Ako vybrať najlepší sprej na medvede? TOP produkty podľa recenzií

medveď hnedý
Chystáte sa do lesa a obávate sa stretu s medveďom hnedým? Zaobstarajte si jednu z dostupných a účinných foriem obrany – sprej na medvede. Aké sú najlepšie spreje na medvede a ako na medvede pôsobia? Ich účinok a použitie si priblížime v nasledujúcom prehľade. Zaujímať by ste sa mali nielen o zloženie, ale aj o dosah/dostrek, rýchlosť účinku, dobu striekania či veľkosť vzniknutého oblaku. Spreje na medvede zaujmú tiež kompaktným prevedeným, poistkou pod spúšťou a jednoduchým používaním. Hoci v tomto prípade je lepšie veriť, že k použitiu spreja na medvede nebude musieť dôjsť…

Sprej na medvede je stabilnou súčasťou výbavy nadšených turistov, poľovníkov, lesníkov či hubárov. Oznámené strety človeka s medveďom pravidelne zaplavujú stránky novín a medvede tiež stále častejšie schádzajú z lesov do osídlených oblastí. Nečudo, že hľadanie metód obrany/ochrany je pri potenciálnom strete s medveďom je čoraz naliehavejšie. Ak uvažujete o kúpe kvalitného spreja na medvede, neprehliadnite dostupné testy a recenzie sprejov na medvede, ktorá vás nasmerujú bližšie k vysokoúčinným produktom od renomovaných výrobcov. Niekoľko výborne hodnotených sprejov na medvede sa dostalo aj rebríčka nižšie.

Najlepšie spreje na medvede podľa recenzií

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Obranný sprej na medvede + tréningový Bear Sabre Red®

Najlepší sprej na medvede na trhu
+ Najväčší účinný dosah na trhu >> 30 - 35 stôp (cca 9 – 10,5 m)
+ Náplň spreja je netoxická a nehorľavá, na prírodnom základe
+ Vytvára hustú hmlu pre maximálnu účinnosť
+ V tme fosforeskujúce a prehľadné ovládanie
od 71 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#2Obranný sprej na medvede Frontiersman Bear Sabre Red®

+ Najväčší účinný dosah >> 18 stôp (5,5 m)
+ Náplň spreja je netoxická a nehorľavá, na prírodnom základe
+ Vytvára hustú hmlu pre maximálnu účinnosť
+ V tme fosforeskujúce a prehľadné ovládanie
od 84 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#3Obranné spreje CR Grizzly - proti medveďom

+ Vhodný na obranu pred ľuďmi aj medveďmi
+ Vysokoúčinný obranný slzotvorný sprej
+ Dosah spreja až 10 metrov
+ Opatrený špeciálnou bezpečnostnou hlavicou
od 39 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie
TIPHúkačka na medvede Frontiersman Bear Horn Sabre Red®

+ Siréna predstavuje hlasnejšiu alternatívu k zvončekom
+ Vydáva silné zvukové rázy – zvuk o sile 115 decibelov
+ Kompaktná nádobka s húkačkou je skladná
+ Jednoduché použitie v prípade potreby
od 16 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie

Ako vybrať sprej na medvede

Medveď hnedý je najväčšou šelmou na Slovensku, a hoci je plachý a ľuďom sa vyhýba, v prípade ohrozenia útočí na všetko, čo považuje za hrobu. Teda aj na človeka. Najkritickejšie sú strety so zraneným medveďom alebo stret s medvedicou, ktorá chráni svoje mláďatá. Zaútočiť však môže aj prekvapený medveď pri ochrane svojej potravy alebo medveď, ktorý bol zvyknutý schádzať bližšie k ľudským obydliam pre jedlo.

Je dobré vedieť, že…

 • Človek nie je pre medveďa hnedého korisťou. Útočí v situáciách, ktoré vyhodnotí ako hrozbu.
 • Medveď hnedý síce pôsobí neohrabane, no pri behu dosahuje rýchlosť 50 – 60 km/h.
 • Medveďov ženie z lesov bližšie smerom k ľudským obydliam nedostatok potravy a hladovanie.
 • Medvede majú výborný sluch a čuch, no slabý zrak. Ak medvede vo voľnej prírode začujú ľudský hlas alebo pachy, zvyčajne menia smer, aby sa vyhli stretu. Ak ste v lese potichu, zvyšuje sa riziko, že nečakane prekvapíte medveďa, ktorý vás predtým nezaregistroval.

Stáť zoči voči medveďovi nie je skúsenosťou, za ktorou by išiel ktokoľvek dobrovoľne do lesa. Na internete nájdete množstvo postupov, ako sa pri strete s medveďom správať, čo robiť a čo nerobiť. Avšak, nedá sa predvídať, nakoľko budú tieto rady účinné. Každé jedno rozhodnutie v danej chvíli je kľúčové a ide doslova o sekundy. Kvalitný obranný sprej na medvede dokáže medveďa dočasne paralyzovať tak, aby sa ste urýchlene dostali do bezpečia.

Sprej na medvede a jeho účinok – ako pôsobí?

Spreje na medvede sú označované za najúčinnejšiu metódu obrany proti útoku medveďa.

Ide o nádoby pod tlakom (spreje) obsahujúce pálivú zmes, ktorá dočasne ochromuje zmysly medveďa a takmer okamžite ho zastavuje v útočení. Obsiahnutá zmes spôsobuje pálenie dýchacích ciest a slizníc, dočasné rozmazanie videnia aj znefunkčnenie čuchových zmyslov. Tento stav môže pretrvávať niekoľko hodín po zasiahnutí, nie je trvalý ani usmrcujúci. K použitiu spreja na medvede by malo dôjsť iba v núdzovom prípade – pri bezprostrednom kontakte s medveďom, pri ktorom vám hrozí nebezpečenstvo.

To, či bude sprej na medvede účinný, závisí od jeho zloženia, dosahu/dostreku, veľkosti vytvoreného oblaku a vhodného času použitia. Natlakovaný sprej totiž po odistení poistky a stlačení spúšte strieka iba pár sekúnd. Ak ho použijete príliš skoro a medveď nebude v dosahu spreja, jeho účinok nebude dostačujúci.

Čo obsahujú spreje na medvede?

V sprejoch na medvede sa používajú rôzne kombinácie účinných látok. Hlavnou zložkou väčšiny dostupných sprejov na medvede je kapsaicín spôsobujúci silné pálenie slizníc, dýchacích ciest a slzenie očí. Ide o overenú látku, ktorá je prirodzene obsiahnutá v chilli papričkách a je zodpovedná za ich vysokú pálivosť. Na medveďa (alebo inú veľkú šelmu) má okamžitý zastavujúci účinok.

Spoločne s kapsacinoidmi sa používajú sa aj ďalšie zneschopňujúce dráždivé látky, napríklad silno dráždivý dibenzo-oxazepin, ktorý spôsobuje podráždenie očí, ťažkosti s dýchaním a pálenie kože alebo orthochlorobenzalmalonitrile, ktorý spôsobuje bolestivé stavy slizníc.

Pamätajte…

… v popise spreja na medvede nájdete upozornenie, že „Produkt spôsobuje slzenie očí, podráždenie slizníc, dočasné oslepnutie, štipľavú bolesť okolo úst a celkovú dezorientáciu“. To platí nielen pri zasiahnutí medveďa, ale aj pri nechcenom zasiahnutí človeka.

Prečo so sebou nosiť sprej na medvede?

Pri ochrane pred útokom medveďa rozhodujú sekundy. Nie je čas na dlhé plánovanie, taktiku ani paniku. Aj z tohto dôvodu popularita sprejov na medvede narastá. Ak sa chcete pri svojich potulkách prírodou cítiť bezpečnejšie, no ešte stále váhate, presvedčiť vás môžu nasledujúce body:

 • Efektivita: Sprej na medvede sa osvedčil ako účinná obrana už pri mnohých stretoch s medveďmi, o čom svedčia aj online zdieľané skúsenosti a recenzie.
 • Odradenie: Správne použitý sprej vytvára účinný oblak/ochrannú bariéru a zastavuje agresívne správanie medveďa. Kľúčové zmysly medveďa sú totiž dočasne ochromené a môže mať i problém s dýchaním. Dezorientovaný medveď bude voliť ústup.
 • Rýchlosť: Použitie spreja na medvede je v kritickej situácii veľmi rýchle. Ak máte sprej po ruke, stačí odistiť poistku, zacieliť a stlačiť spúšť.
 • Kompaktnosť: Sprej na medvede má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Zmestí sa do vrecka alebo za opasok. Zvyčajne má veľkosť a objem priemerne veľkého antiperspirantu (výška nádoby cca 20 – 23 cm, priemer do 5 cm, objem cca 150 – 220 ml).

Dôležité parametre pri výbere spreja na medvede

Pri výbere spreja na medvede sa okrem informácií o účinných látkach dozviete aj viacero dôležitých parametrov a hodnôt. Medzi ne patrí najmä dosah spreju na medvede, doba striekania, rýchlosť výstreku a v ideálnom prípade i veľkosť vytvoreného oblaku.

Dosah spreju na medvede

Ide o jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý hovorí o tom, ako ďaleko účinná látka od ústia spreja dosiahne po stlačení spúšte. Môže ísť o vzdialenosť 4 – 6 m, no aj 8 – 10 m. Vyšší dosah úzko súvisí s vyššou cenou, no mať cenné metre náskok naviac je v takýchto chvíľach na nezaplatenie.

Ak má byť sprej účinný a medveďa zasiahnuť, je zrejmé, že medveď sa musí vyskytovať v danej vzdialenosti. Nemá význam „preventívne“ použitie spreja na medveďa, ktorý od vás stojí 20 metrov. Načasovanie a zachovanie rozvahy je pri strete s medveďom mimoriadne dôležité. Hodnoty uvedené na sprejoch na medvede sú zvyčajne laboratórne. V reálnych podmienkach má na dosah vplyv najmä veternosť. Pri použití proti vetru je dosah podstatne kratší, navyše riskujete, že oblak účinnej látky zasiahne aj vás.

Doba striekania

Sprej na medvede nefunguje ako klasický sprejový antiperspirant. Vo väčšine prípadov sa nedá použiť opakovane. Je pod vysokým tlakom, vďaka čomu je látka ako aerosól vystreknutá naraz, na dlhé metre pred človeka a s vysokou rýchlosťou. To znamená, že po jednom použití zostáva nádoba spreju prázdna a správna chvíľa použitia je rozhodujúca.

Doba striekania účinnej látky je udávaná v sekundách. Lacnejšie spreje na medvede striekajú kratšie – cca 3 – 4 sekundy. Drahšie vydržia 6 – 8 sekúnd, čo dáva lepší predpoklad na vytvorenie účinnejšieho a koncentrovanejšieho oblaku účinnej látky. Doba striekania závisí aj od objemu náplne.

Rýchlosť výstreku

Rýchlosť výstreku účinnej látky súvisí s tým, ako rýchlo sa oblak s dráždivými látkami dostane k medveďovi, no tiež aj ako rýchlo sa dostane od človeka. Bezprostredne za ústím spreju je rýchlosť najvyššia, s rastúcou vzdialenosťou klesá z dôvodu odporu vzduchu a poveternostných podmienok.

Veľkosť oblaku

Tento údaj nájdete v popise produktov iba zriedkavo. Odborné testy sprejov na medvede mu však venujú pozornosť a starostlivými meraniami a vytváraním záznamov z rôznych uhlov dokumentujú veľkosť aerosólového oblaku v metroch štvorcových alebo kubických, ktorý konkrétne testované spreje na medvede vytvárajú.

Údaj je dôležitý pre poznanie toho, ako sa aerosól s účinnými látkami po výstreku správa a akou „plochou“ bude pôsobiť v prostredí. Teda či aj pri menej presnom zacielení dokážete medveďa aspoň čiastočne zasiahnuť a odradiť ho od útoku.

Prevedenie spreja na medvede

Účel a význam spreja na medvede vysoko prevyšuje jeho veľkosť a hmotnosť. Takýto kompaktný a ľahký sprej vám nebude prekážať ani na opasku alebo vo veste.

Pri výbere sa tiež zamerajte na prevedenie rukoväte a prítomnosť poistky, ktorá poskytuje ochranu pred nechceným spustením. Najlepšie spreje na medvede sú aj pri pohľade na balenie vytvorené tak, aby ste v kritickej situácii nezaváhali. Miesto spúšte a poistky býva výraznej farby alebo s fosforeskujúcou úpravou, aby ste ich videli aj v horších svetelných podmienkach a nestratili ani sekundu zaváhaním.

Kto môže sprej na medvede zakúpiť?

Spreje na medvede sú zvyčajne dostupné u špecializovaných kamenných a online predajcov zameraných na outdoor a terénne aktivity, poľovníctvo či prežitie v divočine. Vzhľadom na zloženie a pôsobenie týchto sprejov je ich možné predať iba osobám starším ako 18 rokov.

Ceny sprejov na medvede

Koľko zaplatíte za kvalitný sprej na medvede? Počítajte s desiatkami eur, pričom je vhodné si vopred si pozrieť dostupné inštruktážne videá, ako sprej na medvede používať, pretože v tomto prípade sa po stlačení spreja vyprázdni celý objem spreja naraz (vo väčšine prípadov). Skúšku spreju v domácom prostredí nerobte!

Lacnejšie spreje na medvede zoženiete za cenu okolo 30 – 50 eur. Slabinou môže byť kratší dosah aerosólu, menší objem a s tým súvisiaca kratšia doba výstreku.

Drahšie spreje na medvede v cene od 60 eur a viac už zvyčajne ponúkajú viac obsiahnutých zložiek pre ešte vyšší dráždivý účinok. Tieto látky bývajú vo vyššej koncentrácii. Dosah aerosólu a dĺžka doby výstreku dosahuje vyššie hodnoty, čo znamená aj spoľahlivejšiu ochranu pre útokom šelmou.

Značky sprejov na medvede

V nasledujúcom zozname nájdete niekoľko značiek, ktoré majú na svojom konte overené spreje na medvede.

 • Bear Sabre Red® – Obranné spreje na medvede Bear Sabre Red® majú vysoký účinný dosah a vytvárajú hustú hmlu pre maximálny účinok. Extra pálivé aerosólové spreje na báze kajenského korenia.
 • CR Grizzly – Jedinečná kombinácia viacerých účinných látok zabezpečuje vysoký účinok, silné zasiahnutie zmyslových orgánov a okamžitý nástup zastavovacieho účinku. Spreje s vyšším objemom, špeciálnou bezpečnostnou hlavicou a dlhšou dobou výstreku.
 • BearBuster – Obranný sprej na medvede a iné šelmy zasahuje širšie spektrum citlivých orgánov. Vysoká účinnosť a dosah 6 – 8 metrov. Určený aj na viac krátkotrvajúcich použití.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Obranný sprej na medvede + tréningový Bear Sabre Red®

Najlepší sprej na medvede na trhu
+ Najväčší účinný dosah na trhu >> 30 - 35 stôp (cca 9 – 10,5 m)
+ Náplň spreja je netoxická a nehorľavá, na prírodnom základe
+ Vytvára hustú hmlu pre maximálnu účinnosť
+ V tme fosforeskujúce a prehľadné ovládanie
od 71 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#2Obranný sprej na medvede Frontiersman Bear Sabre Red®

+ Najväčší účinný dosah >> 18 stôp (5,5 m)
+ Náplň spreja je netoxická a nehorľavá, na prírodnom základe
+ Vytvára hustú hmlu pre maximálnu účinnosť
+ V tme fosforeskujúce a prehľadné ovládanie
od 84 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#3Obranné spreje CR Grizzly - proti medveďom

+ Vhodný na obranu pred ľuďmi aj medveďmi
+ Vysokoúčinný obranný slzotvorný sprej
+ Dosah spreja až 10 metrov
+ Opatrený špeciálnou bezpečnostnou hlavicou
od 39 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie
TIPHúkačka na medvede Frontiersman Bear Horn Sabre Red®

+ Siréna predstavuje hlasnejšiu alternatívu k zvončekom
+ Vydáva silné zvukové rázy – zvuk o sile 115 decibelov
+ Kompaktná nádobka s húkačkou je skladná
+ Jednoduché použitie v prípade potreby
od 16 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin