Ako vybrať najlepší skladací telefón? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie skladacie telefóny
Máte záujem o skladací telefón, no váhate, či bude dobrou voľbou? Ohybné smartfóny rozčerili stojaté vody v segmente telefónov a lákajú na niekoľko predností. Pozrite si naše tipy na najlepšie skladacie telefóny a nechajte sa očariť možnosťami, ktoré prinášajú.

Táto podkategória zatiaľ nie je taká obsiahla, aby sa nedali prezrieť všetky aktuálne telefóny v nej. Do vývoja a výroby technologicky komplikovanejších telefónov sa pustili veľkí hráči na trhu, a práve to je pre konečného používateľa dobrou správou. A keďže nejde o smartfón za pár stoviek eur, výber skladacieho telefónu je dobré zvážiť zo všetkých aspektov.

Máte záujem o skladací smartfón s konštrukciou vyklápačky alebo vás láka atraktívny skladací telefón, ktorý sa otvára podobne ako kniha a zaujme impozantne veľkým displejom? V nasledujúcom prehľade nájdete to najdôležitejšie o jednotlivých možnostiach, pozrieme sa na výhody aj nevýhody skladacích telefónov a neopomenieme ani základné parametre, ktoré súvisia s dobrou kúpou smartfónu. Do pozornosti dávame aj dostupné testy a recenzie skladacích/ohybných telefónov, v ktorých nájdete cenné postrehy a dojmy z reálneho používania. A tie sú v tomto prípade viac ako vítané!

Najlepšie skladacie/ohybné telefóny podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Samsung Galaxy Z Flip5 8GB/256GB

+ Spojenie luxusného vzhľadu a komfortného používania
+ Zosilnený pánt, zvýšená odolnosť
+ Silný a výkonný procesor
od 1199 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 3700 mAh | Displej: 6,7" AMOLED 2640 × 1080 (120Hz)
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy Z Fold5 12GB/512GB

+ Minimalizované rozmery a odľahčený materiál
+ Obrovský displej s inovatívnym pántom
+ Výborne podporí multitasking a efektivitu
📌 od 2019 €
Operačná pamäť: 12 GB | Interná pamäť: 512 GB | Batéria: 4400 mAh | Displej: 7,6" AMOLED 2176 × 1812 (120Hz)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Google Pixel Fold 12GB/512GB

+ Po úplnom otvorení všetky výhody tabletu
+ Extra výkonný čipset
+ Luxusné funkcie a zvýšená odolnosť
od 2159 €
Operačná pamäť: 12 GB | Interná pamäť: 512 GB | Batéria: 4821 mAh | Displej: 5,8" OLED 2040 × 1080 (120Hz)
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Motorola Razr 40 Ultra 8GB/256GB

+ Ideálny pre fanúšikov netradičných telefónov
+ Vylepšená fotosústava
+ Obnovovacia frekvencia displeja až 165 Hz
od 1199 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 3800 mAh | Displej: 6,9" P-OLED 2640 × 1080 (165Hz)
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5OPPO Find N2 Flip 8GB/256GB

+ Prémiový 120 Hz AMOLED displej
+ Až 80 W rýchlonabíjanie
+ Pánt vyrobený z vysoko pevnej leteckej ocele a polyméru
od 1039 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 4300 mAh | Displej: 6,8" AMOLED 2520 × 1080 (120Hz)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Huawei P50 Pocket

+ Displej s krásnym obrazom a autentickými farbami
+ Veľmi dobrý kvalita fotografií
+ Pánt vystužený inovatívnymi materiálmi
od 1505 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 4000 mAh | Displej: 6.9" OLED 2790 × 1188 (120Hz)
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať ohybný skladací mobil / smartfón

Patria skladacie telefóny medzi najlepšie telefóny na trhu vôbec? Ich cenovka by mohla nabádať, že ďaleko od pomyselného vrcholu nebudú mať, no skladacia konštrukcia z nich robí voľbu, ktorá nie je pre každého. Niekomu sa skladacie telefóny jednoducho páčia, chcú okúsiť ich potenciál a užiť si štýlovosť, iní dávajú naďalej prednosť klasickej podobe smartfónu, praktickosti a výkonu. Ak patríte k tým, ktorí chcú zažiť zmenu a technologický pokrok, v nasledujúcich riadkoch o skladacích telefónoch zistíte viac…

Čo je skladací telefón

Skladací telefón, ohybný mobil, skladací mobil s ohybným displejom, po anglicky napríklad aj foldable phone…

Tieto pomenovania hovoria o technologicky modernej koncepcii smartfónu, ktorej dominantným prvkom je skladacia konštrukcia s ohybným displejom. Mnohí z nás zažili eŕu klasických „véčkových“ mobilov s tlačidlovou klávesnicou a rozmerovo malým displejom. Súčasné skladacie smartfóny vyzerajú už úplne inak a majú schopnosti, ktoré im ich predchodcovia môžu iba závidieť.

Moderné skladacie telefóny sa „skladajú“ dvojakým spôsobom. Laicky a celkom jednoducho vysvetlené – buď rozšírite štandardnú plochu displeja na dvojnásobok (teda ako rozmery tabletu), alebo displej štandardnej veľkosti (napríklad 6-palcový) zohnete na polovicu a získate telefón polovičných rozmerov, ktorý sa poľahky zmestí aj do malého vrecka.

V oboch prípadoch sa dôraz kladie na technologické prevedenie displeja a mechanizmus pántu, ktoré musia byť prispôsobené na opakované otváranie a zatváranie bez poškodenia. Cesta k úspešným modelom bez vysokého percenta reklamácií pritom nebola vôbec jednoduchá. Až po rokoch inovácií a pokroku je na trhu vidieť vydarené modely schopné zaujať i náročných.

Skladacie telefóny s „véčkovou“ konštrukciou

Prvým typom, na ktorý sa bližšie pozrieme, je skladací telefón s „véčkovou“ konštrukciou. Predstavte si ho ako smartfón bežných rozmerov (uhlopriečka cca 6″ – 7″ ), ktorý sa dá jednoducho preložiť a jeho výška je tak behom okamihu polovičná. Prichádza zaujať mladú generáciu a ľudí, ktorým sa páči štýlová elektronika. Telefón má po zložení na jednej polovici menší vonkajší displej, na ktorom uvidíte najdôležitejšie notifikácie.

Zložený telefón sa výborne zmestí do malého vrecka a vytvára akúsi mentálnu bariéru, vďaka ktorej sa môžete zbaviť potreby opakovanej kontroly displeja. Tento aspekt ocenia najmä ľudia, ktorí chcú skrátiť čas strávený na internete alebo sociálnych sieťach, no nechcú pritom prísť o komfort, ktorý smartfóny ponúkajú.

Telefón po otvorení nadobúda štandardné rozmery – a to z pohľadu veľkosti uhlopriečky i hrúbky telefónu. Ani jeho hmotnosť nebýva výrazne vyššia.

Medzi najpredávanejšie skladacie telefóny v tejto kategórii patria telefóny z edície Samsung Galaxy Flip a Motorola Razr.

Výhody

 • Po zložení majú kompaktné rozmery – do vrecka nohavíc.
 • Ich výsadou je štýlovosť a pútavý dizajn.
 • Po rozložení ide o štandardne veľké smartfóny, vrátane hrúbky.
 • Hmotnosť je takmer totožná so smartfónmi bez ohybného displeja.
 • Dostupné sú už v cene klasických smartfónov vyššej strednej triedy (od 500 eur).

Nevýhody

 • Staršie modely trpeli horšou kvalitou pántov a displeja.
 • Niektoré telefóny majú batériu nižšej kapacity ako je súčasný priemer (menej ako 3500 mAh).

Skladacie telefóny s konštrukciou typu kniha

A teraz k vizuálne ešte atraktívnejšej verzii skladacích telefónov… Telefón s konštrukciou typu kniha sa roztvára smerom von. To znamená, že na začiatku máte v ruke hrubší telefón štandardného rozmeru (napríklad spomínaných 6 palcov), po roztvorení je displej dvojnásobne veľký a evokuje tablet. Je to akoby máte vedľa seba dva totožné telefóny s dokonale prepojeným jednoliatym displejom.

Možnosti využitia skladacieho telefónu s extra veľkým vnútorným displejom sú zaujímavým lákadlom.  Zaujme prenosnosť, vylepšený multitasking, delenie okien, väčší zážitok zo sledovania filmov a hrania hier kdekoľvek a bez pochybností – jedinečný dizajn. Je zrejmé, že tento typ telefónov má potenciál osloviť najnáročnejších. Avšak, tomu zodpovedá aj cena.

Zároveň treba počítať s vyššou hmotnosťou telefónu (cca okolo 250 – 270 g), dvojnásobnou hrúbkou v zloženom stave a vyššími nárokmi na spotrebu batérie pri používaní veľkého displeja. Netreba zabúdať, že samostatný a plnohodnotne funkčný displej máte aj na vrchnej polovici konštrukcie.

Za pozornosť stoja napríklad novšie telefóny z radu Samsung Fold a telefón Google Pixel Fold.

Výhody

 • K dispozícii budete mať displej štandardnej veľkosti a ďalší, dvojnásobne veľký displej.
 • Tešiť sa môžete na perfektné zvládanie multitaskingu.
 • Ide o mimoriadne štýlové a dizajnovo atraktívne modely.
 • Telefón disponuje schopnosťami, ktorými dokáže zastúpiť (až predbehnúť) tablet.

Nevýhody

 • Viac technológií a väčšie rozmery znamená aj vyššiu cenu.
 • Výber je zatiaľ menší.
 • Telefón je ťažší a po zložení dvojnásobne hrubý.
 • Pri používaní veľkého displeja sa batérie rýchlejšie vybíja.

Video – Galaxy Z Fold5 l Z Flip5: Officiálne predstavenie | Samsung

Základné parametre skladacích telefónov

Skladacie telefóny sú telefóny s ohybným displejom, ktoré sa môžu skladať dvojakým spôsobom – v závislosti od konštrukcie. Okrem toho, že sa dbá na vysokú kvalitu displeja a precízne prevedenie pántov, je dôležité zvážiť aj ďalšie parametre, ktoré majú vplyv na výkon a schopnosti vyhliadnutého modelu. A keďže sa budete pohybovať najmä medzi výstavnými kusmi renomovaných výrobcov, možno očakávať ukážkové parametre. I napriek tomu si však všímajte podstatné hodnoty, detaily a prítomnosť dôležitých funkcií.

 • Výkon – Telefón, ktorý má zvládať náročné úlohy rýchlo a plynule, musí disponovať výkonným procesorom. Dobrou pomôckou pri rozhodovaní sú online výkonové testy telefónov, nazývané aj benchmark.
 • Veľkosť a typ displeja – Zaujímajte sa o veľkosť uhlopriečok hlavných i vedľajších displejov. Na skladacie telefóny sa používajú moderné OLED displeje. Na rozdiel od LCD, OLED nemajú podsvietenie. Fungujú tak, že samotné pixely vyžarujú svetlo, keď je na ne privedený prúd.
 • Operačná pamäť a interná pamäť – V prípade skladacích telefónov sa už aj pri najlacnejších modeloch stretnete s konfiguráciou 8 GB RAM a 128 GB interné úložisko. Čoraz rozšírenejšia je konfigurácia 8 GB/256 GB a u najdrahších modelov na trhu až 12 GB/512 GB.
 • Kapacita batérie – Tomuto parametru venujte náležitú pozornosť. Niekedy je kapacita batérie nižšia, ako by sa dalo očakávať (zrejme z dôvodu nenavyšovania hmotnosti). Priemerne však ide o hodnotu 3700 – 4800 mAh.
 • Fotoaparát – Skladací telefón je skvelý na zábavu, tvorbu fotiek a videí. Ak ho na tieto účely plánujete intenzívne využívať, vyberte model, ktorý je vybavený kvalitným fotoaparátom.
 • Funkcie a vybavenosť – Vo výbave skladacích ohybných telefónov nájdete kvalitné reproduktory, bezdrôtové nabíjanie, rýchlonabíjanie, čítačku odtlačkov prstov, odomykanie tvárou, GPS, NFC, 5G, posilnenú konštrukčnú odolnosť aj vyššiu odolnosť voči vode.

Ceny skladacích/ohybných telefónov

Koľko zaplatíte za kvalitný skladací telefón?

Skladacie telefóny s ohybným displejom do 800 eur

V cene do 800 eur nájdete skladacie telefón s „véčkovou“ konštrukciou – teda také, ktoré sa skladajú zo základnej veľkosti displeja na polovicu a zmestia sa do vrecka. Okrem niekoľkých noviniek natrafíte aj na staršie rady (ako v prípade elektroniky platí – z minulého roka).

Skladacie telefóny s ohybným displejom od 800 do 1500 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie skladacie telefóny, osloví už aj náročnejších kupujúcich, ktorí hľadajú špičkový výkon, nádherný displej a nadštandardné hodnoty pre operačnú aj internú pamäť. Dostupné sú obe konštrukcie skladacích telefónov – zloženie na polovicu aj rozloženie ako kniha. Ide o najnovšie modely od renomovaných výrobcov.

Skladacie telefóny s ohybným displejom od 1500 eur

Prémiové, parametricky najvyššie hodnoty, kvalitné materiály, luxusný dizajn. Tieto vlastnosti hľadajte u najdrahších skladacích telefónov. Ponúkajú vysoký výkon, štýlovosť a nadpriemernú odolnosť. V ponuke iba niekoľko modelov.

Najlepšie značky skladacích/ohybných telefónov

Chcete si užívať obrovský displej? Zapôsobiť na okolie? Alebo len vyskúšať nový koncept telefónov, ktorý sa úplne odlišuje od dlhoročnej ponuky? Potom sa rozhliadnite v ponuke nasledujúcich známych značiek…

 • Samsung – Známa a obľúbená značka Samsung v segmente skladacích telefónov rozhodne nezaháľa. Nové modely vždy prichádzajú s vylepšeniami a inováciami, vďaka ktorým sú lepšie ako ich predchodcovia. Na trhu nájdete od Samsungu kvalitné skladacie telefóny v oboch konštrukciách – Samsung Galaxy Z Flip a Samsung Galaxy Z Fold.
 • Motorola – Motorola kedysi patrila medzi najznámejšie značky mobilných telefónov. V posledných rokoch opäť ukazuje svoju obnovenú silu a vyvíja smartfóny s veľmi dobrým pomerom cena/výkon. V jej ponuke nájdete modely z ekonomickej, strednej aj najvyššej triedy. Najvyššia cenovka sa ušla práve skladacím telefónom z radu Motorola Razr.
 • Google – Počuli ste už o smartfónoch značky Google? Stoja za zhliadnutie. Pýšia sa bohatou výbavou, vysokým výkonom a bezproblémovým chodom. Skladací telefón Google Pixel Fold v konkurencií obstojí.
 • Huawei – Ani čínska značka Huawei nezaostáva za velikánmi v prenosnej elektronike a prináša na trh vlastný model skladacieho Huawei P50 Pocket, ktorý zaujme unikátnou konštrukciou a celkom priaznivou cenou.
 • Oppo – Pre jedného z najväčších svetových výrobcov mobilných telefónov je charakteristické spojenie výbornej výbavy a cenovej dostupnosti. V ponuke nájdete lacné smartfóny, smartfóny zo strednej triedy aj prémiovo vybavené modely. Medzi nimi hviezdi skladací telefón Oppo Find N2 Flip v neprehliadnuteľnom dizajne.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Samsung Galaxy Z Flip5 8GB/256GB

+ Spojenie luxusného vzhľadu a komfortného používania
+ Zosilnený pánt, zvýšená odolnosť
+ Silný a výkonný procesor
od 1199 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 3700 mAh | Displej: 6,7" AMOLED 2640 × 1080 (120Hz)
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy Z Fold5 12GB/512GB

+ Minimalizované rozmery a odľahčený materiál
+ Obrovský displej s inovatívnym pántom
+ Výborne podporí multitasking a efektivitu
📌 od 2019 €
Operačná pamäť: 12 GB | Interná pamäť: 512 GB | Batéria: 4400 mAh | Displej: 7,6" AMOLED 2176 × 1812 (120Hz)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Google Pixel Fold 12GB/512GB

+ Po úplnom otvorení všetky výhody tabletu
+ Extra výkonný čipset
+ Luxusné funkcie a zvýšená odolnosť
od 2159 €
Operačná pamäť: 12 GB | Interná pamäť: 512 GB | Batéria: 4821 mAh | Displej: 5,8" OLED 2040 × 1080 (120Hz)
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Motorola Razr 40 Ultra 8GB/256GB

+ Ideálny pre fanúšikov netradičných telefónov
+ Vylepšená fotosústava
+ Obnovovacia frekvencia displeja až 165 Hz
od 1199 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 3800 mAh | Displej: 6,9" P-OLED 2640 × 1080 (165Hz)
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5OPPO Find N2 Flip 8GB/256GB

+ Prémiový 120 Hz AMOLED displej
+ Až 80 W rýchlonabíjanie
+ Pánt vyrobený z vysoko pevnej leteckej ocele a polyméru
od 1039 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 4300 mAh | Displej: 6,8" AMOLED 2520 × 1080 (120Hz)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Huawei P50 Pocket

+ Displej s krásnym obrazom a autentickými farbami
+ Veľmi dobrý kvalita fotografií
+ Pánt vystužený inovatívnymi materiálmi
od 1505 €
Operačná pamäť: 8 GB | Interná pamäť: 256 GB | Batéria: 4000 mAh | Displej: 6.9" OLED 2790 × 1188 (120Hz)
⭐ 92 % Čítať recenzie
4.9/5 - (28 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin