Najlepšie krémy a séra s retinolom: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie krémy a séra

Túžite po krajšej, vypnutejšej pleti bez pigmentových škvŕn a akné? Potom si nenechajte ujsť naše tipy na najlepšie krémy a séra s retinolom, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a ukrýva sa v nich potenciál prinavrátiť pleti jej krásny a zdravý vzhľad.

Každý, kto sa už zaujímal o prípravky proti starnutiu pleti, zistil, že tento druh kozmetiky často obsahuje práve retinol. Retinolu sa pripisuje množstvo pozitívnych účinkov na pleť. Dokáže podporiť samoobnovovaciu funkciu pokožky, produkciu kolagénu a elastínu, zjemniť pigmentové škvrny a naviac zmierniť prejavy akné. Je vhodný nielen pre zrelú pleť, siahnuť po kvalitnom kréme s retinolom sa oplatí už aj tesne po dovŕšení tridsiatky.

V prípade kozmetiky platí, že by sme mali byť vždy dôkladne informovaní o tom, ako daná látka účinkuje, ako ju správne používať, aj aké prípadné komplikácie sa môžu vyskytnúť. Inak to nie je ani s retinolom, kde treba počítať, že úvodná reakcia pokožky nemusí byť podľa predstáv. Práve preto si v nasledujúcom sprievodcovi výberom povieme viac o tom, čo je retinol, aké výhody a nevýhody sú spojené s používaním retinolu, kedy je najlepší čas na jeho aplikáciu a či je lepšie sérum alebo krém s retinolom. Pri zostavovaní rebríčka s top produktami boli našou inšpiráciou testy a recenzie krémov s retinolom a tiež aj osobné skúsenosti.

Najlepšie krémy a séra s retinolom podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1IUVENIO MOON Noční anti-age krém s HyRetinem

✔️ Nočný krém s novou formou kyseliny retinovej - látkou HyRetin
✔️ Účinnejšie, stabilnejšie a bezpečnejšie ako klasické retinoidy
✔️ Redukuje nielen jemné, ale aj hlbšie vrásky
✔️ Zlepšuje kožnú bariéru
✔️ Spevňuje a vypína
📌 od 23 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Medik8 Crystal Retinal 10

✔️ Ultra silné nočné sérum s retinolom
✔️ Stimuluje vlastné omladenie
✔️ Zosvetľuje pigmentové škvrny
✔️ Viditeľné výsledky po 4 týždňoch
✔️ Vyhladzuje nerovnomerný povrch pokožky
📌 od 92 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Dermalogica Age Smart Reversal Eye Complex

✔️ Omladzujúci očný krém s retinolom
✔️ Výborné vstrebávanie, vyššiu účinnosť retinolu
✔️ Proti známkam starnutia
✔️ Naviac zjemňuje tmavé kruhy
✔️ Postará sa o hydratáciu očného okolia
📌 od 66 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4La Roche Posay Redermic Retinol Eyes Correcteur Anti-Age

✔️ Očný krém proti vráskam
✔️ Intenzívna spevňujúca starostlivosť
✔️ Zjednocuje odtieň pleti
✔️ Pôsobí proti pigmentovým škvrnám
✔️ Jemná, nelepivá zamatová štruktúra
📌 od 27 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Retinol Cream

✔️ Koncentrovaný krém proti starnutiu pleti
✔️ Vytvára efekt „novej pleti“
✔️ Vysoká koncentrácia retinolu
✔️ Vyhladzuje textúru pleti, minimalizuje jemné vrásky
✔️ Stimuluje tvorbu kolagénu v pleti
📌 od 82 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

✔️ Nočné pleťové sérum v kapsulách
✔️ Obnovuje hutnosť pleti a zjednocuje jej tó
✔️ Zmierňuje pigmentové škvrny
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zmenšuje rozšírené póry
📌 od 22 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Collistar Ultra Regenerating Anti Wrinkle Night Cream

✔️ Intenzívny regeneračný a protivráskový nočný krém
✔️ Hĺbková regenerácia buniek
✔️ Prispieva k pružnejšej, kompaktnejšej pleti
✔️ Hydratuje a vyživuje
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 28 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať krém / sérum s retinolom

Retinolu a ďalším retinoidom sa venuje v kozmetike veľká pozornosť. Prevažná časť sa zameriava na ich pozitívne účinky, zvyšok rieši správnu aplikáciu a zaradenie do kozmetickej rutiny vzhľadom k problémom, s ktorými má retinol pomôcť.

Od známych výrobcov sú v ponuke rôzne krémy, séra, toniká a očné krémy s obsahom retinolu. Ich forma a obsah retinolu predurčujú ďalšie použitie. Keďže sa o retinole hovorí ako o zlatom štandarde starostlivosti o pleť, povieme si viac o jeho pôsobení, účinkoch aj či je pre vašu pleť ideálnou voľbou.

Čo je retinol?

V úplne zjednodušenom význame je retinol iba iným názvom pre vitamín A. V bližšom vysvetlení je retinol jedným z retinoidov, pričom retinoidy zastrešujú rôzne formy vitamínu A.

V kozmetických prípravkoch sa najčastejšie používajú retinaldehyd, retinol a estery retinolu (zoradené od najsilnejšieho po najslabšie). Nájdete ich predovšetkým v anti-age prípravkoch a ich hlavnou úlohou je omladenie pokožky. Retinoidy sa pri kontakte s pokožkou začnú meniť na kyselinu retinovú, ktorá ako aktívna látka preniká hlbšie do štruktúr pokožky. Podporuje v nej tvorbu kolagénu a elastínu, obnovuje proces tvorby nových buniek, urýchľuje regeneráciu, lieči akné, prechádza upchávaniu pórov a znižuje viditeľnosť hyperpigmentovaných miest.

Znie to až neuveriteľne… Ak sú retinoidy tak účinné na množstvo problémov, prečo nie sú v každom kozmetickom prípravku? S ich používaním totiž súvisia isté riziká, o ktorých sa dočítate nižšie.

kozmetika krém

Známe druhy retinoidov

Ak sa „ponoríte hlbšie“ do sveta retinoidov, natrafíte na niekoľko rozličných pojmov. Aby ste nemuseli dlho pátrať, stručnú charakteristiku prináša nasledujúce delenie.

 • Kyselina retinová – Jej súčasťou sú biologicky najaktívnejšie retinoidy. Ide o vysoko účinnú formu, ktorá sa už na pokožke nemusí premieňať, a teda priamo preniká do jej štruktúry a účinkuje. Používa sa na liečbu vážnych stavov pokožky. Nepatrí k voľnopredajným látkam.
 • Retinaldehyd – Známy ako retinal. Je približne 10-krát silnejší ako retinol a dostupný v niektorých prémiových kozmetických produktov. Je vhodnejší pre ľudí so zrelou pleťou s výraznými vráskami alebo vážnejšími kozmetickými problémami (najmä akné). Aplikácia sa v mnohých prípadoch viaže s podráždením, preto treba začať nízkymi koncentráciami.
 • Retinol – Najrozšírenejší a najpopulárnejší druh retinoidu dostupný v množstve krémov, sér či očných krémov. Trvá dlhšie, kým sa na pokožke stane aktívnym, avšak pri dodržaní správneho postupu, je efekt viditeľný už po niekoľkých týždňoch. Aj retinol môže spočiatku spôsobiť podráždenie až odlupovanie buniek, no je dobré vedieť, že je dostupný v rôznych koncentráciách (od 0,3 % do 1 %). Ak je pokožka citlivejšia a tenšia, je vhodné začať s produktami s nízkou koncentráciou retinolu. Retinol sa používa na omladenie pokožky, vypnutie jemných vrások, liečbu akné a proti hyperpigmentácii.
 • Estery retinolu – Označované ako retinyly. V rodine retinoidov patria k najjemnejším – iba s miernym a postupným účinkom. Účinky esterov retinolu sa prejavujú veľmi pomaly, no vo väčšine prípadov na ne pokožka reaguje veľmi dobre, bez rizika podráždenia. Sú preto vhodné na citlivú a viac reaktívnu pokožku.

Retinol v kozmetike a jeho účinky

V dostupnej kozmetike je najviac používaný retinol, ktorý je obľúbený pre priaznivý vplyv na pleti pri riešení mnohých estetických problémov. Aké pozitívne účinky sa mu pripisujú?

 • Retinol stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu v pleti. Pravidelné používanie krému s retinolom vedie k mladistvejšej a vypnutejšej pokožke. Vyhladí mierne vrásky a drobné nedokonalosti (napríklad jazvičky po akné).
 • Pomáha prečisťovať póry a zmierňuje produkciu mazových žliaz. Z tohto dôvodu po kréme či sére s retinolom siahajú ľudia, ktorí majú problémy s akné aj po dovŕšení tridsiatky.
 • Podporuje rýchlejšiu exfoliáciu a následnú regeneráciu buniek. Pôsobí ako účinný peeling.
 • Zmierňuje prejavy predčasného starnutia pleti (zapríčineného slnečným žiarením) a eliminuje viditeľnosť hyperpigmentovaných škvŕn.
 • Retinol je vhodný pre všetky typy pleti – dostupný v slabých až silnejších koncentráciách.

Výhody a nevýhody spojené s používaním retinolu

Výhody používania krému s obsahom retinolu sme si zhrnuli v bodoch vyššie. Okrem toho, že je považovaný za silnú anti-age zložku s ďalšími prednosťami naviac, objavujú sa aj negatívne názory.

Prvý kontakt s retinolom býva občas trochu komplikovanejší. Pleť môže zareagovať podráždením, začervenaním, svrbením, a dokonca až vysušením a čiastočným povrchovým odlupovaním (nie je to pravidlom u každého). Je to spôsobené mechanizmom účinkovania retinolu, ktorý núti pleť do rýchlejšej regenerácie smerom zvnútra von. Tieto prvotné problémy však po niekoľkých aplikáciách odznejú, pleť sa prispôsobí a začnú sa prejavovať jeho pozitívne účinky. Pleť je plnšia, mladistvejšia, vypnutejšia a bez nedostatkov, s ktorými ste sa trápili už dlhšiu dobu.

Zároveň je dobré vedieť, že aplikácia krému či séra s retinolom si vyžaduje čas. Prvé výsledky sa dostavujú po približne 4 týždňoch. Počas používania prípravku s retinolom sa tiež odporúča siahnuť po kvalitnom kréme s SPF, ktorý poskytne novej pleti silnú ochranu pre slnečným žiarením (na noc krém s retinolom, ráno krém s SPF).

krémy a séra

Koncentrácia retinolu v krémoch a sérach

Máte citlivejšiu pokožku a obávate sa reakcie na retinol? Začnite s prípravkami, kde je koncentrácia retinolu nízka (0,3 %) alebo siahnite po „slabších“ kozmetických prípravkoch s obsahom esterov retinolu. Pokožka si postupne privykne a vy budete môcť prejsť na prípravky s vyšším obsahom retinolu (do 1 %), pri ktorých sa dá očakávať aj rýchlejší účinok.

Krém, sérum, tonikum a očný krém s retinolom

Prípravky s retinolom mávajú mať rôznu podobu. Najobľúbenejšie sú nočné krémy s retinolom, ktoré sa jednoducho aplikujú na očistenú a osušenú pokožku a nechávajú pôsobiť cez noc. Zvyčajne sú navrhnuté komplexne, aby pleti zabezpečili naviac patričnú dávku hydratácie. Hodia sa preto aj na suchú pleť.

Pre séra je typická vyššia koncentrácia retinolu a ich znášanlivosť je tak lepšia na normálnej až mastnej pleti.

Očné krémy sú určené pre citlivú oblasť okolo očí. Pokožka okolo očí je tenšia a jedným z prvých miest výskytu vrások. Ak vás trápia vrásky okolo očí, povädnutá pokožka a tmavšie kruhy, vyskúšajte kvalitný očný krém s nižšou koncentráciou retinolu.

Pleťové tonikum s retinolom je určené skôr na osvieženie a vzpruženie unavenej pokožky. Lepšie toniká sa dokážu postarať aj o zjednotenie tónu pokožky.

Pre koho je krém s retinolom vhodný?

Hovorí sa, že krém s obsahom retinolu by nemal chýbať u ľudí starších ako 30 rokov. Nie je to skoro? Prirodzená produkcia kolagénu a elastínu v pokožke klesá už od 25. roku života. Postupne sa na tvári začnú objavovať prvé vrásky, škvrny a hyperpigmentácia. Ak sa k tomu pridajú občasné problémy s akné, pleť dospelého človeka tak čelí viacerým problémom naraz.

Svoje miesto má kozmetika s retinolom nielen v dennej rutine o zrelú alebo problematickú pleť, poslúži aj ako prevencia pred výskytom viacerých nedokonalostí.

Ako a kedy používať krém / sérum s retinolom?

 • Na úvod starostlivo zvážte, aký je typ vašej pleti a akým problémom s pleťou čelíte. Pri výbere by mali byť najviac opatrní ľudia s citlivou pleťou a voliť prípravok s čo možno najnižšou koncentráciou. Ak váhate medzi viacerými produktami, cenné informácie a skúsenosti nájdete v online diskusných fórach a v recenziách krémov s retinolom.
 • Skôr, ako aplikujete krém s retinolom na celú pleť, vyskúšajte naniesť malé množstvo na pokožku za uchom a pozorujte reakciu či pocit na danom mieste. Vyčkajte 1 až 2 dni. Podobná reakcia sa dá očakávať pri nanesení na tvár.
 • Spočiatku je vhodné zaradiť prípravok s retinolom iba 1 – 2 krát do týždňa. Aplikuje sa zásadne večer, na suchú a očistenú pleť. Pri aplikácii na mokrú pleť by reakcia na retinol mohla byť silnejšia. Ak zistíte, že je vaša znášanlivosť bez komplikácií (žiadne výrazné svrbenie, červené miesta ani olupovanie), môžete frekvenciu večernej aplikácie zvýšiť. Skôr sa potom prejavia účinky samotného retinolu.
 • Pamätajte, že používanie retinolu robí vašu „novú“ pleť na istú dobu zraniteľnejšou. Denný krém, ktorý budete aplikovať ráno, by preto mal obsahovať kvalitnú širokospektrálnu SPF ochranu (ochrana pred slnečným žiarením). Pleť, na ktorú sa aplikuje krém / sérum s retinolom, by nemala byť vystavená UV žiareniu bez ochrany.
 • Obrňte sa trpezlivosťou. Niekedy sa prvé výsledky dostavia do jedného mesiaca, inokedy si musíte počkať až tri mesiace. Nezvyšuje koncentráciu či frekvenciu nanášania veľmi rýchlo. Môže sa stať, že vyvoláte negatívne účinky, čo vás odradí od ďalšieho pokračovania.

Ceny krémov a sér s retinolom

Koľko zaplatíte za kvalitný krém s retinolom? Cena je v tomto prípade ukazovateľom samotného účinku. Najlepšie krémy s retinolom nepatria k najlacnejším, ich výsledky sa však skôr či neskôr preukázateľne dostavia.

✅ Krémy a séra s retinolom do 30 eur

V základnej cenovej relácii nájdete najmä nočné krémy a očné krémy s nižšou koncentráciou retinolu. Niektoré sú iba veľmi pomaly účinné, no zároveň aj výborné znášané (keďže nie sú schopné vyvolať silnejšiu reakciu). Odporúčame orientovať sa podľa recenzií, kde nájdete informácie, či sa želaný efekt dostavil.

✅ Krémy a séra s retinolom od 30 do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete najpredávanejšie krémy a séra s retinolom od overených kozmetických značiek – Uriage, Collistar, Dermalogica, La Roche, Medik8. Pri správnej aplikácii sa dá očakávať želaný účinok. Pomer cena / kvalita je už na veľmi dobrej úrovni.

✅ Krémy a séra s retinolom od 60 eur

Prémiové krémy a séra s vyššou účinnosťou a precízne formuly od renomovaných výrobcov.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Retinol a tehotenstvo – Môžem používať krém s retinolom?

Vo všeobecnosti sa používanie prípravkov s obsahom retinolu neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám (vysoká dávka vitamínu A zvyšuje riziko poškodenia plodu). Táto informácia býva uvedená aj na samotnom balení kozmetického prípravku. Ak ste však krém s retinolom používali v prvých týždňoch, kedy ste o tehotenstve ešte nevedeli, nemusíte mať prehnané obavy. Koncentrácie retinolu vo voľnopredajných produktoch sú veľmi nízke v porovnaní s liečebnými formami na predpis.

Retinol a akné – Ako pôsobí retinol na pleť s akné?

Mnohí sa pri pretrvávajúcich problémoch s akné sa na retinol obrátia po odporúčaní od dermatológa. Ako účinkuje? Má antioxidačný účinok a pôsobí tak, že pleť zbavuje toxínov spôsobujúcich zápal. Zároveň znižuje produkciu mazových žliaz a urýchľuje regeneráciu kožných buniek.

Retinol a suchá pleť – Môžem používať retinol na suchú pleť?

Ako sme už uviedli v informáciách vyššie, suchá pleť môže na retinol zareagovať silnejším podráždením až olupovaním. Dôležité je preto vybrať produkty s čo najnižšou koncentráciou retinolu na trhu a postupovať s veľkou opatrnosťou.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1IUVENIO MOON Noční anti-age krém s HyRetinem

✔️ Nočný krém s novou formou kyseliny retinovej - látkou HyRetin
✔️ Účinnejšie, stabilnejšie a bezpečnejšie ako klasické retinoidy
✔️ Redukuje nielen jemné, ale aj hlbšie vrásky
✔️ Zlepšuje kožnú bariéru
✔️ Spevňuje a vypína
📌 od 23 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Medik8 Crystal Retinal 10

✔️ Ultra silné nočné sérum s retinolom
✔️ Stimuluje vlastné omladenie
✔️ Zosvetľuje pigmentové škvrny
✔️ Viditeľné výsledky po 4 týždňoch
✔️ Vyhladzuje nerovnomerný povrch pokožky
📌 od 92 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Dermalogica Age Smart Reversal Eye Complex

✔️ Omladzujúci očný krém s retinolom
✔️ Výborné vstrebávanie, vyššiu účinnosť retinolu
✔️ Proti známkam starnutia
✔️ Naviac zjemňuje tmavé kruhy
✔️ Postará sa o hydratáciu očného okolia
📌 od 66 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4La Roche Posay Redermic Retinol Eyes Correcteur Anti-Age

✔️ Očný krém proti vráskam
✔️ Intenzívna spevňujúca starostlivosť
✔️ Zjednocuje odtieň pleti
✔️ Pôsobí proti pigmentovým škvrnám
✔️ Jemná, nelepivá zamatová štruktúra
📌 od 27 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Retinol Cream

✔️ Koncentrovaný krém proti starnutiu pleti
✔️ Vytvára efekt „novej pleti“
✔️ Vysoká koncentrácia retinolu
✔️ Vyhladzuje textúru pleti, minimalizuje jemné vrásky
✔️ Stimuluje tvorbu kolagénu v pleti
📌 od 82 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules

✔️ Nočné pleťové sérum v kapsulách
✔️ Obnovuje hutnosť pleti a zjednocuje jej tó
✔️ Zmierňuje pigmentové škvrny
✔️ Redukuje vrásky
✔️ Zmenšuje rozšírené póry
📌 od 22 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Collistar Ultra Regenerating Anti Wrinkle Night Cream

✔️ Intenzívny regeneračný a protivráskový nočný krém
✔️ Hĺbková regenerácia buniek
✔️ Prispieva k pružnejšej, kompaktnejšej pleti
✔️ Hydratuje a vyživuje
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 28 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin