Najlepšie krémy a séra s retinolom: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie krémy a séra

Túžite po krajšej a mladistvejšej pleti bez pigmentových škvŕn či akné? V súvislosti s týmito problémami sa často spomínajú kozmetické prípravky s obsahom retinolu. Ako vybrať najlepší krém/sérum s retinolom? Nemusí to byť jednoduchá úloha, ponuka je totiž aj v tejto kategória rozmanitá. Vybrali sme z nej niekoľko tipov na produkty, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a ukrýva sa v nich potenciál prinavrátiť pleti jej krásny vzhľad.

Každý, kto sa už zaujímal o prípravky proti starnutiu pleti, zistil, že tento druh kozmetiky často obsahuje práve retinol. Retinolu sa pripisuje niekoľko pozitívnych účinkov na pleť. Môže podporiť samoobnovovaciu funkciu pokožky, produkciu kolagénu a elastínu, zjemniť pigmentové škvrny a naviac zmierniť prejavy akné. Je vhodný nielen pre zrelú pleť, po kvalitnom kréme s retinolom siahajú záujemcovia už po dovŕšení tridsiatky.

V prípade kozmetiky platí, že by sme mali byť vždy dôkladne informovaní o tom, ako daná látka účinkuje, ako ju správne používať, aj aké prípadné komplikácie sa môžu vyskytnúť. Inak to nie je ani s retinolom, kde treba počítať, že úvodná reakcia pokožky nemusí byť podľa predstáv. Práve preto si v nasledujúcom sprievodcovi výberom povieme viac o tom, čo je retinol, aké výhody a nevýhody sú spojené s používaním retinolu a či je lepšie sérum alebo krém s retinolom. Pri zostavovaní rebríčka s top produktami boli našou inšpiráciou testy a recenzie krémov s retinolom.

Najlepšie krémy a séra s retinolom podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1IUVENIO MOON Noční anti-age krém s HyRetinem

✔️ Nočný krém s novou formou kyseliny retinovej - látkou HyRetin
✔️ Stabilnejšie ako klasické retinoidy
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zlepšuje kožnú bariéru
✔️ Spevňuje a vypína
📌 od 23 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Medik8 Crystal Retinal 10

✔️ Ultra silné nočné sérum s retinolom
✔️ Stimuluje omladenie
✔️ Zosvetľuje pigmentové škvrny
✔️ Vyhladzuje nerovnomerný povrch pokožky
📌 od 92 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Dermalogica Age Smart Reversal Eye Complex

✔️ Omladzujúci očný krém s retinolom
✔️ Proti známkam starnutia
✔️ Naviac zjemňuje tmavé kruhy
✔️ Postará sa o hydratáciu očného okolia
📌 od 66 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4La Roche Posay Redermic Retinol Eyes Correcteur Anti-Age

✔️ Očný krém proti vráskam
✔️ Spevňujúca starostlivosť
✔️ Zjednocuje odtieň pleti
✔️ Pôsobí proti pigmentovým škvrnám
✔️ Jemná, nelepivá zamatová štruktúra
📌 od 27 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Retinol Cream

✔️ Krém proti starnutiu pleti
✔️ Vytvára efekt „novej pleti“
✔️ Vysoká koncentrácia retinolu
✔️ Minimalizuje jemné vrásky
📌 od 82 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

✔️ Nočné pleťové sérum v kapsulách
✔️ Obnovuje hutnosť pleti
✔️ Zmierňuje pigmentové škvrny
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zmenšuje rozšírené póry
📌 od 22 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Collistar Ultra Regenerating Anti Wrinkle Night Cream

✔️ Regeneračný a protivráskový nočný krém
✔️ Prispieva k pružnejšej pleti
✔️ Hydratuje a vyživuje
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 28 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať krém / sérum s retinolom

Retinolu a ďalším retinoidom sa venuje v kozmetike veľká pozornosť. Prevažná časť sa zameriava na ich účinky, zvyšok rieši správnu aplikáciu a zaradenie do kozmetickej rutiny vzhľadom k problémom, s ktorými má retinol pomôcť.

Od známych výrobcov sú v ponuke rôzne krémy, séra, toniká a očné krémy s obsahom retinolu. Ich forma a obsah retinolu predurčujú ďalšie použitie. Keďže sa o retinole hovorí ako o zlatom štandarde starostlivosti o pleť, povieme si viac o jeho pôsobení, účinkoch aj či je pre vašu pleť ideálnou voľbou.

Čo je retinol?

V úplne zjednodušenom význame je retinol iným názvom pre vitamín A. V bližšom vysvetlení je retinol jedným z retinoidov, pričom retinoidy zastrešujú rôzne formy vitamínu A.

V kozmetických prípravkoch sa najčastejšie používajú retinaldehyd, retinol a estery retinolu (zoradené od najsilnejšieho po najslabšie). Nájdete ich predovšetkým v anti-age prípravkoch a ich hlavnou úlohou je omladenie pokožky. Retinoidy sa pri kontakte s pokožkou začnú meniť na kyselinu retinovú, ktorá ako aktívna látka preniká hlbšie do štruktúr pokožky. Podporiť v nej môže tvorbu kolagénu a elastínu, obnoviť proces tvorby nových buniek, urýchliť regeneráciu, pomôcť s akné, prechádzať upchávaniu pórov a znížiť viditeľnosť hyperpigmentovaných miest.

Ak majú retinoidy takéto vlastnosti, prečo nie sú v každom kozmetickom prípravku? S ich používaním totiž súvisia isté riziká, o ktorých sa dočítate nižšie.

kozmetika krém

Známe druhy retinoidov

Ak sa „ponoríte hlbšie“ do sveta retinoidov, natrafíte na niekoľko rozličných pojmov. Aby ste nemuseli dlho pátrať, stručnú charakteristiku prináša nasledujúce delenie.

 • Kyselina retinová – Jej súčasťou sú biologicky najaktívnejšie retinoidy. Ide o formu, ktorá sa už na pokožke nemusí premieňať, a teda priamo preniká do jej štruktúry a účinkuje. Používa sa na liečbu vážnych stavov pokožky. Nepatrí k voľnopredajným látkam.
 • Retinaldehyd – Známy ako retinal. Je približne 10-krát silnejší ako retinol a dostupný v niektorých prémiových kozmetických produktov. Je vhodnejší pre ľudí so zrelou pleťou s výraznými vráskami alebo vážnejšími kozmetickými problémami (najmä akné). Aplikácia sa v mnohých prípadoch viaže s podráždením, preto treba začať nízkymi koncentráciami.
 • Retinol – Najrozšírenejší druh retinoidu dostupný v množstve krémov, sér či očných krémov. Trvá dlhšie, kým sa na pokožke stane aktívnym, avšak pri dodržaní správneho postupu, je efekt viditeľný už po niekoľkých týždňoch. Aj retinol môže spočiatku spôsobiť podráždenie až odlupovanie buniek, no je dobré vedieť, že je dostupný v rôznych koncentráciách (od 0,3 % do 1 %). Ak je pokožka citlivejšia a tenšia, je vhodnejšie začať s produktami iba s nízkou koncentráciou retinolu. Retinol sa používa na omladenie pokožky, vypnutie jemných vrások, liečbu akné a proti hyperpigmentácii.
 • Estery retinolu – Označované ako retinyly. V rodine retinoidov patria k najjemnejším – iba s miernym účinkom. Účinky esterov retinolu sa prejavujú veľmi pomaly, no vo väčšine prípadov na ne pokožka reaguje veľmi dobre, bez rizika podráždenia.

Retinol v kozmetike a jeho účinky

V dostupnej kozmetike je najviac používaný retinol, ktorý je obľúbený pre priaznivý vplyv. Aké účinky sa mu pripisujú?

 • Retinol stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu v pleti. Pravidelné používanie krému s retinolom môže viesť k mladistvejšej a vypnutejšej pokožke. Vyhladí mierne vrásky a drobné nedokonalosti (napríklad jazvičky po akné).
 • Pomáha prečisťovať póry a zmierňuje produkciu mazových žliaz. Z tohto dôvodu po kréme či sére s retinolom siahajú ľudia, ktorí majú problémy s akné aj po dovŕšení tridsiatky.
 • Podporuje rýchlejšiu exfoliáciu a následnú regeneráciu buniek. Môže pôsobiť aj ako účinný peeling.
 • Zmierňuje prejavy predčasného starnutia pleti (zapríčineného slnečným žiarením) a eliminuje viditeľnosť hyperpigmentovaných škvŕn.
 • Retinol je vhodný pre všetky typy pleti – dostupný v slabých až silnejších koncentráciách. Výber koncentrácie treba zohľadniť podľa kvality a potrieb pleti, poprípade sa poradiť s odborníkom.

Výhody a nevýhody spojené s používaním retinolu

Výhody používania krému s obsahom retinolu sme si zhrnuli v bodoch vyššie. Okrem toho, že je považovaný za silnú anti-age zložku s ďalšími prednosťami naviac, objavujú sa aj negatívne názory.

Prvý kontakt s retinolom býva trochu komplikovanejší. Pleť môže zareagovať podráždením, začervenaním, svrbením, a dokonca až vysušením a čiastočným povrchovým odlupovaním. Je to spôsobené mechanizmom účinkovania retinolu, ktorý núti pleť do rýchlejšej regenerácie smerom zvnútra von. Tieto prvotné problémy však po niekoľkých aplikáciách spravidla odznievajú, pleť sa prispôsobí a začnú sa prejavovať jeho pozitívne účinky. Pleť je plnšia, mladistvejšia a vypnutejšia a bez nedostatkov.

Zároveň je dobré vedieť, že aplikácia krému či séra s retinolom si vyžaduje čas. Prvé výsledky sa dostavujú po približne 4 týždňoch (niekedy aj neskôr). Počas používania prípravku s retinolom sa tiež odporúča siahnuť po kvalitnom kréme s SPF, ktorý poskytne novej pleti silnú ochranu pre slnečným žiarením (na noc krém s retinolom, ráno krém s SPF).

krémy a séra

Koncentrácia retinolu v krémoch a sérach

Máte citlivejšiu pokožku a obávate sa reakcie na retinol? Začnite s prípravkami, kde je koncentrácia retinolu nízka (0,3 %) alebo siahnite po „slabších“ kozmetických prípravkoch s obsahom esterov retinolu. Pokožka si postupne privykne a vy budete môcť prejsť na prípravky s vyšším obsahom retinolu (do 1 %), pri ktorých sa dá očakávať aj rýchlejší účinok.

Krém, sérum, tonikum a očný krém s retinolom

Prípravky s retinolom mávajú mať rôznu podobu. Najobľúbenejšie sú nočné krémy s retinolom, ktoré sa aplikujú na očistenú a osušenú pokožku a nechávajú pôsobiť cez noc. Zvyčajne sú navrhnuté komplexne, aby pleti zabezpečili naviac patričnú dávku hydratácie. V odporúčaniach od výrobcu sa môžete dočítať, že sú vhodné aj pre suchú pleť.

Pre séra je typická vyššia koncentrácia retinolu a ich znášanlivosť je tak lepšia na normálnej až mastnej pleti.

Očné krémy sú určené pre citlivú oblasť okolo očí. Pokožka okolo očí je tenšia a je jedným z prvých miest výskytu vrások. Pre očný krém je typická nižšia koncentrácia retinolu.

Pleťové tonikum s retinolom je určené skôr na osvieženie a vzpruženie unavenej pokožky. Lepšie toniká sa dokážu postarať aj o zjednotenie tónu pokožky.

Pre koho je krém s retinolom vhodný?

Hovorí sa, že krém s obsahom retinolu by nemal chýbať u ľudí starších ako 30 rokov. Nie je to skoro? Prirodzená produkcia kolagénu a elastínu v pokožke klesá už od 25. roku života. Postupne sa na tvári začnú objavovať prvé vrásky, škvrny a hyperpigmentácia. Ak sa k tomu pridajú občasné problémy s akné, pleť dospelého človeka tak čelí viacerým problémom naraz.

Ako a kedy používať krém / sérum s retinolom?

 • Na úvod starostlivo zvážte, aký je typ vašej pleti a akým problémom s pleťou čelíte. Pri výbere by mali byť najviac opatrní ľudia s citlivou pleťou a voliť prípravok s čo možno najnižšou koncentráciou. Ak váhate medzi viacerými produktami, cenné informácie a skúsenosti nájdete v online diskusných fórach a v recenziách krémov s retinolom.
 • Skôr, ako aplikujete krém s retinolom na celú pleť, vyskúšajte naniesť malé množstvo na pokožku za uchom a pozorujte reakciu či pocit na danom mieste. Vyčkajte 1 až 2 dni. Podobná reakcia sa dá očakávať pri nanesení na tvár.
 • Spočiatku je vhodné zaradiť prípravok s retinolom iba 1 – 2 krát do týždňa. Aplikuje sa zásadne večer, na očistenú a suchú pleť. Pri aplikácii na mokrú pleť by reakcia na retinol mohla byť silnejšia. Ak zistíte, že je vaša znášanlivosť bez komplikácií (žiadne výrazné svrbenie, červené miesta ani olupovanie), môžete frekvenciu večernej aplikácie zvýšiť. Rýchlejšie sa potom prejavia účinky samotného retinolu.
 • Pamätajte, že používanie retinolu robí vašu „novú“ pleť na istú dobu zraniteľnou. Denný krém, ktorý budete aplikovať ráno, by preto mal obsahovať kvalitnú širokospektrálnu SPF ochranu (ochrana pred slnečným žiarením). Pleť, na ktorú sa aplikuje krém / sérum s retinolom, by nemala byť vystavená UV žiareniu bez ochrany.
 • Obrňte sa trpezlivosťou. Niekedy sa prvé výsledky dostavia do jedného mesiaca, inokedy si musíte počkať až tri mesiace, no pri niektorých produktoch nemusíte na sebe badať zmeny vôbec. Nezvyšujte koncentráciu či frekvenciu nanášania veľmi rýchlo. Môže sa stať, že vyvoláte negatívne účinky, čo vás odradí od ďalšieho pokračovania.

Ceny krémov a sér s retinolom

Koľko zaplatíte za kvalitný krém s retinolom? Cena je v tomto prípade ukazovateľom zloženia či mena značky.

✅ Krémy a séra s retinolom do 30 eur

V základnej cenovej relácii nájdete najmä nočné krémy a očné krémy s nižšou koncentráciou retinolu. Niektoré sú iba veľmi pomaly účinné, no zároveň aj vcelku dobre znášané (keďže nie sú schopné vyvolať silnejšiu reakciu). Odporúčame orientovať sa podľa recenzií, kde nájdete informácie, či sa želaný efekt dostavil.

✅ Krémy a séra s retinolom od 30 do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete najpredávanejšie krémy a séra s retinolom od kozmetických značiek – Uriage, Collistar, Dermalogica, La Roche, Medik8. Pri správnej aplikácii sa dá očakávať želaný účinok. Pomer cena / kvalita je už na veľmi dobrej úrovni.

✅ Krémy a séra s retinolom od 60 eur

Prémiové krémy a séra s vyššou účinnosťou a precízne formuly od renomovaných výrobcov.

Najlepšie značky krémov a sér s retinolom

 • Iuvenio – Inovatívne krémy s novou formou kyseliny retinovej. Hodnotené ako účinnejšie, bezpečnejšie a stabilnejšie než bežne používaný retinol.
 • Medik8 – Britská lekárska značka Medik8 má na svojom konte niekoľko krémov a intenzívnych sér s obsahom retinolu v rôznych koncentráciách. Systém postupného uvoľňovania, jemné pôsobenie bez podráždenia.
 • Dermalogica – Produkty americkej značky Dermalogica prinášajú efektívne výsledky. V ponuke napríklad očný omladzujúci krém s retinolom, nočný pleťový olej s retinolom.
 • La Roche – Koncentrované sérum s retinolom s postupným uvoľňovaním. Príjemne hodvábna nelepivá štruktúra. Vhodné aj pre hlboké vrásky a pleť s nejednotným vzhľadom.
 • The Ordinary – Cenovo dostupné séra a emulzie s obsahom retinolu. Výborná predajnosť a množstvo spokojných recenzií.
 • Institut Esthederm – Od francúzskej kozmetickej spoločnosti je na trhu olejové sérum a krém s retinolom. Obsahujú aktívnu formu vitamínu A – zloženie posilňuje pokožku a spúšťa opätovnú tvorbu buniek. Vyššia cena.
 • Elizabeth Arden – V ponuke pleťové sérum v kapsuliach pre pohodlnú a rovnomernú aplikáciu. S obsahom retinolu, ceramidov a peptidov súčasne.
 • Collistar – Obľúbené kozmetické produkty talianskej značky s obsahom retinolu. Spokojné recenzie a dobrý pomer cena / kvalita.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Retinol a tehotenstvo – Môžem používať krém s retinolom?

Vo všeobecnosti sa používanie prípravkov s obsahom retinolu neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám (vysoká dávka vitamínu A zvyšuje riziko poškodenia plodu). Táto informácia býva uvedená aj na samotnom balení kozmetického prípravku.

Retinol a akné – Ako pôsobí retinol na pleť s akné?

Pri pretrvávajúcich problémoch s akné sa mnohí obrátia na retinol po odporúčaní od dermatológa. Ako účinkuje? Má antioxidačný účinok a pôsobí tak, že pleť zbavuje toxínov spôsobujúcich zápal. Zároveň znižuje produkciu mazových žliaz.

Retinol a suchá pleť – Môžem používať retinol na suchú pleť?

Ako sme už uviedli vyššie, suchá pleť môže na retinol zareagovať silnejším podráždením až olupovaním. Dôležité je preto vybrať produkty s čo najnižšou koncentráciou retinolu na trhu a postupovať s veľkou opatrnosťou.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1IUVENIO MOON Noční anti-age krém s HyRetinem

✔️ Nočný krém s novou formou kyseliny retinovej - látkou HyRetin
✔️ Stabilnejšie ako klasické retinoidy
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zlepšuje kožnú bariéru
✔️ Spevňuje a vypína
📌 od 23 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Medik8 Crystal Retinal 10

✔️ Ultra silné nočné sérum s retinolom
✔️ Stimuluje omladenie
✔️ Zosvetľuje pigmentové škvrny
✔️ Vyhladzuje nerovnomerný povrch pokožky
📌 od 92 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Dermalogica Age Smart Reversal Eye Complex

✔️ Omladzujúci očný krém s retinolom
✔️ Proti známkam starnutia
✔️ Naviac zjemňuje tmavé kruhy
✔️ Postará sa o hydratáciu očného okolia
📌 od 66 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4La Roche Posay Redermic Retinol Eyes Correcteur Anti-Age

✔️ Očný krém proti vráskam
✔️ Spevňujúca starostlivosť
✔️ Zjednocuje odtieň pleti
✔️ Pôsobí proti pigmentovým škvrnám
✔️ Jemná, nelepivá zamatová štruktúra
📌 od 27 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Retinol Cream

✔️ Krém proti starnutiu pleti
✔️ Vytvára efekt „novej pleti“
✔️ Vysoká koncentrácia retinolu
✔️ Minimalizuje jemné vrásky
📌 od 82 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

✔️ Nočné pleťové sérum v kapsulách
✔️ Obnovuje hutnosť pleti
✔️ Zmierňuje pigmentové škvrny
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zmenšuje rozšírené póry
📌 od 22 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Collistar Ultra Regenerating Anti Wrinkle Night Cream

✔️ Regeneračný a protivráskový nočný krém
✔️ Prispieva k pružnejšej pleti
✔️ Hydratuje a vyživuje
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 28 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin