Najlepšie šampóny proti vypadávaniu vlasov: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie šampóny proti vypadávaniu vlasov

Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Táto otázka a problém s ňou súvisiaci zaujíma ženy aj mužov bez rozdielu veku. V snahe zachrániť svoju korunu krásy vyskúšajú mnohí z nás niekoľko možností, ktoré sľubujú zlepšenie – niektoré úspešne a iné však bez výsledku. Práve preto si predstavíme aktuálne najlepšie šampóny proti vypadávaniu vlasov, ktorými môžete nahradiť váš súčasný šampón a dodať pokožke vlasov stimulujúcu aj ochrannú starostlivosť.

Isto ste si všimli, že na trhu je veľa rôznych kozmetických aj výživových prípravkov, v ktorých popise sa dočítate, že dokážu spomaliť vypadávanie vlasov a obnoviť ich rýchly rast. Každý výrobca má svoje vlastné tajomstvo, ktoré spočíva v účinnej látke. Prešli sme stovky recenzií šampónov na vypadávanie vlasov, niektoré otestovali aj na vlastnej koži /vlasoch a vznikol rebríček, ktoré môže byť malou nápomocnou barličkou pri vašom budúcom rozhodovaní.

S cieľom vytvoriť komplexný obraz nájdete v našom sprievodcovi viacero zaujímavých informácií, rád a tipov – napr. aké sú hlavné príčiny vypadávania vlasov u mužov a žien, ako si poradiť s vypadávaním vlasov po pôrode a nezabudneme priblížiť ani rastový cyklus vlasov, aby ste lepšie pochopili čím vlasové folikuly prechádzajú a pri najbližšom padaní vlasov neprepadli panike. Dajte nám v komentároch vedieť, aké sú vaše skúsenosti a postrehy. Každá dobrá rada sa počíta!

Najlepšie šampóny proti vypadávaniu vlasov na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1

 Unisex 

Objem: 250 ml
Určenie: Kofeínový šampón posilňuje oslabené vlasové korienky a zabraňuje dedičnému vypadávaniu vlasov
5 out of 5 stars (5 / 5)5,19 € Čítať recenzie
#2Milva Chinín a Kofeín

Objem: 200 ml
Určenie: Kofeínový šampón s chinínom proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu
5 out of 5 stars (5 / 5)3,95 € Čítať recenzie
#3Klorane Quinine

Objem: 400 ml
Určenie: Posilňujúci šampón pre oslabené vlasy
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)11,50 € Čítať recenzie
#4Kérastase Specifique Bain Prevention

 Pre ženy 

Objem: 250 ml
Určenie: Šampón proti rednutiu a vypadávaniu vlasov
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)16,90 € Čítať recenzie
#5Eucerin Dermocapillaire

Objem: 250 ml
Určenie: Revitalizačný šampón na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)10,30 € Čítať recenzie
#6Alpecin Double Effect Caffeine

 Pre mužov 

Objem: 200 ml
Určenie: Kofeínový šampón pre mužov proti lupinám a vypadávaniu vlasov
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)8,80 € Čítať recenzie

Ako vybrať šampón proti vypadávaniu vlasov

Vypadávanie vlasov môže poukazovať na rôzne problémy – od nešetrného zaobchádzania až po skryté zdravotné ťažkosti. Väčšinou spozornieme vo chvíli, kedy na hrebeni alebo v odtoku vo vani spozorujeme väčšie chumáče vlasov alebo pri pohľade do zrkadla vidíme prázdne miesta na pokožke hlavy. Vlasy nemajú iba dotvárať náš vzhľad, ich úloha je omnoho významnejšia – chránia pokožku hlavy pred horúčavou, chladom, UV žiarením. Zdravá pokožka hlavy nesie 100 000 – 200 000 vlasov a denne vypadne 50 – 100 vlasov. Tento úbytok je prirodzený a súvisí s fázou rastu vlasov.

🔍 Viete o tom, že už počas embryonálneho vývoja vznikli všetky vlasové folikuly na vašej hlave? Hustotu vlasov máme danú geneticky. Počas života už nové vlasové vačky nepribúdajú, časť z nich postupne ukončuje svoju činnosť, a preto s pribúdajúcimi rokmi vlasy prirodzene rednú.

Fázy rastu vlasov

Na prvý pohľad môže cyklus rastu vlasov vyzerať komplikovane. Ide o pravidelne sa opakujúce fázy, na ktoré má istý dosah aj naša strava, zdravotné ťažkosti, či starostlivosť, ktorú vlasom venujeme.

 • Anagénna fáza – Predstavuje fázu aktívneho rastu vlasov, kedy zdravý vlas rastie s mesačným prírastkom približne 1 cm. V tejto fáze zotrváva 2 – 8 rokov. V anagénnej fáze je až 85 – 90 % všetkých vlasov.
 • Katagénna fáza – Prechodná fáza, pri ktorej vlas prestáva byť vyživovaný vlasovým folikulom. Vlasový folikul sa zmenšuje a vlas je oddelený od prísunu krvi a živín. Fáza trvá približne 2 – 4 týždne.
 • Telogénna fáza – Po tom, ako je vlas “odpojený” od zásobovania, zotrváva v pokožke hlavy, no pri mechanickom stimule (napr potiahnutie hrebeňom) opúšťa pokožku hlavy. Fáza padania vlasov trvá 1 – 3 mesiace. Za ten čas sa vlasový folikul zregeneruje a pripraví na tvorbu nového vlasu na mieste pôvodného.

⏩ Ak máte pocit, že vám vypadáva viac vlasov ako obyčajne, musíte sa pripraviť na to, že padanie vlasov nejde zastaviť behom týždňa. Vplyvom istého stimulu (napr. stresujúce obdobie, hormonálne zmeny) prešlo do katagénnej fázy väčšie množstvo vlasov, ktoré budú postupne opúšťať pokožku po dobu 1 – 3 mesiacov. To najhlavnejšie, čo môžete urobiť, je dopriať vlasovým folikulom dostatočnú výživu a ozdraviť vlasovú pokožku, čím podporíte rýchlejší rast nových vlasov.

Ako vybrať šampón proti vypadávaniu vlasov

Vypadávanie vlasov – hlavné príčiny

Zamýšľate sa nad tým, prečo vám vlasy začali padať? Opakuje sa to pravidelne, alebo čelíte tomuto problému prvýkrát? Tu sú možné príčiny:

 • Dedičnosť – Pozrite sa na kvalitu vlasov svojich rodičov a starých rodičov. Postupné rednutie vlasov až plešatosť nie je len výsadou mužského pokolenia. Týka sa aj žien.
 • Kožné problémy – Najmä ekzémy, lupiny, kožné infekcie a ložiská, suchá a svrbivá pokožka. Čím viac je pokožka poškodená, tým sú vlasy vo väčšom riziku a viac oslabené.
 • Hormonálne zmeny – Postihujú obe pohlavia, častejšie však ženy (najmä po pôrode a menopauze).
 • Stres a psychická záťaž – Dlhé skúškové obdobie, rozchod, nehoda, úmrtie v rodine, ..
 • Nedostatok vitamínov a minerálov – Napríklad aj z dôvodu zlého vstrebávania živín pri zápalovom ochorení čriev.
 • Choroby štítnej žľazy, nadobličiek, onkologické ochorenie a s ním spojená chemoterapia
 • Starnutie – S pribúdajúcim vekom sa čoraz viac vlasových folikulov dostáva do trvalej nečinnosti.
 • Ročné obdobie – V lete sú vlasy vystavené vyšším teplotám a oslabené UV žiarením = vypadávajú na jeseň. V zime ich môže potrápiť mráz a suchý vzduch = vlasy môžu sezónne padať aj na jar.
 • Kozmetika – Časté farbenie vlasov, zosvetľovanie, ondulácia, používanie nevhodných šampónov,…

Prípravky proti vypadávaniu vlasov – Aké sú najvyhľadávanejšie možnosti?

Iba málokto sa bude nečinne prizerať, ako prichádza o svoje vlasy. Stačí, aby ste sa vybrali do drogérie alebo lekárne a zistíte, že máte na výber nielen z rôznych značiek a cien, ale veľké rozdiely sú aj v “prevedení”. Na vlasy oslabené, stenšené a nadmerne vypadávajúce môžete kúpiť:

 • Šampóny proti vypadávaniu vlasov – ich úlohou je posilniť a vyživiť vlasovú pokožku, stimulovať rast nových vlasov. Nemali by obsahovať škodlivé chemické látky ani parabény.
 • Špeciálne vlasové séra a kúry – najčastejšie majú podobu menšej ampulky s aplikátorom a ich zloženie je koncentrovanejšie aj silnejšie ako majú šampóny. Vyžadujú viac času – po nanesení musia pôsobiť minimálne 30 minút.
 • Výživové doplnky – Spomenieme ich okrajovo, keďže ich na trhu nájdete desiatky. V zložení, ktoré zvnútra podporí rast vlasu, by sa ideálne mali nachádzať zinok, železo, vápnik, vitamíny skupiny B a esenciálne aminokyseliny. Pátrajte po reálnych recenziách, čítajte diskusné fóra a nedajte sa zaviesť častokrát prehnanou reklamou.

 

Aké látky sú na vypadávanie vlasov dobré a ktoré rozhodne vynechať?

Pozrime sa teraz spoločne bližšie na zloženie šampónov proti vypadávaniu vlasov. Skôr, ako sa rozhodnete pre zmenu, je dobré zistiť si, čo najviac informácii. Samotný šampón nie je všemocný, nedokáže padanie vlasov zastaviť po dvoch umytiach, preto sa obrňte trpezlivosťou a skúste pokožke vlasov dopriať vyživujúcu starostlivosť, ktorú si zaslúži, minimálne počas obdobia niekoľkých týždňov. Niekedy totiž nevhodný bežný šampón narobí viac škody ako úžitku a práve hlavnou úlohou špeciálnych šampónov proti vypadávaniu vlasov je obnoviť stratenú rovnováhu.

Čo nájdete v kvalitnom šampóne proti vypadávaniu vlasov?

 • Kofeín – Pôsobí na prekrvenie vlasovej pokožky, čím jej zabezpečuje zvýšený prísun kyslíka živín z krvi. Aktivuje spiace vlasové folikuly, zrýchľuje rast a predlžuje aj rastovú fázu vlasov. Obmedzuje účinky dihydrotestosterónu (hormón zodpovedný za vypadávanie vlasov u mužov aj žien). Najobľúbenejšia zložka tohto druhu šampónov! Účinok potvrdený aj vo výskumoch.
 • Chinín – Na rozdiel od kofeínu je chinín v nestráženom množstve toxický. V obchodoch však nájdete značku Milva, ktorá vystavala vlasovú kozmetiku práve na tejto zložke. V prísne kontrolovanom množstve dokáže chinín stimulovať krvný obeh v pokožke hlavy a urýchľovať tak rast nových vlasov.
 • Zinok – V obsahu niektorých šampónov nájdete aj zinok. Dokonca aj pri aplikácii zvonku v sebe ukrýva potenciál vyživovať vlasy – pomáha budovať nové bunky a zlepšovať vstrebateľnosť iných živín.
 • Žihľava – Overená bylinka so širokým využitím dokáže blahodárne pôsobiť na stav vlasovej pokožky. Tlmí zápal pokožky a zmierňuje svrbenie. Čím menej narúšate vlasovú pokožku častým svrbením, o to viac zdravých vlasových folikulov si uchováte.
 • Breza – Extrakt z brezy, najmä v podobe vodičky, pomáhal už generáciám pred nami. Svojím zložením podporuje rýchlejší rast pevnejších vlasov.

🔝Náš tip🔝 Veľmi dobré recenzie majú šampóny proti vypadávaniu vlasov od tzv. lekárenských značiek, ktoré v bežnom obchode nenájdete. Síce sa z obalu priamo nedozviete presné zloženie (chránené a patentované), zvyčajne ide o hypoalergénne, neparfumované a dermatologicky testované produkty.

Čo by šampón nemal obsahovať?

 • Sulfáty – Látky zvyšujúce penivosť šampónu stoja častokrát za problémami s nadmernou suchosťou vlasovej pokožky, ktorá je tak náchylnejšia na poškodenie a svrbenie (označenie ako SLS alebo SLES).
 • Parabény – Skupina konzervačných látok, ktorej úlohou je ochrániť šampón pred kazivosťou. Nemajú vplyv na čistiace schopnosti šampónov. Najmä u žien môžu spôsobovať nežiaduce hormonálne výkyvy.
 • Silikóny – Uhladzujú povrchovú štruktúru vlasov a dodávajú lesk. Pri pravidelnom používaní však vlasy obalia a strácajú schopnosť prijímať akékoľvek živiny aj prirodzenú vlhkosť. Vlasy sa stávajú krehké, oslabené a nadmerne lámavé.
 • Akékoľvek neznáme látky, ktoré sa tvária “bombasticky”, no o danej značke šampónov počujete prvý krát.

padanie vlasov príčiny

Liečba vypadávania vlasov začína dobrou starostlivosťou – 4 základné tipy

✅ Ak chcete padanie vlasov stabilizovať a čo najskôr obnoviť rast nových vlasov, vynechajte všetku zaťažujúcu starostlivosť:

 • silné laky, tužidlá a gély (vytrháte si pri rozčesávaní desiatky vlasov navyše)
 • pozor na farbenie vlasov a onduláciu
 • vyhnite sa častej tepelnej úprave fénom, žehličkou či kulmofénom (horúci vzduch vysušuje pokožku)
 • ženy by sa mali vyhnúť vypnutým a utiahnutým výčesom a chvostom – môžu sa u nich objaviť lysiny a kúty

✅ Vymeňte starý šampón za nový, najlepšie z prírodných ingrediencií, šetrný k vlasovej pokožke a s určením proti vypadávaniu vlasov.

✅ Zvýšte zásobovanie vlasovej pokožky krvou a živinami pomocou masáže. Masírujte hlavu bruškami prstov od čela, spánkov až po temeno niekoľko minút denne.

✅ Vlasy, nechty aj pokožka sú častokrát odrazom nášho životného štýlu a stravovania. Skúste sa načas vzdať zlozvykov v podobe mastných a sladkých jedál a konzumovať stravu bohatú na proteíny, vitamíny A, B, C, E, minerály železo, zinok aj vápnik.

🔍 Ak problém s padaním vlasov pretrváva dlhšie ako 3 mesiace, pravidelne sa vracia a vlasov je čoraz menej, návštevu lekára neodkladajte. Môže ísť o vážnejší zdravotný problém a padanie vlasov je len jedným zo symptómov.

Vypadávanie vlasov po pôrode – Pripravte sa na radikálny úbytok, aj postupné zlepšenie

Mnohé mamičky pár mesiacov po pôrode znepokojí prudké padanie vlasov. V tomto prípade ide o hormonálnu príčinu. Počas tehotenstva sú vlasy budúcich mamičiek krásne, lesklé a rýchlejšie rastú. Vplyvom hormónov je posilnená ich aktívna fáza rastu a neprechádzajú do fázy pokoja. Za deň vypadne iba pár vlasov.

Po pôrode, kedy sa hladiny hormónov opäť dostávajú do bežných “netehotenských” hodnôt, sa v priebehu krátkeho obdobia veľa vlasov “prepne” do fázy pokoja, aby približne na 3. až 4. mesiac od pôrodu začali opúšťať pokožku hlavy vo veľkom. Doslova – dobehnú zameškané. V čase, keď sa váš drobček bude učiť sedieť (cca 6. – 7. mesiac) by sa malo padanie vlasov zastaviť. Za ten čas však nezabúdajte na šetrnú starostlivosť a ak dojčíte, veľkú pozornosť venujte aj výživnej strave, aby vaše telo dokázalo pokryť aj potreby pre rast nových silných vlasov.

Ceny šampónov proti vypadávaniu vlasov

Pre kvalitný šampón proti vypadávaniu vlasov nemusíte chodiť ďaleko. Stačí behnúť do lekárne, obľúbenej drogérie, alebo len pridať do košíka pri nákupe v e-shope. Koľko si však na takúto špeciálnu starostlivosť pripraviť?

Šampóny proti vypadávaniu vlasov do 5 €

V cene bežného šampónu nájdete viacero dostupných značiek – Milva, Dixi, Alpa, Capillan, Kallos. Ide najmä o šampóny, ktoré upokojujú vlasovú pokožku, v prípade chinínovych šampónov Milva pribúda aj stimulácia rastu vlasov.

Šampóny proti vypadávaniu vlasov do 15 €

Prevahu výživných aj špeciálne koncentrovaných šampónov proti vypadávaniu vlasov predstavuje kategória s cenovkou 5 – 15 €. Nájdete tu produkty obľúbených značiek Parusan, Vichy, Kérastase, Eucerin, Nanogen, La Roche Possay, Klorane aj Alpecin. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý zo šampónov kúpiť, pomôžu vám recenzie. Jednotkou v zložení je kofeín a za ním nasledujú účinné látky, ktoré sú typické pre konkrétnu kozmeticko-dermatologickú značku.

Šampóny proti vypadávaniu vlasov od 15 €

Za cenu vyššiu ako 15 € nájdete najmä väčšie balenia predchádzajúcich značiek alebo luxusne vyzerajúce balenia menej známych výrobcov, o ktorých ste ešte nepočuli (a je ťažšie dopátrať sa k hodnoteniam).

 

Najlepšie značky šampónov proti vypadávaniu vlasov

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že bude náročné zorientovať sa v desiatkach rôznych produktov, vieme, kde hľadať a ktoré kozmetické značky sa spotrebiteľom najviac osvedčili.

 • Alpecin – Už dlhé roky overená značka vlasovej starostlivosti pre unavené a padajúce vlasy. Šampóny vhodné pre mužov aj ženy. Stovky spokojných recenzií a dobrá cena.
 • Parusan – Aktuálne najpredávanejší šampón proti vypadávaniu vlasov. Bohaté a výživné zloženie, ktoré zlepšuje stav pokožky a stimuluje rast nových vlasov.
 • Milva – Chinínové a kofeínovo-chinínové šampóny za veľmi dobrú cenu s množstvom pozitívnych ohlasov. Vhodný pre oslabené, vyčerpané a padajúce vlasy.
 • Kerastése – Kvalitné šampóny, ktoré zlepšujú stav vlasovej pokožky, upokojujú a regenerujú. Stimulujú mikrocirkuláciu krvi pre rýchlejší rast zdravých vlasov. Napriek vyššej cene veľmi dobrá predajnosť.
 • Vichy – Populárna kozmetická značka má vo svojom portfóliu dermatologicky testované šampóny, ktoré sprevádzajú kladné recenzie – najmä pre znateľné zlepšenie kvality vlasov.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1

 Unisex 

Objem: 250 ml
Určenie: Kofeínový šampón posilňuje oslabené vlasové korienky a zabraňuje dedičnému vypadávaniu vlasov
5 out of 5 stars (5 / 5)5,19 € Čítať recenzie
#2Milva Chinín a Kofeín

Objem: 200 ml
Určenie: Kofeínový šampón s chinínom proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu
5 out of 5 stars (5 / 5)3,95 € Čítať recenzie
#3Klorane Quinine

Objem: 400 ml
Určenie: Posilňujúci šampón pre oslabené vlasy
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)11,50 € Čítať recenzie
#4Kérastase Specifique Bain Prevention

 Pre ženy 

Objem: 250 ml
Určenie: Šampón proti rednutiu a vypadávaniu vlasov
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)16,90 € Čítať recenzie
#5Eucerin Dermocapillaire

Objem: 250 ml
Určenie: Revitalizačný šampón na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)10,30 € Čítať recenzie
#6Alpecin Double Effect Caffeine

 Pre mužov 

Objem: 200 ml
Určenie: Kofeínový šampón pre mužov proti lupinám a vypadávaniu vlasov
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)8,80 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového šampóna proti vypadávaniu vlasov. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší šampón proti vypadávaniu vlasov.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin