Najlepšie krémy po opaľovaní: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

krém po opaľovaní1Zdržali ste na slnku o čosi dlhšie a vaša pokožka je teraz spálená? Potrebuje okamžitú pomoc a starostlivosť – napríklad aj v podobe kvalitného prípravku po opaľovaní, ktorý podporí jej regeneráciu. Ak nechcete medzi stovkami produktov strácať čas, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy na najlepšie krémy po opaľovaní. Vytvorené sú tak, aby namáhanej a slnkom spálenej pokožke dodali to, čo v tejto nepríjemnej situácii najviac potrebuje.

Prípravky na opaľovanie nájdete v rôznej konzistencii – obľúbené sú telové mlieka po opaľovaní i chladivé gély po opaľovaní. Výživnejšie zloženie ponúkajú krémy po opaľovaní a ak sa nechcete ubolenej pokožky príliš dotýkať, oplatí sa uvažovať o ľahkej pene či spreji po opaľovaní. V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa pozrieme bližšie na to, aké prípravky po opaľovaní prinavrátia pokožke rovnováhu a ako postupovať pri spálení od slnka, aby bola pokožka čím skôr posilnená a v dobrej kondícii.

Ak sa pri výbere kozmetických prípravkov radi nechávate inšpirovať názormi a skúsenosťami iných, nenechajte si ujsť ani dostupné testy a recenzie krémov po opaľovaní. Sú ich stovky, a tak si z ich pomocou pomerne jednoducho vytvoríte obraz o ponuke. Výborne hodnotené produkty sme vybrali aj do nášho rebríčka. Nech sa páči, tu sú…

Najlepšie krémy po opaľovaní podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Bioderma Photoderm After Sun gél / krém

+ Upokojujúci, hydratačný gél-krém po opaľovaní s chladivým efektom
+ Predlžuje prirodzené opálenie
+ Zanecháva pokožku pružnú a mäkkú, výborne hydratuje
+ Veľmi dobrá znášanlivosť a rýchle vstrebávanie
od 21 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Omega Pharma Panthenol Omega Chladivá pena ve spreji 10%

+ Účinne ošetruje, hydratuje, regeneruje a chladí pokožku po spálení
+ Vysoký obsah D-panthenolu a vitamínov A, E, F
+ Penová forma – veľmi jednoduchá aplikácia aj na citlivé miesta
+ Pomer cena/účinok
od 7 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Swiss Panthenol 10% Premium telové mlieko

+ 10 % D-panthenol pre upokojenie, hydratáciu a regeneráciu pokožky
+ Vitamíny A, E, F a aloe vera chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi
+ Poskytuje pleti okamžitú úľavu, príjemne chladí
+ Vhodný pre deti aj citlivú pokožku
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Garnier Ambre Solaire After Sun Lotion Hydratačné mlieko po opalovaní

+ Obľúbené upokojujúce telové mlieko s jemným chladivým efektom
+ Obohatené o aloe vera, ktoré pokožku upokojuje
+ Hydratuje a vyživuje po dobu 24 hodín
+ Nelepivé zloženie s rýchlym vstrebávaním
od 8 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#Piz Buin After Sun Soothing & Cooling Moisturising Lotion

+ Upokojujúce a chladivé mlieko po opaľovaní s mentolovým extraktom
+ Obohatené o aloe vera, ktoré pokožku upokojuje a hĺbkovo hydratuje
+ Udržiava opálenie po dlhšiu dobu
+ Redukuje začervenanie kože
od 8 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Dr. Müller Panthenol 7% telové mlieko

+ Telové mlieko s obsahom panthenolu a kyseliny hyalurónovej
+ Na úľavu a upokojenie pokožky po opaľovaní, saunovaní či pôsobení mrazu
+ Obľúbený produkt za priaznivú cenu
+ Vhodné aj pre zvlášť citlivú pokožku
od 6 €
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať krém po opaľovaní

Koža je najväčší, dynamicky sa meniaci orgán. Má ochrannú, termoregulačnú aj imunitnú funkciu. Je v priamom kontakte s vonkajšími faktormi, ktoré vplývajú na jej stav. Jedným z nich je aj UV žiarenie, ktoré je súčasťou slnečného žiarenia. A hoci bronzová pokožka patrí k letu, čoraz viac sa hovorí o nutnosti ochrany pokožky pred UV žiarením, ktoré na jej povrchu i v hlbších vrstvách spôsobuje závažné zmeny. Ak práve čelíte spálenej pokožke, mali byť ste vedieť, že dostala vyššiu dávku UV žiarenia a je akútne poškodená. Potrebuje rýchlu pomoc pre nadobudnutie rovnováhy. Ako vybrať krém po opaľovaní a aké kroky podniknúť, aby sa pokožka čím skôr zahojila?

Prečo sa pokožka na slnku spáli?

Ak je pokožky vystavená UV žiareniu, dochádza vo vrchnej vrstve pokožky k uvoľňovaniu melanínu. Je to pigment, ktorý chráni pokožku pred účinkami ultrafialového slnečného žiarenia a spôsobuje stmavnutie pokožky (opálenie). Avšak, množstvo melanínu v koži sa u ľudí líši a v závislosti od toho, ako koža na slnko reaguje, sa rozlišuje šesť fototypov – od „bledé vlasy + svetlá pleť“ až po „tmavé vlasy + tmavá pleť“. Čím vyššie číslo, tým lepšia odolnosť kože voči spáleniu. Aj z tohto dôvodu niekto pociťuje pocity pálenia na koži už po 10 minútach, kým ďalší vydrží na slnku bez poškodenia kože niekoľkonásobne dlhšie.

Pri nadmernom vystavení sa slnku pokožka nestíha produkovať dostatočné množstvo melanínu, dochádza k poškodeniu kožných buniek a v zasiahnutej časti kože sa rozvinie zápalová reakcia. Spálená koža je rizikom nielen pre ľudí so svetlou pleťou, no aj pre ľudí s tmavšou pleťou. Rozdiel je len v čase, ktorý na slnku pobudli bez slnečnej ochrany.

Aké sú príznaky spálenia kože?

Spálenie nie je zo žiadneho aspektu pre pokožku priaznivý stav. Každé spálenie pokožky znamená vyššie riziko vážnych kožných ochorení v neskoršom veku, vrátane melanómu či inej formy kožnej rakoviny. Koža si totiž pamätá, a hoci sa môže zdať, že sa zo spálenia vždy zotavila, opakované a silné poškodenia v jej štruktúre zanechávajú vážne poškodenia.

V súvislosti so spálenou pokožkou si najčastejšie predstavíme šúpajúce sa ramená po dni strávenom pri jazere alebo na pláži. Nie je to však jediný príznak a spálenie ani nemožno brať ľahkovážne… Závažnosť spálenia pokožky sa delí do troch stupňov:

 • Spálenie od slnka 1. stupňa (mierne): Pokožka je začervenaná, horúca a napnutá. Spálené miesto svrbí a pobolieva.
 • Spálenie od slnka 2. stupňa (stredne ťažké): Pokožka je výrazne sýtočervená, veľmi horúca, objavujú sa na nej menšie skupiny pľuzgierov. Bolesť je silnejšia. K zhoršenému stavu pokožky sa pridáva aj únava, nevoľnosť a závraty.
 • Spálenie od slnka 3. stupňa (ťažké): Pri ťažkom stupni je zasiahnutá pokožka výrazne poškodená. Má bordovú farbu, je opuchnutá, pľuzgiere sú väčšie a mokvajúce. Dochádza k odlupovaniu pokožky. Objavuje sa horúčka, nevoľnosť, zvracanie, zimnice, svalové bolesti. Ide o stav, pri ktorom je potrebné poradiť sa s lekárom.

aplikácia krému

Pokožka spálená od slnka: Ako ju správne ošetriť?

Problém je aktuálny, hľadá sa riešenie! Ako postupovať pri spálenej pokožke? Čo na spáleniny od slnka? A ako podporiť regeneráciu pokožky?

Ochladenie a očistenie

Akonáhle sa objavia prvé príznaky spálenej pokožky (začervenanie, štípanie, opuch, …), doprajte si jemnú sprchu s vlažnou vodou. Vyhnite sa používaniu parfumovaných sprchových gélov, najvhodnejšia je čistá voda. Na spálené miesto môžete priložiť aj studené obklady, no nikdy nie ľadové. Pri osušovaní pokožky postupujte s najväčšou opatrnosťou, aby ste spálenú pokožku netrápili prílišným drhnutím.

Hydratácia, upokojenie a regenerácia

Spálená pokožka stratila veľkú dávku prirodzenej hydratácie a boli narušené jej prirodzené obranné mechanizmy. Práve v tejto chvíli prichádza na rad prípravok po opaľovaní. Môže ísť o krém, mlieko, gél, balzam, sprej či penu po opaľovaní. Mnohé z produktov tejto kategórie obsahujú panthenol a extrakty z aloe vera.

 • Panthenol pokožku upokojuje a urýchľuje hojenie rán. Pôsobí zvlhčujúco a zmäkčujúco. Má protizápalový a regeneračný účinok.
 • Aloe vera sa pripisujú hydratačné a protizápalové účinky. Má príjemný chladivý efekt. Zanecháva pokožku jemnejšiu a hladšiu. Aplikácia prípravkov s aloe vera sa osvedčila i po holení – na upokojenie drobných raniek.
 • Okrem panthenolu a aloe vera je v týchto kozmetických produktoch vítaná aj kyselina hyalurónová a pre pokožku prospešné vitamíny A, C a E.

Pitný režim a vitamíny zvnútra

Ak chcete regeneráciu pokožky podporiť zvnútra, doprajte si dostatočný pitný režim a stravu bohatú na zinok, betakarotén a vitamín C. Zinok je obsiahnutý v tmavom mäse, vnútornostiach, vaječných žltkoch a mliečnych výrobkoch. Betakarotén a vitamín C nájdete napríklad v tmavej listovej zelenine a tiež v ovocí a zelenine so žltou a oranžovou farbou.

Niekoľkodňový oddych

Aj keď možno musíte ísť do práce alebo sa starať o rodinu a domácnosť, doprajte oddych aspoň spálenej pokožke. Niekoľko dní ju striktne chráňte pred priamym slnečným žiarením. Táto pokožka je oslabená, náchylná na infekcie a potrebuje dostatok času na regeneráciu v pokoji – bez opätovného vystavovania rizikám. Pozor na dráždivú kozmetiku, dekoratívnu kozmetiku a príliš tesné oblečenie. Ak potrebujete vyjsť von, obmedzte tento čas na minimum. Oblečte si voľné svetlé oblečenie a hlavu aj krk chráňte klobúkom.

Ak sa po spálení pokožky cítite zle, máte zvýšenú teplotu až horúčku a trpíte nevoľnosťami, obmedzte akékoľvek aktivity a v prípade potreby kontaktujte lekára.

Dôsledná ochrana pokožky

Spáleniu pokožky je lepšie (aj jednoduchšie) predchádzať, ako ho riešiť. Pokožke, ktorá utŕžila spálenie, doprajte produkty s hydratačným a regeneračným účinkom – od sprchového gélu až po telové mlieko či pleťový krém. Pri pobyte vonku nezabudnite na aplikáciu prípravku slnečnej ochrany s vysokým SPF. Pozrite si obľúbené opaľovacie krémy s ochranou pred UVB aj UVA žiarením.

Aké vlastnosti by mal mať kvalitný krém po opaľovaní?

 • Má ľahkú a nelepivú štruktúru s rýchlym vstrebávaním.
 • Pokožku upokojuje, zbavuje pocitu pálenia a štípania.
 • Prinavracia jej stratenú hydratáciu, podporuje jej rovnováhu. Dodáva jej jemnosť a vláčnosť.
 • Zabezpečuje príjemne chladivý efekt.
 • Poskytuje ochranu pred olupovaním pokožky.
 • Dá sa aplikovať na rôzne časti tela, vrátane tváre.
 • Neobsahuje látky vyvolávajú dráždenie pokožky a alergické reakcie.
 • Ide o dermatologicky testovaný produkt.
 • Je veľmi dobre znášaný aj ľuďmi s citlivou pokožkou.
 • Sprevádzajú ho dobré recenzie od používateľov.

Prípravky po opaľovaní – základné druhy podľa konzistencie

Pri výbere vhodného prípravku po opaľovaní máte na výber z niekoľkých konzistencií. Líšia sa najmä hustotou, výživnosťou, rýchlosťou aplikácie, rozotierania a časom potrebným na vstrebanie.

 • Mlieka po opaľovaní – Konzistencia telového mlieka je redšia, čo znamená jednoduché rozotieranie aj rýchlejšie vstrebávanie. Mlieka po opaľovaní patria medzi najpredávanejšie v tejto kategórii vôbec a sú dostupné v rôznych cenových reláciách.
 • Krémy po opaľovaní – Krém je hustejší a jeho zloženie môže byť výživnejšie. Na pocit zanecháva na pokožke dlhšie ochranný film, čo pozitívne prispieva k uzamknutiu hydratácie. Medzi aplikáciami bývajú dlhšie časové rozostupy.
 • Chladivé gély po opaľovaní – Ďalšia veľmi obľúbená možnosť poskytuje takmer okamžitú úľavu od pocitu pálenia a štípania. Chladivé gély po opaľovaní sa veľmi jednoducho nanášajú a nemajú lepivú textúru. Dostupné v nádobkách s pumpičkou alebo v tubách.
 • Peny po opaľovaní – Vďaka penovej konzistencii je aplikácia veľmi jednoduchá a príjemná. Pena po opaľovaní sa veľmi rýchlo vstrebáva a je vhodná aj na citlivé miesta.
 • Spreje po opaľovaní – Pri nanášaní spreju oceníte rýchlosť. Rovnomernosť aplikácie závisí od kvality použitého rozprašovača. Spáleného a boľavého miesta na tele sa nemusíte ani dotknúť. Obsah spreju po opaľovaní je v uzatvorenej nádobe, teda chránený pred predčasnou oxidáciou.

krém po opaľovaní

Ako používať krém po opaľovaní?

S používaním prípravku po opaľovaní nemusíte otáľať a čakať do najhorších prejavov. Ak ste cez deň strávili viac času na slnku, ochráňte ju pred vysušovaním a doprajte jej dávku hydratácie. Myslite na to, že opáliť sa môžete pri športe, záhradkárčení, turistike i v tieni. Pri vode je pokožka vystavená dokonca aj lúčom odrazeným od vodnej hladiny a piesku.

Spálenú pokožku najskôr zľahka no dôkladne očistite, aby ste ju zbavili zvyškov prachu, potu a iných drobných nečistôt. Prípravok po opaľovaní aplikujte až na vysušenú pokožku. Ak je na dotyk veľmi bolestivá a neznesie kontakt s uterákom, počkajte pár minút, kým preschne na vzduchu. Pľuzgiere nikdy neprepichujte, pretože riskujete zanesenie infekcie. Šúpajúce sa odumreté vrstvy kože nesťahujte nasilu, aby ste nezatrhli do „živého“.

Prípravok po opaľovaní nanášajte na čistú a suchú pokožku viackrát za deň – podľa potreby alebo podľa odporúčaní od výrobcu.

Pred použitím prípravku po opaľovaní si vždy prečítajte písomnú informáciu, návod na používanie a dodržujte určenie.

Obľúbené babské rady na spálenú pokožku

Nemáte možnosť zájsť do obchodu alebo lekárne a hľadáte okamžitú pomoc pre spálenú pokožku? Ochladzujte spálenú pokožku vlažnou vodou alebo jemne chladivými obkladmi. Použite však bavlnenú handričku alebo vreckovku. Nie sú vhodné papierové vreckovky, z ktorých sa môžu do pokožky zachytiť jemné vlákna a ani vlhčené obrúsky, lebo bývajú napustené dráždivými látkami.

Osvedčenou pomocou je tiež rýchle nanesenie vrstvy kyslej smotany alebo bieleho jogurtu. Vytiahnu z pokožky teplo a zmiernia zápal. Po vyschnutí je potrebné bielu vrstvu opatrne a bez šúchania zmyť. O chladivý efekt sa postarajú plátky zo šalátovej uhorky alebo čerstvá dužina z rastliny aloe vera.

Ceny krémov po opaľovaní

Koľko zaplatíte za kvalitný ukľudňujúci a chladivý krém po opaľovaní?

Krémy po opaľovaní do 5 eur

Už v cene do 5 eur nájdete široký výber prípravkov po opaľovaní. Vedú najmä telové mlieka a chladivé gély. Nájdete tu produkty od známych značiek z regálov drogérií a lekární, ktoré si získali medzi kupujúcimi pozitívne ohlasy. Ponúkajú najmä hydratačný a upokojujúci účinok.

Krémy po opaľovaní od 5 do 15 eur

V kategórii, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie prípravky po opaľovaní, vládne rozmanitosť. Ide o produkty známych značiek, ktoré neraz nájdete iba v lekárňach – častokrát s výživnejším a koncentrovanejším zložením. Okrem hydratovania môžu ponúkať aj protizápalové a hojivé pôsobenie. Sortiment telových mliek a krémov dopĺňajú spreje a peny po opaľovaní.

Krémy po opaľovaní od 15 eur

Aj prípravky po opaľovaní stoja desiatky eur. Zvyčajne ide o produkty prestížnych kozmetických značiek, ktoré dopĺňajú kozmetickú líniu a dávajú tak možnosť vyskladať si starostlivosť o pleť v navzájom sa podporujúcich produktoch. Samozrejmosťou by mal byť rýchly nástup účinku, vylepšené zloženie a výborná kožná znášanlivosť.

Najlepšie značky krémov po opaľovaní

 • Bioderma – Francúzska značka starostlivosť o pleť má v portfóliu niekoľko obľúbených opaľovacích krémov pre potreby rôznych typov pokožky. Aby bola starostlivosť ucelená, nechýbajú ani osviežujúce hydratačné kozmetické prípravky po opaľovaní. V predajnosti vedie najmä rýchlo sa vstrebávajúci gél-krém.
 • Piz Buin – Švajčiarska značka Piz Buin patrí k tradičným výrobcom opaľovacích prípravkov, a keďže vie, že pleť potrebuje starostlivosť aj po slnení, v ponuke má mlieka s hydratačnými a upokojujúcimi účinkami. Spokojné recenzie, priaznivá cena.
 • Dr. Müller – Ak hľadáte úľavu pre pokožku namáhanú a vysušovanú slnkom, vyskúšajte niektorý z panthenolových prípravkoch od lekárenskej značky Dr. Müller. Dostupné v rôznych formách – gél, krém, telové mlieko aj sprej. Vhodné na ošetrenie a regeneráciu pokožky.
 • Garnier – Patríte k priaznivcom francúzskej značky Garnier? Potom si nenechajte ujsť ani populárne telové mlieko a telové mlieko v spreji po opaľovaní. Určené na dehydratovanú, slnku vystavenú pokožku. Intenzívne zvláčňujú a hĺbkovo vyživujú.
 • Omega Pharma – Kvalitné telové mlieko a chladivú penu v spreji s obsahom D-panthenolu priniesla na náš trh belgická farmaceutická spoločnosť.
 • Nivea – Produkty určené pre starostlivosť o pokožku po opaľovaní má vo svojom portfóliu aj populárna značka Nivea. Sú veľmi dobre predávané, jednoducho dostupné v drogériách aj supermarketoch a získali si veľa spokojných hodnotení.
 • MedPharma – Overenú kombináciu aloe vera a panthenolu ponúkajú produkty od českej značky MedPharma. Telové mlieko, chladivý gél a chladivý sprej prinášajú rýchlu úľavu, regeneráciu a sú určené pre všetky typy pokožky.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Bioderma Photoderm After Sun gél / krém

+ Upokojujúci, hydratačný gél-krém po opaľovaní s chladivým efektom
+ Predlžuje prirodzené opálenie
+ Zanecháva pokožku pružnú a mäkkú, výborne hydratuje
+ Veľmi dobrá znášanlivosť a rýchle vstrebávanie
od 21 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Omega Pharma Panthenol Omega Chladivá pena ve spreji 10%

+ Účinne ošetruje, hydratuje, regeneruje a chladí pokožku po spálení
+ Vysoký obsah D-panthenolu a vitamínov A, E, F
+ Penová forma – veľmi jednoduchá aplikácia aj na citlivé miesta
+ Pomer cena/účinok
od 7 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Swiss Panthenol 10% Premium telové mlieko

+ 10 % D-panthenol pre upokojenie, hydratáciu a regeneráciu pokožky
+ Vitamíny A, E, F a aloe vera chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi
+ Poskytuje pleti okamžitú úľavu, príjemne chladí
+ Vhodný pre deti aj citlivú pokožku
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Garnier Ambre Solaire After Sun Lotion Hydratačné mlieko po opalovaní

+ Obľúbené upokojujúce telové mlieko s jemným chladivým efektom
+ Obohatené o aloe vera, ktoré pokožku upokojuje
+ Hydratuje a vyživuje po dobu 24 hodín
+ Nelepivé zloženie s rýchlym vstrebávaním
od 8 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#Piz Buin After Sun Soothing & Cooling Moisturising Lotion

+ Upokojujúce a chladivé mlieko po opaľovaní s mentolovým extraktom
+ Obohatené o aloe vera, ktoré pokožku upokojuje a hĺbkovo hydratuje
+ Udržiava opálenie po dlhšiu dobu
+ Redukuje začervenanie kože
od 8 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#Dr. Müller Panthenol 7% telové mlieko

+ Telové mlieko s obsahom panthenolu a kyseliny hyalurónovej
+ Na úľavu a upokojenie pokožky po opaľovaní, saunovaní či pôsobení mrazu
+ Obľúbený produkt za priaznivú cenu
+ Vhodné aj pre zvlášť citlivú pokožku
od 6 €
⭐ 90 % Čítať recenzie

Tento text nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom, ani neslúži k stanoveniu diagnózy.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin