppy & junior

Najpredávanejšie krmivo pre šteňatá
✔️ Veľké množstvo živočíšnych bielkovín – až 60 %
✔️ Neobsahujú konzervačné látky
✔️ Krmivo neobsahuje obilniny
✔️ Prémiové suché krmivo pre šteňatá malých a stredných plemien
✔️ Spokojné recenzie majiteľov psov
📌 od 91 € / 17 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Fitmin Medium Puppy

✔️ Krmivo pre šteňatá stredných plemien od 2 do 12 mesiacov
✔️ Vyrobené zo 79 % živočíšnych zložiek
✔️ Bez pšeničného lepku
✔️ S prebiotikami na podporu črevnej mikroflóry
📌 od 52 € / 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Essential Foods Beginning Large Breed

✔️ Kompletné krmivo pre šteňatá vážiace v dospelosti viac ako 15 kg
✔️ Exkluzívne zdroje z čerstvého a sušeného kurčaťa, kačice, lososa a pstruha – živočíšny obsah 65 %
✔️ Bez obsahu obilnín
✔️ Zelenina, semená, byliny, bobule, ovocie, vitamíny a minerálne látky 35 %
📌 od 64 € / 12,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Eukanuba Puppy & Junior Large Breed

✔️ Pre šteniatka s váhou od 25 do 40 kg v dospelosti
✔️ Obsahuje optimálne hladiny energie a vápnika pre kritické obdobie rastu
✔️ Obohatené o DHA – kľúčovú živinu pre tvorbu mozgu
✔️ Znížený obsah hladiny kalcia pre optimálny rozvoj kostry veľkých plemien
📌 od 49 € / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

✔️ Superprémiové kmivo s hypoalergénnym zložením
✔️ Pre šteniatka a mladých psov veľkých plemien s váhou nad 25 kg
✔️ S jahňacinou a ryžou
✔️ Chondroprotektíva a vyvážené množstvo vápnika a fosforu
📌 od 54 € / 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Josera Emotion Kids

✔️ Suché krmivo pre rastúce psy stredných a veľkých plemien
✔️ Vysokokvalitné, aromatické hydinové bielkoviny
✔️ Prídavok cenných tukov a starostlivo vybraných minerálov
✔️ Ľahko stráviteľná ryža
✔️ Bez obsahu konzervačných látok a umelých farbív
📌 od 51 € / 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať granule pre šteňatá

Vybrať pre šteňa správne krmivo je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v prvom roku jeho života. Výživa šteniat je špecifická v zastúpení makroživín aj v prítomnosti mikroživín, ktoré sa podieľajú na jeho zdravom raste. A hoci neexistuje krmivo, ktoré by naraz vyhovovalo šteňatám všetkým plemien, pri starostlivom výbere a zvážení individuálnych faktorov, môžete pre svojho štvornohého miláčika zvoliť tie najlepšie granule, aké trh ponúka. Základný prehľad a niekoľko užitočných tipov, ako vybrať granule pre šteňa, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Ako majiteľ šteniatka by ste mali poznať odpoveď na tieto otázky:

 • Akým krmivom bolo šteňa kŕmené doteraz?
 • Aký je vek vášho šteňaťa?
 • O aké plemeno psa ide? Aká je jeho odhadovaná veľkosť/hmotnosť v dospelosti?
 • Aká je súčasná úroveň jeho fyzickej aktivity?
 • Má nejaké zdravotné komplikácie alebo sa predpokladá, že sa časom môžu objaviť? (genetické predispozície – napr. ak mali rodičia problémy s kĺbami)

granule psy

Krmivo pre šteňatá – suché krmivo, mokré krmivo a BARF strava

Ak beriete šteniatko od chovateľa, predpokladá sa, že je naučené na istý typ krmiva a dokáže jesť samé. Od dobrého chovateľa by ste zároveň mali obdržať aj niekoľko kŕmnych dávok a názov krmiva, na ktoré je zvyknuté. To, či v nastavenom režime s rovnakým krmivom budete pokračovať, je na vašom zvážení. Pre čo najjednoduchšie navyknutie na nový domov je však vhodné ponechať šteniatku aspoň prvé dni až týždne „istotu“, že bude dostávať krmivo, ktoré mu chutí a nespôsobuje problémy s trávením.

Našli ste krmivo s nutrične vhodnejším zložením? Potom k zmene pristupujte opatrne. Tráviaci trakt psa si totiž musí navyknúť na iné zloženie. Preto sa nová strava zavádza postupne – zvyčajne po štvrtinách. V prvej fáze ponecháte 75 % pôvodného krmiva a doplníte ho 25 % nového krmiva. Ak pes nebude mať tráviace ťažkosti, ani sa nezhorší jeho zdravotný stav, môžete prejsť na pomer 50 % pôvodné krmivo a 50 % nové krmivo. Opäť psíka sledujete niekoľko dní a ak krmivo vyhovuje, pristúpite k tretej fáze – 25 % pôvodné a 75 % nové krmivo. Na záver ho už budete kŕmiť 100 % novým krmivom.

Na výber máte suché granule pre šteňatá, konzervy a kapsičky pre šteňatá a doma pripravovanú varenú alebo surovú stravu pre šteňa.

Granule pre šteňatá

Granule predstavujú plnohodnotné krmivo s nutrične vyváženým zložením. Pohodlne sa dávkujú, poľahky odvážite odporúčané množstvo a taktiež sa jednoducho uskladňujú. Šteňa musí mať zabezpečený trvalý prístup k vode, keďže ide o suché krmivo. Pre jednoduchšiu konzumáciu sa spočiatku granule namáčajú do vody.

Konzervy a kapsičky pre šteňatá

Mokré krmivo malým psíkom veľmi chutí, vonia a iba máloktorý ho odmietne. Sú vhodné pre šteňatá, ktoré odmietajú piť a ich príjem vody je nízky alebo pre šteňatá, ktorým sa menia zuby a majú problémy požuť granule. Konzervy sa po otvorení však pomerne rýchlo kazia a musia sa uschovávať v chlade. Zároveň pes viac zje, keďže vyššie percento krmiva tvorí voda.

Surová a varená strava

Prirodzená strava je vhodná pre psov každého veku, vrátane šteniat. Aj preto možno pozorovať rastúci trend prípravy vyváženej stravy aj pre domáce zvieratá. Strava pre šteniatka môže byť varená alebo surová (tzv. kŕmenie barfom, barfovanie). Oba prístupy vyžadujú získať čo najviac relevantných informácií od odborníkov/veterinárov, aby bol pomer živín v strave čo možno najideálnejší. Tento spôsob kŕmenia je časovo náročnejší na prípravu.

Granule pre šteňatá vs. granule pre dospelých psov

Šteňatá majú v období rastu jedinečné nároky na výživu, ktoré sa odlišujú od potrieb dospelých psov. Je dôležité zabezpečiť im výživu, vďaka ktorej budú mať silné kosti, kĺby, optimálny rast svalov, zdravé orgány, zuby, srsť, zrak a udržali si „tabuľkovú“ hmotnosť. Pri nedostatočnej výžive sa môžu rozvinúť problémy, ktoré sa významne podpisujú na ich veľkosti, vzhľade, no predovšetkým na zhoršenej kvalite života.

Granule pre šteňatá sa od granúl pre dospelých psov líšia na prvý pohľad veľkosťou. Zvyčajne ide o veľkostne menšie granule, aby si s nimi šteniatko poradilo aj v období prezubovania. Zásadné rozdiely sú však najmä na úrovni zloženia. Granule pre šteňatá sú bohatšie na bielkoviny, zdravé tuky, pracuje sa s odlišným percentuálnym zastúpením vápnika a fosforu, ktoré podporujú primeraný rast kostí a kĺbov. Súčasným trendom je tiež eliminácia ingrediencií, ktoré zaťažujú trávenie a neskôr by sa mohli podpísať na rozvoji alergií a tráviacich ťažkostí.

V ponuke predajcov preto nájdete krmivá pre psov v rozličnom určení a je dôležité venovať informáciám na balení náležitú pozornosť. Najširšiu časť ponuky tvoria krmivá pre dospelých psov – rozdelené do kategórií pre malé/stredné/veľké plemená (podľa hmotnosti psa v dospelosti). Dostupné sú tiež krmivá pre psov seniorov, psov s alergiami a tiež pre psy s individuálnymi výživovými nárokmi v určitom životnom období – a to najmä krmivá pre šteniatka, pre gravidné a dojčiace suky a pre psy so zvýšenou fyzickou záťažou.

malé šteňa

Čo by mali obsahovať granule pre šteňatá?

Najdôležitejšie je zorientovať sa v popisoch na obale, resp. v popise na e-shope. Solídny predajca si dá záležať na tom, aby okrem lákavých obrázkov a symbolov splnil všetky náležitosti a kupujúci tak mali prehľad o tom, čo pre štvornohých miláčikov kupujú.

Jednotlivé zložky by mali byť v rozpise jasne identifikovateľné. Platí pravidlo, že zložky sú v rozpise uvedené zostupne – teda na prvom mieste bude zložka s najväčším percentuálnym zastúpením, čo by v prípade kvalitného krmiva pre psov malo byť mäso. Na poslednom zase najmenej zastúpená zložka.

Sumarizačný prehľad

 • Dajte si záležať na tom, aby bola v krmive pre šteňa dominantnou práve mäsová zložka. Uvádza sa v surovom stave, sušenom stave alebo ako múčka/proteín. Mala by byť pomenovaná čo najkonkrétnejšie – kuracie mäso, bravčové mäso, hovädzie mäso, ryby, … Živočíšne proteíny majú zásadný vplyv na rast svalov, kĺbov a kostí.
 • Z výživového hľadiska je mimoriadne dôležitá prítomnosť kvalitných tukov. Tuky sú okrem iného dôležité pre vývoj mozgu, nervového systému a kvalitu srsti.
 • V suchom krmive pre psov majú zastúpenie aj sacharidy, no nikdy by nemali byť na prvom mieste. V lacnejších krmivách nájdete zastúpené obilniny s obsahom lepku, v kvalitnejších je zdrojom sacharidov ryža, kukurica, zemiaky,batáty alebo strukoviny. Dostupné sú teda aj granule pre šteňatá bez obilnín a bez lepku.
 • Pre šteniatko je dôležité prijímať v strave vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály. V zložení granúl tak nájdete ovocie, zeleninu a bylinky. Potrebujú najmä vitamín D, vápnik a fosfor. Ak je šteňa kŕmené kvalitným krmivom, nemusí sa mu vápnik pridávať do krmiva zvlášť. Množstvo vápnika a fosforu závisí od plemena, a teda veľkosti psa v dospelosti. Nevyvážený pomer týchto minerálov (nadbytok či nedostatok) môže mať za následok viacero zdravotných komplikácií v dospelosti.

Pozn.: V granulách pre šteňatá by sa nemali nachádzať umelé chemické konzervanty, nadbytok soli, umelé ochucovadlá a farbivá.

Výber granúl pre šteňa podľa veľkosti plemena

Na obale krmiva nájdete okrem vekového vymedzenia aj informáciu o tom, či je krmivo určené pre psa malého, stredného alebo veľkého plemena (small, medium, large breed). Granule pre psíka malého plemena sú veľkostne menšie ako granule pre šteňa veľkého plemena. Tým však rozdiely zďaleka nekončia.

Malé plemená psov dospievajú rýchlejšie ako veľké plemená. Kým bišon dospeje už v 9. – 10. mesiaci života a jeho rast je ukončený, borderská kólia ako zástupca stredne veľkého plemena sa stáva dospelou okolo 15 – 16. mesiaca života a nemecká doga ako veľké plemeno je fyzicky dospelá až dovŕšením 24. mesiaca života. Počas doby rastu by mal byť pes kŕmený granulami pre šteňa – a to aj napriek tomu, že už dosahuje úctyhodnú hmotnosť.

Obzvlášť uvedomelý prístup by mali mať majitelia šteňaťa veľkého plemena. Neraz sa stáva, že šteňa vyrastie rýchlo a nadmerne, čo vedie k ortopedickým zdravotným problémom, zhoršenej pohyblivosti a zníženej kvalite živote. Granule pre šteňatá veľkého plemena preto majú iné pomery makroživín aj mikroživín a neraz sú obohatené o chondroprotektíva (ochrana kĺbov).

Ako často kŕmiť šteňa?

Šteniatka vo veku do 3 mesiacov sa kŕmia 4-krát denne v malých porciách. Neskôr sa prechádza na kŕmenie 3-krát denne, od 6 mesiacov už iba 2-krát denne v dávke odporúčanej pre danú plemeno a veľkosť psa. Po každom kŕmení by mal nasledovať oddych. Pri kŕmení rešpektujte odporúčania na balení granúl alebo sa poraďte s veterinárom. Do denného príjmu nezabudnite započítať aj mlsky a maškrty za odmeňovanie.

Ceny krmív pre šteňatá

Koľko zaplatíte za kvalitné granule pre šteňatá? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch cenových kategórií. Do ceny sa premieta kvalita zloženia aj samotná veľkosť balenia.

✅ Krmivo pre šteňatá do 5 eur

Ako už asi tušíte, za túto cenu sa dajú zakúpiť najmenšie balenia suchého krmiva pre šteniatka od rôznych výrobcov s hmotnosťou okolo 0,5 – 1 kg. Kvalitatívne rozdiely bývajú obrovské – nájdete tú superprémiové krmivá, prémiové krmivá aj lacné krmivá od diskontnej značky supermarketu. Menšie balenia majitelia šteniatok kupujú najmä na prvé zoznámenie. Ak krmivo nesadne, je šteniatkom odmietané alebo spôsobuje tráviace ťažkosti, nemusíte riešiť, ako sa zbaviť veľkého balenia.

✅ Krmivo pre šteňatá od 5 do 50 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete väčšie balenia – cca s hmotnosťou od 5 – 15 kg. Cena za 1 kilogram je tak prepočte výhodnejšia. Dajte si záležať na tom, aby bielkoviny boli prevažujúcou zložkou. Každé šteňa totiž potrebuje v náročnom období rastu kvalitnú výživu, ktorá sa neskôr podpíše na jeho zdraví a kvalite života. Kompletné krmivo od známeho výrobcu vás vyjde v prepočte 7 – 10 € / kg, lacné granule s prevahou obilnín (a iba nízkym obsahom bielkovín) stoja cca 2 € / kg.

✅ Krmivo pre šteňatá od 50 eur

Našli ste krmivo, ktoré šteniatku vyhovuje a jeho rastu prospieva? Potom vás isto zaujmú veľké balenia granúl od tých najlepších predajcov na trhu. V ponuke sú najmä krmivá v prémiovej a superprémiovej kvalite, kde nájdete zdroje bielkovín na prvom mieste v zložení. Dostupné pre malé, stredné aj veľké plemená, naviac obohatené o cenné živiny, ktoré prospievajú vývinu orgánov aj kvalite srsti. Zloženie, ktoré nezaťažuje trávenie (hypoalergénne) + vyrobené z kvalitných ingrediencií.

Najlepšie značky krmív pre šteňatá

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte široký výber krmiva pre psy a medzi nimi aj niekoľko obľúbených granúl pre šteniatka..

 • Panakei – Kvalitné granule pre šteňatá vyrobené na Slovensku kombinujú 2 druhy lokálneho mäsa – hovädzie a morčacie. Obohatené o unikátne humínové látky, bez lepku, dochucovadiel a konzervantov.
 • Acana – Kanadská značka Acana produkuje krmivo vysokej kvality. V portfóliu nájdete granule pre šteňatá rôzne veľkých plemien s až 50 % obsahom mäsa. Zvyšok dopĺňa ovocie, zelenina, bylinky, strukoviny. Bez umelých prísad, s vysokým obsahom výživných proteínov.
 • Fitmin – Tradičná česká značka Fitmin sa špecializuje na kvalitné krmivo pre psov a mačky. Fitmin granule pre šteňatá sú dostupné pre malé, stredné aj veľké plemená. K zakúpeniu rady s rôznymi cenami (a zložením) – For Life, Purity, Nutritional Programme.
 • Essential Foods – Dánska značka kladie veľký dôraz na kvalitu krmiva a hygienu pri výrobe. Krmivá sa spracúvajú pri nízkych teplotách, čo znamená minimálne straty na živinách.
 • Eukanuba – Granule pre psov Eukanuba sú vytvorené tak, aby poskytovali optimálne množstvo bielkovín, tukov a sacharidov v rôznom veku psa, vrátane šteniat. Vylepšené o zložky pre podporu celkovej imunity.
 • Brit – Česká značka krmív pro psy a mačka sa predáva v dvoch kvalitatívne rozdielnych radách – ako prémiové krmivo Brit Premium a superprémiové krmivo Brit Care. Prevažne s obsahom kuracieho a jahňacieho mäsa.
 • Josera – Nemecké granule značky Josera obsahujú vysokokvalitné, prírodné a zdravé ingrediencie so zameraním na primeraný obsah bielkovín. Bezlepková receptúra na optimálnu toleranciu krmiva. Pomer cena/kvalita
 • Purina – Purina Pro Plan zahŕňa kompletné suché krmivá na šteňatá rôzneho vzrastu v dospelosti. Okrem toho delené aj na granule pre atletické a robustné plemená. Vyvážený obsah živín špecificky vybraných s ohľadom na veľkosť šteňaťa a jeho rastové predpoklady.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Panakei Granule pre šteňatá

Náš víťaz
✔️ Ultra-premium naturálne granule
✔️ Vhodné pre šteniatka od 2. mesiacov (stredné a veľké plemená psov), gravidné, dojčiace fenky a psy vo vysokej záťaži
✔️ Hovädzie mäso + morčacie mäso
✔️ Ideálne aj pre šteniatka s citlivým trávením
📌 od 41 € / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Acana Heritage puppy & junior

Najpredávanejšie krmivo pre šteňatá
✔️ Veľké množstvo živočíšnych bielkovín – až 60 %
✔️ Neobsahujú konzervačné látky
✔️ Krmivo neobsahuje obilniny
✔️ Prémiové suché krmivo pre šteňatá malých a stredných plemien
✔️ Spokojné recenzie majiteľov psov
📌 od 91 € / 17 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Fitmin Medium Puppy

✔️ Krmivo pre šteňatá stredných plemien od 2 do 12 mesiacov
✔️ Vyrobené zo 79 % živočíšnych zložiek
✔️ Bez pšeničného lepku
✔️ S prebiotikami na podporu črevnej mikroflóry
📌 od 52 € / 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Essential Foods Beginning Large Breed

✔️ Kompletné krmivo pre šteňatá vážiace v dospelosti viac ako 15 kg
✔️ Exkluzívne zdroje z čerstvého a sušeného kurčaťa, kačice, lososa a pstruha – živočíšny obsah 65 %
✔️ Bez obsahu obilnín
✔️ Zelenina, semená, byliny, bobule, ovocie, vitamíny a minerálne látky 35 %
📌 od 64 € / 12,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Eukanuba Puppy & Junior Large Breed

✔️ Pre šteniatka s váhou od 25 do 40 kg v dospelosti
✔️ Obsahuje optimálne hladiny energie a vápnika pre kritické obdobie rastu
✔️ Obohatené o DHA – kľúčovú živinu pre tvorbu mozgu
✔️ Znížený obsah hladiny kalcia pre optimálny rozvoj kostry veľkých plemien
📌 od 49 € / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

✔️ Superprémiové kmivo s hypoalergénnym zložením
✔️ Pre šteniatka a mladých psov veľkých plemien s váhou nad 25 kg
✔️ S jahňacinou a ryžou
✔️ Chondroprotektíva a vyvážené množstvo vápnika a fosforu
📌 od 54 € / 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Josera Emotion Kids

✔️ Suché krmivo pre rastúce psy stredných a veľkých plemien
✔️ Vysokokvalitné, aromatické hydinové bielkoviny
✔️ Prídavok cenných tukov a starostlivo vybraných minerálov
✔️ Ľahko stráviteľná ryža
✔️ Bez obsahu konzervačných látok a umelých farbív
📌 od 51 € / 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Zdroj obrázkov: Pixabay.com

4.9/5 - (8 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin