Najlepšie kolagény na pleť a vlasy: TOP 9 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie kolagény na pleť
Viete o tom, že od 25. roku života produkcia kolagénu v ľudskom tele klesá a v približne 45. rokoch sa zastavuje takmer úplne? V ľudskom tele pritom kolagén zohráva množstvo dôležitých úloh a jeho nedostatok priamo súvisí s kvalitou pleti, vlasov, nechtov či funkčnosťou kĺbov. Nečudo, že sa kolagén dostal medzi najpopulárnejšie výživové doplnky vôbec a siahajú po ňom siahajú ľudia v rôznom veku. Aké sú najlepšie kolagény na pleť a vlasy? Čomu pri výbere venovať pozornosť?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom si povieme viac o tom, aký je prínos kolagénu, v ktorých oblastiach dokáže prispieť k pozitívnym zmenám a na čo si dávať pred nákupom pozor. Pravdou totiž je, že za posledné roky sa na našom trhu objavilo množstvo kolagénových doplnkov – či už v podobe práškov, nápojov alebo tabliet, ktoré sľubujú priam bombastické účinky. Najmä mladistvý vzhľad, krásne pružnú a zdravú pleť, husté vlasy s vysokým leskom a takmer nikdy sa nelámajúce vlasy. Avšak – široká ponuka dáva priestor rôznej kvalite a nie každý kolagén dokáže ľudské telo naplno zúžitkovať vo svoj prospech. Dôležitý je totiž jeho pôvod. veľkosť kolagénových molekúl a spôsob spracovania. Taktiež je veľkým lákadlom zakomponovanie ďalších živín, vitamínov a minerálov, ktoré môžu byť nápomocné v snahe dosiahnutie krajšej pleti či vlasov.

Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme sa zamerali nielen na zloženie, ale aj užívateľské recenzie kolagénov. V nich sa dozviete cenné informácie a skúsenosti z prvej ruky. Odporúčame zamerať sa na hodnotenia “s odstupom času”. Ide o výživový doplnok, takže výsledky sa teda neobjavia zo dňa na deň a nemožno kvalitu doplnku hodnotiť podľa pekného obalu a lákavej chuti. V prípade kolagénu očakávajte zmeny až po 2 – 3 mesiacoch užívania. V recenziách preto hľadajte informáciu o spokojnosti, evidentnom zlepšení a opakovaných nákupoch. Šance na vašu spokojnosť s danou voľbou sa tak podstatne zvýšia.

Najlepšie kolagény na pleť a vlasy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Inca Collagen

✔️ 100% rybí kolagén v prášku na pitie
✔️ Prémiový trojzložkový kolagén
✔️ V dennej dávke až 3000 miligramov
📌 od 54 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Beauty Collagen Werbea

✔️ Hydrolyzovaný rybí kolagén
✔️ Až 6000 mg kolagénu v jednej dávke
✔️ Naviac vitamín C s komplexom vitamínov B a antioxidantov
📌 od 27 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Venira

✔️ 8000 mg 100% bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu a kyseliny hyalurónovej s ďalšími 9 účinnými látkami
✔️ V balení rôzne príchute
✔️ Bez cukru, lepku a laktózy, sladený stéviou
📌 od 40 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4SKINNY Collagen

✔️ Obsahuje hydrolizovaný kolagén a vitamíny B3, C, B2 a zinok
✔️ Kolagénový peptid tej najvyššej kvality
✔️ Jednoduché užívanie
📌 od 35 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Collalloc

✔️ 100 % bioaktívny morský kolagén
✔️ 100 % čistý produkt bez prísad
✔️ Vysoká švajčiarska kvalita
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Beauty Drink Warrior Lady

POPIS
✔️ Hydrolyzovaný rybí kolagén
✔️ Spolu 7 účinných zložiek.
✔️ S obsahom kolagénu typu I a typu III
📌 od 16 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#7Morský kolagén Yes.Organic

✔️ Pre pravidelnú výživu pokožky, vlasov a nechtov
✔️ Kvalitné prírodné prísady pre ešte lepší výsledok
✔️ K dostaniu aj cenovo výhodné dvojbalenie morského kolagénu
📌 od 43 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#8KolagenDrink Collagen Royal

✔️ Tekutý hydrolyzovaný rybí kolagén vyrábaný vo Švédsku
✔️ Pokrokové zloženie s vitamínmi a minerálmi - bez cukru
✔️ Komplexné zloženie s ďalšími vitamínmi a minerálmi
📌 od 30 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#9Beauty collagen Pimp Your Body

✔️ Prémiový morský kolagén vyvinutý špeciálne pre ženy
✔️ Naviac vitamín C, zinok a kyselina hyalurónová
✔️ Pomer cena / výdatnosť
📌 od 17 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať kolagén na pleť a vlasy

Ak máte za sebou výber, ktorý vás sklamal alebo ste s kolagénom na pleť a vlasy ešte nemali skúsenosť, začnite od základných informácií o kolagéne, aby ste sa vedeli rýchlejšie zorientovať. Budete vedieť, čo znamená hydrolyzovaný kolagén a v čom sú jeho prednosti. Rovnako tak pochopíte aj to, čo znamená označenie bioaktívny kolagén a prečo sa radí medzi najlepšie hodnotené kolagény na trhu.žena pleť

Čo je kolagén?

Začnime kľúčovou informáciou. Kolagén je bielkovina zložená z dôležitých aminokyselín. Je najrozšírenejšou bielkovinou v ľudskom tele. Právom sa považuje za základný stavebný prvok, pretože svoje nenahraditeľné miesto má v chrupavkách, kĺboch, svaloch, kostnom tkanive, cievach aj koži.

V tele sa kolagén aktívne tvorí približne do 25. roku života. Neskôr jeho prirodzená produkcia postupne klesá, až sa okolo 45. roku života zastavuje. Nedostatok kolagénu úzko súvisí so starnutím, zhoršenou kvalitou pleti a vlasov či problémami s pohybovou sústavou. Dobrou správou však je, že kolagén sa dá priebežne dopĺňať vhodnou stravou, vrátane výživových doplnkov.

Dostupným zdrojom kolagénu sú najmä živočíšne produkty (vývar z hovädzích alebo bravčových kostí, huspenina), ryby (morský kolagén) a doplnky stravy, kde je už v 1 dennej dávke optimálne množstvo kolagénu.

Základné typy kolagénov

  • Kolagén typu I: Až 90 % kolagénu v ľudskom tele patrí kolagénu typu I. Je súčasťou spojivových tkanív, šliach, kostí, zubov a predovšetkým pokožky. Práve preto je najčastejšie zahrnutý v kolagénoch určených na zlepšenie kvality pleti. Nevyhnutný je aj pre podporu regenerácie a hojenia tkanív.
  • Kolagén typu II: Druhý najrozšírenejší kolagén nesie označenie ako kĺbový kolagén. Je mimoriadne dôležitý pre zdravý pohybový aparát, keďže je nevyhnutnou súčasťou chrupaviek.
  • Kolagén typu III: Posledný, v najmenšej miere zastúpený typ kolagénu, je súčasťou ciev, čriev a orgánových tkanív. Nachádza sa v telách mladých ľudí, neskôr ho plne nahrádza kolagén typu I.

Kolagén a účinky: Ako pomáha?

Možno máte dojem, že kolagén užíva každý vo vašom okolí – mladí aj starší ľudia, športovci či menej aktívni ľudia. Podľahli trendu alebo má na nich kolagén skutočne taký dobrý vplyv? Neváhajte a spýtajte sa ich na názor. V súvislosti s užívaním kolagénu sa najčastejšie uvádzajú nasledujúce prednosti:

  • Zdravšia a mladistvejšia pokožka: Kolagén prinavracia pleti hydratáciu, pevnosť a pružnosť. Spomaľuje starnutie pleti.
  • Rast silnejších vlasov a nechtov: S pribúdajúcimi rokmi sa kvalita vlasov a nechtov zhoršujú, ich rast je čoraz pomalší. Kolagén pozitívne vplýva aj na vlasovú pokožku a zásobovanie vlasových folikulov živinami. Vyživené korienky = silnejšie a zdravšie vlasy bez predčasného vypadávania.
  • Rýchlejšie hojenie: Kolagén pomáha pri regenerácii šliach, kĺbov, svalov. Dôležitý je aj pri hojení drobných kožných poranení. Pravidelným dopĺňaním kolagénu môžete predísť vzniku strií.
  • Pružnejšie a menej boľavé kĺby: Dostatok kolagénu udržuje svaly, šľachy a chrupavky v dobrej forme. Telo sa rýchlejšie zregeneruje a obnoví poškodené bunky aj po výraznej fyzickej námahe. Ranná stuhnutosť kĺbov sa obmedzí. Pohybová sústava je posilnená, riziká pádov alebo úrazov sú nižšie.

mladá žena

Kritériá pri výbere kolagénu pre pleť a vlasy

Prášok, tableta, nápoj? Hovädzí alebo rybí kolagén? Aké je odporúčané denné množstvo kolagénu? Otázok je dosť, preto na ne poďme nájsť odpoveď.

Šetrná úprava kolagénovej molekuly

Kolagén je tvorený tromi prepletenými reťazcami. Aby sa zachovala biologická hodnota, nesmie dôjsť k porušeniu jeho prirodzenej štruktúry. Najlepšie kolagény na pleť sa preto vyrábajú technológiou zvanou hydrolýza. Bez tepelných úprav potom vzniká bioaktívny kolagén, ktorý v takejto podobe dokáže ľudské telo lepšie spracovať a o to viac je kolagén je pre organizmus účinnejší.

Na balení kolagénu preto hľadajte informáciu o tom, že ide o hydrolizovaný bioaktívny kolagén, ktorého vstrebateľnosť a využiteľnosť sú na vysokých hodnotách.

Rybí vs. hovädzí kolagén

Určite ste už počuli o tom, že kolagén môže byť hovädzí alebo rybí (morský). Aký je medzi nimi rozdiel?

Hovädzí kolagén sa vyrába z hovädzích koží a obsahuje najmä kolagény typu I a III, ktoré sú dôležité pre šľachy, väzy a kosti. Najčastejšie hovädzí kolagén užívajú športovci, ktorí potrebujú čo najrýchlejšiu regeneráciu po výkone a tiež ľudia trpiaci bolesťami kĺbov. Taktiež vie byť nápomocný pri oprave mikroskopických trhlín na stenách orgánov a čriev.

Rybí kolagén sa vyrába z rybích koží a šupín a je nositeľom kolagénu typu I s výbornou biologickou dostupnosťou a vstrebateľnosťou (menšia veľkosť molekúl). Aminokyseliny obsiahnuté v rybom kolagéne prispievajú k obnove tkanív, prinavracajú elasticitu pokožke a zmierňujú príznaky starnutia. Okrem toho sa kolagénu z rýb pripisuje schopnosť prinavracať vlhkosť pokožke a posilňovať prirodzenú ochranu pred UV žiarením.

Optimálna denná dávka

Rozhodli ste sa pre užívanie kolagénu v podobe doplnku stravy? Potom vás isto bude zaujímať koľko kolagénu denne prijať, aby sa dostavili očakávané výsledky. Vo všeobecnosti sú kolagénové prípravky navrhnuté tak, aby sa jednoducho dávkovali a užívali. Môže ísť o tabletu, sypký prášok s presnou odmerkou alebo je prášok v samostatných vreckách, ktoré predstavujú dennú dávku.

Odporúčaná denná dávka kolagénu je 2500 – 3000 mg denne. Užívať menej ako 1000 mg kolagénu nemá prakticky ani žiadny význam. Prečo však niektorého kolagény na pleť a vlasy obsahujú v dennej dávke 6000 až 8000 mg kolagénu? Postarajú sa o dvojnásobne lepší výsledok? Tu už do hry vstupuje kvalita samotného kolagénu a schopnosť organizmu využiť nadbytočný kolagén. Často sa potom stáva, že má dávka jedného produktu rovnaký účinok ako polovičné množstvo konkurenčného.

Ideálna forma kolagénového doplnku

Čo si to miešaš a čo to piješ?” Aktuálne najpopulárnejšou formou kolagénových doplnkov sú prášky, ktoré sa zalievajú vodou a vzniká z nich nápoj. Niektoré nápoje sú bez chuti, aróm a farbív, iné sa chcú tváriť na osviežujúci nápoj s ovocnou chuťou, ktorý chutí tak, že si ho ráno s nadšením doprajete (a nezabudnete naň). S arómami a príchuťami však radšej opatrne. Je to síce na vašom osobnom zvážení, no chuť nápoja by nemala vyhrať nad kvalitou kolagénu. Práškové kolagény sa predávajú vo väčších dózach, v balení nájdete odmerku a riedia sa s čistou vodou. Vo vode by sa behom krátkej chvíle mal prášok dokonale rozpustiť.

Okrem práškových kolagénových doplnkov sú obľúbené aj tekuté kolagény. Odpadá starosť s riedením. Stačí naliať do odmerky odporúčané množstvo a vypiť.

Kolagén v tabletových kapsuliach je posledné roky tak trochu v úzadí. Zvyčajne treba naraz zapiť niekoľko väčších kapsúl, čo nemusí byť práve najpríjemnejší rituál všedného rána. Určite sú však praktickým riešením pri častom cestovaní.

Najlepšie kolagény na pleť a vlasy – Krátke recenzie

#1Inca Collagen

Kolagén Inca Collagen patrí medzi najpopulárnejšie kolagény na našom trhu vôbec. Nemožno mu totiž uprieť kvality, o čom svedčí aj množstvo spokojných recenzií a dlhodobo vysoká predajnosť. Ide o hydrolizovaný 100 % morský kolagén, ktorý sa môže pýšiť označením bioaktívny. Šetrná úprava kolagénu zachováva jeho biologickú hodnotu a umožňuje vysokú vstrebateľnosť. Kombinuje kolagény typu I, II aj III. Má práškovú podobu a dobre sa mieša s vodou alebo iným studeným nápojom. Medzi oceňované prednosti patrí tiež jeho neutrálna chuť aj aróma.

📌 Veľkosť balenia: 30 vrecúšok | Dávkovanie: 1 vrecúško denne | Cena: od 54 €

Ukázať detaily produktu

#2Beauty Collagen Werbea

Výživový doplnok Beauty Collagen od značky Werbea je zástupcom hydrolizovaného rybieho kolagénu prémiovej kvality z Francúzska. Má práškovú podobu, dávkuje sa priloženou odmerkou a chutí príjemne jahodovo-limetkovo bez pridania cukru. Okrem bioaktívneho kolagénu obsahuje tiež vitamín C s komplexom vitamínov B, kyselinu hyalurónovú a koenzým Q10. Je vytvorený tak, aby podporil hydratáciu pleti, zdravšie vlasy a nechty a bol nápomocný aj pri redukcii vrások.

📌 Veľkosť balenia: 216 g | Dávkovanie: 1 zarovnaná odmerka (7,2g) denne | Cena: od 27 €

Ukázať detaily produktu

#3Venira

VENIRA PREMIUM kolagénový drink pre vlasy, nechty a pleť od českej výrobcu je atraktívny už na prvý pohľad. V jednom estetickom balení je 30 sáčkov v troch rozličných príchutiach: 10x jahoda-limetka, 10x čierne ríbezle, 10x malina. Výživový doplnok je vytvorený tak, aby jeho zloženie napomáhalo eliminovať vznik vrások na minimum a prispelo k pružnejšej a dokonale hydratovanej pokožke. Okrem bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, MSM, selén, zinok, D-Biotín, vitamín C, vitamín B2, B3, B6 a kyselinu listovú.

📌 Veľkosť balenia: 30 sáčkov | Dávkovanie: 1 sáčok denne | Cena: od 40 €

Ukázať detaily produktu

#4SKINNY Collagen

V zaujímavom ružovo-čiernom balení sa o vašu pozornosť uchádza výživový doplnok SKINNY Collagen, ktorý tvorí 30 separátnych vrecúšok. Na oficiálnej stránke sa môžete dočítať, že jeho súčasťou je klinicky testovaný kolagén najvyššej kvality – kolagén Verisol ® doplnený o vitamíny a minerály (biotín, vitamíny B2, B3, vitamín C a zinok). Pomáha k zvýšeniu pružnosti pokožky, vyhladeniu a zjemneniu vrások, známok starnutia a tiež je užitočný pri spevňovaní nechtov a vlasov. Je bez chuti a bez zápachu, čo znamená, že si ho môžete jednoducho pridať nielen do vody, ale aj džúsu alebo smoothie.

📌 Veľkosť balenia: 30 vrecúšok | Dávkovanie: 1 vrecko denne | Cena: od 35 €

Ukázať detaily produktu

#5Collaloc

Ďalší výborne hodnotený zástupca morského kolagénu prichádza na scénu. Collaloc je bioaktívny hydrolyzovaný kolagén švajčiarskej kvality, v ktorom sa nachádza účinná trojkombinácia – kolagén typu I, II aj III. Ľudské telo takto navrhnutý kolagén považuje za telu vlastný a dokáže ho veľmi dobre zúžitkovať. Collaloc priaznivo pôsobí na hydratáciu pokožky, spomaľuje proces starnutia, potláča vrásky, strie a celulitídu. Posilňuje pružnosť, rast aj pevnosť vlasov, dodáva správnu výživu chrupavkám, väzom a šľachám. Predáva sa v 30-dňovom balení vo forme prášku (vo vrecúškach) alebo v koncentrovanej tekutej podobe, kedy sa do nápoja dávkuje pipetkou.

📌 Veľkosť balenia: 30 vrecúšok | Dávkovanie: 1 vrecúško denne| Cena: od 24 €

Ukázať detaily produktu

#6Beauty Drink Warrior Lady

Beauty Drink Warrior Lady je chutný výživový doplnok s jahodovou príchuťou. Podľa recenzií je tento prášok veľmi dobre rozpustný vo vode a má príjemnú chuť. Obsahuje až 7 účinných zložiek, ktoré môžu prospievať pleti, vlasom aj kĺbom. Jeho súčasťou je hydrolyzovaný rybí kolagén, ako zástupca kolagénu typu I a tiež hovädzí kolagén ako zástupca kolagénu typu II a III. Ďalej obsahuje kokosovú vodu (zdroj elektrolytov), vitamín C, brusnicový extrakt (antioxidanty), kyselinu hyalurónovú a extrakt z hroznových semien (zdroj cenných polyfenolov).

📌 Veľkosť balenia: 350 g v dóze | Dávkovanie: 20 g denne | Cena: od 16 €

Ukázať detaily produktu

#7Morský kolagén Yes.Organic

Bioaktívny morský kolagén Yes.Organic je kompletne vyrobený priamo na Slovensku od vývoja receptúr cez technológiu výroby až po dizajn balenia. Tento produkt je vytvorený tak, aby maximálne podporil výživu pokožky, vlasov a nechtov. Pokožka sa stane hydratovanejšou, poteší aj úbytok vrások a obmedzenie tvorby pigmentových škvŕn. Kombinácia morského kolagénu s kyselinou hyalurónovou, keratínom, lykopénom podporí snahu o mladistvejší vzhľad. Dobrá rozpustnosť a chutná malinová príchuť zase spríjemní každodenné užívanie.

📌 Veľkosť balenia: 205 g | Dávkovanie: 6,8 g denne | Cena: od 43 €

Ukázať detaily produktu

#8KolagenDrink Collagen Royal

Jedným z veľmi dobre hodnotených tekutých kolagénov je KolagenDrink Collagen Royal. Ide o hydrolyzovaný rybí kolagén vyrábaný vo Švédsku pri dodržiavaní najvyšších štandardov kvality. V tekutej podobe je menšou záťažou pre žalúdok a dochádza k výbornej absorpcii účinných látok. Okrem kvalitného kolagénu je súčasťou jeho zloženia vitamín C, vitamíny B5, B12, biotín, vitamín D, kyselina hyalurónová a kremík. Doplnok je vhodný pre ženy aj mužov.

📌 Veľkosť balenia: 500 ml | Dávkovanie: 25 ml denne | Cena: od 30 €

Ukázať detaily produktu

#9Beauty collagen Pimp Your Body

Ak s kolagénom ešte nemáte skúsenosti, zaujať vás môže aj Beauty collagen Pimp Your Body – predávaný v menšom balení, vyrobený taktiež na Slovensku. Ide o prémiový morský kolagén vyvinutý špeciálne pre ženy, doplnený o vitamín C, zinok a kyselinu hyalurónovú – v 100 % prírodnom zložení. Práškový kolagén je vo vode výborne rozpustný a vďaka chutnej jahodovej aróme má potenciál stať sa príjemným každodenným rituálom. V cenovo dostupnom balení nájdete dávky na 15 dní. Viditeľné účinky pri užívaní kolagénových doplnkov sa však dostavujú po 30 – 40 dňoch. Cenovo výhodnejšie je potom väčšie balenie tohto produktu.

📌 Veľkosť balenia: 96 g| Dávkovanie: 6,4 g denne | Cena: od 17 €

Ukázať detaily produktu
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Inca Collagen

✔️ 100% rybí kolagén v prášku na pitie
✔️ Prémiový trojzložkový kolagén
✔️ V dennej dávke až 3000 miligramov
📌 od 54 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Beauty Collagen Werbea

✔️ Hydrolyzovaný rybí kolagén
✔️ Až 6000 mg kolagénu v jednej dávke
✔️ Naviac vitamín C s komplexom vitamínov B a antioxidantov
📌 od 27 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Venira

✔️ 8000 mg 100% bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu a kyseliny hyalurónovej s ďalšími 9 účinnými látkami
✔️ V balení rôzne príchute
✔️ Bez cukru, lepku a laktózy, sladený stéviou
📌 od 40 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4SKINNY Collagen

✔️ Obsahuje hydrolizovaný kolagén a vitamíny B3, C, B2 a zinok
✔️ Kolagénový peptid tej najvyššej kvality
✔️ Jednoduché užívanie
📌 od 35 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Collalloc

✔️ 100 % bioaktívny morský kolagén
✔️ 100 % čistý produkt bez prísad
✔️ Vysoká švajčiarska kvalita
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Beauty Drink Warrior Lady

POPIS
✔️ Hydrolyzovaný rybí kolagén
✔️ Spolu 7 účinných zložiek.
✔️ S obsahom kolagénu typu I a typu III
📌 od 16 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#7Morský kolagén Yes.Organic

✔️ Pre pravidelnú výživu pokožky, vlasov a nechtov
✔️ Kvalitné prírodné prísady pre ešte lepší výsledok
✔️ K dostaniu aj cenovo výhodné dvojbalenie morského kolagénu
📌 od 43 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#8KolagenDrink Collagen Royal

✔️ Tekutý hydrolyzovaný rybí kolagén vyrábaný vo Švédsku
✔️ Pokrokové zloženie s vitamínmi a minerálmi - bez cukru
✔️ Komplexné zloženie s ďalšími vitamínmi a minerálmi
📌 od 30 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#9Beauty collagen Pimp Your Body

✔️ Prémiový morský kolagén vyvinutý špeciálne pre ženy
✔️ Naviac vitamín C, zinok a kyselina hyalurónová
✔️ Pomer cena / výdatnosť
📌 od 17 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin