Najlepšie fontány pre mačky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie fontány pre mačky
Ak ste si všimli, že vaša mačka pri pití dáva prednosť tečúcej vode pred stojatou, podporte jej pitný režim pomôckou v podobe praktickej fontány na pitie. Ako vybrať najlepšiu fontánu pre mačky? Niekoľko tipov na obľúbené produkty nájdete v nasledujúcom rebríčku.

V správaní mačiek možno pozorovať viacero „manierov“ a zvláštností. Netreba im to zazlievať, sú to šelmy. A hoci v procese domestikácie prešli už veľký kus cesty, stále sa v nich ozývajú divoké inštinkty. Nie je to len potreba liezť, skákať a loviť, celkom špecifický prístup majú aj k vode. Vo voľnej prírode sú divo žijúce mačacie šelmy prispôsobené jednak na život v suchších podmienkach a na strane druhej si dokážu dostatok tekutín zabezpečiť konzumovaném čerstvej potravy. Doma chované mačky, ktoré konzumujú prevažne suché krmivo občasne dopĺňané o konzervy, potrebujú pre dostatočný pitný režim vlastný zdroj vody.

Ak mačka odmieta piť stojatú vodu z misky a zdá sa, že ju úmyselne rozlieva, je ten správny čas zaobstarať fontánu. Toto malé zariadenie pomocou čerpadla v uzatvorenom okruhu rovnomerne distribuuje vodu. V ideálnom prípade ju automaticky prečisťuje a zmäkčuje. Mačku tak k zdroju vody láka nielen samotné prevedenie a žblnkanie vody, ale aj fakt, že vždy dá prednosť čerstvo okysličenej vode. Ktoré parametre sú pri výbere rozhodujúce? V čom vám môžu byť nápomocné recenzie fontánok pre mačky?

Najlepšie fontány pre mačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Drinkwell fontánka 360 nerezová 3,8 L

Náš víťaz, najlepšie fontána pre mačky (aj psy)
✔️ Patentovaný systém voľne padajúceho prúdu vody
✔️ 5 jednotlivých prúdov
✔️ Filter s aktívnym uhlím + penový filter
✔️ Tichý chod
📌 od 76 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Hagen fontána Catit New 3 l

✔️ Jednoduché dolievanie vody
✔️ Jednoduchá údržba a čistenie
✔️ Dvojitý filter
✔️ Príjemný dizajn
📌 od 28 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3IMAC Fontána pre mačky a psov

✔️ Súčasťou je filter s aktívnym uhlím
✔️ Protišmyková úprava
✔️ Obľúbené mačkami aj menšími plemenami psov
📌 od 44 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Hagen fontána Dog it New 6 l

✔️ Veľká fontána pre napájanie psov i mačiek
✔️ Kryt proti špliechaniu
✔️ Dvojitá funkcia výmenného filtra
✔️ Pomer cena/veľkosť
📌 od 35 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Trevi fontána 2 l

✔️ Vodná pumpa funguje aj pri nízkej hladine vody
✔️ S protišmykovou podložkou
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 34 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Zolux Vodná fontána pre mačky 2 l

✔️ Nízka cena aj nízka spotreba energie
✔️ K dispozícii 2 filtračné kazety
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 19 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať fontánu pre mačky

Na čo sa pri výbere fontány pre mačku zamerať? Dôležité je zvážiť jej doterajšie spôsoby, vek, prípadné zdravotné komplikácie a napríklad aj dĺžku srsti. Niektoré mačky fontány zbožňujú, iné si k nim pre neznámy zvuk žblnkania vytvárajú vzťah iba pomaly, no nájdu sa aj mačky, ktoré pitie z fontán nepresvedčí. Ak však bojujete s tým, že mačka z misky vodu odmieta alebo ju rozlieva, stojí za to vyskúšať šikovnú fontánu na pitie.

Čo je fontána pre mačky / psov?

Fontána pre mačky (ale aj psy) je zariadenie, ktoré je zdrojom pitnej vody. Je zapojená do elektrickej siete alebo funguje na batérie. Do nádobky nalejete odporúčané množstvo pitnej vody a fontána následne začne cirkulovať vodu cez svoje prvky.

Pri cirkulácii môže dochádzať ku kaskádovitému prelievaniu z vyšších poschodí do nižších, alebo prečerpaná voda vyteká z vyvýšeného ústia/kohútika do spodnej nádoby, alebo má priamo efekt nízkej fontánky. Možností je hneď niekoľko.

Ešte pred samotným nákupom preto pozorujte mačku, akú podobu tečúcej vody vyhľadáva. Mnohým vyhovuje pitie vody z vodovodného kohútika, ďalšie najviac láka žblnkotajúca voda z fontánky. Čokoľvek čo pritiahne pozornosť a podporí zdravý pitný režim je plusovým bodom naviac.

mačka pitie vody

Čo zvážiť pri výbere fontány pre mačky

 • Počet mačiek – Kupujete fontánu pre jednu mačku alebo chováte v interiéri viac mačiek? V závislosti od toho sa bude odvíjať veľkosť a objem fontány pre mačky.
 • Vek mačky a jej zdravotný stav – Pre menšie druhy mačiek sú vhodné fontány s nižšou základňou, aby mohli do fontány dosiahnuť. Staršie mačky, ktoré majú problém s pohyblivosťou, si zase obľúbia fontánu, kde nemusia vykonať hlboký predklon.
 • Dĺžka srsti – Pre dlhosrsté a viac plznúce mačky zvoľte fontánu s kvalitnou filtráciou.
 • Šírka hlavnej misky – Viete o tom, že mačky nemajú rady, ak sa ich citlivé fúziky dotýkajú stien misky? Aj z tohto dôvodu je pre ne viac zaujímavé stekajúca voda bez okolitých prekážok.
 • Stabilita fontány – Solídnejší materiál a širšia základňa sú dobrým predpokladom, že fontána zotrvá na svojom mieste a nedôjde k jej prevrhnutiu.
 • Hlučnosť fontány – V prípade fontán pre mačky je na mieste venovať pozornosť hlučnosti čerpadla a zvuku samotnej žblnkotajúcej vody. Hlučnosť vody môže byť vyššia, v kvalitných fontánach pre mačky je chod čerpadla prekvapivo tichý.
 • Umiestnenie fontány – Vzhľadom k istej miernej hlučnosti vody je dobré nájsť pokojné miesto, kde nebude fontána prekážať. Zároveň by to malo byť miesto, z ktorého mačka vidí na viac smerov a dokáže zostať v strehu. Mačky sa totiž nerady otáčajú chrbtom, vždy chcú mať prehľad o „nepriateľovi“.
 • Nároky na čistenie – Čím jednoduchší tvar, tým jednoduchšie čistenie.
 • Možnosti nastavenia – Máte záujem o fontánu s permanentným chodom alebo chcete prostredníctvom časovača nastaviť cirkuláciu na isté hodiny?

Najčastejšie používané materiály a ich vlastnosti

Plast, nerez a keramika. Rozhodovať sa budete medzi touto trojicou materiálov.

 • Plast je prítomný najmä na lacnejších fontánach. Kým na ňom nie sú prítomné škrabance, celkom dobre sa udržiava v čistote. Fontány z plastu však patria k najľahším, preto je tu isté riziko prevrhnutia a rozliatia vody.
 • Nerezové fontány pôsobia solídnejšie a stabilnejšie, dokonca rýchlejšie splynú so zariadením interiéru. Nároky na čistenie sú nízke, voda si dlhšie zachováva svoju čerstvosť.
 • Keramika je v prípade fontánok pre mačky top materiálom, čo sa premieta aj do ceny. Fontány pôsobia esteticky a sú zároveň dostatočne ťažké na to, aby stabilne stáli na určenom mieste. Hygienický štandard je tiež vysoký. Pri občasnom čistení si však treba dávať pozor na pády alebo nárazy, s ktorými súvisí vážne poškodenie až znefunkčnenie.

mačka voda

Objem / kapacita fontány pre mačky

Ako často chcete do fontány vodu dolievať? Koľko mačiek bude fontánu používať? Do fontán pre mačky sa zmestí niekoľko litrov vody. Ak máte jednu mačku, vystačíte s objemom 1- 2 l. Pre viac mačiek už uvažujte o modeli s objemom 3,5 l a viac. S objemom úzko súvisí aj samotná veľkosť fontány a priestor, ktorý bude na podlahe zaberať.

Druh filtrácie

Voda, ktorá fontánou cirkuluje, môže byť priebežne filtrovaná, a teda čistená. Úroveň filtrácie závisí od vybavenosti daného modelu. Základný penový filter, ktorý je prítomný aj v lacných fontánach, si poradí so zachytením mačacích chlpov, zvyškov granúl i iných prípadných mechanických nečistôt, ktoré do vody spadnú. Bonusom naviac je filter s obsahom aktívneho uhlia, ktorý eliminuje pachuť vody a tiež zachytáva prímesy obsiahnuté v bežnej vode z vodovodného kohútika.

Filtre sa postupne zanášajú/opotrebovávajú. Ak máte záujem o fontánu pre mačky s filtráciou, počítajte s časom, ktorý treba venovať ich občasnej údržbe. Po niekoľkých týždňoch/mesiacoch ich treba vymeniť za nové. Práve preto si vopred zistite cenu náhradných filtrov pre vyhliadnutý model fontány.

Hlučnosť fontány pre mačky

Veľkou výhodou fontány pre mačky (aj psy) je prečerpávanie vody. Voda je priebežne okysličovaná, chutí čerstvo a domáce zviera prejavuje vyšší záujem o vodu. Dostatočný pitný režim je dôležitý nielen pre bežné fungovanie, o to viac zásadný je pri zvieratách so zdravotnými komplikáciami (napríklad obličkové kamene).

Voda cirkuluje pomocou čerpadla (pumpy), ktoré je viac či menej hlučné. Dobrou správou je, že hlučnosť čerpadla nebýva obťažujúca, inak by odplašilo samotné zviera. Majitelia domácich zvierat viac registrujú žblnkot vody. Nedá sa vopred povedať, či na vás bude pôsobiť upokojujúco alebo rušivo. Je preto dobré mať pre fontánu vyhliadnuté miesto, kde ju nebudete príliš registrovať.

Je dobré vedieť, že …

 • Ak mačka s vodou manipuluje a hrá sa, položte fontánu na absorpčnú podložku s protišmykovou úpravou. Menej mokrých labiek na podlahe = spokojnejší majiteľ.
 • Vždy rešpektujte inštrukcie v návode na používanie – predovšetkým ohľadom minimálneho a maximálneho objemu vody a umiestnenia zásuvky. Zásuvka by mala byť pre bezpečnosť nad úrovňou fontány.
 • Niektoré fontány svetelným alebo zvukovým signálom upozornia na nedostatok vody a vypnú sa.
 • Lepšie vybavené modely umožňujú nastaviť intenzitu prúdenia vody alebo disponujú spínacím senzorom pohybu, pri ktorom sa fontána uvedie do chodu len v okamihu, keď sa mačka pohybuje poblíž.
 • Nepodceňte čistenie hlavných misiek a ústí. Ideálne, ak údržbe venujete pár minút času pri každom plnení.

Ceny fontán pre mačky

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Hoci neodporúčame vyberať vodnú fontánu iba podľa ceny, je zrejmé jasné, že tento faktor zohráva kľúčovú úlohu. Na koľko vás napríklad vyjde kvalitná fontána pre mačky so senzorom? Tu sú 3 cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

✅ Fontány pre mačky do 30 eur

Ide o základné, objemovo menšie fontány pre mačky vyrobené prevažne z plastových komponentov. Súčasťou býva penový filter na zachytenie mačacích chlpov a pevných nečistôt. Aj napriek nižšej cene však trvajte na tichom chode. V recenziách na internete sa totiž môžete dočítať, že motorček je hlučnejší, ako sa očakávalo.

✅ Fontány pre mačky od 30 do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie fontány pre mačky a psov. Pomer cena/kvalita je veľmi dobrý. K väčším plastovým fontánam sa pridávajú aj modely s prevahou nerezu. Okrem penového filtru býva prítomný aj filter z aktívneho uhlia, vďaka ktorému si voda dlhšie zachová svoju čerstvosť. Na dlhodobo spokojné používanie sa hodí aj výbava v podobe signalizačných LED diód, dôraz na jednoduché čistenie a efektívne zníženie hluku a vibrácií.

✅ Fontány pre mačky od 60 eur

Hľadáte riešenie, ktoré poskytne to najlepšie z danej kategórie? V cene od 60 eur nájdete precízne spracované fontány pre mačky a psy, do ktorých sú zakomponované pokročilé technológie – napríklad nastavenie intenzity prúdenia vody, viacstupňová filtrácia, senzor pohybu, ktorý aktivuje fontánu do činnosti, akonáhle sa k nej zviera priblíži.

Najlepšie značky fontán pre mačky

 • Drinkwell – Obľúbené fontány pre mačky a psov, ktoré využívajú patentovaný systém voľne-padajúceho prúdu vody.
 • Hagen – Plastové fontány pre mačky s cirkulujúcim vodným tokom. Jednoduchá údržba a čistenie.
 • IMAC – Vodné fontány, ktorých súčasťou je filter s aktívnym uhlím. Protišmyková úprava.
 • Trevi – Fontána pre mačky s filtrom zaisťujúcim čistenie vody, podstavcom a protišmykovou podložkou.
 • Zolux – Vodné fontány Zolux sú obľúbené pri prívetivý dizajn, tichý a energeticky úsporný chod.
 • Trixie – Plastové a keramické fontány pre mačky Trixie poskytujú neustále prúdenie vody. Niektoré modely dodávané spoločne s filtrom s aktívnym uhlím.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Drinkwell fontánka 360 nerezová 3,8 L

Náš víťaz, najlepšie fontána pre mačky (aj psy)
✔️ Patentovaný systém voľne padajúceho prúdu vody
✔️ 5 jednotlivých prúdov
✔️ Filter s aktívnym uhlím + penový filter
✔️ Tichý chod
📌 od 76 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Hagen fontána Catit New 3 l

✔️ Jednoduché dolievanie vody
✔️ Jednoduchá údržba a čistenie
✔️ Dvojitý filter
✔️ Príjemný dizajn
📌 od 28 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3IMAC Fontána pre mačky a psov

✔️ Súčasťou je filter s aktívnym uhlím
✔️ Protišmyková úprava
✔️ Obľúbené mačkami aj menšími plemenami psov
📌 od 44 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Hagen fontána Dog it New 6 l

✔️ Veľká fontána pre napájanie psov i mačiek
✔️ Kryt proti špliechaniu
✔️ Dvojitá funkcia výmenného filtra
✔️ Pomer cena/veľkosť
📌 od 35 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Trevi fontána 2 l

✔️ Vodná pumpa funguje aj pri nízkej hladine vody
✔️ S protišmykovou podložkou
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 34 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Zolux Vodná fontána pre mačky 2 l

✔️ Nízka cena aj nízka spotreba energie
✔️ K dispozícii 2 filtračné kazety
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 19 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin